Abessiniërs concentreeren zich nabij Makalle NvDREEime De besprekingen te Parijs Holl. Anthraciet G. v. d. Haak Jr. Het nieuws van heden ITALIAANSCHE LUCHT MACHT IN ACTIE De zaak-Haupt- mann ■'j De begrafenis van Kondylis VERSTERKING VAN HET BRITSCHE LEGER? Kardinaal Sincero stervende DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 3 FEBRUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19777 Aalmoezenier van een divisie zwarthemden door de Abes siniërs vermoord? Zweedsche stap te Rome Twee rechercheurs stellen nieuw onderzoek in De zitting van den Fascistischen Raad Mussolini brengt rapport uit over den toestand Na de onlusten in Egypte Oproermakers veroordeeld Een Zweedsch protest Prins Starhemberg verbleef na de be grafenis van Koning George V nog eenige dagen te Londen temidden van oude vrienden Ook de koning was bij de rouw- plechtigheid tegenwoordig Een reorganisatieplan van 360 millioen Pond Het artikel van de „Popoio d'Italia" De Chambrun vraagt Suvich om inlichtingen Het hakenkruis op de kerken Roemeensch vliegtuig verongelukt De bemanning seinde: „wij vallen" Kathedraal van Dakar geconsacreerd Een grootsche plechtigheid De regeering weet van geen wijken De toestand in Grieken land Coalitie der anti'V enizelos- p ar tij en? Handelsverdrag tusschen Frankrijk en Roemenië in voorbereiding De rol van Sow jet- Rusland Stookt mijn prima Afm. 20/30 a f 2.10 per H.L. Afm. 15/20 a f 1.80 per H.L. Franco bergplaats De kwaliteit is schitterend De klanten zeggen het!! Burgwal 9 - Telef. 10770 Trampersoneel staakt te Warschau Tram- en busverkeer ligt volkomen stil Vleeschvoorziening van Londen stilgelegd Wegens staking der arbeiders in de abattoirs DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Kardinaal Faulhaber Vijf en twintig jaar bisschop Noodweer in Zuid- Afrika Bijna honderd inboorlingen om het leven gekomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., ingez. jnededeelingen 50 cent; idem op pag. éên 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MAKALLE, 3 Febr. (Radio gram van den oorlogscorrespon dent van het Duitsche Nieuwsbu reau). Het bezoek aan het front, waartoe de Italiaansche legerlei ding den oorlogscorrespondenten te Asmara reeds sedert verscheidene dagen gelegenheid heeft gegeven, heeft Woensdag de ver vooruit ge schoven Italiaansche stellingen ten Zuid-Oosten van Makalle gegol den. De geest der troepen is vol gens den correspondent goed. De pauze in de krijgsverrichtingen, welke thans is ingetreden, wordt besteed voor we genaanleg en het boren van bronnen, doch vooral met het aanbrengen van goed be schermde versterkingen. Ten Zuiden en ten Zuid-Oosten van Ma kalle krügt men den indruk, alsof de bergen met sperforten zijn bezaaid. De stemming der Abessinische bevolking komt den correspondent pro-Italiaansch voor. Niettemin zijn overal maatregelen getroffen ter voorkoming van aanslagen. Overigens wor den de bewoners scherp gecontroleerd. De Abessiniërs worden ten aanzien van de te volgen tactiek goed geadviseerd. Men ver klaart te Makalle, dat ook Grieksche officie ren in de Abessinische troepenafdeelingen werkzaam zijn. Als bewijs voor het goede advies, dat de Abessiniërs ontvangen, wordt genoemd de grootsch opgezette Abessinische doorbraak poging in het gebied van Tembien tusschen Adoea en Makalle. Abessinische militaire kringen zijn van meening, dat de strijdkrachten van den Negus Makalle zouden kunnen