Een interview met Hitier Oververmoeidheid van chauffeurs New-Yorksche Beurs DE DUITSCHE WIL TOT DUURZAMEN VREDE Hevige ontploffing te Hamburg De protestnota van Italië WIE WORDT ADY LETCHFORD ZONDAG 26 JANUARI 1936 Sociale spanningen worden niet door stakingen en uitsluitin gen opgeheven De Anschluss-kwestie te Berlijn niet acuut Hitier Duitsche demarche te Riga Het geheele dak van een gebouw afgerukt; verscheidene slachtoffers Het antwoord op Eden's memoran dum officieel te Londen overhandigd Het oordeel der Italiaan sche pers De ontwikkeling in Sowjet-Rusland Acht-en-zestig talen krijgen een alphabet DE „ZWARTE ADELAAR" HAD WEER PECH De Tweede Kamer juicht de voor gestelde maatregelen toe De suikerregelingen in Indië Saneeringsplan voor de bedrijven en voorzieningen voor personeel HOCKEY Zuid NederlandNoord België De Kerkplein" nog niet vlot Weer en wind waren niet gunstig. Vandaag zou nogmaals een poging gedaan worden De exportheffing op bloembollen Restitutie van korting aan buiten landsche firmets FAILLISSEMENTEN - •-27e WISSELKOERSEN STOOMVAARTLIJNEN 1 DOC DOOR CHARLES CARVICE PARIJS, 25 Jan. (D.N.B.) De correspon dente van de „Paris Soir", mevr. Titayna, heeft een onderhoud gehad met Hitier, waarbij deze o.a. zeide, dat het woord „pa cifisme" in Frankrijk niet dezelfde be tee kenis had als in Duitschland. In Duitschland kan het pacifisme zich alleen verwerkelijken, wanneer het op de algemeen mcnschelijke basis is opgebouwd, dat ieder volk het recht heeft te leven; te leven en niet te vegetee- ren. Wie den vrede wil oprichten moet eerst dit recht der volkeren erkennen. Met andere woor den, er is geen enkele Duitscher, die den oorlog wil. De laatste oorlog heeft Duitschland twee millioen menschen en zeven en een half millioen gewonden gekost. Zelfs, wanneer Duitschland overwonnen had, zou toch geen overwinning het waard zijn geweest dezen prijs daarvoor te betalen. Voortgaande zeide Hitier: „Welk Europeesche staatsman zou tegenwoordig door een oorlog een terri toriale verovering tot stand kunnen bren gen! Moet men dan 2 millioen menschen dooden om een gebied van 2 millioen in woners te veroveren? Dat zou overigens voor ons beteekenen twee millioen van de beste Dultschers offeren, twee millioen in hun volle kracht, de elite van de natie, om daar voor een gemengde bevolking te krijgen, die niet in vollen omvang Duitsch is en Duitsch voelt. De menschelijke logica is tegen een territorialen oorlog." Op een vraag betreffende het verdrag van Versailles antwoordde Hitier: „Het verdrag van Versailles heeft twee consequenties gehad. Het bekrachtigt een territoriale overwinning en vormt een moreele overwinning. Iedere territo riale oplossing heeft haar zwakke plekken. Bij gebiedsproblemen behooren alleen de stem des volks en zijn economische behoeften te beslis sen. Maar van een standpunt der moraal uit is het onmogelijk en ontoelaatbaar een volk te discrimineeren en te deemoedigen. In 1870 heeft het vredesverdrag zich tevreden gesteld met een materieele en territoriale over winning, zonder de eer van Frankrijk aan te tasten. Ieder besluit, dat de persoonlijkheid van een volk vernedert, heeft slechts bitterheid en haat tengevolge van de onderdrukten en wekt wantrouwen. De mensch heeft het recht te leven, hetzij als individu, hetzij als natie. Wat het verdrag van Versailles verder betreft, het men schelijke geweten moet de gerechtigheid boven belangen en partijen stellen. Ieder volk heeft het recht op zijn gebied te leven met zijn geloof, zijn historie, zijn gewoonten en zijn economische mogelijkheden. Het is absurd de eenen te be- voordeelen ten koste van de anderen, aangezien daardoor het menschelijke evenwicht wordt verstoord. Zoo is bijvoorbeeld een wet, die den arbeider ten koste van den boer bevoordeelt, even onjuist als een wet, die de boeren ten koste van de arbeiders bevoordeeit. Men moet noch stelling nemen ten gunste van de verbruikers, noch ten