STADSNIEUWS I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Plaats dan'n „Omroeper" g voor 80. OOO gezinnen I Laatste Nieuws De zitting van het Lagerhuis Concours hippique te Amsterdam PROPAGANDA VOORDE BOLLENVELDEN De wedstrijden in het hardrijden DONDERDAG 6 FEBRUARI 1936 Een permanente centrale com missie voor de bollenstreek Groote tram-reductie „GASAANVAL" OP WEERLOOS AUDITORIUM „Gebruikt uw spaarbrander" R. K. LYCEUM Glas-in-lood ramen geplaatst R. K. Gymn. Ver. „Blauw-Wit" Haarlem Kamer van Koophandel Ook Lloyd George bepleit een wereldconferentie De regeering wil mis lukking voorkomen Lloyd George spreekt Het antwoord der regeering Italië koopt petroleum in de V.S. en Rusland Lloyd George Dit jaar zal de deelneming grooter zijn dan ooit 18 tot 21 Juni a.s. Het programma Laatste treffen vóór Berlijn Instelling Olympische onderscheiding 20.000 ijsblokken verwerkt in bocht van bobbaan Graaf Ciano weer naar Oost-Afrika Zware brand in olie- fabriek Wormerveer Het 115de legerbericht Koning van Zweden bij Hitier Bulgarije wil weer bewapenen Gasverstikking te Schiedam 71-jarige dame omgekomen NOODLANDING VAN MILITAIR VLIEGTUIG In sneeuwbui onder Abcoude Olymp. Winterspelen De Nederlandsche deelneming in de afzonderlijke nummers vastgesteld Feest- en winter stemming De training aUlUIUIIllIiimilIlllUlJlUilllUlUlilUliJIlllIlIlIIlllIiUlllllllillllllllllIllllIUlIllllllIIllillllilUlilllIIIIlillIlllllllIB NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aJillllIllIIllllllllllllIlIIIIIIIIIIIIIIIIlIIllIIllIlllIlllIHIIIIIIIIIIIlllllllllIlllIIIIIIIHIIIMIIlllllIIIlIIlIlIllllIIllIlIIIlIÜIIIllIHF Meer en meer begint men in het binnenland in te zien, dat men er niet alleen komt met de leuze: „Reist in eigen land" maar dat het reizen naar bepaalde streken of plaatsen ook aantrekkelijk moet worden gemaakt door spoor- of tramreducties, door attracties of festivitei ten. Verleden jaar trok de bloemententoonstelling „Flora" te Heemstede tienduizenden Nederlan ders en voor dit jaar wil men in de bollenstreek opnieuw gedurende eenige weken in het voor jaar alle aandacht trekken naar de gekleurde velden van narcis, hyacint of tulp. Al is de show dan ook niet speciaal geordend en kost baar door nieuwe variëteiten, ze zal toch in drukwekkend en onvergetelijk zijn. De Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer te Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout en Noordwijkerhout hebben de han den ineen geslagen om gezamenlijk de groote trom te roeren in den bloementijd. Zij kwamen daarom gisterenmiddag in hotel Sistermans bijeen om te komen tot oprichting van een Centrale Commissie voor Propaganda in en voor de bloembollenstreek in het a.s. voorjaar. De voorzitter der Hillegomsche vereen igim', de heer Bakker, heette de afgevaardigden wel kom en vertrouwde, dat de besprekingen tot vruchtbare resultaten zouden mogen leiden. De heer L. Burggraaf, chef der propaganda- afdeeling der N. Z. H. T. M. deelde o.m. mede, dat de tramdirectie besloten heeft in den bloe mentijd dagabonnementen uit te geven tegen zeer lage prijzen. Men zal dan een geheelen dag kunnen reizen tusschen Den Haag—Haar lemZandvoort voor één gulden en tusschen Amsterdam en Leiden voor fl.05. Na deze beteekenende mededeeling werd de financieele kant van de plannen bekeken. Alle afgevaardigden deelden mede, dat hun vereeni gingen de actie willen steunen. In beginsel werd daarnaast besloten bij de gemeentebestu ren stappen te doen om subsidie te verkrijgen. Dan