Mijdrechtsche millioe nenzaak m-rn* De bankfraude te Wormerveer Italiaansche Diesel IL*DY letchford? DE ENGELSCHE LORD TEGEN DE OPVORDERING VAN HYPOTHEKEN DE REISBELASTINGWET BANKIER STUT HEDEN TERECHT WIE WORDT DONDERDAG 30 JANUARI 1936 Volgens een familielid zou de kweeker nooit een vertrou weling van de thans overleden dame zijn geweest Zitting geschorst tot ÏO Februari Ze had niet veel met hem op ROTTERDAMS KASPOSITIE Gemeentesalarissen kunnen nog net betaald worden Woensdag is een proefrit Utrecht- Den Haag v.v. gemaakt met een „Littorina" motorrijtuig Onze Diesel valt te prefereeren Een „abonnement" voor f 25 per jaar Verkoop op afbetaling Zeer vele Eerste Kamerleden kun nen zich met de ingediende wetsontwerpen vereenigen Oprichting van een Staatscrediet- bank met uitgifte van pand brieven zou tientallen millioenen kosten \VRACHTAUTO ZAKT DOOR EEN BRUG Verkeer Boskoop-Reeuwijk gestremd Meisje overreden en gedood De zaak kwam uittoen uit een safe van „Zaanland" voor f 200.000 effecten ver dwenen bleken te zijn Groot aantal getuigen gedagvaard GESMOKKELDE MARGARINE IN ROTTERDAM LUCHTVAART EXPOSITIE TE SOESTERBERG Opening is bepaald op 8 April DUITSCHE LEZINGEN De kwaliteit is minderwaardig UIT DE STAATSCOURANT Ond er scheid ing Defensie Leeraar Middelbare Landbouwschool Bouwkundig ambtenaar Eervol ontslag Privaat-docent DOOR CHARLES CARVICE ff By de verdere behandeling van de Mijdrecht sche millioenenzaak voor de Amsterdamsche rechtbank legt notaris M. F. van der Heyden uitvoerige verklaringen af over de verschillende zaken, die hy voor de oude weduwe heeft be hartigd. <Jfficier: Verdachte beweert, dat niet U, maar hy haar vertrouwensman was. Hebt U misschien brieven, waaruit het tegendeel blijkt? Getuige heeft een uitvoerig dossier meege bracht, waaruit de goede gezindheid van mevr. v. W. ten opzichte van den notaris blijkt. Ook heeft zy den notaris indertyd opgedragen, het geld, dat zy den kweeker had geleend, terug te vorderen. „En hoe stond mevr. van W. tegenover ver dachte?" vraagt de president. Notaris: zy had erg weinig met hem op! Toen hij indertyd tot raadslid werd gekozen, schreef ze me: „het is toch een groote schande voor Mydrecht, dat de Engelsche Lord (bijnaam van verdachte) tot lid van den Raad is gekozen". Mr. Venhuyzen: Was mevrouw v. W. tot het laatste toe geheel op de hoogte van den finan- cieelen stand van haar vermogen; de laatste veertien dagen laat ik er buiten.... Get.: Zy was volkomen op de hoogte. Twee schriftkundigen verklaren dan dat de handteekeningen vervalscht zyn. De contra-deskundige, dr. Brunner uit Zürich, verklaart dat de gewraakte handteekeningen wel echt zyn. Een chemische procedure heeft dezen deskundige de overtuiging geschonken, dat het document, dat van 1921 is gedateerd, inderdaad van zoo ouden datum is. Dr. Schryver bestrijdt deze verklaring. Hierna wordt gepauseerd. Na de pauze komt een inwoner van Mijdrecht voor het hekje; hij vertelt over een andere valsche handteekening, die door verd. gezet zou zyn in een geschil over een schrijfmachine. Verd. echter ontkent ook deze vervalsching te hebben gepleegd. Een dienstbode van wijlen mevrouw Van Wie- ringen komt vertellen, dat de oude dame goed met haar familie overweg kon; ze kreeg be trekkelijk weinig bezoek omdat dat haar te veel vermoeide. Een ander dienstmeisje antwoordt op de vragen van den president, dat ze verd. nooit in het huis van mevrouw v. W. heeft gezien. Beide getuigen verklaren, dat de oude dame tot het einde toe volkomen by haar ver stand was. De tuinbaas van het landgoed bevestigt de verklaringen van de twee meisjes. Nooit heeft hy verd. op het goed of in den tuin gezien. Pres.: En hoe dacht mevrouw van W. over verdachte? Getuige: Nouze had niet veel met den „Engelschen Lord" op. Ze had hem vroeger eens 1500 geleend; B. was toen failliet gegaan en daarna wilde ze niets meer met hem te maken hebben. Pres.: Is het