A, Nv.BREEMEN&<2 De verkiezingen in Griekenland Uitgeputte legers rusten uit Kabinetsraad te Parijs Het nieuws van heden Bij het overlijden van Koning George Heftige strijd in Amerika's Congres HERDERLIJKE BRIEF DER DUITSCHE BISSCHOPPEN DE MOEILIJKHEDEN DER BELIJDENISKERK Communistische invasie in China PTOCIETenBRECUCM DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 27 JANUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD U1TCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANC No. 19765 Vermoed wordt, dat Venizelisten en anti-Venizelisten elkaar bij den einduitslag in evenwicht zullen houden Kalm en rustig verloop der stemming Den geheelen nacht door werd het publiek bij de lijkbaar toegelaten f Een overzicht van de geduldig in rijen wachtende menigte om het stoffelijk overschot van koning George V in West minster Hall de laatste eer te bewijzen Botsing verwacht tusschen de in- flationistische en regeerings- groepen De regeeringscrisis in Egypte Nahas Pasja stemt toe in onder handelingen met Engeland Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiuiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiii n VERWACHTING: Matige, tijdelijk 1 De tekst kon onveranderd worden voorgelezen in geheel het rijk Incidenten deden zich niet voor De gelden der parochie van dominee Niemöller in beslag genomen Voor onze radio- I luisteraars De proviandeering van zijn troepen is ook voor generaal Graziani aan het Zuidelijk front in Abessinië een groote zorg. Eindelooze rijen kameelen en lastdieren vervoe ren langs de karavaanwegen water en voedsel Stilstand in de krijgsverrichtingen aan het Noordelijk front Nieuwe veldslag wordt elk oogenblik verwacht De kwestie der dum-dum- kogels Italianen schieten te Port Said Staat van beleg te Kwei Jang afgekondigd Een S.O.S. uit het Poolgebied De kaart zal naar Reykjavik worden gebracht om ontcijferd te worden. Italiaansche baby-tanks, die aan het Tigre- front voortdurend in actie zijn De regeeringsverklaring van Sarraut algemeen goed gekeurd Geen wijziging in de buitenl. politiek Verklaring van Flandin De stormen over Spanje Bijna 15 millioen pesetas schade DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De 1800 visschers op een ijsschots Door vliegtuig ontdekt KROON-BEHANGSELS Lr-1 l vvwvvumunnmii iu/7/?//s> V/A NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeellngen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij' contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ATHENE, 26 Jan. (Renter) Gisteren werden de verkiezingen voor het parlement gehouden. Het weer was den geheelen dag mooi en tamelijk warm. Het is overal zeer ordelijk en rustig gebleven. Volgens ontvan gen berichten is er druk gestemd. Omstreeks het middaguur had in de meeste districten reeds de helft van het aantal kies gerechtigden hun stem uitgebracht. Voor verschillende stembureaux maakten de kiezers queue. Het resultaat van de stemming wordt met groote belangstelling tegemoet ge zien. 1668 candidaten zijn gesteld voor de 300 parlementszetels. 15 partijen nemen aan de verkiezingen deel. In hoofdzaak gaat de strijd evenwel tus- schen Venizelisten en de aanhangers van Tsaldaris. De communisten hebben 189 candidaten ge steld. Sinds Koning Otto (1833) heeft Griekenland 121 regeeringen gehad met in het geheel 1345 ministers. In den tijd van 1915 tot 1936 heeft het land 621 ministers gehad. Voor den dag der verkiezingen is een alco holverbod uitgevaardigd. Alle tapperijen en win kels zijn gesloten. Alleen de auto's van de le den van het diplomatieke corps mochten rijden. De trams en autobussen zullen tot vanavond tien uur rijden. Te oordeelen naar