Nieuw mobilisatiebevel in Abessinië Bij den dood van Koning George Rouwbetooging te Genève New-Yorksche Beurs DRIE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN De erkenning der Sow jet-regeer ïng Vlootconferentie 471.924 WERKL00ZEN DE NIEUWE LEENING WOENSDAG 22 JANUARI 1936 Generaal Graziani leidt den op mar sch in O gad en per radio Daggaboer opnieuw gebombardeerd Het onderzoek naar de luchtbombardementen De voordeelen van een vij fling Groote inkomsten door vreemd elingenbezoek Het 102de leg er bericht Ontroerde woorden in de Engelsche pers Vorstelijke aanwezigheid bij de begrafenis Zal alleen Nederland zich blijven verzetten? BERN, 21 Jan. (Reuter). Bij den Zwitser- schen bondsraad is een voorstel, gesteund door de socialisten en den linkervleugel der liberale partyen, ingediend, om de Sowjet-Unie te er kennen. Zwitserland en Nederland zyn de twee eenige landen in Europa, die de Sowjet-regee- ring nog niet erkenden. Het luchtverkeer in Zuid-Afrika Bombardementsvliegtuigen zullen gebruikt worden Herdenkingsrede van den presi dent in den Volkenbondsraad Beantwoording door minister Eden Gr eiser spreekt met Beek en Eden Laval weer te Parijs De Japansche waarnemers aangewezen Onlusten in Palestina Protest-actie tegen de Fransche politiek in Syrië Onzichtbaar arsenaal in Zwitserland Op het einde van het jaar 1935 HULL UIT DE K.L.M.-ROUTE NAAR LIVERPOOL Slechte toestand van de stad dwingt er toe DE SCHRIK DER BOEREN Kerfstok van drie terriers DOOR DE DUISTERNIS MISLEID Wielrijder te water geraakt en verdronken MINISTER COLIJN TERUG Academische examens De dood eens Konings SPECIAAL VOORU DAMES WAT DE TONG STREELT (p»9- 4) Met vijf millioen overteekend AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 21 Januari WISSELKOERSEN MAGNETISEURS VEROOR DEELD MARKTNIEUWS VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank N.V. STOOMVAARTLIJNEN ADDIS ABEBA, 21 Jan. (Reuter). Heden middag dreunden voor het paleis van den Negus wederom de oorlogstrommen. De Negus kondigde een algemeene mobilisatie aan, in aanvulling op de vrijwillige mobili satie van 3 October van het vorig jaar. In de verklaring, welke de Negus bij deze ge legenheid voorlas wordt o.a. gezegd dat Italië het land op onrechtmatige wijze heeft aange vallen en middelen aanwendt, welke tegen het volkenrecht indruischen. Open steden, verband- plaatsen en andere niet-militaire objecten wor den door Italiaansche vliegtuigen herhaaldelijk gebombardeerd. Abessinië ziet zich hierdoor ge dwongen alle middelen aan te wenden het land te verdedigen. Abessinië is thans bereid, ieder Abessiniër moet thans de wapens opnemen en het bevel van den Negus afwachten om zich in den strijd te begeven. Krachtens het decreet inzake de nieuwe mo bilisatie moeten alle mannen, die daartoe phy- siek in staat zijn, zich gereed maken om naar het front te vertrekken. Men gelooft dat deze mobilisatie ten doel heeft de troepen van ras Desta te versterken. Italiaansche vliegtuigen hebben de vlakten van Wolkait en Tigré gebombardeerd, zonder dat echter slachtoffers vielen. De Abessinische troepen hebben drie Ita liaansche vliegtuigen omlaag geschoten, waardoor het totaal aantal vliegtuigen dat sedert het begin der vijandelijkheden is ver loren gegaan, tot dertien is verhoogd. Groote troepenbewegingen worden opgemerkt aan het front van Ogaden, uit de richting Dji- jiga naar het Zuiden. De Abessinische regeering ontkent dat de Italiaansche opmarsch aan het Zuiderfront zoodanige proporties heeft aange nomen, als de berichten uit Italiaansche bron willen doen gelooven. Twee Italiaansche vliegtuigen hebben van daag Daggaboer gebombardeerd. Volgens nog