Begrooting van Suriname Oostenrijk bij het begin van het jaar 1936 HET DIETSVELD. SOMBERE KLANKEN OVER DE FINANCIËN Sport en spel TOESTAND IS BETER GEWORDEN RAJCHENBA CH FORCEERT REMISE AMSTERDAM-BRUSSEL ZONDAG 19 JANUARI 1936 Tweede Kamerleden vestigen aan dacht op krachtige propaganda voor de N.S.B. x Kolonisatie-vraagstuk De bacovencultuur De gearresteerde bende Haar leider is de beruchte „Witte Nelis" AFSLUITEN VAN WEGEN IN NOORD-HOLLAND Douglasvliegtuigen voor de K.L.M. De namen der nieuwe machines zullen zijn: Djalak, Edelvalk en Flamingo Academische examens IJSHOCKEY BILJARTEN LOTERIJWET OVERTREDEN Duizend gld. boete voor directeur GROENTENVENTER GESTIKT Bij auto-ongeval onder kisten terecht gekomen DE NEURENBERGER WETTEN Het procedeeren hier te lande door de Duitsche joden EUROPEESCHE KAMPIOEN SCHAPPEN DRIEBANDEN Sengers wint twee partijen Zeker economisch optimisme is niet misplaatst, mits men Oosten rijk in rustig tempo laat werken W erkloozens tatistiek Intiem parkje, met buitengewoon aardige huizen v DAMMEN Uitstekend spel van den Neder- landschen kampioen, die in het eindspel eenig voor deel had Stand thans 199 Nabeschouwing VOETBAL Nederlagen voor Arsenal en Aston Villa Sunderland slaat Stoke City met 10 Tweede afdeeling Algemeen was men blijkens het Voorloo- pig Verslag der Tweede Kamer over de Su- rinaamsche Begrooting 1936 van gevoelen, dat de financieele toestand van Suriname nog even zorgwekkend is als immer. Hoewel het beloop der middelen in de laatste jaren, de omstandigheden in aan merking genomen, in zooverre bevredigend is, dat geen verdere daling intrad, blijft het peil, waarop de middelen gestabiliseerd zijn, in hooge mate onbevredigend. De opbrengst der middelen bedraagt immers 60 pCt. der uitgaven van dit gebiedsdeel. Met leedwezen moesten vele leden wederom vaststellen, dat ook in den economischen toestand van Su riname sedert de behandeling van de vo rige begrooting geen noemenswaardige ver betering is ingetreden. Naar hun meening ligt hier het zwaartepunt van alle moeilijk heden in dit gebiedsdeel. Alleen het bauxiet- bedrijf blijft een lichtpunt, maar dit be drijf heeft slechts een zeer beperkten in vloed op den economischen toestand van het gewest. Verscheidene andere leden zagen den econo mischen toestand van Suriname nog somberder in; naar hun meening beweegt deze zich in dalende lijn. Uit de berichten uit de Surinaam- sche pers over de ondervoeding van de school kinderen blijkt, hoezeer de bevolking steeds verarmt. Naar de meening van sommige leden zou de Overheid het initiatief moeten nemen tot het stichten van ondernemingen op verschillend gebied, nu het particulier initiatief vrijwel ver lamd is. Verscheidene andere leden merkten op, dat bij het ontwikkelen van plannen en het doen van voorstellen, waaraan groote financieele consequenties verbonden zijn, groote behoed zaamheid geboden is. Met algemeene instemming had men kennis genomen van de uitgetrokken bedragen voor deelneming in de kosten van proefneming voor een bacovencultuur. Over de vraag, hoe de bacovencultuur zal moeten worden gesteund, indien de resultaten van de proefneming tot steunverleening aan leiding zullen geven, was men verdeeld. Som mige leden waren van oordeel, dat deze steun niet in de eerste plaats aan de plantages, maar aan de kleine landbouwers ten goede zal moe ten komen. Sommige andere leden daarentegen achtten het niet juist, de ondernemingen reeds bij voorbaat van steun uit te sluiten of bij den kleinen landbouw achter te stellen. Verscheidene leden meenden te weten, dat de resultaten van de rijstcultuur voorshands nog weinig bevredigend zijn. Is er kans, zoo