gunste van de handelaars, noch voor de arbeiders, noch voor de ondernemers, maar men moet het evenwicht in stand houden tus- schen de met elkaar in strijd zijnde belangen van allen. Wij hebben één enkele doctrine, n.L die, dat er in het economische leven geen doc trine bestaat. Wanneer de particuliere Industrie faalt, moet zij door het staatsinitiatief vervangen worden. Sociale spanningen worden bij ons niet door stakingen en uitsluitingen opge heven. Een hoogere staatsleiding, die het welzijn van allen onder oogen ziet, moet andere wegen vinden om den socialen vrede te verzekeren. In de Europeesche politiek is het net zoo. Ook de vrede kan voor ons slechts geboren worden uit het evenwicht, dus uit de gerechtigheid. Wat de afzonderlijke maatregelen aangaat om dezen vrede tot stand te brengen, die zijn ge makkelijk te vinden, wanneer ieder met men- schelijk gevoel, begrip en verstand ze benadert. Wij hebben In Duitschland 68 millioen in woners, 68 millioen wezens, die eteir, wonen, zich kleeden en leven willen. Geen verdrag ter wereld kan daaraan iets veranderen. Het kind, dat op de wereld komt huilt om melk te krijgen. En het heeft er recht op melk te krijgen. Ook een staatsman moet den staat geven, wat deze noodig heeft." Op de opmerking, dat de bevolkingspolitiek, die in Duitschland wordt gepropageerd, nood zakelijk een drang tot expansie door bevolkings toename, dus oorlog tengevolge moet hebben, antwoordde Hitier: „Er zijn volkeren met talent en zonder talent op de wereld. De eerste hebben overwegend een gebrek aan levensruimte, terwijl de andere een groote en veelal ongebruikte levensopper vlakte tot hun beschikking hebben. De Euro peesche staten behooren tot de eerste categorie. Men moet er zich bewust van worden, dat zij in dit opzicht een volkerengemeenschap vormen, al vormen zij dan ook een twistziek gezin." „U hebt dus op grond van de toenemende volkskracht van Duitschland koloniën noodig?" vroeg mevr. Titayna. „Vindt u dat ook niet?" zeide Hitler met een wedervraag. „Hoe wilt u dit doel in de praktijk bereiken?" „Wanneer het geweten der overige volken ae gedachte zou toelaten van evenwicht en recht vaardigheid, zouden de materieele détails ge makkelijk te regelen zijn. Wat mij op het oogen- blik het meeste bezig houdt, is het toenemende inzicht in de wereld. Overigens, ik herhaal het, is het voor het leven van Duitschland en Frank rijk en voor het welzijn van de menschheld noodzakelijk, dat de welstand van Europa be veiligd wordt." „Ik vertrek over enkele dagen toevallig naar China, omdat het Verre Oosten...." „Wat een geluk", aldus onderbrak Hitier zijn ondervraagster. „Ik kan helaas geen reizen ma ken. U zult Japan zien, waar men onder ge heel andere arbeidsvoorwaarden de goederen vervaardigt, die de wereldmarkt overstroo- mcn. Dat zal eens ook het geval zijn met Rusland. De machthebbers van Moskou zullen zoo noodig een deel van de bevolking laten sterven om den export te beveiligen. Het communisme houdt zich in Rusland staande, omdat het zich ingesteld heeft op een bevolking zonder behoeften en een ont zaglijk onontsloten gebied. Maar wanneer het communisme naar Duitsch land zou zijn gekomen, zou er een catastrophe zijn ontstaan, die niet zou kunnen wor den overzien, omdat in Duitschland slechts 25 pCt. der bevolking op het platteland leeft en 75 pCt. stedelijke bewoners omvat, terwijl in Rusland 92 pCt. der bewoners op het land en slechts 8 pCt. in de steden leeft en omdat een veel gecompliceerder en gr90ter apparaat ten prooi zou zijn gevallen aan de verwoesting." „Nu wij toch over politieke zaken hebben gesproken, mag ik misschien nog een deli cate vraag stellen; Wat denkt u over den Anschluss". „Dat is een kwestie, waarover niemand hier zich opwindt. Dit spooksel heeft men in Weenen noodig om binnenlandsch-poli tieke redenen. De Anschluss-kwestie is in Berlijn niet acuut". Het onderhoud, dat bijna 'n uur duurde, ein digde met een uitweiding