werd de wenschelijkheid besproken om te komen tot een streek-V. V. V. mede in ver band met het groote Padvindersfeest in 1937, waardoor veel vertier in de omgeving zal ont staan. Besloten werd een permanente centrale commissie samen te stellen, een commissie dus die na dezen bloementijd niet ontbonden zal worden. Elke vereeniging zal een afgevaardig de aanwijzen, terwijl ook de consul van den A. N. W. B. zitting zal nemen. Tenslotte werd besloten cip Donderdag 13 Februari opnieuw bijeen te komen teneinde de werkzaamheden te verdeelen en uit de com missie een dagelijksch bestuur te benoemen Om organisatorische redenen is het beter met de publicatie der plannen tot na deze verga dering te wachten. Aan het einde der vergadering' bracht de heer Burggraaf namens de aanwezigen dank aan het bestuur van Vreemdelingenverkeer te Hillegom voor het initiatief en speciaal aan den voorzitter voor de uitstekende wijze waar op hij de vergadering had geleid. Het gemeentelijk gasbedrijf is thans bezig aan een propaganda-actie om het gasgebruik te populariseeren. Met dit doel wordt een serie demonstraties gegeven, waarvan de eer ste Woensdagmiddag in de Gem. Concertzaal heeft plaats gehad. De bekende kok-causeur ;'A. Lieshout, uit Den Haag, hield voor een auditorium van een goede 100 Haarlemsche huismoeders, een zeer Interessant en niet minder leerzaam pleidooi voor „de veredelde warmtebron: het gas." „De directie van het gasbedrijf is ervan over tuigd, dat het publiek nog veel te veel het gas misbruikt, Inplaats van het te gebruiken," aldus ving de heer Lieshout aan. De groote waarde van het gas, als warmte bron voor koken en braden, is de gemakkelijke wijze waarop men het regelen kan. Maakt men een regelmatig gebruik van den spaarbrander, dan is er geen andere warmte bron die het gas in comfort en prijs evenaart. Nog maar al te veel ziet en ruikt men hoe etenkoken gepaard gaat met wolken stoom en door het heele huis rondzwervende geuren. Dat laten ontsnappen van stoom en geuren is niet anders dan verspilling van energie en voedingswaarde. De eerste ingrediënten voor goed en doel matig koken zijn een pan met platten bodem en een goed sluitend deksel. Dank zij de ge makkelijke regeling van den warmte-toevoer kan men op gas nagenoeg alles „droog" koken, wat eveneens weer een enorme besparing me debrengt. Immers de verwarming van het overtollige water, dat later afgegoten wordt, kost extra-warmte en bovendien wordt met het afgietsel doorgaans de grootste voedingswaar de van de spijzen weggegooid. Een besparing van zeker 50 pCt. aan gas verkrijgt men door op de groote vlam den in houd van de pan op kooktemneratuur te bren gen en daarna te laten gaarstoven op den spaarbrander. De kooktemperatuur is bereikt zoodra de eerste stoomwolkjes van onder het deksel uit ontsnappen. Stelt men vanaf dat moment den spaarbrander in werking, dan vo>- trekt het kookproces zich in hetzelfde tempo als met de groote vlam, zonder gevaar voor aanbranden, zonder ontsnappenden stoom en geuren en zonder het vooruitzicht van de on prettige bezigheid van het afgieten. Is het eenmaal zoover aldus de heer Lies hout dan komt de grootste moeilijkheid van het systeem, n.l. niets te doen en overal af te blijven. Deksels optillen en pannetjes bekijken is uit den booze, omdat daarmee de kooktem peratuur uit de pan ontsnapt. Het verdient daarom aanbeveling alsdan Uw toilet te maken, uw mantel aan te trekken en te gaan wandelen! De heer Lieshout bewees intusschen de