Herdenking vijfde sterfdag Anna Pavlova a 1931 - 23 JANUARI-1936 De „America" drijft over den Atlantic v WERELDWERKLOOSHEID IN CIJFERS Recordvluchten James Watt 1 ZONDAG 19 JANUARI 1936 De meest representatieve figuur der klassieke balletkunst, welke zij boven alles stelde en liefhad Haar plaats blijft voor altijd leeg ft 1f fff 1 Een comité is gevormd om den vijfden sterfdag van Anna Pavlova te herdenken Uit de gevangenis ontsnapt Emancipatie in Albanië De sluier valt! Een mooie herinnering aan de steeds edele kunst van Anna Pavlova: haar befaamde dans „De Stervende Zwaan" 18 dagen zonder water op een vlot Een droeve statistiek, die onnoe melijk veel leed verbergt „Men zij op alles voorbereid !f' Een gummiboot mag nim mer ontbreken Vandaag voor 200 jaar aan schouwde hij het levenslicht De misdadigster vóór IOO jaar Zware straffen waren haar deel EEN OCEAANVLUCHT VOOR 25 JAAR Niet gerekend was op een storm, die de bemanning dwong de motoren te laten rusten. Een moeitevolle redding Sensatielust reeds een kwart eeuw terug! Den 23en Januari a.s. is het vijf jaar geleden, dat de ■wereldberoemde Russische danseres, Anna Pavlova, op haar afscheidstournée door Europa, te Den Haag over leed. Onder leiding van gravin Bylandt is een comité gevormd, dat den vijfden sterfdag zal herdenken. Het verlies van Anna Pavlova's kunst is onher stelbaar. De figuur van Pavlova is de meest representatieve der klassieke balletkunst geweest. Pavlova stelde haar geheele wezen in dienst van de kunst. Haar lichaam was de materie, waarin zij haar kunstwerk vorm schonk. Zij leefde met en voor haar kunst, welke zij boven alles stelde en liefhad. En juist dóór deze liefde wist zij zoo oneindig veel meer te bereiken dan de gemiddelde danseres. De dans van Pavlova was de uiting van een roeping, welke zij volgde met geheel haar ten ger wezen. Haar dans vervulde geheel en al deze roeping. In haar dans gaf Pavlova ook dikwijls uiting aan haar stemmingen. Was zij in een sentimenteele stemming, dan was dit het meest geschikt moment zich geheel te ge ven in een sentimenteelen dans en slaagde deze, dan werd hij ingestudeerd. Zbo ontstond door Pavlova een aparte soort in de danskunst, welke absoluut individueel werd. Met haar ging een groot kunstenares heen, wier plaats voor altijd leeg zal blijven. Wel heeft men gepoogd deze plaats weer te vullen, doch al spoedig heeft men deze poging opge geven; Pavlova's plaats is niet meer door een ander in te nemen! Haar kunst was zoo indi vidueel, dat zij door geen anderen sterveling kan worden vertolkt. Het wezen van Pavlova's danskunst ging mee in haar graf, doch de her innering aan haar zal blijven in de harten van hen, die 't zich tot een geluk mogen reke nen, Pavlova te hebben bewonderd. De Albaneesche vrouw emancipeert zich. Hiermee bedoelen wij de moderne, vooruitstre vende vrouw van Albanië en vooral de vrouwen uit de meer gegoede kringen. Zooals in alle Mohammedaansche staten (in Albanië bestaat twee-derde der bevolking uit Muzelmannen) heeft zich ook hier onder de heerschappij der Turken de versluiering en afzondering der vrouwen ingeburgerd, welke door geestelijke principes tot stand kwam. Het gebruik van den sluier beperkt zich in Albanië evenwel slechts tot de steden; 111 de dorpen, en in het bijzonder in het gebergte, gaat de vrouw ongesluierd. De sluier past even wel niet meer in het zich modemiseerend Al banië en dit ziet ook de overheid in, die de vrouwen in hun emancipatie-beweging geens zins wil tegenwerken, integendeel. Koning Zogu is zelf een modem vorst en doet al het moge lijke om de sociale positie van de Albaneesche vrouw op hooger peil te brengen. Koning Zogu probeert ook het onderwijs in Albanië, hetwelk tot nog toe veel te wenschen overliet, te ver beteren, en niet alleen voor de jongens, maar ook voor