T Christus ter bruiloft m DE weer een niet opgaat iWinTmfiipi Ktrnrp, en ZONDAG 19 JANUARI 1936 LEEKENPREEKEN Werkkamp voor jonge werkloozen Op de staatsterreinen bij Ginneken HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN Het Vlaamsche Volkstooneel „De Schakel" Adolphe Engers, Joan Rammelts en Anton Ruys. Bloembollen-export De cijfers over 1935 C.A.O. IN DE BOUWVAKKEN Arbeidersbonden wenschen onder handelingen voort te zetten Bezoek uit Zuid-Afrika Bloemententoonstelling Boskoop 1937 Waalbrug 20 Juni open F. E. BLAAUW OVERLEDEN Bekend natuurkenner Actie voor modellen-bescherming 4 pCt. Nederlandsche Staats- leening 1936 f 135.000,voor Het Kind Opbrengst weldadigheidspost- zegels en briefkaarten een succes DE TERONG BLANDA Teeltkosten van de nieuwe vrucht te hoog? R.K. ONDEROFFICIEREN IN INDIË Bijeenkomst der vereeniging St. Ignatius NATUURRESERVAAT IN ONZE OOST In een der wildste streken van Zuid-Sumatra Japansche Consul-Generaal onderscheiden psm Nm komt or rustl Nu zijn over bodige geluidssignalen verboden (175.— boeteI). 'tWerd tijd: ze toeterden er maar op los! Wie. .7 Van alle Evangelisten vermeldde St. Joannes het kleinste getal wonderen, door Jezus gewrocht; in zijn verhaal komen er in het geheel slechts zes voor. Maar hij is degene en de eenige, die het eerste groote wonder, n.m. de verandering van water in wijn op de bruiloft te Cana vermeldt. Nu zijn er op dezen Evangelietekst van Joannes heel wat commentaren geleverd en het uitvoerige verhaal geeft daartoe dan ook alle aanleiding. Hoe moet het antwoord van Jezus aan Zijn Moeder worden verstaan? Eerst schijnt Hij haar bemiddeling af te wijzen om even later rijkelijk aan haar verzoek te vol doen. De verklaring moet hier in het taalge bruik van het land zelf gezocht worden. Wij kunnen verder den grooten invloed van Maria beschouwen, ter wille van wie blijkbaar het eerste wonderteeken is vervroegd. Ook maken twistende geheelonthouders en hun tegenstan ders van dit Evangelie-gedeelte overigens ten onrechte gaarne gebruik om hun haan koning te doen kraaien. Er is nog een andere, meer algemeene kant aan dit prachtige verhaal van Joannes, waar aan o.i. meestal te weinig aandacht wordt ge wijd, n.m. het feit zelf, dat Jezus met Zijn Moeder op een bruiloft verscheen, en deze van het begin tot het einde bijwoonde. Geheel de uitvoerige vertelling van den Evangelist wekt den indruk, dat de schrijver zelf en allen, die bij de huwelijksplechtigheid tegenwoordig waren, de aanwezigheid van Christus in het huis van de bruiloftvierders als de meest natuurlijke zaak ter wereld be schouwden; dat Jezus zich daar dus even vrij als alle andere gasten bewogen heeft. Hieruit is deze belangrijke conclusie te trek ken, dat de Godmensch zelf aan het huwelijk Zijn volle goedkeuring hecht en zelfs bereid is om zonder eenige reserve in de menschelijke en vreugdevolle viering van een huwelijksvol trekking te deelen. Tevens mogen wij uit deze daad ook besluiten, dat het eerlijke huwelijk, naar alle regels van plicht en geweten ge sloten, door Christus wordt beschouwd als de normale vorm van samenleving voor het over- groote meerendeel der menschheid. Kan daaraan dan twijfel bestaan? Heeft God zelf het huwelijk niet in het Paradijs ingesteld? Die twijfel bestond al onder vele vrome joden tijdens Christus' sterfelijk leven op aarde. Reeds bij de oude Grieken was onder leiding van Pythagoras een school opgekomen, die een overdreven minachting voor het lichaam had. De ziel, door de stof vastgehouden, kon naar hun opvatting niet spoedig genoeg van het lichaam bevrijd worden. Ook