Op zoek naar een slagzin SUldojCJi bohLodj^ril De weerstoestand EENIGE UITEENL 00PENDE MEENINGEN I Soms kan 't gek loopenee, met twee jongemannen ZONDAG 2 FEBRUARI 1936 Kindermishandeling te Delft Arbeider slaat kleinen jongen met het hoofd tegen een muur NAASTINGSPRIJZEN Van drie locaalspoorwegen DE UITVERKOOPENWET Weer een winkelier veroordeeld INVOER VAN HAVERGORT EN HAVERMOUT Verlaging van de prijsverschillen HET LEKKENDE JULIAN A- KANAAL OUD-CHAPERONNE VAN DE KONINGIN BEGRAVEN BEZOLDIGING RAAD VAN STATE ENZ. BRANID IN EEN PENSION NIEUWE BURGEMEESTER VAN DOORN Blinde passagier aan boord Stamboekpaarden CLEARING MET DUITSCH- LAND Stand der clearingen per 31 Januari 1936 PRIJSRAADSEL HET WEER IN JANUARI DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD 76-JARIGE MAN DOOD GEREDEN De postvluchten UIT DE STAATSCOURANT Ontslag burgemeester Onderscheiding Rechterlijke macht Commissaris van politie Veel regen en weinig zonneschijn Academische examens Machinisten-examen Populaire liedjes Thans volgt een figuur-puzzle, die een bekende ernstige waar schuwing ter lezing zal geven Steunt de Nederland sche industrie Oplossing vorig raadsel als volgt uit: Slak S T Talk Kerk E U Kruk Lens N T Stel Gard D E Rage Bron N E Boer (Ober, Robe) Gade D E Eega Dier R L Lied Acte A N Cent Drie D S Reis (Sier) Code C H Hoed Gesp E I Gips Tuin N D Duit Muil U S Slim Tien T R Rein (Nier) Krib I E Berk De nieuwe opgave „Slagen" zat den Geert in 't bloed En niet den Doctorandus j§ milIIIIBRABANTSCHE brieven Te Delft heeft zich een ergerlijk geval van mishandeling voorgedaan. De 10-jarige jongen Oexman werd, toen hij met vriendjes op het Doelenplein speelde, onverwacht vastgegrepen door den arbeider J. C. De man smeet den jongen met het hoofd eenige malen tegen den muur, zoodat de jongen bloedend uit neus en mond bleef liggen. Nogmaals pakte de man den jongen op en smeet hem wederom met kracht tegen den muur. Naar gebleken is, heeft de jongen een her senschudding bekomen. Zijn toestand is van dien aard, dat hij over het gebeurde nog niet door de politie kon worden gehoord. De aan leiding tot de mishandeling is dus nog niet be kend. Tegen den dader is proces-verbaal opge maakt. Ingediend is een wetsontwerp tot bekrachti ging van overeenkomsten betreffende naas- tingsprijzen van drie locaalspoorwegen. Bij de wet van 2 Juli 1934 werd naasting te gen 1 Januari 1935 bevolen van zes locaalspoor wegen. Overeenkomsten tot vaststelling van de naastingsprijzen behoeven bekrachtiging bij de wet. Ten aanzien van de lijnen DinxperloVars- seveld, Ede—Nij kerk en Hoorn—Medemblik is overeenstemming verkregen, zoodat deze drie overeenkomsten konden worden aangegaan. In zake DeventerOmmen is uitzicht op overeenstemming bereikt, doch vermoedelijk zal hiermede nog eenige tijd gemoeid zijn. De on derhandelingen omtrent den Noord-Frieschen Locaalspoorweg zijn gaande, maar hebben nog geen stellig uitzicht geopend. De Maatschappij NeedeHellendoorn is sedert eenige maanden in staat van faillissement, hetgeen vertraging onvermijdelijk schijnt te maken. Voor Hoorn—Medemblik is de naastingsprijs ƒ286.728.42 (vorige berekening in verband met de verschuiving van jaren, sedert het ontwerp van 1934 367.327.88), voor EdeNijkerk ƒ423.725.05 (ƒ607.505.40). Daarentegen heeft voor Dinxperlo—Varsse- veld de verschuiving van jaren geen beteeke- nis. Door de geschatte verkoopwaarde van het genaaste aan te bieden kon in deze overeen komst de naastingsprijs op 35.000 worden be paald. Van een tijdelijke voordeelige aanbieding in verband met „bijzondere omstandigheden", spreekt art. 2 van de wet, een uitverkoop de- finieerend. En hiermede in strijd was het op schrift, dat een winkelier in de Fred. Hendrik straat te Den Haag op zijn ramen had ge plaatst, dat aldus luidde: „Extra verlaagde reclame-prijzen." De ambtenaar van het O. M. vroeg 25; de Haagsche kantonrechter vol stond met het opleggen van een boete van ƒ10. