Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen Stadsnieuws LAATSTE NIEUWS Het overlijden van Koning George V Wat de tonq streelt Sport en spel |niiiiiii!ininmiinnimimimminiiinmimraiinnnnnmnnniiimnnn!innnninnnminnii!iiiiininni^ WOENSDAG 22 JANUARI 1936 @iniinn!iii!ii!in!i!iiiiii!!iii!inii!i!iiii!iiiiiiiiin!iini!iiiii!ii!miiiii!iiiii!iini!iiiii!!!HiiinniiiniiiTini!niiiini!is De beeldhouwer Maas Wordt vandaag 75 jaar HISTORISCHE JUBILEA In Januari De Haagsche trekschuit afgeschaft TEYLER'S TWEEDE GENOOT SCHAP TE HAARLEM Prijsvraag voor 1936 FAILLISSEMENTEN R. K. Kappers-Patroonsbond Haarlemsche Damclub oord wint van J, Pus, (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De radiorede van minister Baldwin Italiaansche herdenkings avond ROME, 21 Jan. Het telegjraafagentschap Stefani meldt, dat vanavond tusschen half negen en half tien geheel Italië heeft geluisterd naar een herdenking van koning George V. Alle Italiaansche zenders hebben deze herden kingsplechtigheid verspreid. De indruk in Ned.-Indië Baldwin Deelneming van Koningin W ilhelmina Inval bij Zwart Front Persenzettafels enz. in beslag genomen VECHTPARTIJ TE OSS Een oud-koloniaal ernstig aan het hoofd gewond GESCHIL IN BAKKERS BEDRIJF In strijd met de bepalingen van de C.A.O. gehandeld? TOL'S VISCHHANDEL DE PRIESTERMOORD TE GEISTEREN Donderdag de plechtige Requiemmis Het Olympisch Voetbal- tournooi Tsjecho-Slowakije zal niet deelnemen Overtreding colportageverbod uitgaven van de N, S. B, WIELRENNEN Aerts-Schön aan den kop De Zesdaagsche te Brussel CRICKET NIEUW-ZEELAND—ENGELAND Tweede test-match eindigt in een draw V os-Ra jchenbach De zestiende partij te Leeuwarden Nabeschouwing DE MEESTER WEDSTRIJDEN SCHAKEN AmsterdamNoord-Holland Totaal 3143Vz NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiira De heer J. P. Maas, de bekende beeldhouwer, wordt vandaag 75 jaar. Hij wordt momenteel verpleegd in de Mariastichting en is herstel lende van een zware operatie. De heer Maas is geboren in 's Hertogenbosch, waar hij een leerling werd van de Bossche Ko ninklijke School. Hij werkte in Brabants hoofd stad o.m. bij Veneman, den ontwerper van de restauratie der Bossche Sint Jan, bij de Kort en bij van Asseldonk en kwam op 21-jarigen leeftijd naar Haarlem, waar hij bij den beeld houwer Stracké aan den arbeid ging als gezel en later aangesteld werd tot chef. Na een jaar of veertien vestigde hij een eigen atelier aan de Bakenessergracht. Daar is heel wat werk van daan gekomen voor de kerk aan de Jansstraat en die aan het Spaarne. Maar vooral is de heer Maas bekend geworden als de beeldhouwer van de kathedrale kerk aan de Leidschevaart, waarvan in dien tijd de bouw begonnen werd. Hij betrok toen het huis aan de Emmastraat, waar hij tal van jaren heeft gewoond en waar nu nog zijn zoon niet alleen een atelier heeft, maar tevens eigenaar is van het St. Reinoldus- huis. Tijdens den bouw van de kathe draal leverde hij het meest benoodigde beeldhouwwerk en 09k de stoffeering van de kathedraal werd later voor een goed deel aan hem toevertrouwd. Behalve dat, zijn zijn kunstwerken over de geheele wereld ver spreid. Wij herinneren b.v. aan een zijner eere- titels: den beeldhouwer van St. Antonius. Er was een tijd, dat de meeste pastoors van Nederland hem alleen kenden als den „beeldhouwer van St. Antonius", omdat hij specialiteit was in het vervaardigen van een bepaald genre Antonius- beelden. In