Het Engelsche volk eert zijn dooden vorst Edward tot koning uitgeroepen Het luchtbombardement bij Waldia Ti DE PERS OVER KONING EDWARD VIII DE VREDE GETEEKEND Kard.Verdier naar Afrika HELDENMOED VANEEN ENGELSCHMAN m Uit het Derde Rijk Het nieuws van heden Onrust te Genève Uit Vaticaanstad DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 22 JANUARI 1936 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19757 Hij bestijgt den troon in het zekere bezit van de vriend schap van zijn volk Telegram van den Paus aan Koning Edward Het incident te Takoe bijgelegd Chineezen betalen 400 dollar schad ever goed mg Accoord tusschen Bolivia en Para guay wordt binnen 20 dagen geratificeerd Als Pauselijk legaat bij de conse cratie der Kathedraal van Dakar Het leger van Ras Desta zal aan zienlijk versterkt worden Het Weer Het nieuwe mobilisatie bevel In verband met de Wereldtentoonstellingdie in 1937 te Parijs zal worden gehouden, is men van plan te Bourget een nieuwe luchthaven te bouwen De overwinning van Graziani 13-jarig meisje daagt pastoor voor de rechtbank Rosenberg is onschendbaar De pastoor werd tot drie maanden gevan genisstraf veroordeeld. Koning Edward VIII is he denmorgen te tien uur van het balcon van het St. James Pa lace plechtig tot Koning uit geroepen. Drieduizend man troepen hadden een haag ge vormd rondom het paleis. In Hvdepark en geheel Londen huiderden kanonschoten. De plechtigheid geschiedde temidden van middeleeuwsche praal, waarin hier en daar een meer moderne toon tot uit drukking kwam, hetgeen een vreemd contrast opleverde. Boodschap van Dimitrof Aan de Fransche communisten Communistische druk in Mexico Het geheele verkeer te Tampico stil gelegd Fransche bewapening Nieuw escorte-vaartuig der Marine De staking in Syrië Cavalerie en tanks in de straten van Damascus DAMASCUS, 22 Jan. (Reuter.) De staking, die is uitgebroken tengevolge van de houding der Fransche koloniale autoriteiten ten aanzien van de nationalisten, duurt onverminderd voort. Bjj de onlusten zijn reeds enkele dooden en gewon den gevallen, waaronder eenige militairen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Over de houding van Frankrijk Het overlijden van Rinaldo Yacchini De verkiezingen in Louisiana Politiek van Huey Long blijkt niet dood NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 22 Jan. (Reuter). Den geheelen nacht hebben bewo ners van het koninklijk domein te Sandringham bij het stoffelijk over schot van koning George de wacht gehouden. Sedert vanmorgen schrijdt een onafgebroken stroom menschen langs de baar van den overleden koning in het kleine kerkje van Sandringham. De kist is bedekt met de Union Jack en een prachtigen krans van orchideeën. Een kruis op de kist draagt het opschrift ,,de zwaar beproefde koningin". Vandaag worden alle kinderen van de koningin, ook de nieuwe koning, te Sandringham verwacht. In verband met de proclamatie van Edward den Achtsten zullen 8.000 soldaten te Londen aankomen. In het middelpunt van de beschouwingen der Engelsche bladen staat op het oogenblik de persoonlijkheid van koning Edward VIII. De „Daily Mail" zegt: „Wij marcheeren een nieuw tijdperk binnen, waarin de jeugd, de mannelijkheid en het inzicht van den nieu wen koning hun volle uitwerking kunnen hebben." De „Daily Telegraph" verklaart, dat de ko ning, wanneer hij zijn eigen karakter kan verbinden met de beste karaktertrekken zijner beide voorgangers, een toekomst, die frissche winden en stijgenden vloed zal brengen, met vertrouwen tegemoet kan zien. De grootste trots van den koning bestaat in het feit, dat hij oud-strijder is. Zijn groote bezorgdheid voor het welzijn der oudstrijders en zijn sterk medegevoel voor ongeïukkigen, werkloozen en armen hebben hem een plaats veroverd in de harten van het Britsche volk. Nooit tevoren, aldus vervolgt de „Daily Telegraph", heeft Engeland een koning gehad die, zooals Edward, door de armen wijken der groote steden en door de verge ten straten der werklooze mijnwerkersdor pen is geschreden. Zijn