S TA DSNIEUWS INCASSO-BANK N.V. I atdieeVinQ extra Koopjes. Wat Kikker Karei en Tuimeltje beleefden KWIEK EN VIEF |os CREDIETEN INCASSO'S SAFE-DEPOSIT HERINGA WUTHRICH VOOR LONDEN ZATERDAG 25 JANUARI 1936 VANAF HEDEN l0°pt. ;en einde. i ill nog deze week v/ e e Philips Radiotoestellen DEIOSPRIJS R.K. KAPPERSPATROONS Definitief bestuur gekozen Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Kath. Actie „De Graal" Holl. Bloembollenkweekers- Genootschap R.K. Middenstandsvereeniging R.K. Gewestelijke Schoenmakers patroons en Schoenwinkeliersver. Lisse en omstreken KRUISWEG 59 HAARLEM ST. JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING Haarlem I, Jansstraat 59 J anuari-actie 193S Geassocieerde Tandartsen Kliniek je völgen<^e HEEMSTEDE Raadhuisstr. Lange Veerstr. - Groote Houtstr. Aanval op cultuur employé Slachtoffer kon dank zijn kordaat optreden gered worden Gemeente-begrootingen DOOR FLETCHER van ayji dood, was ik privé-secretaris yan dentbii hem bracht die serieuze fouiileeripg niete De jaarvergadering van de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Bond van Kappers-patroons had gisteren plaats in café Brinkmann. Aan belangstelling ontbrak het niet en daar om vond de voorz., de heer M. J. M. Snoeks, het een aangename taak om deze belangrijke Vergadering te mogen leiden. Het werd van belang geacht, dat er thans medegewerkt kon worden aan definitieve samenwerking en overleg met de neutrale zus- ter-organisatie, den N. K. B„ inzake de contri butie-afdracht van enkele leden. Loyaal zal Uitvoering gegeven worden aan de gekozen op lossing. Hierna installeerde de voorzitter 9 nieuwe le den. Na de eerste vrije stemming werden 5 en na herstemming 2 bestuursleden gekozen, zoodat het bestuur thans bestaat uit de heeren M. J. M. Snoeks, P. L. van Dam, C. J. van Loenen, B. P. Zuijderland, Th. V. Vooger, G. L. Zand- Voort en P. A. van Dam. Met bijna algemeene stemmen werd de heer hl. J. M. Snoeks als voorzitter gekozen. De bondspropagandist verkreeg daarop direct het woord om de eerste te zijn, die namens het hoofdbestuur den voorzitter en den gekozen be stuursleden dank bracht voor den reeds ver richten arbeid en de verdere medewerking vroeg bij den uitbouw van de mooie, principieele or ganisatie. Namens zijn medebestuurders dankte de voorzitter. Hij rekende op de medewerking van zijn medebestuurders en den geestelijken advi seur. De agenda van de Bondsvergadering vroeg daarna de aandacht en een voorstel voor de bondsvergadering ontving de goedkeuring. De afdeeling Haarlem stelde den heer J. Grippeling, uit Nibbixwoud, candidaat voor 't hoofdbestuur. Kapelaan Van Diest benutte deze mooie ge legenheid om eveneens zijne felicitaties aan te bieden aan het bestuur in zijne nieuwe samen stelling. Met eenige nuttige lessen besloot Z. Eerw. deze korte toespraak. De Technische Club gaat haar arbeid spoedig beginnen en mocht nu reeds een tiental deel nemers noteeren. Algemeen Nieuws Zaterdag en Zondag 26 Januari weekend voor de leidsters van het Noordelijk gedeelte van het diocees. Aanvang 5 uur n.m. te Amsterdam. Graalhuis Rijksstraatweg Maandag T.30 uur. Dadenclub Helianthus Woensdag 7.30 uur. Dadenclub. Donderdag 7.30 uur. Groepleidstersvergadering. Graalhuis Spaarne 29 Maandag 8.15 uur. Dadenclub. Woensdag 7.30 Dadenclub de Waskaars. Donderdag 8 u. Begin van