Tentoonstelling Katholieke pers in Engeland De defensie van België ,'i m Mr Roosevelt wenscht te bezuinigen I Het nieuws van heden De politiek van Japan De Amerikaansche neutraliteitswet VELE BELANGRIJKE INZENDINGEN De moeilijkheden in Griekenland DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 6 FEBRUARI 1936 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19782 Devèze, de minister van defensie, zet de noodzakelijkheid der reor ganisatie van de landsver dediging uiteen De grensverdediging is het meest urgent Devèze Het testament van een vriend van Carnegie Een afbetaling der Engelsche oor logsschuld aan Amerika? Wederom richtlijnen vastgesteld Het Weer Verlenging voor een jaar waar schijnlijk geacht Een milliard dollar wil de presi dent schrappen in de steun- uitgaven Beteekent dit strijd tegen inflatie? Het ontbreken van een katholieke dagbladpers wordt als een groot gemis gevoeld Mgr. Hinsley aan het woord Weemoed Mogelijk brengt de regeering- Demerdzis zelf een oplossing Roode dreiging tegen Kwei-Jang geweken De staat van beleg opgeheven NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. BRUSSEL, 5 Febr. (Reuter). De minister van defensie Devèze heeft voor de defensie-commissie van Kamer en Senaat de redenen uit eengezet, welke een reorganisatie van de verdediging des lands en een verlenging van diensttijd voor sommige legercorpsen noodzakelijk maken. De minister gaf een uiteenzetting van den stand van de Duitsche bewapening en toonde het gevaar aan van een mogelijke invasie via de Nederlandsch-Belgische grens. Hierom is een Versterking van Arlon tot Antwerpen noodig. De leden van de commissie bleken niet vijandig te staan tegenover de voorstellen van de regeering. Omtrent de uiteenzettingen van minister De vèze voor de defensiecommissie van Kamer en Senaat wordt nog het volgende bekend. In feite heeft Devèze zich vandaag beperkt tot het aan geven van de voornaamste lijnen van zijn ont worpen reorganisatie van het leger. Hij gaf Volgens een semi-officieele mededeeling een overzicht over de militaire organisatie van Bel gië in verband met het Volkenbondspact en het Verdrag van Locarno en verklaarde, dat België behalve deze verdragen geen banden of mili taire verplichtingen had aangegaan en zijn sou- vereine rechten onaangetast behouden heeft. Devèze heeft verder gesproken over den tegen- Woordigen stand van de Duitsche strijdkrachten en een overzicht gegeven van de inspanningen, die Frankrijk zich aan zijn Oostelijke grenzen heeft getroost. In het vervolg van zijn verslag heeft Devèze medegedeeld, dat de versterkingen aan de Oostelijke grens bijna voltooid zijn. Het voornaamste doel van de reorganisatie zal zijn de grenstroepen in geval van ernst in staat te stellen tijdig de noodzakelijke vernielingen in de aan de grens liggende gebieden ten uitvoer te leggen en deze gebieden zoolang onder vuur te houden, tot versterkingen zullen zijn aan gekomen. De reorganisatie beteekent overigens noch een verhooging van het aantal troepen, noch een verhooging van de bewapening. Devèze heeft zijn verklaringen naar ver luidt besloten met er op te wijzen, dat Bel gië alleen door een schending zijner grenzen in een oorlog kan worden verwikkeld. De ministerraad zal Vrijdag a.s. aan het plan tot reorganisatie van het leger den definitieven vorm geven. Volgens de aanvullende gegevens, welke de leden van de defensie-commissie hebben verstrekt, verlangt de regeering, dat het eerst de meest noodzakelijke militaire kwes ties worden behandeld, d.w.z. de verdedi ging van de grens. Later kan dan de alge- meene hervorming van het Belgische leger volgen. Een derde van de lichting zal dan een diensttijd van 18 maanden vervullen, indien de socialisten hun