niet bevestigde berichten, zou een Italiaansch toestel nabij Daggamodo een noodlanding hebben moeten maken. Het agentschap Stefani seint uit Aden: Berichten uit Addis Abeba bevestigen, dat de ontwrichting in verantwoordelijke kringen ern stiger wordt. Men beschouwt de weigering van Ras Desta zich by den Keizer aan te melden als een teeken. dat er op wijst, dat binnenkort een militair pronunciamiento zal worden afge kondigd. Tevens beschouwt men aldus het agentschap verder de steeds meer alarmee- rende berichten uit Godjam als buitengewoon ernstig voor het lot van het ryk van den Negus. Generaal Graziani leidt den opmarsch van zyn troepen door middel van de radio. Deze opmarsch geschiedt over een zeer moeiiyk terrein en kan aleen geschieden dank zil de zorgvuldige organisatie van den toevoer van water, levensmiddelen en munitie voor de achtervolgende troepen. Het besluit van Mussolini accoord te gaan met een onderzoek door het Roode Kruis naar de luchtbombardementen, is met instemming ont vangen door de Abessinische regeering, die van meening is, dat de gegrondheid van haar pro test werd erkend en voorts verklaart, dat zij een onderzoek, indien dit officieel werd voorgesteld, zou aanvaarden. Wat betreft het besluit der Commissie van Dertien inzake financieelen steun, verklaarde de Abessinische regeering, die haar teleurstelling niet verheelt, dat zij zich hierover niet wil uit laten, en dat het nog niet vaststaat of zij op nieuw een verzoek in denzelfden geest zal in dienen. De Abessinische regeering verklaart te dien aanzien, dat zy dit verzoek om steun reeds eer der heeft gedaan, teneinde te toonen, dat zy niet bevreesd was te laten zien, hoe Abessinië er aan toe is, en dat zij het betreurt dat de Vol kenbond niet heeft gemeend financieelen steun te moeten verleenen. Ten aanzien van het besluit van den Volken bond inzake het streven naar verzoening, geeft de Abessinische regeering er voor het oogenblik de voorkeur aan niet te antwoorden, doch ieder erkent hier, dat het onder de huidige omstan digheden met het oog op de Abessinische gees tesgesteldheid moeiiyk zou zyn een plan tot re geling van het geschil te vinden, dat tegelyker- tyd voor de beide belligerenten aanvaardbaar is. Het is mogeiyk, dat de negus, die op het oogen- CALLANDER (Ontario), 21 Jan. (Reuter). Het is gebleken, dat de vijfling Dionne van enorm materieel voordeel is voor haar geboortestreek. Men heeft namehjk berekend, dat tusschen Juni en September van het vorige jaar 380.000 personen een bezoek hebben gebracht aan het Defoe-hospitaal om een blik op de vyf zusters te kunnen werpen. Waar elk dezer bezoekers, gemiddeld ongeveer 2V4 dollar uitgaven, ont vingen hotel- en caféhouders en winkeliers 850.000 dollar. Bezoekers, die per auto kwamen, besteedden 400.000 dollar aan benzine, waarvan een kwart in den vorm van benzine-accyns in de kas van den staat Ontario vloeide. blik te Dessie of in de onmiddellijke omgeving van deze stad vertoeft, bereid is, zyn meening hieromtrent kenbaar te maken. Legerbericht no. 102 luidt als volgt: .Maarschalk Badoglio telegrafeert: de troe pen van generaal Graziani achtervolgen verdei het vluchtende leger van ras Desta. Aan het Noordelyk front heeft een onderaanvoerder van ras Seyoem zich met zyn gewapenden onder worpen aan onze militaire autoriteiten te Agula. In het Andino-gebied, ten Zuid-Westen van Makallé is een bombardemensvliegtuig omlaag gestort. De onderstaatssecretaris voor luchtvaart, ge neraal Valle, is na een inspectietocht in Oost- Afrika te Rome teruggekeerd. In tien dagen heeft hij meer dan 15.000 K.M. afgelegd. Hy is zeer tevreden over de lucht macht in Oost-Afrika