STADSNIEUWS KOUSEN De diefstal aan de Rijksmunt KAAN Haarlem, 30 Jan. nm De uitbreiding der sancties ONZEN OMROEPER SLOWAKIJE KRIJGT EEN AARTSBISDOM De fraude te W ormerveer ONZE BALANS OPRUIMING eindigt 31 Januari DONDERDAG 30 JANUARI 1936 VERGADERING VAN DEN ARMENRAAD Besprekingen over het voortbestaan BETALINGEN IN NATURA Waarom niet met boter? VAN ONZE RECHTBANK A uteursrechten Klad der ij VOOR FRISSCHE KINDER WANGEN Concert van en voor kinderen R. K, Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" Het bestuur van „Alberdingk Thijm" verzoekt MUZIEK Paedagogisch Concert H.O.V. Statuten Jubileum „Brokkenhuis-collecte" „Het Vaderland Getrouw" Gr. Houtstr. 10 Roodvonk Diefstallen opgehelderd Toeslagfondïs Bloembollenbedrijf BURGERLIJKE STAND Alleen de petroleum-kwestie zal besproken teordesn Dader na vier jaar door de Utrechtsche recherche gearresteerd „Stimmen der Zeit" Verschijnt 1 April weer Expositie van foto's te Medemblik Vijf jaar gevangenisstraf geëischt Otto van Habsburg naar Liechtenstein Geen remilitariseering van de Rijnzone TEGEN DEN DIENSTPLICHT UIT DEN OMTREK HOUTRAKPOLDER Buitengewone aanbieding DAMES-, KINDER-, BAKVISCH- EN SPORT- GEN. CRONJÉSTRAAT 129 AGENDA Bioscopen 31 Januari Bioscopen HAARLEMMERMEER HILLEGOM SANTPOORT zijn superieuren en volgens de voorschriften ge handeld heeft. Gisterenavond had op het Stadhuis een ver gadering plaats van den Armenraad onder lei ding van den heer Mr. Dr. W. P. Vis, ter aanwij zing van een vertegenwoordiger der bij den Raad aangesloten Kerkelijke, en een vertegenwoordi ger der aangesloten particuliere Instellingen, welke zullen worden uitgenoodigd tot het houden van een bespreking met vertegenwoordigers van den Minister van Binrtenlandsche Zaken en van het Gemeentebestuur inzake het voortbestaan van den Armenraad te Haarlem. Als vertegenwoordiger van de Kerkelijke In stellingen werd gekozen de heer E. van der Wall en als vertegenwoordiger der particuliere Instel lingen de heer Mr. R C. Bakhuizen van den Brink. Als plaatsvervangend vertegenwoordiger voor den heer E van der Wall werd gekozen de heer D. van Egmond en als plaatsvervangend verte genwoordiger voor den heer R. C. Bakhuizen van den Brink de heer F. J. A. M. Haakman van den Bergh. De politie heeft gisterenmorgen een 43- jarigen Haarlemmer aangehouden, die ervan verdacht wordt ten nadeele van een melkslij- ter, dien hij een tijdlang bij het venten heeft geholpen, boter te hebben ontvreemd. Bij fouilleering werden vier pakjes boter op hem gevonden. Hij bekende, dat hij die even tevoren had ontvreemd. By een nader verhoor kwam de man tot de bekentenis, dat hij gedurende de laatste twee maanden eiken dag een pond boter ten nadeele van den melkslijter had gestolen. Met die boter betaalde hij wekelijks zijn kamer huur. De boterdief is in bewaring gesteld. Voor de Haarlemsche rechtbank hebben eenige personen terechtgestaan wegens over treding van de wet op het auteursrecht. De eerste was de 33-jarige koopman S. uit Zaandam. die gedagvaard was, omdat hij in een dancing te Zaandam op 28 Augustus jj. een mechanisch orgel een compositie van den mu sicus Theunissen zonder auteursrechten betaald te hebben had laten spelen. De .eisch was 25 boete of tien dagen hechtenis. Verdachte verzocht vrijspraak omdat hij zich niet de aansprakelijke persoon van deze zaak achtte. De rechtbank veroordeelde den man tot 25 boete of tien dagen. De tweede verdachte was de 46-jarige chauf feur en musicus E. uit Amsterdam, die terecht stond omdat hij op 25 Juni j.l. als leider, al thans als lid van een muziekgezelschap even eens een lied: „Zeilen in een botter op de zee" van den componist Theunissen in een café te Wormerveer had laten uitvoeren zonder dat hij daarvoor vergunning van B. U. M. A. had. De eisch was 3 boete of een dag hechtenis. De chauffeur werd veroordeeld tot 1 of twee dagen hechtenis. Tegen den caféhouder uit de vorige zaak, verdacht van uitlokking van het spelen