S TA DSNIEUWS tfoui&U 'voo* yf,CnJbsMpo^ NAAR VORARLBERG (Laterns) CENTRAAL REIS-ADRES Petroleumvraagstuk Japans nachtmerrie Laatste Nieuws SCHEIKUNDIGEN AAN HET WERK Doodstraf voor opstandelingen De opmarsch in het Zuiden ZONDAG 26 JANUARI 1936 SALARISKORTING PROVIN CIAAL PERSONEEL Adres aan Provinciale Staten 2de GALA-CONCERT H.O.V. Soliste: dirigente Marta Linz ,ST. RAPHAEL' Vergadering af deeling Haarlem I Het kinderfeest van den R.K. Vrouwenbond M. H. VERBOOG t Wilt U in een der heerlijkste winter-oorden van Oostenrijk gaan skieën, rodelen, sleeën? DER VEREENICDE KATHOLIEKE PERS N.Z. VOORBURGWAL 65-73 AMSTERDAM VAN ONZEN WINKELSTAND KROON-BEHANGSELS Haarlems Matrassenhuis Kleermakerij C. Posch BLOEMBOLLENCULTUUR BURGERLIJKE STAND HONKBAL Vergadering van „Haarlem" TOONZALEN C. J. VAN DEN BROEK Officieele opening BILJARTEN GR.HOUTSTR. 166 Competitie Nederl. Biljartbond Het probleem is nog niet opgelost, wat wellicht niet kwaad is voor den vrede Op zoek naar vloeiend goud Voor Veilig Verkeer (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De revolutie van 1934 voor den Spaanschen krijgsraad behandeld Geen enkele tegenstand wordt ontmoet Platen goud in den Koran Een handige smokkelarij achterhaald Mislukte bankoverval te Hamburg „ZWART FRONT" WEDER IN BESLAG GENOMEN Overreden en gedood Het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Provinciaal Personeel in Noordholland heeft ®an de Provinciale Staten van Noordholland ®en adres gezonden, waarin het in verband met ve door Gedeputeerde Staten gedane voorstellen, welke o.m. strekken tot de invoering met ingang an 1 Maart a.s. van een nieuwe algemeene Salarisverlaging van 5 pet. voor het provinciaal t^rsoneel van Noordholland, het volgende op merkt: t>at in de laatste jaren geen vacantietoelagen •beer worden toegekend, nog buiten beschouwing latend en afgezien ook van de dreigende invoe ring van een standplaatsaftrek, werden de sala- Hssen en loonen van het personeel in dienst der Provincie Noordholland door de invoering van yerhaal van pensioensbijdragen en nieuwe rege lingen van de wedden en loonen sedert 1 Januari 1^33 reeds verlaagd met bedragen tot 28 pCt., in ®onimige gevallen zelfs tot 50 pCt. van de voor dien genoten bezoldigingen. Een nieuwe verlaging van de tegenwoordige Inkomsten met 5 pCt., welke verlaging voor het Personeel in buitengemeenten door eventueele ^voering van standplaatsaftrek bovendien nog in verschillende gevallen tot 14 pCt. zal borden verzwaard, zal, nu bovendien de uitga- ven voor het noodzakelijk levensonderhoud, Evenals de heffingen wegens de directe belastin gen, zich wederom in stijgende lijn bewegen, voor zeer velen van het personeel onoverkome lijke moeilijkheden op geldelijk gebied opleveren. Een overgangsbepaling, als door Gedeputeerde Staten voorgesteld, zal deze moeilijkheden hechts zeer ten deele kunnen ondervangen. Het bestuur verzoekt daarom met den mees- ten aandrang bovenbedoelde voorstellen, tot verwerping waarvan de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg reeds met algemeene stemmen adviseerde, met kracht en overtuiging van de hand te wijzen. Wanneer we ons zetten tot het schrijven van pen compte-rendu van dit Tweede Gala-Con- cert valt het ons eenigszins moeilijk, onze spijt te verzwijgen, over het feit dat dit concert we derom in den Stadsschouwburg moest plaats vihden. Bij uitzondering moet dit gebouw, met ztjn voor groote orkest-uitvoeringen absoluut °hgeschikte acoustiek al eens worden gebruikt, Gn ontegenzeglijk is de sfeer er warmer en in tiemer, maar op den duur moet men de con certen, vooral die, waarop groote orkestwerken borden verklankt, toch niet daarheen verplaat sen. Voor kleinere werken, als de Ouverture „Iphi- Senia in Aulis" van von Gluck, als het Rondo Pit de Haffner-serenade van Mozart, en de ver dere werken welke dezen avond op het pro gramma prijkten, zijn de acoustische bezwaren Veel minder ernstig. En het waren dan ook juist Pe kleinere klankstukken, die het er