25ste Auto-tentoonstelling het R.A.I.-gebouw m Kondylis plotseling overleden De toestand in het Verre Oosten Het nieuws van heden MIN. GELISSEN VERRICF1 PLECHTIGHEID Nieuwe kabinet in Egypte Dui tsch-J apansche verhouding Oostenrijk en de Habsburgers HET STANDBEELD VAN DEN H. DON BOSCO DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 31 JANUARI 1936 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19773 Aantal auto's neemt af, constat teert de heer Lang 1935 slechtste jaar! Geruchten over een toenadering tusschen Japan en China Versterkingen aan de Mongoolsche grens Het bankschandaal in Zweden Men vreest ontdekking van nieuwe verd uisteringen Spoorwegongeluk in Amerika Acht dooden en talrijke gewonden te zamen met de locomotief ln de rivier gestort zijn, niet gelicht zijn. Het Weer Waarschijnlijk tot 2 Mei, den dag der verkiezingen, in functie Memorandum aan den Volkenbond De zitting der Fransche Kamer De voortzetting der debatten De pers over Sarraut's verklaring Een defensief vriendschapsverdrag tot stand gekomen? Spoedige restauratie der monar chie niet te verwachten Een onderhoud met Roosevelt Amerika's neutraliteit ten opzichte van Italië ik BELGRADO, 31 Jan. (Reu- ter) Uit Athene wordt aan het agentschap Avala gemeld, dat Kondylis plotseling is overleden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Het bondsparlement in Zwitserland De zaak-Hauptmann NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. rnededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Onder groote belangstelling, mede uit officieele kringen, heeft heden middag de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, Z. Exc. Prof. Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen, in het gebouw der R.A.I. aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, de 258te automobieltentoonstelling geopend. Het was de voorzitter van de RAI, de heer Leonard Lang, die de autoriteiten en andere genoodigden welkom heette en in het bijzonder den minister dankte voor den steun, aan den Nederlamdschen automobielhandel verleend, door zijn bereidverklaring de openingsplechtig heid te willen verrichten. De R.A.I.-tentoonstelling wordt zoo zeide spr. verder in de kringen van onzen handel min of meer beschouwd als de aanvang van een nieuw verkoopseizoen. En het is dan ook te begrijpen, dat wij ons allen de vraag stel len: „Wat zal dit nieuwe seizoen ons brengen?" Een vraag, waarop het antwoord eerst later zal blijken, doch door het organiseeren dezer tentoonstelling trachten wij dit antwoord in voor den Nederlandschen automobielhandel gunstigen zin te beïnvloeden. Toen het besluit, om in 1936 weder een automobieltentoonstelling te houden, was gevallen, heb ik mij, aldus de heer Lang, afgevraagd, hoe de handel op dit besluit zou reageeren, of deze handel ten volle zou medewerken, de uitvoering van dit be sluit mogelijk te maken op de wijze als voor het welslagen noodig is. Het antwoord op deze vraag geeft de straks te openen tentoonstelling, welke ten duidelijkste de grootsche wijze, waarop het bestuur bi) zijn streven werd gesteund, demonstreert. Dit wijst op vertrouwen in de toekomst en zulks stemt hoopvol in de, ook voor den auto mobielhandel, zeer ongunstige tijdsomstandig heden. Ook deze, tot voor enkele jaren bloeien- Minister Gelissen de tak van handel lijdt in hooge mate aan de algemeene ziekte dezer crisistijden, zooctat krachtige saneeringspogingen zullen moeten worden gedaan om wellicht onherstelbaar ver der onheil te voorkomen, en waarbij de mede werking der Regeering bezwaarlijk zal kunnen worden