vrijen dag LAVAL STAAT OP VALLEN de M. S. S. - Cachets MEGEN HULDIGT ZIJN WELDOENER INDISCHE KOFFIE CULTUUR LISSONE - LINDEMAN'S WINTERSPORTREIZEN DALADIER LEIDER DER RADICALEN dan heeft Apotheker Dumont voor U een nieuwe vinding gedaan 5$J SCHEPEN IN DEN MIST Kerkelijk leven CARNAVALSREIS MAANDAG 20 JANUARI 1936 - Dr. Baptist heeft zijn eersten Vijfentwintig jaar lang hielp dr. Baptist onafgebroken de zieken „pro Deo En nog vindt hij deze hulde te grootsch H. Mis van dankbaarheid Feesit in het dorp Dank van de Minderbroeders TUINBOUWEXFORT NAAR BELGIË Opheffing der contingenteering gevraagd Steunverleening is in onderzoek Diamantindustrie Mijnwerkers huldigen Mgr. Poels Vraagt programma's op onze kantoren te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Arnhem, Leeuwarden, Eindhoven, Leiden. Bij zijn zilveren jubileum als Aalmoezenier van den Arbeid SCHOUT-BIJ-NACHT FERWERDA Herriot eere-voorzitter Als Gij wel eens plotseling U zoo moe, zoo mat, zoo moedeloos gevoelt, Als Gij wel eens plotseling last hebt van bloed-aandrang, duizeligheid, Als Gij wel eens sukkelt met 'n riekenden adem, beslagen tong, oprispen, Als Gij wel eens last hebt van puistjes en van 'n fletse gelaatskleur, Als Gij wel eens wordt overvallen door hoofdpijnen en onpasselijkheid: Samenstelling Voordooien: Vorm van innemen: Wilt Ge U weer gezond en prettig gevoelen? Ga dan de M.S.S.-cachets gebruiken! Al die kwalen en kwaaltjes zijn bijna altijd het gevolg van slecht of on voldoend werkende spijsverterings organen. Gij beseft het meestal soms zelf niet, dat het daar hapert. Ge behoeft nog niet bepaald aan „verstopping" te lijden. Zelfs een alleen maar wat vertraagde darm-werking heeft tot gevolg dat in Uw ingewanden dagelijks stoffen achterblijven, dat zich daarin steeds meer vergiften ophoopen, die Uw bloed onzuiver maken, die lang zaam maar zeker Uw gestel als 't ware vergiftigen: kortom die de oor zaak zijn van al die kwalen en kwaaltjes, waarvan Gij last ondervindt. Apotheker Dumont heeft nu de M.S.S.-cachets samengesteld, welke ver schillende bestanddeelen bevatten, die op Uw gestel een gunstigen invloed uitoefenen, die de werking van Uw ingewanden, van Uw spijsvertering, regelen en verbeteren: Uw geheele organisme als 't ware opfrisschen! Verstopping, hardlijvigheid, constipatie. Een M. S.S.-Kuur pewoonfp Uw haP,e,rende spllsver- gc WOOIl te. tering. Uw vertraagde Slecht weer oorzaak van een aan varing bij Vlaardingen CROOTE MOCELIJKHEDEN Omhoog gevaren Arbeidscontract in het bloembollenbedrijf Overeenstemming voor het tijdvak 1936—1937 bereikt De vliegvelden zaten dicht De geheele luchtdienst Zondag op het vliegveld Twente ge concentreerd BENOEMINGEN Bouwmeester-revue In het bisdom Haarlem JOHN SCHILT HUIZEN Bekend tooneelspeler en mede werker in Nederlandsche films overleden VAN HET HOF Voordrachten over Bruckner MEGEN, 19 Januari 1936 De inwoners van het aloude Maasstadje Megen hebben zich heden opgemaakt om op waardige en luisterrijke wijze het 25-jarig jubileum te vieren van hun beminden ge meentearts. Spontaan had men de handen ineengeslagen om dr. A. A. F. Baptist, den grooten menschenvriend, die zich geduren de een kwart-eeuw, geheel met voorbijzien van eigen belangen in dienst der lijdende menschheid heeft gesteld, op dezen dag nul de en dank te brengen voor het zegenrijke werk, dat hij in dit tijdsbestek heeft ver richt. En inderdaad is het een schoone dag geworden, waarop de bevolking van Me gen, het Feestcomité en niet in het minst de jubilaris steeds met vreugde zullen kun nen