Sarraut behaalt meerderheid De toestand aan het front in Tembien I Sombere woorden uit Italië Het nieuws van heden STEMDWANG BIJ DE SOCIALISTEN De overwinning van Sarraut ZORGEN VAN BADOGLIO DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 1 FEBRUARI 1936 AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 INSTITUUT E.N.S.A.I.D. ttr™; Vage regeerings verklaring Japansche minister van onderwijs overleden Geen nieuw kabinet in Griekenland Sophoelis meentdat men moet wachten tot half Maart De civiele luchtvaart in Engeland Een subsidie van anderhalf millioen pond Het Weer DU COMMERCE MAXIME-MONSONOFF De verrassend groote meerderheid leverde veel stof tot commen taar in de bladen f m i Scheepsbotsing Tusschen Russisch en Italiaansch schip De „doodende straal" Voor normale menschen inder daad doodelijk 50.000 man Alpentroepen zullen in het vervolg in deze bergstreken moeten strijden Abessinië meldt een groote overwinning Een onheilspellend artikel in de „Popoio d'Italia", gericht tot de Europeesche studenten Geïnspireerd door den Duce zelf? De moeilijkheden met het Donaupact Diplomatieke besprekingen te Parijs De koning van Italië verleent gratie Aan twee Tirolers die een soldaat vermoordden EEN EN ZESTICSTE JAARGANG No. 19775 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Door trein overreden en gedood Lijk van onbekenden man op de spoorlijn gevonden Het tragisch einde van pikeur de Vlieger Autonomistisch gene raal terechtgesteld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het mooiste geschenk voor Dames en Meisjes is: le. Het boek Practisclie Handleiding voor het ver vaardigen van alle Dames-, Kinder- en Jongensklee- ding a 12e. Garneeren en Afwerken van Mantels en Japonnen 2.50; 3e. Het Patronenboek in mod. kleuren 4060 3.50; 4e. Het Boek Moderne Sier kunst 3.o 1. 2. 3, 4 doorhalen wat niet verlangd wordt. RHN MODEVAKSCHOOL E. N. S. A- I. D. LJX/il Tolsteegsingel 54 Utrecht Naam: Adres Het snel in. elkaar gezette kabinet- Sarraut heeft een meerderheid van bijna honderd stemmen in de Kamer behaald. Een gedeelte der socialisten heeft „contre-coeur" en onder uitdrukkelijk protest vóór de regeering, waarin het geen vertrouwen kan hebben, gestemd, omdat de partijdiscipline het daartoe dwong. De socialistische partij heeft dezen stemdwang voorgeschreven, omdat zij vóór alles een terugkeer van den door haar gehaten Laval, welke door een val van Sar raut mogelijk zou worden, wilde verijdelen. Zij heeft daarvoor over het bezwaar moeten heen stappen, dat er, volgens de qualificaties van haar leider Léon Blum, in de regeering twee vertegenwoordigers van „de clericale en pa- tronale reactie" in de regeering zitting hebben, n.l. Nicolle en Thellier. Van den anderen kant echter heeft Sarraut in de toelichting op zijn regeeringsverklaring de socialisten en het „Front populaire" gerustgesteld ten aanzien van zijn voornemens betreffende de actie der rechtsche strijdhonden en de buitenlandsche politiek. Hij heeft daarmee hun oppositie af gekocht, doch in het rechtsche kamp, waar men toch al niet bijster goed over hem te spreken was, veel verbittering en tegenstand gewekt. In gematigd rechtsche kringen neemt men het Sarraut kwalijk, dat hij een nogal heterogeen kabinet heeft samengesteld, dat in zijn tendenz van den eenen kant Laval's poli tiek schijnt te willen voortzetten en van den anderen kant te zeer „liebaugelt" naar links. Men vraagt er zich af, waarom Laval het veld moest ruimen voor den zeker minder bekwa men Sarraut, indien er aan de politieke rich ting nauwelijks iets veranderd zal worden, en men vertrouwt er de eigenlijke