den cursus in leer- bewerken. (veritex). Enkele leden kunnen zich nog hiervoor opgeven. Vrijdag 7.30 Dadenclub. Graalhuis Emmastraat 24. Zondag 26 Januari Ontspanning voor adspiranten van 34 uur. Stedelijk Graalkoor (Spaarne) van 4.155.45 u. Maandag 27 Januari Graalorkest (Spaarne) van 78 uur. Breiclub jongeren van 78.30 uur. Ledenvergadering om 8.30 uur. Dinsdag 28 Januari Charitatieve club Groenmarkt van 89.30 uur Congregatie Bavo. Woensdag 29 Januari „Exvo" kleuters (school Cruquiusstraat) van 1.30—2.30 uur. Kruiskinderen (clubhuis) van 2.303.30 uur. ,,Exvo"-meisjes (Leonardusschool) van 8.15— 9.15 uur. „Exvo" dames (Leonardusschool) van 8.15— 9.15 uur. Cartonnage jongeren van 6.15—7.30 uur. Cartonnage ouderen van 89.30 uur. Boekbinden ouderen van 89.30 uur. Dadenclub „De Anemoon" van 9—9.30 uur. Donderdag 30 Januari Handenarbeid jongeren van 78.30 uur. Missieclub van 89.30 uur. E.H.B.O.-club leidsters (Spaarne) 8.159.30 u. Apologie door den Weleerw. Heer A. Hen driks van 8.30—9.30 uur. Tooneel jongeren van 7—8.15 uur. Tooneel ouderen van 8.15—9.45 uur. Dadenclub „De Erica's" van 7.308 uur. Vrijdag 31 Januari Operetteclub van 78.30 uur. Apostolaat ter Zee van 89.30 uur. Ontwikkelingsclub van 8.15—9.30 uur. Esperanto van 8.159.30 uur. Zaterdag 1 Februari Kruiskinderen Bavo van 2.303.30 uur. Kruiskinderen Groenmarkt van 4.30—5.30 uur. Kadetten (Spaarne) van 7.459.30 uur. Boekbinden van 810 uur. Zwemmen (Stoopbad) van T8 uur. Contributie betalen van 56 en 79 uur. Denk je aan den Wintertocht op 9 Febr. a.s? Geef je nu vast op! Enkele leden zijn nu al aan hun „jasje" bezig. Wie volgt? 2 Februari a^. begin van de novene tot in tentie van Z. H. Exc. J. P. Huioers. Juist dien dag Alg. H. Communie van de Graalleden! Reken je er op? Op de ledenvergadering as. Maandag ontbreekt natuurlijk niemand want we hebben ,heel belangrijke punten af te spreken. Excelsior Vooruit. De Graalleden van de kathedrale parochie worden in verband met de afscheidsreceptie van den Hoogeerw. Heer Plebaan allen a.s. Zon dag te 11.45 uur in het clubhuis verwacht. Ook adspiranten; leden keurig in uniform. Donderdagavond te 8.15 uur lof, waar alle leden vanzelfsprekend aanwezig zijn. Verder worden allen' verzocht Vrijdagmorgen om 6.30 uur, gezamenlijk uit dankbaarheid de H. Mis en H. Communie op te dragen tot in tentie van den Hoogeerw. Heer Plebaan. Vrijdagavond te 8.15 uur Lof. Laten we voor al tot den H. Geest bidden voor den nieuwen Plebaan. Maandagavond 8.30 uur ledenvergadering. Excelsior Vooruit! De 55ste algemeene vergadering, van het Holl. Bloembollenkweekers-Genootschap, zal plaats hebben op Maandag 24 Februari, om elf uur in café Brinkmann te Haarlem. Op Woensdag 5 Februari, des avonds om acht uur, zal in den Stadsschouwburg het Ned. Xnd. Tooneel voor de leden van de R.K. Mid denstandsvereeniging, onder leiding van Cor Ruys „De vier Müllers" opvoeren. De voorzitter opent de vergadering met gebed en wenscht allen leden bij het begin van 1936 een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar, zoowel in hun zaken als voor hun gezin. Hierna wordt het woord gegeven aan. den heer v. d. Hulst (lid der vereeniging)die een bespreking hield over kostenberekening. Spreker zet op zeer duidelijke wijze uiteen, hoe in het vak de kostenberekening moet wor den gemaakt, om aan een behoorlijke