DE REGEERING-LAVAL AFGETREDEN De troonsbestijging van Edward VIII De schending van de vrije der constitutie stad Danzig Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 23 JANUARI 1936 Ochtendblad Genoodzaakt door het uittreden uit het kabinet van de radicaal-socialistische ministers Herriot, DE MIDDELEEUWSCHE TRADITIE GEHANDHAAFD Bonnet, Bertrand en Paganon Vorming eener nieuwe regeering door Laval afgewezen PARIJS, 22 Jan. (Reuter). Hedenmiddag om 16 uur 45 is het kabinet-Laval afgetreden. OOK BOUISSON WEIGERT DE KABINETSFORMATIE De autonomie van Noord-China BEHANDELING IN DEN VOLKENBONDSRAAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19758 Pracht en praal, welke de troons bestijging indrukwekkend maken Tekst der proclamatie Laval heeft den president der republiek rapport uitgebracht over de plaats gehad hebbende gebeurtenissen en mededeelingen in een 's middags gehouden kabinetsraad en bood daarop het ontslag van bet geheele kabinet aan. President Lebrun heeft het ontslag aanvaard. De president gaf den ministers de opdracht voorloopig de zaken te blijven leiden. Een overzicht tijdens de plechtige proclamatie van de troonsbestijging van Z. M. Koning Edivard VIII van Engeland, vanaf het balcon van St. James Palace te Londen Het officieel communiqué Stormwaarschuwingsdienst te 15.30 uur aan alle posten: „Attentie- j= Nanking verliest bijna geheel Tsjahar Oost-Hopei zou een ontwerp voorbereiden van een militair, politiek en economisch verdrag met Mandsjoekwo. Eden als rapporteur constateert ernstige schendingen der aan vaarde verplichtingen Verweer afgewezen van den senaatspresident Minister Eden Verklaring van den Volken bondscommissaris Senaatspresident Greiser aan het woord Ten si&iolge van den sneeuwval der laatste dagen ligt de sneeuw in de Dolomieten thans 40 c.M. hoog NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek* LONDEN, 22 Jan. (Reuter). Omtrent den plechtigen stoet, welke van St. James Pa lace naar de Beurs trok, wordt nog het vol gende medegedeeld: De stoet werd geopend door voorrijders van de lijfgarde. Hierachter volgde een escadron- garde-kurassiers, met in de zon fonkelende borstharnassen. Daarachter kwamen de vier statie-karossen, waarin de functionarissen za ten, die de proclamatie moesten voorlezen. Zij werden gevolgd door den Koning. Bjj Temple Bar, waar de hoogheidsrech ten van de City beginnen, werd halt ge maakt en de maarschalk van de City vroeg met luider stem: „Wie komt daar?", waarop het antwoord luidde: „Officier van Zijne Majesteit om Zijne Koninklijke Majesteit Edward VIII te proclameeren". Een oorverdoovende ovatie brak los en het volkslied werd gezongen. Vervolgens trok de stoet naar de Beurs, waar de Lord Mayor een driewerf hoera op den Ko ning aanhief, dat door de onafzienbare men- schenmenigte werd overgenomen. Op dit oogen- blik heerschte rust in de anders zoo bedrijvige City, kantoorbedienden en stenotypisten, direc teuren en secretarissen, makelaars en kooplieden hadden zich voor de beurs en in de nabijge legen straten opgesteld om de proclamatie te hooren. Zoover het oog reikte stonden zij schou der aan schouder en tijdens het voorlezen van de proclamatie was het zoo stil, dat men ieder woord kon verstaan. De proclamatie van de troonsbestijging van Koning Edward VIII is opgesteld in oud- Engelsch, waarvan de vrije vertaling als volgt luidt: „Aangezien het den Almachtigen God heeft behaagd, onzen heerscher Koning George V, gezegender en roemrijker nage dachtenis, tot zich te roepen, komt door zijn overlijden de Rijkskroon van Groot- Brittannië en Noord-Ierland alleen en recht matig den hoogen en machtigen Vorst Ed ward. Wij, de geestelijke en wereldlijke Lords van dit Koninkrijk, openbaren en proclameeren derhalve met bijstand van den troonraad van den overleden