Dantzig moet bakzeil halen DE LANDDAG DER STAATSPARTIJ Persvrijheid dient gehandhaafd W-ai Ls die nietuDo HONIG'S KALFSSOEP EDEN TRIOMFEERT Katholieke Pers Restaurant DORRIUS Griep, Influenza. Kerkelijk leven 75 jaar kloosterlinge ZATERDAG 25 JANUARI 1936 ROTTERDAMSCHE BANK Dividend 4% P^t. MINISTER VAN ISACKER TE MAASTRICHT Postvluchten TUSSCHENHANDELSKOSTEN Betaling over de clearing KATHOLIEKE RADIO-ACTIE IN BRAZILIË ONTWERP-RIJTIJDENWET TEELT VAN ZIJDERUPSEN TE ETTEN Enorme belangstelling vereischt een parallel-vergadering WEER VRIJGELATEN De a.s. jubilaresse is bijna een eeuw oud KLOOSTER TE DRACHTEN DE KERKPLEIN Poging om het schip vlot te brengen NA EEN AANRIJDING HET WATER IN Intrekking van wetsontwerpen Adres aan de Regeering, om af te zien van eiken maatregel, welke die vrijheid aantast Repressieve middelen tegen pers-excessen AUTOBESTUURDER GEDOOD Bij botsing tusschen auto en bus KAPELAAN BREEKT 'N BEEN Academische examens natuurlijk onopzettelijk, maar de kath. pers wordt er toch de dupe van. Staaltje van krachtige Volkenbondspolitiek De Bekslaan te Vogelenzang, waarbij de Padvinders-Jamboree 1937 gehouden zal worden De Asschepoester Het is geen nieuw verschijnsel, maar toch treft het in onze dagen nog weer sterker dan in andere tijden, hoe de katholieke pers, waar het geldt haar eigen commercieele belangen, op een bescheiden en belangelooze wijze op den achtergrond blijft. In deze tijden van vele en groote nooden klopt ieder bij de pers aan, om haar steun ten einde voor zich zelf of voor andere goede werken de groote trom te roeren en de publieke belangstelling er voor wakker te roepen. Maar dat ook de nood dezer tijden aan de katholieke pers niet voorbij gaat, daar aan denken velen, die gaarne de pers ex- ploiteeren voor hun belangen, bijna of zelfs heelemaal niet. Als er een of andere nieuwe katholieke organisatie wordt opgericht, wanneer er voor een of ander katholiek cultureel of sociaal goed een extra reclame-moet wor den gemaakt, dan verschijnt er een brief op de redactie, waarbij deze tegen dien datum en dat uur opgecommandeerd wordt, op een of andere plaats in het land present te zijn, ten einde daar de nadere gegevens te ontvangen, die zij gebruiker, kan om voor dit of dat doel reclame te maken. Dat zij zelf daarvoor de reis- en verblijfkosten moet betalen, vindt men heel gewoon. Dat zij gratis haar kolommen daarvoor beschikbaar stelt, vindt men nog vanzelfsprekender. Maar hoe die krant op die wijze philanthropie bedrijvende zelf bestaan kan, daar maakt men zich geen kopzorg over. Het dagblad Ons Noorden meent, dat de katholieke pers hierin niet zonder meer moet berusten, en vestigt de aandacht op eenige verschijnselen, die bezorgdheid wekken. De K. R. O. en de Kath. Univer siteit zijn voor een groot deel door de ka tholieke bladen tot den groei gekomen, waarop het katholieke land terecht fier mag zijn. Maar hoe weinigen denken er aan, dat de tijden ook voor de kath. pers zeer moeilijk zijn en dat het toch niet minder een katholiek geestelijk en cultu reel belang is, dan welk ook, dat katholiek Nederland in deze dagen mede op de bres staat voor onze kath. pers opdat ze zooveel mogelijk ongeschonden door deze moeilijke crisistijden heen komt? Heeft men er wel eenige notie van, hoe een van de hoofdbronnen van het bestaan van de pers, de advertentiekolommen, door den crisisnood op een ernstige wijze zijn geslonken? Vele menschen meenen nog altijd, dat het abonnementsgeld een rede lijke compensatie vormt, voor hetgeen men van de courant ontvangt. En zij mopperen dan nog, dat die abonnementsgelden niet voldoende