verdienste te komen. Hierbij liet hij zeer goed uitkomen, dat er zeer veel arbeid moet worden verricht, welke niet direct verband houdt met het te repa- reeren werk, zooals het ophalen en thuis bezorgen, het doen van inkoopen enz. enz. Zoo- tegen zakelijke oi persoonlijke zeker heid. op binnen- en bui tenland (tarieven op aanvraag verkrijg baar). loketten te huur van 5.en hooger. doende kwam spr. tot de slotsom dat, wanneer een schoenmaker een gewoon loon zou verdie nen dat het loon van een ambachtsarbeider in andere vakken zeker niet te boven zou gaan, hij voor b.v. heerenzolen en achterlappen, ge pind of gekoperd, nog een prijs van ƒ2.— zou moeten kunnen berekenen. Door den voorzitter werd den heer v. d. Hulst dank gebracht voor zijn duidelijke en zakelijke uiteenzetting. Laten wij hopen, dat op de ver gadering in Februari, waarin de heer Hoek, leeraar aan de rijksvakschool te Waalwijk, zal komen spreken, er niet één lid ontbreekt. Hierna gaf de voorzitter nog eenige mede- deelingen over de gehouden voorzittersvergade ring te Utrecht. Na gehouden rondvraag, volgde sluiting der vergadering op de gebruikelijke wijze. Weekagenda ZONDAG, 12.3013 uur spreekuur bij Prae- ses, Paul Krugerstraat 43. 7.30—10.30 Tafelten nis competitie. MAANDAG: 8 uur bijeenkomst tooneel St. Genesius. 7.45—11.30: Competitie T. E. P.- Ontwikkeling, Lisse. DINSDAG: 9 uur: Schola Cantorum. 9.35 u Esperantocursus. WOENSDAG: 9 uur Sluiting Novene ter eere van Adolf Kolping. 7.45—9.30 Huisbezoek tot aanwerving van nieuwe leden. DONDERDAG: 8 uur Harmonierepetitie U. D. 8.30 uur Zelatricenvergadering (in plaats van 6 Febr.). VRIJDAG: 8 uur Schola Cantorum; biljart club. ZATERDAG, 8 uur TafelteHniscompetitie. A.s. Woensdag in plaats van onzen verplich ten avond gaat een 20-tal leden van onze ver eeniging dezen avond op. huisbezoek, om op deze wijze nieuwe leden te winnen voor ons prachtig Kolpingswerk, dat juist in deze zoo moeilijke dagen zoo vol beteekenis is voor onze jonge mannen boven de 17 jaar. We hopen dan ook, dat deze actie bijzonder mag slagen, want meer dan ooit hebben onze jonge menschen een godsdienstige, sociale en cultureele op voeding noodig in deze zorgwekkende da gen. We vragen dan ook dat wanneer dezer dagen onze a^tie-leden onder u hun Aposto- laatswerk komen verrichten, dat zij hun gaarne de gelegenheid biedt ons werk uiteen te zet ten. H. v. d. HOEVEN. Praeses. Men schrijft ons; Hoeveel menschen, die aan hun gebit lijden, zou den een goede behandeling op prijs stellen, in dien vooral in deze tijden, hun inkomen dit toe liet. Inderdaad zullen er dit velen zijn, want volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage zijn er van dc 130.000 inwoners van de gemeente Haarlem slechts 35.000 aangeslagen in de inkomstenbe lasting. En van deze 35.000 inwoners zijn er dan nog ongeveer TO pCt. die minder dan ƒ2.000.