gemist. Het jaar 1935 is, tot nu toe, zeker het slecht ste jaar geweest, dat de automobielhandel en alles, wat met dien handel verband houdt, heeft medegemaakt. Dit is niet uitsluitend een recht- streeksch gevolg der nog steeds voortdurende algemeene crisis: ook de excessieve heffingen, welke den gebruikers van automobielen werden opgelegd en welke ook in 1935 nog werden ver zwaard, hadden een ongunstigen invloed op den verkoop van automobielen. Wij moeten uitsluitend als gevolg van deze iaatstgenoemde omstandigheid constateeren, dat de toename van het aantal automobielen in Nederland thans reeds aan het afnemen is, een ernstig verschijnsel, omdat de dichtheid van automobielen, d.w.z. het aantal automobie len per bijvoorbeeld 100 inwoners in Neder land nog lang niet gelijk is aan die van andere economisch ontwikkelde landen. En, indien dit verschijnsel blijvend zou zijn, zou zulks betee- kenen, dat Nederland den achterstand bij die andere landen niet alleen niet inhaalt, doch zelfs vergroot. Een, niet alleen voor het motorverkeer, verontrustend feit! De 25ste RAI-tentoonstelling is gelukkig, in haar uiterlijk, geen weerspiegeling van deze weinïg opwekkende omstandigheden. Zij de monstreert veeleer het volle vertrouwen op betere tijden. Zooals gezegd, 1935 was een zeer ongunstig jaar, dat echter het vertrouwen in de toekomst niet heeft vernietigd. En vol moed en hoop wordt het nieuwe seizoen nu weer met deze tentoonstelling ingezet, ter bevordering van het gebruik van motorvoertuigen. De Minister heeft hierna de tentoonstelling geopend verklaard. TOKIO, 31 Jan. (A.N.P.) Hier doen geruchten de ronde, volgens welke de verhouding tusschen China en Japan be langrijk beter zou zijn geworden. De Chineesche regeering zou er in hebben toegestemd, een ambassadeur te Tokio te be noemen, die Japan gunstig gezind zou zijn, terwijl ook Japan een nieuwen ambassadeur te Nanklnk zou benoelnen. Deze belde diplomatieke vertegenwoordigers zouden de instructie krijgen, te streven naar verwezenlijking van het Japansche program be treffende samenwerking met China. Het hoofdkwartier van het Japansche Kwantoeng-leger te HsInking heeft het ministerie van oorlog medegedeeld, dat versterkingen zijn gezonden naar de grens tusschen Mandsjoekwo en Bulten-Mongo- lië bij Mandsjoeli, waar de toestand ernstig blijft. TOKIO, 31 Jan. (A.NP.) Uit Hsinking ver luidt dat generaal Doihara, de chef van den speciaien militairen dienst te Moekden, den hem aangeboden post van eersten adviseur van den politieken raad van Hopel en Tsjahar te Pei- ping zal aanvaarden. STOCKHOLM, 30 Jan. (Reuter). Het groote bankschandaal, waarbij de bankier Palm betrok ken is, neemt steeds grooter omvang aan. De verduisterde gelden, die Palm van zijn cliënter ontvangen hseft, zouden meer dan één millioen kronen bedragen. Daar echter de omvang van zijn verduistering nog niet volledig bekend is vreest men nog voor onaangename verrassinger te komen staan Bij het Internationale ruitertournooi te Berlijn won de Poolsche majoor Lewicki (rechts), terwijl de Zweedsche luitenant Bauer (links) tweede werd NEW YORK, 31 Jan. (D.N.B.) In de nabij heid van het stadje Sunbury in Pennsylvanië L een sneltrein op de brug over de Susquehanna ontspoord met het gevolg, dat de locomotief, de bagagewagen en een slaapwagen in het ijs koude vater stortten. Drie andere wagons vielen langs een steile heUing en bleven aan den voet van den spoor- c' k liggen. De dwarsliggers vatten vlam en weldra stond geheele brug in brand. