Het Engelsche volk pelgrimeert langs zijn dooden vorst Aangrijpende manifestatie Zondag in Westminster Hall De Italiaansche successen in het Zuiden Het nieuws van heden Bloemen geuren op Windsor Castle DAG EN NACHT WACHT DE MENIGTE DUIZENDEN KRANSEN UIT HEEL DE WERELD EEN UITVOERIG LEGER BERICHT f VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 28 JANUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19766 De zware uurslag van Big Ben" telt de stonden, dat de geliefde doode nog toeft onder zijn volk Voorbereidingen voor heden -leger op oefeningJn_het gebergtes Het Sneeuwklokjes van een school knaap; vijfhonderd anjelieren van een keizer Machtige hulde naast eenvoud en trouw Gedempt gaat het leven in de wereldstad 'sKonings paard in den stoet Verloop der begrafenis plechtigheid DUITSCHE HARINGVLOOT OP DE NOORDZEE 4 Bij den slag aan de Ganale Doria zouden 10.000 Abessiniërs gesneuveld zijn Abessinische ambulance gebombardeerd Nieuwe troepen naar Oost-Afrika Journalisten bezoeken het Noordelijk front NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen specialen verslaggéver) Zondag, den voorlaatsten dag voor de plechtige begrafenis van Z. M. Koning George V is het dé filé van het Engelsche volk langs de baar van zijn overleden vorst tot een grootsche, diep-ontroerende ma nifestatie geworden. Vijf mijlen lang rijde zich langs beide Theems- oevers de file der geduldig wachten den, die na uren en uren van lang zaam voortschrijden onder de hoo- ge gewelven van Westminster Hall een laatste hulde brachten aan den geliefden doode. Trokken Vrijdag 110.000, Zaterdag 150.000 mensehen in ononderbroken défilé door West minster Hall, de Zondag bracht het hoogte punt, toen bijna 200.000 personen uit Londen en van elders afscheid kwamen nemen van George the Well-Beloved. Te één uur Zondagnacht heeft men het dé filé onderbroken, de groote deuren van St. Stephen's ingang voor enkele uren gesloten. Maar de file der wachtenden blijft. Zij groeit aan met het uur. En het is, of het nachtleven van Londen, de dancings, de theaters hun aantrekkingskracht hebben verloren, of alles en allen onweerstaanbaar worden gedreven naar de eenzame, donkere Westminster Hall. waar als in een reusachtige, kostbare reliek schrijn de doode koning rust. De lichtende wijzers van Big Ben schrijden door den nacht. Het eerste daglicht valt bleek op de contouren van Westminster Abbey en het House of Parliaments. Geleidelijk ontwaakt het leven rondom, glijden, hoog en log, de roode bussen over het asphalt, schuiven de auto's naderbij. De derde dag van het défilé is aangebroken. Als om acht uur de deuren van Westmin ster Hall zich openen, is de wachtende menigte onafzienbaar aangegroeid. En on ophoudelijk blijven de menschen toestroo- men. De ondergrondsche treinen, de bus sen voeren hen van heinde en ver aan. Langs den Noordelijken Theems-oever staan zij nu; voorbij Lambeth Bridge, tot Vauxhall Bridge, over deze brug en aan den anderen kant terug langs het Em bankment wederom tot Lambeth Bridge; de langste file welke Londen en wellicht de wereld ooit heeft gekend. In den lichten nevel die over Londen ligt en waardoor de zon telkens heenbreekt, glan zend op het rustig-stroomenóe, grijze Theems- water, kan men het einde der menschenme- nigte nauwelijks peilen. Na een nacht waken, Jonge recruten van net nteuwe Duitsche na uren en uren langzaam voortschuifelen, valt nergens iets van onrust te bespeuren. Alles gaat stil en ordelijk zijn gang. Bij Westminster Hall heeft Zon dag zich het leven van Londen sa mengetrokken. In de straten rond om bewegen zich duizenden en dui zenden. Zij zien naar het groote grijze gebouw en zij