Het nieuwe Fransche kabinet ,v -■•• m Flandin's benoeming een harde slag voor Italië K i De onrust in het Verre Oosten Goede tijd voor de Kruppfabrieken De koudegolf in N oor d-Amerika ONTSTEMMING BIJ RECHTS PETROLEUM-BOYCOT GEVREESD Het nieuws van heden DE LE VENSMIDDELEN- SCHAARSCHTE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 25 JANUARI 1936 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19763 90.000 arbeiders in dienst Duitschland gaat nieuwe schepen bouwen Alleen in de laatste drie dagen reeds 129 menschen om het leven gekomen Niagara-waterval geheel bevroren Stakingsonlusten te Puebla Het W eer iiiniiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui!| Vliegtuig verbrand te Casablanca Kapitein en adjudant kwamen in de vlammen om De bladen verwachten, dat Sarraut in de Kamer een aanzienlijke meerderheid zal behalen Flandin is een vriend van Engeland iilaiillli Britsche persstemmen De kabinetscrisis in Egypte Vliegtuigbotsing Verwachtingen in Italië omtrent het slagen van vredespogin gen zijn tot onder nul gedaald Oproep om goud ms Opstand in God jam beëindigd Regeering van Mandsjoekwo eischt terugtrekking der Russische en Mongoolsche grens troepen Weer een politieke moord Zendelingen vluchten voor de roode troepen Wolkbreuken richten veel schade aan DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Redevoeringen van Goebbels en Darré NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprïjzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. V- - ■-> Hoog steken de antennemasten van het Italiaansche radiostation uit hoven de nederige woningen van een dorpje nabij Asmara ESSEN, 25 Jan. (Havas). De Krupp- fabrieken hebben in 1935 een netto winst gemaakt van 10.341.009 mark, die weder geheet in het bedrijf zijn belegd. Er wer ken op de fabriek op het oogenblik 90.000 arbeiders, dat is 15.000 meer dan in 1934. In het heden gepubliceerde jaarverslag wordt er op gewezen, dat de goede gang van zaken een gevolg is van de „regee- ringsmaatregelen." LONDEN, 25 Jan. (Reuter). De „Daily Te legraph" verklaart uit goede bron vernomen te hebben, dat Duitschland zeer binnenkort twee pantserschepen met een tonnage van meer dan 26.000 ton zal gaan bouwen, een van het type „Elzas" en een van het type „Hessen", die op het oogenblik in aanbouw zijn. Deze tonnage dient ter aanvulling van de 112.000 ton, die op het oogenblik op Duitsche werven in aanbouw zijn. Voorts zal een vliegtuigmoederschip van meer dan 20.000 ton worden gebouwd. De be wapening der pantserschepen zal van een groo- ter kaliber zijn dan dat van de bewapening der twee schepen, waarvan het type als voor beeld zal worden gebruikt. NEW YORK, 25 Jan. (Reuter). In de noorde lijke staten duurt de grimmige koude nog steeds voort, verschillende streken zijn opnieuw door een koudegolf geteisterd. Blijkens de jongste op gave zijn de laatste drie dagen in 16 staten alleten reeds 129 menschen tengevolge van de koude omgekomen. Minnesota, Noord-Dakota, Illinois en Iowa melden nog temperaturen van 35 tot 49 gr. C. onder nul. In deze koude hebben ook talrijke branden gewoed, waarvan de blussching in verband met de vorst groote moeilijkheden opleverde. In totaal zijn bij deze branden 18 personten om het leven gekomen. In het noorden van den staat New York zijn gisteren niet minder dan drie dorpen afgebrand. Milwaukee, de stad die beroemd is als een cen trum der bier-industrie, heeft onder de koude bijzonder zwaar te lijden, in verband met de aan houdende vorst heeft de industrie de verzending van bier gestaakt. In de Oostelijke staten is de koude iets afge nomen, doch ook hier liggen echter nog tal van plaatsen geheel ingesneeuwd en van de buiten wereld afgesloten. OTTAWA, 25 Jan. (Reuter). In Canada houdt de koudegolf nog steeds aan en de temperatuur bedraagt ongeveer 20 graden onder nul. In On tario is het leven op het' platteland volkomen ge desorganiseerd door de sneeuw. Te Quebec ko men