de meisjes. In vroeger jaren werden de Albaneesche scholen meestal slechts door jongens bezocht. Zoodra een meisje een jaar of tien was, behoorde zij in haar moeders huis houden het eten koken te leeren. Dergelijke ouderwetsche begrippen, zoo zegt Vorst Zogu, behooren niet meer te heerschen in den mo dernen tijd, waarin de opvoering der bescha ving het hoogste doel is. De Albaneesche regee ring voert momenteel in stad en dorp een le vendige propaganda voor het lager onderwijs en de bevolking kan gratis leermiddelen verstrekt krijgen. De stad Elbasan bezit een jeugdvereeniging, waarvan vele jongedames lid zijn. Op den Na- tionalen ■•feestdag, welke onlangs in geheel Al banië werd gevierd, richtte het bestuur dier ver- eeniging het woord tot die vrouwen, welke ge sluierd de feestzaal binnentraden. Het ver zocht den vrouwen zichzelf meer vrijheid van bewegen te geven door den sluier af te leggen en zich te scharen onder de vooruitstrevende jongeren. In October j.l. benoemde de Koning een nieu we regeering, welke hoofdzakelijk bestaat uit vertegenwoordigers der jongere generatie. Een van de eerste doelpunten dier regeering was, den vrouwen van Albanië evenveel recht te ge ven als den mannen. Vóór kort heeft Prinses Senije Zogu, een zus ter van Vorst Zogu, de beschermvrouw der Al baneesche Vrouwen Organisatie, een persoon lijk schrijven gericht tot den Minister-president Mehdi Frasheri, waarin zij den staatsman ver zocht haar bij te staan in haar streven „om de Albaneesche vrouw van schadelijke en vreemde gebruiken te verlossen, en haar in te lichten over haar plichten ten opzichte van het vader land, opdat zij spoedig een gelukkiger en nut tiger leven tegemoet zou kunnen gaan." m&mmSè bmwM Anna Pavlova's kunst is over de geheele we reld beroemd geworden. De balletten, welke zij en haar gezelschap ten tooneele brachten, waren steeds die, welke zij zelf met een critisch oog had goedgekeurd. Pavlova trad op voor ieder soort publiek en met ieder soort publiek wist zij rekening te houden. Haar dansgroep trad op in alle vijf de werelddeelen. Het was haar grootste wensch voor de geheele wereld te mogen dansen. Haar vele toumee's, welke elkaar in de jaren 1908— 1914 ongeloofelijk snel opvolgden, waren oor zaak van haar plotselinge ontslagname als lid van de Keizerlijke Balletten in haar geboorte land. Deze ontslagname was iets, wat aan het Hof van den Tsaar nog nimmer was voorge vallen. Pavlova verkoos het jachtende leven van reizen en trekken boven den roem, welken zij alleen in Rusland k°n oogsten. In het voorjaar van 1909 vertrok Pavlova voor haar tweede groote rondreis door geheel Europa. Een jaar later, 1910, gaf zij voorstel lingen in de Engelsche hoofdstad, waar haar succes overweldigend was. Het was tijdens een der voorstellingen te Londen, dat de ballerina met Mordkin, haar partner, optrad en met dezen laatste oneenig- heid kreeg over een kleinigheid. Deze oneenig- heid liep echter zoo hoog, dat Pavlova, in haar woede, haar partnereen draai om de ooren toediende, van welke onhebbelijkheid zü evenwel direct spijt had. Het gerucht over dit onaangenaam incident ging evenwel als een loopend vuurtje door de hoofdstad en zorgde voor de noodige reclame! Iedereen wilde de danseres zien en avond na avond verdrong het publiek zich voor het theater, waar Pavlova en haar dansgroep op traden. In den winter van 1913 kwam Pavlova naar de groote steden van Duitschland en vooral in Berlijn oogstte zij een enorm succes. In het zelfde jaar kwam zij terug naar Londen, zulks op speciale uitnoodiging, en reisde, via Ierland, naar de Vereenigde Staten van Amerika. Even vóór het uitbreken van den wereldoor log gaf Pavlova nog voorstellingen te Moskou en Sint Petersburg om vervolgens opnieuw naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Hier bleef