gedenken den man, die daar rust en van wien een volk afscheid neemt. Velen dragen een rouwband om den arm. Men koopt gaarne cocardes, foto's, een aandenken aan den Koning. Binnen in de gewijde ruimte, onder de eeuwenoude eiken dakspanten, tusschen de grauwe steenen muren, staat hoog op het paarse podium de katafalk. Het kleed van brokaat, voor het eerst gebezigd bij de begra fenis van den onbekenden soldaat in 1920 en sedert dien bij de teraardebestelling van be roemde persoonlijkheden, dekt de kist. Daar over is de koninklijke standaard neergehangen. Een gulden kruis reikt hoog boven het hoofd eind. Kroon, schepter en rijksappel zijn er neer gelegd. Slechts één garve bloemen dekt de baar. Witte lelies en paarse asters, frisch ge sneden, heeft Koningin Mary dezen morgen voor Haar dooden echtgenoot doen samenvoe gen. Zij mogen niet welken. Rondom, roerloos als wassen beelden, staan de Life Quards, de Yomen, de eersten met hun ruige mutsen, hun wit-bepluimde helmen, de sabels ontbloot, de laatsten in kuitbroek met baret en kanten kraag, de hellebaarden met de spies omlaag. Zes groote waskaarsen, ter zijde van de kist, flakkeren in den tocht en hun schijnsel speelt met de juweelen dei- kroon, waaruit vonken schieten. Onhoorbaar voortgaand over de uitgelegde rubber loopers trekt de menigte voorbij. Da lend van de trappen binnen den St. Ste- phans-ingang splitst zij zich in twee gelede ren, die voorbij de katafalk zich aan den uit gang weer samenvoegen. Niets verbreekt de Verwachting: Matige tot krachtigen, Ia- M H ter afnemende Zuid-Westelijke wind, EE j= betrokken tot zwaar bewolkt, aan van- kelijk nog kans op regen en iets zachter. ËE EE Verdere vooruitzichten: nog buiig. E STORMWAAK.SCHUWINGSDIENST E Geseind 27 Januari te 15.35 uur aan alle posten: ,,Weest op Uw hoede." iiliilliiiiiiiiiiiiiiliiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiil (Van onzen specialen verslaggever) Bloemen geuren op Windsor Castle. Heel den dag door tot diep in den nacht stroomden zij aan. Duizenden en duizenden kran sen, kostbare bloemstukken, sierlijk opgemaakte bloemgarven, maar ook eenvoudige tuiltjes violen, narcis sen en tulpen. Aan den voet van de oude grijze muren van St. George Chapel, in de schemerige klooster gangen werden zij neergelegd in lange rijen, gloeiend en flonkerend tegen de grauwe steen en de ver weerde plavuizen. Maandagmiddag hebben wij Windsor Castle bezocht, waar alles in gereedheid werd ge bracht voor de laatste ontvangst van den heer des huizes, het stoffelijk overschot van den Koning, dat hier bij zijn vaderen zal worden bijgezet. Nog nimmer zagen wij een zoo bonte men geling, een zoo massale opeenhooping van bloemen als in den omloop der klooster gangen achter Albert Chapel in het hart van het oude slot. Daar lagen, stonden, hingen de laatste bloemengaven van heel de wereld, van de grooten der aarde en de eenvoudigen uit stilte in de hooge schemerige ruimte. Alleen snikt nu en dan een vrouw, den zakdoek krampachtig voor den mond en valt uur na uur de zware stem van Big Ben naar bin nen als een sombere groet aan de majesteit van den Dood. Ontroerende tafereelen spelen zich af, stil en nauwelijks opgemerkt. Telkens willen vrou wen bloemen neerleggen, een tuiltje viooltjes, of lelietjes van dalen. Een frontstrijder, de borst vol decoraties, wil zijn ouden oorlogshelm, als trophee bewaard, hier aan den voet van zijn dooden koning plaatsen. Maar met zachten wenk beduidt de politie, dat niets mag worden neer gelegd en zonder protest geeft men daaraan gehoor. Op de halve uren wordt de eerewacht afge lost. Langzaam en plechtig, zonder één over haaste beweging, komen en gaan de