tot de joden was die leer overgewaaid en er waren onder hen secten ontstaan, die der Esseners, welke de vruchtbaarheid van het huwelijk bestreden. Zij leefden aan de oevers van de Doode Zee in een soort kloostergemeente en ondferwierpen zich aan allerlei strenge voorschriften. Een hunner beginselen was een zoo volkomen mo gelijke reinheid naar lichaam en ziel. Den dood beschouwden zij als een nooit te vroeg komen de verlossing en het voortbrengen van kinderen verachtten zij, omdat de ziel door verbinding met het lichaam werd verlaagd. Kwam deze opvatting het sterkst bij de Esseners tot haar recht, de dwaling omtrent het ongeluk van geboren te worden en consequent daarmee van den vloek van het huwelijk vond men, ook ten tijde van Christus' mensehelijk bestaan, in allerlei vormen. Daarom mag Jezus' verschij nen op de bruiloft te Cana als een protest tegen deze huwelijksideeën worden beschouwd. Ook in de eerste eeuwen van het christen dom en herhaaldelijk daarna werden er ket terijen en valsche theorieën omtrent het hu welijk verspreid. De gezonde leer van Paulus. geïnspireerd door den geest van God zelf, dat er n.m. in het huwelijk twee zijn in één vleesch, werd voortdurend misverstaan. Me nigmaal heeft het hoogste kerkelijk gezag het huwelijk als heilig en eerbiedwaardig moeten verdedigen juist in zijn meest essentieele func tie, in de meest innige verbinding n.i. van man en vrouw, tegen de opvatting van somtijds hooggeleerde en invloedrijke autoriteiten. Al die ketterijen, al die dwalingen en mis- vattingen kwamen gewoonlijk uit een verkeer de meening over de kuischheid voort. Uitgaan de van de uitspraak van Christus, dat de maagdelijke staat de verhevenste is. maar slechts voor bevoorrechten weggelegd, meen den de dwaalleèraars het huwelijk als iets minderwaardigs te mogen beschouwen. Zoo kwamen zij dan gemakkelijk tot gevaarlijke raadgevingen over het huwelijk. De Kerk heeft ■tegen dit puritanisme altijd gestreden en het ware karakter van het huwelijk als een in wezen natuurlijke, door den Schepper gehei ligde instelling hooggehouden. En Christus' ongedwongen deelneming aan de bruiloft te Cana, welke Hij bovendien uitkoos om Zijn eerste wonder te verrichten, onderstreept volkomen deze opvatting. In den lateren en vooral in onzen tijd staat de Kerk meer dan ooit op de bres voor de verdediging van het huwelijk, maar nu niet tegen puriteinen en scrupulanten. doch tegen ontheiligers en misbruikers en mlsvormers van de geheiligde Instelling. Nadat met het eer ste christendom weer gezonde ideeën omtrent de heiligheid en onverbreekbaarheid van het huwelijk waren ontstaan is er nooit zulk een strijd rond de echtelijke verbintenis gevoerd als in onzen tijd, zoodat er dan ook terecht van een crisis in het huwelijk gesproken wordt, 't Is niet meer alleen de oude strijdvraag over de mogelijkheid en noodwendigheid om in bepaalde gevallen van krankzinnigheid of echtbreuk een huwelijk te ontbinden met ver lof aan de gedupeerde partij om te hertrou wen. In dit punt stond de Kerk na de hervor ming nagenoeg alleen op het zuiver princi- pieele standpunt der onverbreekbaarheid. Daarnaast echter was de algemeen geldende opvatting, dat echtbreuk ongeoorloofd, ge slachtelijke gemeenschap buiten het huwelijk, vrije liefde en alle daarmee samenhangende practijken afkeurenswaardig zijn. Er werd te gen het huwelijk en tegen de kuischheid ge zondigd, maar de overtreders waren zich van schuld bewust en trachtten hun practijken zooveel mogelijk te verbergen. Aan onzen tijd echter was het treurige voorrecht voorbehouden om de