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de invoerprijsverschillen voor havergort en ha vermout. voorzoover deze producten herkomstig zijn uit de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika en uit landen, die ten aanzien hunner producten krachtens gesloten overeenkomsten op het stuk der heffingen recht hebben op be handeling als meestbegunstigde natie, of lan den, die ten aanzien hunner producten op het stlrk der heffingen de facto een behandeling als meestbegunstigde natie genieten, met ingang van Zaterdag zijn teruggebracht, op 5.75 per 100 K.G. Deze verlaging van het invoerprijsverschil is dus van toepassing op bedoelde producten, in gevoerd uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, Canada, Engeland en Duitschland. Voor producten herkomstig uit andere landen dan bovenbedoelde, zijn de invoerprijsverschil len op het bestaande peil gehandhaafd. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd of deze kan mededeelen, waarom de bewoners van Urmond en omgeving, die schaden leden wegens het lek ken van het Julianakanaal, nog altijd moeten wachten op een billijke vergoeding. Te Londen is Zaterdag de overleden chape ronne van H. M. Koningin Wilhelmina ten grave gedragen. H. M. had een krans van paarse en witte tulpen gezonden met een gekroonde W. in goud op wit zijden lint. H. M .was vertegenwoordigd door den eersten legatie-secretaris Texeira de Mattos. Ingediend is een wetsontwerp houdende na dere wijziging van de regelingen, houdende vaststelling van de bezoldiging van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rech terlijke macht en de militair-rechterlijke macht. In de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer betreffende het 1ste Hoofdstuk der Rijksbegrooting 1936 is mededeeling gedaan van het besluit der Regeering, om op de bezoldi ging van de ambtenaren in Rijksdienst, wier wedden zijn geregeld in het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren, een vermindering van 5 ten honderd toe te passen. In verband daarmede behoort deze vermindering ook te worden aangebracht op het salaris van de amb tenaren, wier wedden bij de wet zijn geregeld. Daartoe strekt het onderhavige wetsont werp. Zaterdagochtend is door onbekende oorzaak brand uitgebroken op een zolderkamer van per ceel Prinsestraat 75 te Den Haag, waarin een pension is gevestigd. Deze kamer werd bewoond door zekeren De W„ een straatventer, die reeds vroeg van huis was vertrokken. De brandweer slaagde er in met vier stralen op de waterleiding den brand, die zich aan vankelijk ernstig liet aanzien, te blusschen. De in het benedengedeelte van dit perceel geves tigde sigarenwinkel van den heer C. van Tuyl bekwam veel waterschade, evenals de daarnaast gelegen kunsthandel van den heer Schake. Laatgenoemde was niet tegen brand verzekerd. Bij Koninklijk besluit van 31 Januari 1936 is met ingang van 1 Maart 1936 benoemd tot bur gemeester der gemeente Doorn: J. H. E. Ba ron van Nagell, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der