mannen in hun rood en gouden uniformen. Zij schijnen nauwelijks den grond te raken. Zoo blijft het beeld, heel den langen dag. Als buiten de schemer valt, de nevel zich ver diept van grijs tot blauw, de contouren der ge bouwen langs de Theems zich verliezen in het groeiend duister, gloeien in Westminster Hall de lichtkronen aan, glanst een hooge venster boog, ver in het rond zichtbaar en. trekt de blikken der menigte, in de straten rondom. En eindeloos nog steeds donker in den nieu wen avond, schuifelt langzaam de rij der de- fileerenden over het asphalt; uur na uur tot na middernacht. Om één uur wordt de stoet afgebroken, maar geduldig blijft men staan en wachten tot acht zware slagen van Big Ben in het eerste stadsrumoer van de nieuwe week weer de deuren zullen openen voor den laatsten dag van deze ongekende pelgrimage. Het beeld van Londen is dezer dagen getee- kend door het droef gebeuren, waar heel het volk deel aan heeft. De lichte nevel, ondanks deir helderen zonnedag, die het gisteren werd. nog altijd de stadscontouren vervagend, schijnt elke uitbundigheid te dempen. Het is of de metropool den adem inhoudt, of het hart van het machtige wereldrijk langzamer klopt. In tal van winkelétalages is het portret van den overleden vorst, met rouwfloers omhangen, opgesteld. De meeste zaken kondigen sluiting aan op Dinsdag. Langs den weg, welken de rouw stoet kiezen zal van Westminster Hall naar het Paddington Station, zijn met paars doek be- kleede masten opgericht, waaraan rouwversie- ring wordt aangebracht. De voorbereidingen van de begrafenisplechtig heid, welke zich, zooals men weet, gedeeltelijk te Londen en gedeeltelijk te Windsor afspeelt, zijn in vollen gang. Allerlei bijzonderheden worden bekend. Zoo zal de zware locomotief „Wind sor Castle" den trein met het stoffelijk over schot Dinsdagmiddag van Londen naar Windsor vervoeren. De locomotief is daartoe met twee kronen voorop en rouw-omfloersde wapenschilden ver- eigen land. Zij verspreidden een sterken, bedwelmenden geur. Langs de trappen, die omhoog voeren naar den ingang van St. George Chapel worden de kransen der vreemde staatshoofden en regee ringen neqfgelegd. Japans Keizer zond vijfhonderd anjelieren, de lievelingsbloem van Koning George. Buiten tegen de deuren vormden de bloem stukken een eindeloos gelid, dat zich steeds ver der en verder uitstrekt. Er waren kransen en kruisen, schilden en ankers van bloemen, prach tige bewerkte stukken van hoogwaardigheids- bekleeders, vereenigingen, instellingen, legers en marine uit alle deelen van het empire. Uit Amerika, Afrika, Azië en Australië werden zij gezonden. Maar naast dit huldebetoon der grooten en machtigen lagen eenvoudige tuiltjes en de bijschriften waren ontroerend van een voud, aanhankelijkheid en trouw. „Lieve Koning George, hier zijn een paar bloempjes uit eigen tuin voor Uw graf", schreven kin deren uit Devon. Een kleine jongen bracht eigenhandig' een potje bloeiende sneeuw klokjes. Blinden zonden een krans met op dracht in Brailleschrift. Wij lezen namen en opschriften uit alle dee len van het rijk. Ook uit Ierland: „Van en kele trouwe onderdanen uit Dublin." Men kwam handen te kort om de bloemen in ontvangst te nemen, ze te ordenen en te plaat sen. Alle namen der afzenders en de gebeden en gevoelens daarbij uitgedrukt werden geno teerd om later verzameld aan Koningin Mary ter hand te worden gesteld. Het stadje Windsor is geheel in rouw gehuld. In de straten, welke de stoet zal volgen, zijn tribunes opgericht, sommige tot op de da ken. Men verwacht meer dan zestigduizend be langstellenden op den afstand van nauwelijks een halven mijl, waar iets te zien valt. Men