STADSNIEUWS I De landbouw en de monotaire politiek in België INCASSO-BANK N.V. SITTERS&/dKQP Opnieuw onlusten in Egypte Haarlem, 29 Jan. MARIA-STICHTING VOORSCHOTTEN EFFECTEN SAFE-DEPOSIT 2 WOENSDAG 29 JANUARI 1936 Verbetering in het geheele economische bedrijfsleven JOHNSON OLIEBRANDERS Heringa Wuthrich AGENDA KUNSTKRING HEEMSTEDE Trio Pasquier SCHOUWBURG JANSWEG „Meneer Topaze" OPERA-AVOND H.O.V. Soliste: Ans Stroïnk, zang DOOR VRACHTAUTO GEGREPEN Ernstig ongeval by verbreeding Rijksweg HaarlemAmsterdam HET STUCADOORSBEDRIJF Werkgevers en werknemers gaan confereeren De oudste inwoner van Benne- broek overleden Zakkenroller op de Maandag- markt? Nieuwe Haarlemsche Kunstkring Goede vangst Jaarvergadering St. Paulus Aan de houders van vaste plaatsen in de Kathedraal Serenade HET VERVOER NAAR HET BLOEMENDAALSCHE STRAND Beslissing 1 week uitgesteld BURGERLIJKE STAND Kruisweg 59 HAARLEM Haarlem - Schoterweg 1 - Telefoon 16659 IJMUIDEN ZAANDAM De studenten verwekken wederom ernstige ongeregeldheden HET VLOTBRENGEN VAN DE „KERKPLEIN" Hedenmorgen is men niets gevorderd RALLYE MONTE CARLO Nederlanders aan het einddoel Bioscopen 30 Januari Bioscopen IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK WIELRENNEN R.K.W.V. „ACHILLES" Het tweede jaarfeest VOETBAL Lichtwedstrijd HaarlemD.W.S. RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Het Par ijzer Strijktrio, gevormd door de drie gebroeders Pasquier, trad binnen een jaar tijds wederom op, thans in het gebouw van den Ned. Protestantenbond te Heemstede. De vorige maal, voor de Toonkunst-leden in den Stadsschouwburg, hebben we in den breede Uitgeweid over de in alle opzichten voortreffe lijke kwaliteiten van dit trio, dat één der teerste genres kamermuziek, namelijk dat voor drie strijkinstrumenten met volle overgave be oefent. Alleen wezen we er op, dat hun spel somwij len voor de Schouwburgzaal iets te verfijnd, wel licht meer ingesteld op intiemere ruimte was en de toon van den violist nog wel eens meer draag kracht had kunnen bezitten. Nu speelden de Pasquier's in veel intiemer ruimte, doch die tevens veel minder acoustiek bezit dan de toch al voor kamermuziek niet voortreffelijke Stedelijke Schouwburgzaal. Maar het Heemsteedsche kerkgebouwtje, waarin een vleugel altijd stug en hard klinkt en een zang stem zelden tot haar recht komt, leent zich voor louter strijkmuziek tamelijk goed. Althans vol deed het spel in Beethovens derde trio uit opus 9 In hooge mate. Alleen het fortissimo in het Ada gio en dat in de Finale (alhoewel niet zoo heel erg) klonk minder mooi. De klank vloeide niet voldoende te samen en had blijkbaar gemis aan ruimtewerking. Een Schubert-Trio-tje, een z.g. jeugdwerk, dat nogal kort van bouw en niet buitengewoon in teressant is, voldeed qua spel en klank goed. Daarentegen deed' het Reger-Trio, dat we even als genoemd Beethovenwerk het vorige jaar ook al hoorden, het iets minder. Het fraaie tweede deel: Andante con variazioni, klonk de vorige maal iets te teer, te wazig (wij stelden ons een meer gedecideerde loonvorming bij Reger voor), thans juist evenredig tegenover de zaalruimte. Echter klonken de hoekdeelen enkele malen iets te geforceerd, waardoor het polyphone spel aan doorzichtigheid inboette. Niettemin eerbied voor opvatting, techniek en samenspel. Alhoewel door gebrek aan een solistenkamer de kleine zaal van ons Gemeentelijk Concertge bouw zelden meer voor kamermuziek wordt benut, gelooven we toch, dat dit nog de beste plaats voor het uitvoeren van intieme kamer muziek is. Het auditarium heeft de artisten Pasquier op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven van zijn in genomenheid met hun spel. O. K. Misschien heeft het juist zoo glorievol be ëindigde Stavisky-proces het Ned. Ind. Tooneel geïnspireerd om een reprise te brengen van „Meneer Topaze" ol „Het groote A.B.C." Mis schien ook heeft Cor Ruys aangevoeld, dat ver haaltjes uit de Fransche politieke-knoei-hutspot weer nieuwe aandacht vrager, door het dezer dagen gevierde jubileum der honderdste kabi netscrisis. Hoe het zij, een blijspel als „Meneer Topaze" is allergezelligst, knap van opbouw, fijntjes van uitwerking, hier en daar misschien wat te