hernemen, indien zij dit wilden. Daar een aanval op die stad echter een groot aantal men- schenlevens zou eischen, geeft men er de voorkeur aan de verbindingswegen af te snijden, teneinde de Italianen op deze TRENTON (N. Jersey), 2 Febr. Kolonel Schwarzkopf, de leider van de staatspolitie in New-Jersey, heeft vandaag twee van zijn beste rechercheurs opdracht gegeven een nieuw on derzoek in te stellen naar de ontvoering van en den moord op het zoontje van kolonel Lind bergh, overeenkomstig het bevel van den gou verneur van New-Jersey, Hoffmann. De ambtenaren zijn „captain" John J. Lamb en „luitenant" Arthur Keaton. Maandag zullen gouverneur Hoffmann en kolonel Schwarzkopf de aangelegenheid be spreken. ROME, 2 Febr. (Reuter). De Groote Fas cistische Raad is Zaterdagavond voor de vijf de maal in het jaar 14 der Fascistische tijd rekening bijeengekomen. De zitting, waarom trent slechts een kort communiqué werd uit gegeven, duurde 2y2 uur en werd toen ver daagd tot Dinsdag 4 Februari des avonds 22 uur. Volgens het officieele communiqué heeft Mussolini het woord gevoerd over den mili tairen en polltieken toestand en hebben ook De Bono en Grandi het woord gevoerd. CAïRO, 3 Febr. (Reuter). Van de personen, die de vorige week tijdens de relletjes te Da- manhoer, waar het gepeupel onder andere de Britsche vlag van het Britsche consulaat neer haalde, werden gearresteerd, zijn er thans 22 veroordeeld. Twee hunner zullen twee maanden gevange nisstraf moeten ondergaan, drie werden ver oordeeld tot 15 slagen met den knoet en 16 tot boeten varieeFende van twee tot drie Egyp tische ponden. Zestien anderen werden vrijge sproken. wijze te dwingen de stad op te geven. Abessinische patrouilles werden gesigna leerd op den weg MakalleAdoea en de Abessiniërs zullen hun pogingen ongetwij feld op de bezetting van dezen weg richten. De Italiaansche vliegtuigen in den sector Ma kalle blijven zeer actief. In samenwerking met de artillerie werden bommen geworpen op Am- ba Aradam, waar de aanwezigheid van een groot aantal Abessiniërs werd geconstateerd en die in het bezit waren van verscheidene stukken geschut, welke echter slechts zelden werden ge bruikt. Met het oog op terugkeer van het regen seizoen gaan de Italianen over tot het uitvoeren van groote werken, zooals de aanleg van wegen en de bouw van kampen. De Orde der Dominicanen te Rome heeft bericht ontvangen, dat de Dominicaansche pater Reginaldo Giuliani, aalmoezenier van een divisie zwarthemden in Oost-Afrika, door Abessiniërs gevangen zou zijn geno men en vermoord zou zijn. Het lijk zou zijn verminkt en onthoofd. STOCKHOLM, 2 Febr. Het „Tidningamas Telegrambyra" deelt mede: „Het Italiaansche dagblad „Popoio d'Italia' heeft een onbelangrijk artikel gepubliceerd on der den titel „Oproep aan de studenten in Europa", welk artikel de volgende zinsnede be vat: „Voor dezen de Abessiniërs verzorgt het Zweedsche Roode Kruis munitie onder een val- sche benaming." Het Telegraafagentschap verneemt van het Zweedsche ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat hier slechts sprake kan zijn van de auto's, welke de Zweedsche ambulance na den recen- ten Italiaanschen opmarsch aan het Zuidelijk front in den steek heeft moeten laten en welke, volgens het Italiaansche legerbericht nummer 108, door de Italianen werden buitgemaakt en welke met 27 kisten munitie zouden zijn gela den geweest. Volgens de verklaringen van het personeel der