biedt voor de plaatsen op de balcons en voor de vensters der huizen, die gelegen zijn kan de straten en pleinen, waarlangs de begra fenisstoet zal trekkken veel geld. Voor het „verhuren" van een venster wordt zelfs hon derd pond sterling gevraagd. Hedennacht is het défilé langs de baar van Koning George ten einde geloopen. Naar schatting zijn in vier dagen tijds zes a zeven hon- sierd. Op den laatsten gang van het station naar het Kasteel te Windsor zal ook „Jock," de geliefde pony van wijlen Koning George, zijn dooden meester in den stoet volgen. Het dier is daartoe van Sandringham naar Windsor overgebracht. De trein die het stoffelijk overschot van Ko ning George Dinsdagmiddag om twaalf uur van Londen naar Windsor brengt, wordt voor afgegaan door treinen, welke de officieele ver tegenwoordigers en genoodigden vervoeren. Langs de lijn zijn speciale voorzorgsmaatrege len getroffen. Voor dit vervoer per spoor wordt aan de betreffende spoorwegmaatschappij ver goed le klas treinreis voor elk der leden van het gezelschap en verder een vastgesteld be drag van 13 s. 4 d. (ongeveer f 4.75) voor elke mijl welke de koninklijke trein aflegt. Het verloop van de plechtigheid op Dinsdag zal zijn: 9.45 Vertrek van Westminster Hall. 11.45 Aankomst aan Paddington Station. 12.00 Vertrek van Paddington. 12.35 Aankomst te Windsor. 12.50 Op weg naar St. George's Chapel. 1.15 Aankomst aldaar, waarna korte dienst. 1.30 Bijzetting in den grafkelder. Twee mi nuten stilte in Engeland. Alles Greenwich-tijd, dus twintig minuten vroeger dan Amsterdamschen tijd. Hedenmorgen om half elf is in de West minster Kathedraal (Katholieke) een plechtige hoogmis met pontificale assistentie van Z. H. Exc. Aartsbisschop Hinsiey opgedragen tot in tentie van den nieuwen Koning Edward VIII en zijn familie. Volgens de „Deutsche Allgemeine Zeitung" is de Duitsche regeering voornemens, maatrege len te treffen tot uitbreiding van de haring vloot op de Noordzee. Naar schatting is de in voer van buitenlandsche haring in Duitschland gedurende het jaar 1935 met ongeveer 16 mil- lioen Mark verminderd. i Te. Garmisch-Partenlcirchen is het voor de Olympische spelen ingerichte hospi taal plechtig in gebruik genomen derd duizend menschen van eiken leeftijd, en uit alle bevolkingskrin gen door Westminster Hall gepas seerd, een laatste grootsche hulde door het Engelsche volk gebracht aan zijn overleden heerscher. In den loop van den dag zijn vele dele gaties van vreemde landen hier aangeko men ter bijwoning van de bijzettingsplech tigheden. Zoo zijn o. m. gearriveerd: Ko ning Christiaan van Denemarken, Koning Carol van Roemenië, Kroonprins Gustaaf Adolf van Zweden, de Zweedsche Kroon prinses, koning Leopold van België, Prins Felix van Luxemburg, de president der Fransche republiek, Lebrun, de kroonprins van Italië, de kroonprins Van Noorwegen, de prinsen Nikola, Paul en Georg van Grie kenland. Alle genoemde persoonlijkheden werden met de tot hun rang behoorende eerbewijzen bij het betreden van Engelschen grond ontvangen, zoodat de saluutbatte- rijen in Dover en Folkestone ononderbro ken donderden. De koningen en de president der Fran sche republiek werden bij aankomst ont vangen door prinsen van het Koninklijke huls. In het gevolg van den Franschen pre sident bevond zich de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Flandin en de Fransche minister van marine. De Nederlar.dsche delegatie arriveerde gelijk tijdig met de Duitsche en de Siameesche in den voormiddag met den boottrein aan het Liverpool-Station. Overal had zich aan de stations, waar ko ningen, prinsen of staatslieden aankwamen, een groote menigte nieuwsgierigen verzameld. Langs