over de geschiktheid van de vrouw voor het sociale werk, en een pro paganda voor de Olympiade en het reizen in Duitschland. BERLIJN, 25 Jan. (D.N.B.) De aan het einde van het vorige jaar afgekondigde wetten, die volgens Duitsche opvatting overwegend te gen de Duitsche minderheid in Letland gericht zijn, hebben den Duitschen gezant te Riga aan leiding gegeven, een bezoek te brengen aan den iLetlandschen minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Ulmnis. De gezant, Von Schack, heeft hierbij den minister-president ge wezen op de ernstige bemoeilijking der betrek kingen van het Duitsche rijk tot Letland, als gevolg van deze wetten. HAMBURG, 25 Jan. (D.N.B.) In de Nord- deutsche Kohlen- und Kokwerke aan den Wed- deler Damm is vanmiddag in een condensatie- ruimte een explosie ontstaan, waardoor het ge heele dak van het gebouw werd gerukt. De in den kelder opgeslagen reservoirs met teer-olie raakten in brand. De brandweer rukte onmid dellijk uit en wist het vuur met succes te be strijden. Ongeveer acht personen het nauw keurige aantal staat nog niet vast werden gewond. LONDEN, 25 Jan. (Reuter). De Italiaansche ambassadeur alhier, Grandi, heeft het foreign office de nota doen toekomen in antwoord op de mededeeling van de Britsche regeering aan den Volkenbond inzake het vraagstuk der we- derzijdsche hulpverleening. De nota zal thans aan het foreign office worden bestudeerd. Naar aanleiding van het Italiaansche protest schrijft de Corriere della Sera o.a. dat Enge land het anti-Italiaansche blok heeft uitge dacht. Indien in dan Volkenbondsraad vrije mannen zaten, dan zouden zij de tegen Italié gerichte vlootmobilisatie van Engeland in de Middellandsche Zee openlijk hebben gekenmerkt als een bedreiging tegen Italië. Engeland heeft hierop niet het minste recht en kan zich niet beroepen op een opdracht van den Volkenbond. „Popoio dTtalia" schrijft, dat de geschiede nis onherroepelijk het onwettige van de Brit sche actie zal vastleggen. De mobilisatie was reeds besloten voor de vijandelijkheden in Abes- sinië begonnen waren en nog voor Genève een oordeel had uitgesproken. Militaire maatregelen waren uitgesloten, doch de mobilisatie in de Middellandsche Zee is niets anders dan een militaire maatregel. De „Gazetta del Popoio" te Turijn schrijft, dat nergens door den Volkenbond militaire maatregelen zijn gelast, zoodat de actie van Engeland alleen hiervoor de verantwoordelijk heid draagt. MOSKOU, 25 Jan. (D.N.B.)Op de vergade ring van den raad van nationaliteiten, die in het Kremlin is gehouden, is medegedeeld, dat in de laatste tien jaar voor acht-en-zestig In de Sow Jet-Unie gesproken talen een alphabet is samengesteld. Voor deze talen, gesproken door 25 millioen menschen, had men tot dusverre nooit letter- teekens gehad. Het Latijnsche alphabet is als basis gebruikt bij het samenstellen der schrijf wijzen. Daarnaast was het noodig, nieuwe tee- kens in te voeren voor het weergeven van klan ken, die de Indo-Europeesche talen niet kennen. Verschillende bladen worden thans reeds In de betreffende talen gepubliceerd, terwijl ook verscheidene boeken zijn verschenen. Kolonel Hubert Julian, bijgenaamd de „Zwar te Adelaar", die zooals men weet, twee maan den In Abessinië heeft vertoefd, teneinde de luchtmacht van den negus te organiseeren, is thans weder in de Vereenigde Staten toegelaten, nadat men hem eerst op Ellis Island had vast gehouden, omdat hij zonder geldig visum trachtte de Vereenigde Staten binnen te ko men. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende bepalingen, houdende het tegengaan van oververmoeidheid van bestuurders van mo torrijtuigen, wordt ontleend. De indiening van dit wetsontwerp vond bij het afdeelingsonderzoek algemeene in stemming. Men erkende, dat de voorgestel de maatregelen de verkeersveiligheid kun nen bevorderen en bestuurders van motor rijtuigen tegen overmatige arbeidstijden kunnen beschermen. Het een zoowel als het ander achtte men noodzakelijk. Intusschen waren sommige leden van oor deel, dat de nadruk vooral gelegd moet worden op het bevorderen van de veiligheid van het verkeer. Zij meenden, dat het wetsontwerp ten gevolge van zijn tweeledig doel een min of meer tweeslachtig karakter draagt. Eenige leden meenden, dat uit een oogpunt van verkeersveiligheid niet met dit ontwerp kan worden volstaan, en gaven als hun mee ning te kennen, dat te weinig toezicht wordt uitgeoefend op de vele verkeersovertredingen. Uitbreiding van het korps ambtenaren, dat daarop toezicht houdt, achtten zij daarom noodig. Enkele leden stelden de vraag, of het geen aanbeveling zou verdienen, het besturen van een motorrijtuig door personen, die in een toe stand van oververmoeidheid verkeeren, straf baar te stellen. Voorts werd gevraagd, of het geen aanbeve ling zou verdienen, het wetsontwerp uit te brei den tot het tegengaan van het besturen van motorrijtuigen door personen, die onvoldoenden slaap genoten hebben. Vele leden betwijfelden, of een effectieve controle op de naleving van deze wet mogelijk zal zijn. In het bijzonder ten aanzien van het toezicht op de gedragslijn van hen, die niet in dienstbetrekking zijn, was men niet gerust. Sommige leden drongen er op aan, van de mogelijkheid om voor alle groepen van chauf feurs, althans beroepschauffeurs, een rijtijcire- geling vast te stellen, een ruim gebruik te ma ken, zulks ten einde deloyale concurrentie in het automobielbedrijf tegen te gaan. Sommige leden waren van meening, dat het aanbeveling verdient, naast het begrenzen van den werktijd op de wijze, waarop dit in het ontwerp gebeurt, vast te stellen, dat de dienst tijd nimmer langer mag zijn dan 12 uur per dag en 60 uur per week, terwijl daaraan dan zou moeten worden toegevoegd een bepaling, inhoudende, dat na eiken diensttijd een onaf gebroken rusttijd van den minste 12 uur moet worden gegeven. Sommige leden vestigden er de aandacht op dat vooral In het taxibedrijf bij de chauffeurs een sterke neiging bestaat om den werktijd zoo lang mogelijk te maken. Dit is een gevolg van het in dit bedrijf nog veel toegepaste loon- stelsel. BATAVIA, 25 Jan. (Aneta). De Directeur van Economische Zaken, Mr. Hart, beantwoord de heden in den Volksraad de verschillende sprekers in eersten termijn, terzake de discus sies omtrent de suikerregeling 1936. Van Nederland en Ned.-Indië uit wordt nauw lettend acht geslagen op de voorbereidingen voor een Internationale suikerconferentie. Dat een groot aantal fabrieken gesloten zal blijven, staat voor de Regeering vast; welke deze fabrie ken zijn zal door een nader onderzoek moeten worden vastgesteld. Aan de kwestie van mogelijken steun uit Nederland, zit meer vast dan door sprekers is te berde gebracht. Spreker wijst o.a. op het nut van een eigen industrie in Nederland, wat tijdens den oorlog is gebleken. Een afzet-regeling alleen is voor werkelijke saneering onvoldoende; daarnaast is een pro ductie-regeling noodzakelijk. De Directeur van Justitie beantwoordde de verschillende sprekers ten aanzien van de soci ale voorzieningen, ten behoeve van het suiker- personeel. Hij verklaarde o.a. dat de Regeering bereid is bij de werkgevers aandrang uit te oefenen, inzake zooveel mogelijke aanwerving in Ned.-Indië, doch hij wees er op, dat vele Indische jongelui thans in Nederland studee- ren. De Regeering blijft bezwaar koesteren tegen de vaststelling van minimumloonen, daar dezen zouden moeten worden aangepast aan een niveau, geldend voor de zwakste producenten, zoodat het onzeker is dat het belang der be volking daardoor inderdaad zou worden ge diend. Onder auspiciën van den Nederl. Hockeybona zal Zondag 2 Februari a.s., op de terreinen van het sportpark Ginneken te Ginneken, de hoc- keymatch Zuid-Nederland tegen Noord-België worden gespeeld. S. O. S. De angstdroom van den opsnijder: „Ach, kón ik toch maar weer een mug van hem maken!!!" 