verschillende steden vindt men ook zijn H. Hartbeelden. Vermelden wij nog, dat de heer Maas 25 jaar lang les heeft gegeven aan de St. Jozefambachtsschool. Het zal dezen voortreffelijken inwoner van Haarlem op zijn 75sten verjaardag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Janssen van Raay, de kroniekschrijver, wiens opsomming van geschiedkundige feiten, voor Haarlem van belang, zooveel gemak en nut voor menigen schrijver afwerpt, geeft ons ge legenheid te memoreeren, iedere maand af zonderlijk, welke geschiedkundige feiten telken male jubileeren. In Januari zijn deze de vol gende: 525 jaar geleden breidde Graaf Willem VI het stadsrecht van Haarlem uit tot binnen 300 Roeden buiten het gebied der stad en bepaalde dat geen steden keuren op de poorters van Haarlem mochten maken. 13 Januari, 375 jaar geleden, werden de drie schutterijen, namebjk de Oude Schutters van den Kruisboog, de jonge Schutters van den Voetboog van St. Joris en de Handboogschut ters van St. Sebastian opgeheven en daaruit twee nieuwe ingesteld, n.l. die van den Kruis- of Voetboog, patroon St. Joris, en de Kolve- niers, patroon St. Adriaan. In 1562 werd de tot op heden bestaande Kolveniers- of Stads- doelen in de Gasthuisstraat gesticht. 350 jaar geleden deed de Graaf v. Leicester, welbekend uit de geschiedenis van den tachtig jarigen oorlog, zijn plechtige intrede in Haar lem. In 1836 werden de asch- en vuilnisbelten naar het Harmenjansveld overgebracht. De Maatschappij tot Bevordering van Landaanwin ning kreeg concessie voor het ophalen van vuil nis en asch, doch op 1 November 1877 werd dc Reiniging door de stad in eigen beheer ge trokken. 75 jaar geledén werd de gemeente-accijns op de steenkool afgeschaft. Behalve den Rijks accijns konden de inwoners van Haarlem vroe ger ook nog gemeente-accijns betalen!) Eveneens werd op 1 Januari 1861 het beurt- veer op Den Haag afgeschaft. De spoorweg tus- schen Haarlem en Den Haag was geopend en slokte het vervoer op. De trekschuit kon toen in een museum worden bijgezet.... Zestig jaar geleden, op 1 Januari, werd m het St. Elisabethsgasthuis een afdeeling voor lijders aan besmettelijke ziekten ingericht. Op 1 April 1876 kon toen het bestaande Gasthuis voor lijders aan besmettelijke ziektefl aan de Kraaienhorstergracht worden opgeheven. Vijftig jaar geleden werd de R.K. Hulpkerk van den H. Thomas van Aquino in de Ossen- hoofdsteeg opgeheven en het gebouw ingericht tot St. Franciscusgestjicht voor de Zusters Fran ciscanessen der H.H., Harten te Salzkotten, die zich aan de ziekenverpleging wijden. Vijftig jaar geleden tenslotte, op 27 Januari, Werd de Mauritsstraat gesticht. Curator: mr H. J. M. Tonino te Haarlem. Cornells Heemskerk, baggeraar, wonende te Haarlemmermeer aan den Ringdijk bij den Vijf- huizerweg ten huize van Th. Arrens. Curator: mr. A. Beets te Haarlem. Herman van de Straat, chauffeur, wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 253. Curator: mr. L. G. van Dam te Haarlem. Nicolaas Alexander van Waarden, zonder be roep, wonende te Heemstede, Heemsteedsche Dreef 125. Curator: mr J. van der Vegt te Haarlem. Barend Blik, winkelier in bedden en meubelen, wonende te Haarlem, Kleine Houtstraat 25. Curatrice: mevr. mr. E. A. J. Scheltema— Conradi te Haarlem» Pieter Kooiman, petroleumventer, wonende te Wijk aan Zee en Duin, Groeneweg 85. Curatrice: mej. mr. M. J Kluitman te Haar