zij gedurende de vier oorlogsjaren, welke voor haar en haar gezelschap lang niet gemakkelijk zijn geweest. Deze jaren gaven haar meteen de gelegenheid in de Zuid-Amerikaansche staten Chili, Peru, Argentinië, Cuba en Brazilië op te treden. Na beëindiging van den oorlog kwam Anna Pavlova weer naar Europa terug. Doch hier bleef zij weer niet lang. Na in 1921 weer enkele voorstellingen te Londen te hebben gegeven, vertrok zij het daaropvolgend jaar opnieuw naar het nieuwe werelddeel voor een tournee van zeven maanden. In deze maanden trad Pavlova in niet minder dan honderd en der tig groote plaatsen op. En na dit tijdperk ging het weer terug naar Europa, dat met ongeduld op de danseres wachtte. Het reizen en trekken scheen geen einde te nemen. Tournee op tournee volgde. Totdat de danseres in het jaar 1930 besloot een groote afscheidstoumee te ondernemen, hoewel haar leeftijd nog geen enkele afbreuk had gedaan aan de schoonheid van haar danskunst. Pavlova wenschte evenwel in geen enkel ge val voor de oogen van het publiek, dat haar kunst zoo lief had, oud te worden, dus nam zij van het publiek afscheid, toen haar roem het hoogtepunt had bereikt. Voor de laatste maal trad Pavlova op in de Golders Green Hippodrome en reisde toen naar Zuid-Frankrijk om enkele dagen rust te ne men. Vanuit ons land wilde zij haar Europeesche tournee, waarmede zij afscheid zou nemen, aanvangen. Op haar ris naar de Residentie vatte zij kdude, welke haar op het bed wierp, waarvan zij niet meer opstond. Pavlova had de meeste jaren van haar vrij kort kunstenaarsleven in den vreemde doorge bracht en een hotelbed werd haar stervens sponde. Een Franschman, die met vier kameraden was ontsnapt uit de gevangenis van Poelau Condor, voor de kust van Indo China, heeft achttien dagen zonder water rondgezworven op een vlot, dat hij had samengesteld uit hout, dat hij voor deze gelegenheid had gestolen. Na 18 dagen werd hij opgepikt door het Brit- sche stoomschip Kudat, dat te Singapore thuis behoort. Zijn vier makkers hadden den ontzettenden tocht niet kunnen doorstaan. Door honger, dorst en uitputting waren zij krankzinnig geworden. Enkele dagen later wa ren zij overleden. Toen Long aan boord van de Kudat werd genomen, kon hij geen woord, althans geen verstandig woord uitbrengen. Men maakte ten slotte uit zijn uitlatingen op, dat hij het dia lect van Fransen Cambodsja sprak. Hij werd toen ter beschikking gesteld van het Frarsche consulaat te Singapore. Hier bleek, dat hij een der ontsnapte gedetineerden van Poelau Con dor was. Zoodra de noodige formaliteiten zullen zijn vervuld, zal de man naar de gevangenis worden teruggebracht. De hoop van de vluchtelingen was geweest met den stroom te worden meegevoerd tot de kust van Malakka, een afstand van ongeveer 150 mijlen. Zij hadden geen leeftocht bij zich, behalve dan enkele boterhammen, welke zij van hun laatste maaltijden hadden overgehouden. Het getij was evenwel niet gunstig en ook de geïmproviseerde voortbewegingsinstallatie vol deed niet. Zeer spoedig hadden zij te lijden van de verzengende hitte. Zij leden ontzetten- den dorst, terwijl zij door gebrek aan voedsel ten slotte werden blootgesteld aan ontberingen, welke slechts een van de vijf ontsnapten, en dat nog maar nét, kon doorstaan. Verscheidene schepen, welke op betrekkelijk geringen af stand van het vlot passeerden, hebben de wan hopige pogingen der ontsnapten om de aan dacht te trekken, niet opgemerkt. Ten slotte werd de eenig overgeblevene door een toeval door de Kudat opgemerkt. Vóór 25 jaar werden op het gebied van de luchtvaart dergelijke waag- halzige pogingen ondernomen, welke ons thans nog verwonderen, daar re cordvluchten een kwart eeuw terug meestal zonder behoorlijke voorberei dingen geschiedden. Het is thans 25 jaar geleden, dat de Amerikaansche