dezen avond 't beste afbrachten en stellig ook het Pieest succes verwierven. Nadat Marinus Adam met een keurig ver borgde, tot in détails afgewogen reproductie van Pe boven reeds genoemde Iphigenia-Ouverture Pad geopend, betrad Marta Linz, de soliste van vorige week, en ook de soliste-dirigente van dezen avond, het podium om ons weer te doen genie ten van haar subtiel vioolspel in het eveneens reeds genoemde fragment uit Mozart's Haffner- serenade, dat werd gevolgd door de interpre tatie van Reger's Aria op de g-snaar. We moch ten hier al den fraaien toon van het instru ment bewonderen, de droomerige compositie belve viel sterk tegen, en het was dan ook maar Selukkig dat Marta Linz zich kon revancheeren Piet een fijn-violistisch werk van Jenö Hubay, Paar beroemden landgenoot. Hier wist zij haar tendaard en haar warme, tintelende virtuositeit eerst recht te doen spreken, en zeker meer ver diend nog dan op het concert van begin dezer Iveek, mocht zij langdurigen bijval oogsten. Zjj trad daarna als dirigente op met de Zesde Symphonie, de z.g. Pathétique van Tschaikows- ky. En hier beginnen onze bezwaren tegen de Plaats der uitvoering, maar ten slotte ook tegen de wijze waarop dit werk werd geïnterpreteerd. We zullen niet ontkennen dat er wisselwerking Pestond tusschen de beide genoemde instanties, en dat we in de Concertzaal waarschijnlijk een sterkeren indruk èn van de interpretatie èn Van de dirigente zelf gekregen zouden hebben, Piaar we hebben nu eenmaal rekening te hou den met wat we feitelijk hebben gehoord. En dan was het een zeer slap aftreksel van wat dit Werk onder andere handen en het zij nog maals benadrukt onder betere acoustische omstandigheden, zou zijn geworden. Nu bevre digde deze auditie ons geen enkel oogenblik: er kwam niets tot uiting van het diep gevoelige, Wat in dit klankstuk bijna in elke maat ver- Porgen ligt. Het tempo werd voortdurend Pehalve in beide snellere middendeelen, die uit stekend en met vaart werden gespeeld te slepend gehouden en de werkelijke pathetische Passages, waarin het orkest anders kan kreunen cn steenen, klonken al heel weinig aangrijpend. Hochtans hebben we eerbied voor de wijze, Waarop deze vrouwelijke dirigente haar parti tuur meester was, terwijl haar dirigeerstijl, die Piet het fort is van de meeste dirigeerende Vrouwen, overigens van het goede genre was, en den haar aangeboden krans wel verdiende. De tweede programma-helft was ingenomen door een werk van Dohnanyi, Ruralia Hunga- rica genoemd, en van Hongaarsch folkloristi- schen inslag. Hier was Marta Linz weer volko men in haar element. Het is bovendien een aangenaam aandoend werk, van vier korte, maar zeer karakteristieke deelen, waaraan de dans en het volkslied ten grondslag liggen in hun verschillende uitingen. Met de bekende Vijfde en Zesde Hongaarsche dansen van Joh. Brahms, waarmede Marta Linz met het orkest wederom langdurig applaus mocht oogsten, werd deze tweede Gala-avond besloten. Moge de opkomst bij gelegenheid der beide Pog te volgen Gala-concerten even uitstekend zijn als op dezen avond. J. S. Overvloedige tractaties en andere verrassingen droegen ertoe bij de goede stemming en alles- vergetende tevredenheid van het publiek te promoveeren tot een hemeltje op aarde. De herinnering van eenige honderden kin deren aan dit hemeltje moge het loon zijn zoo wel voor Vrouwenbond als Kruisvaart. De afdeeling Haarlem I van den Nederland- schen R.K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel „St. Raphaël" hield in het gebouw „St. Bavo" onder voorzitterschap van den heer J. B. Veltman een buitengewone ledenvergadering, waarin langdurig beraadslaagd is over het voor stel der directie der Nederlandsche Spoorwegen om het personeel der N.S. op 55-jarigen leef tijd op pensioen te stellen. Besloten werd, dat de afgevaardigde het vol gende zal verdedigen: 1ste. Het voorstel van de directie als zoo danig niet te aanvaarden. 