UIT DEN OMTREK m Men scfiujftom: Waarschuwing bedentft het telkens weer._ STAATSRAAD BENOEMD ook uit zijwegen komt verlceec MAANDAG 20 JANUARI 1936 DRIEHUIS HAARLEMMERMEER Officieele Mededeelin&en HALFWEG HEEMSTEDE ZANDVOORT Tegen Sovjet-kinderboek VEEKOOPMAN OPGELICHT Weegbriefje valschelijk onder teekend IliliiMtai SLUIT U AAN Moord te Breda? Lijk in woning gevonden GEP. VICE-ADMIRAAL J. A. M. BRON Oud-commandant van de Zee macht in Indië overleden R.K. GEMEENTERAADSLEDEN Bestuur van den Bond gekozen NED. DAMBOND OOK GIJ EEN ABONNEMENT Competitie le en 2e klasse afdeeling Noord De godsdiensten in Nederland Een interessante statistiek 1-1 O-I I „Meridol" geeft 0 'n NIEUWE huid f De koning presideert een bijzon dere Kabinetszitting Crisis te boven? Korte berichten VRAGENBUS Stille Omgang De vereeniging Stille Om gang hield haar jaarvergadering in ,,'t Huis te Velsen". Uit het jaarverslag vernamen wij, dat het aantal deelnemers aan de vorige bedevaart 102 bedroeg. Een flink aantal dus uit de ver kleinde parochie. Ook de penningmeester was optimistisch; het jaar gaf geen nadeelig saldo. Het kassaldo bedraagt 85. De volgende stille omgang heeft plaats op Zaterdag 21 Maart. De reis naar de H. Stede geschiedt per trein. De aftredende bestuursleden F. Heeremans en Jac. Oudendijk werden in het bestuur herkozen. De heeren M. v. Dorp en E. Dijkman werden afgevaardigd naar de algemeene vergadering in Amsterdam. Waarschijnlijk op 8 Maart zal in de parochiekerk een H. Mis worden opgedra gen tot intentie der leden, waarbij elke deel nemer ter H. Tafel wordt uitgenoodigd. Er zal getracht worden een gelegenheid te scheppen Waar de deelnemers na den omgang gezamenlijk kunnen ontbijten. Aangenomen werd een voorstel om de financieele vergoeding aan den pastoor van de bedevaartskerk te ver dubbelen. Hierna sluiting. Jubilenm De Ruiter Zooals wij reeds uit voerig vermeldden, herdacht de heer J. de Rui ter op tweeden Kerstdag het feit, dat hü vóór 25 jaar werd benoemd tot koster aan de RK. kerk. Algemeen kwam toen tot uiting hoezeer zijn arbeid door geestelijkheid en parochianen werd gewaardeerd. Ook Z. H. Paus Pius XI heeft de vele ver diensten van den jubilaris erkend en verleende hem de pauselijke onderscheiding Bene Me- renti. Zondag na de H. Mis van elf uur werd door pastoor De Jong de onderscheiding uitgereikt. Aanwezig waren oud-pastoor v. d. Meer, de pater-overste van het Missiehuis, kapelaan v. d. Ven, het kerkbestuur, het feestcomité van 26 December en enkele familieleden van den jubilaris. Hartelijke woorden werden gesproken door pastoor De Jong, pastoor v. d. Meer, pa- ter-overste en het kerkbestuur, die allen ge tuigden van hun waardeering en zich van harte verheugden over het toekennen van deze on derscheiding. Zichtbaar onder den indruk dankte de jubilaris voor deze hooge waardee ring en de belangstelling hierbij betoond. GEMEENTELIJK WONINGBEDRIJF Te huur een middenstandswoning te Nieuw- Vennep aan de Venneperstraat nummer 47 tegen een huurprijs van f 4.88 per week (water leiding inbegrepen). Gegadigden kunnen zich mondeling of schriftelijk aanmelden bij den administrateur van bovengenoemd bedrijf ten kantore van den gemeente-ontvanger in het bijgebouw naast het raadhuis. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden; een paar regenpijpen, een bos sleutels, twee wieldoppen, eenige portemon- naies, een zakcentimetertje, een sleutel. Verloren: eenige belastingplaatjes, een dek zeil, een paar nappa heerenhandschoenen; een bril met hoornen randen; een paar grijze dameshandschoenen: een vulpen (swan); een heerenhoed; een grijs glacé dameshandschoen; een kist met bloemen en een handwarmer. Komen aanloopen: een klein hondje. Weggeloopen; twee herdershonden. Hoofddorp, 17 Januari 1936: De burgemeester, Mr. A. SLOB. Simultaan-wedstrijd Donderdag 23 Januari as. 