den weg, welken de begrafenisstoet he denmorgen door Londen neemt, zijn uicgebreiut maatregelen genomen om de afzetting te hand haven en het verkeer om te leiden. Op tal van plaatsen zijn dwars over zijstra ten zware schuttingen gebouwd, waarin deu ren kunnen worden gesloten, zoodat de afslui ting radicaal is. Overal hangen rouwversieringen en waar het mogelijk is heeft men paarse gedrapeerde tri bunes opgericht. Reeds Maandagavond hadden op verschillen de punten nieuwsgierigen zich langs den weg verzameld, om verzekerd te zijn van een goede plaats. Het aantal groeide in den loop van den nacht snel aan. ROME, 27 Jan. (Reuter). Het officieele legerbericht No. 107 luidt als volgt: Aan het Somali-front heeft op 23 Januari een onzer gemotoriseerde colonnes een verkenningsopmarsch ondernomen naar Wadera, onge veer 7 K. M. ten Noord-Westen van Neghelli aan de grens tusschen Gala Borana en Sidamo. Na korten te genstand heeft de vijand het veld geruimd, nadat hij tevoren een mu nitie-depot in de lucht had laten vliegen. Er werden talrijke gevan genen gemaakt. Levensmiddelen en materiaal-opslagplaatsen vielen in onze handen. Een colonne, gevormd uit zwarthemden met pantserauto's is onder bevel van generaal Agostini opgerukt langs de Dawa Parma, na dat Abesssinische strijdkrachten onder bevel van een Grieksch officier teruggeslageh waren, en heeft gisteren, 26 Januari Malca Murri, op 210 K.M. van Dolo, bezet. Bij de gevechten van deze colonne hebben de Abessiniërs 1467 door ons getelde dooden verloren. Weber Addi, leider van de Somali-Digodia, heeft tezamen met de notabelen en krijgers van zijn stam, zijn onderwerping bekend ge maakt bij onze politieke instanties. De Digodia hebben het Italiaansche protectoraat reeds in het te Lug op 25 November 1895 door Vittorio Böttego gesloten verdrag aanvaard. Gedurend« den slag aan de Ganale Doria en de daaropvolgende achtervolging der tegenstanders heeft de vijand, zooals nader is geconstateerd 10.000 dooden ver loren. Onze verliezen aan officieren en blanke troepen zijn gering. De inboorlin gen-troepen verloren eenige honderden dooden, gewonden en vermisten. Geweldige hoeveelheden wapenen, die nog niet geheel bijeengebracht zijn, voorts groote kudden schapen en runderen, materiaal-op slagplaatsen van allerlei aard, waaronder ook een radiostation voor grooten afstand, vielen in onze handen. Ook zware kettingen en ijzer- blokken voor slaven werden gevonden. Voorts werd de persoonlijke bagage buit gemaakt van den Belgischen officier en militairen adviseur van Ras Desta tijdens den slag aan de Ga nale Doria. Bij de geheele actie heeft de vijand een ruim gebruik gemaakt van dum- dum-kogels, gelijk ook blijkt uit wat door me dici is geconstateerd. Aan het Eritrea-front wordt in het Tem- biengebied de zuiverings- en ordeningsactie voortgezet. Aan de Setit hebben gewapende Abessinische troepen gepoogd een kleinen voor uitgeschoven post te naderen bij Abenani. Zij werden echter onmiddellijk teruggeslagen. De luchtstrijdkrachten ontplooiden in alle sectoren een zeer drukke activiteit. Volgens te Djiboeti ontvangen berichten uit Addis Abeba en elders is de strijd tusschen de troepen van Ras Desta en het leger van Gra- ziani bijna geheel tot staan gekomen. Neghelli en het gebied van Hencio Turor, dat bijna uit sluitend door tanks en gemotoriseerde troepen- afdeelingen bezet was, worden thans in koorts- achtigen haast in staat van verdediging af bracht. Op eenige kilometers ten Noord-Wes ten daarvan leggen de Italianen een nieuwe vliegtuigbasis aan. De afstand van deze basij tot Addis Abeba bedraagt 440 K.M. Ras Desta heeft zijn hoofdkwartier weer in Wardera