2de. Het daarheen te leiden, dat het per soneel op 55-jarigen leeftijd vrijwillig met pen sioen kan gaan. 3de. Dat de eventueele voorziening van het pensioenfonds niet ten koste van het personeel zal gaan. 4de. Dat een commissie wordt ingesteld om deze aangelegenheid te bestudeeren, teneinde voor beide partijen een redelijke en gewenschte oplossing te vinden. Ook werd voorgesteld, dat, als de directie het plan wil doorvoeren, het percëntage voor het aantal dienstjaren verhoogd moet worden. Het voorstel van het hoofdbestuur, algemeen pen sioen op 60-jarigen leeftijd of zooveel vroeger als 40 dienstjaren zijn bereikt, vond wel in stemming, mits het onder 2 genoemde aan dit voorstel wordt toegevoegd. De voorzitter herinnerde er aan dat Zondag 9 Februari het jaarfeest gevierd wordt en spoorde alle leden aan, dien dag de H. Mis by te wonen in de kapel van de Eerwaarde Zus ters, St. Jozef-huis, Zijlsingel, waarna een ge meenschappelijk ontbijt gehouden zal worden. Zaterdagmiddag werd in het St. Bavo-gebouw het jaarlijksche kindermatinée gegeven voor de kinderen van leden van den R. K. Vrouwen bond. Het is een aardig idee geweest van de dames hiervoor de medewerking in te roepen van het Kruisvaart-cohort van de Kathedraal, dat zich op uitstekende wijze van zijn taak heeft ge kweten. j Troubadours en mondaccordeonclub zorgden Voor voordracht en muziek, tot buitengewone tevredenheid van het honderdkoppige audito rium. Heraut Schalkwijk gaf een lichtbeelden- Voorstelling' over de merkwaardige belevenissen Van Jan Klaassen, die op geen kinderfeest ont breken mag. Het R.K. Parochiaal Armbestuur van de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara verzoekt ons opneming van het volgende „In Memoriam", gewijd aan zijn vriend en voor zitter: Op 23 Januari j.l. is na een langdurig lijden en na te zijn voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden overleden de heer M. H. Ver boog. Berustende onder het verlies, kan het toch moeilijk anders, dan dat wij, die zooveel om gang met hem hadden, die zooveel jaren met hem hebben gewerkt, ons geslagen gevoelen, als slechts enkele malen in ons leven voorkomt. Wij hebben te lang omgang met hem gehad, te lang en te veel onder en met hem gewerkt, te veel hem leeren waardeeren en hoogachten, om zijn heengaan als een sterfgeval zonder meer aan te voelen. Het zou niet in zijn geest en niet volgens zijn verlangen zijn, indien wij hier gingen op sommen, hoeveel goede werken door zijn gees teskracht zijn verricht, hoeveel leed en lijden door zijn medegevoel zijn verzacht en voor komen, hoeveel gezinnen onder de onze door zijn opvatting omtrent de naastenliefde van een zekeren ondergang zijn gered, maar toch moeten wij hier verklaren, hem tot eer en tot dank, dat dit alles veelvuldig en zeer veel vuldig is. In de voornaamste instellingen van weldadig heid onzer parochie, het Armbestuur, de St. Vincentiusconferentie en vooral het liefdewerk voor de Stille Armen heeft hij de liefde tot den evenmensch onnoemelijk vele malen beoefend op Wij bieden U daartoe een pracht-gelegenheid, als steeds prima verzorgd en goedkoop. 11 dagen lang, van 19 tot en met 29 Februari a.s. voor de somma van ƒ80.- (alle service inbegrepen). Aanmelding, liefst zoo spoedig mogelijk, aan het bureau van dit blad of aan het een wijze, waarvoor ieder weldenkende eerbied en achting moet hebben. Voor ons is zijn afsterven dan ook een ge voelig verlies en zijn plaats is niet gemakkelijk aan te vullen. Zijn heengaan is voor ons niet alleen een verlies van één onzer grootste medeweukers, ook van een groot vriend, dien wij, vooral in dezen tijd van inzinking, bezwaarlijk kunnen missen. Moge de goede God hem zijn werken aan rekenen volgens de waarde, die wij er aan toe kennen. Laten wij hem, die ons zoo dikwerf heeft ge steund en geholpen, nu veel en vaak steunen en helpen. Laten wij zijn liefde tot ons door gebed en offer vergelden. Dat hij in vrede moge rusten. IETS MOOIS IN UW KAMERS ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 Niet gapen, Maar slapen, Op een goede matras, Dat