Priestermoord bij Venray n f Daladier voorzitter van de Rad. Soc. partij Geen verandering in den toestand van Koning George Het nieuws van heden AFSCHUWELIJK MISDRIJF IN DE DUISTERNIS Geheime stukken verdwenen EEN RUSTIGE NACHT EXPOSÉ VAN HERRIOT Vliegramp in Bolivia DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 20 JANUARI 193G Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19753 De zeereerw. heer pastoor Litjens van Geister en in zijn tuin over vallen en gedood Roofzucht de drijfveer? Justitie staat voor moei lijke taak Bij een brand in het ministerie van Arbeid te Parijs De a.s. verkiezingen in Griekenland Er zouden reeds 28.000 valsche stembiljetten zijn ontdekt KARD. VERDIER EERE DOCTOR De herderlijke brief der Duitsche bisschoppen In alle kerken voorgelezen Bij de Duitsche Marine is een nieuwe kleine onderzeeboot, de „V 19" in gebruik genomen Vandaag zal de Geheime Raad een zitting houden, waarin de regentschapsraad zal benoemd worden Prins van Wales confe reert met Baldwin De Aartsbisschop naar Sandringham De Fransche studenten protesteerden tegen de hervatting van de colleges door prof. Jèze. die te Genève Abessinië bij den Volkenbond vertegenwoordigde Koning George beste wenschen doen uitspreken voor een spoe dig herstel. De koning heeft geen pijn Invloed op de effectenmarkt Malcolm MacDonald gewond Bij het sneeuwballen gooien Het is zoo goed als zeker, dat de rad.-soc. ministers uit het kabinet zullen treden Aanval van Daladier op de Fransche Bank Er zouden dertien dood en zijn Daladier DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Japansche parlement ontbonden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pog. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het dorp Geisteren, gemeente Wanssum, is opgeschrikt door een lafhartigen moord. De pastoor der parochie, de zeereerwaarde heer Litjens, is het slachtoffer geworden van dit afschuwelijk misdrijf. Het was Zondagavond reeds ver over tienen, toen de pastoor met zijn hond een wandeling maakte door den tuin, die ach ter zijn huis is gelegen. In dezen tuin heb ben de misdadigers hem overvallen en ge wurgd. De daders of wellicht: de dader, want het is nog niet bekend of een of meer Individuen dezen moord op hun geweten hebben sleepten het lichaam van het slachtoffer daarna door de tuindeur naar binnen. Zij moeten hem vervolgens nog een kogel door het hoofd geschoten hebben. De pastoor was op het oogenblik van het misdrijf niet alleen in huis. Zijn huishoudster, die gehoord werd, heeft verklaard, dat zij reeds naar bed was gegaan en toen geschreeuw had gehoord, doch zij durfde haar kamer niet te verlaten. Ook de koster, die in de onmiddel lijke nabijheid woont, had rumoer gehoord. Hij snelde naar de pastorie, en toen hij de deur gesloten vond, haalde hij assistentie om de deur te forceeren. Bij zijn terugkomst was deze open, zoodat men vermoedt, dat de daders in den tusschentijd zich uit de voeten hebben- gemaakt. Toen men het huis binnendrong, vond men het lijk van den pastoor in de gang. Waar bij een nader onderzoek bleek, dat in de werkkamer alles overhoop gehaald was en het bureau was geforceerd, is het vrijwel zeker, dat roofzucht het motief van dezen moord is geweest. Men weet intusschen nog niet, of er iets vermist wordt. Betreffende dit afschuwelijk misdrijf verne men wij nog: Justitie en politie staan hier voor een uiterst moeilijke taak. Voornamelijk, omdat niemand van het drama, dat zich in de duisternis van den vredigen Zondagavond heeft afgespeeld, ge tuige is geweest. Men moet dus hoofdzakelijk afgaan op de stille getuigen en de verklaringen van den koster en de huishoudster, die slechts vage mededeelingen kunnen doen, omdat zij te veel overstuur waren, om betrouwbaar te kun nen waarnemen. De koster, die dicht bij de pastorie woont, werd door de noodkreten van den pastoor op het gebeurde opmerkzaam gemaakt en