ge meente Waardenburg. Het Nederlandsche stoomschip „Mars" van de K. N. S. M. is Zaterdagmorgen te Dmuiden binnengekomen. De kapitein rapporteert, dat te Valencia een Letlandsche blinde passagier aan boord werd ontdekt. De man wordt te Am sterdam aan de politie overgegeven. Op 27 Jan. j.l. hebben de besturen van het Nederlandsche en het Belgische trekpaarden stamboek de overeenkomst geteekend betreffen de de wederkeerige erkenning van afstammings bewijzen. Van Belgische zijde heeft men mede bevestigd dat de Nederlandsche vereeniging al leen paarden van Belgisch ras inschrijft. 1. Stortingen in Ned. waarv. bestemd voor: a) achterst. vorder. b) Rented. Dawes- en Youngl. en Still- halte; Rentetransf. c) Vrije rek. Reichsb. d) Nieuwe onder de Clearing vall. vord. 2. Storting, in Duitschl. nieuwe onder de Clearing vall. vorder.) (inclus. saldo 1935 ad 35.655.500) 3. Uitbet. in Nederl. op nieuwe vord. (in min dering komend van het bedrag onder 1 d) Laatst uitbet. nr. v. storting: 173275. Spec. Verrekening. Stort, in Nederl. tegen afgegeven relschèques (inclus. saldo 1935 ad 367.800) Uitbet. in Nederl. Overgebr. naar alg. rekening (1) Nog beschikbar 31-1-36 f 17.561.300 2.406.900 1.341.000 688.600 13.124.800 23-1-36 13.822.300 1.883.400 682.000 539.000 10.717.900 „50.280.400 „46.829.400 Oja, dat is waardezen stoot had ik je nog vergeten te leeren. (Lustige Sachse). 12.594.000 563.800 800 563.000 9.044.400 uiimiiniiiiiiMiMminiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiniumniiiiiiiHiiiiiiiiiiiHiiuuiu 517.300 100 517.200 Op de spoorlijn bij Gouda tusschen de over wegen van de derde en vierde nj i'de te Gouda heeft men Zaterdagmorgen het stoffelijk over schot gevonden van een ongeveer 35-jarigen man. Vermoed wordt, dat de verongelukte bij het oversteken over de spoorlijnen door den trein van Gouda naar Utrecht is gegrepen. Er werd geen enkel papier op hem gevonden, waaruit zijn identiteit kon worden vastgesteld. Het stoffelijk overschot is naar het van Iter- son-ziekenhuis gebracht. De politie meent, dat de man uit Den Haag afkomstig is; misdaad wordt uitgesloten ge acht. Zaterdagmiddag wilde de 76-jarige C. R., te Eindhoven, op den Blaarthemscheweg plotse ling den rijweg oversteken, waarbij hij voor een passeerenden auto liep. Hij werd gegrepen en over den weg geslingerd Met zeer ernstige ver wondingen is hij naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij eenige ur enlater is overleden. De „Kievit" is op de thuisreis te Medan aan gekomen. De Koetilang op de uitreis is te Jodhpur aangekomen, de Lijster op de uitreis is te Rome geland en de Sperwer op de thuisreis te Bagdad. De „Koetilang" is op de uitreis te Bagdad aangekomen. Bij Koninklijk besluit van 31 Januari 1935 is aan F. C. van Lith, op zijn verzoek, met in gang van 1 April 1936, eervol' ontslag verleend als burgemeester der gemeente Veghel. Bij K. B. van 28 December is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. Huyk- man, administrateur van de Vereeniging tot ondersteuning van Burgerlijke Ambtenaren, te 's Gravenhage. Bij K. B. van 31 Januari 1936 is benoemd tot rechter in de Arrondissements-rechtbank te Rotterdam mr. G. R. W. Kymmell, thans sub stituut-griffier bij gemelde rechtbank. Bij K. B. van 31 Januari 1936 is benoemd tot commissaris van politie te Zandvoort met in gang van 16 Februari 1936 mr. P. L. J. Reyin- ga, inspecteur van politie 2e klasse te Am- i sterdam. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt mede; Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur 234 graad boven normaal, in de drie decaden respectievelijk iy, 1/2 en 3 graden boven normaal. De grooteste afwijkingen kwamen voor op den lOden en 16den, resp. 9 y, boven en 2 graden beneden normaal. De gemiddelde maximum temperatuur was 2 graden en het gemiddelde minimum 3 y, graad boven normaal. Het aantal dagen met een minimum-tempe ratuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt zes, tegen zestien normaal. De neerslag was over het geheele land boven normaal. In Zeeland, Noord- en Zuid-Holland en Friesland 60 tot 70 pet. boven normaal. Te De Bilt werden 28 uren zonneschijn waar genomen, tegen 54 normaal. AMSTERDAM. Doctoraal-examen Genees kunde de heeren: J. van Geyn, M. T. Meyering, G. J. Scholten en J. A. van den Dries. DEN HAAG'. Geslaagd voor het theoretisch ge deelte van diploma C de heer D. S. Gerritse te Nleuw-Helvoet. De sigarenbandjes-race blijft nog steeds voortwoeden en dit heeft onzen teekenaar geïnspireerd tot de teekening, die wij vorige week publiceerden. Onze lezers zullen wel begrepen hebben, dat het hier ging om het liedje: „Hebt u een sigarenbandje?" Aan de lezers thans om uit te maken, welk liedje met bovenstaande teekening is be doeld. Getrouw aan het devies „Door Inspanning Ontspanning" hebben de puzzlaars zich aan het begin der vorige week aan het werk ge zet om de juiste oplossing van het woordvorm-raadsel, waarmede zij hun geluk konden beproeven, te vinden. De meeningen liepen nog al uiteen. Volgens sommige inzenders was dit raadsel „net zoo lastig als het vorige" en volgens anderen „met zoo lastig als het vorige". Die twee oor- deelen verschillen dus maar één lettertje. We zullen deze zaak echter laten rusten en thans weer eens een nummer geven, waaromtrent alle oplossers tot hetzelfde en wel het laatst genoemde oordeel komen, terwijl zij dan zelf moeten uitmaken, wat ze prettiger vinden: een puzzle, waarmee men vrij veel moeite heeft of een, die betrekkelijk vlug kan wor den opgelost. De vier uitgeloofde prijzen, die per post zul len worden toegezonden, vielen ten deel aan: MeJ. T. Slootman, Adriaan van Ostadelaan 12 bis, Utrecht; W. J. Steenvoorden, Kwakersstraat 4, Am sterdam West; H. F. Verdonk, Eendrachtstraat 64, Haar lem; J. I. van der Steele, Parallelweg 23. We voeren het opgegeven dubbele probleem Zoodat de kruisjes-kolom den belangrijken slagzin levert: „Steunt de Nederlandsche In dustrie." Omdat we dienaangaande geen bijzondere opmerking hadden gemaakt, konden we een paar eigennamen, als Eist in no. 3, Ebro in no. 5, Sire in no. 9 niet foutief rekenen. Doch Kurk in no. 2 is geen omzetting, evenmin als Gare in no. 4, dat bovendien een verbogen vorm, ofeen zuiver Fransch woord is. Thans kunnen onze lezers zich bezighouden met een figuur-puzzle, die een bekende ern stige waarschuwing te lezen geeft. Ze staat te lezen die waarschuwing op de plaats der kruisjes in de gegeven fi guur, als men in de veertien horizontale rijen de juiste woorden, elk van negen letters dus, heeft weten in te vullen naar de volgende omschrijvingen (boven, te beginnen) 1 op eenigen afstand 2 uitnoodiging 3 een telwoord 4 een verwarmings-middel 5 zijn alle levende schepselen 6 plaats in Utrecht 7 in acht verschillende soorten 8 waarmee H. M. de Staten-Generaal opent 9 verbinding tusschen twee zeeën 10 kostelijk bezit van den poëet 11 een Nero 12 die voor zijn geloof wordt mishandeld en gedood 13 Europeesche