geloofwaardig, dat verd. onge zien en stilletjes het huis binnenkwam om met mevrouw te praten. Getuige: Dat is absoluut onmogehjk. Verschillende inwoners van Mijdrecht leg gen nog verklaringen af over mevrouw van W., den verd. of de huishouding. Een oogenblik wordt de rust verbroken door een discussie tusschen de deskundigen. Dr. Brunner biyft erbij, dat hem tevoren is mede gedeeld door de raadslieden van verdachte, dat de overledene alcoholiste was. Hij heeft hier van ook de sporen in haar handschrift mee- nen terug te vinden. Dr. Schryver interrumpeert: om de nage dachtenis van deze vrouw te zuiveren, wijs ik er op, dat van alcoholisme in haar handschrift niets te bespeuren is. Als dit alcoholisme chro nisch was geweest, dan zou het handschrift be- In verband met de berichten over den slech ten financieelen toestand van de gemeente Rot terdam meldt de „Telegraaf", dat het gemeen tebestuur er wel in is geslaagd, uit de gewone inkomsten der gemeente de noodige contanten byeen te krygen, om althans aan de meest dringende verplichtingen der gemeente de betaling der salarissen en loonen van het ge meente-personeel te kunnen voldoen. Wel is in de uitbetaling der salarissen eenige ver traging te bespeuren. verig zyn geweest en by acuut alcoholisme zou een affect zichtbaar zyn geweest. Dr. Röhmer is het met de zienswyze van dr. Schryver eens. Na het défilé van vrienden en dorpsgenooten van de oude dame, om wier bezittingen door verdachte zoo hardnekkig wordt gestreden, wor den eenige familieleden gehoord. Een schoonzuster van mevrouw Van W. ver klaart, dat de verhouding tusschen de over ledene en de familie altijd uitstekend is ge weest. Over verdachte heeft zij nooit hooren praten door haar schoonzuster in dien zin, dat hy haar vertrouweling zou zyn. Het tegendeel is waar; zij had verteld, dat de kweeker haar voor ƒ30.000 had pogen op te lichten. De getuigen décharge, twintig in getal, wor den tegen zessen door den president binnenge roepen, zy kunnen niet meer worden gehoord. De zitting wordt geschorst tot Maandag 10 Fe bruari. Sinds een tiental dagen loopt op onze spoorwegrails een vreemde gast in den vorm van een „Littorina"-motorrytuig, dat eenige overeenkomst vertoont met een Dieseltreln. De „Littorina" is een spoorwegwagen van Italiaansch fabrikaat, n.l. van de firma Fiat te Turyn. De directie dier fabriek heeft de Ned. Spoorwegen verzocht met haar nieuwen Dieselwagen een demonstratie op het spoor wegnet van ons land te mogen geven. De directie onzer Spoorwegen heeft het van uit Italië gekomen verzoek gaarne bewilligd en zoo is de spoorwegwagen met den zoetvloeien- den naam „Littorina" via Zwitserland en Duitschland naar ons vaderland gekomen. Als de voornaamste byzonderheden over de constructie en de inrichting van de in room kleurige tint geschilderde en in rood gestof feerde „Littorina" vermelden wij het vol gende: De „Littorina" is een motorrijtuig op twee draaistellen, dat in serie gebouwd wordt door de bovengenoemde Fiat-fabrieken. Van derge- lyke motorrytuigen zyn er in Italië pl.m. 150 stuks op verschillende lynen in gebruik in ver schillende lengten en zoowel van Diesel- als benzine-motoren voorzien. De inrichting van het rijtuig wijkt af van de gebruikelyke inrichting bij het N. S.-mate- rieel, doordat geen afzonderlijke ruimten voor „rooken" en „niet rooken" beschikbaar zijn, geen bagageruimte aanwezig is en de bestuur der geen, van het publiek afgescheiden, ruim te ter beschikking heeft. Het uitzicht voor de reizigers is hierdoor beter. De Littorina is inwendig pl.m. 25 cm. smal ler en plan. 40 cm. lager dan de N. S.-Diesel- treinen. Normaal heeft een dergelijk rijtuig 80 zit plaatsen tweede en derde klasse, de per rei ziger beschikbaar gestelde oppervlakte is be langrijk kleiner dan bij de N. S.