De zitting van den Grooten Raad NvQQEEMENris De oorlog in Oost- Afrika Het olie-embargo Concentratie bij bijz. onderwijs Opstand verijdeld in Paraguay De Kerkplein is vlotgekomen Holl. Anthraciet G. v. d. Haak Jr. Batavier II is aan gevaren Otto van Habsburg te Parijs? België's defensie w-m' Het nieuws van heden lANTURACI CT en BRCCUCOKCSI VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 5 FEBRUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19781 „De jongste overwinningen zijn van beslissenden invloed op den toestand Oorlog onverbiddelijk voortgezet Waarschijnlijk geen onderhoud met Starhemberg De Britsche pers over de besprekingen te Parijs Abessiniërs dreigen de verbindings wegen ten Noord-Westen van Makalle af te snijden II. M. de Koningin en Prinses Juliana te Igls Italië begon reeds in 1934 petroleum in te slaan Rapport der deskun digen spoedig gereed De moord op een Nazi leider te Davos Duitsche pers noemt den moord een aanslag op het nieuwe Duitschland Samenstelling der Staatscommissie inzake de concentratie onder vindt stagnatie Naar wij uit goede bron vernemen, ondervindt de samenstelling van de staatscommissie, die een oplossing zou moeten zoeken voor de in verband met de concentratie van het bijzonder on derwijs gerezen moeilijkheden, stagna tie, doordat de rechtsche Kamerfrac ties weinig bereid blijken om uit haar midden een leidende figuur en een on derwijsdeskundige aan te wijzen, die volgens de bedoeling der regeering in deze commissie zitting zou krijgen. Naar verder verluidt, zou dr. Colijn, ook indien de samenstelling der com missie hierop mocht afstuiten, aan de bekende par. 12 van het bezuinigings- ontwerp op het onderwijs willen blij ven vasthouden, zij het met een kleine wijziging. Dedjasmatsch Baltscha, die sinds 1928 bij den Negus in ongenade was is weder in genade aangenomen en ingedeeld bij het Zuidelijk leger Verovering der stad een kwestie van dagen? Complot tegen president Ayala en den opperbevelhebber van het leger ontdekt Belhamels gearresteerd jJL De positie der legers aan het Noordelijk front in Abessinie Hoewel het zich eerst niet liet aan zien, kwam tegen drie uur hedennacht plotseling de verwachte beweging in het schip „Seizoen" voor Egmond geëindigd Stookt mijn prima Afm. 20/30 a f 2.10 per H.L. Afm. 15/20 a f 1.80 per H.L. Franco bergplaats De kwaliteit is schitterend De klanten zeggen het!! Burgwal 9 - Telef. 10770 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De scherpe boegspriet van een uit het roer geloopen schoener drong met kracht in het schip De schade is zeer aan zienlijk Missionaris gevangen genomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 5 Febr. (Reuter). De Groote Fas cistische Raad heeft in het Palazzo Venezia de tweede zitting in dit jaar gehouden, wel ke gisteravond om 10 uur begon, en om half een vanmorgen eindigde. De Duce zet te zijn verslag omtrent den politieken en militairen toestand voort. Ook Grandi, Thaon di Revel, Rossoni, Volpi en De Ste- fani voerden het woord. Er werd een resolutie aangenomen, waarin o.a. het volgende verklaard wordt: De Groote Fascistische Raad heeft na be studeering van de politieke gebeurtenissen in December zijn optreden, dat geïnspireerd was door voorloopige terughoudendheid tegenover het Fransch-Britsche plan, alleszins gerecht vaardigd bevonden. De Raad beschouwt de jongste overwinningen der Italiaansche troe pen aan Eritrea- en Somalifront als factoren, die van beslissenden invloed zijn op den toe stand. De Raad hernieuwt zijn vast besluit, het doel te bereiken, waarvoor de militaire actie werd ondernomen. De Groote Fascistische Raad ging