waarheid van zijn wijze lessen door al spreken de een dinertje te bereiden dat klonk als een klok en waarnaar zelfs Lucullus (ad libitum met klemtoon op le of 2e lettergreep!) zou hebben gewatertand. Op deze plaats de geheele methode des hee- ren Lieshouts den volke kond te doen, zou slechts een laffe poging zijn om het gras voor de voeten van dezen spreker weg te maaien, voor de volgende tien lezingen die hij nog te houden heeft. Om het bezoek aan de demonstraties te stimuleeren, heeft het gasbedrijf er een loterij aan verbonden. Iedere bezoekster ontvangt een lot. Verloot worden hoeveelheden gratis gas, comforen, ovens, kookgerei, etc. Alles bijeen, een lofwaardige opzet van het gasbedrijf, die de volle belangstelling verdient. Gistermiddag zijn in het trappenhuis van het R.K. Lyceum aan den Zijlweg de glas-in-lood- ramen geplaatst, die door de oud-leerlingen van het Lyceum zijn aangeboden bij gelegenheid van het 12J4-jarig bestaan, dat verleden jaar Maart gevierd is. Het ontwerp is van de hand van den heer Laurijssen. Vrijdag 31 Januari 1.1. heeft bovengenoemde vereeniging haar onderlinge wedstrijden ge houden. Mej. A. Faber wist den wisselbekerte behalen met 33 punt. De uitslag dezer wed strijden luidt als volgt: Dames le graad: 1. A. Faber; 2. J. Meken- kamp; 3. A. Vogel. 2e graad: 1. R. Assendelft; 2. B. Faase; 3. B. v. Hezebroek. 3e graad: 1. J. Boeree: 2. R. Doornseiffen; 3. R. Vis. Adsp. Dames: groep 1: 1. M. v. Dam; 2. Ti-, v. d. Maat; 3. A. Klitsie en M. Meulenbroek. Groep 2: 1. B. Marchand; 2. M. Lamers; 3. W. Teeuwen. Groep 3: 1. A. Luien en C. Roelofs: 2. L. Rieu en B. Noordebosch. Groep 4: 1. W. de Beer; 2. R. Rubeling; 3. M. de Boer. Afdeeling meisjes: groep 1: 1. C. Rijbroek; 2. B. de Jong; 3. C. van Leuven. Groep 2: 1. R. Metter; 2. A. Hoogendijk; 3. Tr. de Bruin en B. Koster* Groep 3: 1. R. Meulenbroek; 2. A. Nijssen; 3. G. Hoogendijk. Groep 4: 1. L. van Dam; 2. R. Koster; 3. M. Sanders. Tevens melden wij dat met goedkeuring van B. en W. de trekkingsdatum der loterij nog' eenige weken is uitgesteld. J. MEKENKAMP, Secr. A. L. Dyserinckstraat 10. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De eerstvolgende vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken zal gehouden worden op Dins dag 3 Maart, om 8 uur, in het gebouw der Kamer. Nu komt er rustl Nu zijn over bodige geluidssignalen verboden (I 75. boete I). 't Werd tijdze toeterden er maar op los! Wie-.7 LONDEN, 5 Febr. (Reuter). Nadat Lans- bury het woord had gevoerd en zijn resolu tie had ingediend, kwam een amendement van den conservatieven afgevaardigde Evans in behandeling, waarin tot uiting wordt ge bracht, dat er vertrouwen wordt gesteld in de regeering, dat zij alle uitvoerbare stap pen zal doen ter verbetering van de inter nationale welvaart en tot het bereiken van een beter begrijpen tusschen de volkeren. Hierna nam Lloyd George het woord ter steuning van het voorstel betreffende een in ternationale conferentie, welke zich zou bezig houden met de problemen van grondstoffen en koloniën. Lloyd George ving aan met een overzicht te geven over de teleurstellingen der afgeloopen jaren van de verwachtingen, die gebaseerd wa ren op de verdragen van Locarno en Parijs. Ver volgens wees hij op de uitbreiding, die den laatsten tijd ter wereld aan de bewapeningen is gegeven en over den toestand van spanning, onzekerheid en dreiging, die daaruit voort vloeide. Twee landen in Europa, aldus Lloyd George zijn bevreesd voor omsingeling, Duitschland