Vreugde in Italië over de jongste successen Het stoffelijk overschot naar Londen overgebracht Jubileum-kabinet op komst in Frankrijk De kabinetscrisis in Frankrijk DE BEZETTING VAN NEGHELLI Felle koude in de Ver. Staten it f 1 T EEN DROEVE TOCHT NUMMER HONDERD IS BEREIKT Het nieuws van heden DE BAROMETER l i m x VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 23 JANUARI 193Ö Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19759 Badoglio seint alleen berichten over de overwinningen in het Zuiden; van het Noor delijk front hoort men weinig Volgens Stefani zou Ras Desta dood zijn Onrust te Dessie In Minnesota is het verrichten van arbeid in de open lucht onmogelijk Het onderzoek naar den wapenhandel Staatscommissie vraagt 7500 dollar Mevrouw Stavisky naar New York IJ' X}' V* f* - MiÉiHiËÊi Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinn Nationaal Macedonisch comité ontbonden Koning Edward en zyn broeders volgden te voet de kist, die op een affuit was geplaatst De menigte wachtte in eerbiedig zwijgen Het thans afgetreden kabinet- Laval was het negen-en- negentigste sedert de stichting der derde republiek in 1871 Oefeningen van het Zwarte Corps", Hitler's lijfwacht Interessante cijfers De aankomst te Londen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Herriot weigert een nieuw kabinet te vormen Ook Yvon Delbos weigerde Sarraut is principieel bereidt kabinet te formeeren De overbrenging van Pater Damiaan Ook de f 15.000.- er uit NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 23 Jan. (Reuter). De overwinning van generaal Graziani op het leger van Ras Desta heeft in geheel Italië levendig enthousiasme gewekt. Het laatste communiqué van Maarschalk Badoglio en het te legram van Mussolini aan Graziani werden voorgelezen en besproken in alle partij kwartieren, herhaalde lijk onderbroken door gejuich voor Koning en Duce. Intusschen blijft Maarschalk Badoglio be richten zenden over schitterende overwinnin gen aan het Zuidelijk front, maar hij laat zich slechts voorzichtig uit over de gebeurtenissen in het Noorden. Volgens het officieele bulletin van gisteren is Neghelli in het district Ogaden in handen gevalien van twee Italiaansche motorcolonnes, die zich 237 mijl van Dolo bevonden. Men hecht strategische beteekenis aan de verovering van deze plaats, die zoo klein is, dat zelfs de Italiaansche kaarten den naam niet geven. Ras Desta zou er echter zijn hoofd kwartier hebben gehad en het zou bovendien het beginpunt van een karavaanroute zijn ge weest, welke naar Kenya leidde. Deze route is jaren geleden door de Engelschen aange legd. Zij werd gebruikt om voorraad uit Kenya naar de Abessinische hoofdkwartieren te ver voeren. De Duce is zoo opgetogen over het Jongste succes, dat hij, zooals reeds gemeld, een per soonlijke boodschap aan generaal Graziani heeft gezonden, waarin hij hem mededeelde, dat „de ziei der Italiaansche natie trilt van trots". Anderzijds schijnen hardnekkige gevechten aan het Noordelijk front plaats te vinden; een feit, dat wel niet wordt toegegeven, maar dat tn het bulletin van gisteren vluchtig werd ge noemd. In militaire kringen acht men het waarschijnlijk, dat de Maarschalk van plan is een opmarsch te beginnen. Men vermoedt ech ter. dat hij het aanvalsplan zal wijzigen en waarschijnlijk tot een zijdelingschen aanval in plaats van tot een frontaanval zal over gaan. Inmiddels kan niet worden ontkend, dat de Abessiniërs het den Italianen in het district Tembien erg lastig maken en hun opmarsch in hooge mate belemmeren. Het