Volkenbondsraad bijeen Indische begrooting voor 1936 New-Yorksche Beurs EEN ONBELANGRIJKE OCHTENDZITTING V00RL00PIG VERSLAG TWEEDE KAMER DINSDAG 21 JANUARI 1936 De Commissie van Dertien beraad slaagde anderhalf uur over het Abessinisch conflict Geen commissie naar Abessinië GENEVE, 20 Jan. (DNB) De zitting van den Volkenbondsraad is vanmorgen geopend. Nieuwe verklaring van Abessinië Heden een verklaring van Eden Ministerie in brand gestoken? Men vermoedt, dat iemand ver- valschte boeken wilde doen verdwijnen Politieke moord in Bulgarije Afgevaardigde van de boeren- partij neergeschoten Woensdag kabinetsraad in Frankrijk Herriot maakt dan zijn aftreden bekend Korte berichten De herhaalde conflicten tusschen Regeering en Volksraad algemeen betreurd Economische toestand zorgwekkend De Volksraad Economische toestand Ordenend ingrijpen Samenwerking Het optreden van Mussert Ontginning N. Guinea Defensie% DE „ROOFOVERVAL" TE PUTTE Eisch tot schadevergoeding ingediend MARKTNIEUWS Graannoteering AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 20 Januari FAILLISSEMENTEN - WISSELKOERSEN STOOMVAARTLIJNEN De president, Bruce (Australië), herdacht den overleden president der Ontwapenings conferentie, Arthur Henderson. Bij zijn woor den sloten zich Laval, Eden, Beek en de Ma- dariaga aan. De vertegenwoordigers van Tur kije en Portugal roemden Henderson als den apostel van den vrede. Litwinof zeide, dat Henderson veel heeft gedaan voor een betere verstandhouding tusschen Engeland en Rus land. Het is niet zijn schuld, dat de Ontwape ningsconferentie mislukt is. De Sovjet-Unie geeft de hoop niet op, dat het werk voor de ontwapening hervat en onder gunstiger om standigheden met succes bekroond kan worden. Na de herdenking van Henderson hield de raad zich bezig met een reeks technische kwesties. Tijdens de behandeling van een rapport over verkeersproblemen in de openbare zitting van den Volkenbondsraad, heeft de Italiaansche gedelegeerde, baron Aloisi, het woord gevoerd, om er op te wijzen, dat twee door den Volken bond uitgewerkte overeenkomsten inzake het internationale spoorwegverkeer door Italië reeds waren geratificeerd. Op grond van het door den Franschen mi- nister-president, Laval, uitgewerkte rapport besloot de Raad vervolgens een internationale conferentie bijeen te roepen, die in December 1936 te Genève bijeen zal komen en een inter nationale overeenkomst over het gebruik van de radio in het belang van den vrede en tot het tot stand brengen van een betere verhouding onder de volkeren zal uit werken. In deze conferentie zullen behalve de leden van den Volkenbond ook Duitschland, de Vereenigde Staten, Brazilië, Costarica. Danzig, Egypte, IJsland en Japan kunnen zijn ver tegenwoordigd, daar zij hiertoe zullen worden uitgenoodigd. De Poolsche gedelegeerde juichte dit besluit toe als een stap op den weg der geestelijke ontwapening, waarvoor Polen reeds sedert jaren op de bres staat en welke het sedert het misljikken van de ontwapenings conferentie heeft trachten te verwerkelijken door bilaterale overeenkomsten. In hetzelfde verband heeft de Volkenbonds raad het ontwerp aangenomen van een reso lutie over de bij het schoolonderwijs te ge bruiken geschiedenisboeken. In deze resolutie, die op een voorstel van de laatste volkenbonds vergadering berust, spreken de regeeringen den wensch uit, dat in het belang van goede internationale betrekkingen de jeugd in alle landen een grondiger en van vooroordeelen vrijer onderwijs zal krijgen omtrent de geschie denis van de andere volkeren. De resolutie zal open staan voor onderteekening door leden en niet-leden van den Volkenbond. Aan het einde van de ochtendzitting van den Raad diende de gedelegeerde van Ecuador het rapport in van de commissie voor de inter nationale vluchtelingenzorg. Hij stelde voor een raadscommissie te vormen, die dit rapport zal bestudeeren en die den Raad voorstellen zal doen toekomen. De leden van deze raads commissie zullen nog deze week haar werk zaamheden beëindigen en den raad rapport uitbrengen. De Commissie van Dertien van den Vol kenbondsraad heeft vanmiddag in een zit ting van anderhalf uur beraadslaagd over het Italiaansch-Abessinisch geschil. Het resultaat der besprekingen was, dat gecon stateerd werd dat er geen