Een inbraak te Barneveld -s mm fe" 1 Verkiezingen rechts links in Spanje tegen ZWARE JONGENS" AAN HET WERK 1 NEUTRALITEIT VAN NEDERLAND GEVAAR DER AGITATIE WOENSDAG 29 JANUARI 1936 Drie bekende figuren uit de Am- sterdamsche onderwereld staan te Utrecht terecht Hij gaat er aan!" Het vliegongeval bij Rhoon Begrafenis der beide slachtoffers Begrafenis luit. Van Enst Verdachten ontkennen „Hij zal me leeren kennen" 2 *"§1 m I De cortege met het stoffelijk overschot van koning George V van Engeland vertrekt van Westminster Hall DE MOORD TE PUTBROEK Met bloed doordrenkt kleedingstuk gevonden HET UNIFORM VERBOD Overtreder met boete gestraft BRANDSTICHTING Baggermolen niet gezonken Aan bekomen verwondingen overleden In liquidatie Vereeniging voor Inheemsche Tarwe-Af nemers wordt ontbonden AUTOBUSSEN OP DEN AFSLUITDIJK De kwestie is nog niet principieel uitgemaakt Eerste Kamerleden achten rede van minister De Graeff in de Volkenbondsvergadering minder gelukkig Het conflict Italië Abessinië Wat doet Nederland, indien een bepaald alternatief gesteld wordt? De eerste aardbeien Kamervacature-Rutgers Het resultaat der stembus kan be slissend worden voor het repu- blikeinsche regiem Troebele periode na de verkiezingen Gekweekt door bestraling met Neonlicht VESTIGING VAN ZAKENLUI UIT HET BUITENLAND Beperkingswet binnenkort te verwachten NEDERLANDSCH FABRIKAAT In den zomer worden vijf tentoon stellingen georganiseerd LUCHTVAARTTERREIN LEEUWARDEN Minister van Waterstaat heeft terrein goedgekeurd LOON GELIJKSOORTIGE ARBEIDERS De kwestie der berekening WET OP UITVERKOOPEN Neringdoenden er door gedupeerd De „Hertog Hendrik" ft Eenigen tijd geleden werd ingebroken in het kantoor van 'n zuivelfabriek staande onder Bar neveld. Alles werd overhoop gehaald, maar de buit was gering. Sigaren, post- en rentezegels, benevens eenig klein geld werden den dag na het bezoek der ongewenschte gasten vermist. De politie heeft toen een chauffeur uit Am sterdam, zekeren H., aangehouden, die verklaar de een viertal personen naar Barneveld te heb ben vervoerd. Hij wist, dat het de bedoeling was, daar in de Zuivelfabriek in te breken. Van den buit was hem te voren 20 pCt. beloofd. De zaak bleek goed georganiseerd, want eer der was reeds, eveneens per auto, een verken ningstocht naar genoemde gemeente gemaakt. Terwijl het viertal „de kraak zette" heeft H. buiten met zijn wagen gewacht om hen daarna weer naar Amsterdam terug te rijden, Tijdens den terugtocht hebben de heeren over de inbraak zelf geen woord losgelaten. Wel werd H. een si gaar gepresenteerd, welke deze in dank aan vaardde. Hij wist bij 't eerste politie-verhoor eenige na men te noemen, doch kon niet zeggen, waar de dragers van die namen zich ophielden. Bij toeval gelukte het de recherche echter, spoedig hun verblijfplaats te ontdekken. Er werd in het perceel in kwestie, een soort logement, een huiszoeking gedaan, welke tot resultaat had, dat aldaar o.m. werden aangetroffen een sleu tel, welke uit de fabriek bleek te zijn ontvreemd en een tasch, inhoudende inbrekerswerktuigen. Een onderzoek wees uit, dat deze werktuigen bij de inbraak waren gebruikt. Door deze feiten geleid, ging men er toe over, M. een 27-jarig varensgezel en K. L., een 36- jarigen slager, die in dit huis hun intrek geno men hadden en die, in verband met den nachte lijken tocht, door den chauffeur waren genoemd, in verzekerde bewaring te stellen. Het waren alle drie bekende figuren uit de Amsterdamsche onderwereld; „zware jongens", Onder veel belangstelling, mede van de zijde van het publiek, is Dinsdagmiddag op Nieuw Eik en Duinen te Den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Vrijdag j.l. bij het vliegongeval nabij Rotterdam zoo jammer- lijk om het leven gekomen reserve-tweede- luitenant-vlieger Segboer. De minister van Defensie was vertegenwoor digd door den garnizoenscommandant van Den Haag, kolonel W. Sillevis. Tegenwoordig