L n A 9. De kerkstrijd in Duitschland Abessinisch exposé over Graziani's overwinning Nieuwe grondwet in Rusland? Het nieuws van heden De besprekingen te Parijs Gewetensvrijheid in Rusland STAKING DER ABATTOIR- ARBEIDERS EIGENLIJKE TEGENSTAND IS NIET GEBODEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 4 FEBRUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 1977? Mgr. Wolker meldt zich bij de Gestapo, om de plaats van Mgr. Clemens in de gevangenis in te nemen De bijzondere school gaat verdwijnen Opnieuw vrijspraak in hooger beroep bij deviezenproces Uit de Sovjet-hel gevlucht Het Weer Tragisch einde van een brandweerman Breidt zich nog steeds uit Koning George V en de persfotograaf Hij hield er niet van onverwachts genomente worden Jong Volendam bracht een bezoek aan Schiphol en legde groote belangstelling aan den dag voor de verschillende vliegmachines Amerikaansch journalist publi ceert „losse blaadjes uit een notitieboekje Gebruik van gifgas op groote schaal? pp <v' Te Londen is een staking uitgebroken onder de arbeiders van de abattoirs. Een der leiders spreekt de stakers toe Het 114de legerbericht Wat de Daily Herald" van de Sovjet-plannen meent te weten Een pan-unionistisch parlement De regeeringsvorming in Griekenland Coalitie-kabinet onder Demerdzis? Drukke dagen voor den beul van Raleigh Groote Fascistische Raad heden weer bijeen HEIL HITLER DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Streven om tot overeenstemming te komen inzake de collec tieve veiligheid Drukke dagen voor Flandin DE ZIEKTE VAN KARDINAAL SINCERO De 25.000 er uit NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.( ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Nadat enkele weken geleden de K. J. V. Centrale te Düsseldorf door de Geheime Staatspolitie gesloten werd, is thans ook beslag gelegd op de Opleidingsscholen der Katholieke Jeugdorganisaties, waar de lei ders der beweging werden gevormd. De Reichs-Lehrstatte der Deutsche Ju- gendkraft te Miinster in Westfalen was reeds eerder door de Rijksweer bezet; thans is ook de Opleidingsschool voor de leiders der K. J. V. in Altenberg bij Keulen (de beroemde voormalige Abdij der Cisterciën- sers) door de Geheime Staatspolitie ge sloten. De Algemeene Directeur der Katholieke Duitsche Jeugdbeweging Mgr. Ludwig Wolker heeft zich bij de Geheime Staatspolitie aange meld en aangeboden om de plaats in te ne men van den Diocesanen Bondsvoorzitter Mgr. dr. Jacob Clemens, die zwaar ziek in de ge vangenis ligt te Moabit. Mgr. Wolker heeft zich bij de Geheime Staatspolitie juist daarom aangemeld omdat Mgr. dr. Jacob Clemens ge heel in zijn opdracht handelde en de door hem gegeven instructies, waarvoor Mgr. Wol ker dus verantwoordelijk was, ten uitvoer bracht. Naar wij vernemen heeft de Gestapo van dit aanbod geen gebruik gemaakt. Evenals te München werden ook in Neuren berg de kinderen ingeschreven, die thans den leerplichtigen leeftijd bereikt hebben, en die in April e.k. bij het begin van het nieuwe schooljaar de lagere school zullen moeten be zoeken. Er werden 4871 kinderen aangemeld, Waarvan er 3999 ofwel 82.10 procent werd op gegeven voor de neutrale gemeenschapsschool. Tevens werden de ouders in de gelegenheid gesteld om hun kinderen van de Bijzondere School weg te halen en naar de neutrale school te zenden. Uit elf Protestantsche scholen wer den 3000 kinderen en int de Katholieke Scho len 1000 kinderen, dus in totaal 4000 leerlin gen, overgeschreven naar de neutrale school. Zooals wij reeds eerder hebben vermeld is bij de deviezen-processen, die in hooger be roep behandeld werden tot nog toe steeds vrij spraak gevolgd. Voor de groote Strafkamer in Odenburg Is thans in hooger beroep het deviezenproces be handeld tegen den Provinciaal der Duitsche Dominicanen, dr. Laurentius Siemer uit Keu len. De behandeling van het proces in hooger beroep heeft meer dan twee volle dagen in beslag genomen. Het Hof concludeerde tot vrij spraak en de beklaagde die reeds meer dan een jaar in voorarrest had gezeten, werd on middellijk op vrije voeten gesteld. In eerste instantie had de rechtbank be