aanleiding be stond een commissie van onderzoek naar Abessinië te zenden en dat de Commissie van Achttien te beslissen heeft over het voortzetten der sancties. De Commissie van Dertien zal Dinsdag we derom bijeenkomen om haar rapport aan den Volkenbondsraad uit te werken. De commissie van Achttien is tegen Woensdag bijeengeroepen Nu het verzoek van Abessinië tot het zenden van een commissie van onderzoek naar Abes sinië verworpen is, vervalt daarmee ook het verzoek tot verleening van financieele hulp op grond van het indertijd gesloten, maar nog niet geratificeerde verdrag. Tegelijkertijd publiceert het Volkenbondssecretariaat een nieuwe verkla ring van de Abessinische regeering, waarin deze haar desbetreffend verlangen nogmaals naar voren brengt. De Abessinische regeering, aldus de nota, maakt den Volkenbond geen verwijten. Het is haar niet onbekend, dat zekere regeeringen dralen maatregelen te nemen, die haar landen in een hen niet direct betreffend conflict zou kunnen betrekken. Thans blijkt, dat de kleine voltyeren bij de verdediging van hun onafhan kelijkheid en hun territoriale integriteit op zich zelf zijn aangewezen. Het Abessinische volk is vastbesloten zoolang te strijden tot zijn gebied van den vijand is bevrijd en tot het veiligheids waarborgen heeft gekregen tegen een toekom- Btigen aanval. De Abessinische regeering stelt echter de vraag of de offers en het lijden van Abes sinië niet kunnen worden bekort. Wanneer niet nadrukkelijk en snel wordt ingegrepen zal de oorlog langdurig zijn. In het vervolg spreekt de nota dan over de bedrieglijke berichten betreffende sensationee ls overwinningen aan den vooravond van do raadszitting en van een manoeuvre, die nlerin I at, dat de wensch van de Abessinische re- i. -ring, een onderzoek in te stellen naar de Italiaansche gruwelen, omgekeerd is in een politiek onderzoek ter voorbereiding van een aanslag op de onafhankelijkheid en souvereim- teit van Abessinië. Morgenochtend zal Eden in den Volken bondsraad een korte verklaring afl'ggen na mens zijn regeering inzake de resultaten van de jongste onderhandelingen tusschen Groot Brittannië en de Middellandsche Zee-mogend- heden ten aanzien van den wederkeerigen bij stand. Na de zitting van het Comité van Dertien heeft Laval achtereenvolgens een onderhoud gehad met Eden en Beek. De Danzigsche senaats-president, Greiser, heeft zich naar Genève begeven om ter ge legenheid van de behandeling der Danzigsche problemen in de raadszitting het standpunt van de Vrije Stad te verdedigen. Vanmiddag is ook de Poolsche diplomatieke vertegenwoordiger in Danzig, dr. Papée, uit Danzig vertrokken. Er verluidt, dat dr. Papée van zijn regeering op dracht gekregen heeft deel te nemen aan de beraadslagingen te Genève over de Danzigsche kwesties. PARIJS, 20 Jan. (Reuter) Zondag ji. is, zooals reeds gemeld, brand uitgebroken in een verdieping van het ministerie van arbeid, waarbij een groot aantal documenten aan het vuur ten offer viel. De omstandigheden, waaronder de brand was uitgebroken leken echter eenigszins verdacht, zoodat een onderzoek werd ingesteld, dat tot resultaat heeft gehad, dat kon worden gecon stateerd hoe de brand op verscheidene plaatsen tegelijk was uitgebroken. Men houdt het dan ook niet voor uitgesloten, dat hier brandstich- tin in het spel is geweest. Dit vermoeden wordt nog versterkt door het feit, dat kort geleden een revisie der boeken heeft plaats gevonden, waar bij door den deskundige onregelmatigheden in de boekhouding werden ontdekt. Een nader onder zoek was echter nog noodig. Deze boeken nu zijn merkwaardigerwijze ook een prooi der vlammen geworden, zoodat het onderzoek zonder twijfel in deze richting zal worden voortgezet. Een afschrift van alle reke ningen bevindt zich echter nog ten bureele, zoo dat het onderzoek ondanks den brand voortgang kan vinden. SOFIA, 20 Jan. (Reuter) In het dorp Dul- geri, bij Burgas, is gisterenavond een vergade ring gehouden van agrariërs, waar de voorma lige afgevaardigde van de Boerenpartij, Ganeff, een politieke redevoering uitsprak. Toen Ganeff na de vergadering het lokaal verliet, werd uit een hinderlaag een schot op hem gelost, waar door hij op slag gedood werd. De moordenaar in het donker te ontkomen. PARIJS, 20 Jan. (A.N.P.) In welingelichte