toen hij naderbij kwam, heeft hij nog een persoon gezien, wiens gelaat) hij door de duisternis niét heeft kunnen waarnemen. Hij vermoedde onmiddellijk, dat er iets ontzettends moest zijn gebeurd en hij trachtte zich daarom toegang te verschaf fen tot de pastorie, hetgeen echter niet gelukte. De hevig ontdane man is toen weg ge sneld om hulp te gaan halen, welk inter mezzo de daders hebben kunnen benutten om onopgemerkt te verdwijnen, na eerst de tuindeur te hebben geopend. Zij hebben dus een flinken voorsprong kunnen behalen. De huishoudster kon al evenmin posi tieve verklaringen afleggen. Zij heeft'wel de angstwekkende geluiden gehoord en uit het stommelen, toen men het lijk van het slachtoffer naar binnen sleepte, kunnen opmaken dat meer personen aan het werk zijn geweest. Hieruit zou men dus kunnen afleiden, dat meer dan een persoon het snoode misdrijf heeft gepleegd. In den loop van den nacht werd de justitie te Roermond ingelicht. Het parket zal heden ter plaatse arriveeren, Oeneinde zich van den stand van zaken op de hoogte te stellen. Het onderzoek berust bij de politiekorpsen van Wanssum, Maas hees en Well, die assistentie hebben der Konink lijke Marachaussee te Venray. Gezamenlijk zullen zij de naspeuringen met groote intensiteit voortzetten. Bovendien heeft men de hulp ingeroepen van veldwachter Wens uit Heesch die onmiddellijk met zijn beroemden speurhond op de plaats van het misdrijf is gearriveerd. De politie kan nog niet met zekerheid ver klaren, dat men hier met een roofmoord te doen heeft, ofschoon de chaos in de werkka mer van den pastoor er op wijst, dat roof het motief tot het misdrijf moet zijn geweest. De droeve mare van het verschrikkelijk drama heeft in het rustige dorpje Geisteren, dat slechts vijfhonderd inwoners telt, en waar sedert men- schenheugenis een dergelijk misdrijf niet is voor gekomen, diepe verslagenheid teweeg gebracht. Men groept samen om de pastorie, waar men op een afstand met aandacht de activiteit der politiemannen gade slaat. De bevolking is diep verontwaardigd over den gewelddadigen dood van haar beminden herder en hoopt, dat 't de politie spoedig moge gelukken de daders van dit weerzinwekkend misdrijf op te sporen. In den loop van den Maandagmorgen had het politieonderzoek evenwel nog geen nieuwe ge zichtspunten opgeleverd en van de daders ont brak nog elk spoor. PARIJS, 20 Jan. (D.N.B.) In een vleugel van het ministerie van Arbeid is Zondag brand uitgebroken. Na verloop van een half uur was het vuur reeds gebluscht, doch het schijnt, dat aanzienlijke schade is aange richt. Verscheidene gewichtige documenten zijn verbrand. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en, naar verluidt, koestert men argwaan ten aan zien van de brandoorzaak. Hierbij zou een be langrijke rol worden gespeeld door een rapport aaneen missie in Polen, dat, naar men zegt, verdwenen of vernietigd is. De verantwoordelijke chef der betreffende af- deeling heeft bij het onderzoek verklaard, dat men hem van verscheidene kanten heeft ge waarschuwd, dat de stukken in kwestie op een kwaden dag zouden kunnen worden gestolen. Daarom heeft hij ze altijd goed weggesloten. ATHENE, 19 Jan. (Reuter). Maandag zal do Ministerraad maatregelen overwegen ter voorkoming van fraude bij de verkiezingen, daar de leider van de Liberale Partij Sophoe- lis den voorzitter van den ministerraad een brief heeft gezonden, waarin hij mededeelde dat de anti-Venizelistische partijen voor en kele kieskringen in Athene, den Piraeus en Saloniki 28.000 valsche stembiljetten zouden bezitten, die hun partijgenooten in staat zou den stellen in verschillende bureaux te stem men. PRAAG, 20 Jan. (Reuter). Morgen zal Kardi naal Verdier aan de theologische hoogeschool te Olomoek worden benoemd tot doctor honoris causa. De kardinaal zal worden vertegenwoor digd door den Aartsbisschop van Olomoek. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Verwachting: krachtige tot matigen, Zill- j| delijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk zachter, later weinig verandering in temperatuur in het Zuiden en in het Noorden iets zachter. Hoogste barometerstand: 766.8 te 2 Isafjord. S Laagste barometerstand: 727.0 te Holy- head. EE Zon op 8.01 onder 4.22 - Licht op 4.52 Maan op v.m. 4.54 onder n.m. 0.10 EE Nieuwe Maan 24 Januari BERLIJN, 20 Jan. (Reuter). De Herderlijke Brief van het Duitsche Episcopaat, die op de conferentie van Fulda werd opgesteld, is Zondag in alle Katholieke kerken in Duitschland voor gelezen. Incidenten worden niet gemeld. LONDEN, 20 Jan. (Reuter) Volgens een om kwart vóór tien te Sandringham ge publiceerd bulletin heeft de koning een rustigen nacht doorgebracht. In den ge zondheidstoestand van Zijne Majesteit is geen noemenswaardige verandering geko- De prins van Wales en de hertog van York hebben zich Zondag van Sandringham naar Londen begeven, waar de prins van Wales een onderhoud heeft gehad met minister-pre sident Baldwin. Het is niet uitgesloten, dat dit bezoek ver band houdt met de kwestie van de benoeming van een bijzonderen regentschapsraad, welke de bevoegdheden van de kroon zal overnemen ingeval de ziekte van koning George van lan gen duur zou kunnen zijn. In dat geval zouden de minister-president en de Lord Kanselier de hiervoor vereischte stappen moeten ondernemen. Volgens een bericht van de Press Associa tion zou deze aangelegenheid evenwel nog niet acuut zijn. Tijdens de regeering van koning George is reeds twee malen een dergelijke regentschaps raad ingesteld. De eerste maal, toen de koning zich in 1925 tot herstel van zijn gezondheid naar de Middellandsche Zee begaf en de twee de maal tijdens zijn langdurige ziekte in 1928. Toentertijd heeft de regentschapsraad be staan uit de koningin, den prins van Wales, den hertog van York, den Lord-Kanselier, den Aartsbisschop van Canterbury en den minis ter-president. De Aartsbisschop van Canterbury heeft zich Zondag naar Sandringham begeven, In hof kringen wordt er evenwel op gewezen, dat de Aartsbisschop dit bezoek in de eerste plaats als persoonlijk vriend van den Koning brengt. Te Londen was het voor Buckingham-paleis den geheelen dag een komen en gaan. Vooral na kerktijd hebben zich vele honderden naar het paleis begeven om er kennis te nemen van de laatste berichten over den toestand van den beminden koning. De koning van Italië heeft door den am bassadeur te Londen, Grandi, laten informee- ren naar den toestand van den koning en zijn Maandag zal een zitting worden gehou den van den Geheimen Raad, waarin de regentschapsraad zal worden benoemd, die tijdens de ziekte des Konings het bestuur zal waarnemen. Aan deze bijeenkomst zal worden deelgenomen door den minister van Bin- nenlandsche Zaken, Sir John Simon, den Lord President Macdonald en den Lord Kanselier Halifax. De zitting van den Geheimen Raad zal te Sandringham plaats vinden. Vermoedelijk zal de Raad vergaderen in een kamer naast het slaapvertrek van den koning. De beslissing een regentschapsraad te benoe men kan worden beschouwd als een aanduiding, dat de ziekte waarschijnlijk van langen duur zal zijn. Na de aankomst van den hertog van Kent te Sandringham gisteravond heeft de koning al zijn kinderen gezien, behalve den hertog van Gloucester, die met keelpijn in Buckingham Pa lace zjjn kamer moet houden. Gisteren is een nieuwe voorraad zuurstof aan gekomen ter behandeling van de bronchiaie catarrh van den koning. De telegrammen, welke van overal worden ontvangen toonen de algemeene droefheid en sympathie; overal wordt voor het herstel van den koning gebeden. De Koning heeft, naar Reuter verneemt, niet veel last van pijn. De geneesheeren hebben ge adviseerd, den Koning zooveel mogelijk met rust te laten, opdat hij rust en slaap kan genieten. Men doet opmerken, dat de sterke vorst en de droge