zijn gedaald. De werkelijkheid is, dat het abonne mentsgeld vaak nauwelijks toereikend is om de kosten te dekken welke men aan papier ontvangt. Maar dat de hoofdbron van inkomsten voor de pers, zeer aanzien lijk, over heel de linie is teruggeloopen. Men hoort zelfs in deze dagen herhaal delijk de opmerking: „Och, de tijden zijn zoo slecht, een advertentie kan er niet meer af, de krant moet maar pro Deo deze reclame voor ons maken." Dat gebeurt voor vergaderingen waar entrée geheven wordt en een batig saldo te verwachten is! Ook de familie-advertenties worden inge krompen of men versteekt er het katho lieke blad van. Zelfs komt het voor, dat overlijdensberichten van katholieken wél in een of ander groot liberaal blad ver schijnen, maar niet in de groote katho lieke bladen. En hoeveel industrieën, koop manschappen, notarissen enz. begunstigen in het bijzonder de niet-katholieke pers! Ons Noorden reageert op deze en andere, slecht te verdragen toestanden als volgt: „Het is dikwijls teleurstellend te zien, hoe weinig waardeering tegenover de katho lieke actie in de pers staat, gewoonlijk zelfs niets anders dan schampere critiek en de meest ongemotiveerde argumenten, ten einde den geringen steun aan die pers, door middel van een abonnement, nog te onthouden. leven ten opzichte van de kath. pers steeds de theorie huldigen van maximum eischen en minimum steun. Op dit gebied bestaat een ingeroeste sleur, waarvan mis schien de kath. pers zelf ook wel de schul dige is, omdat zij altijd zich maar koest gehouden heeft bij de Asschepoestersrol, welke men haar toedeelde." Inderdaad mocht het vraagstuk, hoe aan de katholieke pers een betere orde ning en nieuwen bloei te verzekeren, wel een bijzondere studie verdienen en samen werking van alle leidende instanties in het katholieke openbare leven. Maar laat men dan ook de katholieke journalisten zeiven eens hooren over het vele leed, dat ze nu verkroppen moeten tot schade van het al- gemeene katholieke belang. Aan het jaarverslag van de Rotterdamsche Bankvereeniging over 1S35 is het volgende ont leend: Al mogen de resultaten van onze instelling over het afgeloopen jaar op zich zelf beschouwd tot tevredenheid stemmen, in wezen is de tel kens weer optredende financieele onrust voor de cntwikkeling van het bankwezen niet gunstig; de teruggang van de balanscijfers, een verschijn sel gedurende de crisisjaren te constateeren, is nog niet tot staan gekomen. In de huidige omstandigheden wordt daarom voorgesteld, wederom belangrijke bedragen aan de reserves Indien de voorstellen zullen worden goedge keurd, zal na de gewone storting in het Pen sioenfonds en een afschrijving op gebouwen van ruim f 550.000, een bedrag van f 1.000.000 aan de gewone reseve en f 1.300.000 aan de bijzondere reserve voor mogelijke risico's worden toegevoegd, waarna een dividend van i'A pet. kan worden uitgekeerd, toe te voegen. Aan het Economisch Technologisch Insti tuut in Limburg te Maastricht arriveerde Vrij dag Z. Exc. van Isacker, Minister van Econo mische Zaken in België, vergezeld van twee hoofdambtenaen van zijn Departement, de hee- ren Camut, geattacheerde bij het Ministerie en Prof. Dupriez, leider van den Dienst van Economisch Herstel, benevens de heeren Bal- dewijn Steverlynck, voorzitter en Dr. Bessem, secretaris van het Vlaamsch Economisch Ver bond. Verder Prof. Miry van de Gentsche Univer siteit, Prof. de Meyere, van de Hoogeschool te Kortrijk en Prof. Eijskens van de Universiteit te Leuven. Ter begroeting waren aanwezig de heeren Ro bert, Consul van België te Maastricht, Burge meester van Oppen van Maastricht, de