Wormerveersche zaak voor de rechtbank OPENING De Regeeringscrisis in Egypte Jk i Dubbele moord te Lochem UL^ VERDACHTE S. BEKENT De yiedeccandsche Jmdfiasta m i§r STUDENTEN BLIJVEN ROERIG INBREKERS GESTOORD Morgen is het Vrijdag en... is het M.S.S.-dag Poolsche order definitief DONDERDAG 30 JANUARI 1936 Een eindeloos verhaal over ge knoei met safes en effecten door vertrouwden bankier Sleutels die niet op sloten pasten De dagvaarding Getuigenverhoor vangt aan Het slot was stuk Veel vertrouwen De dijkdoorbraak nabij Buitenhuizen Het opspuiten voorloopig stop gezet BRANDSTICHTING NIET BEWEZEN Tot drie jaar veroordeelde in hooger beroep vrijgesproken OPLICHTER-FANTAST Inbraken te Borne en Tubbergen Eenige opgelegde straffen door het Hof verminderd Frater Theophilus t automobiel TENTOONSTELLING AMSTERDAM - 31 JAN.'/m 9 FEBR. SLUITING ZONDAG 9 FEBR. 5 n.m MORGENMIDDAG 2 UUR Toegangsprijs f 1.- incl. belast. De vader in hooger beroep tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld DE SECRETARISKWESTIE TE WIERDEN Benoeming door de Kroon bekrachtigd DE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER Intiem familiefeest op Huize Doorn Een neutrale regeering? In een goudsmidswinkel aan den Steenweg te Utrecht waren drie gemaskerde ban dieten aan het werk Een dienstmeisje in gevecht OP VIER WIELRIJDERS INGEREDEN Auto kwam tegen een boom terecht MUIZEN VERSLINDEN EEN KAPITAAL Gedupeerde bankbiljetten-spaar der kreeg slechts een gedeelte terug DE ROME-BEDEVAART DER VERKENNERS BINNENVAARTSCHOOL TE TERNEUZEN Volg de M.S.S.-gewoonte! Bouwcontract voor duikbooten thans onderteekend Provinciale begrootin; van Limburg Ministerieele goedkeuring onthouden KONINKLIJKE FAMILIE IN TIROL Koningin en Prinses naar Igls, bij Innsbruck LEIPZIG EN NEDERLAND Bij de V oor jaar smesse MARIS-BELANGSTELLING De 15.000ste bezoeker Hedenmorgen werd voor de Haarlemsche rechtbank de zaak tegen den 42-jarigen bankier S. uit Wormerveer behandeld. De belangstelling op de publieke- en pers tribunes en van de zijde der juristen was zeer groot. Ift de dagvaarding was primair diefstal ten laste gelegd. S. zou in den loop van de jaren 1932 tot en met het eerste half jaar 1935 op verschillende tijdstippen te Wormerveer telkens met het oog merk van wederrechtelijke toeëigening uit ver schillende verhuurde safeloketten van de in zijn kantoor aanwezige kluiskast hebben wegge nomen effecten, obligaties of waardepapieren tot een gezamenlijke waarde van ongeveer zeven honderd-duizend gulden toebehoorende aan safe houders. welke effecten hij telkens onder zijn bereik had gebracht door die tot dat doel te openen öf door middel van sleutels, die hij tot dat doel had laten namaken, öf door middel van een sleutel, dien hij aan de respectievelijke huurders van de betreffende safeloketten had dienen af te geven, doch met voormeld doel had achtergehouden. Subsidiair is de verduistering van deze stukken ten laste gelegd. Vervolgens is hem nog een verduistering ten laste gelegd en wel, dat hij ongeveer in öe maand Juni 1935 te Wormerveer opzettelijk zich wederrechtelijk heeft toegeëigend effec ten, obligaties of waardepapieren, toebehooren de aan de vereeniging „Wilhelminapark" te Wormerveer, welke effecten hij als penning meester der propagandacommissie onder zich had. Door het O. M. zijn 24 getuigen gedagvaard, w.o. de deskundigen W. H, v. d. Horst en J. v. d. Kreeke, accountants. De verdachte wordt verdedigd door mr. Th. guller Massis te Am sterdam. De eerste getuige was de commissaris van politie uit Wormerveer, de heer