vervolgens na, hoe de binnenlandsche toestand thans, aan het einde van de derde maand van het econo misch beleg, is. Nadat lof was gebracht aan de kalmte en den bewonderenswaardigen tegen stand van het Italiaansche volk, stelde de Raad de richtlijnen vast voor de tegenmaatregelen ingeval van een verdere verscherping der sanctiemaatregelen. De minister van financiën sprak daarop over de noodzakelijkheid, het handelsverkeer met het buitenland in vastomlijnde banen te lei den. Op voorstel van den minister werd de volgende resolutie aangenomen: De Groote Fascistische Raad ziet na bestu deering van de kwestie van den buitenland- schen handel, overeenkomstig de richtlijnen van de fascistische economische leer, nog ver sterkt door de huidige omstandigheden, in het handelsverkeer met het buitenland een functie van openbaar belang, die directe controle door den corporatieven staat rechtvaardigt. PARIJS, 5 Febr. (Reuter) Naar „Le Journal" meldt, zal Otto van Habsburg, die op het oogenblik in België woont, vandaag te Parijs aankomen, waar hij verscheidene dagen denkt te blijven. Het blad meent te weten, dat Starhemberg geenszins voorne mens is, officieel of officieus met den Oos- tenrijkschen troonpretendent in verbinding te treden. Hoe zijn monarchistische gevoe lens ook mogen zijn, hij beschouwt het als zijn plicht, niet mede te doen aan een ac tie, die het gevaar medebrengt, dat hier door nadeel voor zijn vaderland ontstaat. LONDEN, 5 Febr. (Reuter) De diploma tieke medev.'erker van de „Daily Telegraph" schrijft over de Parijsche besprekingen, dat Oostenrijk blijkbaar heeft afgezien van zijn vroegere eischen tot herziening der grenzen. Het is bereid zich te scharen aan de zijde dei- landen, die den status quo willen handhaven. Deze houding kan ook een belangrijken invloed hebben op Hongarije, dat steeds geweigerd heeft met de Kleine Entente te onderhandelen, zoolang geen grensherziening was tot stand gekomen. De „Daily Mail" meldt uit Parijs, dat de be sprekingen nog geen tastbaar resultaat hebben opgeleverd, daar Bulgarije en Hongarije niet van revisie kunnen afzien, terwijl Polen niets van een Oostelijk pact zou willen weten met het oog op het gevaar dat uit de Sowjet Unie dreigt. De „Daily Herald" vreest, dat de Parijsche besprekingen zouden kunnen leiden tot herle ving van het stelsel der bondgenootschappen, waardoor de Volkenbond verzwakt zou worden. Bijzonder groot acht het blad het gevaar, dat de onderhandelingen de aandacht van het be langrijkste probleem, dat van den oorlog in Oost-Afrika, zouden kunnen afleiden. Het Weeriiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Verwachting: zwakke tot matigen, ver- anderlijken wind, aanvankelijk nog nit Westelijke richtingen, nevelig tot gedeel- telijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag tempc- ratuur om het vriespunt tot lichten dooi Hoogste barometerstand: 769.2 te Z Parijs. H Laagste barometerstand: 752.7 te Vest- E manor. Zon op 7.38 - onder 4.50 - Licht op 5.20 Maan op n.m. 2.54 onder v.m. 6.28 E E Volle Maan 7 Februari EE BRUSSEL, 5 Februari. (Reuter). De Belgi sche minister-president, Van Zeeland, heeft gisteren tijdens de discussies in den senaat over de begrooting van buitenlandsche zaken het woord genomen, om uiting te geven aan zijn ernstige bezorgdheid ten aanzien van den in ternationalen toestand. „Het geheele land komt langzamerhand on der den indruk der feiten," aldus besloot de premier zijn exposé. „Laten wij ons derhalve sterk maken in financieel, economisch en mili tair opzicht. Dat is absolute noodzaak." Van Zeeland deelde vervolgens mede, dat aan het parlement spoedig een voorstel