brengt ieder in z'n sas! Een adres voor matrassen, waarop men niet blijft liggen gapen, doch die den slaap stimulee- ren, is thans Groote Houtstraat 103, waar zich het Haarlems Matrassenhuis heeft gevestigd (eigenlijk verplaatst van den Schoterweg). Af gaande op den naam zou men vermoeden dat Haarlems Matrassenhuis uitsluitend matrassen verkoopt. Een bezoek aan de keurig ingerichte en van een voortreffelijke verlichting voorziene toonkamers zal doen blijken, dat de firma ook meubelen, stoffeering, bedden, enz., biedt in alle soorten, stijlen en prijzen en dus in groote sor teering. Er moet hierbij de nadruk opgelegd worden dat alles eigen fabrikaat is. Aan de zaak zijn dan ook eigen werkplaatsen en reparatie-in richtingen verbonden. De zaak, die een goed verzorgden indruk maakt, kreeg gisterenmiddag bij de opening een feestelijk cachet door de vele ontvangen bloemstukken. Na eenige jaren gevestigd te zijn geweest in de Amsterdamstraat, heeft de heer C. Posch thans zijn dames- en heerenkleermakerij in het perceel Kleine Houtstraat 6 bij de Anegang in gericht. Deze promotie (als wij de verplaatsing van de. zaak zoo mogen noemen) alsmede het feit, dat de heer Posch er ook in geslaagd is, on danks den scherpen crisistijd, een nieuwe zaak te openen, mogen op zichzelf reeds een geluk- wensch verdienen, zij bewijzen tevens hoezeer vakkennis door de clientèle gewaardeerd wordt, een vakkennis, die de heer Posch in een lange reeks van jaren als coupeur bij verschillende groote firma's heeft opgedaan en waarvoor hem thans -nog veel lof uit dien coupeurstijd resteert. Ook de nieuwe zaak in de Kleine Houtstraat is smaakvol geïnstalleerd. De rollen stof zijn overzichtelijk langs de wanden gerangschikt, ei is een aparte kleedgelegenheid en achter den in harmonieerende kleuren gehouden winkel, ligt een atelier, waar de heer Posch met zijn per soneel de dames- en heerencostuums, mantels en jassen naar maat zelf vervaardigt. Alhoewel de heer Posch zich niet gespeciali seerd heeft, mag toch wel vermeld worden, dat hij zich meer in het bijzonder toelegt op de be werking van goede Engelsche stof volgens de moderne mode en tegen aan de tijdsomstandig heden aangepaste prijzen. Wij wenschen hem veel succes toe! In Café Brinkmann is onder voorzitterschap van den heer J. M. C. Hoog een vergadering gehou den der Afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Er werden geen voorstellen ter tafel gebracht voor de a.s. algemeene vergadering, doch wèl bracht een der leden ter sprake het z. i. juiste denkbeeld om het stemrecht alleen toe te kennen aan vakmenschen en uit te sluiten hen, die volkomen daarbuiten staan. Besloten werd dat de vader dezer gedachte zijn denkbeeld zou vastleggen in een ontwerp voorstel, dat in de volgende vergadering in be handeling zou kunnen worden genomen. Een ontwerp van beraadslaging maakte uit een financieel onderdeel der Algemeene Vereeniging, waaromtrent de afgevaardigden te hunner tijd vragen zullen doen. Bepaald werd, dat de lezing van dr. ir. M. D. Dyt voor de Afdeeling zal geschieden op 19 Febr. a.s. en dat daartoe zullen worden uitgenoodigd de leden en omliggende afdeelingen. Geboren: 24 Januari, A. M. Derr-de Febre, d. Overleden: 23 Januari, M. H. Verboog, 56 j., Schoterweg: 24 Jan.: W. F. Bremer, 71 j., Bosch en Vaartstraat; 23 Jan.: W. J. Oudolf, 78 j., Assendelverstraat; 24 Jan.: C. J. T. Leisti- kow,' 84 j., Kamperlaan; 23 Jan.: C. Veerman, 63 j'., Hazepaterslaan. De H.C. Haarlem hield in „De Nijverheid" een matig bezochte vergadering. De besprekingen gingen, voornamelijk over dezelfde kwestie, die ook op een vorige vergade ring al aan de orde was geweest. Nu werd door de vergadering een door M. Hunik c.s. ingediende motie aangenomen. Aan het einde der vergadering deelde de voorzitter mede dat hij in die motie aanleiding vond zijn bestuursfunctie neer te leggen. De heer C. v. Waard moest als secretaris be danken wegens vertrek uit de gemeente. Als zijn opvolger werd door de vergadering