waren deputaties van de Luchtvaart-Af deeling, van de Hoogere Krijgs school en vele autoriteiten. In de rouwkapel heeft kolonel P. W. Best, commandant van de Luchtvaart-Afdeeling en vertegenwoordiger van den inspecteur der Luchtvaart, woorden van afscheid gesproken. Terwijl het orgel het Wilhelmus speelde, hebben officieren der Luchtvaart-Afdeeling de kist grafwaarts gedragen. Onder groote belangstelling is Dinsdag op Crooswijk te Rotterdam het stoffelijk over schot van den reserve-tweede-luitenant en leerling-vlieger H. P. van Enst, die bij hetzelfde vliegtuig-ongeluk om het leven is gekomen, ter aarde besteld. Onder de aanwezigen bevonden zich de eerste- luitenant-adjudant-vlieger S. Mante, vertegen woordiger van den inspecteur der Militaire Luchtvaart, majoor J. H. Sar, vertegenwoordi gend den commandant van de Luchtvaart- Afdeeling te Soesterberg, een deputatie uit Soesterberg, majoor E. T. C. T. Motké, garni zoenscommandant van Rotterdam, tevens ver tegenwoordigend den Minister van Defensie, A. Viruly namens de K. L. M. en vele andere fi guren uit militaire en burgerlijke luchtvaart kringen. Vele kransen dekten de baar, die in de kapel op Crooswijk werd opgebaard. De vader van den omgekomen vlieger, de heer H. P. van Enst. bracht een laatsten groet namens de familie aan zijn zoon. Daarna voerde het woord majoor Sar, namens den commandant van de Luchtvaart-Afdeeling Soesterberg. Een aantal adspirant-vliegers van de Zee vaartschool te Amsterdam en eenige onder officieren-vliegers uit Soesterberg hebben den doode daarna naar zijn laatste rustplaats ge dragen. die de bedenkelijke eer genoten, de voortdurende belangstelling van politie en justitie hebben. Dinsdag moesten zij voor de Utrechtsche Rechtbank terecht staan. Door den president, mr. Havelaar, in verhoor genomen, ontkenden zij zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Zij wisten zelfs van den geheelen tocht niets af. De getuigenverklaringen, vooral die van den, door den Officier gedagvaarden kroongetuige, den chauffeur H., brachten tegen hen echter veel belastend materiaal bijeen. De Officier van Justitie was in zijn requisitoir de opinie toegedaan, dat hier 't wettig en over tuigend bewijs „muurvast" stond. De verdachten behooren tot een georganiseer de bende, welke het land reeds langen tijd on veilig heeft gemaakt. Spr. eischte tegen ieder van hen vier jaar gevangenisstraf zonder aftrek der preventie ve hechtenis. Als eerste der beide verdedigers nam jhr. mr. K. de Wijkerslooth het woord. Pleiter geloofde niet, dat het wettig en over tuigend bewijs inderdaad zoo „muurvast" was, als de Officier wilde doen voorkomen. Spr. wierp de vraag op, of de kroongetuige hier geen andere personen wilde redden. Mr. Wieringa, zich beperkend tot den slager, geloofde, dat ten aanzien van hem een onder zoek naar zijn geestesvermogens gewenscht zou zijn. Er hebben zich in zijn leven namelijk fei ten voorgedaan, welke wijzen op een abnormalen aanleg. Een der verdachten wond zich, terwijl na be ëindiging der pleidooien de kroongetuige nog maals gehoord werd, geweldig op. Hij schold den chauffeur uit in de meest krasse termen. „Als ik veroordeeld word en ik kom weer vrij", zoo dreigde hij, „gaat hij den zelfden dag eraan. Hij zal me leeren kennen!" Officier: „Dan zal jij den volgenden dag weer worden opgeborgen." Verd.: „Dat kan me dan rfiet schelen!" Nadat de president had meegedeeld dat de Rechtbank 11 Februari in deze uitspraak zal doen, werden de verdachten weer weggeleid. De zaak tegen H„ die vervolgens wegens mede plichtigheid aan den diefstal terecht moest staan werd uitgesteld, daar nog een rapport over hem moet inkomen. in de De Clerqstraat had geloopen met een cos- tuum, uiting gevende aan het staatkundig stre ven van het Verbond van Dietsch Nationaal- Soli'daristen, werd conform den eisch, de dag vaarding nietig verklaard. Bij opgravingen in de nabijheid van Anna- daal is bi) de oude bosehwachterswoning te Futbroek in een hol een met bloed doordrenkte broek gevonden. Men vermoedde, dat de bosch wachter v. d. E. ten tijde van den afschuwelij ken moord op 27 November 1931 deze broek heeft gedragen. Aan de stof hebben sommigen bet kleedingstuk herkend. De rijksveldwacht heeft deze broek in beslag genomen en ter beschikking van de justitie te Roermond ge steld. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde G. W. O. wegens overtreding van het uniform verbod tot twintig gulden boete, subs, vijf da gen hechtenis. Het O. M. had tien gulden boete geëtscht. De man had op de Nassaukade met „Volk en Vaderland" gecolporteerd, waarbij hij gekleed was in een N.S.B.-uniform. Ten aanzien van den tweeden verdachte, een leerling der Middelbare Technische School, die Voor de rechtbank te Almelo is een brand- stichtings-affaire uit Losser behandeld. Terecht stond de fabrieksarbeider G. D., die tijdens een brand het vuur heeft aangewakkerd door de deur open te zetten, op aanstichting van de bewoonster van dat huis. De Officier van Justitie, die in scherpe be woordingen "de mentaliteit in Losser, welke be hagen schept in eiken brand, afkeurde, had twee maanden gevangenisstraf geëischt. Dinsdag werd D. tot één maand gevangenis straf veroordeeld. Volgens een nader bericht is de baggermolen, die de sleepboot „Oostzee" op sleeptouw had, niet bij kaap Roca gezonken, doch gestrand. De bemanning kon zich in een sloep redden. Men zal trachten den molen te bergen. De veehandelaar L. uit Rijssen, die dezer da gen door een op hol geslagen paard werd ge grepen en ernstig werd gewond, is in het Zie kenhuis te Almelo overleden. i De minister van Landbouw en Visscherij heeft de Vereeniging V.I.T.A. (Vereeniging voor In heemsche Tarwe-Afnemers), gevestigd te 's-Gra- venhage, in liquidatie doen treden, met besluit tot ontbondenverklaring, nadat de liquidatie zal zijn geëindigd. Aan hen die als bestuurslid enz. zijn opgetre den, is eervol ontslag verleend. Benoemd is tot liquidateur van de vereeniging het bestuur van de Stichting V.I.V.A. Bepaald is, dat haar liquidatiesaldo zal worden gestort in het landbouw-crisisfonds. den Afsluitdijk zijn geschied, werden gedaan op last van den ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Leeuwarden, mr. Zaaijer. Tegen diens beslissing is beroep mogelijk door een kort geding bij den president van de rechtbank in het betreffende arrondissement. Naar aanleiding van een persbericht over in beslag neming van autobussen op den Afsluit dijk, welke motorrijtuigen reden voor de Friesch- Hollandsche Reisvereeniging „Samenwerking" en de Noord-Nederlandsche Reisvereeniging en betreffende een daarop gevolgd bezoek van den voorzitter en den rechtskundig-adviseur van laatstgenoemde vereeniging aan autoriteiten in Den Haag tot het doen van beklag en het ver zoeken van staking van dergelijke in beslag ne mingen, nu de Hooge Raad in een dergelijke zaak de Reisvereeniging „Samenwerking", in het gelijk had gesteld, vernamen wij bij informatie te bevoegder plaatse, dat met het bedoelde arrest van den Hoogen Raad de kwestie niet principi eel is uitgemaakt, omdat het daarbij slechts om de constructie van de ten laste legging is gegaan. Een nieuw proces-verbaal is inmiddels tegen de Reisvereeniging „Samenwerking" opgemaakt. De in beslag nemingen van autobussen, welke op Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Ka mer. over de begrooting van buitenlandsche za ken hebben verscheidene leden met ongerust heid waargenomen, dat de buitenlandsche poli tiek van, Nederland zich onder de leiding van dezen minister belangrijk heeft gewijzigd. Diens rede, 12 September 1935 in de Zestien de Volkenbondsvergadering gehouden, achten voornoemde leden minder gelukkig. De indruk, aldus deze leden, is ook in het buitenland ge wekt. dat Nederland door de onderteekening van het Volkenbondsverdrag afstand heeft ge daan van zijn traöitioneele neutraliteit. Zin sneden uit de rede geven aanleiding tot de con clusie, dat Nederland den laatsten tijd vol-" gens bedoelde leden zeer ten onrechte deel wenscht uit te maken van het concert der groote Mogendheden. Van het grootste belang achten deze leden, dat onze buitenlandsche politiek haar zelfstan digheidskarakter handhaaft en zich zoo weinig mogelijk mengt in de politiek der groote Mo gendheden, te meer daar zeer sterke buiten landsche invloeden in Nederland werken. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van buitenlandsche zaken brachten verscheiden leden hulde aan minister De Graeff en de Nederlandsche dele gatie voor hun kloek optreden in verband met het conflict ItaliëAbessinië. Zij betreurden evenwel, dat niet sneller was ingegrepen en vooral, dat de uitvoer naar Italië van vele, voor oorlogsdoeleinden onmisbare goederen en grondstoffen buiten de werkings sfeer dier sancties wordt gehouden. Met name hadden zij daarbij het oog op petroleum en de derivaten er van; zij laakten, dat ten aan zien van in-, uit- en doorvoer van die stoffen niet allereerst maatregelen waren genomen. Ware dit geschied, dan zou huns inziens ver moedelijk veel thans gé'sticht onheil zijn voor komen en ware Wellicht het conflict reeds ge ëindigd. Eenige leden vreesden, dat bij het stellen van het alternatief öf aan Ethiopië een met het Pact strijdigen „vrede" op te dringen, öf zich tevreden te stellen met een sancti«x>litiek, welke luttel effect zal sorteeren, Nederland ge noodzaakt zou zijn, zich uit eerbied voor het ideaal van den Volkenbond, uit de sanctie- politiejc terug te trekken. Zij vroegen hierover het oordeel van den minister. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature van lid der Tweede Ka mer, wegens het ontslag nemen als zoodanig van dr. A. A. L. Rutgers, benoemd verklaard dr. H. Colijn, te 's-Gravenhage, die deze benoeming echter niet zal aannemen. (Bijzondere correspondentie) Wie in deze weken, voor z'n plei- zier is het mogelijk? of om dat zijn beroep er hem toe dwingt, regelmatig kennis neemt van wat de Spaan- sche couranten hun lezers voorzetten, zal bezwaarlijk durven beweren dat hij zich aangename lectuur gekozen heeft. In de beste en meest-waardige bladen zal hij, ko lom na kolom, slechts bitterheid en ironie aantreffen, in persorganen van minder ge halte verdachtmakingen, laster en goedkoo- pen spot. Wij leven in een verkiezingsperiode. Wie het niet wist zou daaromtrent na de lezing van een Spaansch dagblad welk dan ook niet meer in twijfel kunnen zijn. Wel zelden stonden de politieke partijen, of, beter gezegd, de groepen tot welke zich de on derscheidene politieke fracties verbonden heb ben, dermate scherp tegenover elkaar. De ou den van dagen, die zich de verkiezingen van voor den oorlog herinneren, verwonderen zich. Zij denken aan den tijd, waarin de conservatie ven en liberalen elkaar op bijna vriendschap pelijke wijze eenige jaren de macht overlieten, den „goeden ouden" tijd, waarin het kalme meer van het politieke leven door verkiezingen nauwelijks gerimpeld werd. Wat ook het resul taat van dergelijke verkiezingen zijn mocht, ingrijpende veranderingen brachten zij nimmer mee. Van de volksraadpleging, die thans voor de deur staat, kan men zeker niet hetzelfde zeg gen. Het aantal partijen is grooter dan ooit; de gemoederen zijn verhit; het hoofd van den staat, de president van de republiek, is recht streeks bij den uitslag betrokken, ofschoon Alcala Zamora, zoo goed als de koning, boven en buiten de partijen behoorde te staan. Dat dit niet het geval i's, moet geweten worden aan 's presidenten staatsgreep", aan het feit, dat hij de Cortes ontbond op een oogenblik waarop de volksvertegenwoordiging de regeering, en misschien den president zelf, in staat van be schuldiging stellen ging. Daarmede heeft de president partij gekozen tegen de partijen, die den