zonder vergunning van het genoemde lied: „Zeilen in een botter op zee", was geëischt 25 boete subs, tien dagen hechtenis. De uitspraak: 25 of 30 dagen met toewij zing van de civiele vordering. In hooger beroep stond een 22-jarige inwoner van Diemen terecht die door den kantonrech ter was veroordeeld tot 10 omdat hij op 17 Augustus j.l. met een kameraad des nachts den Kruisweg in de Haarlemmeremeer had beklad met kalk, althans met witte verf. De Officier van Justitie vroeg 10 boete of vijf dagen hechtenis met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter. De rechtbank veroordeelde hem tot 5 boete. Het Haarlemsch Kinder- en Meisjeskoor onder leiding van Jacob Hamel zal op 13 Februari m de Gemeentelijke Concertzaal 'n liefdadigheids concert geven, waaraan 300 kinderen zullen medewerken. De baten zullen geheel ten goede komen aan de Centrale Commissie voor uit zending van Ned. kinderen naar buiten (de K.I.N.A.P.U.), die ook een afdeeling te Haar lem heeft. Belangelooze medewerking wordt verder ver leend door de zangeres Helene Ludolph en Max Rodriguez, cello. Jac. Hamel, leider van het koor, zal tevens zorgen voor de begeleiding van de solisten. Men schrijft ons over het doel van deze uit voering het volgende: Het werk van de Kinabu is zeer aanbevelens waardig, want sinds jaren heeft deze commissie er voor gezorgd, dat in den zomer zwakke kin deren van alle gezindten voor minstens zes weken of langer naar gezonde streken van ons land worden gezonden om door goede voeding en lucht wat versterking te vinden. Men be grijpt, dat vooral in dezen tijd, waarin onder voeding en minder goede verzorging als een sspook dreigend om den hoek komt kijken, dit werk noodiger en nuttiger is dan ooit. Maar, zooals met tal van nuttige dingen in deze dagen van economischen achteruitgang, wordt ook deze prachtig onderneming bedreigd in haar bestaan: de subsidies van Rijk, provincie en gemeente zijn sterk verminderd en meer kinderen dan ooit wachten op uitzending. De financieele middelen der Commissie evenwel raken door allerlei be zuinigingen van overheidswege en van parti culieren uitgeput en nu moet men op andere wijze trachten te voorzien in het financieele tekort en de dringer wordende behoeften In het eere-comité hebben zitting genomen mevr. A. A, RoëllBar.sse De Vos van Steen- Wijk, mevr. H. M. Maarschalk van Egmond en RinnegomCoppenaal en mevr. A. Del Baere Jiskoot. Een groot aantal dames heeft verder zitting genomen in een Comité van aanbeveling. ons opname van hot volgende: Zooals bekend is, organiseert bovengenoemde Rederijkerskamer op 18 Februari a.s, een vroo- lijke vastenavondbijeenkomst. Wij willen in verband met de vele aanvragen, die ons daaromtrent bereikten, nog even erop wijzen, dat natuurlijk ook niet-gecostumeerden hartelijk welkom zijn. Voor degenen, die gecostumeerd of gegrimeerd komen, diene nog gezegd, dat het costume of de grime zoodanig moet zijn, dat men niet on herkenbaar is. De jury, onder voorzitterschap van den heer Hesman Moerkerk, heeft gaarne de handen vol werk dien avond. Maakt het hun niet te ge makkelijk en laat het een onafzienbare rij van kleurige en fleurige costumes worden, die zij te beoordeelen krygt. Reeds is bekend, dat er eenige groote groepen zullen deelnemen. Er wordt slechts een beperkt aantal kaarten uitgegeven. Het aanvangsuur is gesteld op half negen. De Vereeniging voor Muzikale Ontwikkeling der Schooljeugd te Haarlem, waarvan dr. J. R. H. de Smidt de actieve promotor is, heeft ook dit jaar wederom kans gezien, om ondanks de beperkte middelen waarover zij de beschikking heeft, een tweetal paedagogische concerten voor de Haarlemsche oudere schoolgaande jeugd te organiseeren. Een prachtig doel, voorwaar, van groote opvoedende waarde, niet alleen op muzikaal maar ook op maatschappelijk gebied. Immers, de rijpere jeugd wordt op deze con certen niet alleen vertrouwd gemaakt met de mooiste werken der klassieke en moderne mu- ziek-genres, zij