bombastisch, maar daarom juist in alle opzichten een weergave van het bruisende, be wegelijke, hyper-corrupte Parijsche leven, zoo als het in de schandaalkranten voorkomt en hier met of zonder bronvermelding ontleend wordt. De heer Kaart bracht het spelletje als vierde abonnementsvoorstelling en hij heeft een dank baar publiek op een laat uur naar huis laten gaan. Cor Ruys was als de onderwijzer de cen trale figuur, de doodgoeie, doodeerlijke en dood vervelende meester, die de moraal van de Fran sche kostschool hoog houdt en als gevolg daar van op de kelen wordt gezet. Dan valt hij in handen van een „Hochstapler" en drie bedrijven lang amuseert men zich om den onhandigen, stupiden, idioten directeur der Veegmachine- centrale, die als eenigste bezigheid heeft: hand- teckeningen zetten onder nieuwe corruptie-con tracten. Maar als het scherm voor de vierde maal opgaat komt ineens een nieuwe meneer Topaze tevoorschijn, een Topaze met een lintje, met deftige kleeren, met een vriendinetje, met vijf typisten, met talrijke plannen, waaraan ken nelijk een luchtje kleeft. Een oude collega, sjofele onderwijzer komt bij hem op bezoek ennu is Topaze de „Hochstapler", die school maakt en een leerling voor de handteekeningen In dienst neemt. Cor Ruys speelde de metamorphose majes tueus en met een flair, die de zaal meermalen in applaus deed uitbarsten. „Meneer Topaze" is Cor Ruys en wanneer we Jan Mulder, Lily Bouwmeester en Louis Poolman nog even noe men is het. omdat ze Ruys zoo prachtig ge legenheid hebben gegeven zijn heele kunnen te demonstreeren. v. W. Ze waren er. de echte liefhebbers van den opera-zang, van het bel-canto. Wel niet in zoo grooten getale, dat er geen open rijen meer waren in de Gemeentelijke Concertzaal, maar de opkomst viel ons toch niet tegen. En overi gens is er gisterenavond uitstekend gemusi ceerd, al dreigde in den beginne het kleine koper roet in het eten te gooien, door een niet al te zuiver geblazen fanfare in dc Ouverture „Le Roi d' Ys" van Lalo, waarmee deze opera avond werd geopend. We kunnen nog maar steeds niet begrijpen, waarom Lalo in dit ove rigens toch wel vrij origineele werk zoo sterk heeft gebruik gemaakt van de Wagner-reminis centies, die hier ten overvloede niet eens ge lukkig in passen en er 'n beetje met de haren bijgesleept zijn, zooals men dit pleegt te zeg gen. Gelukkig, dat het slechts van voorbij- gaanden aard is en de componist er niet op door werkt. Het orkest was overigens goed op dreef; de klankexpansies van het koper waren een enkele maal zelfs te groot voor het niet zoo sterke strijkersensemble. De Perzische dansen uit „Khovanchtchina" van Moussorgsky, welke in eerste uitvoering ten gehoore werden gebracht, deden het overigens uitstekend. Eigenlijk één korte aaneengesloten danssuite met een drietal steeds sneller wor dende danstempi op een karakteristiek thema, dat door de hobo in het eerste langzame tempo wordt geëxponeerd. Frits Schuurman had er veel succes mee. evenals met de Polovezkische dansen uit „Prins Igor" van Borodin, die we, qua originaliteit en effect toch nog boven die van Moussorgsky blijven prefereeren. Anna Stroïnk trad op met een viertal Opera- aria's, zou daar althans mee optreden. Maar de muziek van Meyerbeer's „Prophéte" was aan de grens opgehouden en zoo moest dit nummer worden vervangen. We kregen dus achtereenvolgens aria's uit „Samson" van Saint Saëns, de Habanera uit Bizet's Carmen, de aria van Asuzena uit Verdi's Trovatore, terwijl als vierde compositie een aria uit „Kermis van Sorotchinsky" van Moussorgsky gekozen werd We hebben reeds eer met lof gewaagd van de sterke expressiviteit en het warme, tempe ramentvolle zingen van Anna Stroïnk. We be hoeven hier dus niet in herhaling te treden. Alles wat ze hedenavond zong, doch vooral haar laatste aria van Moussorgsky's Kermis, droeg dit stempel van leven en intelligentie. Het succes bleef dan ook niet uit. De zangeres, die door Frits Schuurman en de zijnen uitste kend werd gesecondeerd, kreeg veel bloemen en een langdurige, welverdiende hulde, waarvoor ze op haar beurt weer spontaan met een reprise van de aria van Asuzena dankte. J. B. Bij de werkzaamheden tot verbreeding van den Rijksweg