Abessinische successen in het Noorden? Bij den dood van Koning George Het nieuws van heden De kabinetscrisis in Frankrijk HEVIGE GEVECHTEN BIJ MAKALLE EEN RAPPORT OVER ZIJN ZIEKTE Uit Vaticaanstad DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 24 JANUARI 1936 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19761 Middellandsche Zee Koning Edward naar Bucking ham Palace Door een buitenlandsch schip verloren? Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiius Zeven zeemijnen in de Naar vereeniging der legercorpsen van Ras Kassa en Ras Seyoem? Ras Nassiboe snelt Ras Desta te hulp De strijd in het Zuiden Het stoffelijk overschot van Koning George V in Westminster Hall Artsen hebben er de laatste jaren herhaaldelijk op aangedrongen, dat hij den winter op het vasteland zou door brengen 1800 visschers op ijs schots weggedreven De voorloopige ministerlijst van Sarraut reeds gepubliceerd Zijn laatste hand- teekening DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Besprekingen voort gezet Nieuw incident in het Verre Oosten Mongoolsche grenspost overvallen De Kardinalen Verdier en Baudrillart NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. komende reizigers bevestigen officieus, dat in het woestijngebied van Dagahamodo ten Zuid- Westen van Daggaboer een Italiaansch vlieg tuig is neergestort. Het zou hier een groot tweemotorig toestel betreffen aan boord waar van zich twee Italianen bevonden. Het toestel zou ernstig beschadigd zijn. MADRID, 23 Jan. (Reuter). Bij de kust voor Palamos (Katalonië) hebben visschers zeven zee- mijnen gevonden van de modernste constructie. Een schip van de Spaansche kustwacht heeft deze gevaarlijke vondst aan boord genomen. Te Cartagena zal een onderzoek naar de her komst van deze oorlogsmachines worden inge steld. Men vermoedt, dat een buitenlandsch schip deze heeft verloren. Londen ontvangt zijn overleden vorst. Een overzicht van den rouwstoet op weg door de straten der Engelsche hoofdstad naar Westminster Hall, waar. het stoffelijk overschot van wijlen Koning George V werd opgebaard VERWACHTING: Matige, tijdelijk wel licht toenemende wind uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, kans op eenigen regen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, la ter mogelijk zachter. Hoogste barometerstand: 762.8 te Boedapest. Laagste barometerstand: 743.5 te Hernösand. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Hedenmorgen heeft koning Edward zich van York House naar Buckingham Palace begeven, waar hij zich eenige uren met de Staatszaken bezig hield. Geseind van De Bilt, hedenmorgen te half tien uur aan alle posten: „Attentie- sein neer." Aan het Zuidelijk front trekt ras Nassiboe - snel op. H}j bedreigt het centrum en de rech terflank der Italianen. De troepen van Graziani bezetten een front van ongeveer 700 KM. Het doel van ras Nassiboe is nu Graziani te dwingen zijn operaties tegen het leger van ras Desta te staken. HARRAR, 24 Jan. (Reuter) Uit Djidjiga Naar thans vaststaat zullen vijf regeerende vorsten tegenwoordig zijn bij de begrafenisplech tigheden van Koning George a.s. Dinsdag, t.w. koning Karei van Roemenië, koning Boris van Bulgarije, koning Leopold van België, de ko ning van Noorwegen en de koning van Dene marken. De koning van Italië zal zich laten vertegenwoordigen door kroonprins Umberto. DESSIE, Donderdagavond. Volgens een officieel Abessinisch communiqué, dat vandaag is gepu bliceerd, zijn duizenden Italianen gedood in een geweldig gevecht, dat thans in de bergen ten Noorden van Makallé woedt. In een gevecht van man tegen man, waarbij de Abessiniërs met de bajonet op het geweer aanvielen, werd de sedert Maandag door de Italianen begon nen aanval volkomen afgeslagen, waarna de Abessiniërs oprukten. Ras Seyoem's troepen, die in het onlangs her overde gedeelte van het district Tembien wa ren geposteerd, wisten de Italiaansche rech terflank Oostwaarts tot aan Goeralta te drij ven, waar het gevecht op het oogenblik in vol len gang is. Hij werd daarin bijgestaan door den regen en door de dekking, die de bebosch- te bergen hem verschaften. Tegelijkertijd deed generaal Kassa een aanval op de linkerflank. Wanneer de Italianen bij Goeralta wor den verslagen zullen de legers van generaal Kassa en van Ras