de treinen met 12 uur vertraging aan. De Niagara-waterval is geheel bevroren. Het plaatsje Port Pranko, aan het Haron-meer is ge heel van de buitenwereld afgesloten als gevolg van een sneeuwstorm. De bewoners hebben ge brek aan levensmiddelen. MEXICO CITY, 25 Jan. (Reuter) In verband met de algemeene staking van industrie- en landarbeiders hebben te Puebla ernstige onlus ten plaats gehad. De stakers deden aanvallen op melkwagens, op steenkolenauto's ep op groentehandelaars, die hun waren uit de om geving naar Puebla wilden bTengen. Zeven per sonen zijn door de politie gearresteerd. Ook menschen, die levensmiddelen kochten, werden door de stakers bedreigd. De winkeliers, die aanvankelijk hun zaken gesloten hadden gehouden, openden die later weer onder be scherming der politie. Het autobusverkeer is weer hervat, doch ove rigens ligt het verkeer nog vrijwel stil. VERWACHTING: Meest matige Zuid- Oostelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, zachter vooral 's nachts. Hoogste barometerstand: 763.3 te Vardö. Laagste barometerstand: 740.3 te Valentia Zon op 7.55 - onder 4.30 Licht op 5.00 Maan op v.m. 8.14 onder n.m. 6.30 Eerste kwartier 30 Januari illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli CASABLANCA, 24 Jan. (Reuter) Een mili tair vliegtuig, dat op het militair vliegterrein wilde landen, werd door een hevigen stormwind gegrepen en tegen den grond geslingerd. Het toestel vloog in brand en werd volkomen ver woest. De kapitein en adjudant, die in het vliegtuig zaten, konden zich niet meer redden en zijn jammerlijk in de vlammen omgekomen. PARIJS, 25 Jan. (D. N. B.) Bij de bladen van rechts heerscht ontstemming over de sa menstelling van het kabinet-Sarraut, bij de pers der regeeringspartijen een nuchtere te vredenheid. De links-georiënteerde bladen ne men in het algemeen een afwachtende hou ding aan. De „Jour" verklaart, dat het nieuwe minis terie een schandaal beteekent. Het blad zegt, dat vrijmetselaarsinvloeden in het kabinet werkzaam zijn. Volgens de „Figaro" is het opvallend, dat ge sproken kan worden van een onverwachte groe peering, een groepeering van het linksche Centrum. Het kabinet zal hoogstens tot de nieuwe verkiezingen stand kunnen houden. De „Petit Parisien" wijst op de waardee ring, die de met Frankrijk bevriende landen voor Flandin hebben, met name Engeland. Ook de benoeming van Boncour tot minister van staat en volkenbondsaangelegenheden komt het blad doelmatig voor, daar Boncour een volkenbondsspecialist is. Het „Journal" twijfelt er niet aan, of de re geering zal een meerderheid behalen. Uiterst links, aldus het blad, schijnt besloten te heb ben alles te slikken. De „Petit Journal" schrijft, dat de regee ring op het eerste gezicht harmonisch lijkt samengesteld. Dit is echter slechts een uiter lijkheid. De regeering loopt gevaar, veel onte vredenheid te wekken. De radicaal-socialistische „Ere Nouvelle" legt er, evenals de „De Matin" den nadruk op, dat door de benoeming van Flandin en Bon cour uiting is gegeven aan het ernstige voor nemen tot voortzetting van de traditioneele buitenlandsche politiek van Frankrijk. Die po litiek berust op trouw jegens bondgenooten en vrienden, eerbiediging van het volkenbonds- .?V 'W ft-' r-»- -ft' (Ml V N v Y'.- Y" -..•.,1.- - r.\ .v v - rtv s k De slotkapel van Windsor, waar het stoffelijk overschot van koning George V zijn laatste rustplaats zal vinden statuut en op een nauwe samenwerking tus- schen Engeland en Frankrijk. De „Oeuvre" meent, dat de socialisten be sloten hebben het nieuwe kabinet te steunen In dat geval zal Sarraut bij de eerste stem ming een aanzienlijke meerderheid verkrijgen. Inde „Populaire" neemt de socialistische leidet Leon Blum een afwachtende, doch niet af wijzende houding aan. Hij ziet echter in de regeering in de eerste plaats een radicaal-so cialistisch kabinet. Ten aanzien van de regeeringswisseling in Frankrijk gelooft de „Daily Telegraph", dat het