beginselen van het huwelijk zelf en alle wetten der kuisch heid aan te tasten, om de natuurwet, welke voor alle menschen geldt, tot een clericale uitvinding te verklaren; om de vrijheid van geslachtelijk verkeer voor gehuwden op te eischen en de vrije liefde tusschen man en vrouw als een ideaal te verheffen. Immers, zoo heet het, gebondenheid schept geestelijke slavernij, doodt de ware liefde, is aanleiding tot huichelarij en jalouzie, doet bloeiende levens verkniezen. In een land als Rusland een zesde van heel de wereld om vattend zagen wij deze theorieën van staatswege gesanctionneerd en zien wij een ge slacht in volle zedenverwildering opgroeien, terwijl in zeer vele andere, zelfs zoogenaamd christelijke landen een slappe wetgeving de echtscheiding zoodanig in de hand werkt, dat het echtelijk leven feitelijk met vrije liefde gelijk staat. Tegen deze ontaarding, welke op ineenstor ting van het mensehelijk geslacht moet uit- loopen, tegen deze sexueele revolutie heeft de Kerk een feilen strüd aangebonden, waarmee zij opnieuw bewijst hoe heilig zij met Christus de instelling van het huwelijk beschouwt. Op het voorbeeld van Pius XI, die met zijn mees terlijke encycliek „Casti connubii" de grond slagen van het ohristelijk huwelijk opnieuw vastlegde en de vijanden van het huwelijk in het hart trof. zijn er tal van moralisten op gestaan, hebben ontelbare christelijke schrij vers naar de pen gegrepen, worden huwelijks conferenties belegd en bureaux van voorlich ting omtrent de ware huwelijksmoraal opge richt, alles om de eeuwige en onveranderlijke beginselen van het huwelijk, door God in het paradijs met het eerste menschenpaar ge grondvest, te redden Boven alle revolutionnaire theorieën verheft de Kerk haar machtige stem en blijft zij zon der ophouden verkondigen, dat twee menschen geheel vrijwillig, slechts door een eerlijke liefde gedreven, een huwelijksband kunnen knoopen. Het staat, bun volkomen vrij dit te doen of niet te doen. Maar eenmaal zulk een overeen komst door een volkomen vrije overeenstem ming aangegaan, is deze verheven boven alle meeningsverschillen, boven alle grillen en hartstochten, boven iedere wispelturigheid of ongestadigheid der echtgenooten. De mensch is vrij den huwelijksstaat al of niet te aan vaarden; over de instelling zelf heeft hij niet de minste zeggensmacht: hij aanvaardt den staat met alle rechten en plichten. In dezen geest wijst de Kerk iedere, ook de geringste poging, om aan de paradijselijke in stelling van het huwelijk te tornen, onverbid delijk af; maar zegent zij met rijken zegen en opent zij een bron van sacramenteele genade voor allen, die met goeden wil en oprechte voornemens het altaar naderen om elkander eeuwige trouw te zweren, gedachtig aan het voorbeeld van haar Stichter, die zelf mee aan zat in Cana om bruiloft te vieren. LIBRA Na vele onderhandelingen is de Centrale voor Werkloozenzorg er in geslaagd, van het De partement van Landbouw en Visscherij toe stemming te verkrijgen tot de vestiging van een achtste werkkamp voor jonge werkloozen op de terreinen van het Staatsboschbeheer, ge legen in de boschwachterij Chaam bij Ginne ken. In de week van 13 tot 18 Januari 1936 heeft de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM 600.000 van de op haar Son- derkonto bij de Deutsche Verrechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten lie pen van 8426284286. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op 't oogenblik omstreeks RM 2"5,7 millioen De Sonderkonto-posten, waar voor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten heeft de Neder landsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM 500.