en verklaarde o.a., dat aan het Zuidelyk front, by den eersten aanval op de troepen van Ras Desta elk bombarde mentsvliegtuig vier keer zyn actie-radius af legde. Aan het Erythreafront voert de lucht macht dagelijks verkenningsvluchten uit. LONDEN, 21 Jan. Naar verluidt zullen de verzekeringsmaatschappijen gedwongen zyn er- scheidene honderdduizenden ponden sterling uit te keeren aan de houders van staatspapoie- ren, die zich verzekerd hebben tegen het risico van een koersdaling ten gevolge van het over- lyden van den koning. De vriendschap, waardoor het Engelsche volk zich met zyn vorst verbonden voelt, komt tot uiting in de ontroerde woorden, die de bladen aan ae nagedachtenis van den overleden koning wijden. De „Daily Telegraph" schryft: „Wy treuren om het heengaan van een man, wiens plichts gevoel, standvastigheid en moed in de zware beproevingen van oorlogs- en vredestyd al dat gene kenteekenen, wat een Engelschman wenscht te zijn. Koning George was bemind by ieder, die hem van nabij kende." De „Times" zegt: „Een regeering, die zich onderscheidde door groote daden, door perioden van leed en gevaren, door grooten glans, is ge ëindigd. De naam Koning George V wordt ge grift in 't eeremonument der mannen, die hun vaderland liefhadden en voor hun vaderland leefden." De .Morning Post" legt er den nadruk op, dat met den dood van den koning een einde is ge komen aan een tijdperk, dat gekenmerkt werd door de uitbreiding van het Britsche Ryk, de crisis van den wereldoorlog en het herstel van Engeland. Koning George is de vader, de broe der en de vriend van zyn volk geweest. De „Daily Mail" zegt, dat George V meer dan één zijner voorgangers de eenheidbrengende verbindingsschakel tusschen de gebieden van het Britsche imperium is geweest en dat onder zyn heerschappy de eenheid sterker is geworden. De „Daily Herald", het blad der Labour- party. schrijft, dat de natie heden haar dooden koning betreurt, onafhankeiyk van klasse of politieke opvatting. De president der Fransche republiek, Lebrun, heeft telegrammen van deelneming doen toe komen aan de koningin-weduwe van Engeland, Mary, en aan koning Edward VIII. In officieele kringen in Polen heeft het be richt van het overlyden van koning George grooten indruk gemaakt. Aan de openbare ge bouwen is de vlag halfstok geheschen. De bladen wyden woorden van harteiyke deelneming aan het verlies, dat het Engelsche volk heeft geleden. Ook te Addis Abeba heeft men met groote ontroering kennis genomen van het bericht inzake het overlijden van den Engelschen ko ning. Onmiddeliyk werden de vlaggen van de legaties, openbare gebouwen en Roode Kruis- instellingen halfstok geheschen. Ex-koning Alfons van Spanje zond vanuit Rome aan de Koningin-weduwe en aan den nieuwen Koning telegrammen van deelneming. Hy zal niet bij de begrafenis aanwezig zyn. De koning en de koningin van Noorwegen vertrekken morgen naar Londen, via Bergen, ten einde aanwezig te zyn bij de teraardebsstel- lingsplechtigheid. Het Noorsche hof zal twee maanden rouw dragen. Het zweedsche kroonprinselijk echtpaar zal zich naar Engeland begeven ter bywoning van de teraardebestelling van Koning George V. Het Zweedsche hof zal drie weken rouw houden. Het is nog niet zeker of koning Gustaaf zich ook naar Engeland zal begeven. PRETORIA, 21 Jan. (Reuter). Als gevolg van de samenwerking tusschen het Zuid-Afrikaan- sche ministerie van defensie en de Zuid-Afri- kaansche spoorwegen en havenbesturen, zullen voortaan in de burgerluchtvaart, voor binnen- landsch reizigers-vervoer, bombardementsvlieg tuigen worden gebruikt. De regeering der Zuid-Afrikaansche Unie heeft voor dit doel in Engeland 7 tweemotorige