Staat 14 voorkennis De lezing der kruisjes-figuur geschiedt van boven naar beneden eerst links, dan rechts. Onder de inzenders van een goede oplossing zullen, evenals voorgaande weken, weer vier fraaie prijzen worden verloot. Inzendingen tot Donderdag 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Ruijsdaelstraat 60, Utrecht. Bord met r o o d e n rand, rood kruis en blauw veld Waar zoo'a bord staat, mag geen enkel voer tuig stoppen illlllllllllllllllllllllllllliilllllllllliilllllllllllllllllllll ULVENHOUT, 28 Jan, 1936 Menier, twéé tiepen. Twee schoolmees ters. Geert Blom en Drs. Karei J. M. Potters. En als ik van de week éenen brief spendeer aan twéé tiepen, dan is daar niet mee gezegd dat den Geert en den Doctorandus maar half zoo belangrijk zijn als b.v. Jan Godsschalk, den gevangenisboef, of Sjang de Boer, den goeie- gen leugeneer, of Moeke, het vrouweke zonder naam, of Krisje van der Meulen den beeldhou wer, mijnheer Schmoelen den fotograaf van verlejen week, en alle andere tiepen, die hier al door oewen krant stapten ochneeë! Want alle menschen zijn belangrijk, zijn evenveul in teressant, zooals 't simpelste dingske uit Gods schepping de moeite van 't bekijken altij over- weerd is! Zelfs al is 't „dingske" zóó klein, dat ge 't alleen met 'nen loupe maar zien kunt! En.... wat ontgaat ons dan nog niet! 'n Voorbeeldeke is hier op z'n plaats. 'k Wed zeker, amico, dat gij misraadt, als ik oe vraag: „wie vliegt sneller: de wilde eend of de zwaluw?" Wij hebben allemaal den zwaluw wel 'ns over den weg, over 't water zien scheren in z'n sierlijke, z'n pijlsnelle vaart. We hebben 'm zien duiken van uit de locht naar d' eerde, waar ie dan, als den pijl uit den boog langs suiste met zo'nen sierlijken zweef, dat we zelf wel 'ns efkens zo'nen veugel wilden zijn! En ook hebben we allemaal de wilde eend ge weet, dat leelijke muschkleurige veugeldier door de locht zien pagaaien met 'n lawijt als 't geklepper in 't scheepswant en met 'nen vleu gelslag als van meulen wieken. En als we raaien moeten, wie van deus twee veugels 't snelste vliegt, dan kiezen we den pijlsnellen zwaluw en niet dieën loggen eend- veugel. En toch....? Toch is dat sjuust fout! Toch is het dat „meulenpeerd" onder de veu gels toch is 't den eendveugel, die niet alleen iiiiiiiiiilliiiiiiHiiliililiiiiiiillliiiiliiiliiiiilllliillliii sneller door de locht vaart dan dieën sierlijken zweefvlieger den zwaluw neeë, den eer ste is zelfs den allersnelsten, den zwaluw den traagsten vleugel in de schepping. Zelfs wint de eend het in snelheid van den valk, denjacht hond" onder 't geveugelte. En om 't nou maar precies te zeggen: de eend vliegt met 'n gemiddelde snelheid van 120 K.M. per uur, de zwaluw met 'n gemiddelde van 45 K.M. per uur. Ge kunt 't ook wel opmerken, amico, in den trein. Als ge dan aan 't coupéraamke zit, zult ge dikwijls zien, hoe gij den zwaluw, die daar over den sloot naast de Spoorbaan scheert, hoe gij dien voorbij komt. Terwijl de vlucht wilde een den, daar hoog in de locht, ver jouwen trein vooruitkomt! Twee dingskes wil ik hiermee duidelijk ma ken: le. dat den mensch 'nen slechten waar nemer is en daarom meestal verkeerd oordeelt; 2e. dat ik eend én zwaluw noodig had voor één bewijs, zooals ik nou den Geert en den Docto randus noodig heb voor éénen brief. Ze dejen gelijktijdig examen, den Geert en Karei Potters. Ze kwamen van dezelfde school, ze wieren gelijk bekwaam geacht, kortom: ze waren even „wijs", „machtig", „enzoovoorts", Ochja, de schooljaren! Eenigste waarachtige democratie in 't leven! 