De positie van Ras Desta Na het overlijden van Koning George Engelands nieuwe koning V Ned. Roode Kruis- auto in afgrond I Het nieuws van heden DEELNEMING IN HEEL DE WERELD EDWARD VIII BESTIJGT DEN TROON DE BAROMETER De Vorst had kort voor zijn afsterven het bewustzijn verloren De koning is dood, leve de koning! VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 21 JANUARI 1936 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19755 Zijn troepen trekken steeds verder terug, om de Italianen in een val te lokken Tot nu toe slechts schermutselingen Italiaansche overwinning betwist Ras Desta aan de Italianen ontsnapt Oordeel van een deskundige Het W eermiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Op weg naar hoofdkwartier in Dessie verongelukt Studenten-relletjes in Spanje Colleges gestaakt aan eenige universiteiten Grieksche chauffeur gedood De koudegolf in de V.S. Honderd zeventig dooden De vlootconferentie Geschorst wegens het overlijden van koning George De Geheime Raad zal vandaag den kroonprins tot koning uitroepen Rouwzitting van den V olkenbondsraad Leven van Prins Char ming Koning Edward VIII Telegram van Roosevelt Hedenmiddag Kroonraad Nederlandsche deelneming Deelneming van Z. H. den Paus DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Ook in Egypte rouw Bewijzen van deelneming te Genève NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij' contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. DESSIE, Maandagavond Ras Desta, de leider der Abessinische troepen in het district van Dolo, bericht telegra fisch, dat de Italianen Westwaarts op trekken tusschen de rivier Ganale en de rivier Dawa. Tot nu toe hebben alleen nog maar schermutselingen plaats gevonden, waarbij de Italianen de Abessinische voorhoede aanvallen. Ongeveer 100 mijlen ten Noord-Westen van Dolo ligt het grootste deel der Abes sinische troepen in de cederwouden van Nagallé op wacht. Ras Desta weigert zich te laten verleiden tot een open gevecht en vindt het voorioopig voldoende, dat zijn verspreide voorhoeden met de Italianen schermutselen. Bij het achtervolgen van deze steeds weer ontsnappende voorhoeden raken de Italianen steeds verder van hun gevechtsbases en voor raden verwijderd, om uitgeput en ondervoed de onherbergzame bergen door te trekken, waai Ras Desta's troepen op hun prooi wachten. Zij trekken niet naar Addis Abeba op, maar in Westelijke richting waar zij in de berger: in de val zullen loopen. (Copyright News Chronicle-ANP.) ADDIS ABEBA, 20 Jan. (Reuter)-A. N. P.) In Abessinische kringen betwist men nog steeds, dat de Italianen in Ogaden een groote over winning zouden hebben behaald. In deze krin gen geeft men evenwel toe, dat belangrijke versterkingen met spoed naar Ras Desta zijn gedirigeerd, wiens voorhoede verschillende ge vechten van minder belang heeft geleverd. Colson, de nieuwe Amerikaansche raadsman van den Negus, die den keizer te Dessie een be zoek heeft gebracht, is vandaag per vligetuigte Addis Abeba teruggekeerd. Men gelooft, dat de keizer spoedig aan het Noordelijk front za) aankomen, waar hij het Abessinische offen sief in Tigré zal laten inzetten. In Tigré heb ben vandaag lichte artillerie en vliegtuigen Abessinische afdeelingen, die aanvallen deden op Italiaansche posten, gebombardeerd. Officieele kringen te Addis Abeba maken melding van de z.g. rebellie in de provincie Godjam, welke thans onderdrukt is, waaraan echter wordt toegevoegd, dat de voornaamste opstandelingenleider Dedzjasmatsj Guessesse er in geslaagd is met een aantal partijgangers te ontkomen. Regeeringstroepen achtervolgen hem. Volgens officieele Abessinische kringen is Dedzjasmatsj Guessesse van zijn post gedeser teerd na een Italiaansch bombardement, terwijl hij zich met ras Imroe aan het Noordelijk front bevond. Guessesse nam toen de wijk naar Godjam en raakte met zijn partijgangers in gevechten gewikkeld met regeeringstroepen. De meeste aanhangers van Dedzjasmatsj Guesses se werden gedood of gevangen genomen, maar hij zelf slaagde er in met enkele mannen te