gekozen de heer M. Hunik. De heer C. J. van den Broek, eigenaar van de welbekende zaak in ijzerwaren, sanitair, ver lichtingsartikelen, verwarming enz. aan de Oude Groenmarkt, heeft gisterenmiddag in het perceel Groote Houtstraat 52, eenige up-to-date ingerichte toonzalen geopend.' Deze laatste uitbreiding van de van ouds be kende zaak de winkel op de Oude Groen markt werd onder het embleem van „De Spij kermand" in 1794 opgericht maakt een uit stekenden indruk. Het winkelpand, waarin vroeger de zaak van de fa. Holt en Straathof was gevestigd, is ge heel gemoderniseerd. Groote ruiten, die geheel in ramen van roestvrij staal zijn gevat, geven vanuit de Groote Houtstraat uitzicht over de geheele benedenruimte. De speciale plafond verlichting is het allernieuwste, dat er op dit gebied bestaat. Wat men er vindt? Een keur van artikelen, waardoor de winkel aan de Oude Groenmarkt altijd bekend geweest is. In de benedenzaal vinden de bezoekers de afdeeling electriciteit, staalwaren en sanitair. De sanitaire installaties, waaronder de nieuwste snufjes in kleurige uit voering, zijn zooveel mogelijk in aparte boxen opgesteld, zoodat het voor de koopers en spe ciaal ook voor de installateurs gemakkelijk zal worden hun keuze te doen. Door de overzichte lijke opstelling heeft deze groote benedenzaal zij meet 20 bij 7 meter een opvallend pret tig aspect verkregen. In de toonzaal op de eerste etage zijn vooral verwarmingsartikelen geëtaleerd, haarden in al lerlei prijzen en uitvoeringen. Voor winkelend Haarlem zijn deze toonzalen een groot gerief. Dat de meeste van de voor handen artikelen Nederlandsch fabrikaat zijn, is een extra-verdienste van dezen opzet, die van veel ondernemingslust getuigt. Bij de officieele opening gistermiddag gaven os. de heer C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom, burgemeester van Haarlem, en zijn echtgenoote blijk van belangstelling, alsmede de hoofden van takken van dienst, het college van de brandweer en de brandmeesters en de be sturen van verschillende bonden op sanitair en electr. gebied. Verschillende toespraken werden gehouden. In totaal ontving de heer Van den Broek meer dan 70 bloemstukken, waaronder van de in- structeursvereeniging van de brandweer. Deze opening mag zeer geslaagd heeten. De clubcompetitie werd in de afgeloopen week voortgezet met de volgende wedstrijden: Klasse E, Afdeeling 3 Haarlem Noord maakte in deze Afdeeling een goede beurt door uit 2 uitwedstrijden 3 punten te halen. Vooral tegen „Onder Ons" in Amster dam waren onze stadgenooten in goeden vorm. v. Velzen, Dilloo en Dirks wonnen hun partijen, terwijl Timmermans met gering verschil verloor het werd dus 3—1 voor de gasten. De match „De Roemer"Haarlem Noord ein digde in een draw. Ellenbroek en Otten zorgden voor 2 puntjes voor de hoofdstedelingen, waarna de bezoekers door toedoen van Dilloo en Snoeks een gelijk spel uit het vuur sleepten. Klasse E, Afdeeling 4 Onverwacht trok Excelsior (Velsen Noord) in Amsterdam tegen Vondel II aan het kortste eind, mede doordat Metselaar (Exi.) slechts met 2 car. verloor. Duin redde de eer, zoodat de uit slag werd: Vondel IIExcelsior 31. Door deze nederlaag zijn de papieren van de Wijkeroogers wel iets gedaald, doch met een score van 9 pun ten uit 6 wedstrijden maken ze toch nog een goede kans. Klasse F, Afdeeling 4 HaarnemNoord en Insulinde speelden in het clublokaal van eerstgenoemde vereeniging een spannenden wedstrijd, v. Velzen en Broertjes scoorden elk een punt voor de thuisclub, doch v. d. Bos en Groot Sr. verloren elk met 6 caram boles. De uitslag werd dus 22 gelijk. Klasse F Afdeeling 5 In Amsterdam kregen de Vondelreserves Excelsior (VelsenNoord) op bezoek en begon nen met twee winstpartijen. Timmer en Schreu- der (Exc.) gaven hun partners echter weinig kans, waardoor de Wijkeroogers toch nog één (Bijzondere correspondentie) Onlangs heeft iemand gezegd: „Als de vrede verstoord wordt is de petroleum daarvan de oorzaak." Geheel onjuist is dat zeker niet. In