vroegen zij, dat Suriname spoedig voldoende rijst zal kunnen produceeren om in de behoefte daar te lande te kunnen voorzien? Verscheidene leden, die meenden te weten, dat de koffiecultuur, die vroeger een eerste plaats innam, hoe langer hoe meer in moei lijkheden geraakt door de prijsdaling tenge volge van de overproductie en door de onver koopbaarheid van het Surinaamsche product, zouden gaarne worden ingelicht over de wer king van de nieuwe steunregeling. Sommige leden drongen er op aan, dat de Regecring ernstig zal onderzoeken, of Su riname kolonisatiemogelijkheden voor Euro peanen biedt. Mocht dit het geval zijn, dan zou de Regecring zulk een kolonisatie moe ten ondersteunen. Daarnaast behoort op particuliere kolonisatieplannen een streng toezicht te worden uitgeoefend, teneinde het maken van slachtoffers te voorkomen. Vele leden hadden met instemming verno men, dat de Regeering geenerlei verantwoor delijkheid aanvaarden wil voor de plannen van de heeren Marselis Hartsink en Van Straaten, om honderden Nederlandsche werkloozen naar het Bakhuis-gebergte van Suriname te laten emigreeren. Verscheidene leden vestigden de aandacht op de toenemende werkloosheid in Suriname; zij drongen er op aan, dat de Gouverneur en de Regeering meer zullen doen dan tot dusver ge schiedt ter bestrijding daarvan en ter onder steuning van de werkloozen, onder wie zich ook een aantal intellectueelen bevindt. Verscheidene leden waren getroffen door berichten in de Surinaamsche pers, waaruit valt op te maken, dat daar te lande een krachtige propaganda wordt gevoerd voor de N.S.B. Zelfs hoofdambtenaren schijnen aan die propaganda niet vreemd te zijn, terwijl het uniformverbod te Paramaribo straffeloos zou wordien overtreden. Zij dron gen er op aan, dat de overheid dit gevaar, voor zoover haar zulks mogelijk is, krachtig zal afweren en de bestaande verbodsbepa lingen zal weten te handhaven. Onder de vijf te Nunspeet gearresteerde per sonen, waarover wij reeds berichtten, zijn zeer beruchte inbrekers, met name de leider, die als „Witte Nelis" bekend staat en reeds vele straf fen heeft ondergaan. Na de eenige jaren ge leden te Amsterdam gepleegde inbraak, is hij zelfs naar Amerika gevlucht. Ook daar heeft hij wegens diefstallen met braak eenige jaren in de gevangenis doorgebracht. Na zijn terug keer in ons land werd hij voor de inbraak te Amsterdam gearresteerd, doch moest wegens gebrek aan bewijs worden vrijgelaten. Ofschoon de bende tot nu toe niets heeft uit gelaten, zijn er sterke aanwijzingen voor hun schuld. Het onderzoek loopt mede over de vraag, of een of meer van de gearresteerden betrokken zijn bij inbraken, wélke den laat- sten tijd in zuivelfabrieken zijn gepleegd en waarbij gebruik is gemaakt van dynamiet voor het forceeren van brandkasten. Het vijftal zal heden op transport worden gesteld. De afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. deelt mede, dat Ged. Staten van Nooid- Holland besloten hebben af te sluiten; voor het verkeer in beide richtingen met alle motorrij tuigen het gedeelte van den Petersburgsclien weg in de gemeente Nederhorst den Berg', tus- schen den Achterweg en de Peterburgsche laan aldaar; voor het verkeer met rijwielen in beide rich tingen het voor het algemeene rijverkeer be stemde gedeelte van den Heerenweg in de ge meen Castricum, voor zoover langs dien weg een behoorlijk rijwielpad aanwezig is; voor het verkeer in beide richtingen met motorrijtuigen en rij- of voertuigen, welke of waarvan het samenstel van het motorrijtuig met een aanhangwagen of met de aanhang wagens met inbegrip van de lading een hoogte van 3 M. te boven gaan, den weg langs de