-Dieseltreinen en wel resp. 0.6 en 0.82 m2 per reiziger. Het rijtuig is voorzien van twee 110 PK. Fiat Diesel-motoren met maximum 1800 toeren. De bediening is met gas en rempedaal, pedaal voor debrayage zonder doodemanshandel, de krachtoverbrenging geschiedt door tandrade ren. alles geheel als bij automobielen gebrui kelijk. De verwarming Is alleen werkzaam geduren de het rijden; er wordt dan buitenlucht langs de uitlaatleidingen van den motor gevoerd en toegelaten in het voertuig. Het rytuig, dat min of meer in stroomlijn gebouwd is, is zeer licht uitgevoerd (totaal ge wicht 24 ton); het gewicht per M2 nuttig vloeroppervlakte bedrag 520 kg. (670 kg. voor N. S.-Diesel). De maximum snelheid bedraagt 110 K.M. per uur. Met het in ons land zynde rytuig werd Woensdagmiddag een demonstratie gehouden op het baanvak UtrechtDen Haag v.v. Voor dezen tocht waren uitgenoodigd ver tegenwoordigers van de Pers, die in groot aan tal present waren. Voor de Ned. Spoorwegen namen er aan deel de heeren ir. W. Huykes, hoofd-ingenieur chef van den Dienst van Trac tie en Materieel; ir. E. Bolleman Kijlstra, hoofdingenieur chef van den Rijtuig- en Wa- genbouw en J. D. Evers, chef van den Dienst van Exploitatie, terwijl de wagen bestuurd werd door ir. van Stappes der Ned. Spoor wegen. Te 15 uur 12 vertrok de „Littorina" vanaf het 3e perron C. S. naar Den Haag en precies twee uur later te 17 uur 12 bracht zy haar passagiers-genoodigden voor dezen tocht weer behouden te Utrecht terug. Gemiddeld werd gereden met een snelheid van 105 K.M. Als we gaan vergelijken met onze Die sels, dan prefereeren wy hiermede te rij den, daar de Italiaansche wagen veel meer over de rails schudt en het lawaai van de motoren by gebrek aan een af scheiding in de coupé-ruimte sterk hoor baar is. Een dergelijk voertuig Iykt ons dan ook niet in staat de N. S.-Diesels of electrische treinen te vervangen en is alleen bruik baar op minder drukke baanvakken. Vermelden wy nog, dat Fiat-wagens ook in gebruik zijn by de spoorwegen in Polen, Rus land en Spanje. Het vleesch wordt tien procent duurder. Geef 's avonds by het diner dan in 't ver volg 9/10 haring per persoon. (Merle Blanc). Je bent het we- derspannigste crea tuur dat ik ooit mee gemaakt heb. En het kruis- woordpuzzle van gis terenavond dan, pa pa? (life). Het ontwerp tot heffing van een reisbelas- ting heeft thans, aldus de Telegraaf, den Raad van State verlaten, zoodat verwacht kan wor den, dat het binnenkort by de Tweede Kamer zal worden ingediend, ten einde nog voor den aanvang van het nieuwe seizoen in werking te kunnen treden. Bij de samenstelling is de minister er van uitgegaan, dat de kleine man minder zwaar belast moest worden; vandaar het voorstel om een tarief te heffen van 50 cent per dag voor de eerste vyf dagen, 75 cent per dag voor de volgende vier dagen en 1 per dag voor alle volgende dagen tot een maximum van 25. Men kan zich voor ƒ25 een „abonnement" voor het geheele jaar nemen, zoodat zakenmenschen er betrekkelyk weinig last van zullen onder vinden. Wie voornemens is naar het buitenland te gaan, moet daarvan den dag te voren mede- deeling doen aan het plaatselijk belastingkan toor in zyn gemeente. Het wordt dan aange- teekend in zyn pas. Zoodra hij terug is en de grens passeert zullen de controleerende ambte naren door een stempel aantoonen, dat hij in het land is teruggekeerd. Het verschuldigde bedrag kan hij dan voldoen aan het plaatselyk belastingkantoor en daarvan wordt aanteeke- ning gehouden in den pas. Aan het voorloopig verslag der Eerste Ka mer in zake de wetsontwerpen tot wettelijke regeling van de overeenkomst van koop en ver koop op afbetaling en houdende eenige wette lyke regelingen nopens het afbetalingsbedryf is het volgende ontleend: Enkele leden verklaarden terstond aan de voorgestelde wettelyke regeling hun stem niet te kunnen geven. De koop en verkoop op afbetaling bederft het volkskarakter en verzwaart voor velen den druk des tyds. In stede van deze praktyk te ïegali- seeren, moest de overheid, naar