HaarlemAmsterdam heeft Dinsdag een ernstig ongeluk plaats gehad. Ter hoogte van de ijsbaan onder de gemeente Am sterdam werd de 17-jarige arbeider J. Schelle- vis uit Zandvoort gegrepen door een vracht auto van Reef's Wegenbouw uit Oldenzaal, den aannemer van deze werken. De jongen werd tegen den grond geslingerd en kreeg een ern stige hersenschudding alsmede verschiller.de hoofdwonden. Nadat geneeskundige hulp was verleend door Dr. F. C. L. Kuipers uit Halfweg, werd de ongelukkige per ziekenauto naar zijn woning te Zandvoort overgebracht. Naar men ons mededeelt, zal morgen (Don derdag)-avond 30 J;ln. te 8 uur in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85 alhier, een con ferentie worden gehouden, tusschen werkge vers en vertegenwoordigers van werknemers organisaties in het stukadoorsbedrijf te Haai- lem. Onderwerp van bespreking zal zijn: de mo gelijkheden om in den zeer slechten toestand waarin dit bedrijf verkeert, plaatselijk verbete ring te brengen. Hedenmorgen is op 98-jarigen leeftijd over leden de heer D. Rijnveld, zooals bekend, de oudste inwoner in Bennebroek. Vanmorgen is een Haarlemmer op het bureau van politie komen mededeelen, dat hij zijn portemonnaie vermist met een inhoud van ongeveer f 40. Hij vermoedt, dat het geld op de Maandagmarkt gerold is. Het Ver. Rotterdamsch Hofstadtooneel gaf Dinsdagavond voor den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring een voorstelling van het bekende stuk van Alexander Dumas fils, La dame aux camélias of Margderite Gautier. Dit stuk, oor spronkelijk geschreven als roman, werd later door den auteur in een tooneelspel omgewerkt en heeft zich misschien nog het langst van alle andere stukken van dezen schrijver weten staande te houden. Mevr. Mann-Bouwmeester en de beroemde Fransche actrice Sarah Bernhard hebben er menigen triomf in gevierd. Daar echter alle werken van Dumas op den Index staan, zoo voelen we geen vrij heid hierop thans nader in te gaan, ondanks de uitstekende opvoering, welke bijna in staat was, het verouderde karakter ervan te verdoe zelen. I Vóór de voorstelling werd een mededeeling gedaan, dat met groote energie wordt gewerkt aan de voorbereiding van de in Juni of Juli op de Groote Markt uit te voeren Rubens Can tate van Peter Benoit, welke uitvoering waar schijnlijk wel een der grootste zal zijn, welke ooit in Nederland werd gegeven. V-t Door rijks- en gemeentepolitie te Velsen en te Castricum zijn vier personen in Velsen op gespoord en aangehouden, die verdacht wor den van verschillende diefstallen van rijwiel- plaatjes, In den laatsten tijd aldaar en elders gepeegd. Uit het onderzoek, dat nog loopende is, bleek, dat eenige dier personen verschillen de omliggende gemeenten onveilig maakten door diefstal van rijwielplaacjes. In het belang van het loopende onderzoek kon niets naders worden medegedeeld. Dinsdagavond hield de R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" afd. Haarlem zijn 28ste jaarvergadering, onder leiding van zijn voorzitter, den heer C. Warmerdam. Op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar wenschte spr. allen een zalig nieuwjaar en riep verder den steun en de medewerking van de leden in voor den opbouw van de R.K. Arbei dersbeweging. Verder deelde de voorzitter mede om gezond heidsredenen de functie van voorzitter ter be schikking te moeten stellen. Medegedeeld werd, dat bij de geboorte van een kind door het hoofdbestuur van St. Pau lus een toelage zal worden verstrekt. Ook werd mededeeling gedaan van de zit ting hebbende leden van de commissie voor het scheidsgerecht voor het gemeente-personeel, terwijl uitvoerig de nieuwe werktijden-regeling van het personeel van de gemeente-reiniging werd besproken. Door overlijden en het bereiken der gerech tigden leeftijd gaf het ledenaantal een kleine verschuiving aan. Hierna werd gelegenheid geboden voor de be spreking van het beleid van het bestuur. Dank werd gebracht voor het vertrouwen, dat in het bestuur werd gesteld. Voor den heer C. Geenevasen, die zich niet meer voor een bestuursfunctie herkiesbaar stel de, werd gekozen de heer J. Horeman. Alle andere bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. In eerstvolgende