Zweedsche ambulance bevond zich in de auto's toen men deze moest achterlaten, geen munitie. De munitie moet er derhalve later zijn ingela den. Dit is natuurlijk niet door het personeel gezien. De Zweedsche gezant heeft opdracht ontvan gen bij de Italiaansche regeering te protesteeren tegen de in verband met dit voorval in de Ita liaansche pers tegen het Zweedsche Roodg Kruis gerichte beschuldigingen. Het stoomschip „Liguria" is naar Oost Afrika vertrokken met aan boord 128 officieren, 127 onder-officieren en 2500 genie-soldaten, voorts 47 vrachtauto's en 500 ton materiaal. Aan boord bevindt zich voorts prins Löw- stein, een gewezen hoofdofficier van het Duit sche leger, die als waarnemer naar Oost-Afrika gaat. Het schip Ernani is met 200 soldaten van het vervoercorps naar Oost-Afrika vertrokken. ATHENE, 2 Febr. (A.N.P.). Zondag is het stoffelijk overschot van generaal Kondylis plechtig bijgezet, nadat te voren bijna alle be woners van Athene langs de in de kathedraal opgebaarde kist waren gedefileerd. Ook de koning heeft aan de rouwplechtigheid deelgenomen, hoewel hij lijdende is aan een lichte griep. Na de plechtigheid in de kathedraal werd de met de nationale vlag bedekte kist op een affuit gedragen en overgebracht naar het Larissa- station. Van daar werd het stoffelijk overschot per trein naar Trikkala gebracht, waar de ge neraal naast het graf van zijn moeder zal wor den bijgezet. Sweering heeft te Utrecht het kampioenschap van Nederland groot biljart cadre 452 behaald. De kampioen ontvangt de gouden medaille uit de handen van jhr. Mollerus, voorzitter van den Ned. Biljartbond LONDEN, 2 Februari (Reuter) Volgens de „Sunday Chronicle" zou de regeeringscommissie voor de nationale verdediging een plan tot re organisatie van de Britsche verdedigingsmidde len hebben opgesteld, waarvan de uitvoering 360 millioen Pond Sterling zal kosten. Het plan zal binnenkort aan het kabinet worden voorgelegd en in een tijdperk van zes jaar worden uitge voerd. De diplomatieke medewerker van de „Ob server" meldt hieromtrent nog, dat de regeering voornemens is de effectieven in het Britsche Rijk op te voeren tot een half millioen man schappen, zijnde een legermacht, welke gelijk is aan die, welke Duitschland in het voorjaar van 1936 zal bereiken. De „Daily Express" meent te weten, dat het nieuwe plan voor de versterking der Britsche verdedigingsmiddelen drie hoofdstukken zal be vatten: 1. De defensiemiddelen van het Empire zul len als een geheel moeten worden beschouwd en...d£ .verschillende regeeringen van het Brit sche Rijk zullen de verantwoordelijkheid op zich moeten nemen voor de verschillende dee- len der wereld. 2. Er zou een rijkscommissie van defensie worden gevormd, waarin vertegenwoordigers van alle Dominions zitting hebben. 3. Gedurende eenigen tijd zou de Britsche be wapeningsindustrie worden gemonopoliseerd, teneinde een reorganisatie op uniforme basis mogelijk te maken en een zoo groot mogelijk rendement te verzekeren. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Verwachting: Meest matige, in het j= Noorden tijdelijk wellicht krachtige, H Noordelijke tot Noord-Westelijken wind, EE EE half tot zwaar bewolkt, lichte regen- of EE EE hagelbuien, temperatuur om het vries- EE punt des nachts, overdag iets kouder. EE Hoogste barometerstand: 766.0 te Isa- EE fjord. Laagste barometerstand: 735.9 te Ko- penhagen. EE /on op 7.41 onder 4.46 - Licht op 5.16 Maan op n.m. 0.35 onder v.m. 5.09 EE Volle Maan 7 Februari §5 illlllllllllillilllllllilliiiliiiiiiiilllllillliiillliilllliillllllllllllllliiililiill LONDEN, 3 Febr. De „Daily Telegraph" meldt uit Rome, dat de Fransche ambassa deur, de Chambrun, een bezoek heeft ge bracht aan Suvich, wien hij gevraagd heeft, welke uitlegging de buitenlandsche diploma ten moeten geven aan het beroep, dat, naar men gelooft, Mussolini zelf heeft gedaan op de studenten. ROME, 2 Febr. (Reuter). Z.Em. Kardinaal Sincero is hedenmorgen door een verlamming getroffen. De Kardinaal is stervende. BOEKAREST, 2 Febr. (A. N. P.) Het verkeersvliegtuig van de Roemeensche lucht vaartmaatschappij, die den dienst onderhoudt tusschen Temesvar en Klausenburg is Zondag bij Resjitsza in de bergen verongelukt. De bestuurder, kapitein Ivanowitsj, een der bekendste Roemeensche vliegers, een mecani cien en een radiotelegrafist, kwamen om het leven. Het laatste radiogram luidde: „Het vlieg tuig is doormidden gebroken. Wij vallen." DAKAR, 3 Febr. (Reuter) Gisteren heeft de Aartsbisschop van Parijs, Z. Em. Kardinaal Verdier, plechtig de nieuwe kathedraal van Da kar geconsacreerd. Vertegenwoordigers van de Fransche regeering, alle autoriteiten van Fransch West-Afrika, woonden de plechtigheid bjj. Ondanks de geweldige afmetingen van de kathedraal konden talrijke geloovigen geen plaats meer krijgen in de kerk om de pontifi cale Mis, die na de consecratie der kerk werd opgedragen, bij te wonen. De Kardinaal-Legaat bekleed met de Cappa Magna, was gezeten op een houten troon, welke versierd was met het Pauselijk wapen. Na de plechtigheid gaf de kardinaal een ban ket, waarbij o.a. tegenwoordig waren de gouver neur-generaal van West-Afrika Brevie als ver tegenwoordiger van den president der Repu bliek, Generaal Gourand, als vertegenwoordiger van den minister van Koloniën en Henry Bor deaux van de Académie Franjaise, Door een aparte wetgeving heeft de staat verplichtend gesteld, dat op staatsfeestdagen ook op de katholieke kerken de hakenkruisvlag moet worden geheschen. De Kerk beschouwt deze vlag als politiek en daarom niet thuis be- hoorend op de kerkgebouwen. Onderhandelin gen tusschen Kerk en staat liepen weer op niets uit. Vele pastoors hebben toen vlaggemasten opgericht naast de kerkgebouwen en heschen daaraan de hakenkruisvlag. Maar het onver draagzame en alles dwingende nationaal-socia- lisme was met dezen uitweg niet tevreden. De regeering vaardigde een bevel uit, dat de ha kenkruisvlag van de kerkgebouwen zelf moet waaien. Van dezen eisch zal onder geen voor waarde worden afgeweken. ATHENE, 3 Febr. (Reuter). De koning zet zijn beraadslagingen voort en zal vandaag een onderhoud hebben met Theotokis en Metaxas. Men verwacht een conferentie van alle politieke leiders. In regeeringskringen blijft men opti mistisch gestemd ten aanzien van de oplossing der militaire kwestie. Volgens de bladen zou een coalitie op han den zijn van alle tegen Venizelos gerichte par tijen, welke de vorming van een ministerie zou eischen, alsmede Kamer-ontbinding en uitschrij ving van nieuwe verkiezingen. Metaxas maakt van deze coalitie geen deel uit, daar hij van meening is, dat de verzoenings politiek geen enkel resultaat zal opleveren, in dien de regeering uitsluitend gevormd wordt door df Venizelisten öf anti-Venizelisten. Me taxas wenscht, dat de politieke leiders, die tot dusverre tegenstanders van elkaar waren, thans eendrachtig