lem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen is: mr. A. L. M. van Berckel te Haarlem. Opgeheven zijn de volgende faillissementen wegens gebrek aan actief van: W. Fijnheer, winkelier, wonende te Haarlem. Curator: mr H. J. Pot te Haarlem. H- A. Kragt, rijwielhandelaar, wonende te Bennebroek. Curator: mr. H. A. M. Smits te Haarlem. a. De Vennootschap onder de firma Vermeu len Van Wijk; b. J. M. Vermeulen; c. Johan van Wijk, allen wonende te Wijk aan Zee en Duin. Curator: mr. L. Ali Cohen te Haarlem. H. J. Hilliger, bakker, wonende te Hillegom, Meerstraat 21. Curator: mr. K van Giffen te Haarlem. P. Duineveld, kruidenier, wonende te Haar lem, Nassaulaan 46. Curator: mr. A. Bruch te Haarlem. M. J. Moens, aannemer, wonende te Haarlem. Mentawistraat 33. Curatrice: mevr. mr. E. A. J. Scheltema Conradi te Haarlem. J. W. Jansen, aannemer, wonende te Haar lem, Obistraat 24. Curatrice: mevr. mr. E. A. J. Scheltema Conradi te Haarlem. Geëindigd zijn de volgende faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst van: J. J. Boesmans, slager, wonende te Heem stede, Binnenweg 13. Curator: mr. G. E. Mellema te Haarlem. W J. Romp, huis- en decoratieschilder, wo nende te Bloemendaal. Curator: mr. C. Blankevoort te Haarlem. H. N. J. Waalewijn, banketbakker, wonende te Haarlem. Curator: mr. G. E. Mellema te Haarlem. G. Vriese, handelende onder de firma Meu belmagazijn „De Eendracht", wonende te Velsen. Curator: mr. G. E. Mellema te Haarlem. Directeuren van Teyler's Stichting en de le den van Teyler's Tweede Genootschap hebben besloten voor het jaar 1936 de volgende prijs vraag uit te schrijven; Gevraagd wordt een studie over de Expansie der zeventiende-eeuwsche Hollandsche Schil derkunst, met name een gedocumenteerd over zicht van den invloed, dien onze toenmalige schilderkunst naar onderwerp, opvatting, com positie, stijl, kleur en techniek heeft geoefend op die van andere landen. Het onderzoek zal om. moeten uitgaan van de gedrukte gegevens omtrent: le het verblijf van vreemde schilders in Hol land. 2e het verblijf van Hollandsche schilders in den vreemde, onder meer in de Zuidelijke Ne derlanden, Engeland, Duitschland, Frankrijk, Spanje, Portugal, Italië, Rusland, Denemarken Skandinavië, Azië (o.a. Oost-Indië en Perzië), Noord- en Zuid-Amerika. 3e den export van Hollandsche schilderkunst naar andere landen, bijv. naar Zweden door agenten van Koningin Christina, en naar Rus land, Frankrijk, Amerika enz., via agenten of door den kunsthandel. Aan de hand van bovenbedoelde gegevens en de in aanmerking komende kunstwerken, moet een overzicht worden gegeven van den invloed, dien de aldus in het buitenland bekend gewor den I7de-eeuwsche Hollandsche kunst op de buitenlandsche heeft gehad, vooral in de 17de, 18de en 19de eeuw (bijv. in Duitschland op Dietrich, Seekatz e.a., in Engeland op Gainsbo rough, Sir Josua Reynolds e.a., in Frankrijk op de school van Barbizon, enz.). Het gebruiken van onuitgegeven bronnen zal op prijs worden gesteld, doch wordt niet ver langd. De antwoorden moeten worden ingezonden vóór of op den len Januari 1938, opdat zij vóór den lsten April 1938 kunnen beoordeeld worden. De prijs voor het best en voldoend antwoord bestaat in een gouden eerepenning, op den stempel des Genootschaps geslagen, ter inner lijke waarde van 400. De antwoorden moeten, zonder naam en al leen met een spreuk onderteekend, vergezeld van een verzegeld briefje, dezelfde spreuk ten opschrift voerend en van binnen des schrijvers naam en woonplaats behelzende, gezonden wor den aan het Fundatiehuis van wijlen den heer P Teyler van der Hulst te Haarlem. Op de prijsvraag voor het jaar 1934 is geen antwoord ingezonden. Op de prijsvraag voor het jaar 1935 zijn vier antwoorden ingezonden. De beoordeeling van deze antwoorden zal later worden bekend gemaakt. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 21 Januari de volgende fail lissementen uitgesproken: C. M. Bruyn, bioscoopdirecteur, wonende te Wormerveer, Oranjestraat 8. Curator: mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. S. Kooyman, winkelier in kruidenierswaren, wonende te Wormerveer, Wandelweg no. 108. Curatormr. H. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. G. S. Verdonschot. rijwielhandelaar, wonende te Haarlem, Stuyvesantplein 1. Curator: mr. H. O. Drilsma te Haarlem. A. van Dijk, zonder beroep, verblijvende te Putte-Capelle (België), Grensstraat 22; laatste lijk gewoond hebben te Velsen, Meidoornstr. 17, De Ned. R. K. Bond van Kapperspatroons, afdeeling Haarlem, houdt Vrijdag 24 Januari, des avonds om negen uur, in café Brinkmann, zijn eerste jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a.: installatie van ne gen leden; periodiek aftreden van het bestuur; behandeling van de agenda voor de jaarver gadering van den bond; mededeelingen van de technische club. In „de Korenbeurs" te Haarlem werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1935/1936 en handicapwedstrijden der Haar lemsche Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen; Hoofdklasse: J. B. Sluiter Jr. wint van H. Greeuw; P. J. van Dartelen—A. de Jong afge broken. Derde klasse: J. Kuntze remise met J. J. Aling; A. Slinger wint van J. Pus; G. van Lan- gelaar remise met J. H. Spoor; A. M. Reedijk wint van J. Merts; H. G. J. Andriessen wint van J. H. Klaverstijn-, H. W. C. van Rhoon remise met J. v. d. Spruijt; J. A, Meeuwen- LONDEN, 21 Jan. (Reuter) Dinsdag avond hield minister Baldwin voor de radio een herdenkingsrede voor koning George. De minister zeide o.a.: Er moeten op de wereld millioenen menschen zijn, die als ik het gevoel hebben, dat een toe genegen vriend ons ontvallen is en dat go- durende langen tijd de wereld zonder hem een armer, killer plaats zal schijnen. Millioenen handen zouden, indien zij haar zouden kunnen bereiken, de koningin worden toegestoken en tranen van sympathie zouden met de hare worden vergoten. Gedurende de 25 jaren van zijn bestuur was er voor den koning geen enkel respijt. De ge heele wereld verkeerde in een staat van be weging en de koning scheen nooit een tijdperk te kennen gedurende hetwelk hij de toekomst voor twee of drie jaren kon overzien en kon verwachten, dat alles vrede en rust zou zijn, en dat niets in de wereld hem zou verstoren, hem noch zijn volk. Gedurende dien tijd is de wereld een evo- lutioneerende wereld geweest "en de koning speelde er zijn rol, dapper tot het einde. Baldwin verheugde er zich over, dat de koning zoo lang gespaard was gebleven, dat hij het zilveren jubileum mocht medemaken, dat hem een bewijs was, hoe zijn volk trots op hem was als koning en genegenheid voor hem gevoelde als mensch. Ikzelf, zoo ging Baldwin voort, heb opge merkt in de maanden die volgden op het ju bileum, dat ik den koning nooit zoo zacht en zoo kalm had gekend, hetwelk zijn gewoon lijke beminnelijkheid nog