klaagde veroordeeld tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf en 100.000 Mark geldboete. In uitgeputten toestand is in Charbin aange komen een Katholiek Priester Pater Metwedeff, die uit de hel van Sovjet-Rusland is gevlucht. Pater Metwedeff werd in 1933 door de Gepoe gearresteerd onder beschuldiging, dat hij aan de kinderen van zijn dorp godsdienstonderricht had gegeven. Hij werd van Dobrinka naar Siberië getransporteerd, waar zijn lijden voorgoed een aanvang nam, en waar zich in een groot concen tratiekamp 3000 geloovigen bevonden, die'allen vanwege hun godsdienstige overtuiging waren gearresteerd. Al de gevangenen van het kamp te Bamlag Werden te werk gesteld bij den aanleg van de spoorlijn Baikal-Amoer. De gevangenen waren aan onbeschrijflijke ontberingen blootgesteld; zij Waren gehuisvest in oude spoorwegwagons, die niet verwarmd waren en het voedselrantsoen, dat hun werd verstrekt, was juist voldoende om niet van ontbering te sterven. Toch zijn hon derden gevangenen tijdens het werk, dat boven- menschelijke krachtsinspanning vorderde van koude en uitputting gestorven. In het kamp be vonden zich ook de Aartsbisschop Mathieu de Voronege, alsmede vier en twintig Bisschoppen en een groot aantal Priesters. Pater Metwedeff is er in geslaagd om te vluchten en na ontzag lijke ontberingen te hebben geleden, waarvan men zich geen voorstelling kan vormen, heeft hij eindelijk behouden de grens van Mandschoe- kwo kunnen bereiken. Verwachting: matige tot zwakken, Wes telijke tot Noordelijken wind, verander lijke bewolking, waarschijnlijk nog enkele sneeuwbuien, lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt tot lichten dooi. Hoogste barometerstand: 764.8 te Acu- reiry. Laagste barometerstand: 741.3 te Hel- singfors. Zon op 7.40 - onder 4.48 - Licht op 5.18 Maan op n.m. 1.42 onder van, 5.54 Volle Maan 7 Februari LONDEN, 4 Febr. (Reuter) In een massavergadering van de stakende abat toir-arbeiders en transportarbeiders van de Londensche vleeschmarkt Smithfield, die te middernacht plaats vond en een stormach tig verloop had, is besloten, de staking, die reeds ernstige afmetingen had aangeno men, voort te zetten. Kort na middernacht bezetten de stakers alle toegangen tot de markt en verhinderden zij den vleeschtoevoer. Spoedig daarop sloten de ar beiders der nachtploegen van verscheidene aanverwante bedrijven zich bij de staking aan. In den vroegen morgen trokken stakers naar de dokken, waar zij talrijke met het lossen van vleesch bezig zijnde arbeiders bewogen, het werk néér te leggen. Men vreest, dat de staking zich ook zal uit breiden tot andere groote markten van de En- gelsche hoofdstad, die voor de levering van groenten, fruit, enz. te zorgen hebben. Heden middag zal wederom een vergadering der sta kers plaatsvinden. Ingeval de staking mocht voortduren, zullen wellicht Londensche studen ten als hulparbeiders fungeeren. Als gevolg van de staking kunnen 4000 sla gers te Londen en in de Londensche graaf schappen vandaag geen vleesch krijgen. Een zending van 1400 ton bevroren vleesch, die gis teren uit Argentinië te Southampton aankwam, kon niet worden gelost. Over de goedhartigheid, door den overleden vorst zoo dikwijls aan den dag gelegd, doen thans vele verhalen de ronde. De koning toonde zich steeds zeer tegemoet komend jegens de journalisten en persfotogra fen, die hun werk soms onder zeer moeilijke omstandigheden moeten verrichten. Hij hield er evenwel niet van, op een onbewaakt oogen- blik door een persfotograaf geknipt te worden. Het gebeurde eens, dat een jong persfoto graaf het gewaagd had, zich op een verborgen plekje in den tuin van het Buckingham-palace op te stellen, en den vorst op zijn wandeling te „nemen". De koning was scherp van gehoor en had direct bemerkt, wat zich had afge speeld. Zeer verontwaardigd trad hij op den jongen man toe, gaf hem een geduchten uit brander en eischte de oogenblikkelijke vernie tiging van de opname. De arme jongen, die de kans van zijn leven zoo jammerlijk verloren zag gaan, kon slechts stamelend enkele woor den van verontschuldiging uitspreken. In zijn verwarring en