Leidschevaart in de gemeente Bloemendaal, tusschen de bebouwde kom van Vogelenzang en de Bekslaan, aldaar; voor het verkeer in beide richtingen met motorrijtuigen op meer dan twee wielen het gedeelte van den Ericaweg in de gemeente Huizen tusschen den Hooghuizerweg en de Naarderstraat, aldaar. Tijdens het a.s. zomerseizoen zullen drie nieuwe Fokker-Douglas DC 2 vliegtuigen aan de K.L.M. afgeleverd worden. Zij zullen de volgende registratieteekens en namen dragen: PH-ALD, „Djalak"; PH-ALE, „Edelvalk"; PH- ALP, „Flamingo". Deze vliegtuigen zullen vrijwel geheel gelijk zijn aan de thans in gebruik zijnde Fokker- Douglastoestellen, behoudens eenige kleine wij zigingen en verbeteringen. Zoo zullen ze uitge rust zijn met Goodrich de-icers, voor de be strijding der ijsafzetting op vleugels en roeren. In de cabines wordt een verbeterd verwar mingssysteem geïnstalleerd, terwijl verschillende nieuwe automatische inrichtingen aangebracht worden, o.a. voor de regeling van het gasmeng sel der motoren. Candidaat-examen geneeskunde; de dames; H. A. IJmker, M. E. K. Siebers, H. G. G. M. van Niekerk, J. Th. Cfemers; de heeren P. L. van Heusden, C. J. A. Bakx, J. M. H. Holtus, P. M. van Loenhout, G. W. F. Egdar. R. Holthuis, H. Braunschweig; G. W. M. van Groenendael; A C. van Swol; A. J. vari Groeningen; W. Berg man; C. Mooij; L. Ph. Petit en mej. A. K. Visser. LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen geneesk.. de heer L. Loopuijt. Artsexamen le gedeelte, de heer L. J. Vreeling bevorderd tot arts, da heeren: E. S. Njio, H. G. van Everdingen, J. van Leeuwen, A. de Wit en R. A. M. Engelbrecht. LEIDEN. Candidaatsexamen Nederlandsche letteren mej. O. B. van der Maesen. Candidaatsexamen Indisch recht mej. A. M. Würtz. Candidaatsexamen Romaansehe taal mej. J. H. A. Dubois. Heden 20 uur 15 Kunstijsbaan A'dam 60 ets.—f 1.50 De Haagsche kantonrechter mr. dr. Fontein heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. H. M., directeur van de. N.V. Nationale Adminis- stratiebank van Onroerende goederen, te Den Haag, die zich heeft moeten verantwoorden wegens overtreding der Loterijwet. M. was ten laste gelegd het op termijnbetaling verkoopen van z.g. „Beleggingsinschrijvingen", nominaal 300 en 500, waarbij hij de gelegenheid open stelde om gratis 1/20 aandeel in de Nederland sche Staatsloterij voor inschrijvers aan te koo- pen. Conform «den eisch werd M. veroordeeld tot 1000 boete subs, drie maanden hechtenis. In het dorp Rhenoy is op den weg van Leer dam naar Beesd de 21-jarige groentenventer J. Buunders met zijn auto geslipt en in een droge sloot terecht gekomen. De man kwam onder de kisten terecht, die achter in zijn wagen lagen en is vermoedelijk gestikt. Medische hulp, die terstond aanwezig was, kon niet meer baten. Een te Brussel wonende Duitscher heeft indertijd, toen de heer S., die te 's-Gra- venhage woont, op de Brusselsche Wereldten toonstelling zijn Straperlo-spel zou gaan ex- ploiteeren, aan dezen omstreeks ƒ40.000.ter hand gesteld als bijdrage in de kosten van ex ploitatie. Toen dit spel door de Belgische Jus titie verboden werd, zijn er bij den heer S. be slagen gelegd, waarvan deze laatste bij den president der Haagsche Rechtbank in kort ge ding opheffing eischte. Deze opheffing werd toegestaan en daarbij werd tevens bepaald, dat de onderhavige overeenkomst een ongeoorloof de oorzaak had. Op grond hiervan vorderde mr. J. Weijl, namens den Duitscher, het door hem verstrekte bedrag terug van den heer S. Diens advocaat, mr. Bourlier, stelde echter, dat eerstgenoemde zijn burgerrecht had verlo ren, op grond van de Neurenberger wetten en dat hij hier niet zou mogen procedeeren dan na een cautie te hebben gestort. De heer S. vorderde een cautie van 7000. De rechtbank heeft in deze zaak incidenteel vonnis gewezen en overwogen, dat de Duit sche Joden door de Neurenberger wetten hun nationaliteit niet hebben verloren, dat ge noemde Duitscher dus hier te lande vrij kan procedeeren op grond van het verdrag in zake burgerlijke rechtsvordering. Deze eisch van den heer S. werd dus afge wezen, zoodat het proces thans voortgang kan hebben. Kleine Wim wil óók wat zien' zien.'