P. W. de Groot, die vertelde, dat hij op 14 Juni ontboden was op het kantoor van de firma Schaap te Wor merveer Daar waren reeds verdachte, de bur gemeester van Wormerveer en de president commissaris van „Zaanland" aanwezig. Verdachte gaf toen toe voor f 80.000. aan effecten van „Zaanland" te hebben verduisterd. De safe van deze N.V. werd geopend en de effecten bleken verdwenen. Verdachte heeft later aan getuige bekend de verduisteringen van effecten gedurende twee jaar ongeveer gepleegd te hebben. De volgende getuige, de rijksaccountant Kreeke uit Haarlem, heeft met den accountant v. d- Horst een onderzoek in de boeken van de fa. ingesteld. Geconstateerd was, dat in Januari 1925 de financieele toestand van de firma reeds pré cair was. Er kwamen toen reeds fictieve re keningen in de boeken voor. Later was het deficit van de firma tot ongeveer een en een kwart millioen gulden opgeloopen. Een bedrag van f 700.000aan effecten bleek gestolen te Zijn. Het was echter niet na te gaan, wanneer de eerste verduisteringen waren gepleegd. Evenmin was precies na te gaan welke effec ten allemaal gestolen waren. De rijksaccountant W. v. d. Horst uit Heem stede verklaarde als getuige-deskundige, dat de gestolen effecten zijn geverifieerd met de op gaven van de cliënten en de bankrekeningen en later ook met de mededeelingen van ver dachte zelf. Voor f 700.000 was aan effecten ge stolen en een bedrag van f 65.000 verduisterd. Verdachte gaf het ten laste gelegde toe. Ongeveer 2 a 3 jaar geleden is hij met de verduisteringen begonnen. De eerste bena deelde safe-houder was de Stroomverkoop Mij. „Zaanland". Wanneer deze Mij. echter voor het eerst benadeeld is, weet spr. niet. De laatste verduistering had plaats in het voorjaar 1935. Spr. erkende, dat hij nog meer ver duisteringen dan in de dagvaarding was ten laste gelegd, had gepleegd. Als penningmeester van het Propagandacomité van de Vereeniging „Wilhelminapark" te Wormerveer heeft hij zonder vergunning van het bestuur het effec tenonderpand van de Vereeniging '>eleend. Op een vraag van den verdediger, verklaar de verdachte, dat ruim 100 safes verhuurd wa ren en dat (je banken voortdurend aandrongen op voldoende dekking van de beleende effecten. De heer Klinkenberg uit Koog aan de Zaan en andere safe-houders van de fa. Schaap con stateerden als getuigen, dat hun effecten wa ren gestolen. Getuige Klinkenberg verklaarde voorts, dat hij maar een sleutel van zijn safe had gekregen. „Er was geen tweede sleutel" werd er tegen hem gezegd. Getuige had eerst safe no. 37 en op een uitvlucht van verdachte heeft hij toen 39 gekregen. Daar haperde het slot nog al eens. Verdachte kwam er dan bij en zeide, dat hij het wel in orde zou laten maken. Inderdaad was het den volgenden dag in orde. Verdachte verklaarde ter terechtzitting, dat hij het slot van deze safe met een ander ge lijksoortig had verwisseld om te voorkomen, dat iemand tijdens zijn afwezigheid in de safe kon komen. De president: „Dat mocht zeker niet, omdat de inhoud van de safe niet in orde was." Verdachte gaf hierop geen antwoord. De president constateerde, dat dus bij safe 39 de verduisteringen begonnen zijn. Getuige Klinkenberg deelde voorts mede, dat tot het voorjaar 1935 de inhoud van de safe in orde was. De stukken bleken telkens vau een bank te Amsterdam teruggehaald te zijn. Toen een der getuigen wat lang werk had met de verificatie van de hem ontstolen effecten in de rechterlijke bescheiden verloor de Officier van Justitie zijn geduld en zei: „Als u zoo door gaat komen wij nooit