's avonds 8 uur zal in het clublokaal van de schaakclub „Zwa-Ha", café v. d. Helm, schaakmeester E. Mulder een simultaan-wed- strljd spelen aan 40 borden onder auspiciën van de Zwa-Ha. Schaakliefhebbers en belangstellenden worden uitgenoodigd aan dezen leerrijken avond deel te nemen. De toegang is vrij. De schaakclub „Zwa-Ha" is inmiddels opge nomen als lid van den Noord-Hollandschen Schaakbond. St. Raphael De afdeeling Halfweg van „St. Raphaël" houdt as. Donderdag 23 Januari des avonds 7.30 uur een ledenvergadering in de koffiekamer bij den koster. Het verstrekkende voorstel der directie N. S. t.w. pensionneering op 55-jarigen leeftijd komt o.a. aan de orde. Ouderavond Vrijdag 24 Januari a.s. des avonds 8 uur wordt in de R. K. school de jaar- lijksche ouderavond gehouden. Deze avond is de gelegenheid bij uitstek om de ouders op de hoogte te stellen van het gemaakte werk en de belangen van het kind te bespreken. Na de bezichtiging van het werk volgt het gebruikelijke samenzijn waarbij over enkele belangrijke onderwerpen van gedachten ge wisseld zal worden. Alle ouders van schoolgaande kinderen wor den hierbij uitgenoodigd en ten stelligste ver wacht. Zilveren ambtsjubileum Zaterdag her dacht de heer F. Burger den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst kwam by de gemeente als arbeider aan Openbare Werken. Na afloop van de dagtaak was het geheele ambtenaren- en arbeiderscorps van Openbare Werken, plantsoenen, reiniging, begraafplaats en zwemvyver aan het gebouw van Openbare Werken bijeen, om den jubilaris te huldigen. De groote teekenzaal was voor deze gelegenheid rijkeiyk versierd met palmen en bloemen. Per auto werd de jubilaris door de huldi gingscommissie van zyn woning gehaald. By aankomst werden door een dochtertje van den concierge aan mevr. Burger bloemen aangebo den. Toen de jubilaris met zyn familie tusschen groen en bloemen had plaats genomen, sprak allereerst de wethouder van Openbare Werken, dr. E. A. M. Droog. Ook nu, aldus wethouder Droog, spreken wy u aan met „Frans", omdat wy u onder dezen naam beter kennen. Dat bewyst, dat u goed aangeschreven staat onder de ambtenaren en arbeiders. Vandaag, aldus spr., is er reden om U te zeggen, dat wy tevreden zyn over uw ar beid. U hebt de gemeente steeds trouw en eer- ïyk gediend. Ik heb u, zegt spr., meer leeren kennen in Groenendaal. De taak van bewaker van ons mooi Groenendaal hebt u steeds ern stig opgevat. Uw werkkring was zeer veelzydig en in de oorlogsjaren hebben vooral de huis moeders u leeren kennen als den bezorger van „het water" en den laatsten tyd was uw zorg voor de straten zóó, dat een ieder daarover ten volle tevreden is. B. en W., aldus spr-, willen u op dezen dag niet enkel met woorden danken, maar ook een stoffelijk blijk van belangstelling aanbieden, bestaande in een enveloppe met inhoud, er den wensch aan toegevoegd dat den nog resteeren- öen tijd met dezelfde toewijding de arbeid ver richt mag worden en dat daarna mogen volgen nog vele jaren van een verdiende rust. De directeur van Openbare Werken, de heer J. Schelling, prees den jubilaris om zijn bij zonderen yver en geschiktheid. Wat men „Frans" opdroeg, kwam goed voor elkander. Namens de ambtenaren overhandigt spr. den jubilaris een gouden horlogeketting met den wensch, dat, daar de toestand thans eischt, dat men op den pensioengerechtigden leeftijd den dienst moet verlaten, en dit tydstip reeds spoe dig nadert, de jubilaris nog vele jaren van een welverdiende rust moge genieten. Namens de mede-arbeiders voerde de heer P. Zegwaart het