samenwerken in het belang van de natie. PARIJS, 3 Febr. In Fransche diploma tieke kringen hecht men groote beteeke- nis aan de besprekingen, die koning Carol van Roemenië en Flandin, zoomede Flan- din en Titoelescoe hebben gevoerd. In goed-ingelichte diplomatieke kringen meent men te weten, dat de lange duur der besprekingen de gelegenheid heeft ge boden alle Europeesche kwesties en in het bijzonder de Fransch-Roemeensche betrek kingen en het Middel-Europeesche vraag stuk te behandelen. Uit de gedachtenwisseling zou gebleken zijn, dat de vriendschap tusschen Roemenië en Frankrijk, wat ook gebeure, steeds zal blijven bestaan. Het schijnt, dat bij de beraadslagingen van Zondag ook het Donau-pact aan een ernstige studie is onderworpen geweest. De idee der regionale pacten behoudt haar volle beteekenis en kracht voor de handha ving van den vrede in Europa. Men zou evenwel hebben geconstateerd, dat de verwezenlijking van een garantie-pact in Midden-Europa slechts kansen tot slagen biedt bij een vreedzame oplossing van het geschil in Oost-Afrika. Italië is geroepen bij deze diplomatieke be sprekingen een belangrijke rol te spelen. In Fransche diplomatieke kringen ver wacht men voorts, dat de onderteekening van een Handels- en Financieel verdrag tusschen Frankrijk en Roemenië reeds de zer dagen zal kunnen worden tegemoet ge zien. De Engelsche pers volgt de diplomatieke be sprekingen, die op het oogenblik te Parijs worden gevoerd, met zeer groote aandacht. In de eerste plaats is men belangstellend naar de onderhandelingen, waarbij Litwinof betrok' ken is. In het algemeen gelooven de bladen, dat na het bezoek van Litwinof aan Parijs de ratificatie van het Fransch-Russische pact niet lang meer op zich zal laten wachten. De „Daily Mail" ziet er een gevaarlijk symp toom in, dat Frankrijk en, naar het schijnt, ook de rest van Europa „gedwongen" zijn, Sowjet-Rusland als bondgenoot aan te nemen. Europa gaat een oorlog tegemoet en, indien geen energieke maatregelen worden genomen om een ontspanning in den internationalen toestand te bewerken, zal het mogelijk tot een catastrophe komen. De Britsche regeering, aldus het blad, moet voor den vrede zorgen en in de eerste plaats een einde maken aan de sanctiepolitiek. die de politiek van een zelfmoordenaar is. Het blad dringt dan opnieuw aan op versterking van de Britsche luchtvloot, die minstens tien duizend gevechtsvliegtuigen moet bevatten. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat men er te Parijs naar streeft, ook Rusland te doen deelen in de uit werking der plannen voor een nauwere eco nomische en politieke samenwerking tusschen de Donau-staten. Van verschillende zijden zou ook worden aangedrongen op de actieve deel neming van Italië. De „Times" meldt uit Parijs, dat men in som mige kringen koning Carol van Roemenië het verlangen toeschrijft, Rusland tot toegevoegd garant der Oostenrijksche onafhankelijkheid te maken. De Quai d'Orsay zal een dergelijk plan, aldus het blad, echter nauwelijks goed keuren, daar men het beschouwt als een. ma noeuvre, die ongetwijfeld ontstemming in Duitschland zou veroorzaken. WARSCHAU, 3 Febr. (Reuter). De besturen der vakvereenigingen hebben gedurende den Zondag nog getracht de voor heden aangekon digde staking van trampersoneel te voorkomen. Evenwel zonder resultaat, zoodat vandaag de staking in vollen omvang is begonnen. Tramverkeer en busverkeer liggen volkomen