zou worden onderworpen, strekkende tot verhooging der nationale verdediging. GENèVE, 5 Febr. (Reuter). De des kundigen in zake het vraagstuk der petrolcumsancties hebben bij hun werk zaamheden goeden voortgang gemaakt. Men verwacht, dat het rapport der deskundigen binnen een week gereed zal kunnen zijn. Van gezaghebbende zijde wordt aan den correspondent van de „Daily Tele graph" medegedeeld, dat het waar schijnlijk te achten is, dat de petro- leumsancties binnenkort van kracht zullen worden. Reuter meldt verder, dat de commissie van petroleumdeskundigen aan de hand van de ver zamelde gegevens verschillende belangwekken de feiten heeft geconstateerd. Uit de statistieken is vastgesteld, dat Italië reeds in 1934 met het opslaan van petroleum is begonnen, en dat de maximum-voorraad, wel ke kan worden opgeslagen, nauwelijks meer dan een millioen ton bedraagt. De behoefte aan petroleum wordt geschat op ongeveer 1.5 millioen ton per jaar. Men komt tot de conclusie, dat Italië slechts voor hoog stens zeven tot acht maanden in zijn behoefte zal kunnen voorzien, waarbij echter geen reke ning is gehouden met de nationale productie en de levering van petroleum langs omwegen, voor het geval een uitvoerverbod van petroleum wordt afgekondigd. De subcommissie, welke belast is met de be spreking van vervangmiddelen voor petroleum en het eventueele gebruik daarvan, ingeval van een embargo tegen Italië, heeft gisteren verga derd onder voorzitterschap van den vertegen woordiger van Peru, Tudela; van deze commis sie maken verder vertegenwoordigers van Ne derland, Zweden, Frankrijk en Engeland deel uit. Als rapporteurs werden aangewezen de Ne derlander Dooyewaard en de Zweed Sohlman; de deskundigen stelden vast, dat zij dezelfde zienswijzen over deze kwestie hebben. Naar Reuter opmerkt, laten de deskundigen zich in geen enkel opzicht door politieke over wegingen leiden. Hun taak is, de commissie nauwkeurig op de hoogte te stellen van de petroleum-situatie. Zij zullen geen petroleum- sanctie aanbevelen of afraden, daar hierover alleen de regeeringen moeten beslissen. BERLIJN, 5 Febr. (Reuter). Hitler, Rudolf Hess, Goebbels en de leider van de buiten landsche organisatie van de N. S. D. A. P., gouwleider Bohlé, hebben telegrammen van rouwbeklag gezonden aan de weduwe van den vermoorden landsgroepleider in Zwitserland, Wilhelm Gustloff. Alle ochtendbladen wijden lange artikelen aan dezen moord. Zoo schrijft de „Völkische Beobachter": „deze moord is een aanslag te gen het nieuwe Duitschland. Het nationaal- socialistische Duitschland hernieuwt aan het graf van Gustloff zijn eed, zonder compromis zijn weg te vervolgen, teneinde te voorkomen, dat Duitschland opnieuw door het internatio nale jodendom geknecht wordt." ADDIS ABEBA, 5 Febr. (Reu ter-A. N. P.). Het lot van Makalle, welke stad sedert 88 dagen in Ita- liaansch bezit is, is nog niet be slist. In de laatste berichten wordt de bezetting van de stad wel is waar nog niet gemeld, doch wel wordt herhaald, dat de Italianen de stad verder niet zullen kunnen hou den, hoewel Rome verklaart, dat aan het front in Eritrea niets bij zonders is te vermelden. Men bericht uit niet-officieele Abessinische bron, dat het voor de Italianen nog moeilijker zal zijn Makalle in bezit te houden na den hevigen slag, welke twee dagen lang in het geaccidenteerde gebied op 30 K.M. ten Zui den van Adigrat heeft gewoed tusschen een afdeeling van het leger van Ras Seyoem en meer dan 1000 Italianen. De Abessiniërs ver klaren zegevierend uit dezen strijd te zijn ge komen. De beteekenis der overwinning zal zijn, dat groate afdeelingen Abessinische troepen thans den weg