de verkiezingsresultaten, die te drie lur in den afgeloopen nacht te Athene bekend waren, is het waarschijnlijk, dat de zetels in het parlement ongeveer als volgt verdeeld zullen worden: Venizelisten 125 tot 130 zetels Volkspartij Tsaldaris 60 tot 65 zetels Aanhangers van Kondylis en Theothokis 70 tot 80 zetels Aanhangers van generaal Metaxas 10 zetels Communisten 10 tot 19 zetels Andere partijen 15 zetels. Sophoelis, de leider der Venizelisten, heeft als zyn meening te kennen gegeven, dat het resultaat der verkiezingen een verzoening in de binnenlandsche politiek beteekent. Hij acht het daarom wenschelijk, dat een regeering van nationale verzoening wordt gevormd. Van particuliere zijde wordt vernomen, dat, hoewel de einduitslag van de verkiezingen nog niet bekend is, de bladen toch voorzien, dat de Venizelisten en de Anti-Venizelisten elkaar ongeveer in evenwicht zullen houden, zonder dat een van beiden de absolute meerderheid zal bezitten. Wel kan men constateeren, dat de kleine par tijen sterk verminderd uit de verkiezingen te voorschijn zullen komen. De dag van Zondag zal in de annalen der Engelsche geschiedenis de „Zondag van Rouw" genoemd worden. De queue van men- schen, die wachtten om toegelaten te wor den tot Westminster Hall, was langer dan ooit. Tot nu toe defileerden een kwart millioen voorbij de katafalk. De menigte, welke voor Westminster Hall stond, was zoo groot, dat besloten werd het pu bliek den geheelen nacht, tot Maandagochtend zes uur, toe te laten. De Koningin, verscheidene prinsen en prin sessen, alsmede de Koning en Koningin van Noorwegen woonden den dienst in de particu liere Kapel van Buckingham Palace bij. Millioenen, die niet in de gelegenheid waren te defileeren, woonden de rouwdiensten bij in verschillende kerken van het land. Alle bede huizen waren overvuld, van kathedralen tot de nederige dorpskerkjes. Ook in de kazernes wer den rouwdiensten gehouden. In Westminster Abbey preekte de aartsbis schop van Canterbury, ook sprak hij eenige woorden bij den dienst, welke door de B. B. C. per radio werd uitgezonden. In Hydepark zullen 60 leden van het British Legion en vertegenwoordigers van buiten- landsche oudstrijdersvereenigingen plaats nemen. Achter de affuit met het stoffelijk overschot zullen 1500 hooge officieren schrijden. Koning Edward zal in marine-uniform te voet het stoffelijk overschot van zijn vader volgen, achter hem komen de overige vorstelijke per sonen. De stoet zal worden gesloten door een aantal staats-karossen, waarin de Koningin en de overige dames van de koninklijke familie zullen plaats nemen. Gedurende de twee uur, dat de stoet door de straten van Londen trekt, zullen in Hydepark en van den Tower minuutschoten worden ge lost. Op verlangen van den koning zal de bijzetting te Windsor zeer eenvoudig zijn. De algemeene stilte van 2 minuten zal plaats hebben op het moment, dat de kist in de groeve wordt neer gelaten. i. ,-v WASHINGTON, 26 Jan. (Reuter) In het Congres hebben zich thans de eerste schermutselingen afgespeeld van een strijd, die naar men verwacht een der grootste zal worden van de huidige zitting en die geleverd wordt tusschen machtige inflatio- nistische groepen en de regeering en re- geeringsgezinde leden, die nieuwe belastin gen willen invoeren. De botsing tusschen deze twee krachten zal, naar men van verschillende zijden verwacht, een van de ernstigste beproevingen vormen voor de democratische meerderheden in Senaat en Huis van afgevaardigden, die sedert het begin van deze zitting voorgekomen zijn. Terwijl aan de eene zijde de inflationisten alle krachten verzamelen, heeft de regeering een nieuw belastingprogram in studie