eendekkers, de z.g. „airspeed envoy" besteld, die een kruissnelheid hebben van 190 tot 200 mij! per uur. Voorloopig zullen vier van deze bom bardementsvliegtuigen voor het passagiers vervoer worden gebruikt. Iedere machine kan waarschynlyk drie passagiers vervoeren. De kosten voor ieder vliegtuig bedragen ongeveer 33.000 gulden. GENèVE, 21 Jan. (Reuter). De Volken bondsraad is vanmiddag bijeengekomen voor een openbare rouwbetooging voor Koning George V van Engeland. De Australische Hooge Commissaris te Londen, Bruce, open de als raadspresident de zitting met een herdenkingsrede. Vervolgens spraken alle raadsleden ter eering van den persoon van den overleden koning. Ten slotte voerde Eden, de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, het woord, om den Raad voor zyn deelneming te danken. Hy verklaarde o.a. dat voor ieder van de vele millioenen on derdanen des konings ter wereld zyn dood het gevoel beteekent van een zwaar verlies. Voor hen, wier trotsche plicht het is geweest hem te dienen, beteekent zijn dood een diepe smart. „Wy leven in een tijd van groote bewogenheid. Wij worstelen moeizaam door mul zand. Maar voor ons bestond er in mijn land een zeker houvast, de persoonlykheid van onzen koning. In talrijke landen was hij het symbool van al datgene, wat wij eerbiedigen, het levende voor beeld van de eigenschappen, waarnaar wy als Engelschen streven, wy voelen, dat wy in hem niet alleen een vorst, maar ook den vader van ons volk hebben verloren." Omtrent de indeeling van de nog te verrich ten werkzaamheden verluidt, dat de Raad mor genochtend in een openbare zitting het rapport in ontvangst zal nemen van de commissie van 13 omtrent den tegenwoordigen stand van het Italiaansch-Abessinische conflict, benevens een uiteenzetting van Eden over de Danzigsche kwestie. Des middags zal dan de reeds aange kondigde zitting van de commissie van 18 ge houden worden. Donderdag zal de zitting be ëindigd worden met een gemeenschappelijke ge- dachtenwisseling over Danzig op grond van het dan uitgewerkte rapport van Eden en met de behandeling van de Russische klacht tegen Uruguay. De senaatspresident van Danzig, Greiser, heeft vanmiddag een onderhoud gehad met den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Beek. Na de rouwbetooging, waarby de Dan zigsche delegatie ook aanwezig was, voerde Greiser een bespreking met den Engelschen mi nister van buitenlandsche zaken, Eden. Minister-president Laval is Dinsdag te Parijs teruggekeerd. Hy laat zich te Genève vertegen woordigen door zyn kabinets-chef Leger. Woensdagmiddag 3 uur komt de kabinetsraad byeen. LONDEN, 21 Jan. (Reuter). De Japan sche regeering heeft den zaakgelastigde Poeji en den marine-attaché der Japan sche ambassade te Londen, kapitein Foejita, benoemd tot waarnemers ter Lon- densche vlootconferentie. JERUZALEM, 21 Jan. (Reuter). In verband met de sluiting van de nationalistenclub hebben nog steeds ernstige ongeregeldheden plaats. Voor het Hedsjas-station trad de politie met geveld/ bajonet op tegen de menigte, waar onder zich vele studenten bevonden. Meer dan honderd personen werden gekwetst en vele ar restaties werden uitgevoerd: onder de arrestan ten bevinden zich een aantal nationalisten leiders. Nadat de orde was hersteld, trokken politiepatrouilles door de straten. De Arabische nationalistische leiders van Palestina zonden den gearresteerden Syrischen leider Barudi een sympathie-telegram, zy zul len verder by den Franschen consul te Jeru zalem protesteeren tegen de Fransche politiek in Syrië. THUN, 21 Jan. (Reuter). In de bergen b« Darlingen, naby het Thuner-meer, is men op het oogenblik bezig een reusachtig