terugzien. Reeds vroeg in den morgen verkondigden de vlaggen, die huis aan huis te Megen en omlig gende dorpen wapperden, dat er iets bijzonders ging gebeuren. Het mocht dan ook wel iets bij zonders worden genoemd, dat zulk een eenvou dig mensch als de Megensche dokter, die van daag op aandringen van het Feestcomité voor het eerst in zijn 25-jarige loopbaan eens een dag vrijaf had genomen, gehuldigd zou wor den. Toen even voor half tien de klokken beierden, spoedden zich talloozen naar de Parochiale Kerk, om daar een plechtige H. Mis van Dank baarheid bij te wonen, die tot intentie van den jubilaris zou worden opgedragen. In een minimum van tijd was het kerkgebouw tot in de uiterste hoeken met geloovigen ge vuld. Voor deze gelegenheid werd de H. Mis ge celebreerd door Pater Gerardus Baptist, oud- Provinciaal van de Missionarissen van het H Hart te Tilburg, een broeder van den jubilaris en Missionaris te Batavia, met assistentie van Pastoor Lerroux O. F. M. als Diaken, Pater Gardiaan S. Booms, als Subdiaken en Kape laan Nicodemus O. F. M., als Ceremoniarius. Pastoor Lerroux sprak een feestpredicatie uit, waarin hij de vele verdiensten van den juoilee- renden gemeentegeneesheer in het licht stelde Omstreeks elf uur werden de jubilaris en zijn familie door het feest-comité, onder de vroo- lijke tonen van het plaatselijke muziekkorps aan de dokterswoning in de Putstraat, welke dezer dagen als uiting van dankbaarheid her doopt is in Dr. Baptiststraat, afgehaald en in optocht naar het gemeentehuis geleid. Daar had in de feestelijk versierde en met bloemen getooide raadzaal de officieele huldiging plaats. De burgemeester van Megen, de heer M. P. J. van Vlokhoven hield een rede, waarin hij de groote onbaatzuchtigheid en de stoere werk kracht van den jubilaris naar voren bracht. Als voorbeeld van dit laatste vertelde de burge meester een episode uit het leven van den Megenschen dokter. Gedurende de mobilisatiejaren was dr. Bap tist als officier van gezondheid gestationneerd te Ede. De zorg voor de Megensche zieken Het hem echter geen rust en op eiken Zaterdagavond spoedde de arts zich per fiets naar Megen, waar hij vaak den nacht en den geheelen vol genden dag aan zijn patiënten wijdde. Nog voor het aanbreken van den dag aanvaardde hij per rijwiel den terugtocht naar zijn garni zoen en des Maandagsochtends was de ijverige dokter reeds om half zes weer op zijn post. Spr. noemde den dokter in deze streken een legendarische figuur, die slechts één devies kent, nj. patiënten helpen en patiënten be zoeken. Alle gewone stervelingen moeten eten, drin ken, slapen en hebben ontspanning noodig doch bij den jubilaris schijnt dit niet het ge val te zijn. Toen eens een verbaasde vreem deling den burgemeester vroeg, wat de dokter dan wel noodig had, kon het hoofd der ge meente maar één antwoord geven en dat was, ..Patiënten helpen en patiënten bezoeken". Dit demonstreert het geheele leven van dr. Baptist. Zoo zien wij, vervolgde de burgemeester, den dokter bij nacht en ontij, bij koude en wind, langs de meest onbegaanbare wegen gaan om de hutten van de armsten der armen op te zoeken om daar hulp en troost te brengen. Duizenden zijn u dankbaarheid verschuldigd en dat zij ook dankbaar zijn is gebleken door de ruime gaven, die ons in staat hebben gesteld u de meest practische cadeaux vandaag te kun nen overhandigen. Spr. smeekte Gods zegen af voor het welzijn van den geliefden medicus en besloot zijn rede met de beste wenschen voor den jubilaris. Namens het gemeentebestuur bood hij den arts een