De Olympische Winterspelen nemen een aanvang t De verlenging van dendiensttijd in België N Scheepsbotsing in het Noordzeekanaal HITLER VERRICHT DE OPENING na'i ROOKEN RIJK EN GEMEENTEN HET FRANSCH-BELGISCH ACC00RD SWMMi Kerkelijk leven DONDERDAG 6 FEBRUARI 1936 In aanwezigheid van 80,000 toe schouwers legt Willy Bogner den Olympischen eed af Défilé in het stadion te Garmisch Aankomst van den Führer Intocht der deelnemers De Nederlandsche équipe De openingsplechtigheid H. K. H. PRINSES JULIANA Geruchten omtrent bezoeken aan Weenen en Boedapest St. Gregoriusvereeniging Bisdom Haarlem EEN FRISSCHE ADEMT Critiek op het beleid van Minister De Wilde INTERNATIONALE SUIKER- CONVENTIE ZEER AANZIENLIJKE SCHADE Overleg met Engeland PENSIONNEERING BIJ DE SPOORWEGEN De houding van den Prot.Chr. Bond Drieling geboren De „Algenib", die uit het roer liep, bekwam aan stuurboordzijde een gat van ongeveer vijf meter Scheepvaartinspectie doet onderzoek De nalatenschap van Neeltje Pater Regeering verklaart van nog voor- handen zijnde baten niets te weten Voorkomt verkoudheid en keelpijn. Crisisgevaar wijkt Laat Vrijdag en Zaterdag Uw M.S.S.-dagen zijn! de M.S.S.-gewoonte te volgen! De moord te Geijsteren Belooning van f 750 uitgeloofd WILDE STAKING TE BORNE Twintig meisjes leggen het werk neer WIELRIJDER ERNSTIG GEWOND Door een auto gegrepen DE BESCHADIGING VAN DE „KIEVIT" „Kwak" nam reeds te Jodhpur de post over BENOEMINGEN In het bisdom Roermond Hedenmorgen om half twaalf heeft Rijkskanselier Adolf Hitler in aanwezigheid van ongeveer tachtig duizend toeschouwers de Vierde Olympische Winterspelen te Gar- misch-Partenkirchen officieel ge opend. Hoewel de hotels te Garmisch en omge ving sedert de laatste dagen met gasten overvuld waren, was toch een zeer groot gedeelte der ruim 80.000 toeschouwers van de plechtigheid van buiten Garmisch zelf en* natuurlijk voor het overgroote deel uit München, met welke stad sedert heden morgen een treinverbinding om de tien mi nuten het vertrek uit de Beiersche hoofd stad naar het tooneel der Winterspelen mogelijk maakte. Tegen tien uur begonnen de équipes der acht en twintig deelnemende landen, vergezeld van hun officials, zich op te stellen voor den in tocht, en het défilé in het Stadion, dat aan de opening voorafging. Tegen half elf kon de stoet opmarcheeren in de richting van het Ski-stadion en het was kwart voor elf toen de kop van den stoet voor de ingangspoort gereed stond om op het af gesproken commando binnen te marcheeren. Inmiddels had het Skistadion zich zoo goed als geheel met publiek gevuld. Op de eere-tribunes zijn de leden van het I. O. C., de vertegenwoordigers der nationale Olympische Comité's en zeer vele leden van het diplomatieke corps, die hiervoor uit Berlijn zijn gekomen. Wij zagen daar oa. den secre taris-penningmeester van het N. O. C., den heer G. van Rossem. Voorts zijn tal van Duitsche burgerlijke en militaire autoriteiten aanwezig, o.a. bijna de geheele Beiersche Staatsregeering en vele Rijksautoriteiten. De meeste autoriteiten be gaven zich in afwachting van de aankomst van den Pührer naar de hal van het Olympia- Haus, na een blik te hebben geworpen op het kleurige schouwspel van wapperende vlaggen in alle kleuren, dat geen mooieren achtergrond kon hebben dan dit décor van den omhoog- rijzenden wit besneeuwden bergwand. Per trein had de Rijkskanselier, vergezeld door de meeste leden der Rijksregeering en eenige afdeelingen van zijn lijfstandaard, zich vanmorgen uit München naar Partenkirchen begeven en vandaar met gevolg per auto naar het Skistadion. Een eerewacht begroette het staatshoofd bij het betreden van het Olympia- Haus. Hier werden de leden van het I. O. C, officieele vertegenwoordigers van de nationale Olympische