en Rusland. Duitschland is be vreesd voor Rusland en Frankrijk, Rusland is bevreesd voor Duitschland en Japan. Is het niet mogelijk, zoo vroeg spr., dezen cir kel van vrees te verbreken voor het te laat is? Elders weer zijn economische overwegin gen van groot belang. In dit verband noem de Lloyd George de Japansche actie in het Verre Oosten en Italië's toevlucht tot den oorlog in Oost-Afrika. Spr. zeide geen voor stander te zijn van het weggeven van stuk ken van het Britsche Rijk, maar stelde bij een bespreking van het koloniale probleem wel voor de verdeeling van de Volken bondsmandaten te herzien. Wat de Duit- sche eischen betreft, zeide spr., dat men niet moet ignoreeren om de ongelukkige of dwaze redevoeringen van zekere Duitsche leiders. Spr. vroeg de regeering te overwegen of de tijd niet gekomen was, dat de volkeren bijeen geroepen moeten worden en dat hun gevraagd moet worden de kaarten op tafel te leggen en te zeggen wat zij wilden? De volgende spreker, Amery, zeide van mee ning te zijn, dat deze voorgestelde conferentie van te voren reeds tot nietigheid gedoemd was. Wat voor hoop bestaat er, dat één der naar de conferentie komende mogendheden bereid zal blijken gebied af te staan of haar economische politiek te wijzigen? Het antwoord van de regeering werd ge- geven bü monde van den onderstaatsse cretaris van Buitenlandsc.he Zaken, Lord Cranborne. Spr. zette uiteen, dat de regee ring het niet met Lansbury oneens was. Wanneer verschillen met zijn opvattingen bestonden, lagen die veeleer in onder scheidingen van graad en van vertrouwen, dan in wezenlijke afwijkingen. Alle volken zien met ernstige verontrusting de voorbereidingen die getroffen worden voor oorlog. Wanneer Groot-Brittannië het laat ste aller naties die daartoe overgaat zijn staat van bewapeningen herziet, geschiedt dit niet omdat het ten oorlog wil trekken, maar met het oog op de versterking van krachten van orde tegen de krachten der wanorde. Wanneer echter de toestand verandert en een wijziging intreedt ten gunste van een alge- meene vermindering van bewapeningen, zal de regeering deze gelegenheid met beide handen aangrijpen. Verwijzende naar de uitspraak van Sir Samuel Hoare te Genève over het probleem van de grondstoffen, zeide Lord Cranborne, dat de regeering nog geloofde, dat een inter nationale bespreking der moeilijkheden van onmetelijke waarde is, maar, kan iemand zeggen of de tijd volkomen rijp voor de be spreking van deze buitengewoon ingewikkelde problemen is? Men moet een herhaling voor komen van de rampspoedige mislukking der internationale monetaire en economische con ferentie van 1933. De verwerping der resolutie van Lansbury met 228 tegen 137 stemmen werd reeds be richt. Het door de afgevaardigde Evans ingedien de amendement, waarin vertrouwen in de re geering tot het doen van alle stappen ter ver betering der internationale welvaart wordt uitgesproken, werd aangenomen met 207 tegen 125 stemmen. NEW YORK, 5 Febr. (Reuter). De „New York Times" meldt, dat Italië uit vrees voor een petroleum-embargo 13 tankschepen, voor het meerendeel Scandinavische, heeft gechar terd om deze maand petroleum van de Golf van Mexico naar Italië te vervoeren. Het groot ste deel van deze petroleum is gekocht bij on afhankelijke maatschappijen door bemiddeling van makelaars, daar de andere maatschappijen niet geneigd zijn leveringen te doen boven het normale peil. Volgens petroleumhandelaars te New York heeft Italië ook contracten geplaatst voor enorme