bericht, dat Aksoem zou zijn heroverd, wordt te Rome met verontwaardiging tegen gesproken. (Copyright News Chronicle-ANP) De correspondent van het agentschap Ste fani te Djiboeti verneemt uit Addis Abeba, dat Woldé Tadik, de president van den Abessini- schen senaat zich openlijk zou hebben uitge sproken voor een direct accoord met Italië. Troepen betoogers zouden door de stad trek ken, die betoogingen houden ten gunste van Woldé Tadik, wiens aanhangers dagelijks in aantal zouden stijgen. Uit Nairobi verneemt het agentschap, dat talrijke Abessinische krijgers, die door de Italiaansche troepen achtervolgd wer den, een toevlucht hebben gezocht In Ke nya, waar zij verklaarden dat het groote leger van Ras Desta volledig op den af tocht is en tracht schuilhoeken te vinden in grotten en levensmiddelen te vergaren door middel van razzia's. Ras Desta zou ge dood zijn. Uit Djiboeti meldt het agentschap verder nog, dat de laatste berichten uit Abessimë be vestigen, dat de opstand onder de bevolking van Godjam zich uitbreidt over de volksstam men der Mollogo, Jimma en Aroessi. In Dji boeti aangekomen reizigers zouden verteld heb ben, dat de Mohammedanen en boeren in het Zuid-Westen, die het overheerschend ras vijan dig gezind zijn, de op de vlucht geslagen sol daten van Ras Desta ontwapenen en dooden. PORT SAID, 23 Jan. (Reuter.) Gisteren pas seerden van Napels naar Massoea stoomend, de „Lombardia" met 4200 man, de „Principessa Maria" met 2800 man, het hospitaalschip „Te- vere" met 250 man en „De Pollenzo" en „But terfly" met materieel Port Said. DJIBOETI, 23 Jan. Stefani deelt mede, dat in de omgeving van den Negus de grootste on rust heerscht. De leiders van de Abessiniërs vreezen nieuwe berichten over een Italiaan- schen opmarsch. Eerst na lange besprekingen konden de raadslieden van den Negus een nieuw oorlogsplan opbouwen, aangezien zij het onderting oneens zijn. Voor het eerst sedert het begin van den oorlog slaagde de Negus er niet in zijn ont moediging te verbergen, welke veroorzaakt wordt, niet alleen door de Italiaansche be dreiging, doch ook door de geregelde twisten van de militarie leiders onderling en den geest van verzet onder de bevolking. NEW-YORK, 23 Jan. (Reuter) In het ge- heele gebied van Midden-Montana tot Illinois, van de Canadeesche grens tot het Noordelijk deel van Missouri heerscht een koude, zooals in deze streken sedert vele jaren niet meer is voorgekomen. Talrijke plaatsen melden tempe raturen van 29 tot 48 graden Celsius onder nul. In Minnesota, waar het kwik tot 48 graden onder nul is gedaald, is het verkeer vrijwel vol komen stilgelegd, evenals het zakenleven. Het verrichten van arbeid in de open lucht is zoo goed als onmogelijk. Reeds zijn 12 personen doodgevroren. De dokters hebben het druk met het behandelen van bevroren handen en voeten. In tien staten heeft noodweer gewoed. De scholen zijn in deze streken gesloten. Talrijke personen- en goederentreinen en autobussen zijn blijven steken. Bij St. Clairsville in den staat Ohio zijn eeni- ge autobussen, waarin zich meer dan 100 schoolkinderen bevonden, ingesneeuwd. Aan het optreden der bereden politie, die, na een langen rit te hebben gemaakt, de autobussen vrij maakte, is het te danken, dat de kinderen gered zijn. WASHINGTON, 23 Jan. (Reuter). De presi dent van de senaatscommissie tot het instel len van een onderzoek naar den particulieren wapenhandel, senator Nye, heeft medegedeeld, dat de commissie besloten heeft, een bedrag van 7500 dollar bij den senaat aan te vragen voor de