comité's en de leden der organi satie-commissie aan hem voorgesteld. Toen kondigden de luidsprekers de komst van den Pührer aan. Er kwam beweging onder het pu bliek en even later betrad Hitier, gevolgd door de Rijksministers en de eeregasten, de eere tribune. Er klonk een luid gejuich; allen ver hieven zich van hun zetel, en hoorden staande het Deutschlandlied aan, gevolgd door het Horst Wessellied. Hierna marcheerden door de Oostelijke toe gangspoort onder de tonen van den Hellenen- marsch, de eerste groepen binnen. Als hulde aan de klassieke initiatiefnemers tot de Olym pische Spelen opende Griekenland de rij. Ach ter het bord met den naam van het land werd de blauw en wit-gestreepte Grieksche vlag ge dragen door den skimarathonlooper Dimitri Negrcpontes, die door het publiek luide werd toegejuicht. En toen volgden, op afstanden van 20 Meter, de ploegen der deelnemende landen, in alphabetische volgorde volgens de Duitsche namen der landen. Derhalve waren de Austra liërs de eersten, gevolgd door de Belgen. De Belgen droegen den Belgischen leeuw op een schild op de borst gestikt, en het rood en het goud vormden op de zwarte sportcostuums de nationale kleuren. Evenals de enkele Australiërs werden zij met applaus door het publiek begroet. Trouwens, voor elke nieuwe groep klonk opnieuw applaus op. Op de groota Belgische équipe volgden de kleine groepen van Bulgarije en Estland en toen volgden, kleurig en fleurig, achter hun blauw-wit-roode vlag gen de Pransche deelnemers. De groep werd in grootte nog overtroffen door de Britten, die evenals de Pranschen luide werden toegejuicht. En vervolgens kwam onze eigen ploeg, de Nederlandsche équipe, een kleine groep van slechts achttien menschen, die echter door het publiek niet minder hartelijk ontvan gen werd. Voorop, vijf meter achter het bord met het woord „Holland," draagt de bobber Evert van de Pol hoog de rood-wit en blauwe vlag. Dan volgen onze officials: onze chef de mission, de heer G. W. A. van Laer, mr. C. P. Eecen van den K.N.SB, en de heer Schintz van den Ski- bond. Freule Schimmelpenninck van der Oye is de eenige dame in de Nederlandsche équipe. Zjj wordt gevolgd door de schaat senrijders Blaisse, Koops, Langedijk, v. d. Scheer en Dijkstra. Zij zijn allen gekleed in zwart schaatsenrijderscostuum met oranje sokken en omslagen, links op de borst het oranje schild met gouden leeuw van het N.O.C. en op het hoofd een oranje afgebiesd zwart mutsje, in den vorm van een politiemuts. De Nederlandsche hobbers besluiten de groep. De president der ive olympische Winterspe len, dr. Karl Ritter von Halt, betrad nu het podium, een met groene slingers en de Olympi sche vlag versierde verhooging, midden tegen over de tribunes. Hij wees op de beteekenis van de Olympische gedachte voor den vrede en de verstandhouding tusschen de volkeren. Na alle deelnemers en bezoekers hartelijk welkom in Duitschland te hebben geheeten, wendde hij zich vervolgens tot Hitler, met het verzoek, de Winterspelen officieel te willen openen. Hitier verhief zich van zijn zetel en sprrk met duidelijke stem: „Hiermee verklaar ik de IVe Olympische Winterspelen van 1936 voor geopend." Een luid gejuich weerklonk. De mu ziekcorpsen zetten de Olympische Hymne in en weer dreunde uit de nabijheid het salvo der bergbatterij. Tegelijkertijd begonnen de klokken van de kerken te Garmisch-Partenkirchen te luiden en langzaam rees aan den grooten vlag- gemast de witte Olympische vlag met de vijf gekleurde ringen omhoog. Ongeveer, op het zelfde oogenblik kon men zien, dat boven in den 30 meter hoogen ijzeren toren, die hoog op een der heuveltoppen ten Oosten van het Ski stadion was opgesteld, een vlam omhoog schoot, de rood-gele Olympische Vlam, die, gevoed door