ontsnappen. De correspondent van ReuterA. N.P. bij de Italiaansche legers in het Zuiden seint, dat de Italianen nauwkeurig het minimum hebben berekend, dat zij in het huidige seizoen ver wachten tot stand te zullen brengen. Toen men den oorlog ontwierp, nam men aan, dat Italië niet op ernstige wijze in diplomatiek opzicht zou worden belemmerd. Het zou toen een oorlog hebben moeten worden van drie jaren, opge bouwd op een opmarsch in drie etappes, waar van elk jaar een etappe zou ten uitvoer wordeD gelegd. DJIBOETT, 21 Januari. (Stefani). Stefani deelt mede, dat Ras Desta, de leider van het vluchtende Abessinische leger, aan de achter volgende Italianen kon ontsnappen dank zij een auto. Zijn broer zou evenwel gedood zijn in een schermutseling tusschen Abessiniërs en de centrale Italiaansche kolonne. MILAAN, 21 Jan. (D. N. B.) De welinge lichte militaire medewerker van de Ga- ze ta del Popoio te Turijn behandelt de vooruitzichten na de doorbraak bij Dolo. Volgens hem is het leger van Ras Desta volkomen verloren, zon der dat de moge lijkheid van herstel bestaat. Graziani is een te goed veldheer, dan dat hij zich een zekere overwinning zal laten ontnemen. Nu Ras Desta en Dedjas Beiene Meret bui ten gevecht zijn gesteld en daarmede elk ge vaar vpor binnendringen op Italiaansch gebied is geweken, kan Graziani den strijd met Ras Nassiboe bij Gorahei weer opnemen. De toe stand is thans volkomen gewijzigd, het is niet meer 3 tegen 1 doch 1 tegen 1, waarbij voor Italië buitendien nog de prestige-winst voor deel is. Zonder twijfel zullen zich thans alle krach ben op het Somalifront richten. Een kenmerk De Doébats blijken aan het Zuidelijk front in Abessinië voor de Italianen waardevolle troepen. Een patrouille in een met zakken zand beschermde schuil plaats wacht den vijand af Verwachting: stormachtige tot krachti- gen, Zuid-Westelijke wind, zwaar be- wolkt tot betrokken met tijdelijke op- klaring, af en toe regen- of hagelbuien, iets kouder. Hoogste barometerstand: 763.0 te Isa- fjord. Laagste barometerstand: 730.5 te Shields Zon op 8.00 - onder 4.23 - Licht op 4.53 jË Maan op v.m. 5.55 onder n.m. 1.06 EE Nieuwe Maan 24 Januari ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli^ van een kolonialen oorlog is deze snelle wij ziging van den toestand. Volgens den schrijver bouwt men geen luchtkasteelen, indien men zegt, dat Graziani thans zijn blikken kan richten op Harrar. Op het hoogland van Harrar zal de beslissing val len. Met de bezetting van dit gebied zal een ineenstorting van het Abessinische keizerrijk onvermijdelijk zijn, aangezien hier alle wegen uit Britsch en Fransch Somaliland samen- loopen, langs welke het vijandelijke leger de hulpmiddelen worden toegevoerd om het den tegenstand mogelijk te maken. Het is thans gemakkelijker van het Zuiden uit het hart van het rijk te bereiken dan uit het Noorden. De 350 kilometer, welke Waran- dab scheiden van de lijn Jijiga-Harrar-Dire- dawa zijn ongetwijfeld gemakkelijker dan de 500 kilometer, die Makalle scheiden van Addis Abeba. MADRID, 21 Jan. (D. N. B.) Aan de univer siteiten van Madrid, Sevilla, Valencia en Ovie- do hebben politieke botsingen tusschen studen ten van verschillende richting plaats gehad. Te Oviedo liet de rector-magnificus, die door het revolutionnaire front waarschijnlijk candi- daat zal worden gesteld, een aantal studenten, die „leve Spanje" hadden geroepen, bestraf fen. Te Madrid hadden vechtpartijen plaats. Te Valencia zijn de colleges gestaakt wegens botsingen tusschen de studenten. Aan de universiteit van Sevilla is de staking geproclameerd, daar een der hoogleeraren rechtsche studenten met een pistool had be dreigd. Naar de Daily Telegraph Service aan de Telegraaf meldt, is een auto van de Neder- landsche Roode Kruis-afdeeling op weg naar Dessie, het Abessinisch hoofdkwartier in een afgrond gestort. De Grieksche chauf feur is om het leven gekomen. Naar wij bij informatie aan het Roode Kruis te Den Haag vernamen, is daar van boven staand ongeval nog geen enkele mededeeling binnengekomen. NEW YORK, 