klaar!" Er werd toen ten opzichte van de volgende ge tuigen een andere regeling toegepast. De safehouders beweerden allen, dat zij eenige malen om allerlei luttele redenen andere safes hadden gekregen, waarop een der sleutels (bij een zelfs beide sleutels) niet pasten. De safe houders, doorgaans middenstanders, hadden veel vertrouwen in de firma gehad en koesterden geen argwaan, als het slot van hun safe niet direct geopend kon worden. De penningmeester van de vereeniging „Sa menwerking" te Wormerveer zeide, dat hij eens de safe van de vereeniging had willen contro leeren en werd toen schriftelijk verzocht om op een anderen dag te komen, omdat zijn komst op het kantoor „niet gelegen kwam". Toen hij op den bepaalden dag kwam was de safe in orde. Uit de getuigenverklaringen kwam vast te staan, dat de safes in net voorjaar van 1935 nog in orde waren. De meeste getuigen hadden de vermissing van hun effecten eerst -bemerkt, toen de diefstal hun door de politie-autoriteiten was medegedeeld. In aansluiting bij de berichten inzake de dijkdoorbraak, welke Woensdagavond langs den nieuwen betonweg van Amsterdam naar Velsen nabij Buitenhuizen heeft plaats gehad, verne men we nader, dat men den toevoer van water en modder heeft kunnen stoppen met zakken zand. Den geheelen nacht hebben arbeiders van de aannemingsfirma Bos en Kalis doorgewerkt en al is het gat in den dijk niet geheel gedicht, het doorgaand Verkeer over den drukken ver keersweg kan weer normaal voortgang hebben. Teneinde eerst de situatie goed te kunnen overzien, is het opspuiten voorloopig stopgezet. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak van S. B., 48 jaar oud, echt- genoote van R. K. te Kielwindeweer, die door de Rechtbank te Groningen wegens uitlokking van brandstichting tot drie jaar gevangenis straf werd veroordeeld. Bij de behandeling vorderde de procureur- generaal vrijspraak bij gebrek aan bewijs en directe invrijheidstelling. Dit geschiedde des tijds. Heden heeft het Hof de vrouw vrijgesproken. De Larensehe politie is er Woensdag in ge slaagd te Bussum den 49-jarigen transportar beider M. v. H uit Hilversum te arresteeren, verdacht van oplichting en verduistering tot een bedrag van f 700en een aantal zeer be langrijke stukken, die hij door een samenweef sel van verdichtsels wist te verkrijgen van de N.V. Oliefabrieken v.h. Alberdingk Thijm te Amsterdam, wiens directeur woonachtig is te Laren. Op meerdere plaatsen heeft H. oplichtingen en verduisteringen gepleegd; zoo gaf hij zich om. uit voor reserve-officier, hoofdinspecteur der recherche en as. hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. De Larensehe politie heeft Woensdag te Am sterdam beslag weten te leggen op verschillen de ontvreemde voorwerpen. H. is een goede bekende van de politie en heeft reeds elf jaren gevangenisstraf achter den rug. Het Gerechtshof te Arnhem deed uitspraak in de zaken tegen de inbrekers te Borne en Tubbergen, welke zaken den 16en Januari j.l. voor het Hof werden behandeld: E. v. d. V., 45 jaar, fabrieksarbeider, te Borne, was door de Rechtbank te Almelo veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Dit vonnis werrl bevestigd. Dezelfde verdachte was nog tweemaal veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf, dus tezamen acht jaren. Deze straffen werden verminderd tot tweemaal drie jaren, alzoo tezamen zes jaren. H. G. L. J. v. d. H., 19 jaar, zonder beroep, te Zenderen, was door de genoemde rechtbank veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf Deze straf werd verminderd tot een jaar