bloemenmand en een levensgroot portret aan. De volgende spreker, de heer W. C. J. I. Kipp, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant uitte zijn groote voldoening, dat hij een kwarteeuw geleden, als wethouder der gemeente Megen het voorrecht heeft gehad, te mogen medewerken aan de benoeming van een zoo kundig arts als den jubilaris. Toen werd er echter niet aan gedacht, dat met deze benoeming een inwoner werd gewon nen, uitmuntende in menschlievendheid en op offeringsgezindheid. Onnoemelijk veel lijden werd door den jubi laris verzacht en dit alles zonder eenig mate rieel voordeel, dikwijls nog met wegschenking van het meest onmisbare, zichzelf geheel weg cijferend en practiseerend in den waren zin van „Pro Deo". Namens het Eere-Comité wenschte spr. Dr. Baptist nog vele gelukkige jaren in dienst van de lijdende menschheid. De heer J. Jansen, hoofd der bijzondere school, Schetste den Megenschen dokter als een man van volkomen overgave aan zijn beroep, heil en genezing brengend, waar hij wordt geroepen. Dichte rijen van dankbare patiënten zullen, zoo verklaarde spr., u straks de hand komen drukken en weet dan dat met dien handdruk meer gezegd wil worden, dan in woorden kan worden uitgedrukt. Pater S. Booms O.F.M., Gardiaan van het Minderbroederklooster, 'dankte in gloedvolle be woordingen den jubilaris voor datgene, wat hij voor de Paters en Broeders heeft gedaan. Een eenvoudigen weldoener der menschheid, aldus spr., wordt hier vandaag de zilveren kroon op het hoofd gedrukt, en ook wij Minderbroeders willen een klein steentje aan die kroon toe voegen. Een edelsteen, in den vorm van hoog achting, liefde en sympathie. De arme en toch zoo gelukkige zonen van St. Franciscus zijn u dankbaar voor de geheel belangelooze genees kundige hulp, die gij hun gedurende een kwart eeuw hebt verleend. Ook gü, jubilaris, zoo ein digde de gewijde spreker, zijt een navolger van St. Franciscus en wij kunnen u niet anders dank betuigen dan u in onze dagelijksche gebeden te gedenken en Gods zegen over uw schoon werk af te smeeken. Pater G. Wismans O.F.M. getuigde eveneens van de groote liefde, die de gymnasiasten en ook de leeraren van het gym nasium voor dr. Baptist koesteren. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd en geschenken hadden aange boden, brachten de schoolkinderen en de plaat selijke Harmonie „Per Ardua ad Astra" den ju bilaris een aubade. Zichtbaar ontroerd dankte dr. Baptist voor de hem van alle zijden gebrachte hulde. Hij meende echter, dat men dit feest te grootsch had opgezet; maar nu dit eenmaal was ge schied kon hij niet anders dan zijn hartelijken dank uitspreken voor de vele cadeaux, welke hij heden had ontvangen. Dit had echter ver meden kunnen worden, want in dezen tijd van malaise en werkloosheid, was hij maar al te bang, dat degenen die tot deze geschenken had den bijgedragen, zich thans hiervoor iets zouden moeten ontzeggen. Verder hoopte hij op den verderen steun van het gemeentebestuur en dankte ook de Armbesturen voor de medewer king, die hij steeds heeft mogen ondervinden. In verband met het feit, dat op 31 Januari as. het handelsverdrag tusschen ons land en België afloopt, heeft het Centraal Bureau der veilingvereenigingen in Nederland een adres gezonden aan onze Regeering, waarin gewezen wordt op de beteekenis van België voor onzen tuinbouwexport. Het is in het afgeloopen jaar gebleken, dat de contingenteerings-maatregelen in België een zekere stroefheid hebben veroorzaakt, ten gevolge waarvan niet geheel van de contin genten gebruik werd