21 Jan. (Reuter) De koude golf, welke de laatste dagen de Vereenigde Staten heeft geteisterd met vorst en sneeuw stormen heeft tot nu toe 170 dooden geëisebt. Een groot deel hiervan is omgekomen tenge volge van verkeersongevallen op de gladbevro ren wegen. LONDEN, 21 Jan. (Reuter). In verband met het overlijden van Koning George zal de zitting van de Vlootconferentie pas na de be grafenis worden hervat. LONDEN, 21 Jan. (Reuter). Officieel wordt vernomen, dat de koning kort voor zijn afsterven het bewustzijn had verloren. Het stof felijk overschot van den overleden vorst zal vandaag van Sandringham worden overgebracht naar het kerkje van de Heilige Maria Mag- dalena, waar het zal blijven, totdat de begrafenisplechtigheden nader zullen zijn geregeld. Men verwacht vandaag de bekendmaking van de plannen voor de teraardebestelling, welke vermoedelijk zal plaats heb ben in de Westminster Abdij. De nieuwe koning vertrekt vandaag naar Londen om de zitting van den Geheimen Raad bij te wonen. Reeds vroeg was koning Edward op om voor een oogenblik te trachten zijn verdriet te ver geten. De nieuwe souverein hield zich direct bezig met de zaken, die door den koning be handeld worden. Hij v.oerde besprekingen met den hertog van York en met lord Wigram, den vertrouweling en ouden vriend van zijn vader, over de plannen voor de toekomst en de voorbereidingen voor de begrafenis. Om 8 uur hedenmorgen begonnen de klok ken van de St. Pauls Cathedral te luiden. Vanmiddag om 1 uur zal in deze kerft een rouwdienst worden gehouden. In het geheele Britsche Rijk waaien de vlag gen halfstok en zullen de oorlogsschepen ze ventig schoten lossen, zijnde het aantal jaren van het leven des konings. Behalve de beurs, zullen vandaag ook de schouwburgen en bios copen gesloten zijn. De sluiting zal zich waar schijnlijk beperken tot vandaag en den dag der begrafenis. Zooals reeds gemeld zal het parlement van avond om 6 uur bijeenkomen. Minister-presi dent Baldwin zal zich vanavond om 21.15 uur (21.35 Amst. tijd) met een radiorede tot het Britsche volk richten. De ministers zullen slechts opnieuw den eed moeten afleggen en het tegenwoordige kabinet zal zijn werkzaam heden zonder onderbreking voortzetten. Waar schijnlijk zal het hof voor den tijd van zes maanden zwaren rouw aannemen en vervol gens nog eens zes maanden lichten rouw. LONDEN, 21 Jan. Overeenkom stig de Troonopvolgingswet van 1707 zullen de beide Huizen van het Parlement vanavond te zes uur reeds bijeenkomen tot regeling van de opvolging van wijlen Koning George V door zijn wettelijken troonopvolger, Prins Edward Albert Christiaan George Adrew Patrick David, beter bekend en over de ge heele wereld populair als de Prins van Wales. De toekomstige Koning Edward VIII werd op 23 Juni 1894 geboren op White Dodge in Richmond Park. Zijn vader, tweede zoon van den tateren Koning Edward VII, was toen nog Hertog van York en werd pas door den dood van den Hertog van Claridge troonopvolger. Koningin. Victoria was toen mog ln leven, doch toen na haar dood haar zoon Edward VII haar opvolgde, bleek herhaaldelijk, hoe de Koning op zijn kleinzoon en naamgenoot gesteld was. Bij tal van gelegenheden zag men den grootvader met het in matrozen-uniform gekleede knaapje in het openbaar, en weldra was het Prinsje dan ook de lieveling van het Londensche publiek en van het Engelsche volk. In 1910 volgde Koning George zijn vader op en de titel van Prins van Wales ging op den jongen Edward over. Als Prins van Wales zou hij een ongekende populariteit genieten in het geheele Britsche Rijk, dat zich uitstrekt over alle vijf de werelddeelen, die de Prins bijna alle heeft bezocht. Reeds op zijn 12e jaar had hij examen ge daan als zeecadet en was hij leerling gewor den van het Osborne College, dat hij na twee laar verliet voor het Dartmouth College om in 1911 drie maanden als adelborst naar zee tc gaan. Twee jaar later geschiedde zijn of ficieele verheffing tot Prins van Wales in het hem toegewezen Kasteel Carnarvon in Wales zelf. Vervolgens ging hij eenigen tijd naar