stil. Het is bovendien niet onmogelijk, dat de arbeiders in de andere openbare bedrijven zich bjj de staking aansluiten. LONDEN, 3 Febr. (D.N.B.). De vleeschvoor ziening voor Groot-Londen en de Londensche graafschappen lag hedenmorgen, naar het Duit sche Nieuwsbureau meldt, tengevolge van de staking van 8000 employé's en arbeiders van de Londensche abattoirs volkomen stil. Even na middernacht besloten 3000 marktbc- dienden in staking te gaan. 1000 vleeschdragers er, 4000 andere arbeiders werden in deze staking betrokken. Voor den ingang der markthallen postten stakers, die iederen verderen vleescb- aanvoer verhinderen. Duizenden arbeiders wa ren verzameld, en er hadden verscheidene be toogingen plaats. Een sterke politiemacht zorg de voor de handhaving van de orde. Honderden voertuigen konden in de straten, die naar de markt leiden, niet verder en er ontstond een ernstige verkeersstagnatie. De werkgevers zijn in de vroege ochtenduren bijeengekomen, om bijlegging van de staking te overwegen. De stakers publiceeren een mani fest, waarin zij een minimumloon van 4 pond per week, voorts een 40-urige werkweek en een week vacantie met behoud van loon verlangen. Naar Reuter meldt, heeft tenslotte nog een vertegenwoordiger deT transportarbeiders aan de stakers medegedeeld, dat de werkgevers bereid zijn, den toestand te bespreken, indien de ar beiders het- werk hervatten. UITSTEKEND GESLAAGDE LANDDAG VAN DE R.K. STAATSPARTIJ. Staking in de Londensche abattoirs, vleesch voorziening van Londen volkomen stilgelegd. De kathedraal van Dakar door Kard. Verdier geconsacreerd. Kardinaal Sincero stervende. De oorlog in Oost-Afrika; de luchtmacht blijft opereeren bij Makalle', aalmoezenier der zwart hemden vermoord? Opnieuw een protest van Zweden te Rome. Versterking van het Britsche leger? Reorgani satieplan van 360 millioen pond sterling. Brand in een benzinedepöt op het Brusselsche vliegveld Haren. Stoffelijk overschot van Kondylis plechtig bij gezet. Trampersoneel te Warschau in staking. Tot deken van Hoorn is benoemd de Zcereerw. heer J. C. W. v. d. Wiel. Pastoor H. Quant, te Noordwijkerhout, bediend. Slechts enkele wedstrijden van de I. V. C. B.- competitie. Chèvremont en Valkenburg deelen de punten. Volendam klopt S. D. O. E. M. M. neemt revanche op V. V. Z. Santpoort verliest van S. J. C. KN.V.B.-competitie: Ajax en Sparta spelen gelijk. Xerxes verovert een punt op R. C. H. en H.F.C. op Stormvogels. Blauw Wit wint van V. U. C. Nieuw wereldrecord 440 yards vrije slag dames. Ballangrud wereld-kampioen op de schaats. Sweering wint wederom het biljart-kampioen schap van Nederland, cadre 45/2. Op 16 Februari a.s. zal in München op plech tige wijze het vijf en twintig-jarig bisschops jubileum van Z. E. Kard. Dr. von Faulhaber, Aartsbisschop van München, worden gevierd. Z. E. werd als professor te Freiburg i. B. be noemd tot bisschop van Spiers in 1911 en in 1917 verheven tot Aartsbisschop van München. LONDEN, 3 Febr. (Reuter.) In de streek van Settler, 150 K.M. ten Noorden van Johannes burg, heeft een hevig noodweer gewoed, waar bij hagelbuien door wolkbreuken werden afge wisseld. Er zijn groote verwoestingen aangericht. Ze ven en negentig inboorlingen zijn om het leven gekomen. Er vielen hagelsteenen zoo groot als cocos- noten. HAARLEM TEL.10070 - HEEMSTEDE TEL. 29280 Stand op Maandag 1 uur n.m.: 747.3 Vorige stand: 738.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1