Koning, alsmede een aantal andere Heeren van Rang, den Lord Mayor, Aldermen en burgers van Londen, met een stem der tong en des har ten, dat de hooge en machtige vorst Edward thans door den dood van onzen overleden heerscher, zaliger nagedachtenis, onze eenige wettige en rechtmatige leenheer Ed ward VIII door de genade Gods Koning van het Vereenigde Koninkrijk van Groot-Brit- tannië en Noord-Ierland, Verdediger van het Geloof en Keizer van Indië wordt. Hem zweren wij volledig trouw, voort durende gehoorzaamheid, uit geheel ons hart en in diepe aanhankelijkheid en bid den God, door Wien Koningen en Konin ginnen regeeren, den koninklijken vorst Edward te zegenen met lange en gelukkige jaren van heerschappij over ons." Koning Edward en de hertog en hertogin van York en Gloucester zijn hedenmiddag per spoor van Londen naar Sandringham teruggekeerd. De koning was voornemens te vliegen, doch ten gevolge van den mist is hij per spoor gegaan. HET KABINET-LA VAL AFGETREDEN; LAVAL WIJST HET VERZOEK EEN NIEUWE REGEERING TE VORMEN, AF. De schending der constitutie van de vrije stad Danzig te Genève behandeld. De plechtigheden der koningsproclamatie in Engeland. De vertegenwoordiging van vorsten en regee ringen bü de begrafenis van Koning George. Het rapport van Eden aan de sanctieconferentie over de Engelsche vragen inzake gemeenschap pelijke actie in de Middellandsche Zee. De bezetting van Neghelli wordt door Italië als hoogst belangrijk beschouwd. De plaats van Henderson blijft voorloopig on bezet. Cijfers van de communistische partij in Frank rijk. Teraardebestelling van Jhr. nr. dr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud-Commis saris der Koningin in Groningen. De Regeering overweegt een bezuiniging van ongeveer zeven millioen op den werklozen steun. Inval by afdeelingsleider van „Zwart Front" te Lepelstraat. PARIJS, 22 Jan. (Reuter). Om drie uur des middags was de be slissende kabinetsraad bijeenge komen. De beraadslagingen duur den tot vier uur. Reeds bij den aanvang der zitting maakten mi nister Herriot, minister van handel, Bonnet, minister van koopvaardij, Bertrand en minister van binnen- landsche zaken, Paganon, bekend, dat zij zouden aftreden, terwijl de beide uit den senaat afkomstige radicaal-socialistische ministers Rég- nier, minister van financiën en Maupoil, minister voor pensioenen, zich vooreerst niet aansloten bij dezen stap. Er volgde een gedachtenwisseling over den algemeenen politieken toestand, terwijl de definitieve be slissing over het lot van het kabinet nog even werd uitgesteld. In een onmiddellijk aan deze zit ting aansluitende vergadering van het kabinet, viel de beslissing tot aftreden. Herriot zal zijn verzoek om ontslag afzonderlijk aan den president der republiek doen toe komen, evenals Louis Marin. De andere leden van het kabinet zul len hun ontslag in een gemeen schappelijk schrijven aanvragen. Over het aftreden van de regeering-Laval Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii^ VERWACHTING; Meest matige Zuidelü- ke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt H met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk H enkele regen- en hagelbuien, weinig ver- 1| andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Kouder des nachts. Geseind van De Bilt Woensdagmiddag j= sein neer". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiaiiiiiiiiiiiiiiiil is een officieel communiqué uitgegeven, waar in o.m. gezegd wordt: In een kabinetsraad deelde minister-presi dent Laval mede, dat hij het volgende door Herriot, Bonnet, Paganon en Bertrand on- derteekende schrijven had ontvangen: Minister-president! U kent het besluit van het dagelijksch bestuur der radicaal- socialistische partij over de door het kabinet gevolgde politiek en zijn wenschen ten opzichte van den stemdwang in de radicaal-socialistische fractie. Uit een ge voel van trouw jegens onze partij en van oprechtheid jegens U, gelooven wij politiek oprecht te handelen, wanneer wij U me- dedeelen uit de regeering te treden. Het komt ons inderdaad voor, dat wij u niet meer den on ontbeerlijken steun onzer vrienden kunnen blijven bieden om U in de Kamer de voor iedere regeering nood zakelijke meerderheid te garandeeiren in het oogenblik, waarop zich zoo vele moei lijke problemen voor ons voordoen, die een oplossing eischen. Wij stellen er prijs op u wederom onze dankbaarheid tot uiting te brengen voor de voortdurende welwillend heid, die gij ons in den loop van onze sa menwerking van acht maanden heeft be wezen. Na voorlezing van dit schrijven deelde Laval mede, dat hij onder deze omstandigheden den president der republiek het aftreden van het geheele kabinet ter kennis zou brengen. Laval heeft na indiening van zijn verzoek om ontslag tegenover ver tegenwoordigers van de pers ver klaard, dat hij het aanbod van den president een nieuwe regeering te vormen, heeft afgewezen. Lebrun is nog Woensdagavond begonnen met zijn beraadslagingen omtrent de vor ming van een nieuwe regeering. Hij heeft allereerst de voorzitters van Kamer en Senaat ontvangen en vervolgens contact gezocht met de voorzitters van de groote fracties. In een onderhoud van anderhalf uur met den president van de Kamer, Bonisson, heeft Lebrun dezen de vorming van een nieuwe regeering aangeboden. Bouisson heeft echter de kabinetsformatie ge weigerd. Men heeft opgemerkt, dat Lebrun ditmaal de anders gebruikelijke beraadslagingen over den politieken toestand met de leidende par lementsleden bekort heeft en terstond pogin gen in het werk heeft gesteld aan de regee- ringscrisis een snel einde te maken. PEKING, 22 Jan. (Reuter). Naar uit wel ingelichte Chineesche bron wordt gemeld, zou prins Teh, de voornaamste leider van Binnen-Mongolië, voorstander zjjn van de onafhankelijkheidsbeweging, die reeds een voldongen feit zou zijn. Nanking zou bijna geheel Tsjahar ver liezen. Voortgaande zeide Greiser den Poolschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, Beek, dank dat hü erkenning heeft gevonden voor de vredesfuncties van Danzig. having van de constitutie, noch op die van de geldigheid der laatste verkiezingen zou ingaan. De raad heeft zekere verplichtingen jegens de vrije stad op zich genomen. De bevredigende vervulling daarvan is bemoeilijkt door de houding van den senaat. Eden besloot met te zeggen, dat hij gaarne de meening van den raad zou vernemen, al vorens hij met bepaalde voorstel len komt. GENEVE, 22 Jan. Vanmorgen heeft de Volkenbondsraad in niet- openbare zitting een aanvang ge maakt met de behandeling der kwesties ten aanzien van Danzig. Het debat werd geopend door den rapporteur, den Britschen minister van buitenlandsche zaken Eden, die verklaarde, dat hij voor het oogen blik niet op de détails wilde in gaan, doch slechts den algemeenen toestand bezien. Eden zeide, dat hij er bij het indienen van zijn vorig rapport over dit ontwerp reeds op heeft gewezen, dat de te behandelen vraagstukken gelukkig geen betrekking heb ben op eenigerlei meeningsverschil tussohen Danzig en Polen. Tegelijkertijd moet het echter betreurd worden, dat de Volken bondsraad zich weer eens heeft bezig te houden met de schending van de consti tutie der vrije stad door de regeering van Danzig. Deze constitutie, aldus Eden, is onder de garantie van den Volkenbond ge steld en de raad is verplicht, haar te hand haven. Zoolang de raad kan rekenen op den goeden wil, men zou bijna willen zeggen de goede trouw van de Danziger regee- ring, zal hij zeker gaarne tijd en moeite besteden aan het onderzoek dezer kwesties. Sedert het rapport van September ech ter hebben zich gebeurtenissen