troonsbestijging zal nergens met meer vreugde worden begroet dan juist in die kringen. De koning be stijgt den troon in het zekere bezit van de vriendschap en de toewijding van zijn volk. De „Times" schrijft, dat de koning den schep- ter overneemt op een oogenblik van ernstige internationale verwikkelingen. Zijn eigen meer dan gewone ervaringen, opgedaan in de En- gelsch sprekende landen, de dominions en de Vereenigde Staten, schijnen hem uit te noodi- gen op de bres te staan voor een sterkeren band tusschen al deze landen. Alle deelen van het rijk zijn het er over eens, dat de koning met alle kracht zal streven naar het geluk en de veiligheid zijner landen en naar de bevor dering van den wereldvrede. De „Moming-Post" schrijft, dat de koning de Britsche soldaten in de loopgraven heeft leeren kennen. Hij heeft het leger gekend, toen dat bijna de geheele natie vertegenwoordigde. Koning en natie, die beiden de groote ervaring van den wereldoorlog hebben, zijn daarom één van hart. Onze Romeinsche correspondent seint ons dd. 22 Januari: Z. H. de Paus heeft een persoonlijk telegram van deelneming gezonden aan den nieuwen En-' gelschen Koning Edward VIII. dat in de En gelsche taal gesteld is en als volgt luidt: „Diep bewogen door het bericht van den dood van Zijne Majesteit Koning George V, haasten Wij Ons aan Uwe Majesteit Onze innige sympathie aan te bieden en de ver zekering van Onze gebeden in het bijzon- TIENTSIN, 22 Januari (Reuter) Naar hier vernomen wordt, is het incident, waarbij 50 Chineesche soldaten op 3 Jan. te Takoe een Japanschen winkel zouden hebben geplunderd, waarvoor Japan van Noord China formeel ver ontschuldiging verlangde, alsmede schadever goeding, thans geregeld. Van Chineesche zijde heeft men zich ver plicht een schadeloosstelling te betalen van 400 dollar. der, opdat God U, Hare Majesteit de Ko ningin-Moeder, de Koninklijke Familie en de gansche natie moge troosten in het ver lies, dat zij hebben geleden." De kardinaal-staatssecretaris Pacelli en ver scheidene andere kardinalen hebben een rouw bezoek gebracht aan het Engelsche gezant schap bij den Heiligen Stoel. In verband met het overlijden van den koning van Groot Brittannië en Ierland heeft H. M. de Koningin een hofrouw doen uitschrijven van twee weken, waarvan een week middelbare en een week lichte rouw. Naar wij vernemen heeft ook H. K. H. Prinses Juliana aan de Koningin van Engeland en de overige leden der Koninklijke familie een bewijs van deelneming doen toekomen met het over lijden van Koning George. BUENOS AIRES, 22 Jan. (Reuter). In een plechtige zitting van de Vredesconferentie hebben de gedelegeerden van Bolivia en Paraguay, en de vertegenwoordigers van de bemiddelende landen het definitieve accoord geteekend, waarbij de betrekkingen worden her steld, een regeling wordt getroffen voor de uit wisseling en repatrieering der krijgsgevangenen en waarborgen voor de veiligheid worden ge steld. Bepaald is, dat het accoord binnen 20 dagen na de onderteekening door Paraguay en Bolivia geratificeerd moet worden. De voorzitter van de Vredesconferentie, Savedra Lamas, hield nog een rede, waarin hij hulde bracht aan de nagedachtenis van Koning George en de aan wezigen uitnoodigde een minuut stilte in acht te nemen. Z. Em. Kard. Jean Verdier, Aartsbisschop van Parijs, zal zich op 25 Januari inschepen naar Dakar (West-Afrika), om aldaar de Ka thedraal te consacreeren. Hij heeft in een ver klaring aan de pers de beteekenis zijner zen ding uiteengezet: „Mijn tegenwoordigheid in Dakar zal aantoo- nen, dat de Franschen, blanken en kleurlin gen één eenige familie zijn. Het mausoleum „Souvenir francais", dat wij in de Kathedraal hebben opgericht, zal een tribuut der dankbaar heid en bewondering' zijn voor de pionieren der beschaving en van den godsdienst op de Afri- kaansche aarde. Maar dit is niet het wezen lijke doel van mijn zending. Ik ben ook de Le gaat van den Paus. De H. Vader wil den zwar ten eer bewijzen. Deze eer zal even groot zijn a's welke gebracht wordt aan onze Europeesche