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door de hevige koude (het was 27 graden celsius onder nul). Ongeveer een uur na het ongeluk waren acht dooden geborgen. Het aantal gewonde: bedraagt volgens tot dusver ontvangen berichten dertig. Men vreest, dat zich in de in de rivier gestorte wagons nog meer omgekomenen bevinden. SUNBURY, 31 Jan. (Reuter)Het ïs tot dusver onmogelijk gebleken het aantal slachtoffers .ast te stellen van de ontsporing van den expresstrein „William Porter"' zoo lang de twee rijtuigen, die H VERWACHTING: Matige, tijdelijk j| H krachtige, Westelijke tot Zuidelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, af en toe regen, aanvankelijk zachter. H Hoogste barometerstand: 7642 te La Coruna. Laagste barometerstand: 739.8 te Stornoway. Zon op 7.46, onder 4.41. Licht op 5.11. H Maan op vjm. 10.14, onder v.m. 127. H Volle Maan 7 Februari 1129 v.m. piiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifH KAIRO, 30 Jan. (Reuter). De leden van het nieuwe kabinet zullen Vrijdagmiddag door koning Foead in audiëntie worden ontvangen en beëedigd. Voorts zal morgen de wet worden afgekon digd aangaande de afvaardiging voor de on derhandelingen met Engeland, welke op 15 Fe bruari zullen beginnen. Het kabinet is belast met de voorbereidende regelingen. Het verluidt, dat de delegatie uit zes leden van de Wafd-partij en vijf leden van het Na tionale Front zal bestaan. Waarschijnlijk zal het nieuwe kabinet in functie blijven tot 2 Mei a.s., den dag der parlementsverkiezingen. De nieuwe minister-president Al: Maher Pasja verklaarde tegenover den correspondent van de Dally Telegraph te Kairo, dat alles in het werk zou worden gesteld teneinde een gunstige atmospheer te scheppen voor de be sprekingen, die eerstdaags zullen worden ge voerd inzake het sluiten van een nieuw Britsch Egyptisch verdrag. Onze taak, aldus de premier, is het deze onderhandelingen voor te bereiden en later de verkiezingen te organiseeren. Deze zullen naar ik hoop op 2 Mei plaats vinden. Het genootschap „Jong Egypte" heeft een memorandum gezonden aan den secretaris generaal van den Volkenbond, waarin hem wordt verzocht Egypte uit te noodigen tot den Bond toe te treden. Dit toetreden is tot nu toe door Engeland verhinderd, aangezien Egypte zijn rechten op den Soedan niet wilde prijsgeven. De wereld kan evenwel niet toe staan, dat Engeland op deze wijze den Bond tyranniseert Indien men Egypte in zijn staat van kuituur en bestuur minder acht dan Abes- sinië, dan moet men dit openlijk zeggen. Egypte is een souvereine en onafhankelijke staat, welke alle voorwaarden van artikel 1 van het Volkenbondspact vervult. Egypte heeft de in Genève besloten sanc ties tegen Italië toegepast, hoewel het met dit land vriendschappelijke betrekkingen onder houdt, om zijn goeden wil voor den vrede en de internationale solidariteit te bewijzen. In tegenstelling met alle andere landen heeft Egypte gelegenheid gekregen deel te nemen aan de besprekingen van deze kwestie te Genève, welke sterk zijn belang raken. PARIJS, 30 Jan. In het verdere verlooo van de Kamerdebatten verdedigde Herriot zich tegen de vele aanvallen, die den laabsten tijd op hem gericht rijn. Na hem voerde de rechtsche afgevaardigde Vallat het woord. Deze oefende zeer scherpe critiek op de nieuwe regeering, waarin hij geen enkel goed element kon ontdekken. Hij ging zelfs zóó ver de kabinetsleden een voor een onder handen te nemen, waarbij hij herhaalde malen onderbroken werd door luide lachsalvo's. Zelfs de aangevallenen stemden, evenals hun partijvrienden herhaaldelijk met de algemeene vroolijkheid ln. Even voor 9 uur werd de ritting verdaagd