Raad van Bestuur van E. T. I. L. wiens voorzitter Baron van Hövell tot Westerflier wegens ziek te verhinderd was en vervangen werd door den heer Schaepkens van Riempst, lid van het be stuur. Na het welkomstwoord van den waarnemend voorzitter, gaf de Directeur van E. T. I. L., Mr. Gielen, een korte beschouwing over het Ec. Techn. Instituut in Limburg. Hierna volgde een geanimeerd debat waarbij de Belgische heeren omtrent de verschillende onderdeelen een ruim gebruik maakten om vragen te stellen. Tenslotte dankte de Belgi sche Minister voor de ontvangst en de vele wetenswaardigheden hier vernomen. Daarna volgde een ontvangst van het ge zelschap door het College van Ged. Staten in de Kon. Vertrekken van het Gouvernements gebouw. Des middags werd het hooge gezelschap door Burgemeester en Wethouders van Maastricht in de audiëntiezaal ten stadhuize ontvangen. Hierna reisde een deel van het Belgische ge zelschap naar hun woonplaatsen terug, terwijl de Minister met zijn twee hoofdambtenaren naar Den Haag afreisde, waar zij heden een onderhoud zullen hebben met den Minister van Economische Zaken Prof. Ir. Dr. Gelissen. De „Kwak" is vanmorgen te 8.03 uur van Schiphol vertrokken voor de vlucht naar Indië. H. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam* PLATS DU JOUR EN i LA CARTE Het Nederlandsch. Clearinginstituut maakt bekend, dat in verband met de tusschen de Nederlandsche en Duitsche Regeeringen ge troffen voorloopige regeling inzake de betaling van tusschenhandelskosten over de clearing, waaromtrent eenige dagen geleden door de Ka mers van Koophandel van Amsterdam en Rot terdam inededeelingen werden verstrekt, voor taan ook omgekeerd de naai' Duitschland te be talen bedragen voor provisies, commissies en andere tusschenhandelskosten in verband met het handelsverkeer (im- en export) van het Koninkrijk der Nederlanden met derde landen, door storting op de clearingrekening moeten worden voldaan. Reeds gedurende langen tijd heeft de K.R.O. onderhandeld met eenige instanties in Brazilië om ook daar een Katholieken Radio Omroep op te richten. Het grootste gedeelte van de 45, in Brazilië bestaande radio-stations wordt door particulie ren geëxploiteerd onder staatscontrole; de uit zendingen hebben een neutraal, zelfs anti-gods dienstig karakter; bij zeer bijzondere gelegen heden worden er voordrachten gehouden over godsdienstige onderwerpen. In Rio de Janeiro bestaat sinds twee jaar een vereeniging: Sociedade Radio „Vera Cruz", welke pogingen in 't werk stelt een eigen Ka tholiek Radiostation op te richten; tot heden echter zijn de financieele middelen niet aan wezig om den prijzenswaardigen opzet te ver wezenlijken. Sinds September 1935 is ook in het Noorden van Brazilië een Katholieke Radio- vereeniging opgericht, die onder leiding van de drie Bisschoppen van Ceara zal trachten een eigen zender te openen. De plannen zijn thans in een vergevorderd stadium en binnen kort hoopt men de uitzending te kunnen be ginnen. Met Kerstmis j.l. is ook in S. Paulo een Ka tholieke Radio Omroep opgericht, welke met geregelde Katholieke uitzendingen zal gaan beginnen. Deze omroep staat onder leiding van den Bisschop van S, Paulo Dom Gaspar. Wegens het groote verschil in karakter, be langen en opvattingen in het uitgestrekte ge bied van Brazilië is het onmogelijk één alge- meene Katholieke Radio Omroep-organisatie voor dit land in het leven te roepen. Het bestuur van de Alg. R. K. Werkgevers- vereeniging heeft een circulaire tot de leden ge richt, waarin inlichtingen gevraagd worden aan belanghebbenden, verband houdende met het ingediende ontwerp-Rytijdenwet. Ofschoon het, zoo merkt de circulaire o.m. op, uit sociaal oogpunt bezien, wenschelfjk moet worden geoordeeld, dat excessen worden afge sneden op het gebied van te lange werktijden voor be-stuurders van motorrijtuigen, waardoor tevens de veiligheid op den weg zal zijn ge baat, moet er voor gewaakt worden, dat het sociaal-wenschelijke blijft harmonieeren met het economisch-mogelijke. Te ver gaande beperkende maatregelen op dit gebied zouden nieuwe moeilijkheden voor het bedrijfsleven kunnen scheppen. Te Etten CN.