kringen verwacht men, dat Laval Dinsdag uit Genève zal terugkeeren. Woensdag zal een kabinetsraad gehouden worden, in den loop waarvan Herriot zijn af treden bekend zal maken en de overige radicaal socialistische ministers hun voornemen te ken nen zullen geven het voorbeeld van Herriot te volgen. De politie te Napels is er in geslaagd een over geheel Italië verspreide bende deviezensmokke- laars op het spoor te komen. Aangezien de nieuwe deviezenbepalingen den uitvoer van geldmiddelen zeer streng straffen, zijn 32 beschuldigden, o.w. tal van bankiers, met hooge boeten gestraft. De leider der bende, de bankier Gandioso, werd veroordeeld tot een geldboete van 5 mil- lioen Lire, zoomede tot deportatie. De auto op rails, welke den dienst onderhoudt tusschen Royan en Saintes, is Zaterdagavond ontspoord en omgevallen. Van de 14 passagiers liepen acht ernstige brandwonden op. Op het Oostelijk traject van den Oostelijken spoorweg is in de nabyheid van het grens station Soolfenho in de provincie Kirin een personentrein ontspoord. Een persoon werd ge dood, 24 werden gewond. De locomotief en zes wagons werden vernield. De overige 10 wagons stortten van een hooge helling. Het ongeluk vond zyn oorzaak in het losraken van de rails tengevolge van de koude, die 45 graden onder nul bedroeg. In Santa Cruz de Tenerife heeft een uit ver scheidene bandieten bestaande bende een Spaansche politiepatrouille overvallen en op de agenten een goedgericht pistoolvuur geopend. Een agent werd op slag gedood, twee anderen werden levensgevaariyk en nog twee anderen licht gewond. Men vermoedt, dat deze overval in verband gebracht moet worden met door de politie tydens de laatste staking genomen maat regelen. Te Salins les Bains (Jura) is een personen trein tegen een stootblok gebotst, waardoor 17 personen werden gekwetst. Het Italiaansche schip „Vulcania", thans op weg van Triëst naar New-York, is van een nieu wen motor voorzien, die de zwaarste scheeps motor ter wereld zou zyn. Het apparaat heeft een capaciteit van 36.000 P.K., welke tot 40.000 P.K. kan worden opgevoerd. Het schip kan op deze wyze een snelheid van 232 knoopen be reiken. Aan het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de Indische begrooting voor 1936 wordt het volgende ontleend: Dat het vasthouden aan den gouden stan daard voor Indië voordeel zou opleveren, werd door sommige leden ernstig betwyfeld, waartegenover vele andere leden hun mee ning stelden, dat in een zaak als deze het Ryk als een eenheid moet worden gezien en devaluatie of prysgeven van den gouden standaard als geheel zooals de Troon rede terecht opmerkte geen baat zou brengen. Dat de regeering, ook wat de defensie be treft, aan de belangen van het Koninkryk als geheel denkt, had de instemming van vele leden. Verscheidene leden uitten hun waardeering over het beleid, dat door dezen gouverneur- generaal gedurende zyn bestuursperiode gevoerd is. zy meenden, dat deze landvoogd er in ge slaagd is, de Indische financiën tot op zekere hoogte te saneeren en, zonder al te zeer de persooniyke vrijheid der ingezetenen aan ban den te leggen, het gezag in Indië krachtig te handhaven, voor welke houding deze leden hun waardeering wenschten uit te spreken. Andere leden stelden tegenover deze waar deering een tameiyk sterk daarvan afwykende meening omtrent het door dezen gouverneur- generaal gevoerde beleid. Algemeen betreurde men de herhaalde con flicten tusschen regeering en Volksraad. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat de Indische regeering te weinig rekening houdt met de wenschen en uitspraken van den Volksraad. Verscheidene andere leden, die, zooals reeds eerder vermeld werd, het betrekkeiyk groot aantal conflicten tusschen regeering en Volks raad betreurden, merkten echter op dat deze conflicten tot op zekere hoogte onvermydeiyk zyn. Verscheidene leden drongen aan op wyziging van artikel 69 der Indische Staatsregeling in dien zin, dat daardoor boven allen twyfei het volledige interpellaierecht van den Volksraad komt vast te staan. Verscheidene andere leden waren van oordeel dat het niet gewenscht zou zyn, een mondelinge beantwoording in bepaalde gevallen bindend voor te schryven. Van eenige uitlatingen van den voorzitter van den Volksraad hadden verscheidene