broeders, wanneer een Legaat hen bezoekt. Wij willen aan de bewoners van West- en Aequato- riaal Afrika toonen, dat wij hen als onze broe ders beschouwen." De zaal in het St. James-Palace, waar Edward VIII tot koning van Engeland is geproclameerd Verwachting: meest matige, Westelijke E tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt met j= E tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regen- of hagelbuien, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 761.8 te Vardö. TE Laagste barometerstand: 734.2 te Ler- E wiek. Zon op 7.59 - onder 4.25 - Licht op 4.55 H Maan op v.m. 6.44 onder n.m. 2.16 E Nieuwe Maan 24 Januari iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DESSIE, Dinsdagavond. De heer Cock- rand, een Zwitsersch ingenieur, verbonden aan de Abessinische Roode Kruis-expeditie, die de vorige week bij Waldia op 80 mijlen ten Noorden van Dessie werd gebombar deerd, gaf mij vandaag een beschrijving van den heldenmoed van majoor C. A. Burgoyne, den Engelschman, die het trans port der expeditie leidde. .Hoewel het bom men regende, bleef majoor Burgoyne op zijn post en hij ging rustig voort met het nemen van foto's tot de Abessiniërs hem weg brachten en in de beschutting van het ri vierbed brachten. De eerste bom viel bovenop een Roode Kruis- vlag, die op den grond was uitgestrekt en een oppervlakte van 5 vierk. meter besloeg. Alle tenten in het kamp werden verwoest. De Italiaansche vliegmachines vlogen een uur lang boven het kamp en boven de op on geveer 500 M. afstand liggende stad. Geweldige rookzuilen en stofwolken stegen op en de halve stad brandde af ten gevolge van den krachtigen wind, die het vuur aanwak kerde." Het aantal slachtoffers van de luchtaanval len bedroeg dertig dooden en. vijftig gewonden, voor het meerendeel tot de burgerbevolking be>- hoorende. Korem, een stad ten Zuiden van het Asjang- meer werd gisteren voor de zevende maal ge bombardeerd. Een Italiaansch Savoia-bombardementsvlicg-1 tuig vloog gisteren boven mijn tenten, maar een bombardement bleef uit. (Copyright News Chroniclo-A.N.P.) 4 ADDIS ABEBA, 21 Jan. (Reuter-A. N. P.) Het offensief van de troepen van generaal Graziani is thans tot staan gekomen, hoe wel men nog melding maakt van schermut selingen, welke zich hier en daar voordoen tusschen Italiaansche patrouilles en kleine af deelingen Abessinische krijgers, die den aftocht van ras Desta dekken. Ras Desta begint thans de eerste detachementen ver sterkingstroepen te ontvangen. Men schat het totaal der versterkingen op 30.000 a 60.000 man. Zeer zeker is het nieuwe mobilisatiebevel van den negus niet vreemd aan de nederlaag, welke ras Desta heeft geleden. De Abessinische autoriteiten zijn van mee ning, dat zekere buitenlandsche waarnemers vreezen, dat Graziani, die een snel gebruik zou willen maken van de de vorige week behaalde overwinning, bijna onmiddellijk een nieuw of fensief zou willen inzetten. Een groot deel der nieuw gemobiliseerden zal zeer zeker het leger van ras Nassiboe gaan versterken, dat stellingen heeft betrokken, wel- -TiK'T: V- Ti s Mi ke het in de laatste twee maanden voortdu rend heeft versterkt. Evenwel zal ook het leger van ras Desta ver sterkingen behoeven, want behalve bij de ge vechten, zijn tal van Abessiniërs ten gevolge van luchtbombardementen om het leven ge komen. De correspondent van Reuter-A. N. P. seint, dat men officieus het aantal manschappen, dat bij het nieuwe mobilisatiebevel onder de wapenen zal komen, op 300.000 schat. Een groot aantal manschappen zal de manschappen af lossen, die naar hun haardsteden zullen te- rugkeeren, om weer op verhaal te komen en om oogstwerkzaamheden te verrichten op hun velden. Algemeen is men van meening dat de oorlog tot na het volgend regenseizoen zal voortduren. In de toekomst moet ook de ravitailleering der Abessinische troepen onder de oogen worden gezien, hoewel deze minder moeilijkheden baart dan die van de Italianen. Een decreet van den negus van Abessinië ver meldt, dat alle mannelijke burgers, die de wa penen