leert er ook hoe zich op een concert te gedragen, ook al zullen er momenten zijn, waarop het ten gehoore gebrachte voor haar zonder dieperen weerklank blijft. Daarvoor is intusschen al heel weinig kans, om de eenvoudige reden, dat de programma's van deze jeugd-uitvoeringen wel zoo zijn sa mengesteld, dat ze de aandacht moeten boeien en dat het klassieke en het moderne element wel zoo zijn gedoseerd, dat de aandacht niet verslappen kan. Daar komt dan nog bij, dat de verschillende inleiders gisteren wa,s het de heer Frits Schuurman, de dirigent der H.O.V. zelf de kunst verstaan om de leerlingen met een enkel detail dat dan wordt uitgelegd of voorgespeeld, even te wijzen op opmerkelijke details of op den bouw en de samenstelling van een muziekwerk. Het programma dat gisterenavond werd ten uitvoer gebracht bestond uit de Unvollendete Symphonie van Fr. Schubert en uit Ma Mère l'Oye van Ravel. En gedurende de geheele uitvoering was het in de bijna geheel bezette concertzaal muisstil. Het prachtige, kristalklare en logisch opge bouwde werk van Schubert, zoowel als het ty pisch moderne werk van Ravel, met zijn sprook jesachtige klanksfeer, werden met de grootste aandacht beluisterd en voor de door onze H.O. V. keurig verzorgde interpretatie werden diri gent en orkest met een enthousiast en hartelijk applaus bedankt. Het moet voor den heer de Smidt en de overige organisatoren een voldoening geweest zyn, deze eerste jeugd-uitvoering aldus geslaagd te zien. De invloed van concerten als deze valt niet te onderschatten, en al zullen niet alle jeugdige bezoekers van gisteren als volwassenen getrouwe concertbezoekers worden, iets zal toch zeker van het gehoorde in hen blijven beklij ven. Alleen reeds het feit, dat door deze betrek kelijk vluchtige kennismaking het muzikale be wustzijn, dat diep in ieder menschenhart slui mert, wordt wakker geschud, moge onderwijze ressen en onderwijzers overtuigen van 't groote nut aan deze paedagogische concerten verbon den. Een bezoek aan het volgende paedagogische concert, dat Woensdagavond 11 Maart e.k. zal worden gehouden, kunnen wy dan ook niet ge noeg aanbevelen. J. S. De Staatscourant bevat de statuten van de coöperatieve Woningvereeniging „Eigen Haard G. A." te Haarlem. Heden 30 Januari mocht de heer J. de Mon den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar als behanger in betrekking kwam bij de firma Wassenaar's Woninginrichting, alhier. 's Morgens werd de jubilaris in de feestelijk versierde behangerij ontvangen en van ver schillende kanten hartelijk toegesproken. Ver schillende geschenken werden den jubilaris aangeboden, waaronder van den heer J. G. Wassenaar een leeren clubfauteuil en envelop pe met inhoud. De patroon sprak de hoop uit dat de heer De Mon nog vele jaren voor zijn werkkring en huisgezin behouden moge blijven. Met toestemming van B. en W. zal op Zater dag 8 Februari a.s. te dezer stede een huis collecte worden gehouden ten bate van het Brokkenhuis. Aangezien het doel en streven van deze liefdadigheidsinstelling: verstrekking van kleeding, schoeisel, beddegoed e.d. aan noodlij dende en behoeftige gezinnen van alle gezind ten, als voldoende bekend kan worden geacht, kan worden volstaan met mede te deelen, dat versterking der financiën dringend gewenscht is, wil het bestuur zijn werkzaamheden kunnen blijven vervullen. Om de in nood verkeerende gezinnen zoo goed mogelijk te helpen, is aan koop van nieuwe goederen en speciaal onder goederen, ter .aanvulling van de gekregen ge dragen kleeding, onvermijdelijk. Hiervoor is ech ter geld. zéér veel' geld noodig, vandaar dat weder een beroep op de offervaardigheid van de ingezetenen zal worden gedaan. Het Comité doet dan ook een vriendelijk beroep op alle ouderen en jongeren (minimum leeftijd 14 jaar» die bereid zijn voor dit zoo goede doel op dien datum mede te helpen collecteeren, zich onver wijld te willen opgeven aan mevr. L. v. Dijkv. Lieshout. Oranjekade 11, secretaresse, tel. 16046. Waar 't aantal aanvragen om steun schrikbarend groot is, hoopt het Comité, dat zeer velen het daarom in zyn taak willen terzijde staan. B. en W. van Haarlem hebben vergunning verleend aan de Vereeniging van Oudstrijders der Zee- en Landmacht uit Nederl.