— inkomen hebben. Deze toch zeer groote groepen van de bevolking kunnen zich, gezien hun inko men, voor zich en hun gezin moeilijk een parti culiere behandeling veroorlooven, of niet meer veroorlooven, terwijl zij, om welke reden ook, voor het meerendeel, niet in ziekenfondsen aan gesloten zijn. De crisis heeft dezen toestand nog verergerd Daar tandheelkundige zorg voor ieder mensch noodzakelijk is en hier het gevaar van verwaar- loozing of onvoldoende hulp van onbevoegden dreigt, hebben eenige jonge tandartsen in na volging' van andere steden, o.m. Den Haag ge meend hierin te hulp te kunnen komen door het oprichten van een kliniek, waar goede en sys tematische rationeele tandheelkundige hulp ver leend wordt tegen een zeer matig vastgesteld tarief. SOERABAJA, 24 Jan. (Aneta). Omtrent den aanslag op den employé van de koffie-onder- neming Bajoe-kidoel, den heer Macaré, wordt nader medegedeeld, dat deze plaats had Woens dagmorgen te half zes in den ochtend. Den dag tevoren had de aangevallen employé den Ma- doereeschen koelie betrapt op het feit, dat hij in een drinkwaterbak baadde, terwijl 20 meter verder zich een aangewezen badplaats voor de koelies bevond. Den volgenden morgen, na de rol, waarbij het aantal koelies, dat binnenkomt, wordt gecontroleerd, sprong de Madoerees te voorschijn met een mes, een z.g. pandjang, in de hand. De heer Macaré weerde den slag af, waar bij zijn linkerhand geheel werd afgeslagen. De mandoers, die m de nabijheid waren, grepen den dader aan; zij schoten echter Macaré ter hulp, toen zij dezen zagen val len, waarna de dader de vlucht nam. De dader handelde met voorbedachten rade, hetgeen blijkt uit het feit, dat hij een vlijmscherp mes had meegenomen. De aangevallene had nog de tegenwoordigheid van geest om zijn linkerarm dicht te drukken, waarna hij een doek stijf om den arm bond. Vervolgens liep de heer Macaré naar de tele foon en waarschuwde een anderen employé, die hem direct tegemoet kwam. Macaré had nog de zelfbeheersching om in zijn auto te stappen en met dezen, met de rechterhand besturend, Jan sen tegemoet te rijden, die daarna het stuur overnam. Vervolgens bracht de heer Jansen den aangevallene over naar het ziekenhuis te Krikilan, waar hij in het hospitaal werd opge nomen. De toestand was heden gunstig; er be staat geen levensgevaar. De heer Macaré is 28 jaar oud en reeds acht jaar cultuur-employé; hij is een rustig werker en heeft nooit eenige kwestie met koelies aan de hand gehad. De dader is nog niet gevonden. Toen ze zoo gezellig aan tafel zaten, zag Tuimeltje eensklaps een heel gekke kikvorsch, die als roover verkleed was en naast dien kikvorsch liep er nog een met een aardig jurkje aan. Die gingen naar het bal der kikkertjes. Tuimeltje wilde die kikkers wel eens van nabij zien. Hij sprong van zijn stoel en rende naar het kikkermeisje. Hij greep hqj; luchtballonnetje, dat ze in haar hand had en liet dat lustig heen en weer gaan tegen het hoedje. En de roover deed net of hij kwaad werd en greep naar zijn sabel. Oh, wat had Tuimeltje een pret. Tuimeltje vergat heelemaal, dat de koning op hem zat. te wachten en liep met de twee kikkers mee. Ze kwamen in de balzaal en daar was volop muziek. Alle kikkertjes waren ver kleed. De een al gekker dan de ander. Ze huppelden op de maat van de muziek op en neer en maakten de gekste spron gen. Een heel dikke kikvorsch hield er de stemming in. Hij lachte zoo lang en zoo hard, dat het boven de muziek uitklonk en Tuimeltje begon al direct mee te dansen. Neen, Tuimeltje had nooit gedacht, dat kikvorschen zoo'n mooie muziek konden maken. Alle muzikanten zaten op een versierde verhooging. Ze hadden zwarte broekjes en jasjes aan met mooie gesteven overhemdjes en kleine zwarte dasjes. De slagwerker sloeg voortdurend twee koperen deksels tegen el kaar. De cellist, die