onder- grondsch arsenaal voor het Zwitsersche leger te bouwen. Door ontploffingen zal men de noo- dige ruimte hiervoor krygen en wanneer het arsenaal voltooid is, zal het vanuit de lucht absoluut onzichtbaar zyn, terwijl 't zoover onder den grond ligt, dat het tegen de zwaarste bom men beschermd is. Het grootste deel van Zwit- serland's reserve-oorlogsmunitie zal hier dan worden opgeslagen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek ver strekt de volgende cijfers betreffende het aan tal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Hierbij zy opgemerkt, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werk zoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschryven. Als van invloed zynde op de styging van het aantal als werkzoekende ingeschrevenen in den loop der maanden, moge o.m. genoemd wor den: de toeneming van de bevolking; een op wekking aan de leerlingen, die de middelbare scholen verlaten, om zich eventueel by de ar beidsbeurzen als werkzoekende te laten inschry ven (circulaire Minister van Onderwys enz. d.d. 8 Augustus 1934); de bepaling, d.d. 21 Juni 1935, dat ook gezinsleden van steuntrekkenden enz. zich by de arbeidsbeurzen als werkzoekende moeten laten inschryven; voorts het bevorderen door de openbare arbeidsbeurzen van de in- schryving van personen, werkzaam in intel- lectueele beroepen, waardoor in den laatsten tyd het aantal inschryvingen van deze personen in sterkere mate dan vroeger het geval was toeneemt. By vergeiyking der cyfers van December en November, denke men aan den invloed van het seizoen op de werkgelegenheid. Aantal werkloozen op het einde van Dec. 1935 Dec. 1934 Nov. 1935 Mannen 18 j. en ouder 433.954 jonger dan 18 j. 17.483 Totaal 451.437 386.670 11.731 398.40 380.807 15.342 396.149 Vrouwen 18 j. en ouder 13.422 jonger dan 18 j. 7.065 Totaal Algem. totaal 20.487 471.924 10.827 5.114 15.941 414.342 12.500 6.531 19.031 415.180 Gemiddeld aantal werkloozen op het einde der maanden van het jaar: Mannen 1935 18 j. en ouder 356.666 jonger dan 18 j. 12.250 Totaal 368.916 Vrouwen 18 j. en ouder 10.657 jonger dan 18 j. 5.119 Totaal Algem. totaal 15.776 384.692 1934 311.427 8.872 320.299 8.885 3.587 12.472 332.771 1933 304.374 7.976 312.350 8.041 2.481 10.522 322.872 De Daily Express meldt, dat de K.L.M. het voornemen heeft, by de heropening van de luchtiyn op Liverpool niet meer Huil, maar Doncaster (ca. 100 K.M. ten Zuiden van Huil) als eerste landingshaven op Engelschen bodem aan te doen in verband met den slechten toe stand van Huil. Weliswaar is nog geen beslis sing genomen, doch de K.L.M. zal zich om dringende redenen waarschynlijk genoodzaakt zien. tot het nemen van dezen maatregel over te gaan. Het vorige jaar October hebben veehouders in de buurt van de Nieuwe Meer onder Am stelveen groote schade geleden, doordat tien tallen schapen door honden werden doodge beten. Drie terriers van de gebroeders K. had den waarschynlyk deze „moorden" op hun ge weten. De politie waarschuwde den eigenaar van deze bloeddorstige huisdieren, doch het re sultaat bleef uit. lederen dag sneefden schapen en kippen on der de felle beten van de terriers. Op Donder dag 7 November werd onder de schapen van den veehouder Van Duinhoven te Sloten een ware razzia gehouden, 's Morgens zag de eigenaar enkele gewonde dieren rondloopen, een was doodgebeten en een ander was de sloot ingejaagd. De politie besloot in te grypen en de drie terriers werden „aangehouden" en „in verze kerde bewaring" gesteld. Om zekerheid te krij gen, stelde dr. Van Ledden Hulsebosch een on derzoek in; deze deskundige trof in de faecaliën schapenwol aan. Thans hebben de gebroeders K. zich voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden ge had wegens de gedragingen van hun honden. De agent, als getuige gehoord, verklaarde, dat in korten tyd f 1200 schade was toegebracht door de beruchte honden van K., die door iederen veehouder in de buurt werden gevreesd. Een dierenarts, a décharge gedagvaard, had den volgenden dag in den bek van de honden geen schapenhaar aangetroffen. Desk. achtte het niet onmogelijk, dat het haar toevallig in de maag van de dieren is gekomen; overal ligt in dien tyd wol, aan alle hekken zitten vlok ken Het O.M. requireerde tegen den eenen verd. f 15 boete, t.a. van diens broer requireerde hy vryspraak. De Kantonrechter had den eenen broer ver oordeeld tot zes dagen hechtenis en den ander vry gesproken. Mr. Mendels pleitte vryspraak. Vonnis 4 Februari. Dinsdagmorgen omstreeks zes uur verliet de 2l-jarige W. van Zanten zyn woning aan den Kanaaldijk te Meerkerk (Z. H.), om zich naar zyn werk te begeven. Op weg hierheen is hy, door de duisternis misleid, met zyn rywiel in het Zederikkanaal gereden. Later in den mor gen is het ïyk opgehaald. De Minister-president en mevrouw Colyn, die naar men weet eenige weken in het Zuiden van Frankryk hebben vertoefd, zyn Dinsdag namiddag met den Pullman-trein uit Parys in Den Haag teruggekeerd. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde, de heeren J. G. Gans en M. c. Raeven. De dood van den Engelschen Koning treft ieder, omdat hij in den volks mond de goede koning heette. Men had eerbied voor zijn persoon en voor de wijze waarop hij zijn volk verte genwoordigde. Meer dan eens was de dood zijn ziekbed genaderd. Nu sloeg de onverbiddelijke toe. Dit was de laatste les des konings: de les van de aardsche vergankelijkheid. Hoe hoog ook gezeten, een mensch blijft mensch als alle anderen en wanneer de dood door God wordt gezonden is er geen ontkomen aan, dan moet de heer, dan moet de knecht gereed zijn om reke ning af te leggen en zwaar zal de ver antwoording zijn voor wie groote ver antwoordelijkheid te dragen had. Van den armen onbekende hoort de wereld de mare des doods niet. Van dezen koning spreekt heel de wereld. Van den arme onbekende zal de ver antwoording ook zooveel te geringer wezen. Zij zullen naast elkaar staan voor Gods rechterstoel en door Diens oneindige rechtvaardigheid geoor deeld worden. Zoo is dit koninklijk sterven voor allen een aansporing tot bezinning. De les des doods wordt op- nieuio tot de wereld gepredikt. Slotkoersen Jan. 21 De 4 pCt. Nederlandsche Sta&tsleening 193C, waarvoor de inschrijving gisteren openstond is geheel geslaagd. Dt leening was nominaal 104 millioen groot, waarvan de deelneming reeds tot een bedrag van 50 millioen door de Ryksfondsen was ver zekerd. Daarnaast is thans voor ruim 59 millioen ingeschreven, zoodat de leening met ruim 5 millioen is overteekend. Deze 5 millioen zullen op de eerstgenoemde 50 millioen worden ge kort, teneinde de inschryvingen van het publiek geheel te kunnen toewijzen. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slyper) \llied Chemical Am. Tel. lei Am. Tobacco B Anaconda Copp Balt Ohio Can Pacific Case Treshing Cons. G of N.Y Dup de Nem. Gen. Electric Gen. Motors Kon. Olie New-York Centr Radio Corp. Stand. Oil N.J S Steel Corp Westingh. Elect. 