^SAULAA°R5fEDA ~'E II I 111 lll/f U A A D I |U| Q fLi IT fl l D A MT EEN EN ZESTIGSTE JAARCANG No' 19769 Hervatting van den guerilla aan het Noordelijk front NvBPEEMENiê De avonturier Zoebkopf gestorven Vlootconferentie De regeering in Griekenland ANTURACIETen brccucokcsi Na de begrafenis van Koning George VLAMMEND PROTEST PRODUCT VAN OORLOG EN INFLATIE DE VERLIEZEN IN HET ZUIDEN Het nieuws van heden DE BAROMETER dit nummer bestaat uit VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 29 JANUARI 1936 - AVONDBLAD DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 De begrafenis van wijlen Z. M. Koning George V van Engeland. De plechtigheid in de St. George Kapel te Windsor Koning Edward (rechts) strooit aarde op de kist, welke is neergelaten Het Britsche voorstel tot verminde ring van de tonnage zal onge twijfeld worden verworpen Demerdzis biedt het ontslag van het kabinet aan De Venizelisten bleven in de minderheid Het vertrek van regeerings- delegaties Communisten bezetten Kwei Ting Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinj De Katholieke Zwitsersche stu denten protesteeren tegen het nieuwe heidendom Terug naar God Zijn huwelijk met de zuster van den ex-keizer werd tot een be droevende na-oorlog- sche sensatie Bewogen levensloop IN EEN AFGROND GESTORT Ras Desta zou de helft van zijn strijdende troepen in O gaden verloren hebben Hachelijke toestand van de rest van het leger manieren aan den kost trachtte te komen. Zweedsche ambulance bevatte munitie Gevolgen van een auto* ongeval te Berlijn Telefoonnet door brand ge deeltelijk gestoord Nieuwe onlusten te Damascus Een agent gedood en tientallen betoogers gewond TIEN BLADZIJDEN De nieuwe Fransche regeering Het verzet van de rechterzijde tegen Flandin als minister Nieuwe volksstemming in Duitschland? Joden zouden daarbij zijn uitgesloten Streicher uit de gratie? KR00N-BEHANGSELS Vorige stand; 741.6 Tijdens de begrafenisplechtigheden te Londen werd te Brussel een rouw dienst gehouden, welke door de Koningin-Weduwe van België en alle leden der Engelsche kolonie te Brusel werd bijgewoond wHr:n^, niLUIfL nHAnLLmObnL bUUllARI TÜU' I I I 4 of; mededeelingen 50 cent; idem op pag. een 65 cent de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 29 Jan. (Reuter). De Londensche Vlootconferentie komt heden wederom bij een, nadat de zitting in verband met het overlijden van Koning George V was ge schorst. Op het programma staat op de eerste plaats het gritsche voorstel tot ver mindering van tonnage en geschut-kaliber. Ongetwijfeld zal dit voorstel door de overige mogendheden worden verworpen. Het eenig belangrijke van de conferentie zal dan nog zijn het voorstel van wederkeerige mededee- ling van de vlootbouw-programma's. Dit plan is door de technische subcommissie van de conferentie zoo goed als opgesteld en zal de volgende week worden besproken. V De marine-deskundige van de Daily Tele graph schrijft, dat het genoemde plan om doeltreffend te zijn, ook Japan en Duitschland moet omvatten, de meening van deze landen is evenwel nog niet bekend. De oppositie tegen het Britsche plan zal, naar de deskundige verder schrijft, uitgaan van Amerika; de laatste hoop, dat Amerika een vermindering van de tonnage van slagschepen met 5000 ton en van kruisers met 1000 ton zal goedkeuren, is vernietigd door het uittreden van Japan. Amerika beschouwt zijn slagsche pen als drijvende forten, welke moeten dienen als steunpunten ingeval van een oorlog in het Verre Oosten. Verder zijn Frankrijk, Italië en Amerika tegen een beperking van de tonnage van duikbooten, zoodat deze alleen voor kustge- bruik geschikt zijn. Uit dit alles blijkt, dat de conferentie hoogst waarschijnlijk geen vermindering van de ton nage van nieuwe oorlogsschepen ten gevolge zal hebben. De Britsche oorlogsschepen, die wor den gebouwd in het kader van het bouw- program op langen