bedoelingen van Sarraut allerminst, omdat hij zich zoo in schikkelijk heeft willen toonen tegenover het Volksfront, dat verantwoordelijk dient gesteld te worden voor de buiten-parlementairen druk, waaronder de regeering-Laval op een voor Frankrijk hoogst ongelegen komend oogen- blik bezweek. De uiterste rechterzijde, welke reeds op Laval gebeten was, is dat natuurlijk in nog veel sterkere mate op den meer naar links lonkenden Sarraut, die van het marxis tische front een welwillende behandeling heeft ondervonden als geen van zijn onmid dellijke voorgangers. In zijn korte en in zeer algemeene termen vervatte regeeringsverklaring heeft Albert Sarraut, nog niet wetend, hoe de meerder heid gekleurd zou zijn, welke hij verhoopte, zich angstvallig op de vlakte gehouden om te kunnen zwenken naar elke richting, welke tij dens de debatten de kans op het meeste succes biedende zou blijken. Uit deze regeerings verklaring kan men van alles lezen, maar wei nig positiefs. Het argument, dat géén ver strek kende doeleinden onder de oogen gezien be hoeven te worden, omdat zijn regeering slechts een overgang naar een nieuwe wetgevende pe riode dient te vormen, welke straks na de ka merverkiezingen zal worden ingezet, is voor de beperktheid en de bewuste vaagheid der re geeringsverklaring niet afdoende. Immers, de politieke ontwikkeling gaat snel en in het kortste tijdsbestek kan zich tegenwoordig de dwingende noodzakelijkheid van het nemen van ernstige principieele en wel degelijk ver strekkende beslissingen voordoen. Intusschen blijft het de vraag, of Sarraut het tot aan de nieuwe verkiezingen zal kunnen uithouden. Zéér positief was Sarraut's verklaring betref fende het handhaven en verdedigen van den franc. De Fransche methode om den vrede te waarborgen door de nationale verdediging zoo krachtig mogelijk te maken, is reeds zoo vaak en niet alleen van Fransche zijde aangeprezen, dat zijn uitlatingen daaromtrent geen bijzonde ren indruk konden wekken. De eerbiediging van de internationale ver plichtingen en de bevordering van de collectieve veiligheid volgens de principes van den Vol kenbond werden door Sarraut twee onveran derlijke eischen genoemd voor het instandhou den van den vrede, maar van den anderen kant pleitte hij voor een geest van „vriend schappelijk begrip" bq de regeling van het Ita- liaansch-Abessinisch geschil. Door opvallend een hand uit te steken naar Duitschland heeft hij blijkbaar de vrees willen wegnemen, dat hjj Laval in dit opzicht niet zou volgen. Hij deed een beroep op het volk alle avonturen achterwege te laten, waarschijnlijk om niet ge dwongen behoeven te worden zijn toezegging aan het „Front populaire" gestand te moeten doen en gebruik te maken van de macht om TOKIO, 1 Febr. (Beuter) De Japansche minister van onderwijs en kunsten, Matsoeda, een der bekendste leiders der Minseitopartij, is op 62-jarigen leeftijd aan een hartverlam ming overleden. Matsoeda, die zijn loopbaan als advocaat begon, werd later minister van koloniën en kreeg in 1934 de portefeuille van onderwijs en kunsten. Zijn dood beteekent een ernstig ver lies voor de Minseito-partij, vooral met het oog op de aanstaande verkiezingen. de* rechtsche strijdhonden te ontbinden, waar toe de regeering-Laval onder druk van links slechts de mogelijkheid heeft geschapen. Hoe vreemd het ook moge klinken, Sarraut is erin geslaagd, zoowel Duitschland als Italië als het Volksfront en de republikeinen en de Volken bondsaanhangers eenigermate gerust te stellen. Slechts den tegenstand van rechts heeft hij niét vermogen te overwinnen. De practijk zal moeten aantoonen, hoe