en zes maanden. G. J. V., 2i jaar, opperman, te Borne, was door meergenoemde rechtbank veroordeeld tot 2% jaar en tot 1 jaar gevangenisstraf. Deze beide straffen werden bevestigd. K. de G., 26 jaar, fotograaf, te Hengelo (O.), was veroordeeld tot tweemaal 2'/, jaar, dus te zamen vijf jaren, welke straf werd verminderd tot tweemaal 2 jaar, alzoo tezamen vier jaar. A. J. W., 45 jaar, los arbeider te Borne, was door de Rechtbank veroordeeld tot 2 jaar, welk vonnis door het Hof werd bevestigd. Op 69-jarigen leeftijd is in het blindenin stituut „St. Henricus" te Grave overleden fra ter Theophilus (C. van der Ven), geboortig uit Vught. Hij was sinds 1884 in het instituut werkzaam. Bij zijn zilveren jubilé als onderwijze1, der blinden werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. .-. 'JlirniiV Ir' r •'"••/•v*. - v GEOPEND van 10 v.ra 5 n.m. en van 8 n.m. 10 n.m, Het Gerechtshof te Arnhem heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen J. Sch., 31 jaar, arbeider te Lochem, die in Juni j.l. zijn beide zoontjes door ophanging van het leven heeft beroofd en die deswege door de Rechtbank te Zutphen werd veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Na de verklaringen van verdachte, getuigen c deskundigen te hebben weergegeven, beslist het Hof dat het bewezen feit moet worden ge kwalificeerd als: doodslag tweemaal gepleegd e - dat het vonnis, waarvan beroep, moet wor den vernietigd. Ten aanzien van de straf overweegt het Hof, dat in verband met de omstandigheden, waar onder de verdachte dit onmenschelijke en weer zinwekkende feit heeft gepleegd, er termen be staan om aan verdachte de zwaarste straf op te leggen door de wet op het gekwalificeerde feit gesteld, waarna verdachte wordt veroor deeld tot een gevangenisstraf van twintig jaar. De secretariskwestie in Wierden schijnt einde lijk haar einde genaderd te zijn. In de raads vergadering van 27 December j.l. werd tot ge meente-secretaris aangewezen de heer G. Schip per, tweede ambtenaar ter secretarie. Een uniek feit hierbij was ongetwijfeld, dat het lot hem aanwees; in zijn strijd met den eersten ambte naar tevens gemeente-ontvanger, den heer G. W. Maat, won de heer Schipper het pleit, toen het lot hem als secretaris aanwees, nadat tot tweemaal toe de stemmen met 7 tegen 7 ge staakt hadden. Burgemeester J. C. van den Berg droeg ech te- de benoeming ter vernietiging aan de Kroon voor daar hij haar in strijd achtte met het al gemeen belang. Thans is echter van de Kroon de beslissing afgekomen, dat het beroep onge grond is en het „besluit" van het lot van kracht blijft. De heer Schipper blijft dus secretaris. Zoodoende doet zich het merkwaardige feit voor, dat een tweede ambtenaar werd benoemd boven een eersten ambtenaar, bij wien eerstge noemde nog wel zijn opleiding heeft genoten! Zooals men weet heeft ex-keizer Wilhelm Maandag j.l. den 77-jarigen leeftijd bereikt. In verband met het overlijden van Koning George is de viering van den verjaardag enkele dagen uitgesteld. Naarwij vernemen, zal er nu Vrij dagavond op Huize Doorn een intiem familie feest plaats hebben. Hedenavond en morgenochtend worden te Doom voor een verblijf van enkele dagen ver wacht de ex-kroonprins, diens gemalin en beide zoons prins Louis Ferdinand en prins Frie- drich en verder nog de zoons van den ex-kei zer prins Eitel Friedrich, prins August Wilhelm en prins Oscar, alsmede de groothertog van Mecklenburg. Toen Engeland tengevolge van zijn krach tige Volkenbondspolitiek inzake het Ita.