al oud scheen te zijn, bespeelde heel vaardig zijn instrument en de twee andere leden van het muziekcorps toeterden er gezellig op los. Nadat weinige dagen tevoren een circulaire van de regeering was verschenen, waarin be kend werd gemaakt, dat gemeenten, welke een extra-bijdrage uit het Werkloosheidssubsidie- fonds behoeven voor het sluitend maken van haar begrootingen, niet mogen putten uit de reserves, is thans reeds in verschillende ge meenten een rondschrijven ontvangen van het. provinciaal bestuur, met een ingrijpend voor schrift ten aanzien van eventueel batige saldi. (Het bleek ons, dat de hier bedoelde circulaire nog niet door alle gemeentebesturen ontvangen was, maar dit zal wel binnen weinige dagen het geval zijn). De nieuwe circulaire welke ver zonden wordt op last van de regeering en dus voor het geheele land geldt houdt in, dat indien een gemeenterekening een batig saldo heeft, dit niet benut mag worden op een vol gende begrooting, gelijk tot dusver te doen ge bruikelijk was. Eventueel batige saldi behooren te worden bijgeschreven bij de reserves, welke de gemeente reeds bezit. Dit besluit van de regeering zal voor de ge meenten, waar men door zuinig beheer, trots de moeilijke tijdsomstandigheden, er in geslaagd was, de rekening met een batig saldo te laten sluiten, een groote tegenvaller zijn. Immers werd een dergelijk saldo als welkome openingspost onder de baten eener nieuwe begrooting ge boekt, waardoor deze een iets rooskleuriger beeld kon vertoonen. Na het inwerking treden van de nieuwe be paling zal een batig saldo dus nooit kunnen gebezigd worden als hulpmiddel, om in een vol gend begrootingsjaar de lasten van de, door de verschillende belastingen reeds zoo zwaar getroffen burgerij, iets te verlichten. Slechts de reserves zullen versterkt worden, waarvan ech ter de burgerij voorloopig geen vruchten zal kunnen plukken. Een der bepalingen van de nieuwe voorschrif ten luidt nog dat uit de, aldus grooter wordende reserves, alleen dan gelden benut mogen worden, wanneer het betrokken college van Gedeputeer de 'Staten daartoe vergunning heeft gegeven. is onze „Omroeper". EUken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel. 45 Pas op, zei hij. Ik heb u gezegd dat u een leelijke vergissing begaat. lx ben mr. Jocelyn Chenery, een zoon van lord Hadmin- stowe U lijkt er wel op! grinnikte de inspecteur met een blik op Jocelyn's bevuilde kleeding, handen en gelaat. U lijkt er precies op. U kunt spotten zooals u wilt, maar ik zeg de waarheid, beet Jocelya terug. U zult mijn kaartje in mijn zak vinden ais u de moeite nemen wilt. En dit is mijn huisknecht Jannaway, en deze heer is een bekend Ame- rikaansch millionnair; u kunt u zelf slechts last veroorzaken. En wat hadden die edellieden en hun knechts, alsmede Amerikaansche millionnairs allen gewapend, op dit uur van den nacht op andersmans daken uit te voeren, vroeg de Inspecteur met vernietigenden blik. Maak dat je grootte wijs, jongeman. Vooruit mannen, naar beneden. Jocelyn had een scherp antwoord op z'n tong maar Hadley keek hem kaiflV-erend aan en schudde zijn hoofd en Jannaway viel met effen, sussende stem lp; s Ik zou maar niets meer zeggen, mijnheer. Die lui doen hun plicht. We kunnen op het bureau beter een verklaring geven van onze bevreemdende positie. Ha, ha! Hier hebben we den wijzen