leden met pyniyke verbazing kennis genomen. De economische toestand van Nederlandsch- Indië gaf aan verscheidene leden aanleiding tot zeer sombere beschouwingen. Hoewel zy niet wilden ontkennen, dat zich in den laatsten tyd enkele lichtpunten hadden voorgedaan, meen den zy niettemin te moeten vaststellen, dat het geheel een uiterst bedroevend beeld vertoont. Alhoewel nog niet van hongersnood mag wor den gesproken, spreekt de ontreddering van het bestaan der inlandsche bevolking duldeiyk uit berichten omtrent voedselgebrek. Naar het oerdeel van de hier aan het woord zijnde leden is de slechte econ. toe stand, waarin land en volk verkeeren, uiter aard in de eerste plaats en voor het groot ste deel aan de wereldcrisis toe te schrijven. Doch daarnaast treft de regeering het ver wijt, dat zij eenerzjjds een verkeerde eco nomische politiek heeft gevoerd en voert, welke de gevolgen van de crisis heeft ver scherpt, terwijl zij anderzijds ernstig in ge breke is gebleven in het lenigen van den nood, door de crisis en haar eigen verkeerde politiek veroorzaakt. Met kracht drongen zy aan op het volgen van een constructieve welvaartspolitiek, die ïyn- recht ingaat tegen de thans gevolgde politiek van aanpassing. Eindelyk achtten de hier aan het woord zyn- de leden het dringend gewenscht, dat de re geering de kolonisatie en de transmigratie zal bevorderen. Ten zeerste betreurden enkele leden, dat de regeering geen gevolg heeft gegeven aan het amendement-Wirjopranoto. Naar hun meening mag de regeering by de bestryding van de op groote schaal heerschende werkloosheid het initiatief niet aan particulieren overlaten, doch moet zy zelf een breed opgezet nlan van werk verruiming ten uitvoer brengen. Met waardeering hadden verscheidene leden kennis genomen van hetgeen de regeering de laatste jaren op het gebied van de inheemsche industrialisatie heeft gedaan. Verscheidene andere leden gaven biyk van een geheel ander inzicht van den economischen toestand dan de hiervoor aan het woord zynde groepen. De bedryfsreglementeering, door de Regeering als noodmaatregel bedoeld en dan ook ver dedigd met een beroep op den abnormalen toe stand en de ontwikkeling van ongewenschte verhoudingen, met name in den Indischen Im- porthandel, kon maar dan uitsluitend als zoo danig de instemming van verscheidene leden verwerven. Andere leden stelden daarnaast, dat een or denend ingrypen van de Overheid, ook nadat een meer normale toestand zal zyn ingetreden, niet zal mogen uitbiyven. Met belangstelling hadden verscheidene leden vernomen, dat de vooruitzichten van de suiker industrie iets beter schynen te worden, en de hoop bestaat, dat deze over de ergste inzinking heen is. Of aan de bemoeiingen van de NIVAS ten aanzien van de suikerindustrieën gunstige in vloed moet worden toegekend, meenden eenige leden te moeten betwyfelen. Verscheidene leden achtten de doelstelling eener imperiale zelfvoorziening een utopie; de nastreving van haar verwezenlijking zal tot schade van alle gebiedsdeelen zyn. Eenige leden vroegen of het voor de samen werking tusschen beide deelen des Rijks niet bevorderiyk zou zyn, indien op gezette tijden samenkomsten werden gehouden tusschen lei dende personen uit het handels- en bedryfs- leven in Nederland en Indië. Het stemde verscheidene leden tot voldoening, dat de Nederlandsche Regeering er by voort during naar streeft, Indië te doen deelen in elk te bedingen voordeel by het afsluiten van han delsverdragen. Eenige leden vestigden er evenwel de aan dacht op, dat het voor Nederland bepaald on gunstig is, dat de Indische export over de Ne derlandsche Clearing wordt gevoerd; het feit immers dat Indië weinig uit Duitschland in voert, heeft tot gevolg dat de Nederlandsche markt byna geheel voor de activa der reke ning moet zorgen en dit leidt dus tot verhoog den invoer van Duitschland naar Nederland. Vele leden vroegen of de regeering nadere mededeelingen kon doen met betrekking tot de ontwikkeling van de handelsbetrekkingen met Japan. Algemeen was men er van doordrongen, dat de financieele toestand van Neder- landsch-Indië ook thans nog zeer zorgelijk is. De leden, hier aan het woord, meenden te mogen vertrouwen dat 1935 het laatste jaar van de diepste depressie zal zyn ge weest en verwachtten, dat de opbrengst