- liaansch-Abessinische conflict in een steeds scherpere tegenstelling kwam te staan tegenover het in Oost-Afrika expansie zoeken de Italië en zijn machtspositie in de Middel- landsche Zee en den imperialen verbindingsweg naar Indië bedreigd achtte, nam de Egyptische nationalistische Wafdpartij de kans waar te trachten Engeland te dwingen zijn verhouding met Egypte te herzien. Nahas Pasja, de leider der Wafdpartij, begreep, dat het voor Engeland van het allergrootste belang was in een goede, de Britsche belangen dienende, verstandhou ding met Egypte te leven, en hoopte, dat de Engelsche regeering terwille van zulk een ver standhouding concessies zou willen doen aan de eischen van de Wafdpartij. Hij eischte het herstel van de buiten werking gestelde grondwet van 1923 en een nieuw Engelsch-Egyptisch ver drag, waarbij het systeem van Egypte's af hankelijkheid van Engeland gewijzigd zou wor den in een systeem van vriendschappelijke sa menwerking tusschen twee gelijkwaardige en onafhankelijke naties. Deze eischen hadden niet de bedoeling Engelands positie te verzwakken en Italië in de kaart te spelen, want de naar onafhankelijkheid en totale zelfbeschikking strevende Wafdpartij is zoo mogelijk nog min der van een Italiaansche overheersching dan van een Britsche gediend, te meer daar zij zeer goed inziet, dat de Britsche steun en vriend schap juist voor een geheel onafhankelijk Egyp te van groote waarde blijven, niet 't minst met het oog op de Britsche koloniale bezittingen in Afrika, welke het achterland van Egypte vor men. Sir Samuel Hoare, de toenmalige Britsche minister van buitenlandsche zaken, gaf in ver schillende redevoeringen te verstaan, dat hij wel bereid was een nieuwe regeling tusschen En geland en Egypte te treffen, maar niet zoolang het Italiaansch-Abessinisch conflict nog niet geliquideerd was. Dit conflict maakte het meer dan ooit nood zakelijk, dat Engeland zijn sleutel-positie aan 't Suez-kanaal en in Egypte, vooral met het oog op de dreigende troepenconcentraties in Lybië, niet afhankelijk stelde van Egypte's eventueels niet meer af te dwingen welwillendheid. Op deze uitlatingen, waarin de Wafdpartij verwe ten werd voor de onafhankelijkheidsactie wel 't mees ongelegen moment voor Engeland te heb ben gekozen, reageerde de Wafdpartij met het verwekken van relletjes, waarbij de Egyptische studenten zich het felst roerden. In samenwer king met de Britsche politie en militairen ver weerde de Egyptische regeering onder leiding van Nessim Pasja zich tegen de nationalisti sche onruststokers en er vielen in verschillen de steden in Egypte slachtoffers. De Wafdpar tij kreeg daardoor den wind vol in de zeilen. Het „bloed der Martelaren" voedde de nationalisti sche hartstochten en bevestigde de overtuiging in Egypte, dat er een eind diende gemaakt te worden aan het huidige systeem der Britsche overheersching en den staat van Egypte's in ternationale onmondigheid. De toestand in Egypte werd zóó veront rustend, dat het niet gewaagd is te ver onderstellen, dat hij mede zijn invloed heeft doen gelden om Sir Samuel Hoare er toe te bewegen op de rechtmiskennende „vredes plannen" van Laval in te gaan, waardoor deze zich zelf ministerieel onmogelijk heeft gemaakt. De begrijpelijk geringe toeschietelijkheid van Engeland heeft Nahas Pasja uitgebuit voor de vorming van een Egyptisch-nationaal front van alle politieke partijen, dat zich tegen de sterk onder invloed van den Britschen Hoogen Commissaris staande regeering van Nessim Pasja en haar politiek verzette. Het gevolg daarvan is geweest de regeeringscrisis, welke op het oogenblik