kabinet-Sarraut op het gebied der buitenland sche politiek met de Britsche regeering zal sa menwerken. Sarraut is een trouw aanhanger van den Volkenbond, terwijl zijn minister van buitenlandsche zaken, Flandin, steeds op de bres heeft gestaan voor een hartelijke samen werking tusschen Engeland en Frankrijk. De „Morning Post" schrijft, dat Flandin, hoewel hü een vriend van Engeland is, te veel Franschman is dan dat hij zich zou laten af leiden van zijn grootste zorg, de veiligheid van Frankrijk. Uit verschillende zijner redevoerin gen is gebleken, dat hij evenmin als Laval twist met Italië wenscht en daarom tegen een ra dicale politiek van sanctiemaatregelen is. Het nieuwe kabinet, aldus het blad, zal dan ook geen sensationeele wending in de politiek ten aanzien van den Volkenbond brengen. Het zal in de Volkenbondsvergadering ongetwijfeld van collectieve veiligheid spreken, maar het zal ze ker niet afzien van de waardevolle militaire overeenkomsten met Italië. Flandin kan even min als Laval de oogen van Duitschland af wenden: dit blijkt ook uit de benoeming van generaal Maurin tot minister van oorlog en uit het aanblijven van Pietri als minister van marine. Deze beide mannen zullen zich zon der eenigen twijfel alles gelegen laten liggen aan de verdediging van Frankrijk. WARSCHAU, 25 Jan. De „Koerjer Poranny" schrijft, dat het -Frankrijk, waarin de buiten landsche zaken door Flandin behartigd worden, in aanzienlijk mindere mate bereid zal zijn, Italië uit de moeilijke situatie te redden, waar in het door het Abessinlsche avontuur Is ge raakt. Verder beteekent de benoeming van Flandin volgens het blad een groote teleur stelling voor de Sovjet-Unie. CAIRO, 25 Jan. (Reuter) Men acht het hier waarschijnlijk, dat de weigering van de Wafd- partij om een kabinet te vormen, ontstemming wekt bij een belangrijk deel van de Egyptische openbare meening, die wil arbeiden voor het verkrijgen der nationale vrijheden op binnen- landsch gebied en voor aaneensluiting der bur gers. Deze omstandigheid schijnt de taak van den koning te verlichten. Onder de persoonlijkheden, die de koning de vorming van een kabinet zou kunnen op dragen moeten genoemd worden Ali Maher Pasja, de chef van het kabinet des konings en Mohammed Mahmoed Pasja, de leider der libe ralen, die beiden in staat zouden zijn, de par tijen onder leiding van den koning tot elkan der te brengen. Bij het Amerikaansche vlootsteunpunt Pearl Harbour voor Honoloeloe zijn twee bommenwer pers, die van een nachtelijke oefening terugkeer den, met elkaar in botsing gekomen. De beide toestellen stortten van een hoogte van 300 meter boven het vliegveld brandend neer. Zes inzittenden werden gedood. Slechts twee kondien zich met behulp van parachutes redden. ROME, Vrijdagavond. Het feit, dat Flandin thans minister van Buitenlandsche Zaken in Frankrijk is geworden en het Engelsche me morandum over de gedachtenwis- seling met de Fransche en andere regeeringen vormen een buitenge woon ernstige slag voor Italië. Men zegt, dat de nieuwe Fransche minister anders tegenover Italië staat en dat hij niet van plan is van beide wallen te eten. De ver wachtingen in Italië omtrent het slagen van nieuwe vredespogingen zijn daarom weer be neden nul gedaald. Men had zich juist vastgeklampt aan de hoop, dat deze Volkenbondszitting zonder eenig belang zou zijn ten gevolge van het overlijden Bék 1* Flandin van den Engelschen koning en de ministerieele crisis in Frankrijk. De dagbladen, die tot nu toe met over tuiging hebben beweerd, dat niemand ooit meer van een petroleum-boycot zou hoo- ren, zijn thans uiterst verontrust over de berichten uit Genève en kunnen niet an ders dan toegeven, dat groote dingen voor de deur staan. In Italiaansche officieele kringen is men nog steeds niet bereid te zeggen, of Italië een boycot op petroleum als een vijandige daad zal opvatten. Men heeft daar den indruk, dat Italië's houding tegenover een petroleumboy- cot