voortzetting van het onderzoek. Waar schijnlijk zal dit verzoek reeds heden tot den senaat gericht worden. Het desbetreffende be sluit is door de commissie met eenstemmig heid genomen. PARIJS, 23 Januari (Reuter) Mevrouw Stavisky, die een contract heeft gekregen om op te treden als koriste in een New-Yorksche nachtclub heeft zich naar Londen begeven, om zich van daar uit in te schepen naar de Ver- eenigde Staten. Volgens den raadsman in haar proces, heeft mevr. Stavisky na haar vrijspraak ettelijke hu welijksaanzoeken ontvangen. Zij denkt er ech ter niet aan een van deze aanzoeken te aan vaarden. Haar grootste zorg is de opvoeding van haar twee kinderen. Zij zal trachten zoo lang mogelijk de manipulaties van haar man voor hen geheim te houden.^ v «V* - v i-K s De katafalk met het stoffelijk overschot van wijlen Z. M. Koning George V van Engeland in de Maria Magdalerakerk te Sandringham, omringd door een eerewachtbestaande uit personeel van het koninklijk slot VERWACHTING: Meest matige, Wes- g telijke tot Zuidelijken wind, aanvanke- j= lijk opklarend met weinig of geen neer- slag, later weer toenemende bewolking =j met regenkans, iets kouder des nachts, overdag weinig verandering in tempera- tuur. Hoogste barometerstand: 763.1 te Toulouse Laagste barometerstand: 739.3 te Lerwick. Zon op 7.58 - onder 4.27 - Licht op 4.57 Maan op v.m. 7.22 onder n.m. 3.36 Nieuwe Maan 24 Januari .iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil SOFIA, 23 Jan. (Reuter) Volgens mede- deeling van den Minister van Binnenlandsche Zake is het Nationaal Macedonisch Comité van den legalen Macedonischen Emigrantenbond in Bulgarije ontbonden op grond van het ver bod der partijen. In de vroege ochtenduren drong de politie het bureau van het comité binnen en nam het geheele archief in beslag. Het ontbonden comité is l'/2 jaar geleden door de regeering-Georgieff ingesteld en de le den waren meest Protogerowisten en derhalve nooit door de aangesloten emigrantenbonden, waarvan de leden meest aanhangers van Mi- chailoff zijn, erkend. Bij de bestuursverkiezin gen werden eenige dagen bijna enkel Michai- lowisten gekozen. De minister verklaarde, dat vooreerst noch nieuwe verkiezingen voor een nationaal comité, noch een congres van de bonden zal worden toegelaten. LONDEN, 23 Jan. (Reuter). De droeve stoet, waarin het stoffelijk overschot van koning George naar Westminster Hall werd overge bracht, is vanmorgen van San- dringham vertrokken. Nadat in de kleine parochiekerk van Sandringham een korte dienst was gehouden, zette de stoet zich in beweging naar het station Wol- ferton. Het stoffelijk overschot werd op een affuit geplaatst; onmiddellijk daarachter schreden ko- De Fransche staatsman, die thans een ministerie zal vormen, nu Laval is af getreden, zal het honderdste In elkan der timmeren sedert deze Fransche republiek uit de puinhoopen van het keizerrijk van Napo leon III na den Fransch-Duitschen oorlog van 1870'71 ontstond. Het honderdste ministerie in 65 jaren! Het is niet mis. Bij de vorming van het 99e schreef La Croix: „De reeks der ministeries rolt gelijkmatig af, en wanneer een journalist op het einde der vorige eeuw voor speld had, dat in het jaar 1935 het 99e ministe rie zou optreden, zou men schouderophalend geglimlacht hebben. Maar het is toch een feit geworden." En thans is nummer honderd be reikt. De Fransche couranten zullen nu wel met allerlei statistieken komen aandragen. De Fran- schen zelf moeten er de conclusies maar uit trekken. In ieder geval zijn zij waard, ovei- dacht