gemaakt. Van komkom mers en augurken b.v. werd slechts 70 pet. van het contingent gebruikt. Het is meerendeels gebeurd, dat niet uit gevoerd kon worden, omdat onze veilingprijzen nog te hoog waren voor de Belgische markten. Mede ten gevolge van een en ander is onze export naar België vrij belangrijk teruggeloo- pen, n.l. van f 2.063.000 in 1934 tot f 1.401.000 in het afgeloopen jaar. Gevraagd wordt bij de a.s. onderhandelingen bij de Belgische regeering er op aan te drin gen, dat de contingenteering van groenten ge heel wordt opgeheven. De Nederlandsche, zoo wel als de Belgische handel zal de afschaffng van de administratieve moeilijkheden aan con- tingenteeringen verbonden, ten zeerste toe juichen. Van vitaal belang voor onzen export wordt geacht, dat in ieder geval de administratie van de contingenteeringen evenals tot nu toe aan de Nederlandsche regeering blijft toevertrouwd. Men zou voorts wenschen, dat de contingen ten niet meer per maand, doch per jaar wer den vastgesteld, zoodat de verdeeling der con tingenten kan worden geregeld naar gelang van vraag en aanbod. Naar aanleiding' van een bericht, volgens het welk verschillende koffiecultuurondernemingen zich tot de regeering hebben gewend, met ver zoek over te gaan tot heffing van een invoer recht op alle koffie, niet afkomstig uit onze overzeesche gewesten, deelde mén ons te be- voegder plaatse mede, dat de kwestie van steun aan de Indische koffiecultuur een punt van onderzoek uitmaakt bij de Departementen van Koloniën, van Financiën en van Handel, Nij verheid en Scheepvaart. Naar wij vernemen, worden er onderhande lingen gevoerd tusschen de regeering' en de commissie van toezicht op de N.V. Waarborg en Trustmaatschappij (combinatie diamant industrie) over voortzetting in al dan niet ge- wijzigden vorm van de bestaande regeling krachtens welke de overheid met behulp van een zekeren toeslag in de loonen aan de dia mantindustrie hulp verleent, teneinde haar in staat te stellen de buitenlandsche concurrentie te weerstaan. SCEFELD 110.—, 14 dagen, vertrek 25 Jan., 8 en 22 Febr. ENGELBERG 107.50, 15 dagen, vertrek 1 en 15 Febr. naar NICE 132.50, 11 dagen vertrek 13 Februari In „Ons Volkshuis" te Heerlen heeft de R.K. Mijnwerkersbond zijn adviseur, mgr. dr. H. Poels, naar aanleiding van diens zilveren jubi leum als aalmoezenier van den arbeid een bron zen borstbeeld aangeboden, vervaardigd door den Maastrichtschen beeldhouwer Charles Vos. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door B. en W. van Heerlen, den Commissaris van Politie en verschillende geestelijken. De voorzitter van den R.K. Mijnwerkersbond, de heer Jos. Peller, huldigde mgr. Poels om zijn groote verdiensten voor de Limburgsche Mijnstreek en bood hem tenslotte de bronzen buste aan. Dr. Poels voerde hierna het woord. Hij schonk op zijn beurt het borstbeeld aan het Bureau van den R.K. Mijnwerkersbond. Spre kende over de terreur van de Duitsche poli tieke organisatie in ons land, betreurde dr. Poels het ten zeerste, dat de Minister van Jus titie meent daartegen niets te moeten doen. H. M. de Koningin heeft Zaterdagavond den schout-bij-nacht Ferwerda, benoemd tot com mandant der zeemacht in Nederlandsch Indië, ontvangen. De regeeringLaval, welke reeds verschil lende malen ernstig bedreigd werd, staat nu practisch op vallen. Haar dagen lijken geteld. Herriot, die jarenlang voorzitter van de radicaal-socialistische partij is geweest en als minister zonder portefeuille in het kabinet-Laval zitting had, heeft het presidentschap der partij definitief