termijn, zullen derhalve van groote afmetingen moeten zijn. Frankrijk en Italië bouwen reeds slagschepen van 35.000 ton en de nieuwe Britsche schepen zullen een tonnage moeten hebben van 33.500 of 33.900 d.w.z. zij zullen de grootte van de Nelson en Rodney bereiken. De nieuwe Brit sche kruisers zullen evenwel geen grootere wa terverplaatsing hebben dan 9000 ton. ATHENE, 29 Jan. (Reuter) Minister president Demerdzis is hedenochtend door den koning ontvangen, om den vorst den of- ficieelen uitslag van de verkiezingen mede te deelen. Te gelijkertijd diende hij het ontslag in van de regeering, teneinde de vorming van een nieuwe regeering te vergemakkelijken. Vermoedelijk zal de Kamer vóór het vastge stelde tijdstip bijeen worden geroepen. ATHENE, 29 Jan. (Reuter) Blijkens den thans vastgestelden verkiezingsuitslag zijn in het geheel 1.267.836 stemmen uitgebracht bij de Zondag gehouden verkiezingen voor het parle ment. Hiervan hebben de partijen, die tegen Veni- zelos hebben geageerd, in het geheel 596.592 stemmen verworven; de Venizelisten hebben 573.705 stemmen behaald, de Communisten 72.887 stemmen. LONDEN, 29 Jan. (Reuter.) Hedenochtend 9.35 vertrok de Fransche delegatie van Victoria- station naar Dover. Een detachement garde grenadiers bracht haar het saluut. De prinsen Paul en George van Griekenland waren reeds te 9 uur vertrkken. Prins Axel van Denemarken is per vliegtuig naar Parijs gegaan. De Nederlandsche gedelegeerden vice-admi- raal Jhr. Schorer en kolonel Jhr. de Jonghe v. Ellemeet, vertrokken om 9.40 naar Harwich. Morgen zullen gen.-majoor van Voorst tot Voorst en luitenant Jhr. van Lawick hen volgen. KANTON, 29 Jan. (Reuter). Communisten hebben zich meester gemaakt van de stad Kwei Ting omstreeks 55 K.M. van Kwei Jang, waar, zooals reeds bericht werd, de staat van beleg is afgekondigd. VERWACHTING: Matige, tijdelijk wel- EE licht krachtige Westelijke tot Zuidelij- EE ken wind, zwaar bewolkt of betrokken E met aanvankelijke opklaring, waarschijn- Hjk regenbuien, iets kouder. Hoogste barometerstand: 767.9 EE te Haparanda. EE Laagste barometerstand: 736.4 te Calshot. Zon op 7.49, onder 4.37. Licht op 5.07. Maan op v.m. 9.27, onder n.m. H Eerste Kwartier 30 Januari 11.56 n.m. fiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil De „Osservatore Romano" publiceert een verklaring van de Katholieke Studenten van Zwitserland, waarin dezen duidelijk stelling nemen tegen het nieuwe heidendom, dat door het Nationaal-Socialisme gepredikt wordt. „De Katholieke Zwitsersche Studentenvereeni- ging acht het haar plicht, om haar volle aan dacht te schenken aan den in Duitschland los gebroken strijd tegen Christendom en religie. Godsdienstvraagstukken zijn voor de geheele wereld van belang. Het Duitsch godsdienstpro bleem is van de grootste actualiteit geworden voor alle cultuurstaten. In de geheele Christen wereld worden de protesten tegen de vervolging der Duitsche katholieken steeds grooter in aan tal. Ondanks de verklaringen van de talrijke Na- tionaal-Socialistische leiders en de Nationaal- Socialistische bladen en tijdschriften over gods dienst, Kerk, het Katholieke Priesterschap en de Katholieke Organisaties, wordt het toch steeds duidelijker dat hier geen objectiviteit meer heerscht, doch anti-godsdienstig fanatisme. De vervolging van den godsdienst, de misken ning van de heilige rechten van het gezin, de kloosterstorm, de brutale onderdrukking van de godsdienstige vereenigingen, de spionnage naar de politieke gezindheid, die tot zelfs in den biechtstoel doordringt, hebben in het buitenland veel sympathie voor Duitschland doen verdwij nen. Met groote droefheid wordt door de chris telijke wereld kennis genomen van het feit, dat De trieste tragedie, welke zich in 1927 te Bonn afspeelde, toen de eenige zuster van den ex-keizer van Duitschland, die in den echt verbonden was geweest met den landgraaf