. Het tournooi om de Europeesche kampioen schappen driebandenspel zijn Vrijdag te Mar seille aangevangen. Naar bekend, is door de U.I.F.A.B. aan Amerika verzocht of men er in dat land prijs op stelde de wereldkampioen schappen te organiseeren. De Vereenigde Sta ten hebben geantwoord, dat in principe de we reldkampioenschappen in April van dit jaar te New-York kunnen worden gehouden. Dienten gevolge is het tournooi te Marseille veranderd in een wedstrijdenreeks om den titel van Euro- peesch kampioen. Bovendien zullen Lagache (Frankrijk) houder van den titel en de drie hoogst geklasseerden van verschillende landen naar Amerika kunnen gaan om in gezelschap van den Egyptenaar Soussa en drie Amerika nen de wedstrijden om het wereldkampioen schap te spelen. Onze landgenoot Sengers heeft twee overwin ningen kunnen behalen. Een verrassing was wel de nederlaag van Puigvert tegen den Belg Zaman. Prather is een te Parijs woonachtige Amerikaan. De resultaten luidden: Puigvert (Spanje) 50 102 0.490 3 Prather (Ver. St.) 47 102 0.460 6 Zaman (België) 50 74 0.675 5 Engl (Oostenrijki 29 74 0391 3 Tiedtke (Duitschl.) 50 68 0.735 5 Sengers 44 68 0.647 5 Lagache (Frankrijk) 50 58 0.862 4 De Gasparin (Frankr.) 40 58 0.689 4 Lagache 50 75 0.666 4 Engl 37 75 0.493 4 Tiedtke 50 60 0-833 4 Prather 30 60 0.500 3 Sengers 50 78 0.641 4 Zaman 33 78 0.423 6 Puigvert 50 70 0.714 4 De Gasparin 27 70 0.385 2 Sengers 50 85 0.588 5 De Gasparin 49 85 0.576 5 Lagache 50 79 0632 5 Prather 32 79 0.405 4 Zaman 50 92 0.543 4 Puigvert 49 92 0.532 3 Tiedtke 50 69 0.724 4 Engl 27 69 0.391 5 (Van onzen Weenschen correspondent) Oostenrijk heeft in het jaar 1934 een twee voudige binnenlandsche politieke crisis doorgemaakt, die maar al te gemakkelijk met een collapsus had kunnen eindigen; de na weeën daarvan waren natuurlijk ook nog in 't afgeloopen jaar waar te nemen. Men kan ech ter ook als objectieve waarnemer, gerust be weren, dat de toestand in Oostenrijk in 1935 er beter op geworden is ondanks de niet te onderschatten misère van 1935. Gradueele con- solideerings-ontwikkeling is het kenteekenende woord van het afgeloopen jaar. Het einddoel is zeker nog niet bereikt, maar gevaarlijke schok ken bleven achterwege. Dit moest onder normale verhoudingen vanzelf sprekend zijn, onder de nu eenmaal heerschende is het dat niet. En hoe langer de bestaande autoritaire koers tijd heeft door zijn machtmiddelen, zijn pro paganda, zijn druk op staatsambtenaren (en wie is hier niet staatsambtenaar! Niet alleen wat u onder ambtenaar verstaat, maar ook de pas toor, de dominee, de conducteur en machinist van tram en trein, ja in zekeren zin zelfs de regiesigarenwinkeljuf) zijn druk op onderwij zer en jeugd, op staatsrecept Oostenrijksch- i vaderlandsche mentaliteit te kweeken, des te matter moet de onderaardsche roode of bruine oppositie worden, die eigenlijk meer de ontwik keling der dingen op internationaal gebied zit af te wachten. De economische toestand, die geen crisis toestand mag zijn wil men den burgervrede handhaven, heeft zich eveneens in gradueelen consolideeringszin ontwikkeld. De bondsregeering heeft het budget-ontwerp, dat