den Cha- co-oorlog speelde de petroleum een zeer groote rol en de mogelijkheid voor Italië om den strijd in Abessinië nog onbepaalden tijd te kunnen voortzetten hangt voor een groot deel van den geregelden en onbelemmerden aanvoer van de kostbare brandstof af. Een modern leger, dat tot het uiterste gemotoriseerd is, is zonder pe troleum tot machteloosheid gedoemd: de mo toren moeten voedsel hebben. En wat reeds voor de strijdmacht te land geldt, klemt in nog véél sterker mate voor de luchtstrijdkrachten en voor de vloot. Die laatste is Japans troetelkind. Ter wille van zijn vloot heeft Japan het dezer dagen geriskeerd de Conferentie van Londen het be reiken van haar voornaamste doel onmogelijk te maken, ter wille van zijn vloot zal het straks millioenen en milliarden yen gaan uitgeven, reusachtige bedragen, die het land voor nutti ger doeleinden zou kunnen aanwenden Maar de sterkste Japansche vloot zou niet het mach tige volmaakte instrument zijn, dat Japan zich wenscht, als gebrek aan stookolie den oorlogs- bode'ms beletten zou zee te houden. Dit gevaar bestaat alléén voor Japan, niet voor de Ver- eenigde Staten, noch voor Engeland. Men is zich daarvan in militaire kringen vol komen bewust. En het kan dus niet verwonde ren dat men te Tokio met de grootste aandacht de geschiedenis van het aan Italië al of niet als sanctie op te leggen olie-embargo volgt. Men geeft er zich in Japan volkomen reken schap van dat er een tijd zou kunnen aanbre ken, waarin dit land de rol van Italië vervult. En het is daarom van het uiterste belang de historie van het precedent van dag tot dag te volgen. Dat beteekent niet dat Japan veel sympathie voor Italië koestert. Daarvan is geen sprake. Italië heeft zich aan een „gekleurd volk" ver grepen, en dit feit op zich zelf is volkomen voldoende om de Japansche sympathie naar Addis-Abeba te doen uitgaan. Anderzijds even wel bestaat in Japan voor den Volkenbond evenmin bijzondere geestdrift. Het is zelfs vrij zeker dat Tokio de heimelijke hoop koestert dat het olie-embargo zóóveel moeilijkheden ontmoeten zal dat het als „niet toe te passen sanctie" van de lijst der Volkenbondssancties zal moeten worden afgevoerd. Japan denkt daarbij uitsluitend aan zich zelf en aan zijn toekomst wat voor Italië onmogelijk bleek zal zeker voor het eilandenrijk nog onmogelij ker blijken. Niettemin, gerust is men te Tokio daarom trent niet. Men is er zelfs zóó ongerust, dat het vitale petroleum-vraagstuk voor Japan een Ware nachtmerrie geworden is. Japan dat wil zeggen: de Japansche re geerders en onder hen voornamelijk de mi litaire elementen lijdt, en volstrekt niet zonder reden, aan een ernstige petroleum-psy- chose. Reeds sedert jaren. En herhaaldelijk is de Japansche ongerustheid op dit stuk tot uiting gekomen. Ook in de vertegenwoordigende lichamen. Zoo interpelleerde op 9 Februari 1933 het Hoogerhuislid, admiraal Toshiatsu Saka moto, de regeering over het probleem van de vloeibare brandstof en bezwoer aan het slot van zijn rede het gouvernement een petroleum- politiek te voeren, die het land in alle omstan digheden tegen gebrek aan deze onmisbare grondstof behoedt. In zijn antwoord zette de minister van Ma rine, Osumi, uiteen dat de Marine niet alleen over zeer ruime voorraden beschikte, maar dat alle pogingen in het werk gesteld werden om de productie van bronnen, die op Japansch grondgebied gevonden worden, zoo hoog mo gelijk op te voeren. Zoowel op Formosa als op het gedeelte van het schiereiland Sakhalin, dat aan Japan behoort, wordt petroleum gevonden. Evenwel in de verste verte niet genoeg om ook maar bij benadering de steeds groeiende be hoeften te dekken. Verder hebben de Japansche scheikundigen en ingenieurs aan het vinden van bruikbare procédé's om steenkool in pe troleum te herscheppen hun beste krachten besteed, maar de minister moest toegeven dat langs dezen weg het eigenlijke vraagstuk niet scheen te kunnen worden opgelost. Sinds dat debat in het Hoogerhuis plaats had zijn er bijna