Seyoem zich met elkan der kunnen verbinden en daardoor de ver bindingen met Makalle afsnijden, dat dan onvermijdelijk moet vallen. Maarschalk Badoglio, de aanvoerder van het Italiaansche leger, is den aanval begonnen na een zorgvuldige voorbereiding, die drie maanden duurde. Italiaansche inlandsche en blanke troepen rukten plotseling in volle vaart het district Tembien binnen, dat zij onlangs hebben moe ten verlaten. Zij werden voorafgegaan door een zwerm Italiaansche vliegtuigen en gevolgd door tanks en pantserwagens. Hun doel was onmis kenbaar het verloren terrein te heroveren en zoo mogelijk op te trekken naar Gonnar, ten Noorden van het Tsana-meer, waaruit de Nijl ontspringt. Maar volgens het Abessinische communiqué ontmoetten zij spoedig tegenslag. De troepen van ras Kassa en ras Seyoem stormden de heuvelen af en brachten de Ita liaansche colonnes met hun moordend geweer vuur in de war, om daarna met zwaarden, ge weren en bajonetten den aanval te beginnen. Een der Italiaansche vliegtuigen werd neer geschoten door commandant Dagne Wodadjo. een leerling van de militaire academie van St. Cyr. De Abessiniërs zouden tijdens een tegenaan val, terwijl zij den vijand terugdreven, ver scheidene belangrijke posities hebben genomen en tevens een groote hoeveelheid munitie, ge weren, voorraden en mitrailleurs hebben buit gemaakt. (copyright News Chronicle-ANP) De berichten over de nederlaag aan het Zui delijk front houden de officieele kringen te Addis Abeba ernstig bezig. De van het Noor delijk front ontvangen berichten geven dan ook een groote opluchting. Men meent, dat paleiskringen er bij den keizer op hebben aan gedrongen Dessie te verlaten en een bezoek aan het Zuidelijk front te willen overwegen. Volgens berichten uit Eritreesche bron zou den bi] de zeer hevige gevechten, welke tot nu aan toe voortduren aan het Noordelijk front eenige duizenden Abessiniërs zijn gedood. De Italianen zouden een groot aantal gevangenen hebben gemaakt. Men voegt hier aan toe, dat Italiaansche vliegtuigen zich in den strijd heb ben gemengd en een groot aantal bommen hebben uitgestrooid, waarna zij, zeer laag vlie gend, mitrailleur-vuur op de Abessinische co lonnes hebben geopend, waarbij zü een groote slachting hebben aangericht. Het is bijzonder opmerkelijk, dat de koning destijds is hersteld en nog zeven jaar heeft kunnen regeeren. De laatste ziekte heeft aan getoond, dat het lichaam zijn taak tot het einde toe heeft vervuld. In het artikel wordt verder onthuld, dat den koning de laatste jaren door zijn artsen vaak is aangeraden eiken winter eenige maanden op het vasteland door te brengen in een plaats met een zonnig klimaat. George V wilde echter nooit Engeland verlaten, daar zijn diep plichts besef hem steeds bij zijn werk hield en hij bovendien sterk gehecht was aan zijn Engel sche vacantie-oorden. De voorloopige ministerlijst van Sarraut reeds gepubliceerd. Amokmaker, die 13 personen doodde, is tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Nieuw incident in het Verre Oosten. Mongool- sche grenspost door een Japan::ch-Mandsjoe- rijsche afdeeling overvallen. Meer dan 1800 visschers op een ijsschots in de Kaspische Zee afgedreven. De Labour-partij weigert een eenheidsfront met de communisten te vormen. Directeur Van Hasselt van de Kon. Ned. Stoom boot Mij. acht geen reden aanwezig, om op timistisch te zijn ten aanzien van de scheepvaart. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 755.3 Vorige stand: 752.9 ASMARA, 24 Jan. (Reuter) Daar in de pro vincie Tïgre op het oogenblik hevige gevech ten plaats hebben is de gemeenschappelijke reis naar het front, welke door de buitenlandsche journalisten op touw was gezet, voorloopig uit gesteld. KAÏRO, 24 Jan. (Reuter) De Egyptische troe pen in alle garnizoenen hebben naar het blad Al Ahram meldt opdracht gekregen zich in verband met den verwarden politieken toe stand op alle omstandigheden voorbereid te houden. jE Zon op 7.56 - onder 4.28 - Licht op 4.58 g j= Maan op v.m. 7.51 onder n.nv. 5.02 Nieuwe Maan 7.38 v.m. LONDEN, 24 Jan. (Reuter). Het beken de artsen-tijdschrift „The Lancet" publi ceert een rapport over de jongste ziekte van koning George, dat waarschijnlijk is samengesteld door een der doktoren, die den koning de laatste dagen voor zijn