Het bloedbad in het gebied van Tembien De groote opmarsch in het Zuiden Krijgt Amerika een nieuwe Grondwet? Een staatsgreep in Griekenland? Slechts 220 K.M. van Addis Abeba Bij het overlijden van koning George Het nieuws van heden WIE WINT EIGENLIJK IN DEZEN STRIJD? DE SPANNING TUSSCHEN CHINA EN JAPAN -1 DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 26 JANUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19764 Zoowel Abessinische rapporten als Italiaansche legerberichten melden slechts overwinningen Doch vast staat, dat duizenden omkwamen Het 106e Italiaansche legerbericht Belangrijke besprekingen te Nanking DEMMER-GASFORNUIZEN Voorhoede colonnes van de troe pen van generaal Graziani tot 180 K.M. boven Neghelli opgemarcheerd Een frontaanval op Harrar verwacht? ROME, 25 Jan. Het pers agentschap Stefani verneemt uit Neghelli: „Voorhoede-colonnes van de troepen van generaal Graziani, die na tien dagen zegevieren den strijd, waarbij het leger van Ras Desta op de vlucht werd gedreven, Neghelli heb ben bezet op 380 K.M. afstand van Dolo, hebben hun voor- waartschen opmarsch hervat tot 180 K.M. afstand van Ne ghelli, zoodat zij thans op 220 K.M. afstand van Addis Abeba zijn genaderd. Graziani De macht van het Hooggerechts hof zou daarbij sterk be knot worden V erkiezingspr oblemen van Roosevelt li» Kondylis Generaal Kondylis zou, steunende op een deel van het leger, een hervorming voorbereiden Onthulling aan premier per aangeteekende De overweldigende belangstelling van het Engelsche volk Voorbereidingen tot de begrafenis Investituur door den koning DE ACTIE TEGEN PROF. JEZE DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Als we ontwaken Luchtdienst Engeland- Scandinavië Via Amsterdam met medewerking van de K.L.M. Het Weeriiiiiiiiimiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De Italiaansche legerleiding heeft een specialen vliegdienst ingesteld tusschen Rome en Adoea om een snel vervoer van de veldpost te waarborgen ADDIS ABEBA, 25 Jan. (Reuter). Volgens hier ontvangen, maar nog onbevestigde berichten, is de veldslag ten Noorden van Makalle beëindigd met de overwinning voor de Abessiniërs, die tien stukken veldgeschut, ruim honderd machi negeweren, alsmede duizenden ge weren en een groote hoeveelheid munitie zouden hebben buitgemaakt. De verliezen der Italianen zouden eenige duizenden manschappen aan dooden, gewonden en gevangenen bedragen. Over den grooten veldslag die de laatste da gen heeft gewoed in 't gebied Tembien en rond om Makalle, is thans een Abessinisch rapport verschenen, volgens hetwelk de troepen van Ras TCpgsm- op 21 Jan. ten Noord-Westen van Makalle en ten Noord-Oosten van Abbi Addi tot den aanval zijn overgegaan en in zware gevechten voor de achter hen komende troe pen den weg hebben vrijgemaakt. Op 22 Jan. werden de troepen van Ras Seyoem bij de gevechten betrokken. De slag die drie dagen duurde, was bijna uit sluitend een gevecht van man tegen man, waarbij sabels en messen een groote rol speelden. Zelfs des nachts duurden de ge vechten voort. Abessinische vrijwilligers bestormden twee Italiaansche stellingen en de geheele bezetting werd gedood. De strijd eindigde op 23 Jan. met een overwinning voor da Ethiopiërs. ..De verliezen der Italianen zouden aan zienlijk grooter zl)n dan van de Abes siniërs. Men spreekt van eenige duizenden dooden en gewonden. Bevestigd wordt, dat de Abessiniërs tien stnkken veldgeschut en 100 machinegeweren hebben buitgemaakt. De slag bU Makalle wordt opgevat als het grootste gevecht dat zich tot dusver in den oorlog heeft afgespeeld. De inneming van Neghelli door de Italiainen wordt thans van Abessinische zijde bevestigd. Inzake de Abessinische overwinning aan het Noordelijk front wordt nog gemeld, dat de Italiaansche troepen aan twee flanken den aanval op de Ethiopische stellingen ten Noord- Westen van Makalle hadden geopend, teneinde den kring, die bijna om Makalle was gesloten, te verbreken. Volgens berichten uit Abessinische bron deden de detachementen van Ras Seyoem plotseling een tegenaanval, joegen zij de Italiaansche troepen op de vlucht en ach tervolgden hen tot aan hun uitgangsbases, waarbij de Abessiniërs zelfs twee versterk te posities binnendrongen. Het gevecht van man