'n Klein verschil tusschen Geert en Potters was: den Geert vertrouwde 't zaakje nog niet, al had den directeur 'm 'n goeie kans voor speld en daarom zette-n-ie z'n ouwe schoolpetje nog maar op. Potters had meer vertrouwen ge kunt toch oewen directeur wel gelooven en h(j zette alvast z'n eerste bolhoedeke op. Zoo gingen ze naar stad, naar 't examen. Den Geert slaagde. Potters baksteende. Den Geert begreep 't niet en deuzen uitslag vergalde halvelings zijn succes. 1 Potters begreep 't nog minder, want wat was dieën Geert-met-z'n-petje nou toch om voor de klas te gaan staan....! Den directeur begreep 't niet, want éls een van tweeën had moeten zakken en ëls ie had moeten raaien, dan wél, dan had ie.... ver keerd geraaien! En zoo ging Geert voor de klas staan in 't komende jaar en Potters bleef nog'n jaarke in de schoolbanken. (Ge begrijpt, amico, ik spreek nog uit de jaren, dat 'nen jongen mensch na 'n schoolmeestersopleiding, ook schoolmeester wier. En niet z'n eigen, na z'n examen voor school meester af moet vragen: „en-wat-zal-ik-nou- worden Den Geert werkte als 'n peerd! Den Geert stond op den dag voor de klas, gaf na de dagtaak lessen en na die tweede taak kwam 'n derde: z'n verdere studie. Hjj verdiende geld voor „thuis". Hij verdiende 'n toekomst voor z'n eigen. Plus 'n pijpke ta bak en 'n Zondagsch pak. Den Geert werkte, dus leefde-n-ie. Want hij had 't leven lief. Niet dat ie dat wist, maar hij floot 'n deuntje als ie z'n eigen 's morgens waschte, hfj neu riede 'n liedeke als ie op de fiets naar school stampte, anderhalf uur ver, op 'n dorpke aan de grens. Hij vond 't schoolmeesteren 'n lollig baantje. Zijn „klas" wel, „daar had ie nou ginnen cent moeite mee, allemaal goeie jong," zei ie thuis. Den hoofdonderwijzer was 'n ge wichtig manneke, met 'nen langen Sinterklaas- baard. z'n collega's kosten slecht met „het" hoofd opschieten, maar den Geert zei thuis: ,,'t is sjuust 'nen kabouter, as ie nog maar 'n rooi piekske op wou zetten"; hij deed 'm na, dat z'n moeder schokte van den lach en nie mand kost zoo goed met den kabouter opschie ten als den Geert. Ja, den Geert hield van 't leven, pakte 't vast sjuust zooals 't in z'n handen kwam en de school, den arbeid was 'm plazierig. Thuis stelden ze 't best. Want den Geert bracht aardig wat binnen (inplaats van geld te kosten!) dus hij kwam mee zijn nieuwe fiets, z'n Zondagsch pak, z'n pijpke heerenbaai en zijnen goeien thuis, niks te kort. Hij hield van muziek, van 'n mooi boek, 't leven was voor hem n goed, zorgzaam wijf, dat ie eiken dag 'ns ferm pakte en in de wangen kneep! Hij hield van timmeren, knutselen, z'n han den zaagt ge 't aan. Hij vergat dikwijls naar den barbier te gaan en.... z'n bolhoedeke, da delijk aangeschaft als ie aangesteld was, ver- ruilde-n-ie weer voor z'n petje, omadt 't lek kerder op z'nen kop zat, vooral als ie drie uren per dag moest fietsen, met altijanderhalf uur teugen den wind op! De examens gingen door. Hoofdacte, talen, en als ie in stad op 'n deftiger school kwam, had ie moeite, veul moeite, om z'n ouwe dorps schooltje-met-den-kabouter te vergeten en.... 't mollige onderwijzereske! Den Geert had nou net overal tijd voor. Voor z'nen dagelijkschen arbeid, voor z'nen thuis, voor z'n studie, voor z'n leerlingen, voor muziek, literatuur, voor knutselarij en.... dan had ie nog ruim tijd om te vrijen. Hijpagaaide door 't leven als 'nen weinig aanzienlijken wilden woerd, maar hij schoot hard op! Niet omdat ie opschieten wou!! Maar omdat ie zoo gèrenpagaaide! Natuurlijk trouwde-n-ie. Want sjuust zo'nen wilden, ruigen veugel heeft 't jneest behoefte aan 'nen eiges-gemaak- ten nest. 