voorgedaan, die het twijfelachtig doen zijn, of de regee ring van Danzig inderdaad met goeden wil en te goeder trouw optreedt. Tot dusverre heeft de raad er op kunnen rekenen, dat zijn aanbevelingen op grond van de bestudeerde en onpartijdige goedkeuring der juristen door de regeering van Danzig uitge voerd worden. De president van den senaat zelf heeft de verzekering gegeven, dat de senaat de desbetreffende maatregelen zal nemen. Men heeft Indertijd kunnen hopen, dat de raad geen nieuwe aanleiding zou hebben om zich bezig te houden met het constitutioneele leven der vrije stad. Dit is echter lang niet het geval. Ofschoon de senaat de verplichtin gen, die zijn president in Mei 1935 op zich heeft genomen, heeft ge schonden, heeft hij besloten, in menig opzicht de aanbevelingen van den raad niet ten uitvoer te leg gen. Dit besluit is bovendien door den president van den Volksdag tot uiting gebracht in een rede, die slechts tot gevolg kon hebben, dat een atmosfeer van vijandschap en wrok jegens den raad werd ge schapen. Eden zeide verder, dat hij thans noch op de kwestie der hand- De Fransche gedelegeerde Leger sprak in den zelfden geest als Eden. Hij verklaarde, dat het voor den Volkenbondsraad niet gaat om een inmenging in de interne aangelegenheden van Danzig ter bevordering van een of andere poli tieke richting, maar om de handhaving van het gezag van den Volkenbond, dat in verdragen is neergelegd. De Fransche regeering zal leder voorstel steunen, dat de strekking heeft, de normale toepassing der constitutie van Danzig te waarborgen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door de Spaansche gedelegeerde, De Madariaga, de Deensche en de Poolsche ministers van Buiten landsche Zaken, Litwinof, door den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken en door den Pcrtugeeschen gedelegeerde Vasconcellos. De Volkenbondscommissaris te Danzig, Lester, verklaarde met nadruk, dat hij niet vooringenomen was tegen een bepaalde par tij en dat hij de toepassing van nationaal- socialistische beginselen gerechtvaardigd achtte, voor zoover zij niet in strijd zijn met de constitutie. Helaas heeft de senaat van Danzig besloten, de aanbevelingen voor een deel niet ten uitvoer te leggen. Nadat de Volkenbondscommissaris Lester het woord gevoerd had, verklaarde de Dan- zigsche senaatspresident, Greiser, dat hij uit naam van den senaat kon vaststellen, dat de regeering van Danzig niet het voor nemen had, zich op eenigerlei wijze tegen het statuut van de Vrije Stad te keeren. zoodat alle ongerustheid ten opzichte van een toespitsing van den internationalen toe stand, voor zoover dit van Danzig afhing, reeds onmiddellijk kon worden begraven. Goede wil is aanwezig, zoowel bij de leden van den Volkenbondsraad als ook by den senaat van Danzig. Het schynt hier dus uitsluitend te gaan om meeningsverschillen tusschen de juristen van den Volkenbond en de juristen van Danzig. Van de zes aanbevelingen van den Vol kenbondsraad heeft Danzig er vier ten uit- .voer gelegd, de beide overige zijn niet on uitgevoerd gebleven uit gebrek aan goeden wil, maar omdat het hoogste Danzigsche gerechtshof in deze kwestie een ander stand punt heeft ingenomen dan de Volkenbonds juristen. Wanneer de onafhankelijkheid van Danzig een feit wil zijn, moet ook de eer biediging van zijn rechterlijke instellingen gewaarborgd zijn. Na de redevoering van Greiser nam Eden nogmaals het woord. Hij verklaarde het niet eens te zijn met de opvatting van Greiser, volgens welke het bij de niet-uitgevoerde aanbevelingen zou gaan om juridische on- eenigheden. De toestand kan in geen geval zoo biyven. Er moet een oplossing gevon den worden, maar het is te hopen, dat de samenwerking met den Volkenbondscoro- missaris weer mogelijk zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1