propaangas, gedurende den geheelen duur der Winterspelen zal blijven branden en des avonds tot ver in den omtrek zichtbaar is. Naar aan de „Pesti Hirlap" uit Den Haag uit betrouwbare bron werd medegedeeld, zou Prinses Juliana zeer spoedig onder streng in cognito een bezoek aan Boedapest brengen. Tij dens het vacantieverblijf in Tirol zou de Prin ses in gezelschap van twee vriendinnen, een hofdame en een kamerheer een uitstapje ma ken naar Weenen, en van daar uit een twee- aaagschen trip naar Boedapest. De Koningin zou gedurende de afwezigheid van de Prinses rustig te Igls blijven. In verband met de overplaatsing van den zeereerw. heer pastoor J. C. W. van der Wiel naar Hoom wordt allen kerkkoren, die zulks nog niet gedaan hebben, verzocht hun jaarverslag en contributie vóór 14 dezer aan het tegen woordig adres, Ambonplein 13, Amsterdam, op te sturen. Verzachten de keel. Hebben een frissche smaak en geven 35 ct. per doosie. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1936 oefenden verscheidene leden critiek op 's ministers beleid ten aanzien van de betrekking tusschen het Rijk ter eene en de gemeenten ter andere zijde. Deze leden waren van oordeel, dat de minister ten onrechte den indruk wekt, als zouden gemeenten alleen reeds door sterke bezuinigingen op den gewonen dienst haar zelfstandigheid kunnen handha ven. Gemeenten toch, die in den regel een zuinig beleid hebben gevoerd, zijn uiterst beperkt in de mogelijkheid van vermindering van haar budget. Andere leden waren van meening, dat de regeering de totstandkoming dient te bevor deren van een nieuwe regeling van de betrek king tusschen Rijks- en gemeentefinanciën, waarbij de gemeenten weder zelfstandig zullen kunnen zijn. Verscheidene leden critiseerden de wijze, waarop uitvoering wordt gegeven aan de art. 125 en 126 van de Ambtenarenwet 1929. Wat betreft de bepaling van salarissen en loonen is iedere schijn van medezeggenschap aan de gemeenten ontnomen en is er van autonomie geen sprake meer. Vele leden konden zich met deze beschouwin gen geenszins vereenigen. De regeering gaat huns inziens er van uit, dat er zekere gelijk heid moet bestaan tusschen de door het Rijk uitbetaalde salarissen en loonen en die, welke de lagere publiekrechtelijke lichamen uitkeeren. Niets achtten zij billijker. De president van het Internationaal Olympisch Comité, graaf de Baillet-Latour (tweede van rechts) na zijn aankomst te Garmisch. Rechts naast hem Ritter von Halt, president der Vierde Olympische Winterspelen. Tweede van links Dr. Lewalt, de president van het Duitsche Olympische Comité Op Dinsdag en Woensdag 4 en 5 dezer heb ben twee vertegenwoordigers van de Britsche Regeering, Sir Henry Fountain (K.C.M.G.,C.Bj en mr. S. Caine besprekingen gevoerd op het departement van Koloniën in Den H^ag. in verband met den wensch van die Regeering om de totstandkoming van een internationale sui kerconventie te bevorderen. Van Nederlandsche zijde namen aan de be sprekingen deel prof. J. van Gelderen, mr. W G. P. Jongejan en de heer B. H. Paerels Het doel van de besprekingen was om de mogelijkheid na te gaan van een dergelijke conventie en een uitvoerige bespreking werd gewijd aan de verschillende moeilijkheden, welke moeten worden opgelost, wil het nut hebben een internationale conferentie bijeen te roepen. Het resultaat van deze besprekingen zal nu door bedoelde vertegenwoordigers aan hun respectievelijke Regeeringen worden voorgelegd. De Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel heeft aan den Personeelraad over het voorstel inzake de pensionneering op 55-jarigen leeftijd medegedeeld, dat hij met dit voorstel niet instemt. (Herplaatsing wegens misstelling). Het gezin van den heer Joh. Brouwer te Winschoten is verrijkt met