-Br.) is men met 25 jeugdige werkloozen begonnen aan het omspitten van drie perceelen grond. Zij krijgen, naar de bur gemeester in den raad mededeelde, ieder een gedeelte van dien grond toegewezen om daar op moerbei-struiken te planten, voor het telen van zijderupsen. Alhoewel voor het oogenblik de prijs voor zijdecocons niet hoog is, vertrouwt men toch, dat in de toekomst een loonend bedrijf met deze teelt te bereiken zal zijn. politieke emplacement werd opgeborgen, ver beterde de verhouding tusschen Dantzig en Polen. De overwinning der Nazi's in Duitsch land wekte echter onrust in Dantzig zelf. De nationaal-sooialist 11 begonnen een scherpe oppositie en propaganda in de vrije stad tegen het daar nog zittende Weimar-systeem. Dantzig werd tot een gouw van het Derde Rijk verklaard en de nationaal-socialist Forster tot gouwleider benoemd. Dat Dantzig een auto noom gebied was onder een Volkenbondsrégi me staande, dat door de groote mogendheden werd gegarandeerd, leverde voor Berlijn, dat ook het zelfstandige Oostenrijk tot een Duit sche gouw wilde maken, niet het minste be zwaar op. Niettegenstaande hun geweldige bedrij vigheid en intimidatie-practijken hebben de nazi's den landdag bij de verkiezingen niet naar hun ijzeren vuist kunnen zetten. Duitsch-nationalen, Centrum, socialisten en communisten toonden er een sterkere rug- gegraat dan in het Derde Rijk zelf, waar hun de ruggegraat en ook de nek gebroken werd. Wel behaalden de Hitlerianen in den senaat de meerderheid, zij het ook niet de verhoopte meerderheid van twee-derden, noodig voor een herziening van de Dantziger constitutie in na- tionaal-socialistischen geest. Dit resultaat, bereikt bij verkiezingen, waar bij onduldbare methoden van geestelijke en li chamelijke vrijheidsbelemmering werden toe gepast, zoodat naar officieele schatting de na- tionaal-socialisten 10 pCt. meer stemmen wis ten te bemachtigen dan hun rechtens overeen komstig de politieke gezindheid der Dantziger bevolking toekwam, was voor den nationaai- socialistischen senaatspresident Greiser, die den meer gematigden Rauschning als zoodanig was opgevolgd, een voldoende basis om te trachten de Dantziger constitutie geweld aan te doen, De Centrale Propaganda Dienst der R.K. Staatspartij deelt ons mede, dat de deelname aan den Landdag Zondag 2 Februari as. te Amsterdam zóó groot is, dat 20 Januari j.l. reeds alle plaatsen in de Apollohal waren be sproken. Waar de stroom van aanvragen om deelnemerskaarten nog steeds aanhoudt, besloot de Partijleiding op denzelfden dag een parallel-vergadering te beleggen, waar voor het Gebouw Carré, Amslel 151 te Am sterdam, is gehuurd, hetwelk aan 1900 be zoekers plaats biedt. h De sprekers van den Landdag Zijne Ex cellentie Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, Mgr. Dr. H. A. Poels, Mr. M. P. L. Steenberghe en de Partijvoorzitter Mr. C. M. J F. Goseling verklaarden zich bereid ook 'in deze tweede vergadering het woord te voe ren. De vergadering in Carré zal daarom een half uur later aanvangen dan de vergadering in Üe Apollohal, dus om half