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogst afge rekende volgordenummer was 19492. Het totale bedrag van de op het Treuhander- konto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot betaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM 16,9 millioen. De Treuhanderposten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. „Het Vlaamsche Volkstooneel", onder leiding van Staf Bruggen, heeft dezer dagen in den grooten schouwburg te Kortrijk een opvoering gegeven van het drama „De Gendarme van Europa", van den Nederlandschen tooneelschrU- ver Ben van Eijsselsteyn. Het theater, dat on geveer 1200 zitplaatsen bevat, was uitverkocht. Staf Bruggen vertolkte zelf de hoofdrol van Boris Iwaflowski en had verscheidene „open doekjes" in ontvangst te nemen. De schrijver, die de vertooning bijwoonde, werd voor het voetlicht geroepen en toegesproken door een der leden van de schouwburgcommissie, waarna de auteur zich in een korte rede tot het publiek en de spelers wendde. Na het succes van de eerste opvoeringen van den „Gendarm van Europa" is reeds een geheele serie opvoeringen van het stuk in Vlaanderen vastgelegd. Het Tooneelgezelschap „De Schakel", direc teur Anton Ruys, verzoekt ons mede te deelen, dat ook met Coba Keiling en Cruys Voorbergh een verbintenis is aangegaan, zoodat het vol ledige tableau de la troupe voor de aanstaande Indische tournee als volgt luidt (in alphabe- tische volgorde): dames: Vera Bondam, Rie Gil- huys, Coba Kelling; heeren: Cruys Voorberg, 99 99 Het Weekblad voor Bloembollencultuur ver meldt, dat export van bloembollen over 1935 heeft bedragen 44.119.633 K.G. met een waar de van 21.641.734 tegen 44.749.255 K.G. en ƒ22.256.907 in 1934. Het orgaan schrijft hierover het volgende; Zij, die het verloop van den bloembollen export in het jaar 1935 met aandacht en be langstelling hebben gevolgd, zullen over het eindresultaat weinig verwonderd zijn. De to taal-export is met ruim 600.000 K.G. en ƒ600.000.— teruggeloopen, wat na de reeds bekende cijfers volkomen verwacht kon wor den. Dit nagenoeg gelijk blijven van het export cijfer kan in dezen tijd slechts verheuging wek ken, vooral omdat Duitschland en Denemarken een geduchten knauw aan onzen export toe brachten. Dit laatste is voor het bloembollen- bedrijf een groote teleurstelling geweest. Bij den aanvang van het jaar was de verwachting gewettigd, dat de export naar enkele afzetge bieden zou vergroot worden, omdat de toestan den in die landen aanleiding gaven tot een ietwat grooter optimisme. Deze verwachting is uitgekomen, maar de Duitsche en Deensche maatregelen waren oorzaak, dat hierdoor slechts voorkomen kon worden een aanzien lijke daling van het exportcijfer, en dat niet bereikt kon worden een stijging van het ex portcijfer; zulk een stijging zou met een groo- tere productie zijn overeengekomen. Het gevolg hiervan was een groot overschot ook in dit sei zoen, ondanks een nagenoeg gelijk blijven van het exportcijfer. Er mag nog wel eens de aan dacht op worden gevestigd, dat dit alles geen aanleiding heeft gegeven tot een verdere be perking der productie, omdat de oogst geheel anders kan uitvallen, maar dat catastrophen hierdoor in een volgend seizoen kunnen worden voorkomen, als in het saneeringsplan voor het aa. seizoen een reserve ook voor tulpen wordt ingesteld. Ondanks dit alles, waarmede bij de beoor deeling dezer cijfers rekening moet worden ge houden, zijn de nu bekende totaalcijfers gunstig. Dat de groote vermindering van den export naar Duitschland