over 1936 niet lager zal zyn dan de raming. In het licht van deze beschouwing achtten zy het dan ook volkomen juist, dat de regee ring het tekort in de begrooting voorshands durft aan te zien. Sommige leden verklaarden overwegend be zwaar te hebben tegen het uitvoerrecht op on dernemingsrubber. Verscheidene leden bepleitten verhooging van enkele belastingen, invoering van andere en verlaging van lasten, welke vooral op de in heemsche bevolking drukken. Enkele ledrn meenden, dat de politiek van de Indische regeering het land in den econo mischen en financieelen afgrond stort, zy con cludeerden, dat een andere koers dringend noo dig is. Twee dingen moeten en kunnen daarby uitkomst geven: een veel nauwere samenwer king op economisch gebied tusschen Nederland en Indië, waarin wordt aangestuurd op im periale zelfvoorziening, waarop deze leden by de bespreking van de samenwerking tusschen Nederland en Indië reeds hadden aangedron gen, en een kapitaaluitvoer naar Nederlandsch- Indië onder leiding van de regeering, waardoor het drooggelegde economische leven weder ge bracht wordt tot nieuwe werkzaamheid. Verscheidene andere leden zagen den finan cieelen toestand hoopvoller in. Vele leden achtten de hulp die Nederland aan Indië biedt, volstrekt onvoldoende en meenden daarom het denkbeeld van een veel verder gaan de hulp opnieuw dringend aan den minister ter overweging te moeten aanbevelen. Sommige leden gaven als hun meening te kennen, dat Indië het dieptepunt der crisis reeds achter zich zou hebben, indien de regee ring tydig een andere monetaire politiek had toegepast. Naar hun meening is Indië een ex portland by uitnemendheid, zoodat de argu menten welke in het algemeen voor devaluatie gelden, voor dat gebiedsdeel in het byzonder van kracht zyn. Vele leden zouden gaarne zyn ingelicht om trent de plannen van de regeering ten aanzien van salarissen en loonen. Sommige leden spraken het vertrouwen uit, dat verdere saneering van het budget zal ge schieden zonder daarin de pensioenen te trek ken, waarop reeds 17 pCt. is gekort. Vele leden verklaarden de ontwikkeling van de internationale verhoudingen rond den Stillen Oceaan met bezorgdheid gade te slaan. In aansluiting aan hun opmerkingen om trent de ontwikkeling van de handelsbetrek kingen met Japan, spraken deze leden de hoop uit, dat de economische wrijving tus schen dat land en het onze ten spoedigste zal worden opgelost. In de algemeene beschouwing over het beleid van de Indische regeering achtten verscheidene leden een bespreking van de Indische reis van den heer Mussert en zyn ontvangst op haar plaats. Volgens het verslag van het Algemeen Indisch Dagblad over een te Bandoeng gehou den vergadering, waar de heer Mussert voor het eerst in Indië als spreker optrad, zou hy zich als volgt op deze vergadering hebben uit gelaten: „Onze W.A. is niets anders dan een instituut om den jongeren orde en plichtsbesef by te brengen; wy denken niet aan bewape ning. Maar er was een minister van Defensie en er was een S.D.A.P. en deze minister is erg gevoelig voor de S.D.A.P. En toen de S.D.A.P. vroeg: „mag dit maar?" zei de minister: „Na- tuuriyk niet, want orde en rust zyn er vol doende op de vloot." Toen kwam het verbod met de motiveering, dat wy onze belofte van trouw lieten praevaleeren boven die aan de cor rupte regeering." Op de vergadering, waar deze woorden werden gesproken waren burgerlijke en uiteraard ook politie-autoriteiten aanwezig. De hier aan het woord zynde leden vroegen, of en zoo ja, waarom de regeering in de aange haalde woorden geen aanleiding heeft gezien voor een optreden tegen den heer Mussert. Vele leden zouden gaame vernemen wat het overleg met den gouverneur-generaal, dat de minister by de openbare behandeling der vorige Indische begrooting, in verband met de door den heer Feber es. ingediende motie, toezegde, heeft opgeleverd ten aanzien van de mogelyk- heid, het kantoor van Arbeid eenigermate te versterken. Vele leden betuigden hun instemming met het voornemen, krachtig voort te gaan met de door voering van de bestuurshervorming in de Bui tengewesten. Vele leden gaven blijk van bijzondere be langstelling voor de plannen der Regeering tot omwikkeling en ontginning van Nieuw- Guinea. zy zouden het beter achten, indien eerst