tegen man, veelal met sabels en zwaar den, gaf aan den strijd een oogenblik het uiterlijk van een treffen in de Middel eeuwen. Men meent hier, dat de Abessiniërs sinds 20 Januari twee belangrijke Italiaansche stellin gen hebben veroverd, en men vermoedt, dat zij zullen trachten hun succes in Tigre voort te zetten, teneinde het moreele voordeel, dat de Italianen verkregen hebben met hun over- Winning aan het Zuidelijk front, te niet te doen. „Maarschalk Badoglio telegrafeert: de laatste dagen hebben zich de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem in Zuideliik Tembien verplaatst, met als basis het gebied van Andino, teneinde een offensief tegen onze linies in Enderta tus schen Makalle en Husien te openen. Terwijl men dit offensief voorbereidde begon onze actie, welke ten doel had deze Abessinische plannen onmogelijk te maken. Op 19 dezer rukte het 19e legercorps op en bezette de dorpen Debrl en Negaida, ten Zuid- Oosten van Makalle en belette zoo den vijand, welke zich voor Antalo bevond, verder door te dringen in Tembien. 21 dezer viel een afdeeling Erythreaansche troepen, die van West naar Oost marcheerde, vastberaden den vijand aan. die een positie had betrokken op de hoogten van Zeban Kerkata en op den berg Lata. De tweede divisie zwart- bemden, die van het Noorden naar het Zuiden marcheerde viel door den pas van Marien den vijand aan. Na een verwoed gevecht maakten de Eri- treanen zich meester van Zeban Kerkata en dwongen zoo den vijand zich te verspreiden op den berg Lata. Den volgenden dag viel het gros van het Abessinische leger, dat zich in de richting van Walieu verplaatste, de tweede divisie zwarthem- den aan, met de bedoeling deze uit den pas van Walieu te verdrijven en daardoor het suc ces, dat de luchtmacht den vorigen dag had behaald, teniet te doen. De zwarthemden verzetten zich krachtig, waardoor het den Eritreanen mogelijk werd de Abessiniërs aan te vallen en den berg Lata te veroveren. 23 Januari vereenigde zich een andere afdeeling Eritreanen met de tweede di visie zwarthemden. De vijand was overal verslagen. Aan Italiaansche zijde zijn 25 officieren gesneuveld en 19 gewond, verder werden 289 minderen gedood of gewond; de namen van de dooden zullen in het maandrapport worden opgenomen. De Eritreanen ver loren 310 man aan dooden en gewonden. De verhezen van de Abessiniërs, hoewel nog niet vaststaand, bedragen minstens 5000 dooden en gewonden. De luchtmacht heeft een werkzaam aandeel gehad in deze actie; zonder ophouden werd de vijand gebombardeerd en door een actieve ver kenning werd de legerleiding op de hoogte ge houden met de beweging van den vijand." Daggaboer is hedenmorgen opnieuw gebom bardeerd door 2 Italiaansche vliegtuigen, die op zeer geringe hoogte vlogen. De „Daily Telegraph" meldt uit Nairobi, dat 380 man van een Italiaansche inlandsche af deeling gedeserteerd zijn en de grens van Kenya hebben overschreden. Nadat zij de wapenen hadden neergelegd, zijn zij door de autoriteiten van Kenya geïnterneerd in een concentratie kamp. SHANGHAI, 25 Jan. (Reuter.) Generaal Isolkai, de Japansche militaire attaché in China, heeft te Nanking besprekingen ge voerd met den minister van oorlog, Ho Jing Tsjin, en daarna met maarschalk Tsjang Kal Sjek. In Chineesche en Japansche kringen acht men deze besprekingen van veel belang, daar generaal Isolkai 30 dezer naar Tokio zal ver trekken. Isolkai verklaarde aan een verslaggever van het agentschap Domei: „Tsjang Kai Sjek be treurde het tegenover mij, de gespannen ver houding tusschen China en Japan te moeter. zien voortduren, en verzekerde mij, dat hij het voorzitterschap van den executieven Joean haó aanvaard, om een herziening van de betrek kingen tusschen de beide landen tot stand te brengen. Goedgekeurd door de Gasstlcbtlng Verkrilgb. bij Dw winkelier. Pr. reeds v.a. 60 Imp. N/V. Techn. Handelsbur. G. de Boer, A'üaro De groote Engelsch-Abessinische weg, die de Engelsche kolonie zou hebben moeten verbin den met Addis Abeba, eindigt te Gehelle, van daar loopen paden en sporen van wegen tot Allata. Van Allata begint weer een zeer ge makkelijke weg voor vrachtwagens naar Addis Abeba." Het agentschap Stefani seint uit Aden: Zooeven is hier vernomen, dat de Italiaansche troepen op