de meening dezer leden, hier aan het woord, maatregelen treffen om haar met wortel en tak uit te roeien. Zeer vele leden daarentegen, ofschoon met niet minder stelligheid er van over tuigd, dat het afbetalingsstelsel tot uiterst kwade praktyken aarileiding kan geven, konden toch met deze wetsontwerpen zich zeer wel vereenigen. Algemeen onderschreven deze leden de con clusie der Regeering, dat, na afweging van het voor- en nadeel van de afbetalingsover- eenkcmst, deze niet behoeft te worden verwor pen om het misbruik, dat daarvan te maken valt, doch dat integendeel met het oog op deze mogeiykheid van ernstig misbruik, in verband met de omstandigheid, dat het koopen op af betaling zich meer en meer ontwikkelt tot eene wyze van verkrijging van eigendom van zaken door economisch zwakkeren, wettelyke regeling van deze overeenkomst zeer gewenscht is. Zeer vele leden hadden liever gezien, dat voor het contract een juistere bemaning hr.d kun nen zyn gevonden dan huurkoop, welke het spraakgebruik er aan heeft gegeven. Verschillende leden konden zich niet vereeni gen met de bepaling van artikel VII, dat alle rechtsvorderingen zullen staan ter berechting van den kantonrechter. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake het wetsontwerp houdende by- zondere maatregelen ter voorkoming van op vordering onder bepaalde omstandigheden van hoofdsommen, tot waarborg waarvan hypo theek op onroerend goed is bedongen, en ter voorkoming van vexatoire beslagen, is het vol gende ontleend: Dat betreft het denkbeeld, de huidige moei- ly'kheden op te lossen door oprichting van een Staatscredietbank met uitgifte van pandbrie ven, verwezenlijking hiervan zou dien Staat tientallen millioenen kosten, zoodat alleen reeds uit dezen hoofde dit voorstel voor practische verwezenlijking niet in aanmerking komt en door de Regeering wordt afgewezen. Dat in het onderhavige ontwerp niet een be paling voorkomt, als is neergelegd in artikel 5 van het ontwerp van wet tot verlaging van vaste lasten 1935, waarby ten behoeve van de hypotheekbanken de aflossingsvoorwaarden van de pandbriefleeningen kunnen worden gewy- zigd in dien zin, dat aan pandbrieven in eenig jaar nimmer een grooter bedrag behoeft -te wor den afgelost, dan in het daaraan voorafgaan de jaar aan aflossingen op de door die instel lingen verstrekte geldleeningen is ontvangen, is daaraan toe te schrijven, dat de Regeering van oordeel was en is, dat eerstgenoemd ont werp met zyn individueel karakter slechts tot een in totaal geringe vermindering van perio dieke aflossing op hypotheken aanleiding zal geven. Zij meenden dan ook, dat met gerust heid de totstandkoming van artikel 5 van ge noemd ontwerp kan worden afgewacht. Intus- schen wil de Regeering gaarne herhalen de by monde van den Minister van Justitie in de Tweede Kamer gedane toezegging, dat de Re geering niet in gebreke zal blyven zoo noodig maatregelen als boven omschreven, by afzon- derlyk wetsontwerp, aanhangig te maken. De uitzondering in art. 5 lid 2 bepaalt, dat verzoeken, die worden gedaan binnen zes maan den na afwijzing van een soortgelyk verzoek, geen executie-schorsende werking hebben, be houdens de bevoegdheid van den kantonrechter, aan zoodanige verzoeken wèl die werking toe te kennen, indien de debiteur daar uitdruk- kelyk om vraagt en de kantonrechter termen daartoe aanwezig vindt. Dat het somtijds voor den crediteur minder aangenaam zal zyn, om opening te geven van zijn financieele positie wat hy zal moeten doen als hy in een procedure, ingevolge deze wet ondernomen, wil aannemelyk maken, dat hy niet kan afzien van terugvordering kan worden toegegeven. Zulks is nu eenmaal onver- mydelyk, als men de debiteuren, die in nood verkeeren, moet helpen. Een vrachtauto van de firma Wartenburg uit Nymegen, beladen met koolrapen en op weg naar Leiden, is onder de gemeente Reeuwijk door de Middelburgsche brug gezakt. De lading moest op andere auto's worden overgeladen en naar Leiden worden vervoerd. De weg van Boskoop naar Reeuwijk is door dit on geval gestremd. Te Eist is het 5-jarig dochtertje van den heer Mbeuwissen te Eist (Betuwe) in de Dorps straat, toen zy na de school verlaten te hebben, de straat overstak, aangereden door een auto van den fruithandel W. Jansen. Het achter wiel van den auto ging het meisje over het hoofdje. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De kleine overleed weldra. Voor de Haarlemsche rechtbank zal heden morgen terecht staan de 43-jarige S. uit Wormerveer, wiens frauduleuze hande lingen en vlucht naar en arrestatie te Parijs indertyd zooveel opzien hebben gewekt. De financieele gevolgen voor de door de fraude gedupeerden zyn tot nu toe nog steeds niet geregeld daar de Haarlemsche rechtbank het accoord van de schuldeischers nog moet ho- mologeeren. De zaak kwam aan het rollen toen op den mor gen van Maandag 17 Juni j.l. een bediende van de N. V. Stroomverkoopmaatschappij „Zaan land" het safeloket van deze Maatschappy in het bankierskantoor van de firma Schaap te Wormerveer kwam controleeren en tot zijn ontsteltenis bemerkte dat de effecten, welke voor een totaal bedrag van f 200.000 in de safe waren opgeborgen, verdwenen waren. Tegely- kertijd werd bekend, dat een der directeuren van het Bankierskantoor, L. S„ juist dien dag Wormerveer per auto had verlaten zonder ach terlating van adres. Uit het onderzoek kwam vast te staan dat de voortvluchtige directeur aan cliënten van de firma safes verhuurde, waarby hy hun dan twee sleutels gaf; een, die op de safe paste en een tweede, die eigenlyk van een nog niet ver huurde safe was. Den tweeden sleutel, passen de op de verhuurde safe, hield de heer S. zelf. Daardoor kon hy in de verhuurde safes komen. Hij nam daaruit de effecten, welke hy by een bankinstelling te Amsterdam beleende op pro longatie teneinde met de aldus verkregen gel den zyn andere bankzaken te kunnen drijven. Uit het onderzoek en ook later uit de bekente nis van S. bleek wel, dat hy niets van het geld ten eigen bate heeft gebruikt. Daar de sleutels ontbraken, moesten na het ontdekken van de fraude eenige safes met laschapparaten wor den opengebrand. Uit vele waren de efecten verdwenen, doch geld en dergelyke waren wel aanwezig. De verduisteringen van de effecten moeten maandenlang gepleegd zyn. De cliënten merkten echter "niets, omdat zy meestal van te voren hun bezoek aankondigden als zy hun safes wil den controleeren. De heer S. haalde dan de ge stolen effecten van de Amsterdamsche Bank en legde ze weer in de betrokken safe. De eige naren vonden dan alles in orde! De verliezen, die de heer S. door speculaties leed, werden echter hoe langer hoe grooter en daarmede de gaten, welke gestopt moesten wor den. De bankier had ten slotte geen geld meer om de effecten by de bank te kunnen inlossen en het resultaat was, dat een bediende van „Zaanland" by opening der safe constateerde, dat de effecten verdwenen waren. S. vluchtte naar Parijs. De Wormerveersche commissaris van politie, de heer De Groot, reisde daarheen en hield den bankier op een avond bij het Gare du Nord aan. De heer S. ging vrywillig met den commissa ris naar Nederland terug. By zyn arrestatie had de bankier nog ruim f 4000 op zak van de f 5000, welke hij uit Nederland had meegeno men. Bovendien werden op hem bevonden bos sen sleutels van de safes. S. is thans ingesloten in het Huis van Be waring te Haarlem. Het vooronderzoek heeft zoolang geduurd, omdat uiteraard niet zoo spoedig vast stond, hoeveel was verduisterd. Er zyn niet minder dan 24 getuigen gedag vaard. Verdediger is Mr. Th. Muller Massis. 