neergelegd en aangekondigd, dat hu ook den ministerszetel zal verlaten, zoodra Laval uit Genève, waar de Volkenbondsraad vergadert, zal zijn teruggekomen. Deze twee besluiten van Herriot bezegelen het lot van Laval in de naaste toekomst, want Laval heeft zich tot nu toe, ge steund door een gestadig slinkende parlementaire meerderheid, slechts weten staande te houden door de oneenigheid der radicaal-socialisten, welke bij elke vertrouwensquaestie aan twee lij nen trokken en hem daardoor in evenwicht hiel den. Herriot, die niet zoozeer uit partij-overwe gingen, maar uit nationaal plichtsbesef tot de regeering-Laval toetrad om deze een grootere stabiliteit te verleenen met het oog op de nood zakelijke verdediging van den franc en de sanee ring van het budget, acht, nu de parlementaire arbeid op dit gebied is voltooid, geen reden meer aanwezig om nog langer de bittere ver wijten te slikken, welke zijn meer links ge richte partij genooten hem meenden te moeten maken. Met een bijna ontroerende trouw en loyaliteit heeft hij de zaak van Laval gediend en verdedigd en telkens opnieuw al zijn persoonlijk prestige in de wankele waagschaal geworpen, om haar ten gunste van Laval te laten doorslaan Thans echter heeft hij er genoeg van. Met La vai's buitenlandsche politiek, vooral inzake het Italiaansch-Abessinisch conflict, is hij het niet eens en bovendien staan er algemeene verkie zingen voor de deur. De laatste ccpcessie, weike hij aan Laval heeft gedaan is, dat hij eerst uit de regeering zal treden na Lavai's bezoek aan Genève en zijn ministerieele partijgenooten zal trachten over te halen in het kabinet te blijven zitten. Deze concessie zal Laval echter weinig baten, want Lavai's prestige te Genève heeft een lee- lijke deuk gekregen, nu Herriot zijn aftreden van te voren heeft aangekondigd en het on zeker geworden is of de radicaal-socialistische ministers Herriot's advies zullen opvolgen. In dien Herriot alleen uit de regeering gaat, be hoeft er geen regeeringscrisis uit voort te ko men, aangezien hij slechts minister zonder por tefeuille is, maar minister Bertrand heeft reeds verklaard, dat hij het voorbeeld van Herriot zal volgen en de andere radicalen in de refer ring zullen moeilijk kunnen aanblijven, nu de radicaal-socialistische party, die Herriot's link- schen opponent Daladier tot voorzitter heeft benoemd, een scherpe motie tegen Laval heeft aangenomen, waarin diens buitenlandsche, blnnenlandsche en economische politiek op be langrijke punten als in strijd met de radicaal- socialistische doctrine wordt veroordeeld. Aan deze motie is de eisch verbonden, dat de een heid in de daden en in de uitgebrachte stem men van de radicaal-socialistische vertegen woordigers in het parlement Weer moet worden gehandhaafd. Als loon voor zijn vele en groote verdien sten voor de radicaal-socialistische partij heeft men Herriot tot eere-voorzitter gemaakt, maar de keuze van Daladier tot zijn opvolger, bewijst, dat men in meerderheid thans diens richting wil uitgaan. Daladier, de ex-minister-president, die tengevolge van de Februari-oniusten in 1934 het veld moest rui- (Géén geneesmiddel, doch een middel voor inwendige zuivering) M.S.S.-cachets bevatten o.m. i plantaardige stoffen, zoodanig gekozen, dat het lichaam niet aan de laxeerende werking went gal-extracten, die dienen om de werking van de lever te regelen melkzuur-fermenten, dienende om de gistings-processen in de darmen te beëindigen, oorzaak van te trage werking der darmen Chlorophvlle, hetwelk dient om den bloeadruk te verminderen en den bloeds-omloop te regelen. M.S.S.