voorloopig zal afhangen van hetgeen zich buitenslands afspeelt. Een der grootste moeilijkheden hier is geld te vinden om de geweldige petroleumvoorra- den, die uit het buitenland worden aangevoerd te betalen en tanks te bouwen om deze voor raden op te slaan. Uit Genua wordt gemeld, dat verscheidene booten weigeren hun lading achter te laten zonder contante betaling. De vorige week zou den vier booten zijn teruggekeerd met een la ding aan boord. De „Ottobro" publiceert een oproep aan de Italianen in Frankrijk om goud op te zenden. De oproep is in den gewonen rhetorischen stijl en eindigt met de woorden„Geeft goud aan 't Moederland. Uw trouwring vertegenwoordigt hoofdzakelijk één ding en dat is petroleum." (Copyright News Chronicle-ANP) ADDIS ABEBA, 25 Jan. (Reuter) - Dedjas Gassassah, de aanstichter van de revolutionnaire beweging in Godjam, die voor de Regeeringstroepen was gevlucht, is nabij het Tsana-meer gearresteerd. Den opstand kan men derhalve thans als practisch geëindigd besc-houwen. ROME, 25 Jan. (Reuter) Naar het agent schap Stefani mededeelt, verklaarde een apo theker van de Egyptische ambulance in Abes- sinië, Elias Mohbel, die naar Egypte is terug gekeerd, dat de Abessiniërs het Roode Kruis misbruiken en meermalen is hiertegen geprotes teerd. bij Ras Nasiboe en Ehib Pasja. Onder andere heeft Ras Nasiboe op 11 November j.l. bij een bombardement van Daggaboer zich met mitrailleurs opgesteld in de ambulance van dr. Hackmann, niettegenstaande diens protesten en opende hij het vuur op de vliegtuigen, dié op geringe hoogte vlogen. Leden van dezelfde ambulance verklaarden, dat de Abessiniërs op de eerste étage van het gebouw, waar de Zweedsche ambulance te Harrar is gevestigd, een draadloos station heb ben ingericht. De begrafenis van Dr. Lundstrom, die Roode Kruis in Abessinië werd bij het bombardement van het Zweedsche gewond en aan de gevolgen overleed TOKIO 25 Jan. (Reuter). De bladen mel- I den uit Hsingking, dat de regeering van Mandsjoekwo voornemens is, gelijktijdig aan Buiten-Mongolië en de Sowjet Unie nota's te zenden, waarin geëjscht wordt, dat de Sow jet-Russische en Mongoolsche troepen, die aan de grens tusschen Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië zijn geconcentreerd, volko men worden teruggetrokken. Indien dit niet geschiedt, zal de regeering van Mandsjoekwo zich op het standpunt stel len, dat de Sowjet Unie en Mongolië iedere verantwoordelijkheid dragen voor gebeurtenis sen, die zouden kunnen voortvloeien uit het feit van de nabijheid dezer troepen. Elders wordt verklaard, dat het Kwantoeng- leger besloten Is, de maatregelen te nemen, die noodig geworden zijn, in verband met de Sowjet-Mongoolsche samenwerking. De gedelegeerde van de Nankingregeering bij de Mongoolsche autoriteiten is nabij Sjangpei vermoord, op het oogenblik, waar op hij, na een bespreking met Prins Teh te hebben gehad, naar Kalgan terukeerde. In Chineesche kringen acht men het po litieke karakter van dezen moord niet twij felachtig. Naar nader wordt gemeld, is het slachtoffer van den moord te Sjangpei, Nima Aoteh Suerh, lid van het centraal executief comité van Nan king en van den politieken raad van Mongo lië. Hij werd om het leven gebracht in den auto bus, waarmee hij den terugreis maakte. De moord, waarvan de daders nog onbekend zijn. heeft in Mongoolsche kringen groote beroering gewekt, daar het slachtoffer zeer populair was. Aangezien de communisten onder leiding van den beruchten Chineeschen bandiet Ho- loeng See steeds verder naar Kweitsjang, de hoofdstad van de provincie Kweitsjau, opruk ken, hebben de buitenlandsche zendelingen hun posten in Oostelijk Kweitsjau verlaten om zich terug te trekken in de steden in het Westen dei- provincie. Er zouden op het oogenblik hevige gevechten plaatsvinden. Men gelooft, dat de uit Moenan oprukkende roode troepen tot staan zijn ge bracht door de versterkingstroepen, die de re geering van Kwangsi heeft