reporter, Walter Wei man, een Oceaanvlucht ondernam, waardoor hij liet'respect afdwong van de geheele xoereld. legde'het af tegen de stormen der natuur. Het schip werd heen en weer geslingerd en Weiman en de zijnen stonden machteloos. Men kroop bij elkaar en wachtte den morgen af.... Door het geloei en getier der stormen hoorde de bemanning het angstig miauwen van een katje, dat men als talisman mee aan boord had genomen! Bij het uitblijven van de geregelde berichten over de „America" werd men bezorgd. Eindelijk, na dien verschrikkelijken, tweeden nacht, ont dekte de stoomer „Trent" 450 mijlen ten zui den van Sandy Hook de „America" en stevende er op af. Na urenlange pogingen kon men de vertwijfelde bemanning redden. Geen men- schenleven was verloren gegaan. Ondanks de pech van de „America" werden de „Oceaanvliegers" eenige dagen later in triomph door de straten van New York getrok ken. De bevolking had hun een jubelende ont vangst bereid en Weiman moest beloven zoo spoedig mogelijk een nieuw luchtschip te doen bouwen. Impresario's van variété's deden de beman ning van de „America" verlokkelijke aanbiedin gen. De reddingsboot en het katje, dat als talis man was meegenomen, werden de belangrijk ste onderdeelen van een te New York gehouden „luchtvaart-tentoonstelling". De dames van New York lieten zich ook niet onbetuigd en zonden liefdesbrieven en geld naar de koene bemanning. Vrouwen uit de hoogste kringen deden aan die rage mee. Zij schreven zelfs hu welijksaanzoeken naar de „Oceaanvliegers". In Europa werden alle berichten omtrent de huldiging der „America"-bemanning met kri tisch oog gelezen. De Europeesche dagbladen scholden Weiman uit >oor een lichtvaardig di lettant, die zichzelf en het leven van anderen in de waagschaal stelde, enkel en alleen om roem te verwerven. Toch was het nog een re cord, dat Weiman sloeg. De „America" heeft bij zijn eerste Oceaan-vlucht n.l. 10.000 Engelsche mijlen gevlogen en tot dan toe was het geen vlieger gelukt met een ballon of luchtschip zoo ver te komen. De overvlieging van het Kanaal geleek de mensci/heid in dien tijd al zulk een prestatie. Weiman mag dan een lichtzinnig mensch ge weest zijn, toch zat er een behoorlijke dosis moed en dapperheid in hem en de zijnen. Zij waren de pioniers van de luchtvaart. Zij hadden er hun leven voor over om een doel te bereiken. En de sensationeele huldiging, die de Yankee's hun toen bereidden, mogen wij hun gerust gun nen! Volgens de nieuwste statistieken van het Internationaal Bureau van den Arbeid te Genève, is het aantal ingeschreven werk- loozen in vergelijking met 31 December 1934 in de meeste landen gedaald en is ge bleken, dat in deze landen gedurende de laatste twee jaar een voortdurende verbe- tering, viel te constateeren. In sommige landen is de werkloosheid echter nog belangrijk gestegen, n.l. in Bulgarije, Spanje, Frankrijk, Ierschen Vrijstaat, Letland, Nieuw-Zeeland, Nederland, Yoego-Slavië en Zwitserland. In Duitschland bedraagt het aantal werk zoekenden (met inbegrip van de personen die gelegenheidsarbeid verrichten of bij de werk verschaffing zijn te werk gesteld) 2.161.851, in November 1935, tegenover 2.707.563 in Novem ber 1934. 't Aantal werkloozen (met uitsluiting van personen, die bij de werkverschaffing zijn tewerk gesteld en in de Arbeidsdienstkampen vertoeven) bedroeg 1.828.721 in November 1935 tegenover 2.267.657 in November 1934. In Oostenrijk bedroeg het aantal werkloozen 301.790 in November 1935, tegenover 331.994 in November 1934 en 303.157 in Augustus 1935. Denemarken: 100.077 werkloozen in Decembpr 1935, tegenover 103.722 in December 1934 en 86.478 in September 1935. Frankrijk: 453.838 werkloozen in December 1935, tegenover 416.605 in December 1934 en 415.964 in September 1935. Engeland: 1.918.562 werkloozen in December 