163% 281/8 171/s 11 321/4 36% 54 28% 13% 53% 46' 101 20 18 17 165 1 68 160% I6OV4 159% 100 100 001/4 28 281 29 17% 17% 177/a 11 llVa llVs 32% 33V2 36% 37% 38 54% 54% 55V4 50% 1 51 29Vs 29% 29% 13% 13% 14V4 53 53% 54 46 47% 48% 100% 101 NEW-YORK Londen Parys Jan. 21 4.95 6.59% 20 4.94% 6 59%| 18 17 4.951/41 4.95% 6.60 kl 6.60% De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde den voorzitter van de Vereeniging voor Psychisch onderzoek en toegepast magnetisme en vier medewerkers wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde ieder tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. De kantonrechter had f 1 boete opgelegd we gens het principieele karakter van de zaak. De officier had f 20 subs. 10 dagen hechtenis gerequireerd. GRONINGEN, 21 Jan. Graan. Inlandsche rogge J.touï.lo, wimergerst 4.504.80, zomergerst a.uu o.OO, naver (wit) ö.ooö.lü, zwune liaver Orion O.öO(.10, zwarte haver President 6.00 u.46, groene erwten 7.O09.10, Waaiscne boonen u.50o.OO, Koolzaad 5.50O.za, Karwyzaad 16 zz.25, gele mosterdzaad 'I12, biauwe maanzaad 1216, buiteniandscne gers,. 5.455.70, platte mais 5.205.55, lijnzaad witbloei 68, lijnzaad biauwbioei 6—6, aues per 100 K.G. ELST, 21 Jan.: Eister Kweekers veiling te Res- sen-nem'mel. Goudiemeaeu extra 1824, le s. 1117, 2e soort 710. bellefleuren le soort 69. 2e soort 46, sterappeien 57, jasappeien 47, Gerrit Roelofs 46, enkele benderzoet 56, dub bele benderzoec 57, court-pendu 56, rabau wen 35, zoete honderamark 35, citroenbehe- fieuren 57, reinzoet 46, zoete bellefleuren 36, pomme d'Orange 35, wimerjannen 12 17, brederode 1013, Gieser Wildeman 914, Wil liam Duchesse 6—10, ysbouten 8—11, bergamot- en 79. Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Adj. Shell Tidewater Cities Service 230)4230 16 7/16 29%—29% 28 5/16 5 10K 9 9/16 2 9/16 Van 4.30—5 uur Kon. Olie 230 Activa: Binnenl. Wissels. Prom., enz. in disc.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. o.h. buit. i. disc. Idem Eig. Portel. Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal Eeleen. (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen Specie Totaal Voorsch. a. h. Ryk (Art. 16 d. Bankwet '19 K.B. v. 28 Sept. 18. Stbl. No. 553) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz Muntmat., Zilver Totaal Belegg. v. 115 Kap Res. en Pensioenl.. Gebouwen en Meub. Oer Bank Div. Rekeningen Staat d. Neaerianden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Byzondere Reserve Pensioenfonds Bankb in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Ryk Van «Kleren Div. Reken en 20 Jan. '36 13 Jan. 1936 25.612.733 549.310 3.174.950 26.118.207 490.295 3.360.889 29.336.994 29.969.392 1.617.750 1.617.750 1.617.750 1.617.750 84.553.578* 5.594.502 37.580.702 87.969.838* 6.206.248 38.173.812 127.728.782 122.357.944* 132.349.899 126.535.770* 5.370.838 5.814.128 127.728.782* 132.349.899* 132.599.605 534.281.771 132.599.610 524.045.050 666.881.376 20.859.055 656.644.660 19.954.397 687.740.431t 676.599.057t 39.611.963 39.592.207 4.600.000 2.832.759 4.600.000 2.892.211 15.486.148 15.486.148 908.954.830 903.106.667 20.000.000 4.049.884 5.675.000 9.890.232 763.230.215 58.536 20.000.000 4.049.884 5.675.000 9.890.626 778.416.755 28.428 37.833.211 61.642.640 6.575.110 32.840.257 45.923.759 6.281.956 908.954.830 71.153.775 75.352.291 903.106.667 71.153.775 88.427.130 343.691.045 334.777.468 Totaal W.v a Ned.-indie t) W.v LQ. bui tem Besch. Métaalsaiao K.B v 4 Jan. 1929 Stbl. NO. 3 Schatkistp.. rechtst. b. d. Bank ond.gebr RENTESTAND Wissel-disconto 334 pet. sedert 14 Nov. 1935 Promessen-dis^ 4 pet. sedert 14 Nov. 1935 Beleen, van, Eff. 4 pet. sedert 14 Nov. 1935 Beleen, van. Goed. 4 pet. sedert 14 Nov. 1935 Voorsch. in Rek.-C. 4 pet. sedert 14 Nov. 1935 BINNENLANDSCUE HAVENS DMUIDEN. Aangekomen. 20 Jan.: Texelstroom, s., Liverpool. 21 Jan.: Helder, s., W.-Afrika laatst R'dam; Be renice, s., W.-Indié; Sirene!, s., Bilbao ivoor Velsenj. Vertrokken 20 Jan.: Poelau Tello, m.s., Ham- buig; Autnorlty, m.s., Zwijndrecht. 