te worden. Het parlementarisme en de democratie kunnen er slechts baat bij hebben. Het is interessant op eenige cijfers te wijzen. Sedert het einde van het jaar 1929 bijvoorbeeld zijn er niet minder dan zeventien kabinets crisissen geweest. Daaronder waren er vijf, die geheel plotseling uitbraken: Polncaré Juni 1929, Taróieu Mei 1932, Chautemps en Daladier Januari 1931. Deze drie ministeries vielen in de Kamer. In den Senaat gingen ten gronde: Tar- aieu December 1930 en Laval in 1932. Niet plot seling, maar „normaal" demissionneerden in dezen tijd de volgende kabinetten: BriandOcto ber 1929, Tardieu Februari 1930, Chautemps Februari 1930, Steeg Januari 1931, Herriot De cember 1932, Paul-Boncour 1933, Daladier 1933, Sarraut 1933, Doumergue 1934, Flandin 1935, Laval 1936. Van Januari 1882 tot Februari 1889, dus in zeven jaren, kwamen elf ministeries aan het bewind. Van Jan. 1892 tot April 1896 verschenen er negen en van October 1910 tot Augustus 1914 eveneens negen. Na bovenstaande cijfers overdacht te hebben, zal niemand de hoop koesteren, dat het hon derdste ministerie der Fransche republiek een buitenissig lang leven zal hebben. Men zal het, al is het een jubileumsministerie, evenmin sparen als al de vorige. Misschien valt het juist als centenair kabinet met een recordsnel heid zonder weerga. De tijden zijn er .wel naar' ning Edward VIII, zijn broeders en lord Hare- wood, die den afstand van Sandringham naar Wolferton en van Kings Cross station naar Westminster Hall te voet aflegden. In het eerste rijtuig, dat in den stoet volgde, hadden de koningin-weduwe, prinses Mary en de hertogin van York plaats genomen. De drie vorstelijke vrouwen waren geheel in het zwart gekleed en droegen een zwarten sluier, die haar gelaat bedekte. Niettemin kon men een oogenblik zien, dat koningin Mary zeer bleek was. Haar gelaatsuitdrukking was smartelijk. In het tweede rijtuig volgden de hertogin van Gloucester en de hertogin van Kent, die eveneens gesluierd waren. Het personeel van het koninklijk huis en vele dorpsbewoners had den zich bij den stoet aangesloten. Toen de stoet het station Wolferton bereik te, wachtte daar reeds de koninklijke trein. Het stoffelijk overschot werd in een speciaal salonrijtuig geplaatst, dat zwart en purper ge schilderd was. Een tweede salonrijtuig was met bloemen overladen. Te half drie in den middag hield de ko ninklijke trein in Kings Cross Station te Londen stil. Voor het station had zich een groote menigte verzameld, die eerbiedig het hoofd ontblootte, toen de kist met het stof felijk overschot, waarop de kroon was ge plaatst, naar buiten werd gedragen. De kist werd wederom op een affuit geplaatst, dat getrokken werd door een batterij der ko ninklijke bereden artillerie. De affuit w<erd geflankeerd door detache menten van de grenadier guards en voorafge gaan door bereden politie. Ook thans weer volgden de koning, de prin sen en lord Harewood te voet het stoffelijk overschot. Leden van de hofhouding schreden daarachter, terwijl de stoet gesloten werd door een afdeeling bereden politie. Behalve de bat terij der artillerie en de grenadier guards na men geen militaire afdeelingen aan den stoet deel. Ook de afzetting werd geheel door de po litie verzorgd. Langs den geheelen weg, die door den stoet werd gevolgd, had zich een enorme menschen- massa verzameld, die in eerbiedig zwijgen wachtte en bij het voorbijgaan van het stoffe lijk overschot groette door het hoofd te ont- blooten. Koningin Mary wachtte de aankomst van den stoet te Westminster. Zij