bestuursvergadring zullen de functies onderling worden verdeeld. Als afgevaardigden in de commissie voor Georganiseerd Overleg werden gekozen de hee- ren C. Warmerdam en P. C. v. d. Weijden. Na de tradioneele rondvraag volgde sluiting. eeniging „Apollo" aan het diamanten bruids paar A. BaatenC. v. d. Goes, Oude Raam straat 7, een serenade worden gebracht op Vrijdag 31 Januari van 89 uur n.m. Dc opstelling zal geschieden op de Boter markt om 7.45 uur. Op verlangen van den Hoog Eerwaarden heer Kapittel Vicaris is er onlangs een Comité opge richt ter voorbereiding van de luisterrijke plech tigheid der Consecratie van Zijne Hoogw. Excel lentie Mgr. J. P. Huibers. Daarnaast zijn tal van subcomité's samenge steld waaronder één tot regeling van plaatsen In de Kathedraal op 11 Februari as. Zeer vele nit- noodigingen zijn door dit subcomité al reeds verzonden naar kerkelijke en burgerlijke autori teiten, terwijl een groot aantal plaatsen op ver zoek van Monseigneur gereserveerd blijven voor de oud-parochianen van Z. Hoogw. Excellentie uit Amsterdam fen Hom. Herhaaldelijk komen aan de Plebanie aanvra gen binnen om toegangskaarten voor houders van vaste plaatsen in de Kathedraal. Men is dan echter aan het verkeerde adres, want de Geeste lijkheid van de Kathedraal heeft geen medezeg genschap over de verdeeling der plaatsen voor deze plechtigheid. Binnenkort worden ,in de Katholieke bladen enkele adressen opgegeven, waar men zich kan vervoegen voor het aanvragen van kaarten. We raden den houders van vaste plaatsen in hun eigen belang aan, daarop goed te letten en er dan zoo spoedig mogelijk werk van te maken. Aan de Pastorie van de Kathedraal moet men dus voor deze aangelegenheid niet wezien. H. HEIJINK, pr. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal door de Haarlemsche Harmonie Muziek Ver- Naar wij vernemen heeft het overleg tusschen N. Z. H. T. M. en „Stormvogels" over het ver voer per autobus naar het Bloemendaalsche strand nog geen resultaat gehad. De conferen ties hebben echter de hoop gevestigd, dat over eenstemming alsnog mogelijk zal blijken, wes halve Gedeputeerde Staten hun beslissing, zoo als verzocht was, niet deze week maar de vol gende week zullen nemen. Ondertrouwd; 29 Jan. K. F. Krikke en M. Veulen; A. F. Chr. Melchior en E. van der Veldt; G. C. van der Horst en H. A. P. Waas dorp; A. Winands en L. H. J. van den Eshof: H. M. Visser en A. Okkerse; A. J, van den Berg en M. P. A. Jedeloo; J. P. Pieters en E. I. H. Kauert; L. P. M. van Soest en P. A. C. Koo- men; F. K. Barthel en V. E. Lindvall; H. Ho- genes en J. J. Baars; J. P. Th. van der Meij en H. van Maas; G. C. Slenders en E. Th. Aar- nink. I VERSTREKT in Rekening-Courant tegen onderpand van (Financieel weekover zicht op aanvrage gratis verkrijgbaar) Loketten te huur van 5.en hooger Getrouwd: 29 Jan. A. J. Fels en H. Marko- witz: J. S. Kaspers en A. Zut; A. Burghout en M. H. Speerstra; A. Vos en D. Weiss; M. Th. van Orden en A. Beers; M. H. P. van Leuffen en P. D. Baars; F. Demmenie en C. Quint; J. C. Kedde en W. van Dansik; W. van Santen en M. Segerius; W. Springveld en W. Isaaks; R. W. H. Pitlo en M. Wetselaar: J. van 't Hof en M. S. Mulder. Geboren. 28 Jan. H. C. M. v. Zijl—Bakker, d; 26 Jan. A. C. CampfensDraijer, d; 28 Jan. F. Emmer—Franke, d; A. M. v. d. Putten—Joos- ten, z. Overleden: 27 Jan. A. Wit, 49 j., Leidsche- straat; 28 Jan. G. ZeilmakerAukes, 79 j., A. L. Dyserinckstraat, 27 Jan. J. v. d. Heijden Hazelhorst, 56 j,. Kamperlaan; 28 Jan. J. M. R. de Rooy—de Laat, 664 j., Indischestraat. GEEN VOORUIT. BETALING 10 jaar alU reparaties gratis Vraagt Polis voor 2-jarig« verzekering van lampen en reparatie kosten IJmuidens Bloei In de Dinsdag gehouden bestuursvergadering der vereeniging IJmuidens Bloei werd meegedeeld, dat op het verzoek der vereeniging Santpoorts Bloei aan de Ned. Spoor wegen, om den uitgang van het station Haarlem ook beschikbaar te stellen voor inkomende rei zigers met retourbiljetten, waaraan de vereeni ging adhaesie had betuigd, afwijzend was be schikt. Betreurd werd, dat de Alg. Nederl. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer geen financiën heeft om een smalfilm van de mooiste en interessant ste punten der gemeente te laten maken. Burgerlijke Stand. Johan Gerhard, z.v. P. Werther en A. M. Buursink; Jan, z.v. A. Kriek en G. Krook; Willem Bernardus, z.v. H. F. Bras en A. Stolp; Willemina, d.v. J. van den Berg en L. C. Nieuwland; Anna, d.v. J. Prins en E. Helling; Violet Edith, d.v. L. Muusse en M. E. Heck; Cornells Joseph, z.v. C. J. Grip- peling en F. S. L. A. T. Jok-Moi; Henny, z.v. G. de Vries en H. J. Lamle; Johan Marie, z.v. J. Brinkman en T. van Ingen; Simon, z.v. J. B. Brandsen en J. Stam; Henderikus Cornelis, z.v. H. C. Sprokholt en H. Loose; Hendricus, z. P. R. Takens en W. Bremmer; Maria He lena Hendrika, d.v. J. v. Westrop en W. M. Lodder. Ondertrouwd: B. Schoen en L. Heinis; P. Horn en M. de Jong; H. van de Stadt en M. van Dijk. Gehuwd: P. Hooge boom met B. Passant; F. J. T. Westerveld met M. C. Mulder; K. Lesage' met A. Lesage; K. Rep met J Dolleman;'. Overleden; Jan Dekker, oud 64 jaar, wedn. van M. J. Wolzak (won. te Wormerveer); Pie- ter de Hart, oud 45 jaar, geh. met A. Abbink; Johan de Jager, oud 58 jaar, geh. met E. Schuddeboom; Gerrit Kabel, oud 28 jaar, on gehuwd; Antonle Hendrik Ferment, oud 46 jr., geh. met A. H. W. Cramer v. d. Boogaart; Jan de Jong, oud 76 jaar, gehuwd met J. Kramer; Maartje Achterberg, oud 83 jaar, geh. met C. Bakker; Aaltje Verwer, oud 71 jaar, wed. van G. Stoffels. Levenloos aangegeven: een kind vho F. G. Meijer en A. Holtzapfel. KAIRO, 29 Jan. (D.N.B.) Hedenoch tend hebben opnieuw ernstige ongeregeld heden plaats gehad tusscheh studenten en de politie. De studenten poogden in de ge sloten universiteiten door te dringen, waar tegen de politie van de vuurwapenen gebruik maakte. Naar vernomen wordt is een zestigtal studen ten gewond, waarvan tien ernstig. Onder de ge wonden bevindt zich een bloedverwant van den leider der Wafd, Nahas Pasja, die een oog heeft verloren. Alle universiteiten en technische scholen te Kairo zijn thans gesloten en de bruggen over den Nijl naar Giseh, waar de universiteiten lig gen, zijn versperd. Overal in de stad. is 't onrustig: geregeld pa trouilleeren politie en cavalerie door de straten. Ook elders vreest men voor ongeregeldheden en de gouverneurs van zes provincies verzochten het Ministerie van Binnenlandsche Zaken alle universiteiten te sluiten. Met taaie volharding werkt het personeel van Van der Tak's Bergingsmaatschappij aan het vlotbrengen van de „Kerkplein". Bijna iederen dag werd de laatste week terrein gewonnen. Hedenmorgen is men echter niets gevorderd. De wind was Zuidoost, zoodat het water niet hoog genoeg kwam om iets te ondernemen. Met spanning wacht Egmond af of het lukken zal het schip weg te krijgen. Als midden in den nacht de stoomfluit van de sleepboot gilt, snel len velen naar het strand, In de meening, dat het er nu van gaat komen. Het staat echter wel vast, dat zulks alleen mogelijk Is als de vloed op zijn hoogst is. Dit zal voorloopig niét midden in den nacht plaats hebben, doch 's morgens of 's avonds. Het vertrek van de „Kerkplein" heeft heel wat meer voeten in de aarde dan dat van de „Jos Maria". Op Oudejaarsavond ging voor het eerst het gerucht, dat de „Jos Maria" in den morgen van Nieuwjaarsdag vertrekken zou en precies op den vastgestelden tijd had dit vertrek plaats. Vandaag zou de lichter „Meermin" weder uit IJmuiden terugkeeren om assistentie te ver- leenen. Inzake de verrichtingen van de Nederlandsche deelnemers aan de Rallye Monte Carlo wordt het volgende gemeld: Het laatste stuk van de route naar Monte Carlo is zeer moeilijk geweest. Er viel een krachtige regen, waardoor de afstand Brlgnolles- Monte Carlo bijna niet te berijden was. De heer en mevrouw Cornelius met DJK.W. zijn telaat aan de controle te Monte Carlo aangekomen. De Fordéquipe van Beeck Calkoen-Beylaard, die te Stavanger was gestart., kwam tijdig aan de finish, hetgeen eveneens het geval was met de Ford-equipes Bakker Schut-De Beaufort en Sprenger van Eyk-Paulen, die te Tallinn zijn vertrokken. Ook de Nederlandsche équipe Tes ters-Diepen met Ford, die te Valenga in Portu gal was gestart, heeft precies op tijd de finish te Monte Carlo bereikt. Voor de Ver. van oud-leerlingen van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen hield Maandag Ir. L. J. Cools, Rijksagronoom bij 't Ministerie van België, een inleiding over bo vengenoemd onderwerp, waarvoor veel belang stelling bestond. Na vooraf de begrippen „inflatie, deflatie, devaluatie" enz. te hebben verduidelijkt, wees spr. op het verloop van de muntdepreci'atie in België. De eerste inflatie van den Belgischen frank gebeurde door het in omloop brengen van 6.109 milliard Duitsche marken (7i/2 milliard Belg. frs.)1700 millioen mark werd terugbetaald in de periode, dat de mark in waarde daalde. In 19241925 daalde de Belgische frank, die men wilde stabiliseeren en onafhankelijk ma ken van den Franschen frank, die nog sneller daalde. In 1926 werd de stabilisatie doorge voerd aan een pond-sterlingwaarde van 175 Belg. frs. Voor landbouw, nijverheid en handel volg den jaren van ongekenden bloei, toen In 1930 de depressie intrad en op een deflatiepolitiek werd aangestuurd onder 't motto: „de kostprij zen moeten verlaagd en de uitgaven vermin derd worden." Andere landen namen hun toe vlucht tot de devaluatiepolitiek en Maart 1935 werd de Belg. franc met 28 pet. gedevalueerd. Spr. gaf daarna de economische structuur aan van den Belgischen landbouw, die belang rijker is dan de Belgische nijverheid; België werd ten onrechte als slechts een nijverheids- land aangezien en de Belgische handelspolitiek stond in dit teeken. De rol van den landbouw was allereerst te zorgen, dat er veel en goed koop geproduceerd werd; dit moest aan het werkvolk toelaten met betrekkelijk lage loonen fatsoenlijk te bestaan en aldus de nijverheid in staat stellen ook goedkoop voort te brengen, opdat zij des te gemakkelijker zou kunnen mededingen op de buitenlandsche markten. Heel de sociale en economische politiek werd erdoor beheerscht. De grondslag van de han delspolitiek was de vrijhandel. In feite was het een politiek, die voor de industrie uitgesproken protectionistisch en voor den landbouw vrij- handelsgezind was. Zoo kwamen In de 1216 ru brieken van het Belgische tolstelsel 1200 nij- verheidsartikelen en slechts een zestal land bouwproducten voor. In '30 kwamen de eerste moeilijkheden ln land- en tuinbouw naar voren. De prijzen der producten daalden onrustbarend, de productie kosten bleven onveranderd. Eerst dienden heel wat vooroordeelen uit den weg geruimd te worden en de beteekenis van den landbouw in de economie van België dien de te worden aangegeven. De waarde der totale landbouwproductie is jaarlijks 14.700 millioen Belg. frs. De Belgische veeteelt alleen al Is be langrijker dan de opbrengst der kolenmijnen, die 2.892 millioen Belg. frs. bedraagt (veeteelt 6.500 millioen Belg. frs.). De landbouw omvat er 2 millioen H.A. en 600.000 menschen staan aan het hoofd van een landbouwbedrijf; de landbouwbevolking omvat 2 millioen inwoners van België of één kwart van de heele bevolking. Na aan de hand van index-cijfers nog ge wezen te hebben op den toestand van den Bel gischen landbouw, besprak ir. Cools de deflatie- periode. De kostprijzen dienden verlaagd door de verlaging van de productiekosten en door sa neering van een ongezond en te snel ontwik keld bedrijfsleven. Indien alle elementen, die den productieprijs beïnvloedden in eenzelfde verhouding als de landbouwproducten waren gedaald, dan zou mogelijk de deflatie voldoende uitslagen hebben opgeleverd, om de onaantast baarheid van den Belgischen frank te ver zekeren. De gemiddelde daling van de landbouwpro ducten was 40 pet. en die der ntet-landbouw- producten slechts 21 pet.; de daling der land bouwproducten van 40 pet. betrof echter den handelaar; bij den boer was de daling zelfs 50 pet., waartegenover stond een verlaging der productiekosten van slechts 37 pet. Een duidelijk bewijs, dat de landbouw ruim schoots zijn deel heeft bijgedragen, om een politiek van goedkoop leven te doen slagen. Er werd teveel van de boeren gevraagd; vele bedrijven kwamen in een noodtoestand. De deflatiepolitiek werd gevoerd op den rug van de boeren. België werd in zijn economisch bedrijfsleven ernstig bedreigd; het werd een noodtoestand voor de boeren, de banken en de Industrie. De Belgische munt werd gevlucht; het goud, de securiteitsbasis, vloeide