andere deelen van de Archipel tot hoogere ont wikkeling worden gebracht alvorens geld en energie besteed wordt aan een nagenoeg ge heel onbekend gebied. Andere leden juichten daarentegen de openlegging van Nieuw-Guinea van harte toe, zij achtten dit ook met het oog op kolonisatie van inheemschen, van groot be lang. Vele leden vestigden er de aandacht op, dat de Indische defensiepolitiek tot dusver niet voldoende biyk gaf van een juist inzicht in de toenemende spanning in het verre Oosten. In- tusschen stèmde het deze leden tot voldoening, doat de Nederlandsche en Indische Regeerin gen thans blyk geven van den ernst van den toestand doordrongen te zijn. Sommig leden vroegen of de Regeering by de voorbereiding van haar plannen tot ver sterking van de Indische weermacht voeling hield en houdt met andere Mogendheden, welke eveneens bij de Oost-Aziatische vraagstukken betrokken zyn. Verscheidene andere leden verklaarden, met bezorgdheid kennis te hebben genomen van de plannen tot versterking van de Indische Weer macht. Het denkbeeld, om thans, nu in Indië voor de behartiging van de allernoodzakeiykste belangen nauweiyks geld te vinden ia, de defensie-uitgaven te verhoogen, wezen zy on- voorwaardelyk van de hand. Zooals bekend werd voor eenige weken te Putte (N.-Br.) een roofoverval gefingeerd. By het eerste onderzoek werd J. M. uit Halsheren verdacht van medeplichtigheid en in hechtenis gesteld. De politie bleek echter te zyn misleid en nu heeft de heer M. een eisch tot schade vergoeding van f200.— ingediend tegen L. H. wegens berooving van eer en goede naam! De rechtbank te Roosendaal zal deze eisch 23 Januari as. in behandeling nemen. ROERMOND, 20 Jan. Coöp. Roermondsche Eiermijn G.A. Aanvoer 1.750.000 stuks. Kippen eieren (export) 3.20—4.50 per 100 stuks; eenden eieren 2.602.90 per 100 stuks. WIJK BIJ DUURSTEDE, 20 Jan. Fruit. Tulp appels 37. Beurre de Merode 59(4, Winter- jannen 713, Sneeuwbellen 37, Paternostei 26, Paradijs 26, Klumpjes 27, Campagne 26, Benders 37!/2Besappels 37, Elsdenei Klumpjes 26, Eng. Bellefleur 411. Bellefleur 2%7(4, Goudrelnetten Ex ra 17—25. Goudrei- netten le soort 816, Goudrelnetten 2e soor' 38 per K.G. APELDOORN, 20 Jan. Gemeentelyke eierhal. Groote wi te 3.503.60, jonge henneneleren 3.25 3.40, zwaar gemengd 3.553.65, groote bruine 3.603.65. Aanvoer: 175000 eieren. Handel: kalm. ELST, 20 Jan. Velllngsvereeniging Over-Betuwe. Goudreine ten extra 1828, le soort 1217, 2e soort 7%11, bellefleurs extra 1013, le soort 7.309.30, 2e soort 45%, rabouwen 44(4, boscbappelen 7)49. cour pendu 4(46, konings- zuur 67, gronlngerkroon 1011, reinzoe 78, IJslanders 77(4, zoete bellefleurs 67(4, dub bele benderzoet 6(47(4, jasappelen 6(48, rou- wellngs 56, campagnezoet 88Va, enkele ben derzoet 56, huysmans 58, gleser wildemans 1112, llghiponds 1314, pondsperen 1112. kopperen 1314. brederoos 12—15, winterjannen 1314, ysbouten 1113, prei 34, knolrapen 1%1VS, sprui'en 7(410, wortelen 11%, knol selderij 1%—6. APELDOORN, 20 Jan. Vee en wild. 160 kalve ren, vlakke handel, lagere prijzen. 85 biggen, kalme handel, zelfde prijzen. Weinig schapen en gelten. zelfde prijzen. 125 oude konijnen 1.25 1.75 Der stuk. APELDOORN, 20 Jan. Pluimvee. 2500 oude kip pen 0.601.25 per sutk, 3545 cent per K.G.; 800 jonge hanen 0.600.90 per stuk; 150 eenden 0 600.90 ner s'uk; 200 oude hanen 0.601.00 per stuk. Handel vlug. LIVERPOOL, 20 Jan. Tarwe. Maart 6.8%, Mei 6.5 Juli 6.5 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slyper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie U. S. Steel Tidewater Cities Service 228y, 28 7/16 9%—13/16 2% Van 4.305 uur Adj. Milwaukee Cities Service 5% 2% Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: d.d. 6 Januari 1936 definitief verleend aan J. Roostee, grossier in olie, wonende te Arnhem, voor den tyd van 1(4 Jaar, Ingaande 6 Januari 1936. Bewindvoerder mr. S. Rink, advocaat en procu reur, Arnhem. d.d. 13 Januari 1936 voorloopig verleend aan L. G. Haring en H. H. v. d. Wiele te Delft, han delende onder de namen Technische Handels On derneming en Handel Mij. Ijzerlager, Oude De,ft 27, Delft. Vergadering schuldelschers Donderdag 5 Maart 1936 des v.m. te 11.30 uur in het Palels van Justitie te Der Haag. Bewlndvoenier mr. A. B. van Hellemondt, advocaat en procureur, Delft. Er ls geen ontwerp-accoord gedeponeerd. Failliet verklaard: 11 Jan. A. D. Ploeg, Rotterdam, Virulypleln C. Buskop, electricien, Rotterdam, Dordt- schelaan 4. N.V. Geldersche Automobiel Maatschappij, Weenaolein 45, Rotterdam. C. Blonk, Bergambacht, Bovenberg. M. N. Wels, caféhoudster, Rotterdam, Goud- scherijweg 47. P. C. Westerman, schilder, Vlaardingen. Broekweg 178. L. Boes. straatmaker, Nw. Bulnen, Borger. H. Braamskamp, Meppel, Nijeveenscheweg 67. 