woord. Nu uw verdienste voor de gemeente reeds door anderen is gememoreerd, aldus spr., wil ik hier spreken uit een oogpunt van collegialiteit. Wij weten, dat u een trouw kameraad is en zyn u daarvoor dankbaar en die dankbaarheid willen wy uiten door een blijvend aandenken in den vorm van een gouden horloge met inscriptie. De heer J- Neeskens, onder-opzichter van de bedrijven van O. W„ nam deze gelegenheid te baat om een terugblik te werpen op den afge- legden weg. Vooral het begin was een en al ge- moedelykheid, maar de dienst was de eerste plicht en daarnaast kwam de wil om anderen te helpen. U hebt u aangepast aan de groote veranderingenin het bedrijf en bent daardoor gebleven een goed arbeider in dienst der ge meente. Ten slotte dankte de jubilaris voor de har- telyke woorden en de fraaie cadeaux. Het feit werd vervolgens in huiselijken kring voortgezet. Feestavond bij de Reddingsbrigade voor dren kelingen Na een zeer druk en propagandistisch jaar had Zaterdagavond het bestuur leden en donateurs uitgenoodigd om in Hotel Lommeroord eens een avond gezellig door te brengen. Eten deel van het programma bestond uit het vertoonen der „brigadefilm", terwyl de avond verder vol afwisseling was, zoo o.a. met den dans, waarbij de Blue Rythm Boys, onder leiding van den heer Cor v. d. Heuvel op uitstekende wyze hun muzikale medewerking verleenden, benevens met 'enkele voordrachten en spelen. Verder had in den loop van dten avond nog een bijzondere huldiging plaats. De heer J. Taverne werd namelijk benoemd tot lid van verdienste. Bij diens toespraak tot den heer Taverne zei de voorzitter de heer L. C. Band, dat de brigade, naast velen die de brigade een warm hart toe dragen, ook goede propagandisten heeft. Een dzer is wel de heer J. Taverne, die door geheel gratis de vertoonde film vervaardigd te hebben, bijzondere propaganda heeft gemaakt voor de brigade. Onder applaus en fanfares wordt den heer Taverne de verguld zilveren insigne van de bri gade op de borst gespeld, terwyl mevr. Taverne bloemen werden aangeboden. Tooneeluitvoering „Door Eendracht Sterk" Voor een vry goed bezette zaal gaf Zondag avond de R.K. Tooneelvereeniging „D.E.S." het tooneelspel in 3 bedrijven van Joh. van Eeke- len, „Zonsopgang". Dit stuk is een strijd van een vader, die zeer aan zijn naam gehecht is, en het als een aantasten van zyn goeden naam beschouwt als zijn zoontje van 10 jaar van een dér gasten een gouden vulpen weg neemt, niet om te stelen, maar om te teekenen, en die dit den jongen zóó ernstig aanrekent, dat hij hem niet enkel met een hondenzweep af ranselt, maar hem ook naar een strenge kost school stuurt. De jongen keert dan niet naar de ouderiyke woning terug, maar trekt de wijde wereld in om na 14 jaren als een be roemd uitvinder terug te keeren en welals concurrent van zijn vader. En dan ontwikkelt zich een strijd tusschen vader en zoon, beiden hard en onverbiddelijk, tot tenslotte, door de smeekingen dér moeder en de liefde van een huisvriendin beiden weer tot elkander komen. Deze inhoud geeft al aan, dat er heel wat sentiment in het stuk verwerkt is, zelfs wel een beetje gewrongen sentiment. De hoofdrol in dit stuk, die van den zoon Tom, was in handen van den heer G. Willemse. Zpowel in spel als in uitspraak stond hij wel iets boven de andere medewerkenden en het succes van den avond was voor een overgroot deel aan hem te danken. Voor wat d'e overige heerenrollen betreft, gaf de heer C. Fyiman een aannemelijke vertol king van den fabrikant Mensing, terwijl de heer R. Lippens een correcte huisknecht was. Ook de overige medespelenden gaven vrij goed spel. Van de dames mógen wy allereerst noemen mej. Maria Warmerdam als Mevr. Emma. Voor al