goedkeuring eraan geven. De supplementaire uitgaven bedragen 15 mil- lioen op het gewone budget en 50 op het buiten gewone budget. Voornamelijk heeft dit ten doel het artillerie-gordijn op de toegangswegen te Verzwaren en de motoriseering van de troepen, Welke de voorhoeden van den vijand moeten vernietigen, te verbeteren. WASHINGTON, 5 Febr. (Reuter). Indien een laatste wilsbeschikking, die nu eerst openbaar gemaakt is, tot in alle bijzonderheden ten uit voer gelegd zal worden, zal Engelandsoor logsschuld aan Amerika met ongeveer 85.000 pond verminderd kunnen worden. Het betreft hier het testament van James Bertram, een boezemvriend van wijlen Andrew Carnegie, den bekenden millionnair. Bertram stierf op 23 October 1934, in zijn testament stond bepaald, dat het geld door zijn weduwe tot aan haar dood zou worden be heerd, waarna het aan de dochter zou verval len. Sterft nu deze dochter zonder nakomelin gen, dan bepaalt de wilsbeschikking, dat het geld „moet worden betaald aan den kanselier van de schatkist van het Vereenigde Koninkrijk, die dit zal gebruiken als een betaling van En gelands oorlogsschuld aan de Vereenigde Sta ten." TOKIO, 5 Febr. (Reuter) Heden hebben wederom gewichtige besprekingen plaats gehad tusschen de vertegenwoordigers van de ministeries van buitenlandsche zaken, leger en marine, alsmede den Oppersten Oorlogsraad. De Japnasche politiek werd als volgt vastgesteld: le. Samenwerking met Nanking, teneinde de anti-Japansche stroomingen in China te vernietigen. 2e. Steun aan de autonomistische bewe ging in Noord-China. 3e. Bescherming van Mandsjoekwo door een definitieve grensregeling met Sowjet- Rusland en Binnen-Mongolië. Naar is uitgelekt, hebben ambassadeur Mat- soedaira, ambassadeur Moesjakoji, thans met verlof in Japan, Hatsjiro Arita, die binnenkort zal worden aangesteld tot Japansch ambassa deur in China, en Naokitsji Matsoenaga, die als reisambassadeur naar Amerika zal worden ge zonden, Dinsdagmiddag een conferentie gehou den tezamen met ambtenaren van het depar tement van buitenlandsche zaken. De confe rentie stond onder voorzitterschap van den onderminister van buitenlandsche zaken, Sjige- mitsce. Omtrent het ter conferentie behandelde is geen enkele mededeeling verstrekt. De dag bladen melden echter, dat een der onderwerpen van gesprek geweest is de reorganisatie van de eenzijdige handelsbetrekkingen van Japan met de landen, waarbij de genoemde ambassadeurs geaccrediteerd zijn. Het water op de Zugspitze is bijna even kostbaar als het water in de Sahara. Men- schen, die op een hoogte van 3000 M. wonen hebben immers ook water noodig. De laatste bron wordt op een hoogte van 1500 M. gevonden. Hier haalt een tankwagen dagelijks het water om het met een locomotief van de Zugspitzbahn naar het 1000 M. hooger gelegen hotel Schneefernerhaus te brengen. Dit transport maakt het water zeer kostbaar. Hierboven de bron op een hoogte van 1500 M. Zij spuit het water in de tank VERWACHTING: Zwakke tot matigen. Zuidwestelijke tot Zuidoostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. riiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu: WASHINGTON, 5 Febr. (Reuter). De verlenging van de thans van kracht zijnde neutraliteitswet wordt in regeeringskringen het meest waarschijnlijk geacht. Het congres beschikt namelijk niet over vol doenden tijd om den tekst op te stellen van een hieuwe wet, die tegemoet komt aan de be zwaren van de steeds toenemende oppositie. De Wet zou derhalve voor een jaar verlengd wor den, wellicht met toevoeging van een amende ment betreffende financieele transacties met Oorlogvoerende staten. De regeering zou de politiek voortzetten, die Zij sedert October 1935 volgt, onder andere be staande uit het