de vage en algemeenè termen der regeeringsverklaring op verschillen de punten zullen moeten worden uitgelegd, maar dat links daarop méér invloed zal doen gelden dan rechts, lijkt voorshands meer dan waarschijnlijk. ATHENE, 31 Jan. (Reuter). Na zijn on derhoud met den koning verklaarde So phoelis, de leider der Venizelisten, dat hij van den koning geen opdracht had gekre gen een kabinet samen te stellen. Hij zeide voorts den koning' te hebben mede gedeeld, dat men naar zijn meening tot 12 Maart zou moeten wachten met het bijeenko men van het parlement, aangezien geen en kele partij bij de verkiezingen een meerderheid heeft verworven. In de Kamerzitting zal men bij de verkie zing van een Kamervoorzitter de sterkte der partijen leeren kennen en kunnen "constatee- ren, wien opdracht moet worden gegeven tot vorming eener regeering. Intusschen kan De- merdzis de loopende zaken blijvn afdoen, aldus Sophoelis. Vandaag is de tekst gepubliceerd van een nieuwe wet op het luchtverkeer, waarin een subsidie is opgenomen voor de Engelsche ci viele luchtvaart ten bedrage van anderhalf millioen pond sterling. H VERWACHTING: Matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar be- wolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, weinig verandering in tem- - peratuur. Hoogste barometerstand1: 759.6 5 te Isafjord. Laagste barometerstand: 737.8 jË te Lerwick. S Zon op 7.44, onder 4.45. Licht op 510 S Maan op v.m. 10.50, onder v.m. 2.58 Volle Maan 7 Februari 11.39 v.m. Vanaf 1 Febr. brengen wij het gevierde RUSSISCHE SHOW-ORKEST UITGEBREIDE DINERS vanaf 1.25 DAGSCHOTELS met soep vooraf 75 ct. Zalen beschikbaar voor partijen en vergaderingen. Zaterdags en Zondags gedurende het concert geen consumptieverhooging. PARIJS, 1 Febr. (Reuter) De ver rassend groote meerderheid, die de nieu we Fransche regeering in de Kamer heeft behaald, levert de Fransche pers veel stof tot commentaar. De bladen van rechts zijn verbitterd en vreezen, dat de groote invloed, dien de socia listen en het geheele Volksfront op de regee- ring hebben, bij de aanstaande verkiezingen den rechtschen partijen nadeel zal berokkenen. Deze vrees komt in hoofdzaak voort uit de verklaring van Sarraut, volgens welke bij de verkiezingscampagne de radiozendtijd gelijke lijk ter beschikking van de afgevaardigden van alle groepen zal staan. De „Jour" schrijft, dat de regeering zich heeft overgeleverd aan communisten en soci alisten, hoewel geen enkel politicus uit een dier groepen zitting in het kabinet heeft. De „Matin" is van meening. dat de meerder heid, die Sarraut heeft behaald, geen beteeke- nis meer zal hebben, wanneer gestemd zal moeten worden over een militaire wet of over ffiilijfeiOT Wm Storm op zee! Prachtige foto van den woeligen Atlantischen Oceaan, waar over de vorige week een storm raasde Mussolini inspecteert de eerewacht steenlegging van de der fascistische militie bij de eerste te bouvjen fïlmstad een begrooting. intusschen schijnt het, dat de meerderheid een nieuwe regeeringscrisis wil vermijden. De situatie is echter onduidelijk, aldus het blad, daar de meerderheid te groot is. In de 361 stemmen, die de minister-presi dent heeft verworven, schuilen namelijk twee „meerderheden" naast elkaar, die van de z.g. nationale concentratie en die van het Volks front. De „Oeuvre" verheugt zich over de nederlaag der rechterzijde. De onruststokers, aldus het blad, die Frankrijk in naam der nationale een heid in een oorlog wilden brengen, hebben zich een zwaren slag zien toebrengen. Men had dat succes van Sarraut kunnen verwachten, want hij heeft het land geen wonderen