en Denemarken nagenoeg kon worden opgevangen door een grooteren export naar de andere afzetgebieden, bewijst, dat onze bollen nog gewild zijn bij onze af nemers, en dat, bij wat gunstiger toestanden, de activiteit van onze verkoopers leidt tot een verruiming van onzen export. Bezien wij de cijfers voor de afzonderlijke landengroepen, dan zien wij allereerst, dat de Amerikaansche groep over de heele linie meer heeft afgenomen dan in 1934, toen de export naar deze gebieden voor het eerst na verschei dene jaren weer een vooruitgang vertoonde. Het nieuwe handelsverdrag met de Vereen. Sta ten en de opheffing van het embargo op nar cissen, waarvan de gevolgen zich pas in 1937 zullen uiten, doen ons de toekomst voor den export naar Amerika met een zeker optimis me tegemoetzien. Engeland heeft weer aanzienlijk meer afge nomen dan vorig jaar. Het bloemenlievende Britsche volk is voor -ons bedrijf van groote be- teekenis. De schaduwzijde is voor ons zooals wij ook reeds eerder naar voren brachten dat ons bedrijf te veel afhankelijk wordt van één land. Dit euvel mag echter slechts worden ondervangen door een grooteren export naar andere landen. Duitschland heeft dit jaar roet in het eten gegooid. De betalingsmoeilijkheden van dit land hebben geleid tot een contingenteering van den uitvoer daarheen, die in het bloembollenbedrijf, evenals in andere bedrijfstakken, met groote zorg wordt bezien. Speciaal voor bepaalde ar tikelen. zooals vroege tulpen, was deze uit- voerbeperking funest. Voor de bloembollen zit, evenals trouwens voor andere producten van den luxe-tuinbouw, ook voor de toekomst een leelijke kant aan de zaak. Het met zooveel moeite veroverde afzetgebied dreigt, doordat vervangingsproducten worden gebruikt en ook inburgeren, gedeeltelijk verloren te gaan, en het eischt zeer veel moeite om een afzetgebied te heroveren De kleine teruggang van den afzet naar de Fransch sprekende landen, die vorig jaar ge constateerd moest worden, is dit jaar gelukkig weer in een vooruitgang veranderd. Frankrijk zelf nam weer meer af; van de andere landen van deze groep namen sommige minder af (Italië!); andere weer meer. In de Russische groep is de export naar Estland en Letland toegenomen. De reis van den administrateur van den Bond met de Ned. handelsmissie zal hopelijk voor de toekomst van onzen export, ook naar deze landen die niet in de allereerste plaats het doel waren resultaten opleveren. In de Zweedsche groep was Denemarken de spelbreker, zeer ten nadeele van ons vak. Noor wegen nam iets minder af, Zweden echter nam meer af. De totaalexport van deze groep ging dan ook vooruit. De landen op het Zuidelijk Halfrond namen weer iets meer af. Deze groep is nog van weinig beteekenis. maar de vooruitgang is desalniettemin ver heugend, omdat hier nog wel perspectieven in zitten. De werknemersbonden in de bouwbedrijven hebben aan de hoofdbesturen van de bouwpa- troonsbonden een schrijven gezonden, waarin o.m. gezegd wordt; In een gecombineerde Hoofdbesturenvergade- ring, gehouden 17 Januari te Utrecht, hebben wij de situatie, geschapen naar aanleiding van het gebeurde in de conferentie van 10 Januari, nader onder de oogen gezien. Niet ontkend kan worden, dat naast de voor gestelde loonsverlaging van 7.46 pCt. tot 12.5 pet. diep ingrijpende voorstellen zijn gedaan ten aanzien van schrapping van beteekenende plaatsen uit de klasselijst; klasseverlaging van een aantal belangrijke gemeenten en het niet meer verstrekken van vacantiebonnen voor even eens beduidende plaatsen. De bond kan daarop niet ingaan. Gaarne wil hij echter medewerken