tot Vrijdagmorgen ter voortzetting van de debatten over de regeeringsverklaring. Voor de verdaging hadden nog een radicaal socialist en twee communisten het woord ge voerd. Bij de debatten kreeg men herhaalde lijk den indruk, dat verschillende afgevaardig den met hun redevoeringen eigenlijk reeds de verkiezingscampagne openden. De regeeringsverklaring van Sarraut wordt ln de Parijsche pers slechts in beknopten vorm besproken. In het algemeen zijn de bladen van oordeel, dat de verklaring niet veel afwijkt van die van alle andere regeeringen. De „Petit Pa- risien" meent, dat de geheele zitting van de Kamer niet als „groote zitting" gekenmerkt kan worden. De „Oeuvre" ziet geen enkele verrassing in de regeeringsverklaring en schrijft, dat men van een regeering van verzoening en republikein- sche waakzaamheid niet anders had kunnen ver wachten, vooral niet zoo kort voor de verkie zingen. De .Figaro" zegt, dat de regeeringsverklaring van Sarraut ook door Laval had kunnen zijn voorgelezen. De socialistische „Populaire" is het in groote trekken met den premier eens, doch mist de noodige helderheid in de verklaring en geeft uiting aan de hoop, dat Sarraut deze leemte zal aanvullen bij de beantwoording der verschil lende interpellaties, die vandaag worden ge houden. De bladen apprecieeren het bijzonder, dat de I v sÉPi '."i"„J Het gebouw van waaruit alle berichten betreffende de Olympische winterspelen te Garmisch-Partenkirchen voor alle landen zullen worden verspreid regeering vastbesloten is, gebruik te maken van de wetten tot handhaving van ox-de en rust. Men is er van overtuigd, dat de minister-presi dent op een meerderheid kan rekenen. De so cialisten zullen voor het kabinet stemmen en daarmede is de overwinning verzekerd. Som mige bladen wijzen er tevens op, dat de steun der socialisten niet zonder tegenprestatie kan zijn verkregen, zoodat het waarschijnlijk is, dat Sarraut in mindere of meerdere mate afhankelijk wordt van de socialistische fractie. PARIJS, 31 Jan. (Reuter) In de „Oeuvre" schrijft madame Tabouis: Wij zijn in staat te verklaren, dat od 4 Januari jj. te Tokio tusschen den minister van buitenlandsche zaken van Japan en den Duitschen ambassadeur een „vriendschapsverdrag met de elementen van een defensief verbond" is onderteekend. LONDEN, 31 Jan. (Reuter). De diploma tieke redacteur van de Daily Telegraph, die een onderhoud tusschen prins Starhem berg en Aai-tshertog Otto von Habsburg te Steenockerzeel, na of voor het verblijf van den vice-kanselier te Parijs, zeer waar schijnlijk acht, schrijft: Het zou niet juist zijn te meenen, dat de bedoeling van deze ontmoeting een spoedige restauratie der mouarchie zou zijn, het gaat hier juist om het tegendeel. Tijdens de besprekingen te Londen heeft prins Starhemberg verklaard, dat hij en do leden van het huis Habsburg van meening zijn. dat deze restauratie practisch voor verscheide ne jaren nog niet gewenscht is. De medewerker schrijft verder: de Oos- tenrijksche legitimisten en de regeering zijn overtuigd, dat een ontijdige poging van den aartshertog ernstige nadeelen zou opleve ren voor de Midden-Europaesche politiek, die zy willen volgen. Deze is gebaseerd op het feit, dat men thans begrijpt, dat een zoo hecht mogelijk verbond tusschen de klei ne Midden-Europeesche staten hun eenige kans vormt om er het leven af te brengen. WASHINGTON, 31 Jan. (Stefani) Presi dent Roosevelt heeft een der leden van de Ita- liaansche kolonie, Generoso Pope, den eigenaar van de te New York verschijnende Italiaansche bladen „Progresso" en „Corriere dl America een onderhoud