Frankrijk om zijn kennis van de Fransche taal te verbeteren, waarna hjj werd ingeschreven aan het Magdalen College te Oxford als stu dent in staatsrecht en geschiedenis. In de vacantie van 1913 bracht hij een bezoek aan Duitschland, wwaar hij o.a. de gast was van Keizer Wilhelm II. In 1914 brak de wereldoortog uit. Op zijn verzoek werd hij onmiddellijk aangesteld als luitenant bij een der garderegimenten en daar na ingedeeld bij verschillende staven, tot hem dit begon te vervelen. Lord Kitchener ver zette zich echter ertegen, dat de troonopvol ger naar het front zou worden gestuurd, doch de Prins van Wales voerde hiertegen aan, dat hij, indien hem iets overkwam, nog drie broers had, die hem konden opvolgen. En zoo be zocht hij het Fransche front, het Italiaan sche front en werd hij in Maart 1916 staf officier in Egypte. Na den oorlog begon hij een zeer belang rijke plaats in het zoo ontwikkelde Britsche society-leven in te nemen. Zijn voortreffelijk verzorgd uiterlijk en zijn innemendheid, waar voor vooral het vrouwelijk geslacht zeer ge voelig bleek te zijn, bezorgden hem weldra den naam „Prince Charming". De representatieve plichten van het Britsche vorstenhuis heeft hij waargenomen in alle deelen van het Britsche Rijk. In 1919 bezocht hij Canada en de Ver eenigde Staten, in 1920 Australië en Nieuw- Zeeland, in 1921 en 1922 Indië en Japan, in 1925 West- en Zuid Afrika en Zuid-Amerika, waarheen hij ook in 1931 reisde om de Brit sche tentoonstelling te Buenos Aires te openen. Ook als sportsman was de Prins een vooraan staande figuur. Tijdens de ernstige ziekte van den Koning in 1928 moest de Prins van Wales een leeuwenjacht in Zuid-Afrika onderbreken om met grooten spoed naar Engeland terug te keeren. Ondanks de dikwijls in vele Britsche krin gen gekoesterde hoop, is de troonopvolger tot nog toe ongehuwd gebleven. De Aartsbisschop van Canterbury heeft vanmorgen om 8 uur in de kerk van San- dringham een dienst gehouden, waarbij o.a. de Princess Royal en andere leden van het koninklijk huis tegenwoordig waren. De Geheime Raad zal vandaag den kroonprins tot koning uitroepen. De her tog van Gloucester, die zooals men weet ziek is, was de eenige van de kinderen des konings, die niet by het sterfbed van den souverein tegenwoordig was. Het overiyden van koning George heeft bij de buitenlandsche delegaties diepen in druk gemaakt. Als teeken van rouw zullen de zittingen van de Commissie van Der tien en van den Volkenbondsraad minstens 24 uur worden uitgesteld. Vanmiddag zal de Raad bijeenkomen voor een rouw-zitting. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken en de overige leden van de Britsche delegatie zullen tot het einde der zitting te Genève blijven. De werkzaamheden zullen bespoedigd worden, zoodat de zitting Donderdag kan worden beëindigd. Aan het Italiaansche Hof heeft de dood van koning George een smartelijken indruk gemaakt. Koning Victor Emmanuel zal vandaag den hofrouw afkondigen en zijn vertegenwoordiger bij de begrafenis aan wijzen. Men gelooft niet, dat de vorst zelf naar Londen zal gaan. Waarschijnlijk zal hij zich laten vertegenwoordigen door zijn zoon, den kroonprins. De Italiaansche koningin, die de ziekte van George V nauwkeurig had gevolgd, ontving zijn doodstijding met groote droef heid. De politieke tegenstellingen treden op den achtergrond, thans bestaan slechts gevoelsoverwegingen en men kan zelfs zeggen, dat de rouw van Engeland invloed zal uitoefenen op de internationale poli tiek. Aan de persoonlijke interventie van koning George heeft men een matigenden invloed toegeschreven op de buitenlandsche poli tiek van zijn regeering. President Roosevelt heeft den "nieuwen ko ning, Edward VIII, het volgende telegram ge zonden: „Met diepe ontroering heb ik het over lijden vernomen van Z. M. uw vader. Ik betuig U mijn innig leedwezen en dat van het Ame rikaansche volk. De overleden koning nam een verheven en unieke plaats in bij het Ameri kaansche volk." Aan de Koningin-weduwe Mary zond de pre sident het volgende telegram: „Mevrouw Roo sevelt en