in de verdediging van Tom was zij goed op dreef. Corrie Warmerdam, als de vriendin van Tilly, bleek- een nieuwe aanwinst voor het gezelschap evenals Corrie Meyboom, die de dienstboderol typisch vertolkte. Clasina Bos als de dochter was eveneens ver dienstelijk. De optredenden bleken hun best gedaan te hebben de opvoering zoo, goed mogelijk te ver zorgen, al waren hier en daar fouten te cor- rigeeren geweest. Alles bijeen een aangename avond, die van begin tot einde vol spanning door het pubPek werd gevolgd. Na ieder bedryf was het publiek zeer gul met applaus. Veel tot het succes droeg ook bij de fraaie meubileering van het tooneel. De avond werd besloten met een gezellig sa menzijn, waarbij volop van een dansje is gepro fiteerd. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen by: H. B. Keur, Borneostraat 63, da meshoed; Buys, Vyfheerenstraat 31, herders hond; bureau van politie Raadhuisstraat, dop van een auto, wollen want, wandelstok, armband en sleutel. B. en W. beantwoorden vragen Betreffen de de aangekondigde verplichting voor werk- loozen om zich tegen de kosten van dokter enz. te verzekeren, had de oud-wethouder T. Mole naar enkele vragen gesteld aan het college van B. en W. Het college beantwoordde deze vragen o.m. als volgt: Wy deelen mede, dat de zieken fondsen met ingang van 1 Jan. 1936 hebben opgezegd de overeenkomst waarbij zij een derde gedeelte van de door de werkloozen verschul digde premie voor hun rekening nemen. Onder voorbehoud van goedkeuring door den raad is daarop door ons college met ingang van 1 Jan. 1936 een regeling ingevoerd, waarby komt ten laste van de werkloozen een halve en ten laste van de gemeente en de ziekenfondsen elk een vierde van de premie. Bakt op gas Vanaf Donderdag 23 Januari a.s. en vervolgens op iederen Donderdag zullen des middags van 2.15 uur tot 4 uur in de ge- meenteiyke demonstratiezaal aan de dr. Ger- kestraat bakdemonstraties gehouden worden Zij, die interesse hebben deze demonstraties by te wonen, kunnen zich aan het gemeentelfik gasbedrijf hiervoor opgeven. Na eenige demon straties te hebben bijgewoond, zullen de dames in de gelegenheid worden gesteld zelf het een en ander te bereiden. Twee medailles ter herdenking van H. M. Ko ningin Astrid van België. De rechtsche van den graveur Rau, de link- sche ontwor pen door den kunstenaar Van Dionant de Caceres. Beide medail les zijn aan Koning Leo pold aangebo den Tijdens de eerste actie der vrienden van de Sovjet Unie hebben wij her haaldelijk gewaarschuwd tegen deze listige vrienden, die zich in ons land als een neutrale vereeniging aandienden, om objectief de nieuwe Russische cultuur te bestudeeren. Het kwam anders uit. Ze maakten in hun maandschrift bedekte propaganda, zochten relaties voor den cellenbouw in de hersens van intellectueelen, bevorderden de vertoo ning van propagandistische films, trachtten mevrouw Kollontaj lezingen te laten hou den enz. En legden we die tendenzen bloot, dan kregen we ingezonden stukken van de heeren, om de onschuld van hun actie te betoogen. Wat hun propaganda inhoudt, leert thans weer het in de Nederlandsche taal uitge geven Russische vertelselboek, dat ons leert, met wat voor leerstof de Sovjet-kin deren van 814 jaar worden gevoed door die bewonderenswaardige onderwijsmetho de, waarvoor onlangs Helène Ankersmit in extase heeft gestaan. Hier is er een citaat uit: Wij kinderen van deze tijd, ge hoeft ons niet te dreigen Met Boeman-praatjes zijn wij niet klein te krijgen. Men heeft belang erbij ons dit alles te laten geloven. Men wil ons het gezond verstand beroven. Want zijn we te groot voor de heks, de boeman en nog meer, Dan komt men met „onze lieve Heer". Tevreden zijn en schik