drie jaren verloopen. In deze ja ren is het vraagstuk officieel en officieus nog herhaaldelijk aan de orde geweest. Het is nog altijd niet opgelost, maar men kan de regeering zeker niet verwijten dat zij stil gezeten heeft. Op 25 Maart 1934 werd door het Hoogerhuis een wetsvoorstel bekrachtigd, Waarin den Ja- panschen en buitenlandschen in Japan werk- zamen petroleummaatschappijen voorgeschreven werd op Japansch grondgebied voorraden te houden, die de behoeften van het land voor zes maanden dekken. In buitengewone omstandig heden dat wil zeggen: in geval van oorlog zou de regeering het recht hebben deze voor raden tegen een door haar vast te stellen prijs te requireeren. Op 1 Juli 1934 zou deze wet in werking treden. De „Rising Sun Petroleum Company" de Shell en de „Standard Va cuum" de Standard Oil wenschten zich aan deze voorschriften niet te onderwerpen. Zij zouden millioenen yen voor den bouw van reservoirs moeten uitgeven, terwijl men hun weigerde de verkoopprijzen van hun producten te verhoogen. Zij gaven er dan ook de voorkeur aan hun zaken in Mandsjoekwo, waar de Ja panners ook in economische aangelegenheden het eerste en het laatste woord spreken, te li quideeren. Sindsdien heeft Japan pogingen in het werk gesteld voor eigen rekening enorme stocks aan te leggen. Het ministerie van Ma- tine, dat tot dusver ongeveer 50.000 ton stook olie tegelijk kocht, deed sinds de „brouille" met de groote petroleum-maatschappijen aankoo- pen van 150.000 ton. Daarbij doen de Japansche raffinaderijen pogingen zich zóó te outilleeren, dat zij in staat zijn véél groot-er hoeveelheden puntje mee naar huis namen. Insulinde beleefde weinig pleizier van haar reis naar Velsen—Noord en werd door Excelsior dat op eigen tafel bijna niet te slaan is met 40 geklopt. Alleen v. Rossum (Insulinde) bood flinken tegenstand. Het winnende team bestond uit de volgende spelers: Barnhoom, v. d. Aar, Timmer en Schreuder. Het programma voor deze week luidt: 28 Jan. Klasse E, Afd. 6: Vriendenkring Kets II; Klasse F, Afd. 4: De Oranjezaal— Excelsior. 29 Jan. Klasse F, Afd. 5: Insulinde 3Excel- ar. 30 Jan. Klasse E, Afd. 3; Haarlem—Noord— Insulinde 1. ruwe petroleum dan tot dusver te raffineeren. Die ruwe petroleum komt niet alleen uit de Vereenigde Staten. Japan tracht zich, integen deel, om begrijpelijke redenen, van de Noord- Amerikaansche petroleum meer en meer onaf hankelijk te maken. Zoo heeft reeds in Sep tember 1934 de Nippon Sekiyu Kaisha (de Japansche Petroleum-maatschappij) een lading van de kostbare vloeistof uit Columbia laten komen en later monsters ruwe petroleum uit Ecuador. De kwaliteit bleek in beide gevallen voldoende, niet slechter dan die van de olie uit de Vereenigde Staten. Maar niet alleen in Zuid-Amerika zoekt Japan naar petroleum. Het exploiteert, met zeer geringe resultaten overigens, een concessie op Borneo en een in het Noor delijk gedeelte van Sakhalin. De prospectie rechten hier loopen dit jaar af en de Russische regeering wil alléén van verlenging weten voor de terreinen, waar de concessionarissen werke lijk exploiteeren. Het voor Japan zeer verontrustende feit blijft intusschen dat het slechts 10 pCt. van de pe troleum, die het noodig heeft, aan eigen bo dem onttrekt en dat het dus voor niet minder dan 90 pCt. van het buitenland afhankelijk is. Deze toestand, waarin Japan een hoogst ern stige bedreiging voor zijn onafhankelijkheid ziet, kan T.okio niet laten voortduren. En zoo zoekt Japan overal waar petroleum gevonden wordt concessies te verwerven, in Zuid-Ame- rika en in Nederlandsch-Indië in de eerste plaats, en straks, als blijkt dat de Chineesche bodem voldoende petroleum oplevert, zeker ook in China. Het is voor het Rijk van den Mikado van het allergrootste belang dat deze conces sies ook in tijd van oorlog exploitabel zullen en kunnen blijven. Daar ligt voor de concessie verleners zeker een gevaar, waarmee zij wel rekening mogen houden. Want als het er om gaat zekere plannen te verwezenlijken zal Ja pan