ik deelen in de smart, welke u ver oorzaakt wordt door het verlies van hem, wiens hoedanigheden zulk een grooten invloed heb ben gehad op den wereldvrede en de gerechtig heid." Cordell Huil, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft aan Baldwin in een telegram het leedwezen van de Amerikaansche regeering betuigd. President Roösevelt heeft ook telegrammen van rouwbeklag gezonden aan de gouverneurs der Britsche Dominions. De New-Y^rksche bladen wijden verscheide ne pagina's aan de nagedachtenis van Koning George. De „New York Times" schrijft, dat de koning diep betreurd en beweend zal worden. De „New York Herald Tribune" schrijft, dat George V een groot vorst was, die iet grooter prestige uit den oorlog is te voorschijn geko men. Zijn bestuur zal blijven voortleven als een van de meest gedenkwaardige in de ge heele Britsche geschiedenis. LONDEN, 21 Jan. (Reuter) Hedenochtend heeft Koning Edward de Achtste, vergezeld van zijn broer, den Hertog van York, Sandringham verlaten om van het dichtstbijgelegen vliegveld naar Londen te vliegen. De nieuwe koning zal den Kroonraad, welke formeel beslist over de troonsbestijging, heden middag 16 uur Britsche tijd in het Saint James Palace doen houden. Het parlement zal te zes uur vanavond bijeengekomen om officieel in kennis te worden gesteld van de troonswisse ling. De minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. De Graaff, heeft hedenochtend om half elf uur een bezoek van rouv"beklag afgelegd bij den Engelschen gezant Sir Hubert Montgo mery. Ook de President van de Fransche Republiek heeft aan koningin Mary een telegram van rouwbeklag gezonden. VATICAANSTAD, 21 Januari (Reuter) Z. H. de Paus, die hedenmorgen vroeg het bericht vernam van den dood van den Koning van Engeland, begaf zich onmiddellijk in gebed en liet daarna door den Kardinaal-Staatssecre taris Eugenio Pacelli een condoleantie-telegram zenden aan de koningin, waarin verzekerd werd dat het Vaticaan het overiyden van Ko ning George voelt als een smartelijk verlies, omdat er tijdens de regeering van dezen sou verein herhaaldelijk persoonlijk en gevoelig contact was tusschen zijn land en den H. Stoel. Hij was degene die werkelijk brak met de traditie van zyn voorgangers en niet wilde, dat in de koninklijke verklaring bij de kroning de bekende vijandige woorden tegen het katho- Reeds te middernacht verschenen in straten van Londen de extra-edities, die den dood van Engelands Koning méldden Deelneming in heel de wereld met den dood van Koning George. Prins van Wales wordt heden in dep Geheimen Raad tot koning uit geroepen. Amokmaker te Manokwarl heeft zes menschen gedood. Politieke botsingen aan verschillende Spaan- sche universiteiten. Rede van Marconi over den oorlog in Oost- Afrika. Koudegolf in de V. S. heeft tot dusverre 170 dooden geëischt. Het Chaco-conflict bijgelegd. Ned. Roode Kruis-auto op weg naar Dessie in afgrond gestort; de Grieksche chauffeur om gekomen. Te Hoek van Holland is de eerste school voor de opleiding van coöperatief winkelpersoneel geopend. Sleepboot in de benzinehaven van Pernis ge kapseisd; kapitein en machinist om het leven gekomen. O licisme en het Pausdom bleven staan, doch vol stond met de verklaring van trouw aan het Protestantisme. Rome is hem dankbaar voor dit initiatief en herinnert er ook aan, dat tijdens den oorlog de diplomatieke betrekkingen tusschen Groot-Brittannië en den H. Stoel, die gedurende eeuwen onderbroken waren, zijn hersteld. CAIRO, 21 Januari. (Reuter). De Mi nisterraad zou besloten hebben voor drie da gen officieelen rouw af te kondigen. Koning Foead heeft een ccazdoleance-telegram naar Londen gezonden. GENEVE, 21 Jan. (Reuter). Eden heeft van tal van vertegenwoordigers van staten leden van den Volkenbond bezoek ontvangen, die hem de bewijzen van deelneming hunner respectieve regeeringen kwamen aanbieden, o.a. van Laval, Aloisi, Beek, Litwinoff en Ti- toelescoe. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 739.1 Vorige stand 740.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1