vier precies. Op de deelnemerskaarten staat nauwkeurig aange duid, tot welke van beide vergaderingen zij toegang geven. Men geve zich daarvan tijdig rekenschap. Voor Amsterdamsche partijleden zijn deelne merskaarten verkrijgbaar bij de Algemeene R.K. Propagandaclub (Voorzitter: E. Pouw, Hendrick de Keyserplein 27, Amsterdam). Een beperkt aantal toegangsbewijzen voor niet-Amster- dammers is nog verkrijgbaar bij het Algemeen Secretariaat der R.K. Staatspartij, Mauritska- de 25, Den Haag. Ter voorkoming van teleur stelling haaste men zich een toegangsbewijs hetwelk tevens recht geeft op en aanzienlijke korting op de reiskostn aan te vragen. De heer M. uit Eefde, die sedert Zondag door de Gestapo te Düsseldorf in voorloopige hech tenis was gehouden, is Vrijdagavond om 8 uur in zijn woonplaats teruggekeerd. Den heer M. is niet medegedeeld, waarom hij was aangehouden en evenmin waarom hij in vrijheid werd gesteld. de gewaarborgde democratische vrijheden der burgers te beknotten, de oppositioneele pers aan banden te leggen, niet-nationaal-socialistischen ambtenaren hun congé te geven, en een straf recht-opvatting ingang te doen vinden, welke alleen maar in den Duitschen „rechtsstaat" ge huldigd wordt. De niet-nationaal-socialistische minderheid van pl.m. 41 pCt. kwam daartegen in verzet en ook de Hooge Volkenbondscommis saris Lester, die te waken heeft voor een nauw gezet naleven der Dantziger grondwet. Ernsti ge klachten bereikten Genève en de Volken bond richtte aanbevelingen aan den Dantziger senaat en zijn president, welke ondanks alle beloften en toezeggingen slechts ten deele wer den opgevolgd. In den thans gesloten Volkenbondsraad, die o.m. een zeer scherp requisitoir van den Hoogen Volkenbondscommissaris Lester te gen de gedragingen van senaatspresident Grei ser had te behandelen, heeft Dantzig, voor zoo ver dit nationaal-socialistisch is, bakzeil moe ten halen, dank zij het zeer energieke optreden van Anthony Eden, die rapporteur in deze ne telige kwestie was. Eden heeft zich niet door looze praatjes en beloften om den tuin laten leiden, maar met vasthoudendheid gevochten voor een strikte eerbiediging van de constitu tie van Dantzig en daarbij den steun gevonden van geheel den Volkenbondsraad. Eden heeft dat niet gedaan, zooals de Duitsche gelijkge schakelde pers geliefde te beweren, om de in ternationale aandacht van het Italiaansch- Abessinisch geschil af te leiden, maar omdat het Italiaansch-Abessinisch conflict bewezen heeft, dat alleen het hooghouden en versterken van het Volkenbondsprestige het collectieve veiligheidssysteem kan redden. De Volkenbond kan niets over zijn kant laten gaan onder de huidige omstandigheden en in de Dantziger quaestie heeft hij dat dan ook niet gedaan. Senaatspresident Greiser heeft, zij het met een, naar zijn zeggen, bezwaard hart, besloten de als anti-constitutioneel gewraakte maatre gelen van den senaat ongedaan te maken, en hij heeft dat waarschijnlijk wel in overleg met Berlijn moeten doen. te herstellen, zijn een paar Mijnhardt's Poeders. Per stuk 8 cent; per doos 45 cent. Bij Uw Drogist. 