beloofd, doch slechts een aantal zeer eenvoudige verplichtin gen op zich genomen. De „Populaire" is er over voldaan, dat Sar raut verschillende verlangens der socialisten ondubbbelzinnig heeft ingewilligd. De regee ring, die zich heeft aangekondigd als een re geering van verzoening en waakzaamheid, heeft na het antwoord van Sarraut aan Leon Blum aan waakzaamheid gewonnen, wat zij aan ver zoening wellicht heeft ingeboet. LONDEN, 31 Jan. (Reuter). Voor Dunge- ness in Kent zijn in dichten mist het 5000 ton metende Italiaansche schip „Fedora" en het 2000 ton metende Russische schip „Pravda" met elkaar in botsing gekomen. De botsing ver oorzaakte slechts materieele schade van be trekkelijk geringen omvang. De admiraliteit heeft order gegeven het schip te stuwen. De poging 'had hedenavond echter geen succes. Aan deze order, aldus seint Reuter nader, behoeft geen bijzondere betee- kenis te worden gehecht, daar het hier slechts gaat om de kwestie der schadevergoeding. URBANA, 1 Febr. (Reuter). Vandaag is in een van de laboratoria van de universiteit van Illinois een „doodende straal"-installatie gecon strueerd. Deze „doodende straal" zal ook de mogelijkheid bieden menschenlevens onder bij zonder omstandigheden te redden. Dr. Kruger heeft de machine ontworpen. De straal is veertien maal „doodelijker" voor men- schelijke wezens dan X-stralen. De straal bestaat uit neutronen, welke de witte bloedlichaampjes vernielen. Voor een normaal persoon zullen de stralen doodelijk zijn. Dr. Kruger verklaart, dat de uitwerking op per sonen, die lijden aan een bepaalde ziekte, waar bij de witte bloedlichaampjes zich zeer snel ver menigvuldigen, gunstig is. ROME, Vrijdagavond. In vervolg op do mededeeling, dat een nieuwe lichting Alpentroepen en 'een regiment artillerie zijn gevormd, wordt thans bericht, dat deze troepen reeds naar de koloniën zijn vertrokken. Dit beteekent, dat m<jBr dan 50.0100 man Alpentroepen binnen een maand tijd naar de koloniën zijn vertrokken. Daaruit blijkt, dat maarschalk Badoglio in het vervolg gebruik zal maken van soldaten, die gewend zijn aan den strijd in bergachtige streken en van inheemsche troepen in plaats van de troepen, die hij tot nu toe tot zijn be schikking heeft gehad. Eveneens wordt gemeld, dat de reserve officieren van de luchtmacht van de lichting 1S12 weer voor onbepaalden tijd onder de wapens zijn geroepen met het oog op den „dringenden toestand". Het feit, dat 10.000 man carabinieri (mi litaire politie) naar de koloniën zullen worden gezonden, bewijst eveneens met hoeveel zorg de Italianen de toekomst be zien. Deze politie zal het veroverde gebied be waken en de bestaande politieposten verster ken. Het corps carabinieri, die hun faam heb ben te danken aan de dagen, dat Sicilië in handen der bandieten was, zal geheel worden gereorganiseerd en uitgebreid. Men doet al het mogelijke om de manschap pen in afwachting van hun vertrek naar Oost- Afrika, in een zoo goed mogelijke stemming te brengen. Zij mogen gratis van de tram ge bruik maken, naar den Dierentuin en de bios coop gaan, op voorwaarde, dat zij zich overal in hun koloniale uniform en hoofddeksel ver- toonen. (copyright News Chronicle-ANP) Het Abessinische hoofdkwartier verklaart een volkomen overwinning te hebben be haald in wat zij den grootsten veldslag noe men, die sedert he.t begin van den oorlog heeft plaats gehad, en die gisteren ge ëindigd is. Het leger van generaal Diamanti is, naar men verklaart, geheel vernietigd, met inbegrip van de beroemde fascistische brigade „28 Oct." Er zouden honderden krijgsgevangenen zijn gemaakt en groote hoeveelheden geweren, mi