8 April as. wordt in het Theehuis Soesterdal te Soesterberg een luchtvaarttentoonstelling geopend. Vele instanties op luchtvaartgebied hebben haar medewerking reeds toegezegd, n.l.: de Luchtvaartafdeeling Soesterberg, de K. L.M., de Koninklijke Vereeniging voor Luchtvaart, de Fokkerfabrieken, de N. V. Bataafsche Im port Maatschappy, de Gero Fabrieken, de fir ma Ridderhof en van Dyk, terwyl ook de ge meente Soest een stand gereserveerd heeft. Tot deelneming aan de tentoonstelling zullen alsnog worden uitgenoodigd de P. T. T., de Ryksstudie- dienst voor de Luchtvaart, de Luchtvaartdienst en de Nationale Luchtvaart School. De deelnemers zullen allen een eigen stand hebben en bovendien een inzending toevoegen aan eenige gemeenschappelyke groepen. De tentoonstelling is ten deele in een zaal, ten deele in den tuin, waar o. a. verscheidene Fokkervliegtuigen te zien zullen zyn. Tydens de tentoonstelling zal er gelegenheid zyn om een rondvlucht boven Soesterberg te maken. Het communistisch Tweede Kamerlid Schal- ker heeft den minister van Justitie gevraagd, waarom Duitschers hier lezingen mogen hou den, welke volgens het Kamerlid een politiek tintje dragen. De Crisisdienst van de Centrale Recherche heeft den laatsten tijd opgemerkt, dat er in Rotterdam vry veel uit Duitschland en België gesmokkelde margarine wordt verkocht. Dezer dagen kwam een boterhandelaar by den Crisisdienst met de mededeeling, dat zyn afzetgebied in een bepaald stadsdeel sterk was verminderd en dat hy vermoedde dat zijn klan ten van Duitsche margarine werden voorzien. Het onderzoek leidde er toe, dat men by een kleermaker terecht kwam, die als tusschenper- soon dienst deed en die aan tal van menschen Duitsche margarine in pakjes leverde. Deze margarine blijkt in Rotterdam met rijnaken aan te komen Parlevinkers halen de boter van de schepen af en zorgen dat deze in de stad komt. Behalve dezen kleermaker ontdekte men in dit bepaalde stadsgedeelte nog vier andere adres sen, waar men zich met den verkoop van deze margarine bezig hield. De politie heeft de margarine door den Keu ringsdienst van Waren laten onderzoeken, waar by is komen vast te staan, dat de kwaliteit minderwaardig iS. Tevens is gebleken, dat in Rotterdam ook veel uit België gesmokkelde margarine komt. De laatste twee maanden zyn o.a. vyf Rot- terdamsche auto's, geladen met margarine, aan de Belgische grens aangehouden. By K. B. is verleend de bronzen eere-me- daille der Oranje Nassau-orde aan P. van Loe- nen te 's-Gravenhage, rijtuigbekleeder-zadel- maker by de N. V. Gemengd bedrijf Haagsche' Tramweg My. Bevorderd met 1 Febr. tot kapitein-luit. ter zee: de luit. t. z. Ie kl. S. Woldringh; tot luit. t. z. Ie kl.: de luit. t. z. 2e kl. G. N. H. baron van Till, W. H. van Zadelhoff, K van Dongen en W. F. van Vreeswijk. Benoemd en aangesteld by de landmacht tot res.-off. van gez. 2e kl. de dienstpl. vaandrig van de 1ste comp. geneesk. troepen F. A, Schuckink Kool, arts. By K. B. van 28 Januari zijn benoemd tot leeraar in tydeiyken dienst aan de R. H. B. S. te Middelharnis dr. G. Bouter, wonende te Am sterdam en dr. E. H. Ramaer, wonende te Utrecht. By K. B. van 20 Januari is met ingang van 1 Februari aan L. F. J, M. baron van Voorst tot Voorst te Twello, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als lid van de Commissie van Toezicht od de Middelbare Landbouwschool te Groningen onder dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten, en is als zoodanig benoemd S, J. Scholtens te Uithui- zermeden. By K. B. van 28 Januari is met ingang van 1 Februari benoemd tot bouwkundig ambtenaar 2e kl. by den Ryksgebouwendienst ter stand plaats 's-Gravenhage A. W. Volkers, thans werktuigkundige bij dien dienst. Bij K. B. van 16 Januari is met ingang van 1 Augustus aan P. N. van Lit op zijn verzoek eervol ontslag verleend als controleerend ge neeskundige bij de Ryksverzekeringsbank, on der dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. By beschikking van den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zyn dr. W. R. Juynboll te Wassenaar en dr. J. G. van Gelder te Rotterdam, tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven respectievelijk in de geschiedenis van de Italiaansche kunst en de kunstgeschiedenis, in het byzonder in de ge schiedenis van de grafische kunsten. 