toegestaan inzake de neutrali teit der Amerikanen in het Italiaanseh-Abessi- nisch conflict. In dit onderhoud verklaarde Roosevelt: „Zegt aan de Italianen, dat onze neutraliteit nooit zal neerkomen op discriminatie ten nadeele van Italië en ten gunste van andere landen. Indien Engeland, Frankrijk, Duitschland of Japan zich in oorlog bevinden, zullen zij op dezelfde wijze behandeld worden. Italië zal als voorheen alle bij ons kunnen koopen wat het verlangt, behal ve materialen, die als oorlogs-contrabande wot- den beschouwd. Het gemiddelde der aankooper. zal worden berekend, niet op basis van de aan- koopen in de crisisjaren, doch van die in de voorgaande jaren. Slechts indien de aankoopen van Italië aanleiding zouden geven tot tegen de Vereenigde Staten gerichte protesten, die oorlogsgevaar zouden kunnen scheppen, zal de Amerikaansche regeering beperkingen toepas- Kondylis zou tengevolge van een beroerte zijn gestorven, welke hem trof juist op het oogenhlik, dat hij een onderhoud had met den afge vaardigde Merkoeris. Georglos Kondylis was voor Griekenland een begrip. Zijn portret hangt in het buis van iederen rechtgeaarden Griek thans. Hij was politicus en militair in één stuk. Een energiek man. Hij was de zoon van een armen boer. Na een harde jeugd koos hij als beroep het wapen- handwerk. Hij nam deel aan alle Balkanoor logen, onderscheidde zich door bijzondere dap perheid, werd verschillende malen gewond en kreeg den rang van luitenant. Toen in 1916 Venizelos de regeering der natio nale verdediging vormde, bevond zich Kondylis. reeds kapitein geworden, onder de meest en thousiaste aanhangers. Later werd hij diens bitterste tegenstander. De nederlaag in Klein-Azië na den wereld oorlog kostte de monarchie den troon. Majoor Kondylis trad nu in de politieke arena en vorm de met Pangalos, Piastrias en Cnoatas een streng republikeinsch front. In 1924 werd hij brigade generaal. Kort daarop trad hij weer uit den dienst en stichtte de radicaal-nationale partij. Hij werd, tot groote ontevredenheid van Venize los, leider dezer party. „Kondylis is het meest gecompliceerde karakter, dat ik ooit heb ont moet," zeide Venizelos eens in het parlement, „hij is hard als een rotsblok en onontvankehjk voor elke beïnvloeding." In het jaar 1925 nam Kondylis de portefeuilles van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog aan In dit jaar bracht hij ook den dictator Pangalos ten val. Dan verklaarde hy allen Griekschen partyen den stryd op leven en dood, om voot Griekenland den weg te banen naar den party- loozcn staat. Hy begon met zyn eigen party te ontbinden en met te weigeren als candidaat op te treden voor het parlement. De verdere poli tieke ontwikkeling van Griekenland deed Kon dylis echter inzien, dat de verwerkeiyking van zyn gedachte nog niet mogeiyk was. Toen was hy wel gedwongen, zyn party weer op te bou wen, om tegen het ontaarde parlementarisme actief te kunnen optreden. In 1933 is hy weer, na den val van Venizelos, minister van Oorlog in het kabinet Tsaldaris. In Augustus 1934 werd Kondylis levensgevaar- ïyk ziek tengevolge van een vergiftiging, waar van de oorsprong tot heden toe nog niet is ont dekt. Toen op 1 Maart van dit jaar in Athene en Saloniki de Venlzelistische onlusten uitbraken, bevond de regeering-Tsaldaris zich in een oui- tengewoon moeiiyke positie. „Geef mij algemeene volmacht", zeide Kondylis, „ik zal óf zegevieren óf ter dood worden veroordeeld en gefusilleerd 1" Kondylis overwon en kwam aan de laatste etap pe van zijn loopbaan, in verloop waarvan de arme boerenjongen uit den