monarchisten niet geheel ongelijk konden geven, en de woordvoerders dezer partijen, Gil Robles in de eerste plaats, laten geen gelegen heid voorbijgaan de houding van het staats hoofd aan de kaak te stellen en aan de scherpst mogelijke critiek te onderwerpen. Niet geheel ten onrechte beschuldigt men den president er van, dat hij zich van het ministerie-Portela Valladares heeft willen bedienen om een cen trumpartij, die den president zeer welgezind zou zijn, een sterke positie in de toekomstige volksvertegenwoordiging te verschaffen. De monarchistische manoeuvre heeft Alcala Za mora belet zijn doel te bereiken. De Cortes moesten ontbonden worden, terwijl de bedoeling van het staatshoofd was deze alleen met va- cantie naar huis te zenden om eerst later, na een maand, tot de eigenlijke dissolutie over te gaan. Op deze wijze zouden Portela Valladares en Alcala Zamora een maand gewonnen heb ben, vier volle weken, gedurende welke zij aan de organisatie van de centrumpartij of -par tijen hadden kunnen arbeiden en de hand leg gen op de stemmen van de „kleurlooze midden stof", die naar rust en kalmte haakt en vreest die aangename elementen noch links noch rechts te kunnen aantreffen. Wijl de ontbin ding te snel moest plaats hebben, is dat plan mislukt. Het is nu vrij zeker dat de partijen- van-het-midden niet den aanhang zullen krij gen, dien zij zich hadden gedroomd en dat de eigenlijke strijd een links-rechtsche veldslag zijn zal. Het ziet er inderdaad naar uit dat de uit slag dezer links-rechtsche verkiezingen op de toekomst dér Spaansche republiek van beslissenden invloed zal zijn. In beide kam pen is men daarvan overtuigd, in beide kam pen sluit men de gelederen, omdat men weet, dat iedere verbrokkeling van stemmen slechts den tegenstanders ten goede zal kunnen komen. De linksche partijen hebben het tot een ver kiezingscoalitie kunnen brengen, die de meest- uiteenloopende elementen bevat. Dit electorale blok zal nimmer een regeeringsblok kunnen worden. Dit monsterverbond omvat burgerlijk- linksche partijen, socialistische, communistische en anarchistische. De Republikeinsche Linker zijde, de Republikeinsche Unie, de Socialistische Unie, de Socialistische Partij, de Algemeene Ar beidersunie, de Communistische Partij, de Na tionale Federatie der Socialistische Jeugdbon den, de Syndicalistische partij en de Arbeidspartij voor Marxistische Eenheid maken er deel van uit. Deze groep partijen, die voor de groote ge legenheid onder één vlag optrekken, heeft zich over een soort programma kunnen verstaan, waarbij weliswaar de voornaamste doeleinden der revolutionnaire partijen op den achtergrond blijven, maar dat niettemin niet van 'n zekere aantrekkelijkheid ontbloot is. Wie zal bijvoor beeld niet een programmapunt onderschrijven, waarin er op wordt aangedrongen de gevange nen met menschlievendheid te behandelen? Zelfs de monarchisten zouden aan een dergelijk punt hun steun kunnen verleenen. Maar 't programma zwijgt over de nationalisatie der banken al wil het dé Bank van Spanje aan zekere regelen onderwerpen en evenzeer over de nationali satie van den bodem en de productie-middelen. De burgerlijk-linksche partijen konden bezwaar lijk met een dergelijk programma voor hun kie zers komen en de revolutionnairen troosten zich met de gedachte dat zij niettemin hun theorie- en verwezenlijken zullen als zij éérst maar, met hulp der burgerlijke partijen, de macht ver overd hebben. Daarna behoeven zij met de ver langens van hun „klein-burgerlijke bondgenoo ten" waartoe Sanchez Roman, dé leider van de Nationaal Republikeinsche Partij, niet heeft willen behooren geen rekening meer te hou den. Wie er aan twijfelen mocht dat de marxis ten op de invoering van het integrale socialisme in de Spaansche republiek uit zijn, leze er slechts de redevoeringen van Largo Caballero op na. De rechtsche partijen hebben volkomen duidelijk ingezien dat een linksche over