dood hebben verpleegd. Hoewel de toestand des konings sedert eenige weken over het al gemeen niet bevredigend was, aldus het artikel, kon de vorst toch naar buiten gaan en heeft hij op Woensdag 15 Januari nog een oogenblik op zijn ponny gereden. Den Donderdag daarna deden zich lichte catarrh-verschijnselen voor. De ongerustheid, welke tot uitdrukking kwam in de bulletins van Vrijdag en Zaterdag werd veroorzaakt door teekenen van hartzwakte. De ziekte van acht jaar geleden heeft zijn hart zeer verzwakt en invloed uitgeoefend op het verloop van de laatste ziekte. LONDEN, 23 Jan. (Reuter). Bij de huldiging van Koning George V in het Hoogerhuis sprak o.a. ook de Aartsbisschop van Canterbury in lovende woorden over den overleden koning. Hy prees zyn onzelfzuchtigheid, zijn besten digheid en zijn trouwe plichtsvervulling, Spr. heeft de eer gehad daarvan een bijzon der voorbeeld te mogen beleven in de laatste uren van den koning, toen hij den laatsten kroonraad hield. De koning had den kroon raad, gesteund door kussens, moeilijk in zijn stoel zittende, ontvangen. Na voorlezing van het decreet, waarbij een staatsraad werd inge steld, heeft hij de gebruikelijke formule: „goed gekeurd", helder en duidelijk kunnen uit spreken. Toen heeft hij getracht dit laatste staatsdocument met eigen hand te ondertee kenen. Toen hi.) echter zag, dat deze inspan ning te groot voor hem was, kon hij zijn kroonraad nog slechts vriendelijk toelachen. Het was een tooneel, dat geen der aanwe zigen ooit vergeten zal. Naar verluidt bevat het laatste door den koning onderteekende staatsdocument als handteekening slechts een onleesbaar teeken. De menigte, die zich reeds sedert de eerste nachteiyke uren voor den ingang van West minster Hall had gevormd, groeide bij het aan breken van den morgen van minuut tot minuut aan. Men verwacht, dat duizenden van acht urn 's morgens tot tien uur 's avonds zonder onder breking voorby de baar van den overleden vorst zullen defileeren. De wacht by de baar, bestaande uit edel lieden, garde-officieren en Yeomen, wordt elk uur afgelost. In den loop van den morgen hadden reeds duizenden in stille plechtige processie voorby de baar gedefileerd. Bijna allen, rijk of arm, jong of oud, droegen een teeken van rouw. De kist rust op een katafalk, zeven voet boven den beganen grond. Voor de kist staat een kruis en de kist is gedekt met den koninkiyken standaard, waar op de krans van de koningin en de kroon. Aan de vier hoeken en hoofd- en voeteneinde staan kaarsen van ongebleekte was. De doodenwacht is betrokken door vier gar disten in scharlaken met witte uniformen, de hoofden gebogen en met de handen op de zwaarden gevouwen. Met den rug tegen het platform staan vier edellieden van 's konings hjfwacht met omgekeerden hellebaard. Zij zyn gekleed in lang blauw kleed en helmen met witte pluimen. Rond dit geheel staan Yeomen of the guard in hun tudoruniformen met omgekeerde lansen. De voorbereidselen voor de begrafenis, Dins dag as., naderen het einde. De plaatsen voor de hoogwaardigheidsbekleders zyn in gereedheid gebracht Op den dag van de begrafenis zullen gedu rende de begrafenisplechtigheid te Windsor twee minuten stilte in acht worden genomen, het juiste tydstip zal morgen bekend worden ge maakt. Weinig instemming bij St. Raphael voor ver- vroegingsvoorstel van de directie der Ned. Spoorwegen inzake pensioiuieering. Woensdag, 5 Februari, begint de Eerste Kamer de algemeene beschouwingen over de Rijksbe- grooting 1936. O ROME. 23 Jan. (Eigen telegram). Onze Romeinsche correspondent seint: Koning Edward VIII heeft aan Z. H den Paus het volgende telegram gezonden in ant woord op Z. H.'s betuiging van deelneming: „H. M. de Koningin sluit zich bij mij aan om Uw Heiligheid te verzekeren van onze dank baarheid en hartelijke waardeering voor Uw medevoelen met ons in het groot verlies, dat ons en de Britsche volkeren getroffen heeft door den dood van den koning, mijn geliefden vader. (w.g.) EDWARD R. I." Naar aanleiding van de herhaalde verklaring van minister Kerrl, die betoogt dat de Nationaal Socialistische staat den godsdienst wil eerbie digen en op geenerlei wijze de uitoefening van den godsdienst wil belemmeren en ten slotte, dat de Nationaal Socialistische staat de athe ïstische tendenz met