99 De pogingen om de te Egmond aan Zee gestrande „Kerkplein" vlot te brengen, zijn Zaterdagmiddag niet geslaagd. De duizenden belangstellenden hadden tever geefs den tocht door den mist over het koude strand gemaakt. Tegen vier uur, toen het getij het hoogst was, deden de sleepbooten „Humber" en „Holland" een poging om de „Kerkplein" vlot te krijgen. We zagen de sleeptrossen zich spannen, doch als bewegingloos bleef de logge „Kerkplein" In 't zand zitten. Toch verzekerde een deskundige, die met zijn verrekijker de bewegingen gevolgd had, dat de voorsteven een zestal meters meer zeewaarts was gedraaid. Daar het getij weer zakkende werd, werden do pogingen gestaakt. De schemer viel in en het strand stroomde leeg. Weer en wind waren niet gunstig geweest en de zee was te kalm. We vernamen nog, dat hedenochtend een derde sleepboot, „De Witte Zee", zou arriveeren om bij een nieuwe poging, die hedenmiddag bij hoog water gedaan zou worden, te assisteeien. De Nederlandsche Sierteeltcentrale maakt be kend, dat degenen, die hun exportheffing 1934 hebben betaald op basis van 100 pCt. van de wettelijke vastgestelde groothandels-exportprij zen en die voorzoover zij aan in het buitenland gevestigde groothandelarenwederverkoopers hebben verkocht, over deze transacties kunnen aantoonen, dat zij de daarop wettelijk toege stane 5 pCt. korting' hebben verleend, in aan merking komen voor restitutie der exporthef fing door hen over deze pCt. betaald. Zij, die voor deze restitutie in aanmerking meenen te komen worden in verband hiermede verzocht zich onder opgaye van nauwkeurige gegevens tot de Nederlandsche Sierteelteentrale afdeeling Bloembollenexporteurs te wenden. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 23 Jan.: A. Crolset, winkelier. Den Haag, Fre- derlk Hendriklaan 289a. D. de Lange, monteur, Den Haag, Rem- brandts:raat 87. G. Heitman, Den Haag, Mient 388. N. K. Jansen, Den Haag, Nieuwe School straat 7377. G. Verweij, Alphen a. d. Rijn, Aarkade 21. K. van Kleef, Den Haag, Cromvlietplein 13 Firma Somers van Erp, Den Haag, West einde 224 en hare vennooten N. R. Somers, Voor burg, Koningin Wilhelmlnalaan 509, H. B. So mers, Voorburg, Kon. Wilhelminalaan 507, G. N. J. van Erp, Rijswijk, Wilhelminalaan 8. 24 Jan.: W. J. J. Vermeeren, schilder, Ginneken. v. Duyvenvoordestraat 39. H. J. W. Hooyen, vrachtrijder, Tilburg, Has seltstraat 58. Handelsvennootschap onder de firma Gebr. Rommers, aannemersbedrijf, Koe ven, waarvan be- heerende vennooten zijn F. Rommers en P. Rom mers, belden Hoeven, Café Sport, Wijk A. 94. J. H. Quaedvlieg, Eindhoven, Vrijstraat. In de week van 20 t.m. 25 Januari 1936 werden in Nederland 108 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van P. W. Leijse, Den Haag; P. W. piierhoek. Monster; W. H C. v. d. Vorst. Bladel; H. J. Derks, Geldrop. Slotkoersen Jan. 25 24 23 22 Hied Chemical 166 1671/4 1657» Am. Tel. lei 160% 160 160i/2 1597» Am. Tobacco B 99 IOOV4 100% Anaconda Copp. 307» 30% 3074 291/3 Balt. Ohio 18 177e I8V4 17% Can. Pacific 11 i lil/» 117e 117e Case Tresnmg Cons. G ol N Y 3274 32% 32% Dup. de Nem Gen. Electric 387/8 38V4 39% 377/8 Gen. Motors 567b 561/4 51% 55% Kon. Olie 53t/4 527e 52i/t New-York Centr 307, 30% 31% 30% Radio Corp. 13% 137e 137» li% Stand. Oil NJ 55% 551/4 551/4 54% U S. Steel Corp 48% 4774 49 48% Westingh. Elect. 109% 108 10678 NEW-YORK Jan. 25 24 23 22 Londen I 5.00'/. I 5.0078| 4.96%| 4.957/8 Parijs j 6.67 6.61ty8| 6.61 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 24 Jan.: Gaasterkerk, s., Japan laatst R'dam; Flandria (Zweed), s., R'dam; Batavier VIII, m.s.. idem'. 25 Jan.: Sembilan, s.. Macassar; Eemland, s., B.