deed toenemen en ik had het gevoel, dat hij gereed was voor de lange reis, die hij zoo spoedig reeds zou moe ten aanvaarden. Baldwin zeide verder, dat de koning aan het eind van zijn laatste ziekte korte oogenblikken had van opleving van den geest, gedurende welke hij telkens op zwakken toon een vraag stelde of een welwillende op merking maakte, of een woord van dank uitte voor de goedheid, die men hem had be toond. In een van die oogenblikken, dat hij weder bij kennis was gekomen, vroeg de koning aan zijn secretaris: „Hoe gaat het met het rijk?" Waarop deze antwoordde, dat het het rijk goed ging. De koning dankte den secretaris met een glimlach en sluimerde opnieuw in. Het vervullen van zijn plicht tot de uiterste gTens van zijn natuurlijke gaven, was het principe dat zijn leven leidde. Baldwin voegde hieraan toe, dat de beste wijze om de edele nagedachtenis van koning George te earen, is, zich te scharen rond den nieuwen koning en hem steun te geven. De koning laat zijn zoon den troon na, dien hij zelf van zijn vader ontving. Hij laat hem achter, hechter gefundeerd, en met versterkt mcireel gezag, en versterkte eer en waardigheid. De uitzending begon met „God save the king" en het Giovinezza, waarna de spreker een kort overzicht gaf van de deelneming der Italiaan sche pers en de autoriteiten met den slag. die het Britsche volk heeft getroffen. Vervolgens herdacht de vroegere Italiaansche ambassadeur te Londen senator Imperiali, den overleden Britschen vorst. Senator Imperiali sprak ook over de harte lijke sympathie door koning George jegens Italië aan den dag gelegd. Italië wendt zich thans in eerbiedige sympathie tot koningin Mary en begroet in vertrouwen de troonsbestij ging door den nieuwen souverein. De senator besloot met den wensch uit te spreken, dat het niet lang meer zal duren, dat de wolk, welke den horizon verduistert, zal zijn verdwenen. Groot Brittannië en Italië zijn ze ventig jaren lang in goede vriendschap en wederzijdsche waardeering met elkander ver bonden geweest. De plechtigheid eindig-de met het Engelsche en het Italiaansche volkslied. De jeugdige koning Peter van Joego-Slavië heeft een telegram van rouwbeklag aan de Britsche koninklijke familie gezonden. Ook Kalinin, de voorzitter van het centaal uitvoerend comité der Sowjet-Unie heeft zijn deelneming betuigd. BATAVIA. 21 Jan. (Aneta). Nadat ten paleize het bericht omtrent het overlijden van Koning George was ontvangen, richtte de Gouverneur-Generaal zich aanstonds in een schrijven tot den Engelschen consul-generaal waarin hij het leedwezen van de Neö.-Indische regeering betuigde met het verlies dat het Britsche Koningshuis en het Britsche Rijk had getroffen. De Gouverneur-Generaal zond tevens een telegram waarin deelneming werd uitgesproken aan den Gouverneur van de Straits Settle ments. Door het paleis-zelve werd het voorbeeld ge geven om de vlaggen halfstok te hijschen, tot welk doel tevens een order werd gericht aan alle departementen. In Ned.-Indië werd het bericht, behalve door de telegrammen van Reuter, ook via de radio van de B.B.C., welke uitzendingen hier duide lijk hoorbaar zijn en waarnaar door velen den geheelen nacht werd geluisterd, in het vroege morgenuur bekend. Het Persbureau Aneta gaf onmiddellijk na de ontvangst van het bericht door middel van de in den toren van het Aneta-gebouw opgestelde sirene een waarschuwingsteeken, hetwelk in de geheele stad hoorbaar was. Terstond daarop werden duizenden bulletins met het bericht van het overlijden over de geheele stad verspreid, zoodat weldra in alle deelen van de hoofdstad de droeve tijding bekend was. Niet alleen te Batavia doch, volgens de inge komen berichten, ook in alle andere voorname centra van Ned.