genomen. Welke de omvang van dit program zal zijn, is nog niet bekend, maar men is van meening, dat deze belastingen bedoeld zijn de middelen op te leveren voor dekking van de kosten van een landbouwprogram, dat in de plaats zal komen van de ongrondwettig verklaarde Agri cultural Adjustment Act. KAïRO, 26 Jan. (Reuter). De Koning heeft den chef van zijn kabinet, Ali Maher Pasja aangeboden een ministerie te vormen met een absoluut neutraal karakter. Ali Maher verzekerde zich de medewerking van alle par tijen van het nationale front en de Wafd. De besprekingen worden nog voortgezet. Nahas Pasja heeft toegestemd onmiddellijk onderhandelingen met Engeland te openen, als mede in de vorming van een neutraal kabinet, dat niet alleen uit Wafdïsten zou bestaan. H wellicht krachtige Zuidelijke tot Zuid-, 5 Westelijken wind, zwaar bewolkt of be- H trokken met tijdelijke opklaring, aan- |j EE vankelijk regen en iets zachter. Ëj Hoogste barometerstand: 762,7 te Vardo. Laagste barometerstand: 731,6 te Black- j= sod. Zon op 7.52, onder 4.34. Licht op 5.04. EE Maan op v.m. 8.51, onder njn. 9.23 S Eerste kwartier 30 Januari 11.56 mm. g iiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiii BERLIJN, 26 Jan. Terwijl oor spronkelijk gevreesd werd, dat wegens de vrij scherpe bewoordingen van het Herderlijk schrijven der Duitsche bis schoppen, sommige passages zouden worden verboden, vernemen wij nit zeer goede bron, dat de Herderlijke brief heden in geheel Duitschland in den onveranderden tekst is voorgelezen en voorzoover bekend nergens aanlei ding heeft gegeven tot incidenten. BERLIJN, 9f Jan. Vandaag is beroe ring gewekt door de medcdeeling van do minee Niemöller van den kansel van zijn kerk te BerlijnDahlem, dat de gelden van zijn parochie door de financieele commis sie van het ministerie voor kerkelijke aan gelegenheden van Rijksminister Kerrl in beslag zijn genomen. Belangrijke uren bij de begrafenis van Koning George V. 1 0.05 vertrek van den lijkstoet E van Westminster Hall E naar Paddington Station 12.05 Aankomst van den lijk- E stoet aan het Paddington Station. E 12.20 Vertrek naar Windsor van den specialen trein. 12.55 Aankomst van den spe- cialen trein te Windsor. 1 13.10 Vertrek van den lijkstoet van Windsor naar St. S George's Chapel. i 13.35 Aankomst van den lijk- E stoet in St. George's E Chapel. (Deze uren zijn aangegeven naar Amsterdamsche tijdrekening). I ^^MiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiinitiMi^ ADDIS ABEBA. 26 Jan. (Reuter). De correspondent van Reuter ver neemt, dat een stilstand is inge treden in de krijgsbedrijven aan het Noordelijk front. Beide zijden zijn uitgeput tengevolge van de hevige gevechten der laatste dagen en zijn nu bezig hun strijdkrachten te. reorganiseeren. Men verwacht evenwel ieder oogenblik het ontbranden van een nieuwen grooten slag. DESSIE, 26 Jan. Maarschalk Badoglio is er met zijn lang voorbereid offensief in het dis- strict van Tembien niet in geslaagd de Abes- siniërs aan het Noordelijk front terug te drij ven. Makallé wordt nog steeds aan drie zijden door de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem bedreigd. De berichten over den slag, die nog steeds uit Makallé binnenkomen, bewijzen dat het een der hevigste gevechten was, die zich tot nu toe hebben afgespeeld. Het was een botsing tusschen primitieve, barbaarsche kracht en het doodend mechanis me der moderne wetenschap. De zwarte troepen trotseerden een hevig ar tillerie- en mitrailleurvuur en stormden onder een regen van granaten over de prikkeldraad versperringen en raakten handgemeen met de Italianen. De Italianen zouden duizend man hebben verloren. Er