om tot do vernieuwing van een collectieve overeenkomst te komen. Hij acht het daarom gewenscht, de be sprekingen alsnog voort te zetten. Een groep Zuid-Afrikaansche studenten, die een reis door Europa maakt, zal ook ons land bezoeken. In den loop der volgende week zul len de studenten in Amsterdam komen en Zaterdag 25 Januari brengen zij een bezoek aan Den Haag, waar het gezelschap door den Zuid- Afrikaanschen gezant ontvangen wordt. De bloemententoonstelling in Boskoop voor het jaar 1937, die oorspronkelijk in September was vastgesteld, zal in April van dat jaar ge houden worden. Naar wij vernemen zal de opening van de nieuwe Waalbrug te Nijmegen zeer waarschijn lijk op Zaterdag 20 Juni a.s. plaats hebben. Te 's-Graveland is in den ouderdom van 75 jaar op zijn landgoed „Gooilust" overleden de heer F. E. Blaauw. De heer Blaauw heeft zijn leven gewijd aan de bescherming van diersoorten, die met uit sterving bedreigd worden; hij heeft op „Gooi lust" een wereldvermaarde verzameling van vo gels, antilopen, wilde paarden en andere dieren en tevens van exotische planten, die tevoren niet in dit klimaat hebben kunnen gedijen, onderhouden. De overledene heeft een groot aantal werken geschreven op het gebied van dier- en plantkunde. Hij was eerelid van tal rijke dierkundige genootschappen in het bui tenland. Volgens den wensch van den overledene zal zijn begrafenis op „Gooilust" geschieden, waar schijnlijk Dinsdag as. op een nog nader vast te stellen uur. Dezer dagen heeft te Amsterdam een bespre king plaats gehad tusschen een aantal fabrikan ten en importeurs uit verschillende branches en uit verschillende deelen van het land, waarbij de bezwaren, welke ondervonden worden door het ontbreken van een bescherming van mo dellen, verpakkingsmiddelen en dergelijke, hiei te lande, werden besproken. Nadat Mr. M. I. Kan namens de initiatiefne mers de bedoeling der bijeenkomst had toege licht, werd algemeen erkend, dat het noodzake lijk was, dat ter bestrijding' van misstanden op dit gebied, zoo spoedig mogelijk deze materie zou worden geregeld. De mogelijkheid werd onder oogen gezien om door een onderlinge regeling een oplossing te verkrijgen, doch de meesten gaven er de voorkeur aan om eerst te trachten het tot stand komen van een wettelijke regeling te bevorderen. Men achtte het wenschelijk zoo spoedig mo gelijk te komen tot het stichten van een orga nisatie. Tot dit doel werd besloten, dat de aan wezigen een voorloopig comité zouden vormen, bestaande uit de heeren H. A. Bakels, Cl. F. Gerhards, E. G. W. Houweling, J. de Meza, H Ringers, terwijl als secretaris zal fungeeren de heer B H. Wellmann. Als juridisch adviseur werd toegevoegd Mr. M. L. Kan, advocaat te Amsterdam. Belangstellenden kunnen alle gewenschte in lichtingen krjjgen bij den secretaris, Marnix- slraat 380, Amsterdam. Voor de stortingen op de 4 pCt. Nederland sche Staatsleening 1936 zullen op Zaterdag 1 Februari 1936 te Amsterdam de kassen der kantoren van inschrijving des ochtends en de kassen der beide Amsterdamsche kassiersin- stellingen zoowel des ochtends als des middags op dezelfde uren geopend zijn als op de andere dagen der week. In de Zaterdag gehouden vergadering der Centrale Fropagandacommissie is mededeeling gedaan van het verloop der laatste actie voor Het Kind. Blijkens opgave van het hoofdbestuur der P. T. T. bedraagt de winst, op de kinder postzegels gemaakt, ruim f 128.400 (v. J. f 119.000). De opbrengst der prentbriefkaarten wordt geschat op ruim f 25.000 (v. j. f20.000). Na aftrek der onkosten hoopt men aan de in stellingen van