47 HOOFDSTUK XX Een groot verdriet Zyn gezicht, gewooniyk zoo rood, was bleek en vertrokken, zyn oogen waren met bloed beloopfen en door zwarte kringen omgeven; zyn heele ma nier van doen zelfs was veranderd en inplaats van zyn gewone zelfvoldaanheid en opscheppery was een zonderlinge, verdwaasde kalmte geko men, als van een gebroken mensch. Toen ze een paar stappen naar hem toe deed, draaide hij zich om; alsof hy haar niet onder de oogen durfde komen. „Eh Boxall," zei hy tot het kleine mannetje naast hem, „ik eh ik denk dajj ik nog maar even terug zal gaan en dien brief schrijven, ter- wyi jy iets te eten krygt. Kom maar by me in de bibliotheek wanneer je klaar bent. May, blyf maar niet op. Mynheer Boxall en ik hebben eh zaken af te doen. Welterusten. Waar is waar is Carrie?" „Carrie is naar bed gegaan, papa. Ze was erg moe," zei May. „Kan ik iets voor u doen? Kan ik dien brief niet voor u schrijven?" „Nee nee," zei hy. „Je bdnt een lief kind, May; maar ik geloof niet, dat je me kunt helpen wel Boxall?" „Laat ik u dan een glas wyn brengen," zei ze, liefkozend haar hoofd tegen zijn schouder du wend. „Nee," zei hy vaag, „nee, dank je." Toen keek hy op en klopte haar op den schouder. „Ja, je bent een lief kind, May, Boxall,tot zyn gast „dit is myn oudste dochter, juffrouw May Dalton, de ahem!" - even kwam de oude klank in zyn stem „de toekomstige Lady Letchford." „Papa!" mompelde May, pynhjk-getroffen. „De toekomsige Lady Letchford, Boxall, hè?" zei hyen met nog een klopje op haar schouder ging hy heen. May stond hem bleek en bezorgd na te kyken. Had haar vader misschien te veel gedronken? Efen of ander diner in de stad wellichtMyn heer Boxall scheen niet van zins, er eenig licht op te werpen, ook niet toen hy rustig in de eet kamer aan tafel zat en een beleefde poging deed, eetlust te huichelen. „Ik ben bang, dat papa niet heelemaal in orde is," zei May tenslotte. „Vermoeiend weer, juffrouw Dalton den eenen dag warm, den anderen dag koud. Neen, ik zal niet meer gebruiken, dank u. Ja, dit is een prachtig huis. Moet een geweldige som gelds gekost hebben!" „Ja, dat geloof ik wel, zei May verstrooid. „Bent u hier al eens eerder geweest, mijnheer Boxall?" „Neen neen. Maai' ik heb er mynheer Dal ton over hooren spreken. Een schitterend huis. Geen hypotheken natuurlijk? En zeker vastgezet op u of de andere jongedame?" „Dat weet ik niet," zei May, met een ietwat bevreemd glimlachje. „O," zei hy, „maar daar twyfel ik niet aan. Me dunkt dat ik nu maar eens naar mynheer uw vader moest gaan. Hy heeft me waarschynlyk nog noodig." „Misschien zoudt u zoo goed willen zijn, een glas wyn voor hem mee te nemen, als ik 't tot aan de deur voor u draag?" vroeg May. „Met genoegen,'' antwoordde hij, en ze liepen de hall door. May gaf hem het glas wyn en ging terug, maar vóór ze den salon bereikt had, hoorde ze een scherpen kreet van schrik. Met één sprong was ze bij de deur van de bibliotheek; maar mijnheer Boxall stond met den rug ertegen en hield haar terug. „Neen neen!" zei hy; „in Gods naam, ga niet naar binnen!" „Myn vader!" hijgde May. „Uw vader is is erg ziek. In 's hemelsnaam, wees kalm! Dit dit is verschrikkelyk! Weest u kalm, juffrouw." „Ik ben heel kalm," zei May met witte lippen; „heel kalm. Er is iets gebeurd. Ik moet naar hem toe. En dat zal ik ook doen. U moet me niet te genhouden." „Wel," hij aarzelde „u u belooft me, dat u niet zult gillen? De bedienden May knikte toestemmend; hij liet haar door en ging achter haar aan naar binnen, de deur slui t/end en op slot draaiend. Het eerste oogenblik kon May niets onderscheiden; toen zag ze een onbeweeglyke gedaante languit op 't haardkleed je liggen, en met een onderdrukten kreet wierp ze zich op haar knieën naast hem. „St!" hygde Boxall. „Licht