weg. Na ontslag aan het ministerie-Theurüs kwam de nieuwe Regeering-Van Zeeland, die zich noemde die van de economische herleving. Einde Maart 1935 kwam de devaluatie met 28 pet. als compensatie voor de dispariteit van de koopkracht van de nationale munt in binnen- en buitenland; contróle op crediet- en bank wezen; conversie van de renten; ruime en goedkoope credietverstrekking; verhooging der groothandelsprijzen en uitvoering van open bare werken. De devaluatie-periode, die nu intrad, werd door de landbouwers, wier geestesgesteldheid die der ontmoedigden was, niet betreurd. Weldra kwam er een verbetering in den toe stand en de Regeering toonde meer belang stelling voor den landbouw. De landbouwpoli tiek beoogde maatregelen tot verdediging van de binnenlandsche markt en tot aanmoediging van de landbouweconomie. Aan de hand van grafieken en statistieken betoogde spr. voorts, dat sedert de devaluatie een aanzienlijke verbetering van den algemee- nen toestand van den landbouw te bespeuren viel, welke echter' niet uitsluitend aan de waardevermindering van den franc is te danken; andere factoren als algemeene stij ging van zekere producten op de wereldmarkt, als granen (vooral tarwe), vleesch (varkens- vleesch vooral) hebben daartoe bijgedragen. Vergeleken met 1934 viel er in 1935 enkel stijging van de productenprijzen en daling van de productiekosten vast te stellen. Na dit voor de verschillende producten af zonderlijk te hebben nagegaan, kwam spr. tot de vraag: „Heeft de devaluatie ook verbetering gebracht in het geheele economische bedrijfsleven?" De verhooging der groot- en kleinhandels prijzen heeft de openbare meening ietwat ver ontrust; het was echter niets abnormaals, doch was als devaluatie-gevolg voorzien. Doch ook buiten de devaluatie deden zich factoren gel den, als stijging van den wisselkoers en En- gelsche groothandelsprijzen. Het huidig prijsniveau is ongeveer dat van de jaren 19321933, tot waar het diende op te klimmen om de nadeelige gevolgen van de de flatie weg te werken. De industrieele bedrijvig heid nam toe evenals de buitenlandsche han del; liet aantal werkloozen verminderde met circa 300.000 en de vooruitzichten zijn gunstig; de openbare financiën gaan in de richting van herstel; kolen- en staalproductie stijgen, de Antwerpsche haven werd drukker; het deficit van de handelsbalans daalde van 4.000 millioen frs. in '30 tot 900 millioen in '35. Het gemid deld getal faillissementen daalde van 80 in het le kwartaal tot 50. Gehoopt wordt op uitbreiding van deze ver betering. De vooruitzichten zijn des te' gunsti ger, omdat in de landen van het Sterlingblok en in Amerika de economische herleving met zekere stappen vooruitgaat. Hopen wij eveneens, dat de politieke moei lijkheden, die de internationale atmosfeer drei gen te vertroebelen met succes kunnen worden afgeleid. Met optimisme Is België het nieuwe jaar in gegaan. Bij de hierna volgende discussie waarschuwde de heer Vissoher voor de gedachte, dat als devaluatie in België opleving bracht, dit ook in Nederland wel zoo zou zijn. Spr. vroeg daar over de meening van ir. Cools. Deze wees er slechts op, dat zonder devaluatie de toestand in België nog slechter zou geweest zijn; reeds 47 landen hebben op ongeveer gelijke verhouding de muntdepreciatie ingevoerd. Internationale muntstabilisatie acht spr wenschelijk. Indivi dueel zijn de meesten voor devaluatie, maar en masse is men er nog tegen. Een positief ant woord op de vraag van den heer Visscher meen de spr. niet te mogen en kunnen geven (appl.). De heer Visscher meende, dat dit antwoord gewaardeerd mag worden en dat de rede van den heer Cools niet tot enthousiasme voor de valuatie zonder meer mag leiden. Voor spr. staat vast, dat Op een devaluatie nog 'n tweede moet volgen. Op 'n andere vraag betoogde ir. Cools nog, dat de loonen der werknemers met 5 pet. zijn gestegen en een tweede verhooging van 5 pet. in het 'vooruitzicht is gesteld. Na een dankwoord volgde sluiting. Gebouw „St. Bavo" Fabrieksarbeiders, 8 uur; Proza, 8 uur; Bestuur Transportarbeiders, kwart over 8; Schaakclub „St. Bavo", 8 uur; Collectanten „St. Joseph", 8 uur; Best. Spaar kas „St. Nicolaas", kwart over 8. Gem. Concertzaal Paedagogisch concert H. O. V., 7 uur. Stadsschouwburg Nieuwe Haarl. Kunst kring Ver." Rott. Hofstad Tooneel; „Margué- rite Gauthier", half 9 uur. Frans Hals-theater: „Bordertown" (Tusschen twee werelden), 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Franziska Gaal in „Peter"; op het tooneel; 3 Brownings! 