zijn geen betrouwbare inlichtingen omtrent de Abessijnsche verliezen te verkrijgen, maar men zegt, dat zij hevig zijn. Den beiden .rassen", die voortdurend hebber, samengewerkt, komt de eer voor de overwin ning voor het grootste deel toe. In antwoord op het telegram van de Italiaan- sche regeering aan den Volkenbond, waarin werd medegedeeld, dat men in Eritrea en Tigrc in het geheel 1358 dum-dum kogels heeft op geraapt, publiceert de Abessinische regeering een dementi, waarin zij betoogt, dat de ver zamelde dum-dum kogels volgens de officieele statistieken van de Suezkana'al Maatschappij van 25 Juni tot 25 December 1935 uit eigen le veringen afkomstig waren en door Italië zelf waren gezonden. Van Abessinische zijde wordt ten slotte ver klaard, dat dit in het geheel 400.000 kogels betreft. Voorts wordt gezegd, dat van het strijdtoo- neel in Oost-Afrika tot nu toe 388 schepen met 35.627 gewonden naar Europa zijn teruggezon den. KAïRO, 26 Jan. Italiaansche soldaten, aan boord van het ss. „Sardaigne" hebben met schoten geantwoord op een demonstratie van de bemanning van een klein scheepje Jen voor- deele van Abessinië. Het consulaat en de po litie stellen een onderzoek in. CANTON, 26 Jan. (Reuter). Een com munistische invasie in Zuid China ten Wes ten van de provincie Hoe Nan neemt drei gende vormen aan. Te Kwei Jang, de hoofd stad van de provincie Kweitsjau, is de staat van beleg afgekondigd. 30.000 communisten rukken onder leiding van den Chineeschen bandiet Ho Loeng naar deze stad op. Er is een algemeene uittocht uit de stad se dert berichten zijn ontvangen, waarin melding werd gemaakt van den inval van dit leger, dat de stad Tsjeng Yoean (op 21 mijlen ten Noord- Westen van Kwei Jang) heeft bezet, vanwaar het op wanhopige wijze verder poogt op te trek ken. KOPENHAGEN, 27 Jan. (Reuter) De ,,Ber- lingske Tidende" bericht uit Reykjavik, dat aan de Westkust van Oexarfjord een flesschenpost is aangespoeld, welke vermoedelijk uit Siberie of Nova Zembla stamt. In de flesch bevond zich een kaart van de IJszee, waarop verschillende strepen zijn gezet, waarvan èèn naar Nova Zem bla wijst. Op de andere zijde van de kaart staan twee notities in talen, welke den boeren, die de flesch vonden, onbekend zijn, zoodat men nog niet weet, welke expeditie deze flesch in het water heeft geworpen. Het is evenwel mogelijk, dat deze afkomstig is van de metgezellen van Nobile. die met de Italia zijn verdwenen, PARIJS, 26 Januari (Reuter) De eerste kabinetsraad van de regeering Sarraut, wel ke Zondag is gehouden, heeft twee uren geduurd. Sarraut heeft in groote trekken de regeeringsverklaring medegedeeld, welke algemeen werd goedgekeurd. De tekst der regeeringsverklaring zal in den Donderdagochtend te houden ministerraad de finitief worden opgesteld. De regeeringsverklaring zal betrekkelijk kort zijn. Het nieuwe Ministerie heeft als eerste punt op zijn program de verdediging van den franc geplaatst en een bewijs voor de voortzetting van de tot nu toe gevolgde politiek is wel te vinden in de handhaving van Marcel Regnier als Minister van Fi nanciën. Verder zullen de strijd tegen de werkloosheid en het economisch herstel belangrijke onderdeden der ministerieele verklaring vormen, alsmede de handhaving der openbare orde en de eerbiediging der republikeinsche vrijheden. Op het gebied der buitenlandsche politiek tenslotte zal de regeeringsverklaring den vredeswil van Frankrijk bevestigen alsmede de handhaving van zijn traditi'oneele poli tiek, gebaseerd op het Statuut van den Vol kenbond en de eerbiediging der verdragen. De vooruitzichten van het kabinet Sarraut bij de Donderdag in de Kamer te houden stem ming, worden