door een voorlopoige instantie reeds was goedgekeurd weer ingetrokken, om met zeer te waardeeren openhartigheid een nieuw ontwerp voor te leggen ter saneering van het staats- huishouden. Men schijnt zich sterk genoeg te voelen om geen verstoppertje meer te spelen en, zeker ten koste van zware offers, een staats huishouding met een niet sluitende balans te vermijden. Dit moet een goeden indruk maken. Zeker kan de economische toestand van Oos tenrijk niet van de wereldpolitiek en de we reld-economie worden losgemaakt, dat kan geen autarkie-streven bereiken ook al was dit wen- schellik, wat heelemaal niet het geval is. Niettemin bestaan er, onafhankelijk van het buitenland, door spaarzaamheid, door systema tische uitbuiting ook van latente krachten en door wijze geld-economie in eigen kring niet te onderschatten mogelijkheden. De barometer-beurs was eindelijk iets vrien delijker. De beurs van Weenen begon in 1934 uit haar dubbelen winterslaap te ontwaken wakker werd ze eigenlijk eerst in het afgeloo pen jaar. Het effectenverkeer steeg van 220 millioen tot 336 millioen in de maand, de giro omzetbelasting van 18.6 millioen op 31.6. De stijging begon in het jaar 1934 en bleef aan houden in 1935. Toch bleef ondanks 200 tot 300 pet. stijging van bepaalde papieren de door snee nog altijd 25 pet. onder de nominale waarde. De index bleef vrijwel onveranderd. Op gebied van vreemdelingenverkeer wor den recordcijfers genoemd. De propa ganda voor vreemdelingenverkeer in Oostenrijk werd met groot beleid en energie gevoerd en niet zonder succes. Over alle bonds- landen gerekend telde men 429886 vreemdelin gen in 1935 tegenover 302815 in 1934. Minister van Handel Stockinger gelooft aan 9 Bovenstaande foto stelt voor Het Diets- veld, een rustig intiem parkje, gelegen bij de Caninefatenstraat te Haarlem-Noord. In bijna elk stadsdeel treft men van die enkele gedeelten aan, waarvan iedereen on middellijk zegt; wat is dit 'n gezellig plekje. Zoo'n aardig plekje is ook Het Dietsveld. Men loopt er maar niet zoo tegen aan, dat is gewoonlijk het geval met dergelijke aardige hoekjes, maar de wandelaar die er eens komt kijken, wordt toch telkens weer ver rast door het aardige uitzicht. Het Dietsveld is gelegen achter de Cani nefatenstraat, en direct bij de Jan Gijzen» vaart en is nu nog eenigszins geïsoleerd. Dit is evenwel een kwestie van korten duur. Im mers vlakbij komt een brug over de Jan Gijzenvaart; de weg is reeds gedeeltelijk gereed. Daarbij komt nog dat de plannen de tram ês - i door te laten loopen naar het voormalig Oud-Schoten steeds vaster vorm aannemen. Wanneer deze beide zaken hun beslag heb ben gekregen, dan eerst zullen de bewoners van Het Dietsveld trots zijn op hun huis en de fraaie omgeving, en hun bezit, bij wijze van spreken, voor geen geld zullen willen missen. Want niet alleen, dat het geheel zeer aan trekkelijk is, ook de huizen waarvan bij gaande foto er een vertoont zijn juweeltjes in hun soort. Deze huizen voorzien van alle comfort, bevatten 2 kamers en suite, keuken, voor- en achtertuin, schuurtje en vrije poort. Voorts boven drie slaapkamers, badkamer, groote zolder. Voor en achter veranda. De verdere bijzonderheden zijn als volgt: Vestibule met glas in lood in de tochtdeu ren. IJetonnen hal met kelderkast, betegelde W. C. met fonteintje, groote keuken met granieten aanrecht. In de twee kamers en suite bevindt zich ook al glas en lood in de schuifdeuren. De schoorsteenmantels zijn evenals de vensterbanken van marmer. Bei de kamers hebben een keurig behang en een zeer practische ventilatie. Voorts is de trap naar boven ruim en gemakkelijk. De badka mer is voorzien van geyser