van Adoea naar Makalle zul len kunnen overschrijden en de Italiaansche verbindingen ten Noord Westen van deze stad zullen dreigen af te snijden. Het bericht, dat Ras Seyoem dichter bij Makalle is gekomen heeft te Addis Abeba groote vreugde gewekt. Men is van meening, dat de inneming van de stad door de Abes siniërs slechts een kwestie van dagen, mogelijk slechts van uren is. De correspondent van Reuter-A. N. P. te Dessie meldt, dat een Italiaansch vliegtuig bo ven de provincie Godjam heeft gevlogen, waar onlangs verzet was gepleegd tegen de regee ring van Addis Abeba, en daar pamfletten heeft uitgestrooid, waarin de Italiaansche overwin ning op Ras Desta werd medegedeeld, aan welke mededeeling werd toegevoegd, dat tallooze Abessiniërs reeds gedood waren en dat de overigen door de Italiaansche kanonnen zou den wórden weggemaaid, doch dat de bewo ners van Godjam er van verzekerd konden zijn spoedig' hulp te zullen ontvangen. Dit pamflet heeft In officieele Abessinische kringen grooté verontwaardiging gewekt, waar men mét name doet opmerken, dat de krij gers van Godjam de Italianen aan het Noor delijk front bestrijden. Aan het front in Somaliland hebben eenige schermutselingen plaats gehad in de streek van Neghelli, waar met name een groep Abes siniërs werd verrast door een Italiaansch de tachement en daarbij, naar men te Addis Abeba toegeeft, ernstige verliezen heeft ge leden. ADDIS ABEBA, 4 Febr. (Reuter.) Twee en twintig van de ernstig gewonden van de Nederlandsche en Britsche ambulance zqn met drie speciale auto's, welke elk acht bedden be vatten, van Dessie naar Addis Abeba gebiacht. Deze evacuatie is een voorbereiding voor een vooruitschuiven van de Roode Kruis-eenheden in de richting van Korem, hetgeen binnen kort zal plaats hebben. Niettegenstaande de toestand van de wegen zeer slecht is, zijn de gewonden zonder ver liezen en zonder complicaties overgebracht. De ambulances te Dessie zullen worden ge bruikt voor het onderbrengen van gewonden, zoodra de weg naar Korem gereed is. ASUNCION, 5 Febr. (Reuter) Het ministe rie van oorlog heeft de volgende mededee ling gepubliceerd; In verband met hardnekkige geruchten en met het oog op de actie van eenige groe pen heeft de regeering besloten, maatrege len te treffen tot handhaving der orde. De legerleiding heeft den directeur van de mi litaire school, kolonel Raphael Franco, en den commandant van het eerste regiment pioniers, majoor Caballero Irala, uitge- noodigd, hun ontslag in te dienen. Majoor Antonio Gonzalez is van de ranglijst ge schrapt. Men heeft gerechtvaardigde ver moedens, dat genoemde officieren betrek kingen onderhouden met oproerige elemen ten, die door communistische organisaties gesteund worden. De politie heeft alle noodzakelijke voorzorgs maatregelen getroffen. Alle openbare vergade ringen zijn verboden. Naar verluidt bestonden er plannen voor een aanslag tegen den staats president, dr. Ayala, en den opperbevelhebber, generaal Estigarribia. Nader wordt gemeld, dat majoor Gonzalez Paraguay reeds heeft verlaten. Uit verschil- President Ayala lende documenten, die men heeft gevonden, is gebleken, dat hij plannen had om den pre sident en generaal Estigarribia te vermoorden. De politie had in de laatste dagen een uit breiding der communistische propaganda in vergaderingen en pamfletten vastgesteld. De regeering heeft op het juiste oogen blik ingegrepen. Volgens betrouwbare be richten heeft generaal Estigarribia aan het hoofd van een compagnie de belhamels persoonlijk gearresteerd. Bij de verdachte leiders bevonden zich verschillende beken de militairen. Hun samenwerken met de communisten, dat verbazing