hoeveelheden petroleum uit de Sowjet- Unie, tegen een prijs die naar men gelooft hooger is dan de wereldprijs. s Dezen zomer, van 18 tot 21 Juni, zal het de vierde maal zijn dat het Amsterdamsche Stadion gastheer zal zijn van een uitgelezen schaar ruiters, uit vele landen saamgeko- men voor het internationaal concours hippique. Over de kansen van onze hoofdstad om met tertijd nog eens wereldstad te worden, is al veel geredeneerd, maar wanneer alles wat onder nomen werd zoo goed ging als het concours hippique, zou men geen klagen hebben. Reeds bezit het tournooi in het Amsterdamsche sta dion een internationale vermaardheid in paar- densport-kringen. Het wordt als een eerste rangs evenement beschouwd, misschien niet 't minst omdat het een van de weinige concour sen is, die niet op een speciaal daarvoor be stemd terrein, doch in een stadion worden ge houden. Het is gelukkig dat Nederland zoozeer ge slaagd is in zijn opzet, een traditie te vestigen waardoor het onder de paardensportlanden ter wereld met eere meegeteld kan worden. Reeds lang waren onze ruiters geduchte mededingers op concoursen in andere landen, en daarom deed het des te pijnlijker aan dat wij, ofschoon overal elders gaarne als gast ontvangen, nooit zelf als gastheer op konden treden. Dat dit thans mogelijk is, is een der verdiensten van de organisatoren van het Amsterdamsche con cours. En daardoor krijgen de uitzendingen van Nederlandsche ruiters naar het buitenland ook meer beteekenis. Nog slechts weinig wordt be grepen, van hoeveel belang voor het aanzien van ons land deze geregelde uitzending van equipes is. „Het uitzenden van een ruiter-equipe heeft als vlagvertoon zeker zooveel waarde als het sturen van een oorlogsschip", zoo heeft een bekend Nederiandsch diplomaat eens erkend aan den voorzitter van den Ned. Hippischen Sportbond, die het concours organiseert, kolo nel der Artillerie Jhr. K. F. Quarles van Uf- ford. Het programma is als volgt samengesteld: Donderdag 18 Juni 's avonds: Springconcours om den Prijs van het Olympisch Stadion. Vrijdagavond: Springconcours om den Am- stelprijs, den wisselbeker van het Amsterdam sche gemeentebestuur, die vorig jaar gewonnen is door den Belgischen ritmeester de Menten de Home. Zaterdagmiddag: De groote prijs van de Stad Amsterdam. Dit is de hoofdschotel voor de individueele ruiters. Vorig jaar werd dit zeer moeilijke springconcours gewonnen door den Duitschen luitenant Brandt. Daarna concours jachtpaarden, waarbij als shownummer een jachtrit zal worden gereden achter de meute van de K. J. M. V., langs de wielerbaan. Zondagmiddag: Springconcours voor dames, concourspaarden en de groote landenwed- strijd om den zilveren Hollandschen molen, vo rig jaar door de Duitsche ploeg gewonnen. Ook aan enkele shownummers zal het niet ontbreken: wij vermeldden reeds het kleurige schouwspel van den jachtrit. Gezorgd is ook voor een kozakken-nummer, te geven door een troep kozakken, die thans een tournée door Duitschland maken. Wie eens het woeste rijden van deze geboren ruiters heeft meegemaakt, heeft waarlijk geen aanbeveling noodig om er van den zomer heen te gaan, wanneer daartoe de gelegenheid geboden wordt. Over andere shownummers wordt nog on derhandeld. Reeds is toezegging gedaan dat er een equipe zal komen uit België en een uit Ierland, terwijl waarschijnlijk nog zal worden ingeschreven door ruiters uit Duitschland, de Ver.