je in je lot, Als het niet goed gaat is het „de wil van God", Neen, geen beloften over hiernamaals of hemel, Geen praatjes van Sint Nicolaas of heksengezemel. Dit is het gepatenteerde kindergif, aan bevolen door de Nederlandsche Sovjet- agenten, die als importeurs fungeeren. Regeering, grijp in! Op zeer geraffineerde wijze heeft men den veekoopman J. G„ kantoor houdende op de veemarkt te Rotterdam, voor een bedrag van f 2400 opgelicht. De heer G. koopt regelmatig groote partyen varkens, waartoe hij den commissionnair J. P. in dienst heeft genomen, die, wanneer er een koop tot stand is gekomen, het weegbriefje met zyn naam onderteekent en op vertoon hiervan kan de verkooper de koopsom ten kan tore van den heer G. ontvangen. Dezer dagen heeft zich iemand ten kantore van den heer G. vervoegd en toonde een weeg briefje, dat valschelyk met den naam van den heer P. was onderteekend. Men heeft men f 2400uitbetaald. De man is spoorloos verdwenen. r-"-» In de Oranjelaan te Breda is in een woning het luk gevonden van een manspersoon. De geneesheer, die het lyk onderzocht, heeft een gewelddadigen dood geconstateerd, zoodat ver moed wordt, dat misdaad in het spel is. Op 73-jarigen leeftijd is Zondagavond te Driebergen plotseling overleden de gep. vice- admiraal J. A. M. Bron, oud-commandant va» de Zeemacht in Oost-Indië. De overledene bekleedde deze hooge functie» van Januari 1917 tot Juli 1920. Zaterdagmiddag vergaderde in een zalen van het Jaarbeursgebouw te Utrecht de R. K. Bond van R. K. Gemeenteraadsleden. De vergade ring stond onder leiding van den heer J. J. W. IJsselmuiden te Arnhem. Na een korte in leiding door den voorzitter, werd het jaarver slag van den secretaris behandeld en goedge keurd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. J. W. IJsselmuiden, Arnhem; A. D. C. Snels, Dongen; Mr. M. G. J. Bevers, Delft; H. Terra, Blerick en A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven. Wyl de wenschelijkheid was betoogd het aan tal bestuursleden uit te breiden met twee wer den alsnog tot bestuursleden benoemd de hee ren H. v. d. Weyer, Utrecht en C. Stockman, Haarlemmerliede. Beide laatste heeren nemen pas zitting, nadat het gewüzigde artikel der Statuten hieromtrent van kracht wordt. De voorzitter der R. K. Staatspartij, de heer Goseling, die een gedeelte der vergadering bij woonde, hield een beschouwing ove rde plich ten welke een katholiek gemeenteraadslid heeft te vervullen. I VEERTIENDAAGS VERSCHIJNEND PROPAGANDABLAD DER R.K STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F1.- PER JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 DEN HAAG De beslissing inzake het eerste klasse club kampioenschap van den Nederl. Dambond (af deeling Noord) is thans gevallen. De Heldersche Damclub 1 behaalde ongesla gen den titel. De rangly'st luidt nu als volgt: Heldersche Damclub I 6 6 0 0 7742 12 Damclub ,,IJmuiden" II 7 5 0 2 7664 10 Beverwyksche Damclub 1 7 4 0 3 7565 8 Damcl. „Koog-Zaand." 1 7 3 1 3 6967 7 Haarlemsche Damclub II 5 3 0 2 54—46 6 Damclub „Haarlem" II 6 3 0 3 5759 6 Damclub „Zaandam" II 7 1 1 5 66—74 3 Castricumsche Damclub 1 7 0 0 7 42—98 0 By de statistiek der godsdiensten, waarvan we eerder reeds de voornaamste cyfers mededeelden, zyn als byiagen vUf land kaarten gevoegd, die beter dan de dorre cyfers de verdeeling der verschillende religies over ons grondgebied tot uitdrukking brengen. Ieder dezer kaarten heeft betrekking op een der vyf voornaamste „gezindten" (waartoe ook de on- geloovigen gerekend worden) en brengt in beeld welk percentage der bevolking in ieder der ge meenten tot die gezindte behoort. Dit percen tage wordt weergegeven door een kleurnuance, in dien zin, dat de