2r Jan.: Astarte, s., Bremen; i'iuto (Fin), s., Söcterhamn. uitgaande vastgemaakt; Acclivity, m.s. Z.-W. storm. Vertrokken 21 Jan.: Memphis, s.. Hamburg; Warlaby, s., Kaapstad. Uitgaande vastgemaakt: Britannica, s., Ant werpen. Aangekomen 21 Jan.: Theseus, s., Stettin. AMSTERDAM. Aangekomen 20 Juin-: Irma Malle, m.s., Duisburg, repareeren, werl Krom hout; Texels.room, nrverpool, stukgoed, Han delskade, Holl. Stoomb. Mij. 21 Jan.: Helder W.-Afrika laatst R'dam, stuk goed, Handelskade, Holland-Afrika Lijn; Berenice, W.-Indië, stukgoed, Sumatrakade, Vrachtmail. Vertrokken 21 Jan.: Ellen, s., Ostermoor; Vlle- stroom, s., Huil; Rijnstroom', s., Leith; Leeuwar den, s., Londen; Heider, s., Hamburg. Aangekomen 21 Jan.: Theseus, Stettin, stuk goed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskanioor. HOLLAND-AMERIKA LIJN MAASDAM, Rotterdam naar New-York, pass. 20 Jan. Lizard. MIJ. OCEAAN PEISANDER, Amst. naar Java. was 10 Jan. 4 uur 35 n.m. 60 mijlen W.Z.W. van Lands End. HALCYON LIJN STAD ARNHEM, 20 Jan. van Oran naar Emden. STAD ZAANDAM, 20 Jan. van Vlaardingea te Oxelosund. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND, uitreis. 21 Jan. te Rio Janeiro. KON. NED. STOOMB. MU. HERCULES, 20 Jan. van Dikili naar Kalyos. TIBERIUS, 21 Jan. van Malta te Alexandrlë. FAUNA, 21 Jan. van Venetië te Triest. AGAMEMNON. 21 Jan. van Amst. te Kopenhagen G'ANYMEDES, 21 Jan. van Varna te Constanza. THESEUS, 21 Jan. van Stettin te Amst. CALYPSO, 21 Jan. van Genua te Burriana. VAN RENSSELAER, thuisreis. 21 Jan. n.m. 1 u. van Havre; wordt 22 Jan. n.m'. 1 u. te Amst. verw. ORANJE NASSAU, 19 Jan. van Curacao naar Porto Cabello. ORPHEUS, 21 Jan. van Kopenhagen te Stettin. MIJ. NEDERLAND POELAU TELLO, 21 Jan. van Amst. te Hamburg. CHR. HUYGENS, thuisreis, 21 Jan. van Genua. ROTT. LLOYD INDRAPOERA, uitreis, 21 Jan. van Port Said. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN HELDER, 21 Jan. van Amst. n. Hamburg. VER. NED. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-BRITSCH-1NDIE LIJN HOOGKERK. 20 Jan. van Antwerpen te Ham burg. holland-o.-azie lijn GAASTERKERK, 21 Jan. van Japan te R'dam. DIVERSE SCHEPEN AMSTEL. 20 Jan. van Casablanca naar Bata. BEURSPLEIN, Narvik n. R'dam, pass. 21 Jan. Udsire. BEYERLAND, 20 Jan. van Blyth te Hamburg. DEN HAAG, 19 Jan. van Constanza te Hamburg. JONGE ELISABETH, Emden naar Oran, pass. 20 Jan. Finisterre. MAAS, 19 Jan. van Rd'am te Hamburg. THEANO, 21 Jan. van R'dam' te Dublin. WESTPLEIN, 20 Jan. van Narvik n. R'dam. REGINA, 20 Jan. van Newport naar Cork. MOORDRECHT. 20 Jan. van Corpus Christl n. Vlissingen. FREIBURG, Java naar Amst., 20 Jan. van Port Said. KEILEHAVEN, R'dam naar Casablanca, pass. 19 Jan. Dungeness. THEANO, Rotterdam naar Dublin en Belfast, pass. 20 Jan. Lizard. MERWEDE, 18 Jan. van Llanelly n. Londen. STOLWIJK, 20 Jan. van Oran naar Nantes. VECHTSTROOM, 19 Jan. van Amst. te Huil. GOOTE, 17 Jan. van Gdynia naar Danzig. HUMBER, sleepboot, arr. 20 Jan. te Shields. FARMSUM, R'dam naar B.-Aires, pass. 20 Jan. Ou€ss8^n1) JONGE JOHANNA, 19 Jan. van Carthagena te Londen. JONGE ELISABETH. Londen naar Oran, pass. 18 Jan. Ouessant. IJSELHaVEN, R'dam naar Wilmington, pass. 19 Jan. Fayal. TOWA, 20 Jan. van Montevideo te Rio Janeiro. ZWARTE ZEE, sleepboot, Antwerpen n. Douar- nenez. 20 Jan. te Vlissingen. HUMER en WITTE ZEE, sleepbooten, by het s.s. West Rika, ter assistentie. PARKHAVEN. 18 Jan. van Dakar naar Havre. VEERHAVEN, 18 Jan. van B.-Aires n. Rosarlo. APOLLONIA, 19 Jan. van Port Said naar Con- stanza. MALVINA, 19 Jan. van Port Said n. Alexandrlë. AMSTERDAM, tank, naar Belfast, 20 Jan. by Gray Point geankerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2