en ringdouche, natuurlijk is ook de badkamer geheel bete geld en van ventilatie voorzien. De slaapkamers kunnen door een vernuf tige verbinding met de kamers beneden zon der kosten verwarmd worden. De flinke zol ders van deze huizen kunnen geheel afge sloten worden, wat vooral in de winter van belang is (warmtebesparing). Wanneer men van meening is dat deze huizen wel een hooge huurprijs zouden heb ben, dan is dit ook alweer een aparte bij zonderheid. De huurprijs bedraagt namelijk maar iets meer dan zeven gulden per week. Ook de koopprijs is zeer laag. Het behoeft geen betoog, dat deze huizen voor diegenen die zelf een huis willen koo- pen, of eenige huizen voor geldbelegging wil len hebben, met recht „het neusje van den zalm" zijn. Dergelijke practische en zeer soliede hui zen plus de mooie omgeving vindt men slechts zelden. Voor geldbeleggging vindt men in het gansche land geen beter object, immers deze huizen zijn in een tijd gebouwd waarin de prijzen van vele artikelen hun laagste punt bereikt hebben, sommige bouw materialen zelfs beneden de kostprijs gele verd worden. Wanneer dit niet het geval was, was de bouw van deze huizen in deze omgeving nooit mogelijk geweest. De huizen zijn te bevragen bij de bekende firma N. V. Roosen's Bouwbedrijf, Flores- straat 81, en iederen dag te bezichtigen tus schen 2—4 uur aan Het Dietsveld. Tel. 10857. (Adv.) de mogelijkheid, het uitvoer-passivum (rond 300 millioen schilling) door de verhoogde in komsten van het vreemdelingenverkeer te dek ken. Het handelspassivum is niet veel geringer dan in 1934, maar het volumen van in- en uitvoer is grooter. Een bewijs ook van economischen vooruitgang. De Italiaansch-Abessinische oor log speelt zeker ook een rol wat betreft de ver hoogde productie. De ijzererts-productie b.v. is met meer dan 100 pCt. gestegen. Wat de werkloozenstatistiek betreft zijn niet alle cijfers beschikbaar. Het getal ondersteunde werkloozen viel van 334388 tot 242449. Begin December 1935, eind December weer 8000 hoo- ger. Het getal „ouderdomsrenteniers" steeg van 88468 tot 91556. In Weenen zelf telde men in Januari 1935 nog 129976 ondersteunde werkloozen en 32753 „ouderdomsrenteniers", in December 1935 daar tegenover 101.632 ondersteunde werklieden en 34779 „ouderdomsrenteniers". Omtrent de niet-ondersteunde werkloozen, de zoogenaamde „Ausgesteuerten" hebben wij geen officieele gegevens. Men zegt, dat het cij fer van deze ongelukkige menschen veel groo ter is dan verleden jaar. Ik weet het niet. Wel heb ik een staatje, dat aangeeft, dat het getal werklieden tegen werkloosheid verzekerd in den loop van het afgeloopen jaar met 78000 is ge stegen, wat bewijst, dat niet alleen het getal ondersteunde werkloozen verminderd is, maar ook het getal werkloozen absoluut geringer ge worden is. Dus niet alleen relatief. Een zeker economisch optimisme is dus niet misplaatst ingeval Oostenrijk den ingeslagen weg rustig met langzaam stijgend tempo kan voortzetten. De Italiaansch-Abessinische oorlog maakt nu al veel menschen zenuwachtig en als de ver houdingen iets scherper gaan worden, bestaat onmiddellijk gevaar voor een run op alles wat eetbaar is. De herinnering aan de vreeselljke jaren tijdens en na den oorlog ligt den men schen nog in 't bloed en teekenen van een psychose in deze waren den laatsten tijd her haaldelijk waar te nemen. Dan, de Oostenrljksche kwestie is feitelijk toch een internationale kwestie op het oogen- blik. De ontwikkeling der internationale dingen zal ook de ontwikkeling en oplossing der Oos tenrljksche kwestie brengen. En hierin op het oogenblik voorspellingen te willen doen is meer dan verwaand. Dat in be