bemoeilijken van het handels verkeer met belligerenten, waarvan het voor naamste oogmerk is, de neutraliteit der Ver enigde Staten te handhaven. wnr% Toen de Duitsche kruiser Karlsruhewelke een wereldreis maakt den evenaar pas seerde, kwam de zeegod Neptunus aan boord en sprak de bemanning toe WASHINGTON, 5 Febr. (Reuter). Presi dent Roosevelt heeft den instanties, die bevoegd zijn voor de verdeeling van den overheidssteun tot herstel van het econo mische leven, opdracht gegeven nauwkeu rige mededeelingen te doen over de uit gaven, die tot dusverre door haar gedaan zijn. De president is voornemens, ongeveer een milliard dollar te schrappen van de steun gelden, die reeds door het Congres zijn goedgekeurd doch nog niet uitgegeven. Daarbij zouden allereerst in aanmerking komen de maatregelen tot conversie van de schulden, ontstaan bij het vergeven van grond in eigendom aan kleine boeren; on geveer een half milliard zou hier worden bezuinigd. Verder zou minder geld worden ontvangen door de autoriteiten voor de landbouwcredie- ten, door het bureau voor openbare werken, door het bureau voor herstel van het econo mische leven, door de bank voor in- en uit voer, door de federale banken, door de land- bouwhypotheekonderneming en door de fede rale spaarbanken. In de persconferentie van gisteren heeft Roosevelt verklaard, dat zijn beschikking niet beschouwd moet worden als een bezuinigings maatregel ter vermindering van het tekort op de begrooting. Veeleer zijn met het oog op de algemeene opleving de uitgaven, die bestemd waren voor de stimuleering van het economi sche leven, ten deele Overbodig geworden. In kringen, die in nauw contact staan met den president, ziet men in de beschikking niet een zuiver administratief-technischen maat regel. Men gelooft, dat hier sprake is van een eersten maatregel tot liquidatie van een be langrijk deel van het herstelprogramma en van een aanwijzing, dat de bemoeiingen der regeering om den economischen lichamen geld te verschaffen, een succesyol einde naderen. Men verwacht, dat binnenkort getracht zal worden, de leenings- en credietinstanties der federale regeering zooveel mogelijk te veran deren in incasso- en executieve instanties. Van andere zijde beschouwt men de beschik king van den president toch als een bezuini gingsmaatregel, waardoor het Witte Huis den oorlog zou verklaard hebben aan de inflatio- nisten. Engeland is een van de weinige landen waar nog geen Katholieke Dagbladpers bestaat, hetgeen toch steeds als een groot tekort gevoeld wordt. Wel heeft men verschillende goed geredi geerde Katholieke weekbladen, zooals „The Catholic Herald", „The Catholic Times", „The Tablett" en „The Universe", die een zeer groote oplage hebben (The Universe heeft ongeveer 110.000 betalende abonné's), maar hoe voortref felijk deze op zich zelf ook mogen zijn, toch kunnen ze niet de plaats van het Katholieke Dagblad innemen, dat iederen dag als een ver trouwde vriend de huizen der menschen bin nenkomt en een wegwijzer is in den grooten doolhof van het leven. Op de Perstentoonstelling, die in de Hall van de Westminster Kathedraal is uitgestald, prijken meer dan 300 Katholieke periodieken: weekbladen, tijdschriften, parochieele krantjes enz. Men vindt er ook heel interessante docu- mentën, zooals brieven van vooraanstaande Katholieken, die ten tijde toen er nog' geen Katholieke Pers in Engeland bestond, omdat ze verboden was, door het schrijven van brie ven het geloof trachtten te verspreiden en te verdedigen. Het „Catholic Directory" (Katholiek Jaar boek) wordt ook onder de periodieken gerekend en in dit opzicht zou men het theoretisch als het oudste Katholieke orgaan kunnen beschou wen, want het is een voortzetting van de Ca tholic