-Staten, Chili, Japan en Frankrijk. Deze verrassend groote deelname is te dan ken aan het feit, dat het Amsterdamsche con cours als het ware een laatste krachtmeting is vóór het Olympische concours dat in Augustus te Berlijn gehouden wordt. Amsterdam vormt zoo de voorlaatste pleisterplaats van het tour nee dat vele vreemde equipes maken. In het voorjaar het concours te Nizza, half Mei te Rome, dan volgt begin Juni het concours te Londen en dan komt Amsterdam. Nu worden de Olympische ruiters vanaf April reeds ais gast beschouwd in Duitschland, zoodat zij van af dien tijd hun paarden kosteloos kunnen on derbrengen, en dat waarschijnlijk zullen doen om den invloed van de reis zooveel mogelijk uit te schakelen bij het concours. Het is dus zeer goed mogelijk dat men te Amsterdam reeds een aantal paarden zal kunnen zien die ander halve maand later te Berlijn om de Olympi sche palm zullen strijden. Het comité voor het concours, waarvan ae heer J. H. Scheltema, president van de N.V „Het Nederiandsch sportpark", voorzitter is. hoopt dat het Amsterdamsche, ja het geheele Hollandsche publiek, de beteekenis van het concours-hippique naar waarde zal weten te schatten en door groote belangstelling zal mee werken om het ruiterfeest in on~e hoofdstad tot een mondain evenement te makenl BERLIJN, 5 Febr. (A.N.P.) Officieel wordt medegedeeld, dat Rijkskanselier Hitier ter gelegenheid van de Olympische Spelen een bijzonder onderscheidingsteeken heeft ingevoerd. Deze onderscheiding zal door den Rijkskanselier op voorstel van den Rijks minister van Binnenlandsche Zaken worden verleend. De bobbaan te Garmisch-Partenkirchen, waarop de deelnemers Woensdag voor het eerst werden toegelaten, was 's morgens om vier uur gereed. Er zijn door den arbeidsdienst niet minder dan 20.000 ijsblokken aangevoerd, welke uit de Riessersee moesten worden gezaagd, ten einde de groote Beieren-bocht opnieuw uit te leggen. Men heeft dag en nacht gewerkt om de baan op tijd in orde te maken. ROME, 5 Februari (Reuter) De minister van pers en propaganda, graaf Ciano, zal, be houdens onvoorziene omstandigheden, nog deze maand naar Oost-Afrika vertrekken, om weder het bevel van een escadrille vliegtuigen op zich te nemen. ROME, 5 Februari Maarschalk Badoglio telegrafeert: Aan het Somali-front hebben de troepen van generaal Graziani den opmarsch naar Webbi Gestro voortgezet. Een van Boecoe- rale vertrokken collone verjoeg de Abessijnsche bezetting van Lamma Sjilinghi en bezette dit dorpje, waar belangrijke voorraden graan wer den gevonden. Een onzer verkenningscolonnes ontmoette nabij Malca Goebba, aan de Daua Parma, sterke Abessijnsche detachementen. De vijand, die harnekki'gen tegenstand bood, werd met zware verliezen op de vlucht gedreven en hierbij vielen tal van krijgsgevangenen, wa pens en een levensmiddelencollone in onze handen. Tijdens de gevechten heeft een eska dron lansiers van Aosta zich bijzonder onder scheiden. Van het Eritrea-front is niets be langrijks te melden. BERLIJN, 5 Febr. (D.N.B.) Koning Gustaaf van Zweden, die op doorreis naar het Zuiden te Berlijn vertoeft, heeft vandaag een persoon lijk bezoek aan Hitier gebracht. SOFIA, 5 Febr. (Reuter) Het agentschap Stefani maakt melding van een bericht, dat uit welingelichte bron afkomstig zou zijn, volgens hetwelk koning Boris tijdens zijn tweede onderhoud met den Franscher. president Lebrun voor Bulgarije het recht zou hebben gevraagd, zich weder te bewa penen. Een ernstig geval van gasverstikking heeft zich gistermorgen voorgedaan in een woning ge legen aan de Galileïstraat te Schiedam, be woond