heeft gewekt, verklaart men door de onderstelling, dat zij zich in hun eer gekrenkt voelden. Ver geefs hebben zij getracht, nog andere of ficieren voor hun plannen te winnen. Gisteren werden pamfletten verspreid, waarin werd opgeroepen tot de algemeene staking, om de vrijlating van den gearresteerden kolonel Franco af te dwingen. Franco aldus werd in de pamfletten gezegd is slechts gearresteerd, omdat het volk hem tot president wilde uitroe pen. Franco zou vrijheid, geluk en geld bren gen. In stad en land is het rustig. O Hausien A ba ro-Pass V \PMacemen ^'«aiieu- f|) ^guia Abbi Addil ^^And^/Mariam -A\ J OAdeui 4 Hamie Scbcliffkot Arecaua AntValo Addi Ader Am bi AUdscht Jtahei Abessinie Addis Abeba 600km Hedennacht omstreeks drie uur heeft de Kerkplein zee gekozen en haar on vrijwillige ligplaats op het Egmondsche strand verlaten. Reeds zoo dikwijls was het vertrek aangekondigd, dat vrijwel niemand het meer geloofde en zoo wa ren slechts weinigen van het vertrek getuige. Na de wederwaardigheden van Maandag bleek al spoedig, dat de positie van het schip gunstiger was dan vermoed werd. Dinsdag, in den loop van den dag, wist men het schip reeds weder meer dan 50 meter naar zee te sleepen. Daar het weer gunstig bleef, werd de sleepboot Witte Zee ontboden, die Dinsdagavond arriveer de. Alles was zoo vlug in zijn werk gegaan, dat de marconist niet meer aan boord kon komen, terwijl een ander lid der bemanning met levens gevaar, tot zijn hals door het ijskoude water wadende, nog aan boord wist te komen. Dins dagnacht omstreeks twee uur hoopte men het schip vlot te brengen. Toen wij ons om 1 uur naar het strand be gaven, leek het er nog niet veel op, dat de po ging gelukken zou. Het was dood tij en de Noord-Westen wind begon te krimpen. Wel lag de Kerkplein reeds vrij ver in zee, met alle lich ten aan. Helder bescheen de maan het strand en de zee, zoodat men ook de sleepbooten. voorop de Witte Zee en daarachter de Ebro, dui delijk kon zien liggen. De verbinding was in den loop van den avond reeds tot stand geko men, zoodat alles voor het vertrek gereed was. Ondanks het nachtelijk uur waren toch nog enkele honderden toeschouwers aanwezig. Tot 2 uur was er echter weinig te zien. Wel kon men de Kerkplein zien „rijden" op de eerste bank, maar of er vooruitgang inzat was niet na te gaan. Fel blies de Noord-Wester nu, het was bitter koud. Men trachtte den moed erin te houden met community-singing, maar dat lukte niet erg. De maan ging schuil achter donkere dreigende wolken en op het strand werd het steeds naargeestiger. Was het won der, dat de meesten den moed opgaven en huiswaarts trokken? Om half drie gaven ook wij het op, er viel niets meer te beleven. Maar bij de Werf gekomen, wierpen wij nog een laat- sten blik op het schip. Plotseling riep iemand „Hij beweegt, hij gaat!" Zou het waar zijn? De twijfel behield de overhand, het was moeilijk te constateeren. Maar we aarzelden en bleven tu ren. En de meening, dat de Kerkplein aan het vertrekken was, won langzaam veld. Men tuur de naar de lichten en meende ze zeewaarts te zien gaan. Zou dan toch? En ja waarlijk, steeds duidelijker was te zien, dat de Kerkplein bewoog. Om drie uur was men het er over eens, dat het schip in volle zee was. Steeds vlugger verwijderde het zich nu van de kust. De Kerkplein had zee gekozen, de Kerkplein had het Eg mondsche strand verlaten en was op weg naar Rotterdam! Zijn plaats op het Eg mondsche strand was ledig! Het wakkere zeemanschap van het personeel van Smit en van der Tak had overwonnen. Het is voor de Egmondsche bevolking nog moeilijk te gelooven. De Kerkplein was een goede bekende geworden