van Hessen, in het huv,"elijk trad met den Russischen avonturier Zoebkopf, ligt nog versch in de herinnering. Niet alleen de mésalliance was in dit geval onverbrugbaar, maar ook de leeftijd. De prinses van Pruisen was 55, Zoebkopf 28 jaar. Prinses Margaretha was nooit gelukkig geweest. Zij was in haar jeugd verliefd geweest op den prins van Bat- tenberg, die eenigen tijd vorst van Bulgarije was. Bismarck verbood uit staatsraison een voorgenomen huwelijk tusschen beiden. Later huwde zij dan met den Landgraaf van Hes sen. welk huwelijk niet gelukkig was. De prin- de leider van de Nationaal-Socialistische We reldbeschouwing tot de leiders van de anti christelijke wereld behoort. Men zal overal in stemmen met een Duitsch-Protestantsch kerk blad, dat schrijft, dat de aanvallen van Rosen berg gericht zijn tegen de hoogste idealen en de hoogste waarden van den Katholieken en Pro- testantschen Godsdienst. Onbegrijpelijk blijft voor het buitenland, dat de Rijks- en lands- regeeringen het niéuwe Germaansche Heiden dom, dat in zijn uiterste consequenties tot het atheïstische Bolsjewisme leidt, zoo welwillend behandelen, terwijl het positieve Christendom zulke onbegrijpelijke moeilijkheden in den weg worden gelegd. De strijd tusschen het nieuwe heidendom en het Christendom in Duitschland blijft een gewetensvraag voor de geheele wereld. Moge in Duitschland de kreet: „Pro Deo" ge hoord worden. Dan zullen ook de poorten voor de ware verzoennig der volkeren en voor den ware kultureelen en socialen band tusschen de volkeren wederom geopend worden. Nabij Amecameca (Mexico) heeft men de lijken gevonden van vier studenten, die getracht hebben, dén met sneeuw bedekten vulkaan Iztacchihuatl te beklimmen en daarbij in een ruim driehonderd meter diepen afgrond zijn gestort. ses had een geëxalteerde natuur en was door den val van het keizerrijk geheel uit het goede spoor gebracht. Zij kwam onder invloed van allerlei Russische emigranten van twijfelach tige afkomst. Zoo leerde zij Zoebkopf kennen, wat haar ongeluk werd. Zoebkopf werd op 28 September 1889 in Iwa- nowo, een klein industriestadje, in de buurt van Moskou geboren, aldus de N. R. C. Zijn vader had hier een kleine textielfabriek. Zoeb kopf bezocht het gymnasium en studeerde daarna eenige jaren in de medicijnen te Mos kou. Hij was echter genoodzaakt bij het uit breken van de revolutie te vluchten en na eeni ge jaren op de meest avontuurlijke wijze te hebben doorgebracht, gelukte het hem de Zweedsche grens te passeeren, in welk land hij'eenigen tijd bij familieleden van zijn moeder doorbracht. Hier vond hij ook een betrekking te Stockholm. Na eenigen tijd kwamen er moeilijkheden en Zoebkopf was genoodzaakt ander werk te zoe ken. Hij liet zich aanmonsteren op een Finsch vrachtschip en na allerlei nieuwe omzwervin gen kwam hij naar Hamburg. Hier monsterde hij opnieuw aan en nu diende hij drie jaar ais lnCntmatroos op een Noorsch schip. Vervolgens trok hij naar Berlijn, waar hij bij de filmateliers emplooi vond als figurant. Na tuurlijk vond. hij hier verder een betrekking als bordenwasscher en toen dat ook niet beviel monsterde hij opnieuw aan om op die wijze naar den Belgischen Kongo te kunnen gaan, waar hem door een familielid werk was beloofd. Dit was in 1927, Hij bereikte den Kongo echter niet, want op weg naar Antwerpen ontmoette hij te Keulen een vriend, die hem op de een of an dere wijze wist te doen introduceeren op het kasteel Schaumburg hij Bonn. waar de zuster ADDIS ABEBA, 28 Jan. (Reuter-A.N.P.) In 't Noorden hebben de Abessiniërs den guerilla hervat, met name in den sector van Makallé. In het Zuiden buit generaal Gra- ziani zijn recente overwinning aan de Ga- nale Doria uit. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Des- sie verklaart, dat de daar ontvangen Abessini- sche krijgers gebruik maken van hun kennis op het gebiëd van den guerilla-oorlog en des nachts de Italianen aanvallen op kwetsbare punten. De slapende vijandelijke soldaten wor den door hen om hals gebracht, waarna zij zich in stilte terugtrekken. Dzjerasmats Teka is met 25 krijgers des nachts door de Italiaansche linies bij Akeba geslopen. Op zijn tocht heeft hij een Italiaan- schen post verrast, waarbij tien Italianen zijn gedood en vijf gewond. De Abessiniërs maakten bij deze gelegenheid 26 geweren buit. TWee ge wond geraakte Abessiniërs moesten worden achtergelaten, toen de Italianen versterkingen ontvingen. De commandant Nedzjats heeft op een zwerftocht bij den weg naar Adoea een kleine afdeeling Italianen verrast. De soldaten na men de vlucht, doch vijf Italiaansche offi cieren werden krijgsgevangen gemaakt. Dedzjasmatsj Sahlio heeft 300 Eritreeërs, die van den vroegeren Duitschen keizer woonde. In deh herfst van hetzelfde jaar verloofde Zoebkopf zich met haar om vervolgens met haar te huwen. Dit huwelijk heeft, zooals men zich zal herinneren, indertijd zeer veel opzien gebaard. In Februari 1928 bracht hij met zijn eehtge- noote een bezoek aan Berlijn, waarbij hij op een morgen een chasseur van een café mis handelde. Deze zaak werd door de politie on derzocht en tijdens dit onderzoek bleek, dat Zoebkopf niet in het bezit was van een pas en dat hij tevens geen vergunning had om in Duitschland te wonen. Zoebkopf reisde in allerijl naar Bonn terug, doch eenige dagen nadat hij daar was aangekomen, werd hem ge last Duitschland te verlaten. Zoebkopf vertrok toen alleen naar België. Hier was zijn gedrag meermalen aanleiding tot politioneel onderzoek. Inmiddels slaagde hij er in het grootste gedeelte van het vermogen van zijn echtgenoote te doen verdwijnen. Dit werd aanleiding tot een uitermate pijnlijken pu- blieken verkoop van verschillende goederen van de prinses, die overigens in dien tusschentijd een eisch tot echtscheiding had ingediend. De prinses stierf tengevolge van een longontste king voor de echtscheiding kon worden uitge sproken. Zoebkopf verscheen op den dag voor afgaande aan dien van de begrafenis te Bonn, hij werd echter nog des nachts te zamen met eenige meegebrachte vrienden en vriendinnen gearresteerd en over de Luxemburgsche grens gezet. Ook zijn laatste poging om munt te slaan uit zijn huwelijk had nog een zeker succes, doordat men hem zijn voorgenomen publicatie van de briefwisseling met de prinses afkocht voor 15.000 mark. Na dien tijd zwierf hij door de heele wereld. Nam dienst in het Fransche vreemdelingen legioen, werd in Amerika gesignaleerd, waar hij zich als journalist had uitgegeven, was kellner in alle mogelijke oorden ter wereld en kwam ten slotte weer in Luxemburg terecht, waar hij geheel aan lager wal geraakt, op alle mogelijke probeerden het district Tembien binnen te rukken, in een hinderlaag gelokt. De Italiaan sche kapitein en 50 Askari's werden gedood, de overigen sloegen met achterlating van wapens en levensmiddelen op de vlucht. De correspondent van Re-uter—A. N. P. te Neghelli meldt, dat de gevechten tusschen Ita liaansche colonnes, die vierder oprukken en verschillende groepen van het leger van ras Desta worden voortgezet. Eenigen hunner heb ben op wanhopige wijze geprobeerd de rivier Dawa Parma te bereiken. De colonne, welke de Italiaansche linker vleugel vormt en onder bevel staat van gene raal Agostini, heeft reeds Malca Moerri be reikt, dat op 250 K.M. van Dolo aan de Dawa Parma is gelegen. Er hebben twee gevechten plaats gehad met de Abessiniërs, die 550 doo- den hebben verloren. Men is van meening, dat ras Desta de helft van zijn strijdende troepen heeft ver loren tijdens de recente operaties. De toestand van de rest van het leger van ras Desta is hachelijk, aangezien deze troepen zonder levensmiddelen en water in de bosschen rondzwalken. De infanterie-afdeeling, welke de gemotoriseerde colonne langs de rivier Ga- nale