Almanac, gesticht in 1661 en later van Laity's Directory dat in 1789 werd uitgegeven. Praktisch is „The Oscotian" het oudste En gelsche tijdschrift, want het verscheen reeds in 1828. Later kwam de Dublin Review die door Kardinaal Wiseman werd uitgegeven in 1836. The Tablet dateert uit 1840, The Universe uit 1860, The Catholic Herald verscheen in 1888 en The Catholic Times in 1860. Bjj gelegenheid van de opening van deze tentoonstelling van de Katholieke Pers in Engeland, die tevens de inzending vormt waarmee Engeland zal uitkomen op de Wereld tentoonstelling van de Katholieke Pers in Rome, heeft Mgr. Hinsley een zeer merkwaar dige redevoering uitgesproken. Het voornaamste doel van de Wereldtentoon stelling der Katholieke Pers, zoo sprak Mgr. Hinsley, bestaat hierin, dat men in Rome wil uitstallen, Wat door de Katholieke Pers van heel de wereld gepresteerd wordt. Deze tentoonstelling zal aanschouwelijk on derwijs geven over het Apostolaat der Pers, zooals het door de Katholieke Kerk beoefend wordt. Herhaaldelijk heeft de H. Stoel laten blijken hoe sterk zij de noodzakelijkheid van het Apos tolaat der Pers aanvoelt en hoezeer zij dit werk weet te waardeeren. Ieder jaar beveelt de Heilige Vader de be langen der Katholieke Pers als een der maand- intenties aan voor het Apostolaat des Gebeds In 1922 heeft de Paus zelf den H. Franciscus van Sales tot bijzonderen Patroon der Katho lieke Schrijvers en Journalisten aangewezen en ook deze Wereldtentoonstelling der Katho- MGR. HINSLEY Aartsbisschop van Westminster lieke Pers te Rome heeft ten doel de Katho lieke Journalisten en de lezers aan te moedi gen. De Katholieke Journalisten zullen daar in de gelegenheid worden gesteld om bij eikaar in de leer te gaan, van gedachten te wisselen, hun werkmethoden aan elkaar mede te deelen, on der elkaar te wedijveren om hun werk, het groote Apostolaat der Pers, te verbeteren. Deze Tentoonstelling zal voor de lezers een aansporing zijn om het ontzaglijk werk dat voor hen verricht wordt, beter te leeren Waar deeren, terwijl hun de overtuiging zal worden bijgebracht, dat de Katholieken verplicht zijn om hun eigen Pers nog meer te steunen, dan zij in het verleden hebben gedaan. Wij mogen niet dulden, zoo vervolgde de Aartsbisschop, dat de Katholieken van thans of in de toekomst zouden kunnen zeggen: „De Katholieke Pers staat niet op een behoorlijk peil; zij staat te laag en daarom steunen wij haar niet." De Heilige Vader heeft zelf gezegd, dat in dien de Katholieke Pers zou onderdoen voor de neutrale bladen, die over enorm veel geld be schikken, dit juist daaraan te wijten zou zijn, dat wij de Katholieke Pers niet steunen zooals het behoort. De H. Vader heeft den uitdrukkelijken wensch te kennen gegeven, dat de Katholie ken, vooral de jongeren die aanleg hebben voor de journalistiek, of die de kunst verstaan om een bedrijf te beheeren, aangespoord moeten worden om mede te werken, en hun talenten, hun pen en hun vakkennis in dienst te stellen van de Katholieke Pers en de verdediging van onzen H. Godsdienst. We mogen onze Katholieke Pers thans wel hartelijk gelukwenschen, om de groote vorde ringen die zij in de laatste 25 jaar- gemaakt heeft. Ik bedoel hier niet alleen de technische ontwikkeling en ook niet zoozeer dat de Ka tholieke Pers trouw bleef aan haar beginselen, maar men kan in onze bladen een meer oor deelkundig, meer verheven en liefdevollen toon waarnemen; er heerscht een veelzijdige belang stelling voor de groote wereldproblemen. Reeds vroeger heb ik eens gezegd dat de taak van de Katholieke Pers in Engeland van het hoogste belang is. De Katholieke Pers is een groote macht om de Waarheid te verspreiden en om het geloof te verdedigen. Zij oefent een werkelijk