rukken van Ado naar Kuareh, langs den weg van Haradighet. Men ge looft, dat een frontaanval der Italianen op Harrar elk oogenblik ingezet kan worden, welke vooral een tactisch belang zou hebben, daar daardoor iedere bedreiging van de rechterflank der colonnes van generaal Graziani, die opruk ken naar Allata, zou worden afge wend. Bij de ruiterfeesten, welke te Berlijn zullen worden gehouden, zullen de deel nemers gekleed zijn in de costuums, die in den loop der eeuwen zijn gedragen WASHINGTON, 25 Jan. (Reuter). Als uitvloeisel van de aan het einde van dit jaar te houden verkiezin gen voor het presidentschap der Vereenigde Staten, zal wellicht een nieuwe grondwet tot stand komen, welke aan de federale regeering aanzienlijk grootere bevoegdheden zal geven. Indien deze grondwet tot stand komt, zouden de regeeringsautoriteiten een duidelijke con trole hebben over het economische leven des lands en zou aan het Hooggerechtshof de macht worden ontnomen, om regeeringsinstellinger als b.v. de „new deal" onwettig te verklaren. Men gelooft niet, dat president Roosevelt zeil van deze erondwetshervorming zün verkiezings leuze wil maken, maar volgens vele democra ten zou hy door de omstandigheden er toe kunnen worden gedwongen. De oorspronkeiyke wensch van den presi dent was zijn campagne te bepalen tot de eenvoudige vraag: „Wenscht ge een verlen ging van de „new deal"-politiek der regee ring, waarbij het nationale inkomen stygt en de werkeloosheid afneemt?" Nu echter het Hooggerechtshof de „na tional recovery act" en de A. A. A., de hoek- steenen van het geheele gebouw der „new deal" onwettig heeft verklaard, en verwacht wordt, dat in de komende maanden de an dere regeeringsbepaiingen eenzelfde lot zul len ondergaan, verkeert de president in de zelfde positie als toen hij in 1933 aan het bewind kwam. Daarom moet hij den kiezers niet alleen vra gen of zij zijn maatregelen van sociale veilig heid en bezuiniging goedkeuren, maar moet hy er zeker van zyn, dat indien zulk een program weer wordt aanvaard, het niet opnieuw door een uitspraak van het Hooggerechtshof wordt teniet gedaan. De gouverneur van Pennsylvania heeft in een onlangs gehouden redevoering verklaard, dat het Hooggerechtshof eigenlijk de macht van de federale regeering heeft gebroken en in haar plaats heeft gesteld een loshangenden bond van 48 afzonderlijke staten. Vele regeerings- aanhangers deelen deze meening: evenals een aantal liberale republikeinen, die voorzien dat, indien zy weer aan het bewind komen, zy te genover het zelfde vraagstuk komen te staan als thans de president. zy zouden daarom het geheele vraagstuk der federale controle tegenover de contröle door de staten geregeld willen zien op een onpar- tydigen grondslag. ATHENE, 25 Jan. (Stefani) Van daag is een urgent bijeengeroepen ministerraad gehouden, welke zijn oorzaak schijnt te vinden in een onthulling van den kant der Com munistische partij, volgens welke generaal Kondylis, steunende op zekere elementen van het leger, een staatsgreep voorbereidde. De ont hulling was in een aangeteekenden brief aan den eersten minister toe gezonden. LONDEN, 25 Jan. (Reuter) Het Britsche volk gaat voort een laatste bezoek te brengen aan den overleden koning; voor Westminster Hall wordt nog steeds queue gemaakt. H. M. de Koningin-weduwe heeft hedenoch tend 'n nieuwen krans gezonden om den ouden, welke op de kist lag, te vervangen. Het is de wensch van Hare Majesteit, dat steeds de geur van versche bloemen hangt in de sombere Hall, waar veel wordt geweend. Ongeveer 15.000 menschen defileeren ieder uur voorbü de katafalk. Tusschen 8 uur vanmorgen en 4 uur heden middag hebben 77.324 personen voorby de baar van Koning George in Westminster Hall gede fileerd. De file, die om 4 uur nog wachtte om binnengelaten te worden, was by na Zy, KM. lang, en ondanks den regen kwamen er iedere minuut nog eenige honderden menschen by. Ouders brengen hun kinderen mede, die zy na lang en vermoeiend wachten nog op den arm moeten nemen. De duizenden geopende parapluies maken in de verte den indruk van een reusachtig tentdek. Koning Edward VIII, die zich vandaag op zyn buitenverbiyf te Sunningdale heeft teruggetrok ken, zal waarschynlijk Maandag naar Londen terugkeeren. Intusschen