20 Jan. N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschap pij „Sanga", Amsterdam, Nw. Doelenstraat 8. M. Dusseldorp stoffeerder, Amsterdam, le Oosterparkstraat 65 huis, handelende onder de firma ..Wasik". In de week van 13 tot en met 18 Januari 1936 werden ln Nederland 92 faillissementen uitge sproken. Opceheven wegens gebrek aan actief de fal'lis- sementen van C. Winterink. Den Haag; N.V „Am sterdam Nederland Imnort en Exnort MH. Hav°- lin". Den Haag: F. Sehe"enb»rg, Den Haag; H A Henzing. Leiden: J. H. Stroo. Den Haag: J G. M. Roelof"vpnr: Den Haag; P. Beurze. T,e'dm1 F. J. M. v. d. PlftRen. Den Haag: L. F Bvtels Groningen; G. Oomen Jr., Kerkwijk; L. v. Ingen Schilndel; Joh. v. d. Zand Litlens, Den Bosch: M. Puls. Den Bosch: W. J. Putsgndaal. B"sanei, J D. Aukes, Amsterdam en P. A. Duyvensz-Rits. Amsterdam. Vernietigd na gedaan verzet het faillissement van N.V. Exnl. Mij. „Ochtia" en N.V. Mij. tot Exnl. van Onroerende Goed-ren ..He-vos", belden Amsterdam, kantoorhoudende Amstelveen. Slotkoersen Jan. 20 18 17 16 ed Chemical 165 68 168 Am. Tel ir, 1607/e 1611/4 li 97/f 160% Am Tobacco B 100 OOI', OV4 Anaconaa Copp 28 23 19 .91/4 Balt Ohio 17% 17% 177/s 18% Can Pacific 11 1U/8 111/6 11% Case Tresning Cons G ol N Y 32'v 331 33% Dup de Nem Gen. Electric 3677 377/g 38 377/g Gen Motors 547/8 54% 551/4 551/4 Kon. Olie .-li/.' 51 51 3 New-York Centr 29Ve 29% 29% 30Vs Radio Corp. 13% 137/e 14% 13% Stand. Oil NJ 53 537/8 54 54 (J. S. Steel Corp 46 47"/, 481/6 48% Westlngh Elect. 1007/g 101 997/g NEW-YORK Jan. 20 18 17 16 Londen 4.94%| 4.95%| 4 95%| 4.96 Parys 6S9%| 6.b0'I 6.6(K,| ö.62% BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangek. 18 Jan.: Astarte, s., R'dam; Ransaorp, m.s., Nordenham'. 19 Jan.: Acclivity, m.s., Ipswich (voor Zaan dam); Merope, s„ Kopenhagen; Britannica, s.. Londen; Wlibo, m.s„ ldom; Wim, mi, Idem; Ry.istroom, s., Leith; Mar.a. s., Bilbao (voor Vel- sen); Astree, s., Caen (voor Velsen). 20 Jan.: Tltus, s., Hamburg; Colombia, s., W.-Indië; Brunla, s.. Oslo; Vega, e., Huil; Cryns- sen, s., Hamburg; Vllestroom, s., Huil; Medjerda, s., La Goule e (voor Velsen); Amsterdam, s., Antwerpen; Slgrld. s., Christiansund; Llngestroom, s„ Bristol; Au herity, mi, Danzig; Leeuwarden, s., Londen; Rhein, s.. Hamburg; St. Phllipsland, s., Newcastle; Ellen, s., Hamburg; Trlto, s., Fowey. Vertrokken 19 Jan.: Walter Leonhardt, s., Blyth; Prowess, m.s„ Huil. 20 Jan.: Karin, Schevenlngen; öanturce, s„ Rotterdam. Aangekomen 20 Jan.: Amstelkerk, s., W.-Afrika. Aangekomen 20 Jan.: Flandria (ZVeedJs., Gothenburg; Pluto, (ln), s., Rouaan. AMSTERDAM. Aangekomen 18 Jan.: As'arte, Bremen laats Rotterdam, stukgoed, De Ruy er- kade, Van Es Van Ommeren. 19 Jan.: Ransdorp, Nordenham, zwavelzuur, Nieuwendammerkade, Ketjen; Merope, Kopenha gen, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskan toor; Wilbo, Londen, inklaren, Steiger H.A.L., Abeca; Wim, m.s., Londen, inklaren S elger H.A.L. Idem; Brl annica, Londen, vleesch, Handelskade, Ruys Co. 20 Jan.: Rijnstroom, Leith, stukgoed, Handels kade, Holl. Stoomb. My.; Titus, Hamburg, stuk goed, Sum'atrakade, Verg. Cargadooi'skantoor; Brunla, Oslo, stukgoed, Handelskade, idem; Co lombia, W.