in Egypte nog voortduurt. Anthony Eden, Sir Samuel Hoare's opvolger aan het „Foreign Office", staat op het stand punt, dat eerst de militaire en intérnationaal- politieke samenwerking tusschen Engeland cn Egypte definitief gewaarborgd dient te worden, alvorens op onderhandelingen over een groo- tere mate van zelfstandigheid van Egypte kan worden ingegaan. Nessim Pasja had in overleg met Koning Foead en den Britschen Hoogen Commissaris de wederinvoering van de grond wet van 1923 in het uitzicht gesteld, maar in een naar den smaak der Wafdpartij te ver ver wijderd uitzicht, zoodat hij toch het veld moest ruimen. Nahas Pasja wilde aanvankelijk een zuivere Wafdregeering, welke verkiezingen zou houden om daarna in onderhandeling met En geland te treden over een nieuwen status van Egypte. Van een coalitie-regeering moest hij niets hebben. Tenslotte heeft hij er echter in toegestemd, dat er een regeering zonder de Wafdpartij zou worden gevormd, mits bij de directe onderhandelingen met Engeland zijn partij een doorslag gevende positie zou erlan gen. Intusschen heeft Nahas Pasja zich alle moeite gegeven om de wild geworden nationa listische studenten te kalmeeren, doch zonder veel succes, want nog altijd houden de relletjes aan de hoogescholen aan. De koning heeft aan zijn paleischef Ali Maker Pasja opdracht gege ven een regeering te vormen. Niet een konink lijk kabinet met dictatorialebevoegdheid, zoo als een oogenblik gevreesd werd, maar een neutrale regeering, welke de verbindingsschakel zou moeten vormen naar een nieuwe, voortko mende uit het resultaat der te houden verkie zingen. De laatste berichten geven Maker Pasja een goede kans om te slagen, daar de ver schillende partijleiders zich met dezen opzet accoord zouden hebben verklaard. Het is zoo- Wel voor Egypte als voor Engeland te hopen, dat de onrust in Egypte zoo spoedig mogelijk tot het verleden zal behooren en er een sta biele situatie ontstaat, waarbij de Engelsch- Egyptische verhouding niet langer op dwang, maar op loyale vriendschap en samenwerking van beide zijden zal zijn gebaseerd. Hedennacht te ongeveer vier uur zijn die gemaskerde mannen via het dak van de Buurkerk in het huis van den heer H. Esmann aan den Steenweg te Utrecht, bin nen gedrongen. Halverwegen den inbrekers- tocht stuitten zij echter op tegenstand van de bewoners. Dank zij het kordate optreden van het dienstmeisje en haar patroon, den heer Esmann, is het de politie mogen gelukken één van de drie indringers ter plaatse te arresteeren, terwijl de aanhouding der anderen later volgde. De inbrekers hebben zich, naar gebleken is. in de Buurkerk laten insluiten. Via een touw ladder belandden zij des nachts op het keuken dak der juwelierszaak van den heer Esmann en drongen door een raam binnen. Daar zij de deur, welke winkel- en woonhuis scheidt, niet open konden krijgen, zijn zij op zoek gegaan naar den sleutel. Zij kwamen op de gang van de bovenverdieping terecht, waar zich ook de kamer van het dienstmeisje be vindt. Het meisje werd wakker en kwam het bed uit om te zien wat er gaande was. De mannen ziende, begon zij uit alle macht te gillen. Op haar geroep werd de heer Esmann wakker, stormde zijn kamer uit om te zien wat er aan de hand was. Op den corridor liep hij tegen een der gemaskerden aan, terwijl hij ver der op een tweeden indringer opmerkte. Een van de twee greep het nog steeds gillen de meisje beet en gaf haar, vermoedelijk met een mes, eenige slagen, waardoor zij werd ver wond. De heer Esmann was inmiddels naar beneden gehold, had de winkeldeur