kunnen dragen en zich nog niet voor den dienst bij het leger hebben laten inschrij ven, dat onverwijld moeten doen. Zij zullen wapens en munitie ontvangen. Vrouwen zullen evenals lichamelijk ongeschikte mannen den staat een bijdrage in geld moeten leveren. Ten overstaan van duizenden krijgers is het decreet te Addis Abeba voorgelezen. In Tigre zijn de tegenstanders met elkander in contact geraakt, doch er is geen enkele be langrijke beweging te vermelden. ROME, 22 Jan. (Reuter) De Italiaansche pers constateert, dat de overwinning van ge neraal Graziani veel heeft bijgedragen om de internationale politiek op te helderen. Reeds gaan meerdere stemmen op voor het Italiaan sche standpunt, dat Abessinië niet waardig is lid te zijn van den Volkenbond, onder anderen betoogde dit de bekende schrijver Saint Bar- thelemy. ASMARA, 22 Jan. Stefani deelt mede, dat de Abessinische intendance groote moeilijkhe den veroorzaakt voor de legerleiding. Voor het begin van de vijandelijkheden hadden de Negus en, in opdracht van hem, de rassen, in de pro vincies Godjam, Amhara en Tigre een aantal graandepöts en arsenalen doen inrichten, doch tengevolge van de bandeloosheid van het leger waren deze depóts spoedig uitgeput, hetgeen nieuwe belastingen voor de bevolking tengevol ge had, wat ontevredenheid veroorzaakte. Te Dolo wordt vernomen, dat de comman dant van den radiopost van Ras Desta met zijn mannen in een rotshol gevangen is genomen. Hij verklaarde, dat de troepen van Ras Desta vluchten en dat zij gebrek hebben aan levens middelen, aangezien de Italiaansche vliegtui gen bij den opmarsch de depots hebben ver nield. Voor de Volksrechtbank der N. S. D. A. P. te Dortmund stond dezer dagen terecht een Ka tholiek pastoor uit Bochum, die er van beschul digd werd in het begin van het vorig jaar aan een nog leerplichtig biechtkind, dat lid was van den Nationaal-Socialistischen Bond der Duit- sche meisjes, de vraag te hebben gesteld, waar om zij niet meer de vergaderingen der gods dienstige Maria-Congregatie bezocht. Het meis je had daarop geantwoord, dat de Rijksjeugd leider het lidmaatschap van een Mariacongre- gatie voor de leden van den B. d. M. verboden had. De pastoor zou daarop gevraagd hebben: „Wien moet men meer gehoorzamen, den staat of de Kerk?" Als eenige aftiklaagster en getuige trad het dertienjarige meisje op, dat den grijzen pastoor van landsverraad beschuldigde. De pastoor beriep zich op zijn ambtsgeheim en legde geen enkele verklaring af. De Rechtbank veroordeelde den ouden pastoor tegen wien eerst 10 weken gevangenisstraf was geëischt tot 1500 Mark boete. Voor de Strafkamer van het Arrondisse ment Rottweil had zich een Katholiek pastoor te verantwoorden, die er van beschuldigd werd in November 1934 en later in 1935 de geloovigen te hebben gewaarschuwd tegen de gevaren der Nationaal-Socialistische pers en tegen de godsdienstige opvattingen van Rosenberg, zoo als deze In diens boek „Der Mythos des XX Jahrhunderts" worden uiteengezet. De pastoor betoogde, dat hij niets anders dan zijn plicht had gedaan door zijn parochianen te waarschu wen tegen de gevaren, die hun geloof en zeden bedreigden. tfrjgm PARIJS, 22 Jan. (Reuter.l Naar aanlei ding van den heden beginnenden landdag der communistische partij heeft de secre taris-generaal der Komintern, Dimitrof, een boodschap tot de Fransche communisten gericht. Het internationale proletariaat, aldus deze boodschap, acht de resultaten, die de Fransche communisten tot dusverre in hun strijd tegen fascisme en reactie hebben bereikt, van de grootste beteekenis. Deze resultaten zijn de vruchten van een strijdactie, die het proleta rische eenheidsfront wil vestigen, de vereeni- fing van alle vakorganisaties op den grondslag van den klassenstrijd wil verwezenlijken en de arbeidersmassa's in een machtig volksfront wil samenbrengen. De Fransche communisten moe ten er zich van bewust zijn, dat het Fransche proletariaat een krachtige en strijdbare partij op zijn gebied noodig heeft. Een der dringend ste taken der communisten