gemeente met het hoogste percentage het sterkst gekleurd is, terwijl de gemeenten waar de belyders van den betref- fenden godsdienst slechts weinigen zyn in ver houding tot de overige, byna wit zyn gelaten. Doordat tien verschillende kleurnuances zyn gebruikt, kan op die manier een tamelyk ge detailleerd beeld gegeven worden van de gods dienstige gezindheid der bevolking in elke wil lekeurige gemeente in ons land, zooals die ten minste was op 31 December 1930. Katholieken in Nederland Om met de kaart van den Roomsch-Katholie- ken godsdienst te beginnen: het spreekt vanzelf dat de provincies beneden den Moerdyk het diepste zwart gekleurd zyn, n.l. in de kleur die aangeeft dat meer dan 90 pet. der bevolking katholiek is. Lichte plekken beneden den Moer dijk vinden we alleen in den Noord-Westhoek van Noord-Brabant, rondom Willemstad en Klundert, en in Sprangkapelle en 's Graven moer, waar slechts tot 20 pet. katholiek zyn. Iets minder zwart dan de vorige provincies zijn verder de gemeenten Bergen op Zoom, Breda. Ginneken en Bavel, Eindhoven, Geldrop en en kele in de mijnstreek: Geleen, Brunsum, Hoens- broek, Heerlen, waar het percentage katholie ken toch nog altijd boven de 70 is. Zeeland valt natuurlijk buiten de zwarte plek. Die pro vincie heeft de meeste kleur op de kaart die de verspreiding Nederduitsch-Hervormde gezindte weergeeft. Alleen het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen is overwegend katholiek, terwyl midden in het Hervormde Zuid-Beve land een verrassend hoog katholiek percentage voorkomt in de gemeenten 's Heerenhoek, Hein- kenszand en Overzand. Boven den Moerdyk vinden wij het hoogste percentage katholieken in het land van Maas en Waal, in de Lijmers, in Lichtenvoorde, in den Noord-Oosthoek van Twente, en de ge meente Raalte voor wat het Oosten des lands betreft. In de Noordelyke provincies komen natuurlyk slechts lagere percentages voor. De meest katholieke gemeente in Groningen is Kloosterburen (40 tot 50 pet.), in Friesland Bolsward (30 tot 40 pet.). In Groningen zyn nog enkele gemeenten (Oldekerk, Stedum, Bie- rum. Noordbroek en Midwolda) waar geen ka tholieke inwoners zyn. Zulke gemeenten zyn ook in vrij grooten getale in Zuid-Holland te vinden, n.l. in de Alblasserwaard en op Goeree Katholieke streken vinden we nog in zuid-Hol land: ten zuiden van Leiden (Zoeterwoude 70 tot 80 pet.); in Noord-Holland: in de gemeen te Noordwykerhout (80 tot 90 pet.), en in een strook die van Heemskerk naar het Noord- Oosten loopt tot Bovenkarspel en Wervershoof. Deze laatste gemeente heeft het hoogste per centage van Noord-Holland: meer dan 94 pet In de provincie Utrecht liggen de meest ka tholieke streken in de polders ten Zuid-Oosten van de hoofdstad: Schalkwyk (87 pet.), Werk hoven (71 pet.) en Cothen (77 pet.), voorts rondom Amersfoort (Hoogland 72 pet.), terwyl in het Westen der provincie Haarzullens, rond om het kasteel de Haar, dat van oudsher aan een katholiek geslacht heeft toebehoord, een bijzonder hoog percentage vertoont: 85 pet. Geen godsdienst Stappen wy thans van deze grafische voor stelling af en bezien wy de tegenpool: de ver spreiding van degenen, die geen godsdienst zeg gen te belijden, waarvan het percentage in het geheele Ryk 14,42 pet. bedraagt. Dan vallen als de meest-ongodsdienstige gemeenten ter stond op: de Zaanstreek en Schoterland, twee aloude bolwerken van het socialisme. Wat de Zaanstreek betreft: Zaandyk, Koog en Zaan dam hebben meer dan 45 pet. inwoners die tot geen kerkelijke gezindte behooren, Krommenie 39 pet. en Wormerveer 44 pet. Verder vinden we de meest roodgekleurde plekken in het noorde- lykste topje van Noord-Holland (35 tot 40 pct.j en in Groningen en Friesland (Beerta 41 pet. Sappemeer 49 pet., Groningen 36 pet., Leeu warden 39 pet. Utingeradeel 43 pet.) Misschien kan men hier nog een verzachtende omstandig heid vinden in de stuurschheid der noorderlin gen, die een nieuwsgierigen volksteller niet gaar ne te woord staan en daarom maar opgeven -15 40- 35-1 30- 25- 20-1 15-1 10- 9-1 8- 7- 6-| 5- 4- 3- 2- -40 -35 -30 -25 -20 -10 -9 - 8 -7 -6 1-5 -4 1-3 2 1 -0 1849 1859 1869 1879 1889 18991909 1920 1930 Het percentage der katholieken in de laatste volkstellingen 1879 1889 1899 1909 1920 1930 Het percentage dergenen die opgaven, tot geen godsdienstige gezindte te be hooren geen godsdienst daar heeft die man niets mee noodig. Dit is echter een gissing en niets meer. Vermelden wy nog dat in Brabant en Limburg alleen de gemeente Eindhoven boven ue 5 pet. godsdienstloozen uitkomt, terwijl vele gemeenten, vooral in Oost-Brabant en Noord- Limburg, op deze kaart geheel wit gelaten zyn, wat geen godsdienstloozen beteekent. Andere gezindten Plaatsruimte belet ons aan de drie overige grafische voorstellingen veel aandacht te schen ken. De Nederduitsch-hervormden blyken het sterkst vertegenwoordigd te zijn in de zuidelijke helft van Zuid-Holland en op de noordelijke eilanden van Zeeland, in de Neder-Betuwe, in de Graafschap, den Zuid-Westhoek van Drente en het Noorden van die provincie. De Gereformeerde kerken tellen slechts 8 pet. van het inwonertal des Ryks onder hun leden, en zyn het sterkst vertegenwoordigd in het Noorden van Walcheren, in Bunschoten en rondom de Lauwerzee. Ook Urk, dat 85 pet. van zyn bevolking onder de gereformeerden telt, verdient hier genoemd te worden. De Israëlieten tenslotte maken in geen en kele gemeente meer dan 10 pet. der bevolking uit. Amsterdam staat op dit gebied nog aan de spits met 8,65 pet. ban volgt Zandvoort met 4 63 pet., terwyl in de provincie de Joden voor- nameiyk in de grootere plaatsen blyken ge concentreerd. In Brabant, Zeeland en Limburg is hun percentage het laagst (resp. 0.18, 0.08 en 0.14 pet.) Schraalheid, ktoofjes, ruwheid en rim pels verdwijnen bij geregeld gebruik van „Meridol"! „Meridol" geneest, versterkt, verjongt de huid. Onmisbaar voor dagelijksche Huidverzorging I Uw huid vraagt om Doozen a 50 en 25 ct. bij Apoth. en Drag. LONDEN, 20 Jan. (Reuter). De ministers Ramsay MacDonald, John Simon en Hoilsham zyn te Sarujringham aangekomen. Er had een kabinetszitting plaats, welke de Koning, onder steund door kussens, van zijn bed uit presi deerde. De genoemde leden der regeering be vonden zich in een zaal, grenzend aan het ver trek des Konings. De deuren tusschen beide verrtekken waren wijd geopend, zoodat de raad plaats had in tegenwoordigheid van den vorst. Na de gewone formaliteiten werd den Koning een document gepresenteerd door den genees heerheer Lord Dowson, hetwelk de genoemde leden autoriseert, gedurende de ziekte des Ko nings de staatsstukken te onderteekenen. Na de lunch vertrokken de miniters weer naar Lon den. LONDEN, 20 Jan. (Reuter). De correspondent van Reuter te Sendringham verklaart, dat men heden het gevoel heeft, alsof de moedige stryd van den Koning tegen, de ziekte hem een goede kans geeft, er boven op te komen. Men hecht groot gewicht aan de weersverandering van he denmorgen. Het weer werd beter en om 8.30 drongen zonnestralen in het vertrek des Konings. Het bulletin van 9.45 ten de weersverandering doep het optimisme herleven. Zondag zyn te Wilna en andere steden in dit gebied demonstraties gehouden tegen de on derdrukking van Poolsche minderheden in Li- tauen. Aan de vergadering te Wilna nam ook de „veroveraar van Wilna", generaal Zeligowski deel. De vergadering nam een scherpe resolutie aan, welke door den Woiwode