trailleurs, kanonnen en met munitie bepakte muilezels zijn buitgemaakt. MAKALLE, 1 Febr. (Reuter). Een speciale correspondent van Havas heeft een rondgang gemaakt langs de eerste linies der Italianen, en vandaar den indruk medegenomen, dat de gezondheidstoestand der troepen uitstekend is. Op het oogenblik wordt vooral activiteit aan den dag gelegd door de artillerie, die o.a. Amba Aradan heeft gebombardeerd, waar men tal rijke groepen Abessiniërs had waargenomen. In den sector van Tembien is het vooral de lucht macht, die optreedt. Amba Aradan, voor welke plaats zich de rechtervleugel der Italianen bevindt, ligt op 3.000 Meter hoogte en be- heerscht het Gavat-dal. In het algemeen gesproken, schijnen de Italiaansche verdedigingslinies oninneembaar. Overal zijn krachtige versterkingen aange bracht, waartusschen prikkeldraadversperringen zijn aangebracht. De bewaking is bovendien zeer scherp, teneinde te voorkomen, dat de vijand door de linies dringt. Volgens een bericht, waarvan de juistheid niet kon worden nagegaan, zou Ras Kassa Se- bat, na in den strijd in Tembien verslagen te zijn, zich met een kleine groep terugtrekken naar de Oostelijke Danakil-vlakte, aan de uiter ste linkerzijde van de Italiaansche linies. ROME, 1 Februari (Reuter) De „Po- polo d'Italia" publiceert een niet onder teekend artikel, dat echter kennelijk door den Duce geïnspireerd is en dat getiteld is „een beroep op de studenten van Europa" Na te hebben verklaard, dat Europa steeds verder afglijdt op het hellende vlak der sanc ties, dat onvermijdelijk tot oorlog lijdt, ver volgt het artikel: „Het is niet Italië, dat den oorlog wil, dat staat vast. In zijn gedenkwaar dige rede te Bolzano heeft Mussolini uiteen gezet, dat Italië geen enkele reden heeft om een Europeesch conflict te ontketenen. De Abessinische kwestie is een koloniaal vraag stuk. Indien de sancties worden uitgebreid, zal Europa den verschrikkelijksten en den onrechtvaardigsten oorlog tegemoet gaan, dien de wereld ooit heeft aanschouwd. Wij willen dus alarm slaan en een beroep doen op de universiteitsjeugd van Europa, die thans dient te weten, aan welke zijde de ver schrikkelijke verantwoordelijkheid rust." Na te hebben verklaard, dat de sancties, in- plaats van het conflict te bekorten, het nog zullen verscherpen, vervolgt het blad: „Er zal een oogenblik komen, waarop het' embargo ontaardt in een blokkade, en een blokkade zal oorlog beteekenen, een af slachtingsoorlog in Europa, een wraakoor- log. Sommigen die mochten meenen, dat een oorlog van talrijke landen tegen Italië gemakkelijk zou zijn, vergissen zich. Italië zal zich verdedigen met zijn tanden en zijn nagels en heeft zich reeds sedert eenigen tijd er op voorbereid, om aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bie den." Het artikel besluit met een oproep aan de Europeesche jeugd om zich geestelijk aaneen te sluiten voor de Europeesche solidariteit en tegen een nieuwen oorlog. PARIJS, 1 Febr. (Reuter) De bladen hou den zich in sterke mate bezig met de aanstaan de diplomatieke besprekingen tusschen de ver tegenwoordigers der Balkanstaten, Sovjet-Rus land, Oostenrijk en Turkije, die te Parijs ver toeven of daar zeer binnenkort verwacht kun nen worden. Men spreekt de hoop uit, dat de besprekingen tenminste gelegenheid zullen geven tot het opstellen van een schema voor een Do naupact, en is van oordeel, dat de aanvankelijke moeilijkheden voor de sluiting van een derge lijk pact thans gedeeltelijk zijn pverwonnen. BOLZANÖ, 1 Febr. (D.N.B.) Uit Rome wordt gemeld, dat de koning gratie heeft ver leend aan de beide Tirolers, Paul