1935. tegenover 2.120.785 in December 1934 en 1.947.964 in September 1935. Hongarije: 52.331 werkloozen in October 1935, tegenover 52.987 in October 1934 en 46.069 in Augustus 1935. Italië: 600.094 werkloozen in October 1935, tegenover 887.345 in October 1934 en 628.335 in September 1935. Nederland: 381.936 werkloozen in November 1935, tegenover 328.926 in November 1934 en 336.941 in Augustus 1935. Intusschen zijn deze cUfers voor Nederland nog belangrijk gestegen. Folen: 263.211 werkloozen in November 1935, tegenover 294.874 in November 1934 en 303.560 in Augustus 1935. Zweden: 47.045 werkloozen in November 1935, tegenover 84.811 in November 1934 en 42.582 in September 1935. Zwitserland: 93.740 werkloozen in December 1935, tegenover 76.009 in December 1934 en 66.656 in September 1935. Tsjecho-Slowakije: 679.900 werkloozen in December 1935, tegenover 668.937 in December 1934 en 556.320 in September 1935. Yoego-Slavië: 11.917 werkloozen in December 1935, tegenover 11.721 in December 1934 en 12.260 in September 1935. De Oceaanvlucht van New York naar Parijs zonder tusschenlanding is nauw verbonden met den naam van Raymond Orteig, die de idee van een eerste non-stop-vlucht Amerika-Europa in 1919 bekend maakte en den eersten lucht vaarder, die den tocht met succes aflégde, een geldprijs toekennen wilde van 29.000 Dol lars. Ik zelf overwoog de mogelijkheid van een Oceaanvlucht voor de eerste maal op een herfstavond in 1926, gemakkelijk gezeten in mijn klein postvliegtuig. Met mijn klein toestel zou het een onmogelijkheid zijn Parijs te bereiken, ten eerste kon 't toestel dit n iet presteeren, om dat het niet op lange vluchten was berekend en ten tweede zouik niet den gewenschten brandstoffenvoorraad kunnen meenemen. Te St. Louis vond ik enkele vooruitstreven de menschen, die genoeg interesse voor het plan aan den dag legden, om het te willen financieren en zoo reisde ik in December 1926 naar New York, om al het benoodigde te be stellen. Voorbereidingen tot een groote vlucht zijn lang niet gemakkelijk. Het belangrijkste is wel het vraiagstuk van het (vliegtuigtype en de zwaarte der motoren. Eendekkers zijn voor lange afstanden meer geschikt dan tweedek kers, daar n.l. de luchtweerstanden tusschen de draagvlakken wegvallen en een eendekker alzoo een grootere belasting per vierkanten me ter toelaat. De betrouwbaarheid der moderne motoren is in de laatste jaren steeds grooter geworden. Mijn vliegtuig, waarmede ik „den grooten sprong" zou wagen, werd geconstrueerd in Califomië In twee maanden was het toestel kant en klaar; het werd afgele verd door de „Ryan Aeroplane Works". Dag en nacht had men er betrouwbare krachten aan ge zet. Toen ging ik aan het bestu- deeren der land en zeekaarten. Voor de vlucht van San Diego naar St. Louis had ik kaarten van verscheidene staten en één van de geheele Unie, waar op ik mijn koers kon instellen. Voor de lijn New-YorkParijs nam ik twee zeekaarten van den Noordelijken Atlantischen Oceaan mee en bovendien een kaart voor ieder land, dat ik zou overvliegen. Ook mijn reddingsuitrusting vergat ik niet. Ik rekende uit, dat na de paar eerste vlieguren genoeg lucht in de tanks voorhanden zou zijn, om het vliegtuig een tijdlang zwemmend te houden. Ik nam een opvouwbare gummiboot mede, welke ik in enkele minuten kon oppom pen. De gummi was door een speciaal procédé geprepareerd, Waardoor het mogelijk zou zijn, dat het schuitje, ook wanneer de heftige golf slag er uren tegen aan zou stuwen, nog in goeden staat zou blijven. Wat ik verder meenam was: een rol zeil doek, twee electrische lampen, een jachtmeter, vier roode fakkels, in caoutchouc verzegeld, vier waterbussen, een reparatietasch, vijf con- servenbussen, twee luchtkussens, een hakmes en een zaag. Aldus uitgerust waagde ik den sprong, die mij tot den eersten