r Q Q fjwn O Q DE VROUW L, en haar Huishouding I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? moord op Pastoor Lïtjens. De laffe Een raam- toilettafel Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen f llllllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllil DINSDAG 21 JANUARI 1936 I - of Bruinbrood bakken met het vleesch in de pan doen en ze er Japansche geboden Een belangstellende menigte slaat het gaan en komen van autoriteiten op Buckingham Palace Na het bekend woJden van den moord op den Pastoor van Geysteren, den Zeereerw. Heer G. J. J. Lïtjens. was da op VERZOEK Eenvoudige gehaakte Theemuts bovenstaande foto, welke het beeld van deselfde vrouw vertoont g^ninminniinnuiiiiuniuiiinnininnniniiiiniiniiiiiimiiiiiinnimiiinTniiiiiinininiiunininmnniiunmTT^ siiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiJiiuuuiiuiiiiiuiuuuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimiiiuuiiiiiiiiiiiiiiHiuiuiiiiuiumuiS leer gew ider in gev«f bij «I ove:: verkj war en bij om, de If; der.* kon» mei. zijn. ten Vit ik c bij 100 trov zijwi nu well 10 will, R. mij nieÜ trof doe hoe sert ech vra de i ken zij verl nen R. om leid ne» N. S hate A, waf tho deit Der Melk is goed voor elk. Na het schaken heeft ook het melkdrinken zijn intrede op het lesrooster gedaan. Op de school te Kwadijk krijgen de kinderen gedu- rende drie maanden dagelijks een beker melk. De eerste les ging er goed ,in" De Nederlandsche Ambulance van het Roode Kruis in Abessynië. Voor dat het vertrek naar het front plaats had, werd de Ned. Ambulance in het voormalige Hospital Italiano ingekwartierd. Na aankomst der kisten met materiaal Herriot verlaat de woning van Laval, met wien hij een belangrijk onderiiuud had over zijn aftreden UIT ONZE KEUKEN Mevr. v. S. te Oosterbeek vraagt een recept voor bruinbrood. Er is voor noodig: 1 K.G. ongebuild tarwe meel, 7y2 a 8 d.L. melk, 20 gr. zout, 30 gr. gist. Bloem en zout worden in een kom ge daan; men maakt in het midden een kuil tje en giet hierin de gist, die men tevoren met lauwe melk verdund heeft. Van het midden uit vermengt men nu alles met de hand, terwijl men telkens wat lauwwarme melk toevoegt, tot men een goed samen hangend deeg krijgt, dat van de handen loslaat. Men kneedt het deeg flink met de handen. Het moet voor bruinbrood iets slapper zijn dan voor wit brood. Men doet het deeg in een broodblik, dat men tevoren met slaolie heeft ingesmeerd en laat het, bedekt met een in warm water uitgewron gen doek, een goed half uur rijzen. Tien minuten vóór het brood erin gaat, moet de oven worden aangestoken; men laai» 't gas, als het brood in den oven is, nog een kwartier op volle hitte branden. Daarna kan de kraan op half gedraaid worden. De oven moet gedurende het bakken steeds gesloten blijven. In ongeveer 40 minuten wordt het brood gaar. Saus bij ossetong. Dit recept wordt, evenals het volgende, gevraagd door mej. J. uit Venlo. Men neemt er 4 a 5 lepels bloem voor en evenveel lepels boter. Dit roert men met 'n houten lepel, boven 'n zacht vuurtje, tot het mengsel als een bal van de pan loslaat. Dan roert men er langzamer hand bouillon van de tong door tot men 'n mooi gelijke fluweelige saus heeft. De smaak ervan kan aanmerkelijk verhoogd worden door bijvoeging van een klein blikje cham pignons. De saus wordt ten slotte op smaak afgemaakt met peper, zout, nootmuscaat en citroensap. Tot slot roert men er, van 't vuur, een goed geklutsten eierdooier door heen. Fikante jus. De smaak van biefstukjus e.d. kan men pittiger maken door het bij voegen van ui. Men kan het vleesch met den fijn gehakten ui inwrijven; men kan echter ook een door midden gesneden ui tegelijk weer uitvisschen als het vleesch wordt op gediend. Dan heeft men enkel den smaak van den ui, zonder dat er van den ui zelf iets te zien is. De gevraagde recepten van voorgerech ten worden een volgenden keer behandeld. A. K_—P. Hierbij geven wij enkele der geboden waartegen de Japansche vrouw waken moet niet te zondigen. Wellicht kunnen zij ook van nut zijn voor de Europeesche vrouw 1. IJdelheid en afgunst moeten uit haar hart verbannen zijn. 2. Het bezoeken van tempels en heilig dommen alleen uit tijdverdrijf. 