-cachets werken zacht, ver oorzaken géén krampen, géén overmatige ontlasting, géén te sterke prikkeling der darmen. Ge proeft niets, daar het fijne poe der is omgeven door 'n smaakloos ouwel, dat week wordt. Ieder kan ze innemen, blijven nooit steken. 12 stuks in koker verpakt 60 cent. Bij Apothekers en Drogisten. Het is dus niet een gewoon „purgeer"-middel, dat Uw darmen leegperst, ze onnoodig prikkelt tot een nieuwe verstopping, maar een middel dat voorkomt, verbetert en natuurlijk regelt. Als Uw vertraagde darm-werking reeds tot werkelijke verstopping heeft geleid, dan be wijzen de M.S.S.-cachets betere diensten dan een gewoon purgeer-middel. Ge moet er ech ter in dat aeval minstens twéé nemen en den daarop volgenden avond nog minstens één. In chronische gevallen gedurende 263 dagen twee of drie stuks en ae resultaten nagaan. Daarna nog eenige dagen één M.S.S.-cachet en Ge zult bemerken, dat Uw verstopping verholpen is, terwijl niet, zooals bij sterke purgeer-middelen een z.g. hèr-verstopping op treedt, want M.S.S.-cachets regelen blijvend! Personen, welke zoo nu en dan aan werkelijke „verstopping" lijden, en tengevolge daarvan ook de daardoor veroorzaakte onaangename gevolgen ondervinden, doen goed b.v. elke 3 maanden eens een M.S.S.-kuur te doen. Daar toe gebruike men dan vanaf Maandagavond tot Vrijdagavond eiken avond een M.S.S.- cachet. Aldus maken ze niet alleen „Schoon Schip", maar regelen hun darm-werking voor een langen tijd, zoodat zij zich dan weer pret tig en opgewekt gevoelen. Na een M.S.S.-kuur kan men de volgende week weer gewoon door gaan met het volgen van de M.S.S.-gewoonte. Gij beseft zelf de oorzaak 11* O C niet, want Ge lijdt niet bepaald aan „verstopping". Maar als Ge 's Zaterdags Uw weektaak hebt beëindigd, dan voelt Ge U 's Zondags te moe. te mat en te landerig om van Uw zoo welverdien den Zondagsrust naar behooren te genieten. De gevolgen van die vertraagde spijsver tering zijn daarvan de oorzaak, maar die kunnen worden voorkomen door een tijdig en regelmatig gebruik van de M.S.S.-cachets. Maak het daarom tot een goede geregelde wekelijksche gewoonte eiken VRIJDAG en ZATERDAG één of twéé M.S.S.-cachets te ne men, voordat Ge naar bed gaat. stoelgang, zal zich dan herstellen. Uw met afval-stoffen gevulde darmen zullen zich zacht ledigen en vol welbehagen bemerkt Ge, dat ge U nu op Zondag-ochtend eens lekker frisch en opgewekt gevoelt, zoodat Ge van dezen rustdag zonder eenige be lemmering naar Uw eigen opvatting kunt gebruik maken. Dat Ge al Uw plannen kunt volvoeren, dat Ge U kunt ontspannen en kunt genieten van Uw vrijen dag, voor U zelf, voor Uw huisgenooten een zegen. En 's Maandags gaat Ge weer vol lust, ener gie en levensmoed aan Uw nieuwen week taak, bestand tegen nieuwe vermoeienissen. Volgt dddrom de M.S.S.-gewoonte I M.S.S.-cachets (ook wel genaamdLaxeer-Akkerijes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw leverancier soms géén voorraad heeft, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. Tengevolge van den mist is Zondagmorgen omstreeks zeven uur het s.s. „Batavier II" dat naar Rotterdam voer, op den Nieuwen Waterweg tegen het 6000 ton metende Ja- pansche s.s. „Capetown Maru" gevaren. Nabij Hoek van Holland waren een vijftien tal schepen Zaterdagavond reeds blijven lig gen, daar zij vanwege den hevigen mist niet verder durfden varen. Zondagmorgen voer het Japansche stoomschip „Capetown Maru" den Nieuwen Waterweg op naar Rotterdam, op kor ten afstand gevolgd door de Nederlandsche „Batavier II". Ter hoogte van de Vulkaanhaven te Vlaardin gen zag men op de „Batavier II" plotseling het Japansche schip uit den mist te voorschijn ko men. Een aanvaring kon niet meer voorkomen worden en het Nederlandsche schip trof den Japanner aan den achtersteven aan bakboord zijde. De „Capetown Maru" kreeg op die plaats een men, is devaluïst en voorstander van het „Front populaire" met de socialisten en com munisten. De rechtsche „ligues", welke volgens Daladier door Laval veel te zacht zijn aange pakt, hebben een broertje aan hem dood, sinds de Parijsche troebelen van 1934. Bovendien is Daladier een tegenstander van Lavai's aarze lende Volkenbondspolitiek en van de macht der banken, welke hij van staatswege beknot wenscht te zien. Het is natuurlijk mogelijk, dat er zich in de radicaal-socialistische partij een splitsing zal voltrekken, maar alleen, wanneer zulk een splitsing, hetgeen niet te verwachten is, een aanzienlijk meerendeel van regeerings- getrouwen zou opleveren, zou Laval het poli tieke leven er straks kunnen afbrengen. De internationale politieke toestand zal door de houding van de radicaal-socialistische partij, welke in Frankrijk op de wip zit, ingrijpend beïnvloed kunnen worden. Voor ItaUë kan een zegepraal in Frankrijk van een sterke, tot alle noodige sancties bereid zijnde Volkenbonds politiek weer al de zoo juist op het Zuidelijk front in Abessinië behaalde militaire succes sen neutraliseeren. In Engeland kan de be koelde lust tot het uitbreiden en verscherpen der sancties ten gevolge van een grootere en betrouwbaardere solidariteit van Frankrijk dan Laval wenschte te toonen weer opleven. En wat de gevolgen van een mogelijken val van den Franschen frank zouden kunnen zijn voor den economischen en financieelen toestand in Europa, is moeilijk te overzien. De politieke gebeurtenissen in Frankrijk zijn daarom van het allergrootste belang, te meer daar na den thans niet meer te vermijden schijnenden aanstaanden val van Laval een rechtsche reactie mogelijk wordt, welke in heftigheid wel eens niet voor die van 1934 zou kunnen onderdoen. worden O geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die O niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge zinnen. flink gat in de boeiing; de „Batavier II" bleef vrijwel onbeschadigd. Ook persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De Japansche boot is ter plaatse voor anker gegaan; later op den dag is het schip op eigen kracht naar Schiedam gestoomd, waar men de schade binnen twee dagen hoopt te herstellen Het slechte weer was oorzaak,, dat het m.s. „Nieuwe Zorg" op de Westerschelde is omhoog gevaren. Pogingen om het schip vlot te bren gen faalden; het m.s. „Koophandel" heeft een gedeelte van de lading overgenomen. Het Engelsche s.s. „Tory Island" geraakte uit den koers en raakte hij Borsselen aan den grond. Sleepbooten zullen trachten het schip bij hoog water vrij te maken. Bij den Margarethapolder is het m.s. „Anna Carolina" eveneens vastgeraakt. Nadat het door een sleepboot was losgetrokken, kreeg het een motordefect, zoodat het verder naar Terneuzen gesleept moest worden. In een conferentie van de vertegenwoordigers der drie werkgeversverenigingen in het Bloem bollenbedrijf en der drie Land- en Tuin- arbeidersbonden is overeenstemming verkregen over het collectief arbeidscontract voor het bloembollenbedrijf voor 19361937. De be staande loonen en arbeidsvoorwaarden blijven ongewijzigd. Een commissie van twaalf (zes vertegenwoordigers van werkgevers en zes van werknemers) zal worden ingesteld. Deze com missie zal den organisaties voorstellen doen met betrekking tot de regeling van het Pen sioenfonds en het Kindertoeslagfonds gedurende het met Maart te beginnen contractjaar. 