Doria volgt, bezet thans Bander en zal weldra Abessinische vluchtelingen kunnen op vangen. De derde Italiaansche colonne volgt de rivier Gestro zonder tot nu toe in strijd te zijn gewikkeld, maar beschermt den Italiaan- schen rechtervleugel. De aandacht van de militaire autoriteiten wordt op het oogenblik geconcentreerd op de operaties aan het Zuidelijk front. De hevige regens, welke hier reeds begin Februari vallen, zullen den opmarsch van de Italiaansche troe pen tegenhouden. Te Addis Abeba is men van meening, dat de tactische fouten om infanterie in te zetten tegen de Italiaansche aanvallen met tanks in het gebied van Dolo en het gebrek aan levens middelen van het gros van het leger van ras Desta den opmarsch van de Italianen vergemak kelijkten. Het Abessinische Roode Kruis ontkent for meel, dat de Zweedsche ambulance, welke bij Malkamurri werd buitgemaakt door de Italia nen, munitie zou bevatten, zooals in het com muniqué van de Italianen werd medegedeeld. BERLIJN, 29 Jan. (D.N.B.) In den afge- loopen nacht vernielde een auto een gas-lan- taarnpaal. De inzittenden van den auto bleven ongedeerd, doch het uitstroomende gas vatte vlam en deze steekvlam zette de isolatie van een telefoonkabel in brand. Nog voor de brandweer aankwam was reeds een deel van het telefoonnet gestoord. Na een uur slaagde men erin met behulp van schuim- blusschers een einde te maken aan den brand. DAMASCUS, 29 Jan. Dinsdagavond is het op nieuw tot hevige botsingen tusschen demon stranten en de politie gekomen. De onlusten duurden verscheidene uren. Een politie-agent werd gedood, terwijl tientallen betoogers ver wondingen ODlieDen. HAARLEM TEL.10070 - HEEMSTEDE TEL. 29 2801 Het Britsche voorstel tot vermindering van de tonnage van nieuwe oorlogsschepen zal on getwijfeld door .de Vlootconferentie worden verworpen. Het verzet van de rechterzijde tegen Flandin als minister in het nieuwe kabinet. De levensloop van den avonturier Zoebkopf. In Maart een nieuwe volksstemming in Duitschland? Mr. G. van Baren, burgemeester van Delft, benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer. Een zweefvliegtuigenfabriek te Deventer opge richt. Werkloosheidscijfer van medio Januari. De Mijdrechtsche millioenenerfenis opnieuw voor het gerecht. Kolentrein ontspoord bij Beverwijk. O PARIJS, 29 Jan. (Reuter) Hedenmid dag zijn de Fransche ministers bijeengeko men om de regeeringsverklaring nogmaals te bespreken en in 't algemeen de binnen, iandsche verhoudingen onder de oogen te zien, welke nog steeds onduidelijk zijn. Het heeft het aanzien, dat de regeering niet kan rekenen op steun van de rechterzijde, welke zich sterk keert tegen het deelnemen van Flan din aan de regeering. Het is thans de vraag, hoe de socialisten zich zullen houden. Deze par tij zal eerst morgenochtend haar houding be palen. In parlementaire kringen wijst men er op, dat de meerderheid van de socialisten de regeering gunstig gezind is, doch dit geeft nog geen zekerheid, dat zij voor de regeering zai stemmen. BERN, 29 Jan. (Stefani) De „Neue Zue- richer Zeitung" verneemt uit Berlijn, dat po litieke kringen een nieuwe volksstemming voor zien in Maart van dit jaar. De formule zou aldus luiden: „Keurt gij, Duitsche man of Duitsche vrouw, de politiek van den Fuehrer goed, welke erop gericht is ons weer koloniën te verschaffen?" Deze volksstemming zal het karakter hebben van een groote nationale demonstratie. Joden zouden uitgesloten zijn van stemming. De Daily Telegraph meldt uit Berlijn, dat daar geruchten in omloop zijn volgens welke de gouwleider van Frankenland, Streicher, uit de gunst zou zijn. Zelfs nazi's zijn, volgens het blad, van meening, dat zijn anti-Semietische campagne te vér ging. IETS MOOIS IN UW KAMERS ALLEEN GR. HOUTSTR. 179 TELEF. 14269 Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 741.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1