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Love me forever" (met Gra ce Moore), geprolongeerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater Harry Baur in „Don kere oogen"; op het tooneel; The Royal Eton four, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Pluimveetentoonstelling 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Best. Trampersoneel, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Vereeniging voor Veilig Verkeer, half 9. Café Restaurant Gebr. Brinkmann: K.J.M.V ,,St. Augustinus", half 9; Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel, kwart over 8. Raadhuis, Heemstede: Gemeenteraad Heem stede, 3 uur. Frans Hals-theater: „Bordertown" Tusschen twee werelden, 3.20, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Franziska Gaal in „Peter''; op het tooneel: 3 Brownings, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Love me forever" (met Gra ce Moore), geprolongeerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater; Harry Baur in „Donkere oogen"; op het tooneel: The Royal Eton four, 2.30, 7 en 9.15 uur. De R.K. Wielrijders Vereeniging '„Achilles" hield dezer dagen haar jaarfeest. Des morgens om negen uur werd in de Sa- craments-Kapel der Kathedraal een H. Mis opgedragen, waarbij haast alle leden aanwezig waren en ter H. Tafel naderden. Na de Mis volgde een gemeenschappelijk ontbijt in het Bavo-Huis. Onder leiding vah MeJ. Brozi had den de Bavo-leidsters daartoe op keurige wijze de noodige voorbereidingen getroffen en de ontbijttafel verzorgd. De eigenlijke groote feestavond vond 's avonds in de Gem. Concertzaal plaats. Reeds ver voor het aanvangsuur stroomden de bezoekers toe en toen om kwart over acht de muziek onder leiding van den heer Max de Waard met een marsch het feest opende, was de zaal geheel gevuld. Hierna heette de voorzitter, de heer v. Duy- nen de aanwezigen hartelijk welkom en richtte een bijzonder woord van welkom aan de be stuurders der R.K. Sport-Centrale, R.K. „Am sterdam", De Kampioen, De Jonge Kampioen en Excelsior. Aan het variété, dat hierna aanving, werd medegewerkt door Tonny Rovo en Wiesje Kool hoven, welk duo buitengewoon veel succes oogstte. Ook het werk der Japansche voetjongleurs en de toeren op het rijwiel, Bobby de spreken de hond en de komische Volendammers vielen buitengewoon bij het publiek in den smaak. Voor de pauze had tevens de huldiging der kampioenen plaats, die schitterende prijzen en een zijden clubshirt in ontvangst hadden te nemen. In den Donderdagavond op het Haarlem terrein te spelen lichtwedstrijd tegen D. W. S. komt Haarlem uit met het volgend elftal; De Vries, Van den Berg, Van Gooi, De La Mar, Huysman, Vreeken, Oldenburg, De Winter, Effern, De La Mar Jr., Verhappen. IJMUIDEN, 29 Jan. Rijksvischafslag. Tarbot 1.101.40 per kg. Griet 17.0034 per 50 kg. Tong 52—71 cent per kg. Groote Schol 911.50, middel Schol 10.0012, Zetschol 131750, klei ne Schol 7.6015.50, Bot 9.0013. Schar 4.109 per 50 kg. Rog 8.0014 per 20 stuks. Vleet 1.15 —1.80 per stuk. Pieterman en Poon 9.00, groote Schelvisch 18.0026, middel Schelvisch 18.00 25, kl. midd. Schelvisch 14.5024, kleine Schel visch 5.60—20, per 50 kg. Kabeljauw 23.00—54 pér 125 kg. Gullen 4.1014 per 50 kg. Leng 0.70 2 per stuk. Heilbot 4480 cent per kg. Wij ting 1.80—7 per 50 kg. Koolvisch 0.15—1 per stuk. Makreel 13.50 per 50 kg. Versche Haring 3.504.60 per kist. STOOMTRAWLERS Oostzee 95 manden 1970.Vios IV 150 man den 1870.Isabel 80 manden 1490.Een dracht 590 manden 2590.—, Jennie Elsa 60 man den 1190.—, Reiger 135 manden 1630^, Hen- rlëtte Jacoba 405 manden 1920,Christine 505 manden 2580-Rotterdam 445 manden 3450.—, Beatrice 110 manden 1620. VI. 199 1130.—. KOTTER E 329 1240.—. LOGGER VERSCHE HARING Sch. 107 1260 WATERSTANDEN IJMUIDEN, Donderdag 30 Jan. Vloed: 7.34 vjn. en 7 56 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2