geopend en maakte alarm. Gelukkig bleken op dit ongewone uur eenige voetgangers in de buurt, die terstond op het geroep toesnelden. Onder hen bevond zich een sergeant-majoor van de militaire politie, die, het huis binnen loopend, zich voor een der deuren posteerde. Toen de politie kwam werd achter die deur een der inbrekers ontdekt.. De twee anderen hadden zich in veiligheid weten te stellen. Vroeg in den morgen werden zij echter ge arresteerd. Het bleken te zijn een metselaar, een winkelbediende en een koopman, resp. 24, 23 en 22 jaar oud. De verwondingen die het dienstmeisje had opgeloopen zijn door een broeder van den G. G. en G. D. verbonden. Hedenmorgen is op de Deldenerstraat te Hengelo de automobilist van L. uit Enschede op onverklaarbare wijze ingereden op een groep je van vier wielrijders, eveneens afkomstig uit Enschede, die op weg waren naar de werk verschaffing te Wiene Ambt-Delden. Twee der wielrijders H. en D. van der. W. braken een been en E. V. en G. G. bekwamen ernstige hoofdwonden. De rijwielen werden geheel vernield. De auto kwam tegen een boom terecht en werd ook beschadigd. De gewonden zijn naar het ziekenhuis in Enschede overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Een inwoner van Vught, die nogal bemiddeld v as, had er, zoo lezen wij in de Telegraaf, geen behoefte aan zijn geld te laten rollen. Hij wist in deze onveilige tijden echter niet waar hij zijn kapitaaltje moest laten, daar hij niemand vertrouwde dan zichzelf. Dus besloot de man zijn geld, meer dan tienduizend gulden, dan maar in huis te houden. Om het veilig te stel len voor eventueele leden van het gilde der langvingers, borg hij zijn geld, uit bankpapier bestaande, in een houten kistje weg, boven het plafond van een kamer in zijn woning. Hij meende, dat het hier inderdaad veilig zou zijn. Maar hij had buiten de muizen gerekend. Want toen hij een dezer dagen zich weer eens wilde verheugen in het bezit van zijn geld, bleek het, dat de knaagdieren de mooie Nederland- sche bankbiljetten geheel hadden vernield. Er was niets meer aanwezig, dan een hoopje kleine stukjes papier. Zelfs de muizen hadden 's mans vertrouwen nog beschaamd. Het is De Nederlandsche Bank nog gelukt, uit deze snippers een waarde van ongeveer en kele duizenden guldens bankpapier samen te voegen, dat den ongelukkigen spaarder geresti tueerd kan worden. Van het overige deel van zijn spaarduitjes komt echter niets meer terecht. Naar aanleiding van de talrijke aanvragen van leden van de Groepscomité's, ouders en familieleden der Verkenners, die van 1323 April een bedevaart ondernemen naar Rome, is de gelegenheid opengesteld om een Parallelreis mede te maken en tegelijkertijd met de Ver kenners de Eeuwige Stad te bezoeken. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot aalmoezenier J. Huysmans, Seminarie Ypelaer, Ginneken. Het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft te Temeuzen in verband met de daaraan gebleken behoefte met mede werking der gemeente Terneuzen, een Binnen- vaartschool gesticht. Wij vernemen, dat thans de goedkeuring der autoriteiten te Den Haag tot het inrichten van deze school is verkregen. Wilt Gij gezond en opgewekt blijven, wilt Ge U a.s. Zondag eens echt prettig voelen. Maak het U dan tot een goede geregelde wekelijksche gewoonte den Vrijdag en den Zaterdag Ie maken tot Uw M.S.S.-dag. Neem eiken Vrijdagavond en Zaterdagavond voor t naar bed gaan één of twéé van die ver rassend werkende M.S.S.