beschaamdheid zag de persfotograaf er zoo diep ongelukkig uit, dat de koning er door geroerd werd. Hij sloeg een vriendelijker toon aan en zeide: „Geloof me beste jongen, opnamen uit zulk een schuilhoek gemaakt zijn altijd slecht of minderwaardig en zoodanig werk kan je nooit voordeel opleveren. Als je evenwel tot eiken prijs een foto van mij wilt maken, meld je dan morgen om tien uur aan het paleis." Overgelukkig ging de betrapte persman heen. Inderdaad stelde de koning zich den volgenden morgen voor de opname ter beschikking, zit tende aan zijn werktafel. Dit werd een der beroemdste en meest geslaagde foto's van den vorst en de toekomst van den armen persfoto graaf was hiermede meteen verzekerd. ADDIS ABEBA, 4 Febr. (Reu ter). Van Abessinische zijde wordt er op gewezen, dat de Italiaansche overwinning aan het zuidelijk front niet meer is dan een opmarsch, die mogelijk is gemaakt door een stra tegisch terugtrekken der Abessini sche strijdkrachten. Toen de Italiaansche aanval op handen scheen in Ogaden, besloten de Abessiniërs, van oordeel zijnde, dat hun vooruitgeschoven stellingen nabij Dolo niet voldoende versterkt waren, om den eersten stoot der Italiaansche gemotoriseerde strijdkrachten te kunnen op vangen, temeer omdat zij zelf slechts gering bewapend waren, zidh tarug tie trekken in stellingen, die gemakkelijker te verdedigen zouden zijn. Daar echter het front zeer uitgestrekt is en de orders slechts |langzaam werden overge bracht, werden eenige Abessinische convooien, die niet tijdig waren gewaarschuwd, door den Italiaanschen opmarsch verrast. Generaal Gra- ziani kan echter, naar men te Addis Abeba met nadruk verklaart, niet in ernst spreken van eenigerlei tegenstand, aangezien de Italianen NEW YORK, 4 Febr. Te Knoxville (Ten nessee) is iemand, die gedurende een dertigtal jaren een verdienstelijk lid van het plaatselijk brandweercorps is geweest, op tragische wijze om het leven gekomen. De man wilde een sigaret aansteken, toen een lucifer in zijn kleeding te recht kwam. De kleeren vatten vlam. De man ts levend verbrand. zonder slag of stoot in het verlaten gebied konden oprukken. Van het Zuidelijk, evenmin als van "het NoordeLJk front komen op het oogenblik be richten binnen, hetgeen wel verband schijnt te houden met een gedeeltelijken stilstand in de wederzijdsche vijandelijkheden. Het eenige, dat als een eenigszins belangrijk feit kan wor den aangemerkt, is, dat de Egyptische dokto ren, die van het Ogadenfront naar Harrar wa ren teruggekeerd, allen door Ras Nasiboe te legrafisch teruggeroepen en uitgenoodigd zijn, zich zoo spoedig mogelijk bij de posten aan het Zuidelijk front te voegen, hetgeen wel licht duidt op een aanstaande actie. NEW YORK, 4 Febr. (Stefani) De Ame- rikaansahe journalist Herbert Ekins, die uit Abessinië is teruggekeerd, heeft een boek gepubliceerd, getiteld „Losse blaad jes uit een notitieboekje", waarin hij zijn indrukken weergeeft, en mededeelingen doet, die hij niet van Addis Abeba uit kon telegrafeeren. Volgens het officieeie Italiaansche pers bureau verhaalt de schrijver van vreeselijke barbaarsche tooneelen, zooals de bestraffing van 40 Somalies, die ervan beschuldigd waren, de Italianen te hebben geholpen, en die met zweepslagen werden gedood. De journalist maakt voorts melding van ver klaringen, afgelegd door Ras Nasiboe, waaruit de groote verwondering der Abessinische hoof den bleek over de onbuigzame actie van Mus solini, waaraan zij niet zouden hebben geloofd. Nasiboe zou voorts verklaard hebben, dat Abes sinië ieder vertrouwen in den Volkenbond had verloren, daar deze zich niet bij machte had getoond, voor afdoende hulp te zorgen. De correspondent van Reuter-A. N. P. te Aksoem meldt, dat een Italiaansdh soldaat, Seclety genaamd, die tijdens den recenten slag aan de Makazze gewond was geraakt, er in is geslaagd weer de Italiaansche linies te be reiken. Bij zijn terugkomst werd Seclety gede coreerd. De man was vijf maal gewond bij ge vechten van man tegen man en was ten slotte door een slag met een geweerkolf boven het rechteroog zoodanig getroffen, dat hij ineen- zëeg. Hij werd