lucht der laatste dagen een ongunstige factor zijn bij bronchiale aandoeningen. Een verandering in het weer zou derhalve een heil- zamen invloed kunnen hebben. Gelukkig is vanmorgen te Sandringham het weer beter ge worden. Het was hedenmorgen niet zoo koud, en de zon scheen. De ziekte des Konings heeft ook haar scha duw geworpen op de effectenbeurs. Koopers tre den uiterst voorzichtig op, en de koersen waren bij opening wegens gebrek aan steun iets lager, doch later trad een lichte verbetering in. LONDEN, 19 Jan. (A. N. P.) De Britsche minister voor de Dominions, Malcolm Mac Donald, werd Zaterdagavond na afloop van een verkiezingsvergadering te Ullapoll door de aanhangers der Nationale Regeering op de schouders uit de zaal gedragen. Tegelijkertijd werd met sneeuwballen ge gooid. Een der sneeuwballen trof den bril van MacDonald, waardoor de jonge minister aan het oog werd gewond. Men verklaart algemeen, dat hier sprake is van een ongeluk, waaraan geen opzet ten grondslag ligt. De verwonding schijnt betrek kelijk licht te zijn. Malcolm is in ieder geval van plan zijn cam pagne voort te zetten. PARIJS, 19 Jan. (Reuter.) In de heden gehouden vergadering van het bestuur der rad.-soc. partij is Eduard Daladier tot voor zitter gekozen. De aftredende voorzitter Herriot werd tot eere-voorzitter gekozen. Tijdens deze vergadering heeft Herriot een rede gehouden, waarin hij o. a. het volgende zeide: De rad.-soc. ministers waren tot de re geering toegetreden, en zij hadden steeds hun plicht gedaan. Doch op zekeren dag waren ten aanzien van de buitenlandsche politiek moei lijkheden ontstaan. Herriot liet doorschemeren, dat de rad.-soc. ministers het niet steeds met de buitenlandsche politiek van Laval eens wa ren geweest. De begrooting en de wetten tegen de strijd honden waren destijds evenwel nog niet afge handeld. In een regeering der nationale een heid, zoo vervolgde snr., zijn het steeds de republikeinen, die alle offers brengen. Het is laf, wanneer door de rechterzijde een minister wordt aangevallen, die over geen dagblad, geen sprekerstribune en geen openbare vergaderin gen beschikt, om zich te kunnen verdedigen. Hij wilde herinneren aan zekere tegen hem gerichte courant-artikelen, waarover men slechts zou kunnen lachen. De tegenstanders der partij hadden een soort Godsvrede uitge vonden, dien men slechts als een straat met één-richtings-verkeer zou kunnen beschouwen. Herriot trachtte daarop het partijbestuur van de noodzakelijkheid te overtuigen, de rad.-soc. ministers in de regeering te laten. Minister president Laval bevindt zich op het oogenblik op reis naar Genève, waar hij den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken zal ont moeten. Deze ontmoeting is zeer belangrijk. Wat zou men er echter wel van zeggen, indien hij vandaar door een telegram zou worden terug geroepen en wanneer er te Genève nieuwe ver tragingen zouden ontstaan door gebeurtenis sen in de vergadering van het bestuur der par tij? Afgezien daarvan echter, is de Kamer niet op reces, en heeft zij dus het fecht haar mee ning kenbaar te maken. Er is echter nog een derde punt, dat pleit voor de handhaving der radicaal-soc. ministers in het Kabinet. Den laatsten tijd hebben de rad.-soc. ministers tegen het optreden der strijd honden geprotesteerd en tegen den druk, dien zij uitoefenden op het Parlement. Weliswaar is het goed streng jegens anderen te zijn, doch dan moet men dit ook jegens zich- zelven zijn. Het bestuur is er om te beslissen over de al gemeene fundamenteele zienswijze der partij. Doch de parlementsleden zijn er om naar eigen verantwoordelijkheid te handelen .Spr. verzocht derhalve het Bestuur niets te doen wat het reeds tot stand gebrachte krachteloos zou kun nen maken. Hij hoopt dat het bestuur moge erkennen, dat hij steeds slechts het belang van het land en van de Partij heeft voor oogen gehad en daar aan steeds trouw is