en laat een leegte achter. Met weemoed aanvaardt men het feit en met dankbaarheid gedenkt men den voor spoed, dien de stranding van het schip het dorp bezorgde. Nu rest alleen nog de herinne ring, allereerst aan dien bangen nacht van 19 October, toen de bemanning van de Egmond sche reddingboot zieh op haar best toonde. Nog na jaren zal men erover praten! Maar daar naast blijft de herinnering aan een gulden tijd, een winterseizoen zooals Egmond nooit had gekend en wellicht ook nooit meer beleven zal. Nu keert de stilte weder, het „seizoen" is af- geloopen.... Maar reeds treft Egmond voor bereidingen voor het zomerseizoen, waarin men hoopt te profiteeren van den wereldnaam, dien Egmond zich door de drievoudige stran ding van de Kerkplein, de Drente en de Jos Maria veroverde! Op weg naar Rotterdam, is de „Kerkplein" hedenmorgen omstreeks half zeven IJmuiden gepasseerd. Communistisch1» revolte in Paraguay ver ijdeld. De zitting van den Grooten Fascistischen Raad; de militaire actie zal worden voortgezet tot het doel bereikt is. Bezetting van Makalle door de Abessiniërs aanstaande? Het olie-embargo. Italië begon reeds in 1934 petroleum in te slaan. De commissie van onderzoek inzake de wa penindustrie weer aan het werk. De Batavier II is bij den Noordhinder aan gevaren en ernstig beschadigd. Grootsche Praeses van NIspen-herdienking in September a.s. te Amsterdam. De Kerkplein is hedennacht tegen drie uur vlotgekomen. Moeilijkheden gerezen bij de samenstelling der commissie inzake de concentratie van het bij zonder onderwijs. IHAARLEM TEL.1007D UEEMSTEDE TEL. 292801 Vanmorgen 5 uur is het s.s. Batavier II van de firma W. Muller en Co., kapitein de heer J Zeeven, dat op weg was van Londen naar Rotterdam, bij den Noordhinder tusschen de Schouwenbank en 't vuurschip Maas aangeva ren door den 830 ton metenden driemastschoe ner Grietje, thuisbehoorende te Groningen en eveneens op weg naar Rotterdam. Het s.s Ba tavier voer on dezelfde hoogte en in dezelfde richting als de Grietje. De afstand tusschen beide schepen was niet groot. Op een gegeven moment is de driemastschoener, gezagvoerder Pieter Schorthorst, uit het roer geloopen met het gevolg, dat de scherpe boegspriet van het schip met groote kracht in de Batavier II drong, die geraakt werd ter hoogte van het bruggendek aan bakboordzijde. De schade was vrij aanzienlijk, eenige platen werden geheel ingedrukt, terwijl een gedeelte van het bruggendek ernstig werd beschadigd. Voorts werden eenige patrijs poorten vernield. Ter hoogte van de plaats v/aar de Batavier II werd geraakt bevindt zich de eerste klas salon, die in den vroegen morgen (de passagiers bevonden zich nog ter ruste), geheel verlaten was. Door de aanvaring ontstond er een deuk in den scheepswand. Het gevolg hiervan was, dat de fraaie houten betimmering van den salon aan bakboordzijde geheel werd vernield. Stoelen en tafels werden door elkaar gesmeten en ook de vloer werd ernstig beschadigd. De Grietje bekwam aanzienlijke averij ter hoogte van den ste ven. Na de aanvaring is de Batavier II naar Rot terdam opgestoomd en aldaar om 9 uur aange komen. Toen de passagiers het schip hadden verlaten en de lading was gelost hebben ex perts de schade opgenomen, die zeer aanzien lijk was. Het schip zal op een werf de noodige reparaties moeten ondergaan. Ook de Grietje heeft na de aanvaring de reis naar Rotterdam voortgezet. De Duitsche missionaris pater Heinrich Kell- ner M.S.C., die twee jaar geleden naar China is vertrokken, is in de handen van Bolsjewis tische roovers gevallen. Over zijn verder lot is nog niets bekend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1