krijgsgevangen gemaakt en overgebracht naar een Abessinisch kamp, waar men hem, aldus het verhaal, al zijn kleeren uittrok. Ondanks zijn kwetsuren en zich ter nauwernood bewust van hetgeen hij deed, slaag de hij er niettemin in te vluchten. Eenigen tijd zwierf hij rond. Tenslotte werd hij opge merkt door zwarthemden. Stefani verneemt uit Addis Abeba, dat men daar in regeeringskringen bevestigt, dat in de eerstkomende maanden alle Ita liaansche eigendom in Abessinië in be- slag zal worden genomen. De stoomschepen „Losandra" geladen met materiaal. „Toscana" met 2200 soldaten en „Italia" met 3000 soldaten zijn Port Said ge passeerd met bestemming naar Massaoea. De semi-officieele „Lavoro Fascista" beveelt in een artikel het gebruik van gifgas op groote schaal in Abessinië aan, als antwoord op het afkondigen van een petroleum-embargo. ROME, 4 Febr. (Reuter) Maarschalk Ba- doglio telegrafeert: „In den sector van Neghelli hebben gewapen de groepen van de aan ons onderworpen Gallas Borena vijandelijke patrouilles verslagen en op de vlucht gejaagd. De luchtmacht bombardeer de vijandelijke troepenconcentraties in het ge bied van Ellot, tusschen de Webbe Gestro en de Webbe Sjebeli. Van het Eritrea-front is niets belangrijks te melden. LONDEN, 4 Febr. (A.N.P.) Hoewel uit Moskou berichten komen, volgens welke alle bijzonder heden omtrent een nieuwe Russische constitu tie, welke nog dit jaar zou worden geratifi ceerd, op niet anders dan zuivere conjecturen berusten, is het wellicht interessant te ver melden, wat de diplomatieke correspondent van de „Daily Herald" over deze nieuwe con stitutie schrijft te hebben vernomen. Volgens dezen medewerker van genoemd blad dan zou de nieuwe grondwet nog in den loop van dit jaar gereed komen om geratifi ceerd te worden. Er wordt gesproken over een „nieuwe constitutie", maar de kenmerkende karaktertrek zal zijn, dat hierdoor een einde gemaakt wordt aan het Sowjet-systeem van de grondwet 1918, dat zal worden vervangen door een parlementair systeem op West-Europeesch model. Het kiesrecht zal algemeen zijn: de bestaande uitsluiting van „bourgeois", priesters etc. zal worden opgeheven. De verkiezingen zullen geheim zijn. Voorts zullen alle verkiezin gen rechtstreeks door het volk worden uitge voerd. Terwijl tot dusverre gedelegeerden geko zen werden van plaatselijke Sowjets, die provinciale Sow jetcongressen kozen, welke weer op hun beurt gedelegeerden zonden naar het Sowjetcongres van iedere republiek en naar het Pan-unionistische congres, zullen in den vervolge voor iedere wetgevende vergadering direct candidaten worden gesteld. Er zal aldus de diplomatieke medewerkers van de „Daily Herald" verder een Pan- unionistisch parlement komen verder een par lement voor iedere autonome republiek en natuurlijk plaatselijke en gemeentelijke orga nen. Molotow, de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, heeft in dit verband ver klaard: „Wij gaan probeeren de beste elemen ten van het parlementaire systeem over te nemen, zelfs al zullen wij door aldus te han delen in het buitenland eenig gevoel van ver maak wekken." De boeren zullen op voet van volkomen ge lijkheid staan met de stedelijke arbeiders, terwijl tot dusverre het systeem aldus opgesteld was, dat de doorslaggevende macht geheel in handen lag van de georganiseerde in- dustrieele arbeiders. Problemen als de verantwoordelijkheid van de uitvoerende macht ten opzichte van de wet gevende lichamen, vrijheid van spreken en politieke organisatie, worden nog druk bespro ken. Het vitaalste van al is het probleem van de verhouding tusschen de communistische partij en de nieuwgekozen lichamen. Intusschen is men echter reeds zoo ver gevorderd, dat met vertrouwen verwacht wordt, dat de werkzaam heden tegen den zomer gereed zullen zijn. ATHENE, 4 Febr. (Reuter) Volgens nog niet officieel bevestigde berichten, zou de koning aan Demerdzis opdracht geven tot het voeren van besprekingen met de politieke leiders, ten einde te komen tot een definitieve regeling van de militaire kwestie. Indien een dergelijke rege ling tot stand zou komen, zou het politieke vraagstuk