zullen in de stad de voorbereidingen voor de Begrafenis worden ge troffen. Op de open plekken in de stad worden tribunes met zitplaatsen voor de toeschouwers opgesteld. Bovendien zün meer dan 20.000 ven sterplaatsen verhuurd. De winkels hebben na genoeg alle in hun étalages een portret van den koning, omhangen met zwarte of purperen zyde. opgesteld. De gevels In de straten, waarlangs de stoet zich zal bewegen, worden behangen met zwarte rouwcrêpe of purperen guirlandes. Koning Edward zal Maandag in het Bucking- ham-paleis een diner aanbieden aan de koningen en koninginnen, en de leiders der buitenland- sche delegaties, die by de begrafenis tegenwoor dig zullen zyn. De banken hebben besloten op den dag der begrafenis van 11 tot 14 uur te sluiten. Waar- schynhjk zullen zoowel de groote magazynen als de kleinere winkels hetzelfde doen. Koning Edward VIII zal 18 en 19 Februari a.s. de onderscheidingsteekenen en decoraties uitreiken, welke zijn vader by de jaarswisseling had toegekend. Dit zal de eerste officieele han deling van den nieuwen vorst zyn. De hervatting van de colleges door prof Gaston Jèze is nog niet officieel aangekondigd, doch naar verondersteld wordt, zal deze Don derdag a.s. plaats vinden. De opmarsch der Italianen in het Zuiden; men zou slechts 220 K.M. nog van Addis Abeba ver wijderd zqn. Het bloedbad in het gebied van Tembien. Een staatsgreep in Griekenland door generaal Kondylis voorbereid? Een interview met Hitier. Mogeiykheid van een nieuwe grondwet voor de Vereenigde Staten; verkiezingsproblemcn van Roosevelt. Dnitsche demarche te Riga in verband met afgekondigde Lctlandsche wetten. De belangstelling in Westminster Hall; de voor bereiding van de begrafenis. Belangrijke besprekingen te Nanking van ge neraal Isolkai met Ho Jing Tsjin en Tsjang Kal Sjek. De protestnota van Italië op Eden's memoran dum te Londen officieel overhandigd. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende bepalingen tot het tegen gaan van oververmoeidheid van chauffeurs. De meening van de Tweede Kamer over het wetsontwerp beoogende voorzieningen omtrent weercorpsen. De voorgestelde loonsverlaging bq de Alg. Kunst zijde Unie door de arbeiders afgewezen. Inbrekers aan het werk te Megen. O Als we ontwaken vliedt de droom uit het ijle land van den slaap en komt de werkelijkheid weer tot ons met haar vreugd en haar verdriet, met de zorgen des levens en het zwoegen van iederen dag, vooral met de narigheden die we in den slaap trachtten te ont komen, trachtten te vergeten. Er is een stuk dat heet„Als de doo den ontwaken!" Wat dan? Dan zal aan ons leven, dat voor Calderon, den priester-dramaturgeen droom was, een einde zijn gekomen, dan zullen we eerst waarlijk ontwaken in de groote werkelijkheid waarin een be slissing voor immer besloten ligt. In die beslissing voor immer, welke wij zelf nog tijdens dit leven in handen hebben, ligt een zonnig ontwaken of een ontstellende verschrikking. Als we eenmaal ontwaken.La ten we zorgen dat dit ontwaken niet zij, als nu vaak in het leven, een te rugkeeren in schrikwekkende akelig heid, maar een wakker worden in de zon van Gods blijheid. LONDEN, 25 Jan. (Reuter) De „British Continental Airways" deelt mede, dat aan deze maatschappü vergunning is verleend, om een luchtvaartdienst te openen naar Scandinavië langs de volgende route: Croydon, Amsterdam, Hamburg, Kopenhagen, Malmö en Stockholm. De dienst wordt In Februari van dit jaar ge opend, maar het laatste traject, n.l. Malmö Stockholm, zal moeten wachten op de vol tooiing van het nieuwe vliegveld te Stockholm. De dienst zal aansluiting vinden op Noord-En- geland door de vliegtuigen van de British Con tinental Airways en van de K.L.M. Deze dienst loopt tusschen Liverpool en Amsterdam met een tusschenlanding te Doncaster. VERWACHTING: Matige tot zwakken, g Zuid-Oostelyke tot Zuid-Westelijken wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, aan- vankelqk nog kans op eenigen regen, zach- ter in het Noorden, iets zachter in het Zuiden. Verdere vooruitzichten: Nog vrij zacht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iNo r m n mn iniimn ittt r A's? Stand op Zondag 1 uur v.m.: 745.2 Vorige stand: 748.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1