24 Februari as. zal het 75 jaar geleden zijn, dat de Eerw. Zuster Geertruida (in de wereld mej. H. C. van Haperen, geboren 28 Mei 1838 te Ginneken) in het klooster trad der Eerw. Zusters Franciscanessen te Etten. De a.s. jubilaresse mag zich ondanks haar bijna 98- jarigen leeftijd, nog steeds in een goede ge zondheid naar lichaam en geest verheugen. Te Drachten-Zuid is onder# groote belang stelling de eerste steen gelegd van het klooster van de Eerw. Zusters Carmelitessen. Naai wij uit Egmond aan Zee vernemen, zal vanmiddag tusschen vier uur en half vijf bij hoog water worden getracht de Kerkplein, die in een gunstige positie ligt, vlot te sleepen. Een sleepboot is reeds ter plaatse. Op den Maassluischeweg, onder de gemeen te Maasland, week bij het passeeren van twee elkander tegemoet komende vrachtauto's, een chauffeur niet voldoende uit. Het voorwiel van een zandauto, bestuurd door F. H. uit Haarlem, raakte het achterwiel van een melkauto, bestuurd door A. v. Veen uit Pijnacker. De aanrijding was zoo hevig, dat van den melkauto de bussen wegvlogen, doch de chauf feur wist zijn voertuig op den weg te houden. De zandauto reed echter in volle vaart in de Vliet. Toegeschoten omwonenden konden den chauffeur uit zijn onprettige positie red den. De auto is later met behulp van een kraanwagen gelicht. De regeering heeft de volgende wetsontwer pen ingetrokken: Voorziening tegen waterver ontreiniging door gemeentelijken afvoer var. vuil (ontwerp-riolenwet)dat in 1913 is inge diend en wijziging en aanvulling der Hinder wet, mgediend in 1909. Anthony Eden heeft te Genève duidelijk over band gespeeld. Via Dantzig heeft hij aan Berlijn te kennen gegeven, dat hij niet van plan is nieuwe eigenmachtige schen dingen van het Volkenbondshandvest en de ge sloten verdragen te tolereeren en Berlijn, dat na de Engelsch-Fransche toenadering meer dan ooit bezorgd is voor het verbeteren der En- gelsch-Duitsche betrekkingen, heeft moeten zwichten. Dasrdoor is Eden's succes in de Dant ziger quaestie volkomen geworden. Om dit te behalen heeft hij twee geraffineerde dreige menten gebruikt. Hij heeft gewaagd van de mogelijkheid van het benoemen van een en quête-commissie van den Volkenbond, welke waarschijnlijk nog meer overtredingen zou heb ben gesignaleerd dan in Genève waren aan hangig gemaakt, en op zulk een commissie is noch de senaat van Dantzig, noch Berlijn ge brand, en hij heeft geïnsinueerd, dat wel eens aan Polen de opdracht zou kunnen worden ver strekt met gewapende Argus-oogen de naleving van de Volkenbondsconstitutie van Dantzig te bewaken. Deze laatste suggestie was buiten gewoon behendig. Immers Polen wankelt tus schen Duitschland en Frankrijk op eenzelfde wijze als Frankrijk onder Laval tusschen En geland en Italië heeft gewankeld. Polen is in zijn hart niet volkomen gerust op de nationaal- socialistische gedragingen in Dantzig, ook al heeft het zich dan ook met Berlijn verstaan. Een dergelijke opdracht aan Polen zou War schau noodzakelijk in tegenstelling met Berlijn en dichter bij Genève moeten brengen. Berlijn en Greiser hebben daarom maar de wijste par tij gekozen en met een zuur-zoet gezicht aan het kortste einde getrokken. In verband met de plannen der regeering tot wijziging van art. 7 der Grondwet hebben cfe besturen van den Nederlandschen Journa listen-Kring, de Vereeniging van Directeuren „De Nederlandsche Dagbladpers", de Roomsch- Katholi'eke Joumalistenvereeniging en de Vereeniging van Directeuren „De Nederland sche Roomsch-Katholi'eke Dagbladpers" 'n adres gezonden aan de Regeering, waarin zij 't vol gende als hun meening te kennen geven: De in art. 7 der Grondwet belichaamde vrij heid van drukpers is niet slechts een belang voor de pers en voor deze een levensvoorwaar de om haar arbeid met vrucht te kunnen ver vullen, maar is ook en vooral een volksbelang, waarborg voor en kroon op onze volksvrijheden, door prof. Buys genoemd een der „hoofdvoor waarden van een echte volksvertegenwoordi ging", die, zonder drukpersvrijheid, „een naam (is) en niets meer", en een der „essentialia van ons regeeringsstelsel", dat, zonder die