door de gezusters Weers. Gistermorgen omstreeks negen uur roken buren een sterke gaslucht, terwijl een hunner bemerkte, dat de kanarievogel dood in zijn kooi lag. Men is toen naar beneden gegaan en heeft aan het benedenhuis gebeld. Er werd niet open gedaap. Via een kamer aan de ach terzijde, waar een jongeman sliep, die werk loos is en bij de dames in pension woonde, is men tot de voorkamer doorgedrongen In een stoel vond men daar de 71-jarige me juffrouw A. Weers, die reeds bleek te zijn overleden. De andere zuster, mejuffrouw J. Weers, lag bewusteloos op den grond. Men heeft haar naar een ziekenhuis gebracht, waar zij is opgenomen. Hier is zij later weer bijge komen. Zij vertelde toen, dat haar andere zuster lijdende is aan een hartkwaal en den nacht in een stoel had moeten doorbrengen. Om vier uur was zij gisternacht naar haar zuster gaan kijken. Zij heeft nog getracht, zoo vertelde zij, de tuindeuren te openen, maar heeft halverwege het bewustzijn verloren. Eerst in het ziekenhuis is zij bijgekomen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat door ver zakking van de straat een gasbuis was gespron gen, hetgeen de oorzaak van het ongeval is. Om elf uur gistermorgen geraakte het mili taire verkenningsvliegtuig 635, een Fokker G. 5, bestuurd door den sergeant J. Hendriks te Soesterberg, in een sneeuwstorm. Het toestel trachtte een noodlanding' te maken onder de gemeente Abcoude-Baambrugge, op 800 meter van den kanaaldijk. Door de ter plaatse lig gende sneeuw gleed het toestel 160 meter door met een vaart van 70 a 80 K.M. en kwam in een dwarssloot terecht. De inzittenden, sergeant Hendriks en de waarnemend adspirant-reserve-luitenant bleven ongedeerd. Het toestel werd echter zwaar be schadigd. O.a. braken het onderstel en de propeller. De rechter boven-vleugel is gedeelte lijk afgeboken. Het toestel za ter plaatse ge demonteerd worden. Gistermiddag is een felle brand uitgebroken in de Oliefabriek „De Toekomst" te Wormerveer. De brand is vermoedelijk ont staan omstreeks twee uur door kort sluiting in de pletterij-afdeeling, waar de oliepersen, wringers en an dere machinerieën zijn opgesteld. Het vuur woedde met groote hevigheid en de brandweer uit ver schillende Zaan-gemeenten was ter plaatse. De aanwezige voorraden is nagenoeg geheel vernietigd. Nader vernemen wij dat het de Wormer- veersche brandweer is gelukt de felle vuurzee binnen betrekkelijk korten tijd te bedwingen. Omtrent den brand in de oliefabriek „De Toekomst" te Wormerveer vernemen wij nog, dat het er Woensdagmiddag om half drie ern stig uitzag. De brand had een gevaarlijk karak ter, doordat het meel en de wegstroomende olie een uiterst glibberige brij vormden, welke het blusschen niet gemakkelijk maakte. De brand weren van Wormerveer en Wormer sloten de vuurzee echter in en bestreden de vlammen door de ramen, van de daken der belendende perceelen en van de zijde van de Zaan. In een goed kwartier was de strijd gestreden. Om drie uur had men den brand onder de knie en kon men een begin maken met het nablusschen, waarmede men om half vijf gereed was. Bij het blusschingswerk, dat onder leiding stond van den commandant van de Vrijwillige Brandweer, den heer P. Klinkenberg, werd met 18 stralen water gegeven; zes spuiten waren daarbij in actie. De wringerafdeeling en de pletterij zijn totaal verwoest. De aangerichte schade wordt op f 35.000 geschat. Voorraden zijn niet verbrand. De fabriek is op beurspolis verzekerd. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. De burgemeester van Wormerveer was op het ter rein van den brand aanwezig. GARMISCH-PARTENKIRCHEN, 5 Febr. Naar bekend mogen voor elk der vier afstanden bij de wedstrijden in het hardrijden op de schaats acht deelnemers per land worden inge schreven, doch slechts vier daarvan mogen op den dag van den strijd aan den start verschij nen. Bij het schaatsenrijden nu kent men vier afstanden, de 500, 1500, 5000 en 10.000 Meter. De organisatie is niet, zooals bij de Europeesche- of wereldkampioenschappen, waar een eindklasse ment wordt opgemaakt over alle vier afstanden en de hoogst geplaatste in dit klassement den titel van Europeesch resp. wereldkampioen ver werft, doch bij de Winterspelen staan de wed strijden over de verschillende afstanden los van elkaar. De winnaars daarvan verkrijgen ieder den titel van Olympisch kampioen. Het gevolg hiervan is, dat de landen b.v. hun specialisten op de korte afstanden alleen op de 500 M. laten uitkomen en den langen afstand van 5000 of 10.000 M. aan andere teamgenooten overlaten, die hierin sterker zijn. Nederland heeft met vijf rijders ingeschreven. Wij vernamen heden, dat de verdeeling van dit vijftal over de vier afstanden als volgt is ge schied; Op de 500 Meter, welke Dinsdag 11 Februari verreden wordt, starten Van der Scheer, Lange- dijk, Blaisse en Dijkstra en op de 5000 Meter, op Woensdag 12 Februari, rijden Van der Scheer, Langedijk, Dijkstra en Koops. Deze laatste vier rijders starten ook op Donderdag 13 Februari op de 1500 en eveneens op de 10.000 Meter, welke Vrijdag daaropvolgende verreden wordt. De loting voor de 500 Meter vindt plaats op Maandag 10 Februari en voor de andere afstan den, telkens een dag ervoor. Den laatsten dag voor de opening der Win terspelen steeg de stemming te Garmisch Par- tenkirchen nog aanmerkelijk. De dag c/nde met een stralend zonnelicht op de versch ge vallen sneeuw, de temperatuur was aangenaam, doch bleef eenige graden beneden het vriespunt, terwijl er alle reden was voor organisatoren, deelnemers en bezoekers om de komende dagen optimistisch tegemoet te zien. De winter re geerde te Garmisch-Partenkirchen en liet zich van de beste zijde zien en het ziet er naar uit, dat de winter nog wel eenigen tijd zal blijven! De plaats stroomde vandaag steeds meer vol met vreemdelingen. Alle deelnemers waren reeds binnengekomen. De bezoekers uit verre streken, die vroeg waren gearriveerd, oriënteerden zich in de straten, daar was het een bont gewemel van kleurige wintercostuums en een algemeene mengeling van allerlei talen. En nog steeds wierpen de treinen, die uit München binnen reden, nieuwe inenschenmenigten op het sta tionsplein. Gedurende den dag werd druk getraind in het Ijsstadion, waar vooral veel belangstelling be stond voor de kunstrijders en -rijdsters, die vol gens eigen inval en fantasie door elkander zwierden, sprongen en cirkelden en die van het publiek, dat zich voor tijdverdrijf genoeglijk zat te zonnen, vriendelijke aanmoediging on dervonden. Onze landgenooten waren vanmorgen op de wedstrijdbaan en allen maakten een uitsteken den indruk bij het rijden. Er is door de rijders een uur getraind en daarna werden de schaat sen weer opgeborgen. Freule Schimmelpenninck van der Oye is er ook op uitgegaan, naar den Kreuzeck waai de afdaling Vrijdag wordt gehouden. Als men zoo de opinies verneemt, wordt het traject, dat men voor deze daling heeft uitgekozen, als zeer zwaar beschouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4