Oceaan-vlieger ter wereld maakte! KOLONEL CHARLES LINDBERGH Het is vandaag tweehonderd jaar geleden, dat de beroemde Schotsche uitvinder, James Watt het levenslicht aanschouwde. Te dier gelegenheid vindt er in zijn geboorteplaats Greenock een herdenking plaats. James Watt was de uitvinder van de stoom machine. Geboren in 1736 kwam hij op 18- jarigen leeftijd in de leer bij een mecha.nicien te Glasgow en werd hier in 1757 werktuigkun dige aan de Universiteit. ïn 1763 werd,hem opgedragen een model van een stoommachine van Newcomer, dat bij de academische lessen werd gebruikt, en in het ongereede was geraakt, te repareeren. Dit bracht hem ertoe, de geschiedenis der uitvinding van dit toestel te bestudeeren en zijn reeds vroeger aangevangen proeven be treffende den stoom en de mogelijkheid van zijn toepassing met vernieuwden ijver voort te zetten, waarbij hem de leer van de latente warmte omstreeks denzelfden tijd door Joseph Black bekend gemaakt vele nieuwe gezichtspunten opende. Deze proeven, ofschoon met beperkte midde len genomen, leverden de meest verrassende resultaten op. Aanvankelijk vonden zij echter weinig ingang, totdat Watt er in slaagde de middelen bijeen te krijgen om een proefwerk- tuig te vervaardigen, en toen dit zeer bevredi gende uitkomsten gaf, begonnen Watt's ideeën de aandacht te trekken der fabrikanten. In 1774 vestigde Watt zich te Soho nabij Birmingham, waar de industrieel Bouldon een fabriek ter exploitatie van Watt's uitvindingen had opgericht. Watt had nu alle gelegenheid om zijn denk beelden uit te werken, doch de financieele resultaten daarvan gingen grootendeels voor hem verloren. De eerste tien jaren waren voor Watt aan nieuwe en vernuftige uitvindingen de vruchtbaarste van zijn leven. Door Bouldon's fabriek, de eerste fabriek van stoommachines, werd een menigte machines met stoom als drijfkracht in de praktijk ge bracht. Watt vond ook verschillende nieuwe werk tuigen uit, o.a. een copieermachine en een droogtoestel voor weefsels. Op hoogen leeftijd gaf hij zijn aandeel in de fabriek aan zijn zoon. Hij overleed in 1819 te Heathfield bij Birmingham. In de Westminster Abby en te Birmingham (1827), Greenock, zijn geboorteplaats (1838) en Manchester (1857) zijn standbeelden voor James Watt, den uitvinder der stoommachine, op gericht. Hoe stond het vroeger, b.v. één en een kwarü eeuw geleden, met het strafwezen voor da vrouw? Een lijstje van straffen in 1810 te Amsterdam op vrouwen toegepast doet dit eenigszins zien? van geeseling en spinhuisstraf kregen de vrou wen ook haar deel natuurlijk niet onverdiend. Zoo werd zekere W. G. 14 Maart 1810 veroor deeld wegens diverse zakkenrollerijen tot geese ling, 12 jaar spinhuis, 12 jaar verbanning uit het koninkrijk Holland en de kosten der gevan genis. Zware straffen zult ge zeggen. Maar men bedenke dat het hier een recidiviste betrof. Want dezelfde was reeds in 1798 wegens zak kenrollen publiek gegeeseld en voor 6 jaar ver bannen; in 1806 bij haar terugkeer, wegens medeplichtigheid aan dieverij, opnieuw gegee seld, voor 12 jaar in het spinhuis opgesloten en voor 12 jaar verbannen uit het toenmalige departement Holland, echter reeds in 1809 ont slagen. Dieverij was het meest frequente, het meest voorkomende misdrijf. En de meest voorkomen de straf was; geeseling, 6 jaar spinhuis en 6 jaar verbanning. Een zekere C. V. had een wasch onder valschen naam afgehaald en kreeg nu wegens „dieverij en falsiteit": geeseling, verban ning voor 6 jaar uit Amstelland en de kosten. Een ander, een dienstbode, J. v. d. K., had dief stal met verzwarende omstandigheden gepleegd. Zij had tafel- en beddegoed gestolen in het huis waar ze diende. Ze kreeg tot straf geese ling in 't openbaar, 4 jaar spinhuis en 4 jaar verbanning plus de kosten van de gevangenis. En wee als men zoo'n