winning niet alleen voor hun positie, maar ook voor het karakter van de republiek, zooals zij zich die denken, het grootste gevaar opleve ren zou. Binnen korten tijd zou Spanje zich in dat geval niet op den breeden voor allen be- gaanbaren algemeen-republikeinschen weg be- Door het Laboratorium van Tuinbouw en Plantenteelt te Wageningen werden op de Cen trale Markt te Amsterdam de eerste aardbeien aangevoerd. Deze waren gekweekt door bestra ling met Néonli'cht, waardoor deze cultuur met behulp der wetenschap circa drie weken is ver vroegd. Het sinds lang aangekondigde wetsontwerp inzake vestiging van buitenlanders als zelf standigen, is thans, naar het Volk verneemt, den Raad van State gepasseerd. De indiening van het ontwerp kan binnenkort tegemoet worden gezien. vinden, maar op een zeer nauwen communisti- schen, waarop alleen geestverwanten worden ge duld. Dies heeft zich een rechtsch blok ge vormd, waarvan men evenmin als van het link sche met recht zal kunnen beweren dat het van eenige homogeniteit blijk geeft, maar dat als „offensief en defensief electoraal verbond" niettemin groote beteekenis heeft. Tot dit rechtsche blok behooren niet alleen de partijen van de Ceda, maar ook de conser vatieven van Maura, de Monarchisten van Cal- va Sotelo en Luca de Tena, en de radicalen, of schoon men niet zal kunnen verwachten dat de radicale kiezersmassa als één man de aanwijzin gen der leiders volgen zal. Ook dit blok kan men bezwaarlijk een regeeringsblok noemen. Er is èen groot verschil tusschen de doeleinden der Maura'sche conservatieven, die in iedêr geval republikeinen zijn, en die van de Spaansche Vernieuwing, die vooral en in dë eerste plaats de restauratie van het koningschap wenscht. Maar alle rechtsche partijen zijn het er over eens dat het volstrekt noodig is een linksche dat wil zeggen: een socialistisch-communistische zege te voorkomen en ook hierover dat de huidige marxistische grondwet herziening be hoeft, voornamelijk wat de artikelen betreft, die over de verhouding tusschen den staat en de Kerk handelen en die, welke betrekking .hebben op de gewestelijke autonomie. Tevens zijn zij voornemens de positie van den huidigen president der republiek, die, volgens veler overtuiging, zijn constitutioneel boekje te buiten gegaan is, aan een onderzoek te onder werpen. Dit onderzoek zal, als het rechtsche blok een meerderheid verovert, voor Alcalé. Za mora slechts een ongunstig resultaat kunnen op leveren. Het zal hem op korten termijn tot af treden dwingen. De verkiezingsredevoeringen, die de partijlei ders uitspreken, zijn in het algemeen even dui delijk als heftig. Wie ze aanhoort of leest krijgt den stelligen indruk dat Spanje aan den voor avond van een stembusstrijd staat, waarin geen kwartier gegeven zal worden noch gevraagd Zal het kabinet Portela Valladares het tot de verkiezingen houden? Zal het er in slagen het land rustig te houden tot de groote dag daar is? Er zijn genoeg lieden die het betwijfelen. Toch lijkt ons de val van het ministerie voor het oogenblik niet waarschijnlijk. Het gevaar van troebelen is voor het oogenblik kleiner dan men meent. Maar het zou niet kunnen verwonderen als het land onmiddellijk na de verkiezingen een zeer troebele periode zou doormaken. Van het ministerie, dat in Maart zal gevormd wor den, zal het uiterste worden gevergd. Onverschil lig of dat kabinet een rechtsch ministerie is of een linksch. v Men schrijft ons: De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal in 1936 vijf tentoonstellingen van de voort brengselen der eigen industrie organiseeren. De tentoonstellingen zullen het geweten van ons yolk kunnen en moeten wakker schudden. Zoo dikwijls nog wordt een buitenlandsch artikel onnadenkend gekocht, terwijl voor eenzelfden prijs een Nederlandsch product van dezelfde, soms zelfs betere kwaliteit, te verkrijgen was, een product, dat een grootere of kleinere hoe veelheid arbeid