Sa lomon, lachte de inspecteur. Die wijsheid heb je bepaald op de beklaagdenbank opgedaan, mijnheer de procureur-generaal. Een pracht- knecht. Jannaway vereerde den inspecteur met een medelijdend lachje en stapte bedaard naar beneden. Jocelyn volgde hém woedend. Toen ze op den vloer van het atelier waren aange komen keerde Hadley die het heele geval als een leuke grap scheen te beschouwen zich tot den man, die hem bij den rechteram hield. Ach. zei hij laconiek, in m'n rechterzak zit een sigarenkoker. Wees zoo goed en haal er een uit en steek hem in mijn mond en houd er dan een vlammetje bij. Bedien u zelf ook maar. De inspecteur repte zich nijdig naderbij. Houd je Amerikaansche snoeverij asje blieft voor je, beval hij. En laat mijn mannen met rust. yooruit. Een der agenten opende een deur van het atelier, waardoor men ln den tuin kwam, de processie trok af in den koelen nacht. 't Was gelukkig dat de zoo schrijnende arrestatie plaats vond op zoo gevorderd uur, anders zou de tocht van Joce'yn en zijn ge zellen naar het politiebureau stellig de nieuwsgierigheid van een min of meer beris- pelyk publiek, hebbpn opgewekt. Thaps pas seerde de optocht vrij rustig de verlaten straten van St. John's Wood; maar toen de meer be volkte verkeerswegen werden bereikt, werd hij aangegaapt door heel wat late voetgangers, lanterfanters en nachtvlinders en het speet den drie samenzweerders allerminst toen ze eindelijk de afstootende lucht van het voor portaal van de rechtbank inademden. Uit de straffe wijze waarop ze bewaakt werden kon men opmaken, dat ze werden beschouwd als inbrekers van de gevaarlijkste soort en het voorloopig verhoor vond dan ook plaats achter gesloten deuren. Wie zegt u dat u bent? vroeg de dienst doende commissaris, alle drie na een ge fluisterd onderhoud met den inspecteur ge streng aanziend. En daar hij meer in het bijzonder Jocelyn aankeek en deze minder scheen te vertrouwen dan de beide anderen, haastte deze zich te antwoorden met zooveel waardigheid als bij zijn verwaarloosd uiterlijk bestaanbaar was. Ik heb aan den inspecteur mijn naam en die van mijn vrienden reeds gezegd en Ieder antwoordt voor zichzelf, viel de commissaris hem ln de rede op een toon. die geen tegenspraak duldde. U het eerst. En geen onzin. Wat bedoelt u met onzin? vroeg Jocelyn. Indien ik geen handboeien aan had, dan zou ik u mijn kaartje geven. Ik ben de Honourable Jocelyn Spencer Chenery. zoon van graaf van Hadminstowe. Tot voor twee weken, den dag overleden Eerste Minister, mr. Pontifex. Ik woon Down Street 520a, Piccadilly. De commissaris die bij de verklaring van Jocelyn van kleur verschoot, wendde zich tot Hadley: En u? Ik heet John Hadley Stamford, ant woordde deze met zijn kalmen glimlach. Ik ben vrijgeboren Amerikaansch burger. Ik bezit een huis in Philadelphia, en ook een te New York, drie-en-twintigste Avenue. Mijn adres in Londen is Hotel Ritz, Piccadilly, waar ik tegen hoogen prijs een aantal kamers heb gehuurd. Er is hier in Londen ook een zaak die aan mij toebehoort en die onder mijn naam gedreven wordt, al doe Ik zelf geen zaken en heb lk ook geen beroep. Ik ben ten slotte ook millionnair, indien u daar be'ang in stelt. En wie is die man met dien scherpen neus? vroeg de commissaris die blijkbaar begon te gelooven, dat men hem in het ootje wilde nemen. Wellicht de Tsaar