-Indië „Het Vaderland Getrouw" tot het houden eener col lecte in deze gemeente van Maandag 3 t. e. m. Vrijdag 7 Februari as. Tevens wordt medegedeeld, dat aan oud militairen, weduwen en weezen een uitkeering zal worden verstrekt om in hun onderhoud te voorzien. Bij het overlijden van oud-militairen zullen zij door de vereeniging met militaire eer ter aarde worden besteld. Er zójn echter nog vele elegante en solide ARTIKELEN OVERGE BLEVEN, welke wij tegen de vast gestelde LAGE PRIJZEN blijven verkoopen. PASKAMERS-VAKKUNDIGE BEDIENING Alhier zijn van 19 tot en met 25 Januari drie gevallen van roodvonk geconstateerd in een gezin. By het voortgezette onderzoek inzake dief stal van rijwielplaatjes te Velsen en Castricum is een vijfde verdachte aangehouden. Het is gebleken, dat zij ongeveer een veertig rijwiel- plaatjes hebben ontvreemd. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. De tweede uitbetalingen van het Toeslagfonds voor het Bloembollenbedrijf zullen voor het contract jaar 1935/1936 als volgt plaats vinden: Op Vrijdag 14 Februari 1936: Te Hillegom: in het gebouw van den R. K. Volksbond des avonds van 5.307 uur. Te Lisse: in het gebouw van den R. K. Volks bond des avonds van. 5.307 uur. Te Sassenheim: in het gebouw van de K.S.A. des avonds van 53/A6%. Te Noord wij kerhoui: in het gebouw voor werk- loozen aan de Schoolstr. des avonds te kwart vóór 8 precies. Te Noordwijk: in het» juvenaat, des avonds van 8—8.30 uur. Te Voorhout: in het. Patronaat, des avonds te 8.15 uur precies. Op Zaterdag 15 Februari 1936: Te Bennebroek: in het gebouw van den R. K. Volksbond, des middags te 3 uur precies. Te Heemstede: in het gebouw van den R. K. Volksbond, des middags te 3.30 uur precies. Te Overveen: ten huize van G. v. d. Veld, Rollandspad 15, des middags te 4.30 uur precies. Ondertrouwd: 30 Januari C. Bakker en M. de Vries. Getrouwd: 30 Januari F. W. Versterre en E. de Jong. J. H. M. A. Steger en I. F- M. Allard. C. F. Cassee en W. L. Hesselink. A. van Walen en J. N. de Neef. Geboren: 29 Januari z. van H. M. Peters- Pieters. z. van G. J. E. Munnikhuis-de Rid der.z. van F. v. d. Heuvel-Haringa. d. van A. J. Blom-v. Vliet. z. van H. A. C. Borst- Mathot. 30 Januari z. van J. C. J. Nelis- v. d. Peet. Overleden: 28 Januari J. G. v. d. Veldt, 66 j., Joubertstraat. 29 Januari G. Paardekoper- Stam, 58 j., Potgieterstraat. W. Snoeks, 74 j., M. v. Heemskerkstraat. H. Hendrikse- Heeres, 63 j., Schouwtjesplein. Een Reuterbericht uit Genève meldde giste ren, dat de Commissie van Deskundigen op 3 Februari a.s. weer zal bijeenkomen, ter bespre king van de uitbreiding van de sancties tot pe troleum, steenkool, ijzer en staal. Blijkens de officieele mededeeling, op het Departement van Buitenlandsche Zake» te Den Haag ontvangen, zal de Commissie alleen spre ken over de vraag of de sancties zullen moeten worden uitgebreid tot petroleum en de bijpro ducten van petroleum. hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zyn onverflauwde belangstelling. U weiweht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voort Dagelijks bereikt hü 80.000 ge zinnen. Hij zal U dus zeker van dienst kunnen ziin. Zooals men zich nog herinneren zal, werden in den zomer van 1932 op de Rijksmunt te Utrecht 1646 gouden tientjes gestolen. De jaren gingen voorbij zonder dat er licht kwam in deze duistere zaak. Nu is het de Utrechtsche recherche echter mogen gelukken den dader, een 32-jarig ma chine-bankwerker, die destijds bij de Munt in dienst was, fe arresteeren. Hij heeft een volle dige bekentenis afgelegd. Omtrent de arrestatie van den 32-jarigen machine-bankwerker H. wegens den diefstal, die op 22 Juni '32 in 's Rijks