vrijheid, „een gebouw zonder fundament zou zijn." Ongerepte handhaving van de persvrijheid is daarom in het waarachtig belang van onze volksgemeenschap. Daartegenover is het de volstrekte plicht der pers, de vrijheid niet te misbruiken; zonder voorbehoud moeten deswege het recht en de taak der Regeering en der Justitie worden erkend, om tegen misbruik van de persvrijheid met gestrengheid op te treden, vooral in bewogen en gevaarvolle tijden als wij thans beleven, en de journa listen, de persorganen en de persvereeni- gingen dienen met dat optreden hun in stemming te betuigen, omdat het misbruik der vrijheid een schending is van de vrij heid zelve. Het optreden tegen pers-excessen dient afgezien van de uitzondering in art. 189 de) Grondwet bedoeld) met repressieve midde len te geschieden, welke niet zullen nalaten bij gestrenger en consequenter toepassing dan tot heden het geval was, hun werking te doen gevoelen. Middelen tegen 't misbruik, die neerkomei op preventieve censuur in welken vorm dan ook, zijn in wezen een aantasting van de vrijheid zelve en bergen het gevaar in zich van een toepassing, welke het doel voorbij schiet. Een „tempering" van het voorschrift van art. 7 „bij de wet" beteekent, dat het groote be ginsel der vrijheid zwakker komt te staan en van de Grondwet feitelijk wordt overgebracht naar de met zooveel minder waarborgen om ringde gewone wet, waardoor tijdelijke meerder heden gelegenheid krijgen in de beperking nog veel verder te gaan dan wellicht thans in de bedoeling ligt. De besturen dringen er daarom met allen nadruk bij de Regeering op aan, af te zien van eiken maatregel, welke de vrijheid van drukpers zou aantasten en preventieve cen suur invoeren, en verklaren zich voor ge- strengere toepassing van de bestaande voorschriften, zoo noodig met verscherping en uitbreiding der geldende straffen. Vrijdagavond omstreeks tien uur is op den Rijksstraatweg te De Steeg een luxe auto, waar in vijf personen waren gezeten, in volle vaart tegen een bus van de G. T. M komende uit de richting Arnhem, opgebotst. De luxe auto werd bestuurd door den heer L. Lepper uit Dieren, die op slag werd gedood. In den auto zaten nog zijn echtgenoote, die geen verwondingen opliep en de heer Harmsen uit Doesburg, die een hoofdwonde bekwam, be nevens twee Duitsche kennissen van de familie Lepper, van wie er een eveneens verwondingen aan het hoofd opliep. De slachtoffers werden per ziekenauto naar het Velpsche Ziekenhuis overgebracht. Van de inzittenden van den autobus bekwam alleen de conductrice eenige scherfwonden. De Weleerw. heer W. Romme, kapelaan der St. Jansparochie te Roosendaal, kwam bij het verlaten van de woning der familie R. aan de Kerkstraat aldaar, waar hij een zieke had bezocht, doordat hij over den drempel strui kelde te vallen, waardoor hij een been boven den enkel brak. Zijn Eerw. is ter verpleging in het ziekenhuis Charitas opgenomen. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld: „Econo mische voorlichting in Nederland," de heer A. Roeterink, geboren te Amsterdam; idem tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Notes on Metabolic Chamges in the Germination of seeds," mejuf frouw E. Reuhl, geboren te Modjokerto. Candidaatsexamen indisch recht, de heer A. Veenstra, candidaatsexamen klassieke letteren de heer J. de Josselin de Jong. LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen klas sieke letteren mej. W. A. Flinterman. „Maar gewoonlijk is dit gebrek aan waar deering en dank niet opzettelijk. We willen daarvan eens twee voorbeelden noemen, niet als een verwijt, maar meer als een typeering van