gezonden. TOKIO 25 Jan, (Reuter). Het blad „Jiji Sjim- po" meente te weten, dat de militaire autoritei ten en de Japansche missie in China bijeen zul len komen, teneinde te zoeken naar concrete maatregelen, om een einde te maken aan de anti-Japansche beweging in China. Op deze conferentie zal eveneens de organi satie van een gezamenlijk Chineesch-Japansch optreden tegen de communistische dreiging en de verdediging der Mongoolsch-Mandsjoerij- sche grenzen worden besproken. Deze conferentie zou een algeheele koerswijzi ging in de Chineesch-Japansche betrekkingen voorbereiden, die dan eind Februari zou kunnen plaats vinden. BUENOS AIRES, 25 Jan. (Reuter) In de provincie Corrientes hebben wolkbreuken ge durende de laatste dagen zeer groote schade aangericht. Steden en dorpen staan onder wa ter. Ir. het district Esquina zijn twintig perso nen, voor het meerendeel kinderen, verdronken. De lichtgebouwde huisjes der armere bevol king zijn door den aanzwellenden vloed vol komen vernield en medegesleurd. De bewoners hebben op de hoogten hun toe- Vlucht gezocht. In de stad Corrientes heeft de watermassa de in aanbouw zijnde promenade geheel vernield. De autoriteiten verleenen krachtige hulp. Hevige koude in Noord-Amerika; de laatste drie dagen zijn 129 menschen om het leven ge komen. Mandsjoekwo eischt terugtrekking der Russi sche en Hongaarsche grenstroepen; weer een politieke moord. Goebbels en Darré over de levensmiddelen- schaarschte in Duitschland. Pessimisme in Italië wegens de benoeming vun Flandin tot minister van Buitenlandsche Za ken; opstand in God jam beëindigd. Adres van vereenigingen van dagbladdirecteu ren en journalisten aan de regeering, om af te zien van eiken maatregel, welke de persvrijheid aantast. Groote belangstelling voor den Landdag der R.K, Staatspartij; parallel-vergadering zal wor den belegd. Koningin en Prinses zullen 31 Januari naar Tirol gaan. Nieuwe regeeringsoommissaris zal worden be noemd ter bevordering van financieele samen werking tusschen Departement en Landbouw crisisfonds. o KEULEN, 25 Jan. (D. N. B.) Rijksminister Dr. Goebbels heeft te Keulen in de groote Sporthal ongeveer 15.000 menschen toegespro ken. Dr. Goebbels verklaarde, dat het Duitsche volk de schaarschte van sommige soorten le vensmiddelen gaarne op den koop toe neemt, omdat het weet daarmede zijn vrijheid en vei ligheid te koopen. De regeering moet er evenwel van afzien door goedkoope populaire maatregelen voor het oogenblik de toekomst van het Duitsche volk in gevaar te brengen. Daarom hebben wij het Duitsche volk veel te lief. Ter gelegenheid van de opening van de Groene Week heeft de Rijksminister voor de Voedselvoorziening, R. Walter Darré, een re devoering gehouden, waarin hij op het vol gende, z. i. belangrijke punt wees: Thans dekken wij, wanneer wij rekening hou den met den invoer, evenals vor den oorlog, 80 tot ,85 pet. van onze behoefte aan voedings middelen uit het binnenland. Bij een even groote bevolking hebben wij het verlies van 1/7 van onzen besten landbouwgrond, welken wij bij het verdrag van Versailles gedwongen heb ben moeten afstaan, geheel gecompenseerd. Wij hebben dus feitelijk een aanzienlijk hoo- ger prestatie in den Duitschen landbouw dan voor den oorlog het geval was. De belang rijkste voedingsmiddelen: brood, aardappelen, en vleesch produceeren wij in het binnenland. Door de gewijzigde levensomstandigheden en ook door een andere samenstelling van de bevolking naar den leeftijd, is ook de vraag naar andere voedingsmiddelen gewijzigd. In het bijzonder gevoelt men thans behoefte aan vetten, groenten en fruit. In dit verband deed spr. een beroep op de plattelandsbevolking, omdat de „productie-slag", welke thans wordt gevoerd, een strijd is van afweer van. het Bolsjewisme. Met deze woorden verklaarde Darré „De Groene Week" voor geopend. Stand op Zaterdag: 1 uur n.m.748.6 Vorige stand: 755.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1