Kinderbescherming ongeveer f 135.000 uit te keeren (v. j. f 122.000). Aan allen, die over geheel Nederland hebben gewerkt, om de actie te doen slagen, werd een hartelijk woord van dank gebracht. Nadat Prof. Sprenger te Wageningen bevredi gende resultaten had bereikt wat betreft de mo gelijkheid om in ons land de bekende Indische vrucht „Terong Blanda" te kweeken, is in tuin derskringen belangstelling ontstaan voor deze nieuwe teelt: Om hieraan een begin te maken, heeft prof. Sprenger wat planten voor kweekers, die een proef op hun bedrijf willen nemen, be schikbaar gesteld en ook in het Westland blijken enkele tuinders interesse voor de nieuwe teelt- mogelijkheid te hebben. De kassen zijn voor deze teelt uitsluitend aangewezen, en het Westland bezit momenteel glas te over! Toch wordt door vooraanstaande kweekers ge twijfeld of de teelt van Terong Blanda in ons land rendabel zal zijn te maken. De vrucht wordt juist in de wintermaanden rijp, en vordert een vrij hooge temperatuur, die dus met hard stoken in de kassen moet worden verkregen. Dat daar mede hooge kosten gepaard gaan, laat zich be grijpen. Het zal dan afhangen van de interesse, die het publiek voor deze nieuw vrucht heeft, of de prijs zoodanig zal zijn, dat die hooge kosten opge bracht zullen worden. Hoewel dus het pogten voor het brengen "an een nieuwe teelt wel wordt gewaardeerd, wordt toch eenige reserve in acht genomen. BANDOENG, 18 Jan. (Aneta.) Gisteravond heeft een algemeene vergadering plaats gehad van de R. K. Onderofficierenvereeniging St. Ig natius. Er waren zeer vele belangstellenden, o. a. Mgr. Willekens, Mgr. Goumans, majoor Krabbenbos, plaatselijk militair commandant, benevens vele officieren en geestelijken. In de openingsrede, door den voorzitter ge houden, bracht deze onder meer dank aan de Indische Katholieke Partij voor den steun, door haar verleend. Verder uitte hij de hoop dat door de overheid toestemming zou worden verleend ten behoeve van een retraite-verlof voor leden der vereeni ging. Mgr. Willekens, de Vicaris-Generaal, sprak een kort en sympathiek woord en gaf zijn ze gen. Tijdens de vergadering werd een telegram van trouw en aanhankelijkheid aan de Koningin ge zonden. Kapitein F. B. Kroe.se hield een lezing met lichtbeelden over gevechtsvliegtuigen. Aneta-Holland meldt: Na de instelling van uitgestrekte reservaten ten behoeve van de be scherming van de fauna in Atjeh en Djambi, is thans bij besluit van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië, d.d. 24 December j.l. een wildreservaat vastgelegd en wel in het Zuiden van het eiland Sumatra. Het terrein ligt in de residenties Benkoelen en de Lam- pongsche districten en is ongeveer 356.000 H.A. groot. Het beslaot een der wildrijkste streken van Sumatra. Van de belangrijke dierenwereld, die in 't reservaat bescherming zal vinden, mo gen afzonderlijk genoemd worden olifanten, rhinocerossen, tapirs, beryantilopen en malei- sche beren. Ook het landschap is van een in drukwekkende schoonheid. De begrenzing aan drie kanten door de zee, maakt de moeilijke kwestie der bewaking hier lichter. Aan het re servaat werd de naam gegeven ,,Wild Reser vaat Zuid-Sumatra I." Uitbreiding met enkele gebieden in andere residenties wordt over wogen. BATAVIA, 18 Jan. (Aneta). Vóór den aanvang van het diner, dat gisteravond werd gegeven in het Paleis ter eere van den vertrekkenden Ja- panschen Consul-Generaal, den heer Koshida-, werd door den Gouverneur-Generaal aan den heer Koshida het Commandeurskruis in de Orde van Oranje-Nassau uitgereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5