aller Russen? Mijn naam is Clarenoe Jannaway ant woordde de onverstoorbare knecht. Ik ben in dienst bij den Honourable mr. Chenery. Even als mr. Chenery woon ik Down Street 520a De commissaris keek van den een naar den ander. Dan keerde hij zich naar den inspec teur, knikte en zeide kort: Keer hun zakken om. Degenen die dichtbij konden komen, keken hun oogen uit, toen verschillende artike'en en papieren uit de zakken der gevangenen te voorschijn kwamen. Wat Ja^nawav betreft, anders van eenige beteekenis aan 't licht dan 'n sigarettenkoker van aluminium en bij Jocelyn een dito van goud. Hadley echter scheen heel wat bij zich te hebben, afgezien nog van een belangrijk bedrag aan geld. Ha wil u er even attent op maken, zei hij droogweg, toen alles voor den inspecteur op tafel lag, dat er zoowat tien twaalfduizend pond aan Engelsche bankbiljetten in die por tefeuille zit; de nummers zijn in mijh boek in Ritz genoteerd. En zorg goed voor dien diamant, hij vertegenwoordigt 'n fortuin. De commissaris liet den inspecteur alles opbergen. Dan zei hij kort: Doe de handboeien af, breng den knecht in de cel en laat deze heeren op mijn kamer. Dat gebeurt niet, zei Jocelyn met vaste stem. Ik sta er op dat mijn knecht op dezelfde wijze behandeld wordt als ik zelf. Hij heeft geen grooter misdaad begaan dan wij en als hij niet behoorlijk behandeld wordt, zal lk mijn beklag doen bij den Minister van Bin- nten^ndsche Zaken. De commissaris deed of hij niets gehoord had, maar hij sprak even met een hoofdagent. Dan wees hij naar een geopende deur: Gaat u binnen, mr. Hadley en mr. Che nery, zei hij. Uw knecht zal fatsoenlijk be handeld worden, hij zal een stoel krijgen in de wachtkamer. Dan volgde hij hen in de kamer, sloot de deur achter zich en ging voort: ik zal u houden voor de (personen die op uw kaartjes genoemd staan, hoewel, daar ik u geen van beiden ken, yap huw rechtmatigen eige naar gestolen zoudt kunnen hebben. Wat ik weten wil is wat u mannen van stand en van fortuin had uit te richten vannacht op het dak van dat laboratorium, nadat u in een belen dend leegstaand huis hadt ingebroken. Jocelyn en Hadley keken elkaar eens aan. Beiden wanen ze er zich van bewust dat hun geheim bewaard moest blijven. Een oogenblik sprak niemand. U zult eenige aannemelijke reden hebben op te geven heeren, zei de commisaris weer. Al waart u hertogen of markiezen, dat is geen verontschuldiging voor uw handelwijs». De politie heeft slechts haar plicht gedaan en als u eenlg rechtsvaardigheidsgevoel hebt zult u toegeven dat zij zich wakker gedragen heeft. Ik erken dat ons optreden Inderdaad ver dacht schijnt, zei Jocelyn. De commissaris lachte. Verdacht? Ik hoop dat u bewijzen kunt dat gij zijt voor wie gij u uitgeeft en dat u een bevredigende verklaring voor uw op treden geven kunt, merkte hij scherper op. Anders hm. We hebben de laatste avonden op dien knecht gelet van u, maar hij was ons te handig af. Vanavond echter hadden we onze mannen al op het terrein en ze zager» u binnengaan. Welnu, hoe luidt uw verklaring? We bevinden ons in een benarde positie, antwoordde Jocelyn. Maar kunt u zich voor stellen dat een van ons beiden, mr. Hadley of ik een verkeerd doel voor oogen had? De commissaris haalde ongeduldig de schou ders op, tWprdt vervolgd! -i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 11