-Indië, waar men steeds in sympathie met het Engelsche Koningshuis had medegeleefd, werd halfstok gevlagd. De verschillende dagbladen verschenen met hoofartikelen waarin een overzicht werd gege ven van de regeeringsperiode van den over leden Vorst, welke zoo rijk is aan glorie-rijke gebeurtenissen; deze artikelen getuigden tevens van de deelneming van het publiek. Ook de In- heemsche pers liet zich hierbij niet onbetuigd. Alle radio-uitzendingen werden tijdelijk stop gezet. H. M. de Koningin heeft telegrafisch Haar deelneming betuigd aan de Koningin van Enge land en eveneens aan den nieuwen Koning, naar aanleiding van het overlijden van zijn Vader, Koning George V. Dinsdagmorgen heeft de burgemeester van Ois- terwijk, de heer v. d. Wiel, gezamenlijk met den districtscommandant van de marechaussee een inval gedaan in het hoofdkwartier van Zwart Front, de drukkerij der Uitgeversmaatschappij Oisterwijk en het woonhuis van den directeur dier Maatschappij, tevens leider van Zwart Front, den heer A. van de B. Het hoofdkwartier en de woning van den directeur werden verze geld. Uit de drukkerij werd een gedeelte van de pers en eenige zettafels, waarop zich zetsel van geschriften bevond, in beslag genomen, op een wagen geladen en naar het Raadhuis te Oister wijk overgebracht. In de woning en het hoofdkwartier werden geen bijzondere stukken gevonden. Dinsdagavond ontstond tusschen een viertal dronken bezoekers van een logement nabij den Berchemschen weg te Oss ruzie, waarbij het tot een formeele vechtpartij kwam. Een van hen, een gepensionneerd koloniaal uit Grave, werd een bloedende wonde aan het hoofd toegebracht. De drie anderen verlieten hierop in een auto het logement, terwijl de ge troffene even later naar buiten liep. Op korten afstand van het logement zakte hij echter in een. Voorbijgangers droegen hem in bewuste- loozen toestand een naburig café binnen. Na hier door een dokter verbonden te zijn, kon hij wederom naar het logement worden ver voerd. De Kon. Marechaussee te Oss heeft onmid dellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld en ging nog in den loop van den avond over tot de ar restatie van V. Na in de kazerne aan een streng verhoor te zijn onderworpen, waarbij hij perti nent ontkende geslagen te hebben, werd V. weder op vrije voeten gesteld. Aangezien de beide andere bezoekers zich reeds naar Grave hadden begeven, wordt het onderzoek in die richting voortgezet. Gelijk gemeld, hebben bakkerspatroons te Rotterdam op de Kerstdagen hun arbeiders laten werken, zulks in strijd met de bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst, weike voor die gemeente geldt. Over deze aangelegenheid hebben dè vier betrokken arbeidersorganisaties zich beraden. In een dezer dagen gehouden vergadering heb ben zij, naar wij vernemen, besloten tegen de betreffende werkgevers eenige honderden een gerechtelijke vervolging te doen instellen. URSULASTRAAT I TELEFOON 14967 KOOP OF BESTEL 'T BESTE VAN *T BESTE GEROOKTE PALING GARNALEN HEERLIJKE SCHOTSCHE HARING EN GECONSERVEERDE VISCHWAREN OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. In verband met den moord op pastoor G. Litjens te Geisteren, heeft Dr. Hulst uit Leiden Dinsdagmorgen te tien uur de lijkschouwing ver richt. De kist met het stoffelijk overschot is door de marechaussee verzegeld. De plechtige Re quiemmis zal Donderdagmorgen a.s. te half elf plaats hebben in de St. Willibrorduskerk te Geisteren. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lem- mens, Bisschop van Roermond, zal persoonlijk de absoute verrichten. Het „"Handelsblad" weet te melden, dat de sectie heeft uitgewezen, dat de pastoor niet is gewurgd, doch door vuistslagen is gedood. De Tsjechische Voetbalbond heeft, naar uit Praag wordt gemeld, besloten niet deel te ne men aan het Olympisch Voetbaltournooi, dat in Augustus as. te Berlijn wordt gehouden. Dit afwijzend besluit is gebaseerd op het verschil In amateursbepalingen van de F.I.F.A. en het I.O.C. Te Zaandam is tegen een viertal N. S. B.'ers proces-verbaal opgemaakt, omdat zij in strijd met de verordening liepen te colporteeren met De sprints van Dinsdagmiddag brachten op de Brusselsche Zesdaagsche weinig verandering in het klassement en zoo was de stand Dins dagavond om acht uur de volgende: 1. Charlier-Deneef 37 pt.; 2. Buysse-Billiet 31 pt.; 3. Depauw-van Nevele 30 pt. Met een ronde achterstand: 4. Loncke-Martin 27 pt.; 5. Piet van K e m p e n-Broccardo 15 pt.; 6. Schön-Aerts 12 pt. Met drie ronden achterstand: 7. Van Vlock- hoven-van Buggenhout 8 pt. Met vier ronden achterstand: 8. Gebr. V r o o m e n 26 pt. Met zes ronden achterstand: 9. Meersehaert- Degraeve 34 pt.; 10. Carpriaux-Verhaeghen 7 pt.; 11. Smets-Hagelsteen 7 pt. Met 7 ronden achterstand: 12. Falck Hansen - Danholt 17 pt.; 13. Haezendonkx-Verreycken 12 pt. Alle andere koppels waren 8 of meer ronden achter. Pellenaers lag bij het begin van dezen avond op de vijftiende plaats met negen ronden ach terstand. Hij heeft tot nu toe onvoldoenden steun van Juul van Hevel, die op het laatste moment voor Braspenninx was ingevallen. Het valt te hopen, dat van Hevel na een of twee dagen zijn soepelheid heeft herkregen, anders geven wij Pellenaers weinig kans op een goede plaats. Bij de sprints van Dinsdagavond werd er we derom fel gejaagd en het waren Aerts en Schön. die zich aan den kop van het veld plaatsten. Het Fransch-Nederlandsche koppel Broccardo- Piet van Kempen rijdt tot nu toe uitstekend, hoewel wat gereserveerd, tactisch de goede kan sen afwachtend. In tegenstelling met de eerste testmatch Nieuw ZeelandEngeland is het spel van de Engelschen in de Maandag te Wellington be ëindigde tweede match zeer zwak geweest. Op een gemakkelijk wicket sloegen de Nieuw- Zeelanders in de 2de innings 229 voor 3 bijeen waarna de innings gesloten werd. J. L. Kerr (105 x) en H. G. Vivian (96) lieten fraai bat ten zien. Het fielden der Engelschen was min der goed. Met nog 3 uur speeltijd begon Enge land met een achterstand van 315 runs aai' de 2de innings. Bij een stand van 755. na 1% uur spelen verkregen, was de kans op een En gelsche nederlaag zeer groot. Langridge kreeg evenwel steun en bij het verstrijken van den speeltijd bedroeg de score 1307. De match eindigde derhalve in een draw, waarmede de Engelschen tevreden kunnen zijn. De Australiërs behaalden te Bloemfontein 'n inningsoverwinning op Oranje Vrijstaat, dank zij Grimmitt en O'Reilly, de eenige Australische bowlers die in dezen wedstrijd den bal met suc ces hanteerden. Oranje Vrijstaat scoorde 88 en 146. Grimmitt 535 en 5—67. O' Reilly 438 en 534. Australië 3614 waarvan Mc. Cabe 112 en O'Brien 109. Te Leeuwarden werd Dinsdagavond de zes tiende partij gespeeld van de match Vos Rajchenbach om het wereldkampioenschap dam men. Deze partij had het volgende verloop: Wit; J. H. Vos. Zwart; M. Rajchenbach 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 31—27 1T—21 4. 