3. De tekortkomingen van anderen moet zij verontschuldigen en haar eigen fouten, zelfs in kleinigheden verbeteren. 4. Zij moet zich niet met kleinigheden bemoeien, welke zij hoort of ziet, en alle kwaadsprekerij en laster nalaten. 5. Zij mag nooit den eerbied en de trouw jegens haar ouders uit het oog ver liezen en moet altijd haar onderwijzers en haar onderwijzeressen dankbaar zijn. 6. Het is in strijd met de wetten des hemels, den echtgenoot niet te achten. 7. De vrouw moet nooit menschen be nijden, die rijk geworden zijn en daarbij altijd nadenken over de wegen en de mid delen, waardoor zij hun rijkdom hebben verworven. 8. Een groot kwaad is verachting en beleediging van hen die buiten hun schuld arm zijn geworden. 9. Zij moet zich onthouden van leelijke grillen en ijverzuchtige gedragingen, waardoor zij anderen het leven zuur maakt. 10. Zij moet zich niets inbeelden in zake de voortreffelijkheid der vrouw. 11. Het is leelijk allerlei kletspraatjes over vrienden en vriendinnen te versprei den en pret te hebben om de zorgen van anderen. 12. Zij doet verkeerd, als zij zichzelf in mooie kostbare kleederen hult en haar dienstboden schunnig gekleed laat rond- loopen. 13. Noodlottig is lichtzinnigheid bij het uitgeven van geld en ontevredenheid met haar positie in de maatschappij. 14. Eigen kinderen of stiefkinderen niet liefhebben is een schaamtelooze onver schilligheid, welke de vrouw verachtelijk maakt. 15. Het is slecht, als zij menschen met goed karakter haat en houdt van men schen die haar vleien. {q Londen met aandacht gade publieke belangstelling zoo groot, dat de toegang tot de pastorie bewaakt moest worden. Inzet: het slachtoffer Deze theemuts wordt gehaakt in 2 tinten woi, licht en donker. Men begint met de donkere kleur, haakt 19 losse st. en haakt 2 stokjes in eiken losse, beginnende bij den 5den losse. Dan breekt men de don kere wol af en men haakt met de lichte wol. lste toer: 4 losse, 1 stokje op het 1ste stokje en verder telkens 2 stokjes op het lste, 1 stokje op het 2de en 2 stokjes op het 3de stokje. Op het laatste stokje 1 stokje omkeeren. 2de toer: 4 losse, 1 stokje op elk der eerstvolgende 12 stokjes dan, met donkere wol, 1 stokje op elk der eerstvolgende 3 stokjes. (Men haakt hier met de donkere wol over de lichte heen). Men breekt de donkere wol dan af en haakt met lichte wol 12 stokjes op de overgeblevene. Om keren. 3de toer: met lichte wol, 1 stokje op elk stokje, omkeeren. Deze toer haakt men nog eens met donkere en eens met lichte wol. Nu herhaalt men nog tweemaal den 2den en den 3den toer en één keer den 3den toer en met lichte wol. 11de toer: met lichte wol 3 losse, verder telkens 2 stokjes overslaan, 2 losse, 1 stokje. 12de toer: 4 losse. Verder; 4 stokjes in elk gaatje en 1 stokje op elk stokje. 