Apostolaat uit dat onmiddellijk na het Predikambt komt van diegenen, welke daartoe in Gods Kerk een goddelijke opdracht hebben ontvangen. Het moet een der voor naamste punten van het program der Katho lieke Actie zijn om de Katholieke Pers te steu nen en tevens gébruik te maken van den ver- strekkenden invloed dien de Pers uitoefent. Maar de Kath. Pers als wezenlijk deel der Katholieke Actie moet op de eerste plaats een geestelijke macht zijn. Onze journalisten moe ten een nauw aaneengesloten keurkorps vor men van broeders, die rond hetzelfde altaar vereenigd staan en die gevoed worden met de zelfde Goddelijke Spijze. De Aartsbisschop besloot zijn belangwekken de redevoering met een opwekking tot de Kath. Journalisten om lid te worden van het Gilde der Katholieke Schrijvers dat onlangs in En geland in het leven werd geroepen. De Aarts bisschop sprak daarbij nog de hoop uit dat de Katholieke Journalisten het hunne zullen bij dragen om het Katholieke Apostolaat door hun geschreven woord te blijven helpen bevorderen. De Belgische minister van Defensie, Devèze, zet de noodzakelijkheid der reorganisatie van de landsverdediging uiteen, de grensverdediging is het meest urgent. Een resolutie van den labour-leider Lansbury betreffende bijeenroeping van een wereldcon ferentie naar aanleiding der oorlogsvoorberei dingen, door het Lagerhuis verworpen. President Roosevelt is voornemens een milliard dollar op de steunuitgaven te schrappen. De Duitsche gezant te Bern heeft bij bondsraad Motta .het strengste onderzoek inzake den moord op Gustloff te Davos geëischt. De Amerikaansche neutraliteitswet zal waar schijnlijk voor een jaar worden verlengd. De Poolsch-Duitsche verhouding. Door .Kwantoeng- en Rood Leger een samen werking inzake de regeling der grenskwesties in het Verre Oosten gewenscht? De Crisishypotbeekaflossingswet door de Eerste Kamer met 38 tegen 5 stemmen aanvaard. Algemeene beschouwingen over RijksbegTooling 1936 in de Eerste Kamer begonnen. Scheepvaartmaatschappijen protesteeren tegen reisbelasting. De Kerkplein" is de Rotterdamsche haven binnengeloopen. Weemoed is een eigenaardige ge zel in het leven. Droefheid kan ons neerslaan in vertwijfelingkan ons op doen vliegen tot optand, kan ons be staan uiteenrukken in rouw. Maar is spoedig gemilderd. Weemoed is de knagende pijn die ons niet afhoudt van onzen dagelijkschen arbeid, maar er alle kleur en pleizier aan ontneemt. En toch is weemoed een gezel waar mede we ons bijna verwennen, dien we op een goeden dag missen wan neer hij niet meer aan onze zijde gaat. Weemoed herinnert ons immers zonder boosaardigheid, zonder hevige smart, aan verloren geluk. Weemoed wordt meermalen tot een droom van voorbij geluk. En daarom is weemoed zoo'n eigenaardige gezel en is een wee moedig mensch zoo vaak sympathiek. Weemoed is veler begeleider. ATHENE, 5 Febr. (Reuter). De politieke toestand is nog vrijwel onveranderd. De ko ning heeft zijn besprekingen nog niet be ëindigd tengevolge van de ziekte van Me- taxas. Het schijnt dat de regeering Demerdzis zelf een oplossing zal geven aan de militaire kwes tie, gebaseerd op de goedkeuring van den ko ning. Verder schijnt, dat Tsaldaris en andere po litieke leiders zich meer richten naar een ver mijden van nieuwe verkiezingen. KANTON, 5 Febr. (Reuter) De roode drei ging tegen Kwei-Jang, waarheen een leger van 30.000 communisten onder leidin gvan Ho Lung opmarcheerde, is geweken door de aankomst van versterkingen der. regeeringstroepen, waar op de communisten snel terugtrokken. De staat van beleg is weer opgeheven en de rust is weergekeerd. i\ v i m m nu 11 r s fes Stand op Donderdag 1 'uur v.m. 769.1. Vorige stand 768.5,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1