in de Zondagochtendbladen over het algemeen gunstig beoordeeld. De Petit Parisien Is van meening, dat de re geering vrij zeker op 360 stemmen zal kunnen rekenen. Geheel Frankrijk, aldus het blad, wil een nieuwe regeeringscrisis vermijden. De Excelsior is van opvatting, dat de nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken, Flandin, voornemens is door persoonlijke bezoeken aan Londen de Engelsch-Fransche betrekkingen nog hechter te maken. In de kwestie van het vervroegd uitschrijven der verkiezingen, zal de minister-president het volgens het blad in de Kamer zeer moeilijk hebben. Men veronderstelt, dat de nieuwe verkiezingen waarschijnlijk toch op 26 April en 3 Mei zullen worden gehouden. Naar nader verluidt omtrent de zitting van het bestuur van de Alliance Démocratique, heeft minister Flandin verscheidene mededeelingen gedaan over de vorming van het kabinet Sar raut. Flandin wees er o.m. op, dat hij een te genstander is van het Volksfront. De nieuwe minister-president heeft eveneens nimmer in dienst van het Volksfront gestaan. Flandin zal in groote trekken dezelfde buitenlandsche politiek volgen als zijn voor ganger Laval. Tusschen hem, Flandin, en Laval hebben nimmer tegenstellingen be staan. Hoogstens was er wel eens verschil van meening over ondergeschikte kwesties. MADRID, 26 Jan. (Reuter) De storm en de regen, die de kusten van Spanje en de Ca- nansche eilanden gedurende de afgeloopen drie weken hebben geteisterd, hebben thans reeds een schade veroorzaakt, die geschat wordt op bijna 15 millioen peseta's. Ook de Fransche kust van de Middellandsche Zee wordt door stormen geteisterd. Het kust- vaartverkeer moest gisteren worden gestaakt. Een orkaan heeft de kust van Marokko ge teisterd en groote schade aangericht. Uit vele deelen van Marokko worden hevige overstroomingen gemeld. In de omgeving van Ouessant zijn 10 inboorlingen verdronken. I HAARLEM TEL.10070 - HEEMSTEDE TEL. 29280 Het herderlijk schrijven der Duitsche bisschop pen kon in onveranderden tekst gisteren door geheel het Rijk worden voorgelezen; nergens kwamen incidenten voor. Heftige strijd verwacht in het Amerikaansch Congres tusschen inflationistische- en regee- ringsgroepen. De verkiezingen in Griekenland verliepen rus tig; Venizelos heeft te Athene de leiding. Stilstand in de krijgsverrichtingen aan het Noordelijk front; eik oogenblik een nieuwe groote slag verwacht. Communistische invasie in China; Kwei Jang in staat van beleg. Pater F. Deckers M.S.C. t Beschonken chauffenr rijdt by Laren (Gld.) twee dames aan; één doode. I. V. C. B.-competitie; Leidende clubs win nen over de geheele linie. K.N.V.B.-competitie: Gelijk spel tusschen R, C. H. en Sparta. Blauw Wit wint van D. F. C. Nederlaag van Go Ahead tegen Enschede. N. A. C. klopt M. V. V. Baliangrud Europeesch kampioen hardrijden op de schaats. Karl Schafer, Sonja Henie en Maxie Herbar- Ernst Bayer winnen weer de Europeesche titels kunstrijden. BuysseBilliet winnen de Brusselsche Zes- daagsche. De positie der Nederlandsche deelnemers in de Rallye van Monte Carlo. Van Hout te Antwerpen door Dayen in achter volgingswedstrijd geklopt. MOSKOU, 26 Jan. (Reuter) Uit Goerieff aalt de Kaspische Zee wordt gemeld, dat de 1800 visschers, die met 1400 paarden op een ijsschots waren afgedreven, zijn ontdekt op on geveer 250 kilometer van de kust. De andere schots, waarop een veertigtal visschers is af gedreven, Is nog niet ontdekt; een drietal vliegtuigen zoekt naar hen. IETS MOOIS IN UW KAMERS ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 Stand op Maandag 1 uur n.m.: 750,3 Vorige stand: 750,1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1