-Indië, stukgoed, Surlnamekade. Vrachtmail; Vliestroom, Hull, s ukgoed, Handels kade, Holl. Soomb. My.; Crynssen, Hamburg, stukgoed. Surlnamekade, Vrachtmail; Amster dam, Antwerpen, sutkgoed, Surinamekade, idem; Sigrld, Christiansund, ledig, Foslaatfabrlek, Vinke Co.; Llngestroom, Bristol, stukgoed, Handels kade, Holl. oomb. Mij.; Authority, Danzig, zonnebloemzaadolie, Zeeburgerkade, Ned. Bevr. kan oor; Leeuwarden, Londen, stukgoed, Han delskade, General Steam Transport Cy; Rhein, Hamburg, stukgoed. De Ruyterkade, Van Es van Ommeren; St. Phllipsland, Newcastle, steen kolen, Rietlanden, Scheepv. Steenk. Mij.; Ellen, Hamburg, zonnebloemzaadolie, Zeeburgerkade. Abeca; Trito, Fowey, stukgoed en klei, Rie-lan den, Verg. Cargadoorskantoor. Aangekomen 20 Jan.: Amstelkerk, W-Afrika, stukgoed, Handelskade, Holland Afrika Lijn. Aangekomen 20 Jan.: Flandria (Zweed), Go thenburg. stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Carga doorskantoor; Vega, Huil, laatst Velsen, s ukgoed, Zeeburgerkade, idem; Pluto (Fin), Rouaan, bun keren. J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij. KON. PAKETV. MIJ. NIEUW ZEELAND, R'dam naar Batavia, pass. 19 Jan. Kaap de la Hogue. NIEUW ZEELAND, Rotterdam naar Batavia, pass. 20 Jan. Ouessant. HOUTMAN, 18 Jan. van Singapre n. Kaapstad. TASMAN, 17 Jan. van Tamatave te Ba avia. STAG'EN, 17 Jan. van Batavia te Adelaide. KON. HOLL. LLOYÜ EEMLAND, thuisreis, pass. 18 Jan. Teneriffe. SALLAND, thuisreis, 18 Jan. van Ri Janeiro. KON. NED. STOOMB. MIJ. MEROPE, 19 Jan. van Kopenhagen te Amst. TITUS, 20 Jan. van Hamburg te Amst. COLOMBIA, 20 Jan. van W.-Indië te Amst. CRYNSSEN, 20 Jan. van Hamburg te Amst. AMSTERDAM, 20 Jan. van Antwerpen te Amst. AURORA. Middl. Zee naar Amst., pass. 19 Jan. Gibraltar. BERENICE, thuisreis, was 19 Jan. 9 uur V.m 15 myien Z. van Scilly. CALYPSO, 18 Jan. van Genua n. Burrlana. CERES, 18 Jan. van Algiers te Piraeus. GANYMEDES, 19 Jan. van Istanboul te Vama. HERCULES, 18 Jan. van Izmir naar DikiU. HERMES, naar Antwerpen, was 19 Jan. 11 uur v.m. 40 mijlen N.O. van Ouessant. NEREUS. 18 Jan. van Musel naar Oporto. OBERON, 18 Jan. van Bari naar Ca.ania. PERSEUS, 19 Jan. van Lissabon naar Cadlx. PLUTO, 19 Jan. van Amst. te Hamburg. THESEUS, naar Amst.. pass. 20 Jan. v.m. 3 uur Brunsbuttel VESTA, 18 Jan. van Lissabn naar Napels. MARS. 19 Jan. van Patras naar Tunis. HERMES, naar Antwerpen, pass. 20 Jan. v.m. 8 uur 50 Lydd. ALKMAAR, 16 Jan. van Arlca naar Mollende. BODEGRAVEN, 19 Jan. van Curacao n. Cris tobal. VESTA, Lissabon naar Napels, pass. 20 Jan. Gibraltar. OBERON, 20 Jan. Van Barl te Catania. ARIADNE, 19 Jan. van Amst. te Go henburg. BERENICE, thuisreis, pass. 20 Jan. v.m. 11 u. 55 Lydd. NEREUS, 20 Jan. van Oporto te Leixoes. TRAJANUS, Londen naai- de Tyne, pass. 19 Jan. Southend. ULYSSEUS, R'dam naar Mlddl. Zee, wag 19 Jan. 11 u. 50 v.m. 60 mijlen Z. van Lands End. TELAMON, R'dam naar Middl. Zee, pass. 19 Jan. Dungeness. EUTERPE, Amst. naar Bordeaux, pass. 19 Jan. Dungeness. BAARN, uitreis, 18 Jan. te Valparaiso. IRIS. arr. 17 Jan. te Balboa. ORPHEUS, 20 Jan. van Kopenhagen n. Stettin. RHEA. 20 Jan. van Danzig naar Kopenhagen. VAN RENSSELAER, 20 Jan. van Plymouth naar Haver. JAVA-NEW-YORK LIJN TABINTA, Java naar New-York, pass. 19 Jan. Kaap Verdische Eilanden. SALAWATI, 18 Jan. van Singapore n. New-York. HOLLAND-WEST-AFRIK A LIJN ALUDRA. 19 Jan. van R'danr te Hamburg. AMSTELKERK, 19 Jan. van Havre; wordt 20 Jan. te Amst. verwacht. AMSTELKERK. 20 Jan. van W.-Afrlka te Amst. HALCYON LIJN STAD VLAARDINGEN, 20 Jan. van Narvik te Rotterdam. STAD AMSTERDAM, 18 Jan. van Narvik te Emden. STAD HAARLEM, Melllla naar R'dam, pass. 18 Jan. Ouessant. STAD DORDRECHT, naar Savona, pass. 18 Jan. Wight. HOLLAND-AMERIKA LIJN SPAARNDEM, 20 Jan. van New-York te R'dam. BINNENDIJK, uitreis. 19 Jan. te Antwerpen. DINTELDIJK, Pacific Kust naar R'dam, 19 Jan. te Liverpool. VEENDAM, 18 Jan. van New-York naar R'dam MAASDAM, 18 Jan. van R'dam n. New-York. BLOMMERSDIJK, R'dam naar Baltimre, was 19 Jan. 11 uur 50 v.m'. 180 mijlen Z.W. van Va- lentia. MAASDAM, R'dam naar New-York, was 19 Jan. 12 uur 35 n.m. 8 myien Z. van Niton. ROXT. LLOYD DJAMBI, 19 Jan. n.m. l uur van R'dam te Hamburg. KERTOSONO, thuisreis, 19 Jan. van Port Said. KOTA GEDE, ui'rels, pass. 19 Jan. Ouessant. KOTA TJANDI, thuisreis, pass, 19 Jan. n.m. 0 uur Gibraltar. KOTA NOPAN. uitreis, 20 Jan. van Port Said GAROET, 18 Jan. van Batavia naar R'dam. MIJ. OCEAAN PEIS ANDER, Amst. naar Java, 18 Jan. van Ll- 'erpool. MELAMPUS, Amst. naar Java, 20 Jan. van Be- rwan. THESEUS, 18 Jan. van Sabang naar Amst. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIBESAR, 17 Jan. van Moji te Batavia. TJISONDARI, 17 Jan. van Manilla n. Hongkong. SILVER-JAV A-P ACIFIC-LIJN MADOERA. 18 Jan. van Lorenzo Marques naar Beira.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2