zeer vergemakkelijkt worden. Men houdt thans rekening met de mogelijk heid, dat een coalitie-kabinet gevormd zal wor den onder leiding van Demerdzis. Echter heb ben de aanhangers van Theotokis en Rallis gis teren na afloop van een bijeenkomst medege deeld, dat zij weigerden samen te werken met de liberalen. RALEIGH, (New York), 4 Febr. (A.N.P.) Zes misdadigers, die hier in de gevangenis zit ten, wachten op de voltrekking van hun dood vonnis. Hoewel zij volgens de rechterlijke uit spraak alle zes Vrijdag zouden moeten worden terechtgesteld, is het waarschijnlijk, dat de exe cutie van drie hunner tot Zaterdag zal worden uitgesteld. Zulks houdt verband met de gebrui ken in de gevangenis van Raleigh, waar nim mer meer dan drie gedetineerden op een dag worden terechtgesteld. Drie veroordeelden zul len in den electrischen stoel, de andere drie in de gaskamer moeten sterven, aangezien eerst- bedoelden reeds veroordeeld waren voor de „humane" methode van de gaskamer te Raleigh werd toegepast. ROME, 4 Febr. (Reuter). Vanavond zal in het Palazzo Venezia om 22 uur opnieuw de Groote Fascistische Raad onder voor zitterschap van den Duce bijeenkomen. Om 16 uur zal in het Palazzo Venezia onder voorzitterschap van Mussolini de eer ste bijeenkomst plaats vinden van de 13e jaarlij ksche zitting van den Oppersten Defensieraad. De arbeidsraad te Osnabrück heeft beslist, dat de weigering van een werknemer om den groet Heil Hitier te bréngen, een afdoende reden is voor ontslag. De regeeringsvorming in Griekenland; coalitie kabinet onder Demerdzis? Staking der abattoir-arbeiders breidt zich nog steeds uit. Groote Fascistische Raad heden weer bijeen. Nieuwe Grondwet in Rusland? De officier van justitie bij dc Haagsche Recht bank heeft tegen een olieventer wegens dood slag op zijn vrouw tien jaar gevangenisstraf geëischt. De Kievit is bij het verplaatsen te Jodhpur be schadigd. Studiedag der Dominicaansche Derde Orde op Zondag 9 Februari te Utrecht. De prijs van ƒ25.000 in de Staatsloterij is ge vallen op nummer 1230. PARIJS, 4 Febr. (Reuter). De diploma tieke besprekingen, welke dezer dagen te Parijs worden gevoerd, schijnen in de eer ste plaats ten doel te hebben te komen tot overeenstemming inzake collectieve veiligheid. Flandin heeft Maandagavond den Britschen ambassadeur te Parijs ontvangen en hem op de hoogte gesteld van zijn ontmoetingen met de buitenlandsche staatslieden. In Fransche kringen verluidt, dat de Oost- Europeesche mogendheden de mogelijkheid zouden bestudeeren artikel 16 van het Vol kenbondsstatuut een definitieve (interpretatie te geven en de uitdrukking „collectieve vei ligheid" een vasten vorm te verleenen. Het verluidt, dat Flandin Maandag met den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken vooral de kwestie van de toepassing der sanc tiemaatregelen in het ItaliaanschAbessinisch conflict en, op verzoek van Engeland, ook de kwestie van den wederzijdschen bijstand der Middellandsche Zeemogendheden heeft be sproken. De kwestie van de versterking der Dardanel- len daarentegen is slechts terloops besproken. Bij het contact, dat de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Flandin, heeft ge had met koning Boris zou gebleken zijn, dat de buitenlandsche politiek van Bulgarije ook voortaan op Genève zal worden gebaseerd. Ook het gesprek met den Litauschen minis ter van Buitenlandsche Zaken heeft de kwestie van de collectieve veiligheid betroffen. De sedert gisteren te Parijs vertoevende Oos- tenrijksche vice-kanselier, prins Starhemberg, heeft gisteren verscheidene persoonlijke vrien den gesproken en bovendien een onderhoud gehad met den eveneens te Parijs vertoeven- den minister van Buitenlandsche Zaken van Albanië. ROME, 4 Febr. (Stefani.) De gezondheids toestand van Kardinaal Louis Sincero, die reeds eenigen tijd te wenschen overliet, is ver ergerd, als gevolg van steeds toenemende hart zwakte. In de vijfde klasse der Staatsloterij is de prijs van 25.000 heden gevallen op nummer 1230. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 758.8 Vorige stand 747.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1