is het aldus de boodschap de partij-organisatie aan te pas sen aan den politieken invloed der partij en de duizenden nieuwe aanhangers op te voeden in den geest van Lenin en Stalin. TAMPICO, 21 Jan. (D.N.B.) Sinds eenigen tijd wordt de druk van communistische kringen hier ter stede duidelijk merkbaar. Zoo hebben Maandag roode chauffeurs, om kracht bij te zetten aan hun eischen, het geheele verkeer in de stad weten stil te leggen. Ook de bios copen werden gedwongen hun deuren te slui ten. De onderstaatssecretaris van het minis terie van binnenlandsche zaken is naar Tam pico vertrokken, teneinde zich op de hoogte te stellen van den toestand. PARIJS, 21 Jan. (Reuter). Na een geslaagde proefvaart is te Lorient het eerste van de door de Fransche Marine te St. Nazaires be stelde 12 snelle esoorte-vaartuigen aangeko men. Dit schip draagt den naam „Pomone", en meet 610 ton. Het wordt aangedreven door tur bines, die het schip een snelheid kunnen geven van 34 knoopen. Het is bewapend met twee 3.9 inch machine geweren en vier torpedolanceerbuizen. Door de straten van Damascus rijden Marok- kaansche cavalerie en tanks, terwijl voortdu rend vliegtuigen boven de stad kruisen. EDWARD VIII PLECHTIG TOT KONING UITGEROEPEN. Het Engelsche volk eert zijn dooden vorr.t; te legram van den H. Vader aan koning Edward. Boodschap van Dimitrof aan de Fransche communisten. De onlusten in Syrië duren voort. Ziekenverpleging en Comité Neet. Nationale Bedevaart naar Lourdes zal Mgr. Huibers Mis pa ra menten en Bisschopsring aanbieden. De Cruquius wordt technisch mureum voor be malingswerktuigen. Benoemingen bij de Paters Franciscanen. O PARIJS, 22 Jan. (Reuter). De „Oeuvre" meent, bij alle Volkenbondsgndelegeerden te Genève een zekere onbehaaglijkheid en onrust te moeten constateeren. Volgens het blad wordt die onrust vooral veroorzaakt door de vrees, dat Frankrijk niet meer voor zijn bondgenooten op de bres zal staan; men zou tot dat vermoeden geko men zijn door de houding van Frankrijk in het conflict tusschen Italië en Abes sinië. Bovendien aldus vervolgt de „Oeuvre" zijn de staten van Midden-Europa en den Bal kan ontevreden over het verloop, dat de on derhandelingen, die kort geleden te Parijs zijn gevoerd ten aanzien van compensatiemogelijk heden in verband met de toepassing der sanc ties, gehad hebben. Er zou sprake van zijn ge weest, dat de groote mogendheden een zekere hoeveelheid producten van de Midden-Euro- peesche en Balkanstaten zouden afnemen. Joego-Slavië zou te Londen bevredigende re sultaten hebben bereikt: te Parijs echter zou den de besprekingen vrijwel tot niets geleid hebben. Onze Romeinsche correspondent seint ons dd. 22 Januari: Zooals reeds afmeld is gisteren te Rome in den ouderdom van 91 jaar overleden Ri naldo Yacchini, die koetsier geweest is van vijf Pausen. Hij reed o.a. Z. H. den Paus Pius IX bij diens laatsten wandelrit door Rome op 19 September 1870 en hij reed ook de lijkkoets van den zelfden Paus in 1881 naar San Lorenzo. En toen de lijkstoet door het plebs werd aan gevallen, was het aan zijn courage en vaardig heid te danken, dat een wandaad werd voor komen. De oude koetsier leefde de laatste jaren in een welverdiende rust, waarin hij altijd grage hoorders vond voor zijn oude verhalen. De opening van de Internationale Persten toonstelling in het Vaticaan is bepaald op 12 Mei a.s., den naamdag van den regeerenden Paus. NEW ORLEANS, 22 Januari (Reuter) De eerste uitslagen van de primaire verkiezingen voor de keuze van een democratlschen candi- daat voor den post van gouverneur van Loui siana toonen aan, dat het politieke stelsel van Huey Long in den staat zal blijven overheer- schen. Rechter Leche, een volgeling van wijlen Huey Long, behaalde namelijk driemaal zoo veel stemmen als zijn tegenstander Dear, die, naar men gelooft, in stilte door Roosevelt ge steund wordt. f\ WVMUumm i m 7 r rr 7 rv r - r r A/yO Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 749.1 Vorige stand 739.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1