Munt te Utrecht heeft plaats gehad, vernemen wij nog het volgende: Sinds den dag van den diefstal, waarvan de opheldering voor de betrokken Rijksinstelling van groot belang mocht worden geacht, heeft de politie voortdurend aandacht aan deze zaak besteed. Herhaalde malen werden aanwijzingen in bepaalde richtingen ontvangen, doch tot nu toe bleken deze aanwijzingen slechts op ver moedens te berusten, die bij onderzoek onjuist bleken. De vorige week echter kreeg de politie op nieuw een aanwijzing, die thans tot de ge melde arrestatie heeft geleid. De machine bankwerker H. was kort voor den diefstal in 's Rijks Munt werkzaam als vakman in de munterij. De bedrijfsleider achtte hem in dien tijd reeds minder geschikt voor het werk in deze omgeving, waar dagelijks met zoo groote waarden moest worden omgegaan. Van de eigen lijke munterij was hij dan ook weggehaald; het mindere werk, dat hij daarna moest verrichten, geschiedde echter op dezelfde zaal. Tot September 1932 is de man in dienst van 's Rijks Munt gebleven. Toen heeft hy, na her haald aanmanen van den bedrijfsleider, die verklaarde, dat het voor hem beter was, dat hij een andere betrekking zocht, ontslag ge nomen. Er bestond tegen hem in verband met den diefstal geen enkele verdenking. Hoe dit kon, is thans gebleken na de bekentenis die hij Woensdagavond bij zyn verhoor heeft afge- Het is komen vast te staan, dat H. zich op den dag van den diefstal op de zaal, waar de diefstal werd gepleegd, heeft laten insluiten tij dens de pauze in den middag, wanneer de ar beiders de zaal verlaten om te gaan eten. De zaal wordt dan aan den buitenkant gesloten, H. heeft echter kans gezien niet alleen zich te' laten insluiten en, toen hij zich alleen in de zaal bevond, zich meester te maken van 1600 gemunte gouden tientjes, doch zóó snel uit de zaal te komen, dat hij nog eerder uit het ge bouw was dan vele andere arbeiders, die zich in dien korten tijd hadden verkleed. Daardoor had men, toen de arbeider, die belast was ge weest met het munten der goudstukken, des middags bij de controle 1600 stuks tekort kwam, geen oogenblik het vermoeden, dat H. zich had laten insluiten en den diefstal gepleegd had. Het onderzoek in deze zaak wordt geleid door den commissaris van politie in de le afdeeling, mr. D. J. Hamoen, die H. ter beschikking van de Justitie heeft doen stellen. De arrestatie zelf is reeds vier dagen geleden geschied, doch eerst Woensdag heeft H. een bekentenis afgelegd. Van de 16.000, die hij zich heeft toegeëigend, was thans na bijna vier jaar niets meer over. Waar het geld gebleven ls, Is nog niet bekend; de politie stelt een onderzoek hiernaar in. H. was thans werkloos en steuntrekkend. Na lange onderhandelingen ls thans beslist, dat het nieuw op te richten Aartsbisdom voor Slowakije zijn zetel zal hebben te Bratislawa (Pressburg) Het verschijningsverbod van het Tijdschrift der Duitsche Jezuïeten „Stimmen der Zeit" is Het bestuur van de vereeniging voor Vreem delingenverkeer te Medemblik schrijft ons: Door de medewerking van de Amateur Foto grafen Vereeniging te Enkhuizen waren wij in staat een begin te maken met den aanleg van een foto-archief over Medemblik. Half Februari hopen wij dit archief in de groote zaal van het Gymnastiekgebouw aan de Breedstraat gedurende een tweetal dagen te exposeeren. Dit plan uitwerkende zijn ons zoowel door personen als door vereenlgingen uit Enkhuizen, Hoorn en andere plaatsen uit West-Friesland meerdere toezeggingen voor foto-materiaal gedaan. Het wil ons V.V.V.