van Wilna aan de regeering zal worden gezonden. De verkiezingen voor het nieuwe Egyptischë parlement zyn bepaald op 10 Maart a.s. De prefectuur van Barcelona heeft den cor respondent van de „Daily Exp/ess" een boete van 1000 peseta opgelegd, omdat hy aan zyn blad een bericht heeft doorgegeven, dat onjuist was. Hij had gemeld dat een misdadiger, die kort gelden was gearresteerd, een aanslag had gepleegd op den president van de republiek. De gebeurtenis van het gouden jubileum van den Aga Khan als leider van de Ismaelieten, hetwelk in geheel Azië is gevierd, was de plech tigheid, waarbij zijn gewicht werd bepaald. Dit gewicht aan goud, de waarde van 25.000 ver tegenwoordigende, werd hem n.l. als jubileum cadeau geschonken. De Aga Khan heeft een deel onder de armen verdeeld. Bij Granthal in het Engeische graafschap Lincoln is een locomotief op een groep van twaalf wegwerkers ingereden. Vyf arbeiders werden gedood, de andere zeven zwaar gewond. Vraag: Hoe maak ik eén pitrieten wieg schoon? Antw.Lauw water, waarin een weinig salmiak gedruppeld en een hard borsteltje zyn uitstekend om het pitriet te reinigen. Dan strooit u er v/at zwavelpoeder op. Laat het drogen en borstelt daarna flink uit. Sterk pekelwater is ook een eenvoudig en beproefd middel. DE WERKVERSCHAFFING Geachte Redactie, Beleefd vragen wij u opname in uw veel ge lezen blad van onderstaande. Wij hopen hierdoor eenige verbetering te krijgen voor de werklooze arbeiders, die in de werkverschaffing te werk ge steld worden. Des morgens 6.15, anders om 6 uur vertrekken wij met de autobus naar de werkverschaffing. Om 7.15 uur beginnen wij te werken. Van 8.45 tot 9 uur schaft; van 12.30 tot 1 uur schaft;. Om 4.30 uur einde van de dagtaak, om 5.30 uur in Haarlem terug. De schaft niet me- degerekend. is dit dus 10.30 uur per dag. Zater dags 40.30 uur dus totaal per week 59 uur. Hier van wordt .47 uur per week gewerkt. In het par ticulier bedrijf worden de reisuren meestal be taald. De werkverschaffing betaalt hiervoor niets. Een schaftlokaal is niet aanwezig. Er is een schuilhok voor den regen dat onge veer 2.00 x 1.50 x 1.60 is. Daarin zitten 8 arbeiders na en bezweet op elkander te eten. In geval van een ongeluk zijn er geen verbandstoffen aanwe zig. Wordt men ziek dan heeft men geen reisge legenheid naar Haarlem. Hulp in deze wordt ge weigerd, zoodat ais men zich niet weet te behel pen, men tot den avond kan wachten. Het werk spitten wordt betaald met 4 cent per vierkanten meter. 60 c.M. diep. De bovenste laag is meestal hard en begroeid met helm of licht struikgewas, waarvan men veel last heeft. Met. zeer hard werken werd deze week door 8 arbeiders 2586 vierkante meter 60 c.M. diep omgespit. Een kubieke meter nat zand weegt 1600 Kilo. Er werd dus vergooid 1552.8 kubieke meter. Dit is per arbeider 1941.1 kubieke meter oer week. dus 4.1 kubieke meter per uur of 6560 Kilo per uur. dus 109 Kilo per minuut. Het loon hiervoor is f 12.92, een uur loon we gens vertraging 40. toeslag voor 4 pas beginnende f 1.49 totaal f 14.83. Wij gelooven niet. dat dit werkverschaffing is. maar laten aan de lezers over hoe dezen hierover denken. Met deze verdiensten halen velen niet eens hun steun. Bij voorbaat bedanken wii u voor de door u aan ons afgestaande plaatsruimte. Afschrift Redactie: Wij hebben bovenstaande ter inzage gegeven aan de heer J. Vader, directeur van den dienst der Werkloosheidsbestrijding. Deze schryft ons: Verschillende der klachten hadden reeds mijn aandacht en er is aan tegemoet gekomen. Overigens verdient het aanbeveling zich met klachten rechtstreeks tot de bevoegde instantie te wenden. Hoogachtend J. VADER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 7