zyn hoofd wat op. Och nee; 't heeft geen nut. In Gods naam, wees kalm, juffrouw Dalton. Hy is hy is „Ik weet het," zei May. „Hy is stervende! De dokter!" Binnen vyf minuten was het heele huis in rep en roer maar op een geheimzinnige, ge- ruischlooze manier, want May wilde tot eiken prijs voorkomen, dat haar slapend zusje gewekt zou worden. De dokter kwam, de deur werd ge sloten zelfs voor haar en de stilte keerde terug. Een stilte, die eindelyk verbroken werd door de langzame voetstappen van den dokter, die naar den salon kwam en de koude hand van het meisje in de zijne nam. „Lief kind," zei hij hij was een oude man, die zelf dochters had „kun je een groot ver driet dragen? Alles is voorby, kind; je vader is gestorven." Ze gaf geen geluid, maar zat hem met onna- tuurhjk-groote oogen aan te staren. „Dood!" bracht ze eindelijk uit. „Ja," zei hy. Toen voegde hij er rustig aan toe: „Je hoeft niet bang te zijn. Het is niet het ergste ik bedoel „Het ergste? Wat wilt u daarmee zeggen „Niets niets. Ik bedoel het was een hart verlamming. Ik heb uw vader maanden geleden gewaarschuwd, dat elke plotselinge opwinding gevaarlijk kon zyn. Die plotselinge opwinding is blijkbaar gekomen en en ik blijk gelyk gehad te hebben." „Wat moet ik beginnen,kreunde ze. „Ga naar je kamer, kindlief," zei hy vriende- ïyk. „Ik heb om mevrouw Turner getelefoneerd. Ze is een goede kennis van jullie, niet waar? Is er nog iemand anders het een of ander fami lielid?" May schudde het hoofd. In haar verbijstering dacht ze zelfs niet aan Heron. „Neen, er is niemand anders," zei ze. „Nie mand op de wyde wereld. Wat moet ik begin nen?" De oude dokter liet haar wijselijk een paar minuten alleen om wat tot bedaren te komen. Toen hij terugkwam was ze rustiger dan ooit en hy zag, dat ze geschreid had. Een oogtenblik later werd behoedzaam de deur op een kier geopend en de heer Boxall trad schuchter binnen. „Wenscht u my misschien te spreken?" vroeg hy, zenuwachtig en aarzelend. „Wilt u me misschien zeggen wie u bent, myn heer Boxall?" vroeg May eenvoudig. „Ik ben uw vaders vertrouwde klerk, juffrouw Dalton. Ik meende, dat u dat wist." „Neen. Neen, vader sprak nooit met my over zaken. Maar wanneer u zulk een vertrouwd vriend van myn vader was, wilt u me misschien toestaan, u om raad te vragen. Wat zal ik begin nen? Ik ik weet niet, wat er allemaal gedaan moet worden; 't is zoo onverwacht en en zoo vreeseiyk" „Ja," zei hij hoofdschuddend. „Ik vrees, dat er op het oogenblik niet veel te doen valt. Ik heb getelegrafeerd om mijnheer Blake; het was al af gesproken dat mijnheer Dalton's advocaat mor genochtend hier zou komen. „Al afgesproken?' vroeg May, niet begrijpend. „Ja dat wil zeggen er waren gewichtige zaken te behandelen." Mijnheer Boxall, zei ze, „ik kan de gedachte maar niet van me afzetten, dat myn vader in ernstige moeilijkheden verkeerde. Ik heb hem nog nooit zoo gezien als hij er vanavond uitzag. En vanmorgen ging hij nog even opgeruimd weg als altyd. Was er iets dat hem hinderde?" „Ja, er waren eenige moeilykheden, juffrouw Dalton," zei hy, na een oogenblik aarzelen; „groote zakenlui hebben altijd heel wat zorgbn aan hun hoofd." „Het waren geen gewone zakelyke beslomme ringen," zei May treurig. „Ik zie het trouwens ook aan u. Mijnheer Boxall, u moet niet aarzelen, me alles te vertellen; u moet niet meenen, dat ik het niet zou kunnen dragen. Wilt u me de waar heid zeggen de eenvoudige, volledige waar heid? Ik zal heel kalm zyn." „Juffrouw Dalton," zei hy, „er waren moeilyk heden zeer ernstige moeilijkheden. Ik ben bang dat het nergens toe dient, het voor u verborgen te houden. Als ik het u niet vertelde, zouda u het gauw genoeg van andere zyde hoo ren. Juffrouw Dalton, wy uw vader, bedoel ik heeft zware verliezen geleden zeer zware verliezen." „Verlietfen?" vroeg May. „Maar mijn vader was een rijk man." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3