schaarde zich met de andere leden der koninklijke familie aan weerszijden van de katafalk in Westmin ster Hall, waarop de kist werd geheven. Na deze plechtigheid werd een dienst begon nen, die ook werd bijgewoond door de leder, van het Hooger- en Lagerhuis. Dinsdag a.s„ de dag der bijzetting, zal waar schijnlijk algemeene rouwdag voor geheel En geland zijn. De winkels en kantoren zullen dien dag gesloten zijn. Koning Edward VIII zal, naar de bladen melden, waarschijnlijk na de bijzetting van het stoffelijk overschot van zjjn vader een radioboodschap tot het Britsche volk en tot de geheele wereld richten. Naar de „Daily Express" bericht, was de ver tegenwoordiger van Ierland te Londen, Dulan- ty, niet aanwezig bij de proclamatie van der. koning in St. James palace. Bij navraag op het Iersche commissariaat werd medegedeeld, dat dit geschiedde op aanwijzing van Dublin. Het stoffelijk overschot van Koning George is van Sandringham naar Londen overge bracht, Groote vreugde in Italië over Graziani's suc cessen. BritschFransche voorbereidingen in de Roode Zee? De kabinetscrisis in Frankrijk; Herriot con fereert met president Lebrun; hij weiget een nieuw kabinet te vomen. Felle koude in de Ver. Staten. Nationaal Macedonisch comité in Bulgarije ontbonden. Prinses Juliana heeft de nieuwe Middelbare Technische School te Leeuwarden geopend. Chef van plaatskaartenbureau bij de Ned. Spoorwegen te Haarlem wegens verduistering tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De bekende schrijver van kinderboeken, J. Stamperius, is op 78-jarigen leeftijd te Zeist overleden. De prijs van 15.000 in de vijfde klasse der Staatsloterij is gevallen op nummer 14635. De Wereldjamboree 1937 zal van 110 Augustus hoogstwaarschijnlijk te Bloemendaal gehouden worden. Bij vergoeding aan jeugdige werkloozen, aan werkobjecten verbonden, wordt voortaan on derscheid naar leeftijd gemaakt: de gemeenten worden in drie klassen ingedeeld. Begrafenis van den zeereerw. heer Pastoor Litjens, het slachtoffer van den laffen moord te Geysteren. O PARIJS, 23 Jan. (Reuter). Hedenochtend te 10 uur heeft de president van de Fran sche Republiek, Lebrun, Herriot ontvangen, teneinde met hem de kabinetscrisis te be spreken. Herriot heeft geweigerd een nieuw Kabi net te vormen toen Lebrun hem dit aan bood. Ook de voorzitter van de rad. soc. Kamer- fractiee Yvon Delbos heeft het aanbod van den president van de republiek, Lebrun, een nieuw kabinet te vormen van de hand gewezen. Sarraut heeft in principe aangenomen een nieuw kabinet te vormen, doch hij be hield zich voor een definitief antwoord te geven na de besprekingen, welke hij denkt te voeren. Hij zeide: „Ik ben niet zeer geneigd deze functie te aanvaarden, en ik heb Lebrun mannen aangewezen, welke beter dan ik in staat zijn deze taak te volbrengen." De plechtigheden van de officieele ontvangst van de roemrijke overblijfselen van Pater Da miaan zullen plaats hebben op Zondag 3 Mei a.s. Dienzelfden avond nog zal de praalkist naar Leuven in de St. Pieterskerk worden over gebracht. Op Maandag 4 Mei zal in dezelfde kerk een plechtige Requiem-mis worden gecelebreerd, waarna de overblijfselen van den Held van Mo- lokaï processiegewijze naar het praalgraf in de kerk van de Paters der H. H. Harten worden overgebracht. In de vijfde klasse der Staatsloterij is de prijs van 15.000 heden getrokken en gevallen op nummer 14635. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 752J) yorige stand: 719,1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1