gebleven. Herriot's uiteenzettingen werden met lang- durigen bijval begroet. De pas gekozen voorzitter der Radicaal Socialistische Partij, Daladier, sloot zich in een korte rede aan bij het door Herriot ver tegenwoordigd standpunt. Wel verklaarde hij echter, dat men den Staat moet bevrijden van de dictatuur van zekere economische machten. Daladier doelde hier op de macht van de Fransche Bank. In Frankrijk kon den, zoo verklaarde hij, niet twee machten zijn, de macht van het land en die van 40 Aandeelhouders. Vervolgens nam de vergadering met groote meerderheid van stemmen een motie aan, waar in o.a. verklaard wordt, dat de politiek van den Franschen minister-president in strijd is met het partij-program dat op den laatsten Partij dag der rad.-soc. te Parijs werd opgesteld, niet alleen wat betreft de buitenlandsche politiek, doch ook op ander gebied. In de motie werd de toekomstige houding van de rad.-soc. ministers niet uitdrukkelijk ge noemd. Het schijnt echter wel vast te staan, dat de zen uit het Ministerie zullen treden. PARIJS 20 Jan. (Reuter). De Radicaal-socia listische fractie van de Kamer zal Dinsdag ver gaderen over de kwestie, of de radicaal-socialis tische ministers uit de regeering moeten tre den, dan wel dat een debat in de Kamer zal worden gehouden, dat tengevolge van den door het partij-bestuur geëischten stemdwang voor de radicaal-socialisten, vermoedelijk zal eindi gen met den val van de regeering Laval. NEW-YORK, 19 Jan. (Reuter). „Associated Press" verneemt uit La Paz, dat iemand den autoriteiten aldaar heeft medegedeeld, dat hij een driemotorig vliegtuig, op weg van Cocha- camba naar La Paz, bij Challavinto heeft zien neerstorten. Er zouden dertien dooden zijn. Geen verandering in den toestand van Koning George. Vandaag komt de Geheime Raad bijeen om een Regentschapsraad te benoemen. Geheime stukken verdwenen bij een brand in het Fransche ministerie van Arbeid. Nieuwe Mongoolsche Staat Mengkwo uitgeroe pen. Zondag is in alle kerken in Duitschland een herderlijk schrijven van het Episcopaat voorge lezen. Te Ween en is Zondag een groote bo tooging ge houden van de leiders van het Vaderlandsche Front. Italië blijft in den Volkenbond; reconstructie van het Italiaansche kabinet? Algemeene staking in Syrië. Japansche parlement ontbonden. Vliegtuigongeluk in Bolivia? Er zouden 13 doo den zijn. Daladier is tot voorzitter van de Rad.-Soc. Partij gekozen. Dr. Baptist, Megens weldoener, door de be volking gehuldigd. Pastoor Litjens te Geisteren in zijn tuin over vallen en vermoord. Mist veroorzaakte een aanvaring op den Nieu wen Waterweg. Auto-ongeval te Rotterdam eischt een doode. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Overeenstemming in zake de collectieve ar beidsovereenkomst in het bioembollenbedrijf voor 1936—1937. K. N. V. B.: B. V. V. klopt M. V. V. Blauw wit wint van D. W. S. Stormvogels verliest van D. H. C. Zims-Kuester winnen den „Nacht van Dort mund". Van der Scheer verbetert het Nederlandsche record op de 500 meter. Nieuwe wereldrecords van Pott en Ballangrud op de 500 en 5000 meter. Nieuw succes van Rie Mastenbroek in Dene marken. Oostenrijk wint met 54 van Spanje. Sengers heeft de leiding in hel driebanden- tournooi te Marseille. De vijftiende partij van de match om het wereldkampioenschap dammen werd remise, waardoor Rajchenbach zijn titel behield. TOKIO, 20 Jan. (Reuter) De regeering heeft de ontbinding van het parlement aangekondigd. In een oproep spoort de regeering het volk aan eensgezind te blijven. De minister van Marine heeft in een admi raals-conferentie over de Londensche vloot- conferentie de leiders van de marine aangespoord alle krachten in het werk te stellen, teneinde de crisis, welke kan ontstaan na het mislukken van de vlootconferentie het hoofd te bieden. Stand op Maandag I uur n.m.: 740.f Vorige stand; 746

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1