Hofer en Hans Gufler, die ter dood waren veroordeeld we gens moord op een soldaat. Het hof van cas satie had het doodvonnis in laatste instantie bevestigd, doch dit zal thans, door de interven tie van den koning worden gewijzigd in levens lange tuchthuisstraf. Een Abessinische overwinning aan het Noor delijk front gemeld; zorgen van Badoglio. Sombere woorden in een Italiaansch persartikel, gericht tot de Europeesche studenten. Commentaar in de Fransche bladen op de verrassend groote meerderheid voor Sarraut. Benoemingen bij de paters Augustijnen. Moordaanslag te Rotterdam Comité's gevormd ter oprichting van een stand beeld voor wijlen Mgr. Dr. W. H. Nolens, In den afgeloopen nacht is op de spoorbaan GoudaUtrecht, onder de gemeente Gouda, eer- onbekende man door een trein gegrepen en gedood. Het slachtoffer had geen papieren bij zich, waaruit zijn identiteit kon worden vast gesteld. Hedenmorgen om zes uur werd het lijk, dat een ernstige wonde aan het achterhoofd had, doch niet verminkt was, door een rangeer der gevonden. Onder politietoezicht is het naar het Van Iterson-ziekenhuis overgebracht. Omtrent het tragische ongeval bij Heemstede vernemen we nog dat de heer Arie de Vlieger voor zijn trainingskar een twee-jarigen draver had. Hij was op den ringdijk juist een auto ge passeerd, 'toen vlak achter dien auto het paard plotseling schichtig werd voor 'n grooten iepen boom, die even te voren was omgehaald en met haar onderstuk en wortels een ongewoon aanzicht opleverde. Het paard sprong met rijder en kar te water. Het ongeval werd opgemerkt door een chauf feur, die in zijn spiegel zag dat er achter hem iets gebeurde en door personen, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevonden. De Vlieger riep om hulp en omstanders sta ken hem een boomtak toe, doch hij kon die niet meer grijpen, omdat het paard met groote snel heid naar het midden van de ringvaart zwom. Blijkbaar kon De Vlieger zich niet losmaken uit het wagentje en zoo is hij in het midden van de ringvaart, waar het zeer diep is, tege lijk met het paard verdronken. Spoedig daarna zijn paard en kar op het droge gebracht. De politie begon naar het lijk te dreggen, echter tot heden zonder resultaat. Wel werden de pet en de klompen van De Vlieger gevonden, doch niet zijn lijk, hetgeen te verklaren is uit het feit, dat er in het water een zeer sterke strooming was, omdat het stoomgemaal te Halfweg werkte. De politie zou heden de pogingen voortzet ten. Arie de Vlieger was een zoon van den be kenden Dirk de Vlieger te Nieuw Vennep, die sedert jaren harddravers heeft gefokt en aan gereden en met zijn beide zoons Jan en Arie o.a. op de baan in Duindigt verschillende suc cessen boekte. Arie de Vlieger was een uitnemend paarden kenner en een kundig dresseur. De dravers- sport verliest in hem een kracht, doch nog zwaarder is het verlies voor de achterblijvende weduwe met haar vier jonge kinderen. MOSKOU, 31 Jan. Naar het officieele Rus sische agentschap Tass uit Peking verneemt zou in de op 50 K.M. ten Zuiden van Pao Ting Foe gelegen stad Ibsing op bevel van de plaat selijke autoriteiten de plaatsvervangende op perbevelhebber van het tweede legercorps der Chineesche democratische liga der autonomis- ten van Noord-China, Tsjen Pao Sjan, te rechtgesteld zijn. Het verluidt, dat deze Chi neesche autonomistenliga pro-Japansch ge oriënteerd is. De terechtgestelde werd er van beschuldigd een samenzwering tegen de Chi neesche republiek op touw te hebben gezet. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 742.6 Vorige stand; 743.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1