verbanningsdecreet verbrak. Daar wist zekere J. G. T. van mede te praten, die wegens overtreding van de verban ning ten tweeden male 3 jaar spinhuisstraf, met de kosten en 6 jaar verbanning uit Maas- en Amstelland opliep. En R. B., die haar altijd durende verbanning had verbroken, boette dit met 6 jaar spinhuis, plus de kosten daarvan, waarna ze opnieuw werd verbannen. En een zekere G. en L. was wegens ten derden male gepleegde verbreking van haar 30-jarige verban ning veroordeeld tot 4 jaar spinhuis en her nieuwde verbanning. De meeste straffen betrof fen dieverijen" of heling; dit waren de hoofd delicten. Veelal betroffen het diefstallen van kleineren aard, door dienstboden bedreven. In 1810 zijn 28 vrouwen veroordeeld, waarvan 17 voor diefstallen met verzwarende omstandig heden. Een verzwarende omstandigheid was o.a. dat de dienstbode in het huis, waar ze diende en het vertrouwen genoot, den diefstal pleegde. Die verzwarende omstandigheden legden gewicht in de schaal en geeseling ging ermee gepaard. Soms werd er zelfs bij gebrandmerkt. C k zakkenrollerij was een zwaar vergrijp. Het rollen van een zakdoek b.v. werd met 2 jaar spinhuis gestraft. De wereld hoorde op, toen Weiman aankon digde met een volgens zijn eigen ideeën ge bouwd luchtschip den Oceaan van Amerika naar Europa te overvliegen. Aanvankelijk hield men de aankondiging voor een echt Yankee achtige opsnijderij, doch toen bekend werd, dat Weiman reeds eerder een poging had gewaagd, welke evenwel mislukt was (hij wilde toen naar de Noordpool vliegen), volgde men met meer aandacht de gebeurtenissen, die komen zouden. En zoo brak de dag aan, waarop Weiman zijn poging zou wagen. Op het vliegveld te At lantic City lag een gele met gas gevulde reu- zenworst, door sterke mannenarmen vastge houden. Het luchtschip droeg den naam „Ame rica". Het was 80 meter lang en van alle com fort voorzien. Men had aan den ballon een z.g. equilibrator aangebracht, een metalen lichaam, hetwelk brandstofreserve voor de motoren in hield. Deze equilibrator had er voor te zorgen, dat het toestel, over den Oceaan vliegend, op gelijke hoogte bleef. Niemand had aanvankelijk eenig vertrouwen in den ballon van Weiman. De „America" had een bezetting van zes man. De duur van de vlucht over den Oceaan schat te men op 7 a 8 dagen; alzoo diende er flink wat proviand te worden meegenomen. Proef vluchten, daar deed men niet aan; Weiman was geen man van lange voorbereidingen. Weiman was zoo'n zorgeloos man, dat hij pas een kwartier vóór de opstijging op het vliegveld verscheen! De bemanning keek reeds rusteloos naar den leider uit. Daar snelt plot seling een automobiel de richting van het veld op. De menschenmenigte springt opzij en de wagen stopt. Weiman en een zijner dochters springen er uit. Een roerend afscheid volgt en de menigte nieuwsgierigen kan haar tranen ook niet meer inhouden. Eindelijk maakte de koene leider van de „America" zich los uit de armen van echtge- noote en dochter en majestueus stijgt het luchtschip, de „America" op, nagestaard door duizenden en duizenden menschen, die de be manning met zakdoeken, hoeden en tasschen toejuichen. Lang blijft men het luchtschip na staren, totdat er van de „America" niets meer te zien is dan een zwarte stip. Aanvankelijk ging alles uitstekend. De radio berichten, afkomstig van de „America", luidden gunstig. Doch op den tweeden dag zette er plotseling een geweldige storm op en daarop had Weiman waarschijnlijk heel niet gerekend. Men was gedwongen de motoren te laten rusten en zich door den wind te laten meevoeren. De equilibrator was hierdoor hinderlijk, ja zelfs gevaarlijk geworden. De bemanning bereidde zich op het ergste voor. De tweede nacht is voor haar ontzettend geweest. Alle menscheukracht Lindbergh

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 8