-bestuur echter voorkomen, dat het de attractie van zoo'n tentoonstelling belangrijk zou verhoogen door hierbij een plaats in te ruimen voor foto's van particulieren. Wij denken hierbij b.v. aan foto's van schoolgroepen, schietvereenigingen, brandweer, vischcolleges, zang-, voetbal- en gymnastiekvereenigingen, schaak- en damclubs, familiegroepen, gemaakt bij de opening van een nieuwe zaak of bedrijf, gemaakt bij bruiloften of jubilea, gemaakt bij het afscheid uit een dienstbetrekking of be ëindiging van een ambt, gemaakt bij indienst- stelling van eerste tram, trein of bus, gemaakt; bij een eerste veiling, gemaakt tijdens een grooten brand of bij het inhalen van een nieu wen burgemeester of geestelijke, bij een pries terwijding of afscheid van een predikant, ge maakt bij sportgebeurtenissen landbouw-, pluimvee-, floralia- en andere tentoonstellingen, gemaakt van of tijdens een congres, gemaakt tijdens historische optochten of kano- en gon delvaarten, enz. Onnoodig te zeggen, dat alles wat van be zoeken gebracht door vorstelijke personen, be kende binnen- of buitenlandsche autoriteiten, enz. op de gevoelige plaat is vastgelegd ook van harte welkom zal zijn. Eveneens zullen welkom zijn foto's van klee derdrachten, waarbij wi) hopen dat foto's van personen in West-Friesche kleedy ruim aanwe zig zullen zijn. Overbodig U te zeggen, dat foto's over vroe ger bestaan hebbende belangrijke gebouwen even welkom zullen zijn als van nog bestaande gebouwen, uitgevoerde of nog in uitvoering zijnde werken, in gebruikneming van utiliteits gebouwen, officieele ingebruikneming van gas waterleiding of electriciteit, enz. enz. Hoewel misschien ten overvloede, willen wy ook nog memoreeren kerkinterieurs, restauratie werken, oudheidkundige vondsten en voorwer pen, gebrandschilderde ramen, musea, voor werpen, enz. als foto even welkom zullen zijn als foto's van ijsfeesten, bal-masqué's, tooneel- voarstellingen etc. Ook foto's van uitvaarten en begrafenissen zullen, met de voor dit soort vereischte onder scheiding, een plaats kunnen vinden. Tot goed begrip van een ieder merken wij op, dat dit geen foto-wedstrijd om prijzen is, maar een tentoonstelling van foto's, waaraan ieder mee kan en naar wy hopen ook mee zal doen. Eenigste voorwaarden zijn: a. alles moet betrekking hebben op Medem blik en 'West-Friesland; b. alles moet vóór 10 Februari 1936 franco worden ingezonden; c. alles wordt na 16 Februari 1936 franco teruggezonden; d. voor elke foto moet hoe gering ook een waarde worden opgegeven; e. van elke foto moet de Inzender aangeven wat het voorstelt, en f. voor alles wordt een ontvangstbewijs af gegeven, hetwelk bewaard moet worden door den inzender tot aan de teruggave. Dank zij de vriendelijke medewerking kun nen foto's warden afgegeven: te Enkhuizen: bij den heer heer H. D. Dade, Buyskesweg 5: te Hoorn: bi) den heer B. Hermes, Groote Noord 118, en te Medemblik: bij het V.V.V.- secretariaat, BagSjnhof 42. veel langer dan vroeger bleek. De uitgeefster, de firma He,rder (Freiburg: B.) deelt mede,dat het verbod duurde van December 1935 tot 31 Maart 1936. Den len April zal weer een num mer verschijnen. Wij wenschen het dappere, wakkere Tijdschrift dan verschijnen zonder ver dere onderbreking toe. (Vervolg.) Een vrouwelijke getuige had eens haar safe gecontroleerd. De inhoud bleek toen in orde te zyn. Verdachte had daarna het slot van de safe met een ander verwisseld, zooals met vele andere safes, naar hij zeide, voor hem onge- wenschte controle te voorkomen. Toen getuige haar safe na het uitlekken van de zaak contro leerde, bleek de inhoud geheel verdwenen te zijn. Verdachte verklaarde, dat het verwisselen van de sloten heel gemakkelijk ging. Dat de nummers van de afgegeven sleutels niet klopten met de nummers van de safes kon volgens verdachte geen argwaan wekken om dat de fabriek zelf ook safes aflevert, waarvan de nummers niet correspondeeren met die van de bijbehoorende sleutels. Dit gebeurt om te voorkomen dat als een sleutel verloren wordt, de vinder gemakkelijk kan te weten komen op welke safe de sleutel past. De meeste getuigen hadden de ongelijkheid van de sleutels niet bemerkt. Een echter weil. Hij had toen onmiddellijk een andere safe gekregen. Ledig. Een van de laatste getuigen was de 66-jarl- ge fabrikant J. W. Dekker, president-commis saris van de Stroomverkoop Mij. „Zaanland" Verdachte had goedpassende