niet gemakkelijk voor louter administra tieve moeilijkheden het hoofd buigen. Vooral niet wanneer de Japansche vloot in een be paald deel van de wereld volstrekt oppermach tig is en voor een tekort aan petroleum noch voor een embargo meer vrees behoeft gekoes terd te worden. Op dit oogenblik vormt het petroleum-vraag stuk voor Japan nog een onopgelost probleem. Het zou voor den vrede misschien niet zoo kwaad zijn als het nog lang onopgelost bleef! Op Donderdag 30 Januari as. zal de Vereeni ging voor Veilig Verkeer haar jaarvergadering houden in de Tuinzaal van het Gem, Concert gebouw. Na afloop der vergadering zal te 8K u- een lezing wordfen gehouden door Mej. Dr. R. A. Biegel uit den Haag over het onderwerp: De Psychotechniek in verband met Verkeersproble men". Introducties voor deze lezing zijn verkrijgbaar aan het Secretariaat Damstraat 23. PAMPELUNE, 25 Jan. (Reuter) De krijgsraad heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de revolutionnairen die deelgenomen hebben aan den opstand in 1934. Prieto en Ibarra werden ter dood veroordeeld, negentien anderen tot het ondergaan van vijf en twintig jaren tuchthuisstraf en twintig per sonen tot dwangarbeid, variëerend tusschen drie en twintig jaren. ROME, 25 Jan. (Reuter). Het agentschap Stefani verneemt uit Neghelli: De gemotoriseerde colonne, voorafgegaan door pantserauto's, die vooruitgeworpen is in Noord-Westelijke richting langs een wegen- spoor, dat van Neghelli naar Allata leidt, is tot Nadara doorgedrongen aan den voet van de Darar-bergen, zonder eenigen tegenstand te ontmoeten, hetgeen bewijst, dat de vijand nog steeds blijft vluchten en steeds meer het onderling contact verliest, terwijl hij Noord waarts terugwijkt. Ook ten Westen van Neg helli is geen enkele vijandelijke tegenstand ontmoet door de verkenningscolonnes en de detachementen, die uitgezonden waren om het gebied te zuiveren van vluchtelingen van het leger van Ras Desta. ALEXANDRIË, 25 Jan. (Reuter). De douane autoriteiten van het Suez-kanaal hebben een goudsmokkelarij ontdekt, waarbij gebruik werd gemaakt van den Koran. Zeer dunne platen goud waren tusschen de bladen der boeken gelegd om op deze wijze naar Palestina verscheept te worden. Bij onderzoek is gebleken, dat het een koopman te Cairo was, die zich aan deze smokkelarij had schuldig ge maakt. HAMBURG, 25 Jan. (D.N.B.). Gisteravond verscheen in een spaarbank aan het Muehlen- kamp een man met een zwartgemaakt gezicht en een valschen baard, die twee paketten op tafel wierp, welke het opschrift droegen „bom men," „revolver," „het gebouw is omsingeld,' „geen tegenstand of alarm, anders wacht u de dood." Tegelijk riep de man: handen omhoog, terwijl hij een pistool op de beide beambten, die alleen aanw*ig waren, richtte. Hierop ging hij naar de kas en nam hier 750 mark uit. Op dit oogenblik wierp een van de beambten zich op den roover en de ander greep zijn gereedliggende revolver en loste een zestal alarmschoten, waardoor voorbijgangers opmerkzaam werden gemaakt. De bandiet riep nu „ik geef mij over," doch toen een van de beambten de straat opliep om c' politie te waarschuwen, viel de bandiet den ander aan, die er evenwel in slaagde hem zoo lang in bedwang te houden, tot de politie kwam ei den man arresteerdee. Uit het onderezoek bleek, dat in beide paket ten slechts zand was. Ongeveer twaalf uur heeft de burgemeester van Oisterwijk in gezelschap van eenige veld wachters een bezoek gebracht aan het Hoofd kwartier van Zwart Front te Oisterwijk. Een 300-tal exemplaren van het blad „Zwart Front" werden in beslag genomen wegens den beleedigenden inhoud van een artikel, dat ge titeld was; „Weg met Mannheimer", en weder om was gewijd aan het voorstel tot naturalisa tie van den bankier Fritz Mannheimer. Door het onverwachts oversteken van den weg is de heer J. van Ophuizen op den Rijksstraat weg tusschen Bimmen en Millingen nabij Nij megen door 'n Duitschen vrachtauto overreden en gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3