voor Nederlandsche handen be- teekent. De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" besloot aan deze onverschilligheid op krachtige wijze een eind te maken door in vijf centra van het land haar producten den menschen vlak voor oogen te zetten. Men zal niet tevreden mogen zijn met een indrukwekkende demonstratie van het product, maar zal het geheel in dienst moeten stellen van de les, dat deze producten nu voortaan ook gekocht moeten worden inplaats van de buitenlandsche van dezelfde soort. Er is geen practischer en doeltreffender ver schaffing van arbeid aan duizenden Nederland sche handen, dan het koopen van Nederland sche waar. De tentoonstellingen worden gehouden van 30 April tot en met 9 Mei te Amsterdam in de Apollohal; 2 tot en met 11 Juli te Nijmegen (als onderdeel van de Waalbrug-feesten) in de „Vereeniging"; 6 tot en met 15 Augustus te Rot terdam in de Nenijto-hal; 17 tot en met 26 Sep tember te Groningen in de „Harmonie" en 22 tot en met 31 October te Den Haag in den Dierentuin. Een uitvoerig prospectus is dezer dagen ver schenen en wordt aan firma's, die deelneming met een stand overwegen, gaarne toegezonden door de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", Badhuisweg 145, Den Haag. Ten behoeve van de N. V. tot exploitatie van het Luchtvaartterrein Leeuwarden (in oprich ting), is een terrein, gelegen binnen de ge meente Leeuwarden aan de Westzijde van den straatweg naar Stiens, tusschen den Tjessinga- weg en den straatweg van Leeuwarden naar Harlingen, bij beschikking van den Minister van Waterstaat van 28 Januari ingevolge de artikelen 19 en 21 der Luchtvaartwet als lucht vaartterrein ten behoeve van landvliegtuigen goedgekeurd. Het luchtvaartverkeer zal als zoodanig eerst op een nader door den directeur van den Lucht vaartdienst te benalen tijdstip in gebruik wor den genomen. Het soc.-dem. Eerste Kamerlid De la Bella heeft den minister van Sociale Zaken gevraagd, of deze kennis genomen heeft van de uitspraak van den Centralen Raad van Beroep d.d. 19 December 1935, waarbij bepaald is, dat bij de berekening van het loon van gelijksoortige ar beiders het door zoodanige arbeiders in de 13 kalender- of loonweken. aan de ongeschiktheid tot werken voorafgaande, gemiddeld per dag verdiende loon, moet worden gedeeld door het volle aantal werkdagen in deze periode, ook als op die dagen niet is gewerkt. Is de Minister niet van meening. aldus de vragensteller, dat deze interpretatie in strijd is met de bedoeling van den wetgever en dat zij tot gevolg heeft, dat, vooral in dezen tijd van groote werkloosheid, het dagloon, waarop het ziekengeld gebaseerd wordt, in vele gevallen beneden een redelijk minimum zou dalen? Is de Minister bereid, op korten termijn de indiening van een wetsontwerp te bevorderen, waarbij het 3de lid van artikel 6 der Ziekte wet zoodanig geredigeerd wordt, dat aan het in de vorige vraag vermelde bezwaar wordt te gemoet gekomen? Het Landelijk Comité tot behartiging der be langen van neringdoenden in ongeregelde goe deren heeft een adres aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart doen toe komen, waarin erop wordt gewezen, dat, ten gevolge van de inwerkingtreding van de wet inzake uitverkoopen en opruimingen, het den neringdoenden, die ongeregelde goederen op- koopen en vervolgens en détail in korten tijd aan het publiek verkoopen, vrijwel onmoge lijk is gemaakt hun bedrijf uit te oefenen. Het comité hoopt, dat te zijner tijd door wetswijzi ging hieraan zal worden tegemoetgekomen. Verder verzoekt adressante den minister, te willen bevorderen, dat de Kamers van koop handel verzoeken van leden der vereeniging, die uitsluitend bona-fide zijn, om in daarvoor in aanmerking komende gevallen de gekochte goe deren uit te verkoopen, in gunstige overweging zullen nemen. H. M. „Hertog Hendrik" vertrok 27 Januari van Las Palmas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5