-Aires; öpar, s., La Plata; Carlbeath, s., New castle. Vertrokken 25 Jan.: Bera, s„ Drontheim; Vlda, m.s., Mistley. Aangekomen 25 Jan.: Amstelstroom, m.s.,Rot terdam. Vertrokken 25 Jan.: Boekelo, s., R'dam; Gates head, s., Newcastle; Schokland, s., Goole; Batavier VIII, m.s., Bordeaux; Borthwick, s., Leith; Her- rnes, s., Hamburg; Flandria (Zweed), s., Gothen burg; Gondul, s., Malmo; Gaasterkerk, s., Ham burg; Ransdorp, m.s., Idem; Alt, s., Goole; Vecht stroom, s.. Huil; Hontestroom, s., Londen. AMSTERDAM. Aangekomen 25 Jan.: Amstel stroom, R'dam, proefgevaren, Handelskade. Holl. Stoomb. Mij.; Carlbeath, Newcastle, steenkolen. Ertskade, Ruys Co.; Spar, La Plata, lijnzaad en mals. Silokade, Hudig Pleters. Aangekomen 25 Jan.: Gaasterkerk. Japan laatst R'dam', stukgoed, Sumatrakade, Mij. Nederland; Flandria (Zweed), R'dam. stukgoed, Zeeburger kade, Verg. Cargadoorskantoor; Batavier 8. Rot terdam, stukgoed, Javakade, Wm. H. Müller Co.; Sembilan, Macassar,stukgoed. Sumatrakade, Mii. Nederland; Eemland, B.-Aires, stukgoed, Han delskade, Wm. H. Müller Co. MIJ. OCEAAN LAERTES, Java n. Amst., pass. 24 Jan. Gibraltar EURYBATES, 25 Jan. van Batavia naar Amst. MELAMPUS, 23 Jan. van Amst. te Batavia. KON. NED. STOOMB. MIJ. ACHILLES, 24 Jan. van Malaga te Cadix. BACCHUS. 25 Jan. van Middl. Zee te R'dam. AURORA, Middl. Zee naar Amst., pass. 25 Jan. V.m. 4 uur 10 Lydd. BOSKOOP, thuisreis, pass. 24 Jan. n.nr. 3 uur Corvo. EUTERPE, 24 Jan. van Bordeaux n. L. Pallice. GANYMEDES, 24 Jan. van Bourgas te Istanboul. NEREUS, 23 Jan. van Lelxoes te Vigo. ODYSSEUS, 24 Jan. van R'dam n. Middl. Zee. RHEA, Kopenhagen naar Amst., pass. 24 Jan. n.m. 10 uur Brunsbuttel. ULYSSES. 24 Jan. van Oran naar Algiers. VESTA, 24 Jan. van Napels naar Llvorno. PERSEUS, 25 Jan. van AUcante Barcelona. HERMES. 25 Jan. van Amst. naar Hamburg. AMSTERDAM, uitreis, pass. 24 Jan. Ouessant. BAARN. 23 Jan. van Talcahuano n. Valparaiso. COSTA RICA, 22 Jan. van Kingston (J) naar Pott Llmon. MEROPE, uitreis, pass. 24 Jan. Dungeness. A.JAX, 24 Jan. van Amst. te Kopenhagen. HERCULES, 25 Jan. van Piraeus te Patras TIBERIUS, 25 Jan. van Alexandrië te Jaffa. MIJ. NEDERLAND SEMBILAN, 25 Jan. van Macassar te Amst. TAWAI.I, uitreis. 24 Jan. van Bougie. JOHAN DE WITT, uitreis, 24 Jan. Van Colombo. JOHAN VAN OI.DENBARNEVELT, thuisreis, 24 Jan. van Singapore. S ATAB AnckA thuisreis, 25 Jan. te Marseille. CHr. HITYG'ENS. thuisreis, pass. 24 Jan. Gi braltar; wordt 27 Jan. te Southampton verwacht. JAVA-NEW-YOUK LIJN SALAWATI, 24 Jan. van Sabang n. New-York. HOLL AND-WEST-AFRIK A LIJN MAASKERK. uitreis, 25 Jan. te Port Harcouht. REGGESTROOM. uitreis, 24 Jan. te Benito. ROTT. LLOYD TNTDRAPOERA, uitreis, pass. 25 Jan. v.m. 4 uur Perlm. KERTORnNO, thuisreis, 24 Jan. n.m. 7 uur van Marseille. KOTA GEDE, uitreis, 24 Jan. n.mr. 7 uur van Marseille. eot-a t.tandI. 25 Jan. van Java te Rotterdam. BUITENZORG, thuisreis, 25 Jan. van Djeddah. HALCYON LIJN OTAD DORDRECHT, Vlaardingen naar Savona, pass. 24 Jan. Gibraltar. stad AMSTERDAM, 24 Jan. van Emden naar de Tvne. STAD Zat.tbommET'. 24 Jan. van Serlphos n. Oran en R'dam-Vlaardingen. HOLL AND-AMERIKA LIJN LEERDAM, 23 Jan. van Hampton Roads te Phi ladelphia. BINNENDIJK, uitreis, was 23 Jan. 6 u. 30 n.m. 320 rniilen W.Z.W. van Lands End. EDAM. 24 Jan. van New-York te Philadelphia. niNTELDI.TK. Pacific Kust naar Rotterdam, 24 Jan. te Southampton. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND, 25 Jan. van B.-Aires te Amst. KON. PAKETV. MIT. POOGEVFEN. 24 Jan.- van Reunion n. Durban. SIPORA, 24 Jan. van Belawan Paar Penang. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISADANE, 23 Jan. van Manilla naar SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN TABIAN, 24 Ja», van Calcutta te Manilla. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN GAASTERKERK, 25 Jan. van Amst. n. Hamburg. HOLLAND-AFRÏKA LIJN RANDFONTEIN, 25 Jan. v.m .8 uur van Ant werpen naar Marseille. BOSCHFONTEIN, vertrekt 25 Jan. n.m. tusschen 8-10 u. van Hamburg naar Amst. SPRINGFONTEIN, thuisreis, 25 Jan. van Mom- bassa. IL 44 „Ja, lk weet't wel, mijn oude vijand, efen dolle kop. Dien hebben we allemaal, wij Dalton's, maar vader houdt 't in bedwang in 't belang van z'n portemonnaie en jij en Carrie zijn engelen. Maar, May, er is geen fatsoenlijk mensch op de heele wereld die dien kerel niet zou verafschuwen! Gewoon een beest! Hij had aldoor iets tegen me, en gaf me straf wanneer hij maar even de kans schoon zag, en ik verdroeg alles als een lam, werkelijk, want ik wilde vooruit komen. Maar eindelijk kwam er iets bij, dat ik niet verdragen kon. We werdfen ingekwartierd in Nursham, een dorpje vlak by de barakken. Het was er saai ge noeg, en de officieren sommige tenminste begonnen afleiding te zoeken door met de dorps meisjes te flirten. De meesten haddien niets geen kwaad in den zin, maar de kapiteinWel, er was één meisje, een klein ding met blauwe oogen, 't dochtertje van een tamelijk welgestel- den boer. Op een morgen vroeg die kerel, die el lendeling me, om een brief van hem aan het meisje te breng'en. Ik durfde niet weigeren en deed het; maar vóór ik hem gaf, liet ik haar be loven, dat ze hem aan my of aan haar vader zou laten'lezen.Wat is dat?" viel hy zichzelf ln de rede. „Wat?" riep May bevend. „Ik heb niets ge hoord." „Ik dacht, dat ik iemand hoorde loopfen. Maar misschien was 't enkel maar een konijn." HOOFDSTUK XVIII Het uur der wraak zy luisterden een paar seconden gespannen en ademloos. „Het was niets," zei May, diep nadenkend. ,,Ga door, SidO, ik weet al wat er komt." „St! Beef niet zoo! Het is nu allemaal in orde" „Ga door ga door!" „Wel, ze las den brief en barstte in tranen uit en stak hem mij toe, terwyi ze haar gezicht in haar schort verborg. „Ik las hem. Het was een verzoek om hem dien avond te ontmoeten en met hem naar Londen te gaan. Natuurlyk beloofde de schurk, haar te zul- en trouwen!" „En en jy?" „Ik. Nou, ik gebruikte een paar krachttermen, May, en toen deed ik iets doms. Ik had den brief aan den kolonel moeten geven; maar ik wilde zelf met dien lammen kerel afrekenen. Ik ging terug en vertelde hem, bij wjjze van antwoord op zijn brief, dat het meisje hem treffen zou." „O, Sid!" „Ja, en hij was zóó in zijn schik, dat hy me een halven souverein toestopte. De afgesproken tijd was negen uur, de plaats van 't rendez-vous een schuur, vlak bij de barakken. Ik wachtte tot myn vriend op pad ging; toen sloop ik er heen langs den anderen kant en wachtte hem op." „O!" „May, je had dat gezicht eens moeten zien, toen liy my daar vond inplaats van het arme kind. Maar hy hield zich goed. Ik liet hem* geen tijd om iets te zeggen: ik haalde alleen maar den brief uit myn zak, wikkelde den halven souve rein erin en smeet hem het zaakje voor de voe ten. Hy sprong op me af als een tyger, maar ik was er op voorbereid; ik deed 'n stap achteruit én gaf hem een mep over zyn gezicht met myn rijzweep. Hij zal er wel een litteekentje van over houden, vrees ik. Sst, sst!" Want May had haar armen om zyn hals geslagen en kuste hem stormachtig. „Maar nu had hy natuurlyk iets om te laten zien, en dat bracht hem in het voordeel. „Stomdronken zeker! En dan een officier aan vallen Goed!" beet hy me toe, en riep den schildwacht aan. Ik wist, dat ik voor de haaien was. Hy had den brief veilig terug; myn woord zou natuurlyk voor niets tellen tegen het zyne, en dan, al werd ik geloofd, ik had een officier geslagen! Je kunt alles doen wat je wilt, behalve dat; dét is de ééne volstrekt onvergeeflijke mis daad. Ik nam een sprong, smeet hem tegen den grond hoe langer hoe erger, zooals je ziet en vluchtte!" „O, myn lieve, lieve jongen! Myn arme goeie dappere Sid!" „Ik ging dadelijk in de richting van Londen. Gisteren raakte ik door een gelukkig toeval een enkelen keer heb ik nog wel eens een beetje geluk verzeild in een klein logementje in een dorp hier vlakby, en daar hoorde ik myn eigen naam noemen en kwam te weten, dat jullie hier vlak in de buurt woonden. Ik kwam dadelijk den volgenden dag hierheen, en ja, nu weet je alles. Een lang verhaal hè?" May schreide en hy liet haar wyselyk uit schreien een paar minuten lang, zonder iets te zeggen; toén keek ze op. „Sid, als je eens