'Nen nest mee veul eiers en 'n struisch wijfke daarop. Dat wier z'n Eerste, z'n mollige coliega-onderwijzereske van 't dorps schooltje! Wat ook natuurlijk is! Want men schen als den Geert mogen tijd voor veul heb ben, ze hebben geenen tijd voor twintig meiskes, tien verlovingen en drie echtscheidin gen. Geenen tjjd voor balzalen, clubs, tennis en alles wat „Sport" heet. Hij was lenig gebleven met vijf jaren lang eiken dag drie uren stam pen op de fiets, door alle weer! Den Geert en z'n mollig Anneke kregen 'n huis vol kinders. En hij ploeterde voor zijn zwaar gezegende huishouwen! Hij kleedde 's morgens met Anneke de kinders aan. Snee twee groote broojen kapot, smeerde er 'n pak boter op. Onderwijle stopte den oudste z'n vaders pijp, poetste vaders schoenen. En Anneke? Allez. Die stond voor zeuven bedden enaltij 't wiegske! Voor de kachels, voor 't dagmeiske, ge verstaat! In den tuin hield den Geert 'n stouw kiepen, (want „versche eiers voor de kin ders was jé!") die moesten ook nog afgevoerd worden 's morgens en als t dan tien over half negen was, dan had ie al danig in 't zweet ge staan, en trok ie met vijf kinders van huls. Naar z'n school, onderweuge eerst 'n paar af leverend aan 't Nonnekens-schooltje. Hij woonde in z'n eigen huis, waar ie zelf kamerkens timmerde, telkens als als er weer 'n ei uitkwam, zal 'k maar zeggen! Waar ie verfde, witte en in 't voorjaar ,,'n nuuw pam- pierke plakte." Hij zong op 't kerkkoor, schreef in de krant, besprak boeken, versloeg muziek-uitvoeringen, was veul thuis enveul weg. Hij klapwiekte door 't leven, nog steeds als 'nen wilden woerd. Onsierlijk, maar rap. Den barbier vergat ie; als Anneke er niet om dacht, den Geert zou al les laten groeien! In den bojem van z'n broek stond altij 'nen vierkanten lap. 't Leek wel of ie dien er in liet maken als ie 'n pak kocht. Toen ie tien kinders had, nam ie nog 'n weeske op, „omda-d-et èrme bloeike toch ok 'nen goeien oppas noodig had." 's Zomers zat ie (op zijnen vierkanten lap) in examencommissies, 's winters leidde-n-ie 't kin derkoor van de kerk en 's Zondags hield ie altij nog 'n paar uren over, om met twee of drie kin ders die op dat oogenblik nog toonbaar wa ren naar z'n ouwe Moeder te gaan en on der 'n bakske koffie den ouwen tijd op te halen van „toen". Toen Vader er nog was. Toen Geert nog iederen dag naar den Kabouter stampte. Toen ie Anneke voor 't eerst thuisbracht. Toen, toen, toen! Niks vergat ie. Niemand vergat ie. Voor alles en allen had ie tijd. Ja, als ie iemand vergat.z'n eigen Z'n studeerkamer was voor de groote kinders nou. Geert werkte tusschen bordjes en kom- mekes aan tafel in de huiskamer. Dan kost ie meteen op de kleintjes letten! Den Geert en Anneke waren zoowat efkens in de veertig jaren, den Geert slank en jong, geren lachend en nog altij timmerhanden en den lap in z'n broek, Anneke rond als 'n ton- neke en veranderd van naam ze heette nou Moeke, als er op zekeren voorjaarsdag, sjuust als den Geert stond te behangen, 'n taxi voor reed. Den Geert keek van zijnen trap door 't bovenlicht van z'n raam enhij liet de natte baan vallen, kwekte 'nen Indiaanschen zege- roep van de Kostschool, van vijf en twintig ja ren gelejen.... daar kwam drs. Karei J. M. Potters