13de toer: met donkere wol: 2 losse en verder 1 vaste st. op elk stokje. Daarna breekt men de wol af en naait alle dra den af. Dit vormt de helft van de theemuts. De tweede helft haakt men precies eender. Dan strijkt men beide helften onder een vochtigen doek en men naait ze daarna aan elkaar, waarbij men openingen laat voor de tuit en voor het oor van den thee pot. Men haakt of draait een koord, rijgt dit door den gaatjestoer aan den bovenkant, strikt het vast boven den theepot en werkt de uiteinden van het koord af met kwas ten of pompoes. Mej. D. L. te Haarlem vraagt een pa troon van wanten met de „Noorse ster". Tot mijn spijt kan ik haar hiermee niet helpen. Een onzer andere lezeressen mis schien? Dan houden wij ons aanbevolen! DORA „Wat doe je nu, Marie?" vroeg mevrouw aan haar dienstbode, die met pen en inkt allerlei teekens op een velletje papier zat te maken. „Ik schrijf een brief aan mijn aanstaan de," was het antwoord. „Maar dat is toch geen schrijven wat je doet?" zei mevrouw verbaasd. „Neen, maar dat hindert niet. Mijn vrijer kan toch niet lezen." Hoe tiet kapsel de gelaatsuitdrukking sterk kan wijzigen blijkt wel duidelijk uit hierbij gevoegd is, zal het u al dadelijk duidelijk maken. Aan beide zijden van het raam brengen we op den vlakken muur een smallen spie gel aan zonder lijst, maar natuurlijk met geslepen randen. Boven het geheel komt een even vooruit stekende huif, die in het midden, dus boven het raam, smaller wordt; van boven en opzij wordt de huif dichtgemaakt. Door de huif is het moge lijk, gordijnlussen, roeden en ringen weg te werken en boven den spiegel onzichtbare lampen aan te brengen. Schuin over elkaar vallende draperie gordijnen passen uitstekend hierbij; de tegenwoordig voor deze Fransche gordij nen verkrijgbare extra breede fijne voile of etamine, zal, als uw raam bizonder breed is, daarvoor zeer voldoen. Met korte overgordijnen kan 's avonds het raam wor den afgesloten. De vensterbank, desnoods eenigszins verbreed, wordt voor toiletbenoodigdheden gebruikt, zoodat het geheel een keurige toilettafel wordt. Het zal aardig staan, wanneer de in de teekening zichtbare laat jes onder den spiegel, aan de hoeken af gerond worden. Tegen deze laatjes komen consoletjes, waarop een smal glasplaatje kan rusten, dat juist zoo breed is als het raam. Natuurlijk kan inplaats van een glasplaat met geslepen randen, die, als ze van spiegelglas is, nogal kostbaar wordt, ook een plankje worden aangebracht, ge schilderd in de kleur van het overige hout werk. Een goede kleurencombinatie is: teergroen voor het houtwerk, crème gor dijnen en soepele, donkergroene afsluit- gordijnen. Onderaan op de bijgaande teekening, ziet u een dergelijk idee, maar nu niet toege past op een raam, hier dient de geheele versiering als een achtergrond voor het divanbed, dat immers geen hoofd- en voetbord heeft. De huif en de beide spie gels met de laatjes eronder blijven het zelfde als boven beschreven; ook de lamp jes boven de spiegels kunnen weer worden aangebracht. De toilettafel vervalt echter en inplaats van de twee korte gordijnen neemt men nu één lang, dat aan een zijde schuin wordt opgenomen. Om het divan- bed wordt een volant aangebracht van de- Zelfde stof als het gordijn. De muur ach ter het bed wordt in een teere kleur dof geschilderd. ANEMOON siiniiiiiiiiiiniiiiminiiiiiniiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiil Niet iedereen kan zich de weelde veroor loven van er een grootsche slaapkamer op na te houden; velen zullen zelfs al blij zijn, wanneer ze een bescheiden kamertje hebben, als daar maar 's morgens heerlijk de zon binnen schijnt. Dikwijls ook komt het voor, dat zoo'n slaapkamer op een bovenste verdieping, maar een klein, laag raam heeft „dat eigenlijk de heele kamer, die anders nog zoo kwaad niet zou zijn, bederft", zooals we het wel eens hebben hooren zeggen. Dat het raam eigenlijk te klein is, daar gaan we mee accoord, maar dat de kamer er door bedorven wordt, daar zijn we het heelemaal niet mee eens. We zullen u dat aantoonen, door u hier eens te laten zien, hoe we zoo'n raam, en dus de heele kamer, tot iets gezelligs kun nen maken. Trouwens, de teekening, die FOTOREPORTAGE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4