sleutels op de safe van de „Zaanland" afgegeven doch er een derde bij laten maken, zoodat verdachte ook in de safe kon. Bij de controle van de safe bleek plotseling, dat de sleutels niet op het slot pas ten (het slot was i. c. inmiddels veranderd). Verdachte maakte toen een scène door te doen alsof, hij kramp kreeg. Van de contróle kwam dus niets. Later is nog eenige malen gepro beerd de safe te openen. Steeds bleek het slot defect te zijn. Verdachte maakte allerlei uit vluchten als hem verzocht werd het slot te laten repareeren. Tenslotte heeft getuige een monteur laten komen. Verdachte weigerde ech ter toe te staan dat deze monteur de safe opende. Hy zeide, dat hij het slot wel in orde zou laten maken. Getuige heeft daarop den commissaris van politie ontboden en op diens bevel is de safe toch geopend. Zij bleek ledig te zijn.... Hoe hy er toe kwam Verdachte verklaarde dat zijn plotselin- linge ziekte des tijds „echt" was. Doch de verandering van het slot van de „Zaanland" safe was wettig. Het oude slot was inder daad defect. Een van de sleutels van dit slot was verloren geraakt. Verdachte heeft dit later teruggevonden en dit is de naaste aanleiding geweest om op de gedachte van de slotvervalsching bij de andere safes te komen. Verdachte zeide, dat hy alles naar waarheid wil verklaren „Het geeft my toch niet of ik 10 of 20 bekentenissen doe", al dus verda. Na het getuigenverhoor werd gepauzeerd tot twee uur. Na de panze eischte het O. M. vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. (Ongecorrigeerd.) BRUSSEL, 29 Jan. (Stefani) Aartshertog Otto van Habsburg is vandaag van Brussel naar het vorstendom Lichtenstein vertrokken, waar hy een onderhoud zal hebben met den ÓostenriJk- schen vice-kanselier, prins Starhemberg. De Oostenrijksche legatie te Parijs spreekt dit bericht echter uitdrukkelyk tegen. LONDEN, 29 Jan. „Press Association" meldt, dat in verband met de beteekenis, die men in zekere kringen hecht aan de besprekingen van Eden met Flandin en von Neurath, vernomen wordt, dat men in Londen van meening is re den te hebben tot de veronderstelling, dat Duitschland geen voornemens heeft met be trekking tot de remilitariseering van het Rijn land. Het agentschap verneemt verder, dat in de besprekingen met von Neurath en Flandin de Europeesche toestand in algemeenen zin in vriendschappelyken geest is besproken. Twee vrouwen te Rotterdam, die reeds eerder in actie zyn gekomen tegen aangifte voor den militairen dienst, waartoe een hunner zoons werd opgeroepen, hebben thans wederom, nu een andere zoon werd opgeroepen, hiertegen protest aangeteekend en ook nu weer hun kin deren verboden zich voor de militie aan te geven. De ouders hebben den burgemeester van Rot terdam en den Minister-president, Dr. Coiyn, hun standpunt medegedeeld. Feestavond A.s. Zondag 2 Febr. zal er een feestavond gehouden worden ln de voormalige openbare school aan den Machineweg te Hout- rakpolder. De opbrengsten hiervan zullen be steed worden worden aan R.K. kerk en armen te dezer plaatse. Wel verblijdend mag het ge noemd worden dat we weer eens in het genet gesteld worden van een lokaal, waardoor de vriendschapsbanden hechter saamgebonden kun nen worden. Aan ontspanning zal het ook dit- maal weer niet ontbreken, zooals het zich laat aanzien. Gebouw ,,St. Bavo": Pluimveetentoonstelling 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Best. Trampersoneel, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Vereeniging voor Veilig Verkeer, half 9. Café Restaurant Gebr. Brinkmann: K.J.M.V ,,St. Augustinus", half 9; Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel, kwart over 8. Raadhuis, Heemstede: Gemeenteraad Heem stede, 8 uur. Frans Hals-theater: „Bordertown" Tusschen twee werelden, 3.20, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Franziska Gaal in „Peter"; op het tooneel: 3 Brownings, 2.30, 7 en 9.15 Uur. Luxor-theater: „Love me forever" (met Gra ce