binnengestapt met 'n dame! Den Geert veegde z'n handen aan z'n broek af, was dol gelukkig zijnen ouwen vrind te zien, schudde 'm de handen, maakte kennis met mevrouw Pot ters, klopte Potters telkens op de schouwers, stuurde een van de kinders om tien sigaren en vertelde aan Moeke tien keer in vijf minuten: „en da's nouw den Karei, waarvan ik oe dik- kels vertelde!" Karei lachte dan weer efkens en Mevrouw Potters keek geregeld rond heur rokken, bang dat ze vuil wieren in dit schoonmaakhuis. „Guilie treft 't slecht," zei Moeke telkens. Maar Mevrouw Potters antwoordde dan heel vrindelijk, opgelucht vrindelijk: „Dat het niets gaf, maar dat ze dan maar eens spoedig terug kwam." „Wegging," bedoelde ze, maar Geert en Moeke legden 't zoo leelijk niet uit. En," zei den Geert: „vertel me nouw eerst 's, Karei, wa-d-is-t-er van jouw terechte gekomen?" „Ik heb D. R. S. voor m'nen naam," zei Pot ters iets te bescheien. En den goeien Geert, zonder eenige bedoeling, riep in hartelijke verbazing: „Maar Karei, wie had da nouw ooit van joüw gedocht. Karei verwerkte den Geert z'n verbazing zoo als 't 'nen Drs. past en vroeg: „En gij, Geert?" „Ik, Karei, ik ben Hoofd van de School gewor- ren, ingaande 1 Mei a.s." „En gij? Hebt ge 'n baantje?" „Ik sta op twee voordrachten voor H.B.S." „Sodemearel, Karei en waar leven guilie dan vanschrok den Geert. „We moesten maar gaan, man," zei Mevrouw. „Oh eh m'n vrou eh we hebben geörven!" „Oh! Da's gelukkig! En hoeveel kinders?" „Wij zijn pas getrouwd. Ik heb twintig jaar gestudeerd mot ge denken, Geert." „Oow," zei den Geert. Hij keek naar buiten, peinsde. „En gij, Geert, veul kinders?" „Elf," zei Geert. „Tien," verbeterde Moeke. „Ons Bets is nie van ons eigen." „Da ben 'k vergeten," lachte den Geert. „Elf kinders.Karei fronste z'n wenk brauwen. „Enneeh verdienen ze al wa?" Den Geert schaterde! „Verdienen? Hahaha. Neeë Karei. Onzen Geert, den oudste, zit in Nijmegen. Was mee z'n zeuventiende al student. Mot dokter worren. Onzen Piet, die er op volgt, drukt vader's voetstappen, die zit op dezelfde banken waar gij en ik gezeten hebben! Ons Paulientje wordt Nonneke. Onzen Koos is op de H. B. S. Wil Ingenieur worren. En d' aande- ren, nou die zijn nog te klein om 'n richting te verkiezen. Hoewel, as onzen Pierre ginnen kunstschilder wordt, dan weet ik 't nie. Op mijn school hebben ze nog nooit zooiets meegemokt!" Potters werd moe van al het gepraat. Veegde met z'n zakdoek over het voorhoofd. Ze zijn rap vertrokken. Ge zult zeggen: waar is oewen tweeden tiep? Ik heb zoo weinig van Potters gehoord? Amico, daar is zoo weinig van te zeggen! Die had twintig jaren voor z'n eigen alleen geleefd! Van egoïstische menschen is zoo weinig te vertellen, dat plazierig is. Ze zijn niet diep. Niet.... wijs! Zekers, hij was Drs. 'n Sierlijke vlucht had ie gemaakt in die twintig jaren! 'nZwaluwvlucht: 45 K.M. per uur. Den Geert had méér gedaan in die 20 jaren! 'n Wilde Eendenvlucht120 K.M. per uur! Daar is meer van te vertellen. Maar gek kan 't loopen, ee, met twee jonge mannen, waarvan den eene voor schoolmeester straalde en d'n andere slaagde Wij oordeelen veul verkeerd, amico....! Maar ge zou zoo zeggen: „Slagen" zat den Geert in 't bloed. Niet den Doctorandus, die veul meer examens had gedaan. Kom, ik schei er af. Twee in éen bestek, wil niet zeggen: twee in éen dubbel bestek. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen toet a voe DRfi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6