-cachels. Hel is als 't ware een wekelijksche zuive ring van al datgene, hetwelk Uw gestel in dien langen arbeids-week is gaan be zwaren: Uw ingewanden worden zacht ont last, Uw organen, Uw gestel opgefrischL Vol lust en enèrgie staat Ge nu 's Zondags morgens op, vol plannen, goed gehumeurd. Gijzelf vooral, maar ook al Uw huisgenooten zullen den prettigen weerslag vanUw goede M.S.S.-gewoonte ondervinden. Probeert het: M.S.S.-cachets (ook wel genaamd t Laxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apotheker» en drogisten en wel in blauwe ronde kokertje* of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks 60 cent. Naar wij vernemen is Woensdag het contract geteekend tusschen de combi natie van Nederlandsche Scheepswer ven, vereenigd in de Nederlandsche ver- eenigde Scheepsbouw-bureaux en de Poolsche Marine, waarbij aan de eerste partij opdracht verleend wordt tot het doen bouwen van duikbooten voor reke ning van de Poolsche marine. Deze or der beloopt, naar reeds eerder verme' werd, ongeveer ƒ5.000.000. Naar wij vernemen heeft de minister van Binnenlandsche Zaken geweigerd de Koninklijke goedkeuring op de provinciale begrooting van Limburg te bevorderen. De regeering is blijkbaar met het College van Gedeputeerde Staten van oordeel, dat het beter zal zijn tot een belastingverhooging over te gaan, inplaats van een al te groot bedrag voor 1936 te putten uit het batig saldo van den dienst van 1933. Een wijs financieel beleid gebiedt, naar het oordeel van de regeering, öf het aantal opcen ten op de hoofdsom der vermogensbelasting en Rijksinkomstenbelasting te verhoogen, öfen daaraan geeft de minister de voorkeur zoo danige bezuinigingsmaatregelen te treffen, dat de belastingverhooging daardoor achterwege zal kunnen blijven. Zooals gemeld, zullen H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana zich op 31 dezer voor eenigen tijd naar het buitenland begeven. Thans verneemt het Handelsblad, dat de Koningin en de Prinses Haar intrek zullen nemen in het Golf Hötel Iglerhof te Igls (bi) Innsbruck) Op het bureau van den honorair-vertegen- woordiger der Leipziger Messe te Amsterdam is men alreeds druk bezig sinds geruimen tijd om de Nederlandsche deelname voor te bereiden. Het bezoek van Nederlandsche zakenlieden is telkens het grootste en van de niet-Duitsche bezoekers der Leipziger Messe levert Nederland immer het grootst getal. Geen wonder dus dat er weer heel wat arbeid verzet wordt om de Ne derlanders en de Nederlandsche belangen te die nen. Hoewel de voorjaarsbeurs de drukste is en zich het meest er voor eigent is toch de deelname van Nederlandsche fabrikanten ditmaal niet zoo danig als bij de herfstmesse toen een collectieve Nederlandsche inzending was voorbereid, die misschien echter ebn te sterk karakter van ten toonstelling bezat.... wat de Leipziger Messe in 't geheel niet is. Leipzig blijft het historisch geworden samen- stroomingspunt van den wereldhandel. Een jaar geleden waren 19 naties vertegenwoordigd, nu zijn reeds 25 landen toegetreden. En de nande- laren komen uit alle werelddeelen. De Voorjaars Messe wordt geopend op 1 Maart. Dr. Kohier is er weer de groote organisator, de energieke stuw kracht van. Gistermiddag tegen 2 uur kwam de 15.000ste bezoeker(ster), een dame, op de Maris-tentoon- stelling te Den Haag. Dr. van Gelder en dr. Knuttel hebben haar opgewacht en toegespro ken, en haar ter herinnering een toegangsbe wijs tot het museum voor het geheele jaar aan geboden, benevens een exemplaar van den ca talogus der schilderijen en een van dien van de Maris-tentoons telling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5