wist, hoe ellendig hoe diep ellendig ik me voel! Sid, ik heb je in den steek gelaten „Nee nee!" „Ja, dat heb ik wel dat heb ik wel! Ik had je byna heelemaal vergeten voor mijn nieuwe liefde! En je was toch waarachtig wel waard dat ik je trouw bleef en aan je bleef denken! O, Sid, vergeef het me toch! En wat moet ik beginnen? Oh!" ze rilde „die vreeselyke soldaten die we vanmorgen zagen!" „Ja, waarachtig," zei hy met een glimlach, ,,'t was een ontsnapping op het nippertje! Als jij er niet geweest was zouden ze me te pakken heb ben gehad. Verdraaid Maar nu ja, ze deden tenslotte enkel hun plicht." „En ben je nu nog steeds in gevaar? O, Sid, wat moeten we beginnen?" ,,Sst!" zei hy, nu wat kalmer. „Mijn plan Is dit: ik wil naar de kust zien te komen, zoo gauw mogeiyk natuurlijk. Als ik daar eenmaal ben, zal ik wel aan boord van een koopvaardijschip zien te komen daar stellen ze gewooniyk geen las tige vragen en ik zal op de een of andere ma nier werken voor mijn overtocht. Het doet er niet toe, waar ik terecht kom; ik zal me er wel door slaan. Maar maar ik moet een beetje geld hebben, May." „Geld," zei ze levendig, „natuurlyk. O, Sid, hoe veel? Twee honderd pond is dat genoeg?" Ze grabbelde in haar taschje. „Twee honderd pond! De hemel beware me! Nee; een paar pond, net genoeg om hier vandaan te komen. Zie je, ze denken dat ik geen cent op zak heb, en dat is ook zoo; en daarom zoeken ze de stations niet af, begrijp je? Als ik maar een trein kan pakken, ben ik veilig. Ben paar pond is heusch genoeg." Ze haalde haar beursje te voorschyn, rukte het haastig open en duwde hem de chèque, die myn heer Dalton haar zoo edelmoedig had toegestopt, in de hand. „Twee honderd pond, Sid. Ik wou dat het meer was!" ,,May, je bent een lieve schat van me dat ben je altyd geweest trouwens, maar kijk niet zoo teleurgesteld, liefste die chèque is, om 't maar ronduit te zeggen, erger dan nutteloos. Wie zou zooiets inwisselen, voor zoo'n onguur type als ik?" Hij keek met galgen humor naar zijn schamele, verfomfaaide klee ding. „Als ik daarmee een bank binnenwandelde, zou hun eerste gedachte zyn, dat ik het ding er gens gestolen hadi en ze zouden me vasthouden tot ze me kwamen afhalen voor het cachot! Het spijt me erg, schat. Huil maar niet!" „Nee," zei ze, „wil je even wachten?" Ze opende opnieuw haar beursje. „Houd je hand op. Hier, hoeveel is dat?" „O, meer dan genoeg," zei hy. „Twee of drie souvereins „Nee, dat is niet genoeg. Wat zal ik beginnen? Oh!" Met een plotselinge beweging trok ze haar ringen van haar vingers al haar ringen, plus Heron's ouden familiering, en drukte ze hem in de hand. „Zoo dat kun je ten minste verpan den, als je 't niet durft te verkoopen. En, Sid beloof me, belóóf me, dat je me zult schryven, dat doe je nooit, dat weet je wel; maar je moet 't ditmaal doen, en me vertellen waar je bent en hoe het je gaat; en dan zal ik je nog meer geld sturen. Denk eraan, ik ben ryk, en ik ik zal nog ryker worden. „Ja, ik beloof het je; en, May het is een troost voor me, dat jij tenminste gelukkig zult worden. Je verdient het en vergeet my maar, ik ben heusch niet waard, dat je nog aan me denkt. God zegene je, liefste kind." Hy sloot haar in zijn armen. „Nee, nee!" snikte May, „ik verdien het niet, ik verdien het niet! Ik had jou niet in den steek mogen laten; ik ik had je den laatsten tyd bijna vergeten maa.r je hoeft maar één woord te spreken en dan ga ik met je mee om voor je te zorgen. Ik „Mijn lieve kind," zei hy, „denk je nu, dat ik zou willen, dat je je eigen geluk in de waas- schaal stelde voor zoo'n vagebond als ik! Ik zal me er wel doorslaan en trachten, niet te veel aan de gelukkige dagen van vroeger te denken. Ja, wat waren we gelukkig, May! We hadden het arm maar Nee, nu niet meer huilen; ik kom terug en je zult nog eens trotsch op me zijn. Wat is dat? Ik weet zeker, dat ik iets hoorde!" „Waar?" hijgde ze. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2