Peleponnesos van sergeant tot regent van Griekenland opsteeg en tot de trappen van den troon opklom, dien hy zelf voor zyn volk wederom had opgericht. Toen het plebisciet ten gunste van het koningschap was uitgevallen en de koning naar Griekenland was teruggekeerd, was het een groote teleurstelling voor Kondylis, dat hij niet als eerste minister werd beroepen. Hy had een soort dictator willen worden naast den koning. Wilde de koning werkelijk koning zt)n, dan kon hy aan het streven van Kondylis niet voldoen. Plotseling werd het stil om Kondylis Vóór de pas gehouden verkiezingen gingen er geruchten rond, dat hy een staatsgreep tracht te te volvoeren. Er werden eenige officieren gevangen genomen. Van Kondylis hoorde men niet meertot nu de tilding van zyn plotseling overlijden ons eewerd. HAARLEM TGL.10070 - UEEMSTEDE TEL.Z9280 De plechtige onthulling van het standbeeld van den H, Don Boeco in den St. Pieter te Rome. He>t nieuwe kabinet in Egypte zal waarschijn lijk tot 2 Mei, den dag der verkiezingen, in functie blijven. Spoedige restauratie der monarchie in Oos tenrijk niet te verwachten. Een vriendschapsverdrag met de elementen van een defensief verbond zou tusschen Japan en Duitschland gesloten zijn. Amerika's neutraliteit ten opzichte van Italië. De 25ste R.A.I. door Minister Gelissen geopend. Toewijding van het bisdom Haarlem aan de H. Maagd. De Eerste Kamer over het wetsontwerp tot ver laging van de openbare uitgaven voor het onder wijs. Verlaging van de heffing op spijsolie ingaande 3 Februari. VATICAANSTAD, 31 Jan. (Reuter). He denmorgen is in de basiliek van St. Pieter in tegenwoordigheid van tienduizend balil- la's en jeugdige Italianen, den minister van Onderwijs, de Vecchi, het diplomatieke corps en tal van andere autoriteiten, op plechtige wijze het standbeeld onthnld voor den stichter der Salesianen, den H. Don Bosco, dat geplaatst is in een 17 meter hooge nis boven het bronzen standbeeld van St Petrus. De Pauselyke Staatssecretaris, Kardinaal Pa- celli, wydde persooniyk het beeld, terwyi een adres aan den Paus werd voorgelezen waarin dank wordt gebracht voor de heiligverklaring van den grooten Italiaan Don Bosco, die de geheele wereld zijn werk van liefdadigheid en opvoeding der jongelingschap deelachtig heeft doen worden. BERN, 31 Jan. (Reuter). Vanmorgen is de buitengewone Januari-zitting van het bondsparlement geëindigd. Met groote meerderheid van stemmen heb ben de beide kamers met enkele wyzigingen het financieele program der regeering. dat vier weken lang het onderwerp der besprekingen is geweest, goedgekeurd. Het financieel program, dat beoogt evenwicht te brengen in de staatsrekeningen en de reke ning der bondsspoorwegen, zal een netto be drag opleveren van 127 millioen francs, t. w. aan besparingen 58 millioen en aan nieuwe ont vangsten 69 millioen. Het ontwerp zal onmid dellijk ln werking treden. TRENTON (New Jersey), 30 Jan. (Reuter) De gouverneur van den staat New Jersey heeft vandaag het hoofd van de staatspolitie opge dragen voort te gaan met een grondig en on- partydig onderzoek naar alle kwesties, welke verband houden met de ontvoering van het zoontje van Lindbergh. Hoffmann heeft verklaard niet te gelooven, dat dez« misdaad door slechts een enkel per soon zou zyn gepleegd; hieraan voegde hy toe, dat de voornaamste getuigen en de aanklagers dat met hem eens zyn. Het feit. aldus Hoffmann, dat anderen by de zaak betrokken zijn, is nog geen ontlasting van beklaagde Hauptmann. Stand op Vrijdag 12 uur: 743.0 .Vorige stand: 744.e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1