alle strengheid bestrijdt, schrijft de „Osservatore Romano", dat men hier te doen heeft met een ontkenning van een onloochenbaar feit. Het Vaticaansche blad wijst er op, dat zelfs priesters, die in de volle uitoefening van het ambt, van den kansel in de kerk de geloovigen onderrichten over de onloochenbare bestrijding van sommige wetten met de wet Gods, worden gearresteerd, voor den rechter gebracht en ver oordeeld. Wat de bestryding van het atheïsme aan gaat herinnert de Osservatore er aan, dat de ideeën van Rosenberg tot grondslag van het Nationaal Socialisme gemaakt zijn, en dat de boeken welke hem bestryden, in beslag genomen worden. MOSKOU, 24 Jan. (Reuter) Naar het agentschap Tass uit Gurjew aan de Kaspische Zee meldt, zyn aldaar 1863 menschen, die op het ys bezig waren met visschen en 1480 paar den, tengevolge van den zwaren storm, naar open zee afgedreven. De visschers, die in het bezit zijn van een radiotoestel, staan in draad- looze verbinding met de stad Gurjew. Zij heb ben medegedeeld voor veertig dagen levensmid delen en brandstoffen bij zich te hebben. Er worden maatregelen getroffen om de menschen te redden. Twee vliegtuigen zyn opgestegen om de posi tie vast te stellen van het ysveld, waarop 1863 visschers naar de open zee zyn afgedreven. Tevens zullen zy zoeken naar 38 andere vis schers, die eveneens op verschillende ysschot- sen zyn afgedreven en in het geheel niet over levensmiddelen beschikken. PARIJS, 24 Jan. (Reuter). De radicaal- socialistische senator Sarraut is met zijn besprekingen, in verband met de hem ver leende opdracht tot de vorming van een nieuwe regeering, zeer snel gevorderd. In een tijdsverloop van 12 uur heeft hy de politieke partijen over haar Standpunt gepolst en reeds te 2 uur hedennacht heeft hij een voorloopige ministerlijst kun nen opstellen. De voorloopige ministerlyst bevat de vol gende namen: MOSKOU, 24 Jan. Tass verneemt uit Oelan Bator, dat in het Verre Oosten een nieuw grensincident heeft plaats gehad. Op 22 Januari zou een Japansch-Mandsjoerij- sche afdeeling met drie vrachtauto's zijn aan gekomen bij den Mongoolschen grenspost Tsjin- gisjan aan het Charanchoermeer, zoodat zij 24 K.M. op Mongoolsch gebied zou zijn door gedrongen. De indringers zouden het vuur uit een stuk geschut hebben geopend en onder dekking daarvan naar den grenspost zijn opge trokken. Door den energieken tegenstand der Mongolen trokken zy daarna op de grens terug, een doode en een stuk licht geschut achter latend. Bij den aftocht zouden zij twee Mon goolsche soldaten hebben meegevoerd, wier verblyfplaats thans onbekend is. Premier en binnenlandsche zaken: Sarraut (rad.-soc.) Buitenlandsche zaken: Plandin (dem. al liantie) Minister van Staat: Yvon Delbos. Justitie: Fourcade. Financiën: Regnier (rad.-soc.) Oorlog: Paul Boncour (soc.) Marine: Piétri (rad. linkerzyde) Handel: Bonnet (rad.-soc.) P. T. T.: Mandel (onafh. rechts) Openbare Werken: Chautemps (rad. soc.). Luchtvaart: Laurent Eynac (rad. linker zijde) Onderwys: Mario Roustan of Guemut (bei den rad.-soc.) Landbouw: Chappedelaine. Koloniën: Varenne. Arbeid: Frossard. Pensioenen: Réné Bessé. Koopvaardij: Stern. Volksgezondheid: Maze. Onderstaatssecretaris van den minister-pre sident: Jean Zay (rad.-soc.) Onderstaatssecr. van binnenlandsche zaken Jacquinot (rep. middenpartij). Op grond van deze samenstelling zou men kunnen spreken van een regeering der repu- blikeinsche concentratie. Evenals het kabinet- Laval zou een nieuwe regeering van deze struc tuur zes radicaal-socialisten bevatten. In parlementaire kringen gelooft men, dat Men meldt ons uit Parijs, dat het Tsjecho- Slowaaksche Ministerie van Onderwys, Kun sten en Wetenschappen Z. E. Kard. Verdier, Aartsbisschop van Parijs en den in het laatste consistorie gecreëerden Kard. Baudrillart tot eere-doctoren van de Rijksuniversiteit te Praag heeft benoemd. Kard. Verdier is tevens nog eere-doctor der universiteit van Ollmütz ge worden. Lebrun, wanneer de pogingen van Sarraut toch nog mochten mislukken, zich zal wenden tot Bonnet of tot een lid van het republikeinsche midden, b.v. Piétri, of Mandel met de formatie zal belasten. Indien de crisis langer zou duren, acht men een opdracht aan Bouisson waar schijnlijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1