een zekere mentaliteit. Toen de K. R. O. haar tienjarig bestaan zou vie ren, toen moest geheel katholiek Neder land gemobiliseerd worden voor den K.R.O. Allereerst werd daarbij natuurlijk gedacht aan de kath. pers, die wekenlang geheel gratis haar reclame-kolommen voor dit doel openstelde en heel het kath. Ned. volk tot bezieling bracht. Toen echter na de aanbieding van de zoo fenomenale jubi- leumsgave in Utrecht aan iedereen dank gebracht werd voor de medewerking vergat men natuurlijk de kath. pers. Assche poester had toen weer afgedaan. „Een ander feit. Een van de hechtste steunpilaren, waarop de Kath. Staatspartij ten onzent steunt, is de kath. pers. Maar hoe is die verhouding nu omgekeerd? „De Kath. Staatspartij beschikt zelf over twee publiciteitsorganen, en telkens ver zoekt zij de kath. bladen daarvoor toch vooral reclame te maken. Wat de kath. pers grootmoedig natuurlijk doet. Maar nu moeten wij nog het eerste artikeltje aan treffen in deze periodieken, waarin den menschen er ook eens op gewezen wordt dat men geen goed staatspartij er kan zijn, indien men niet geregeld een kath blad leest. „Men gaat zelfs nog verder. Vroeger kreeg de kath. pers de primeurs van mededeelin- gen van de Kath. Staatspartij. Tegenwoor dig kunnen we die putten uit de „Op- marsch" om ze dan tegelijk te hebben met de niet-katholieke bladen. Ook dat gebeurt „Wanneer zoo in de hoogere regionen ge handeld wordt, dan zal men begrijpen, dat ook lagere organen in ons kath. openbaar Toen na den oorlog Dantzig terwille van Polen van het overwonnen Duitsche Rijk werd los gemaakt en als Vrije stad onder Volkenbondsrégime werd geplaatst, werd er een haard van politieke onrust gesticht. Legio zijn de moeilijkheden, welke zich dien tengevolge hebben voorgedaan. Het nieuwe en herstelde Polen, dat het achterland vormt van de Dantzigerhaven, was ontevreden over som mige maatregelen, welke Dantzig ten eigen bate en tot schade van Polen nam en kon het moeilijk verkroppen, dat het geen volledige zeggingsmacht over deze Oostzee-haven had gekregen. Dantzig meende zich telkens te moe ten beklagen over Polens pogingen om zijn invloed in Dantzig te versterken. Het ver jongde en energieke Polen, beu van al 't gehar rewar, deed toen een merkwaardigen zet. Het stampte in den meest letterlijken zin in de on middellijke nabijheid van Dantzig een moderne concurreerende zuiver Poolsche haven Gdynia (het vroegere Duitsche Gdingen in het corri dor-gebied) uit den grond. Daardoor ontstond natuurlijk een de samenwerking tusschen Polen en Dantzig nog meer vertroebelende naijver. Eerst toen Polen uit vrees voor Sovjet-Rus land, waarmee Polens vriend en bondgenoot Frankrijk uit beduchtheid voor het nationaal- socialistisch geworden Duitschland bedenkelijk aanpapte, een non-agressie-pact en vriend schapsverdrag met Berlijn sloot, waarbij de corridor-quaestie voor een periode van tien jaar op een dood zijspoor van het internationaal- Intusschen neemt dit aUes niet weg, dat het Dantziger instituut een product van een oor logsmentaliteit is, welke vreedzaam en in on derling overleg geliquideerd moet worden, om een duurzamen vrede te waarborgen. Wanneer zal het wederom versterkte Volkenbondsprestige Duitschland duidelijk maken, dat het zichzelf in meerdere opzichten ernstig heeft gehandicapt door uit Genève weg te loopen? Candidaatsexamen Nederlandsche letteren mej. J. van Beusekom. Machinisten-examen DEN HAAG. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van diploma B. de heeren: N. v. Duijn te Hoek van Holland en D. Monsma te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5