op 60 K.M. ten Noorden van Neghelli opgeslagen. Van Wardera uit heeft Ras Desta indertijd een aanvang gemaakt met zijn opmarsch naar Dolo. De Reu ter-correspondent te Addis Abeba meldt, dat de Italianen op 18 dezer om half negen des morgens een Abessinische ambu lance nabij Makalle hebben gebombardeerd, waarbij vijf vrouwen, die in de ambulance werden verpleegd, zouden zijn gewond. Om 2 uur des middags zijn twee kinderen door bommen gewond. De leider der ambulance, de, Oostenrijksche dokter Schuppler en zijn assistenten kapitein Brohil en Achmed hebben, zoo vervolgt Reu ter, een protest-telegram aan het Roode Kruis te Addis Abeba gezonden. Zij vragen daarin den Volkenbond op de hoogte te stellen van het gebeurde. Zoodra wü de Italiaansche vlie gers zagen neerduiken, aldus het telegram, hebben wij een groot kruis uitgespreid, dat dui delijk achtbaar voor hen geweest moet zijn. Volgens een onbevestigd gerucht zou de Zweedsche ambulance te Sidamo met spoed een vliegtuig ontboden hebben voor het afhalen van een of twee harer leden, die gewond zou den zijn. Men merkt op, dat best mogelijk is, dat de béide Zweden slechts ziek zijn. Badoglio Het zenden van een vliegtuig wordt echter bemoeilijkt door de overvloedige regens. Omtrent het rapport van dr. Schuppler wordt nog gemeld, dat de Italianen tijdens het twee de bombardement gebruik maakten van een nieuw soort vierkante bommen. PORT SAID, 27 Jan. (Reuter). De Italiaan sche schepen „Conté Grande" en „Bienna". die respectievelijk 4700 en 800 soldaten vervoeren en drie andere schepen, welke werklieden en materieel vervoeren, passeerden heden Port- Said in de richting van Oost-Afrika. Het agentschap Stefani deelt mede, dat men te Addis Abeba ongerust is door de be richten van noordelijk en zuidelijk front en door de revoluties in Godjam, Wolege en Aroessi. Men vreest, dat de opstanden zich uit zullen breiden tot andere provincies, o.a. Djimma, waardoor de Negeus inkomsten en andere hulp zou moeten derven, terwijl men te Addis Abeba dringend geld noodig heeft. Vanuit Djiboeti zijn financiers naar Addis Abeba vertrokken om den financieelen toe stand te bestudeeren. ROME, 27 Jan. Het agentschap Stefani seint uit Asmara: Italiaansche en buitenlandsche journalisten hebben een reis gemaakt naar het Eritreeschc front. Zij zijn in het fort van Ma- kalle ontvangen door maarschalk Badoglio, die, nadat zij hulde gebracht hadden aan het mo nument van generaal Galliano, den verdediger van dit fort tijdens den vorigen Italiaansch- Abessinischen oorlog, uitvoerige uiteenzettin gen gaf over den slag in het Tembien-gebied, waarbij 5000 Abessiniërs het leven verloren. De maarschalk wees nogmaals op den moed der Italiaansche troepen en de technische volmaakt heid van het Italiaansche apparaat. Honderdduizenden defileeren langs de baar van Koning George Maarschalk Badoglio geeft in een uitvoerig le- gerbericht een overzicht van de jongste suc cessen; opnieuw een Abessinische ambulance nabij Makalle gebombardeerd. Amerikaansche senaat heeft met een tweederde meerderheid de bon us wet aangenomen. St. Raphael wenscht geen pensionnee ring van spoorwegpersoneel op 55-jarigen leeftijd. Minister Colijn heeft de Pensioenskortingscom- missie voor de Indische pensioenen geïnstal leerd. Baggermolen, door de Ned. sleepboot „Oost zee" gesleept, in de Middellandsche Zee gezon ken; de bemanning gered. Het justitieel optreden tegen „Zwart Frorit"; zetmachine in drukkerij te Oisterwjjk verzegeld. Mr. L. A. Kies tot regeeringscommissaris be noemd. O Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 748 Vorige stand: 750.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1