trekkelijk afzienbaren tijd groote beslissingen te wachten staan is wel zeer waarschijnlijk. In hotel „N.A.B." te Dordrecht werd Zater dag voor een vrij talrijk publiek de veertiende partij gespeeld tusschen Vos en Rajchenbach om het wereldkampioenschap. De voorzitter detr Dordrechtsche Damver- eeniging, de heer A. Brand opende de partij en verwelkomde den burgemeester van Dor drecht, den heer P. L. de Gaay Fortman, de leden van het eerecomité, de secondanten en allen, die tot het organiseeren van deze partij hadder. bijgedragen. De burgemeester der Merwestad, de heer P. L. de Gaay Fortman, hield een toespraak tot de beide matadors en andere aanwezigen, waar na de heer Van Broek, voorzitter van den Ne- derlandschen Dambond, wederom op de bij zondere beteekenis van deze match wees en daarbij de groote propaganda naar voren bracht, welke van deze match uitgaat. Deze ontmoe ting om den wereldtitel, aldus de heer Van Broek, is slechts het middel om de propaganda voor het fraaie bordspel op grondige wijze te kunnen voeren. En ook al speelt onze nationale kampioen een verloren spel, hij verdient den dank der leden van den Dambond, om als zijn vertegenwoordiger de Nederlandsche kleuren te verdedigen. De burgemeester van Dordrecht deed den eersten zet. Wit: J. H. Vos. Zwart: M. Rajchenbach. 1. 32—28 18—23 2. 33—29 23X34 3. 37x28 19—24 4. 39—33 1419 5. 44—39 20—25 6. 29X20 25x14 7. 41—37 12—18 8. 46—41 7—12 9. 37—32 15—20 10. 41—37 20—24 11. 34—30 18—23 12. 30—25 12—18 13. 40—34 17—21 14. 34—29 23x34 15. 39x30 18—23 16. 31—27 1—7 17. 50—44 21—26 18. 44—40 10—15 19. 37—31 26x37 20. 42X31 8—12 21. 47—42 12—18 22. 40—34 24—29 23. 33X24 14—20 24. 25X14 9X40 25. 35x44 15—20 26. 44—40 7—12 27. 40—35 20—24 28. 43—39 2—8 29. 39—33 5—10 30. 49—44 4—9 31. 44—40 12—17 32. 40—34 10—15 33. 31—26 8—12 34. 42—37 9—14 35. 37—31 3—8 ?6. 48—42 17—21 37. 26x17 12x21 38. 31—26 14—20 39. 26X17 11X31 40. 36X27 20—25 41. 42—37 6—11 42. 28—22! 8—12 43. 33—28 11—17 44. 22x11 16x 7 45. 27—21 24—29 46. 37—31 29x40 47. 45x34 15—20 48. 38—33 20—24 49. 31—27 7—11 50. 28—22 11—17 51. 21x12 18 X 7 52. 27—21 23—28 53. 32X14 13—19 54. 14x23 11—16 55. 30x19 16x38 Remise gegeven. Een interessante partij, waarin Vos uitste kend heeft gespeeld en een voordeel in het eindspel had. In het middenspel had Rajchen bach het initiatief, doch Vos wist zich door den tijdnood, welke dreigde, heen te slaan en hij ondernam een aanval op den korten vleu gel van rt. Rajchenbach wist echter door een offer-combinatie op bekwame wijze de re mise te forceeren. De stand is nu: 19—9 in het voordeel van Rajchenbach (Rajchenbach 5 gewonnen par tijen, 9 remise, Vos 0 gewonnen partijen, 9 re mise). De wereldkampioen heeft nog slechts één punt noodig om zijn titel te behouden. De vijftiende partij vangt hedenavond 19 uur in het Victoria Hotel te Amsterdam aan. De uitslagen van de Zaterdag in de Engel- sche en Schotsche League gespeelde wedstrij den luiden in de eerste afdeeling: Birmingham—Manchester City 01 BrentfordMiddlesbrough 10 v Derby CountyHuddersfield Town 20 Grimsby TownLiverpool 00 Leeds UnitedChelsea 20 Portsmouth—Wolverhampton Wanderers 1—0 Preston North EndAston Villa 30 Sheffield WednesdayArsenal 32 SunderlandStoke City 10 West Bromwich Albion—Blackburn Rovers 8—1. BradfordSouthampton 21 Burnley—Barnsley 3—0 BuryDoncaster Rovers 51 Charlton Athletic—Hull City 41 Fulham—Plymouth Argyle 2—2 Leicester CityNorwich City 11 Manchester United—Newcastle United 31 Port ValeBradford 21 Swansea TownNottingham Forest 21 Tottenham Hotspur—Sheffield United 11 West Ham UnitedBlackpool 2—1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 7