Moore), geprolongeerd, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Harry Baur in „Donkere oogen"; op het tooneel: The Royal Eton four, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Best. R. K. Volksbond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur. Stadsschouwburg: Volksvoorstelling „Het kind van de buurvrouw", kwart over 8. Teyler's Museum: Dr. Plantenga voor „Kunst aan het Volk", kwart over 8 uur Café-Restaurant Gebr. Brinkmann: Ned. My van Nijverheid en Handel, kwart over 8 Ver eeniging van Huiseigenaren „Het Eigendom", kwart over 8. Rembrandt-theater: Mazurka 2.30, 7 en 9.15 U. Cinema Palace: Follies Bergères 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Ik was Jack Mortimer, 2.30, 7 en 9.15 uur Luxor-theater: „De weggeloopen Bruid", 2.30 7 en 9.15 uur. Vernieling Tegen een bewoner van den IJweg te Nieuw-Vennep is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens vernieling. De man had eenige ruiten in de woning van zijn buurman met wien hy in onmin leeft stukgeslagen en voorts eenige andere vernie lingen aangebracht. Te water Dinsdag reed de heer F. uit Leiden met zyn auto op den Lisserdijk alhier. By het passeeren van een ander motorrytuig slipte de auto, met het gevolg, dat de heer F. de macht over het stuur kwijt raakte en in de Ringvaart reed. Gelukkig bleven de achter wielen van den wagen nog op het droge staan. De chauffeur wist zich met eenige moeite uit zyn benarde positie te bevryden en kwam er behalve een nat pak heelhuids af. De beschadigde auto is later weer op den weg getrokken. Rywieldiefstal Ten nadeele van een be woner van den Kruisweg alhier is een heeren- rywiel ontvreemd. De dief heeft het rywiel uit een fietsenberg plaats weggenomen. De politie stelt een onderzoek in. Diefstal van belastingplaatjes Na een korte rustperiode zyn de belastingplaatjes- dieven er weer eens op uitgetrokken om ln deze gemeente hun slag te slaan. Uit de rywiel- bergplaats naast de R.K. Kerk te Hoofddorp, zijn thnas weer de plaatjes van eenige rijwielen door onbevoegden weggenomen. Ook te Nieuw-Vennep zijn van een paar rij wielendie even onbeheerd waren neergezet, de belastingplaatjes ontvreemd. Aanrijding Dinsdagavond had op den Slo- terweg te Rijk alhier, een aanrijding plaats tusschen een tweetal luxe auto's, die uit tegen overgestelde richting kwamen. Doordat de chauffeur van een der auto's bij het naderen de felle koplichten niet doofde, werd de bestuurder van den anderen auto verblind. Bij het passeeren op den betrekkelyk smallen weg kwamen de spatborden van de beide motor rijtuigen met elkaar in aanraking; door het krachtig remmen kwam een der auto's dwars over den weg te staan. De beide wagens werden vrij ernstig bescha digd. De bestuurder van een der auto's, de heer Sm. uit Amsterdam, bekwam nog een lichte hoofdwonde. Het ongeval veroorzaakte een kleine ver- keersstagnatie. De trek naar de bollenvelden. De afö. Hil legom der Alg. Ver. voor Vreemdelingenver keer hield een vergadering in Hotel Sister mans. Besproken werd een plan om voor gezamen lijke rekening een groote en praktische propa ganda te voeren voor een enorm bezoek aan de bloemenvelden in het komende voorjaar. Besloten werd een vergadering te beleggen op Woensdag 5 Februari in hotel Sistermans al hier en daarby uit te noodigen afgevaardigden van alle Middenstandsvereenigingen en aan verwante organisaties der gemeenten Benne broek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout en Noordwykerhout. Het doel ls verder, uit deze afgevaardigden een Werkcomité samen te stel len, dat de plannen verder uitwerkt. De afgelaste Ria Rago voorstelling By het signaleeren van het onprettige voorval met de Ria Rago missiefilm op Zondag JJ. heeft natuur lijk niet de bedoeling voorgezeten, ook maar in het minst afbreuk te doen aan den persoon van den gemeente-veldwachter, die de voorstelling verbood en die van a tot z volgens instructies van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2