1 Maart as. zal over deze voorstellen worden geconfereerd. Ook wordt een commissie inge steld voor de toepassing der loonbijslagregeling in de bollenstreek. De beide groote vliegvelden Schiphol en Waalhaven waren Zondag door den mist geheel dicht geraakt, zoodat het vliegveld Twente dien dag het luchtverkeer heeft moeten verwerken. Des morgens om vijf minuten voor half elf arriveerde boven Schiphol de „Pelikaan" uit Parijs, bestuurd door piloot von Weyrother. werden landingspogingen gedaan met De- hulp van radiopeilingen, doch deze mislukten en men vond het veiliger, de Pelikaan, die in- tusschen gezelschap had gekregen van de Pa pegaai uit Londen, naar Twente te dirigeeren. Ook aan de J. U. 52 van Malmö werd ge seind op Twente te landen en om den dienst sluitend te maken, werd ook de Berlynsche machine, die de extra-Zondagsvlucht maakte, op het vliegveld Twente neergezet. Om 12 uur is deze machine van de Lufthansa met de Lon- densche passagiers voor Berlijn weer vertrok ken. Ook het vliegtuig voor Malmö vertrok, met passagiers uit Parijs en Londen, van dit vliegveld. De N. V. Bouwmeesterrevue, dir. mevrouw BouwmeesterSandbergen, brengt een nieuwe revue uit, waarin naast Buziau en Siem Nieu- wenhuizen nu ook zal optreden Beppie de Vries, die indertijd bij de Bouwmeester-operette toen naam gemaakt heeft. Een pakkende affiche is voor de nieuwe re vue vervaardigd door S. C. van Vleuten, die den eersten prijs verworven heeft in de af fiche-prijsvraag voor de Lumière-week. Deze affiche is één en al clownerie. Til Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, gekozen Bis schop van Haarlem, heeft benoemd: tot Plebaan der Kathedrale Kerk „Sint Ba- vo" te Haarlem, den Zeereerw. heer F. B. J. M. Filbry; tot Pastoor te Amsterdam (O. L. V. Koningin v. d. Vrede) den Weleerw. heer B. H. C. Hos- man; tot Pastoor te Oud-Vossemeer den weleerw. heer F. J. Bemelman, thans kapelaan te Am sterdam (H. Willibr. binnen de V.) Op ruim 35-jarigen leeftijd is Zondagmiddag in het R. K. ziekenhuis te Den Haag op 35-jari gen leeftijd overleden de tooneelspeler John Schilthuiaen. Schilthuizen was destijds verbonden aan de operettegezelschappen van Jacq. Bijleveld en Van Aerschot. Voorts behoorde hij tot de medewerkers in de Nederlandsche film „Dood Water" en het „My sterie van de Mondschein Sonate", zoomede in de nog niet uitgekomen Nederlandsche films „Lentelied" en „Rubber". De teraardebestelling zal geschieden Woens dagochtend half twaalf op de Algemeene Be graafplaats Nieuw Eik en Duinen te Den Haag. H.K.H. Prinses Juliana heeft hedenochtend een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van de Ned. Vereeniging tot bestrijding van het tandbederf Het Ivoren Kruis, welke gehouden wordt in het Gemeentelijk Schoolmuseum te Den Haag. H.K.H. werd ontvangen door minister Slin- genberg en door eenige bestuursleden der ver eeniging. Eduard Reeser zal als inleiding tot de uit voering van de Zevende Symphonie van Anton Bruckner door het Concertgebouw-Orkest toe lichtende voordrachten houden en wel op 2 Januari in het Muzieklyceum te Amsterdam, en op 27 Januari in een der zalen van de Doe len te Rotterdam. Leden van de Nederland sche Bruckner-Vereeniging en bezoekers van de concerten, waarop deze Symphonie zal wor den gespeeld, hebben vrijen toegang.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5