37—31 21—26 5. 44—39 26x37 6. 42x31 20—24 7. 47—42 14—20 8. 41—37 T—12 9. 46—41 10—14 10. 34—29 23x34 11. 40x29 1—7 12. 27—22 18x27 13.. 31x22 5—10 14. 3731 24—30 15. 35x24 19x30 16. 11—37 20—25 17. 39—34 30x39 18. 43x34 14—19 19. 49—43 10—14 20. 43—39 12—18 21. 4540 18x27 22. 31x22 7—12 23. 37—31 19—24 24. 29x20 15x24 25. 42—37 12—17 26. 34—29 17—21 27. 29x20 21—27 28. 32x21 16x18 29. 20—15 1419 30. 37—32 19—24 31. 50—45 11—17 32. 40—34 2—7 33. 4540 7—11 34. 40—35 8—12 35. 34—29 3—8 36. 29 x 20 25X14 37. 35—30 14—19 38. 30—25 9—14 39. 48—42 19—24 40. 4237 17—22! 41. 28X17 11X22 42. 31—26 14—19 43. 32—28 12—17 44. 26-J-21 17X26 45. 28X17 18—23 46. 36—31 8—12 47. 17X8 13X2 48. 25—20 24—30 49. 31—27 6—11 50. 37—32 2—8 51. 33—28 23—29 52. 38—33 29X38 53. 32x43 8—12 54. 28—33 19X2® 55. 20—14 28—33 56. 39X28 30—34 57. 14—10 34—40 58. 10—5 40—44 Remise gegeven Een goede partij, door beiden op origineele wijze behandeld. Hoewel Vos' Hoogland-variant in de opening haar doel voorbijging door de vereenvoudiging, welke Rajchenbach juister achtte, bleef het spel interessant genoeg en de ontstane moei lijkheden zullen ongetwijfeld nog aanleiding geven tot uitvoerige analyses. In het middenspel bezat de wereldkampioen eenigen tijd het initiatief, doch Vos zette zeer sterk voort en het leek zelfs, alsof hij door een eenvoudige combinatie de winst kon nemen Ge makkelijk zou dit echter allesbehalve geweest zijn en Vos, die tempigebrek van zijn tegen stander voorzag, liet 't liever daarop aankomen. Na doorbraak van den Nederlandschen kam pioen forceerde echter ook Rajchenbach een bezetting van de damlijn, zoodat een punten- verdeeling het gevolg was. De stand is dus thans: Rajchenbach 16 gespeeld. 5 gewonnen, 11 re mise, 0 verloren, 21 punten. Vos 16 gespeeld, 0 gewonnen, 11 remise, 5 ver loren, 11 pnten. De zeventiende partij wordt heden te Gro ningen gespeeld. Te Amsterdam werd Zondag de tweede partij uit den herkamp om den meestertitel tusschen Stahlberg, Amsterdam, en Kalden. Den Haag, gespeeld De partij ging ongeveer gelijk op, tot dat Kalden in het eindspel voordeel behaalde, en tot een winststand had kunnen komen. Hij verzuimde dit echter, en de Amsterdammer wist nu het eindspel door een meerslagenzet remise te houden. De stand is nu: J. C. P. Kalden 2 110 3 M. R. C. Stahlberg 2 0 1 1 1 Er moet thans nog één partij gespeeld wor den. Indien Kalden deze gelijk houdt, heeft hij den meestertitel gewonnen. De te Amsterdam gespeelde competitie-wed strijd tusschen twee tientallen van den Am- sterdamschen Schaakbond en den Noord-Hol- landschen Schaakbond had het volgende resul taat: Amsterd. Schaakbond N.-Holl. Schaakbond W. Koomen—L. Prins 0—1 J. Sterk—R. A. G. Davidson 0—1 T. V. Scheltinga—G. Kroone 54 S. van Mindeno—G. Bollebakker Y* P Witteman—P. F- Prinsen Geerligs V;—Vis C. DekkerJ. L. Sohlberg I0 T. van Herrikhuyzen—C. Pels 1—0 C. Struylaart--dr. J. de Grasr 01 G. LohmanJ. Vreeken 0 1 G. Fikke—A. Slob 0—1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4