een drieling. Het echtpaar heeft reeds twee tweelingen. Het Nederlandsche stoomschip „Algenib" van Van Nievelt en Goudriaan's Stoomvaart Mij., dat van Santa Pé met een lading graan op weg was naar Amsterdam, is in het Noord zeekanaal, ter hoogte van Buitenhuizen, fn aanvaring gekomen met het uitgaande motor schip „Manoeran" van de Stoomvaart Mij. „Nederland". De botsing geschiedde, toen de „Algenib", door een tot dusverre niet bekende oorzaak, uit het roer liep en daardoor dwars voor de „Ma noeran" kwam. De „Manceran" trof de „Alge nib" aan stuurboord, ter hoogte van ruim 1, dat gevuld was met graan. In den scheepswand ontstond een gat ter grootte van pl.m. 5 M. waardoor het schip water maakte. De „Algenib" is daarop aan den Noordkant van het kanaal vastgemaakt en met twee roode lichten afgebakend. De „Manoeran", die in ballast op weg was naar Makassar, is naar Amsterdam terugge keerd en heeft weer gemeerd aan de Sumatra- kade. Nader vernemen wij, dat de „Algenib" naar Amsterdam zal opstoomen. De „Manoeran" heeft belangrijke schade aan den steven opgeloopen boven de waterlijn. Nog wordt gemeld, dat de „Manoeran" van morgen naar de Ned- Dok Maatschappij is ge sleept, waar de reparatie zal plaats vinden. Ofschoon de omvang van de schade eerst hedenmiddag, wanneer het schip droog zal staan, zal kunnen worden vastgesteld, verwacht I men, dat de reparatie een week in beslag zal nemen. De „Algenib", welke de aanvaring veroor zaakt heeft doordat zij door tot dusver onopge helderde oorzaak uit het roer is geloopen en aan stuurboordzijde ter hoogte van ruim een werd geraakt, waardoor een gat van on geveer 5 meter ontstond en het schip water maakte, is in den vroegen* morgen van den Noordkant van het kanaal, waar het schip voorloopig had vastgemaakt, door sleepbooten met de noodige voorzichtigheid naar de hoofd stad geDracht, waar het schip gemeerd is aan stuurboordzijde in de Oude Houthaven. Het ligt met den kop naar den dijk, terwijl de achterkant aan een boei is vastgemaakt. In den loop van den morgen zijn experts ter vaststelling van de schade, die zeer aanzienlijk is, aan boord gegaan; voorts heeft de scheep vaartinspectie het onderzoek onmiddellijk ter hand genomen. Over de vraag, welk reparatiebedrijf met het herstel van de schade zal worden belast, is nog niets beslist. De regeering brengt ter kennis zulks naar aanleiding van bij haar ingekomen verzoeken om inlichtingen nopens een nalatenschap van Neeltje Pater dat haar omtrent een dusgenaamde nalaten schap en hiertoe behoorende ter verdeeling der nog voorhanden zijnde baten niets be kend is. (Ingezonden Mededeeling) Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. Terwijl in België gediscussieerd en gepo litiseerd werd over de vraag op welk tijd stip de Kamerverkiezingen zouden moe ten worden gehouden de regeering wil ze uitstellen tot October, de socialisten wenschen ze reeds in Mei te houden, de liberalen hebben niet veel interesse voor deze kwestie, maar de katholieken zijn het voor het meerendeel met de regeering eens kwam plotseling het mi litaire duiveltje uit het regeeringsdoosje ge wipt en verwekte zulk een onsteltenis, dat een regeeringscrisis of Kamerontbinding bin nen zeer afzienbaren tijd mogelijk scheen en de verkiezingen wellicht in Maart reeds hun beslag zouden moeten krijgen. Het te voorschijn springen van dit duiveltje was te wijten aan den Belgischen minister van Defensie, den libe raal en „franskiljon" Devèze, die de omstandig heden gunstig achtte en op het knopje drukte, ofschoon de regeering-Van Zeeland aanvanke lijk uitdrukkelijk verklaard had het militaire vraagstuk te zullen laten rusten. Nu hebben de omstandigheden de regeering-Van Zeeland al meer gedwóngen terug te komen op eens plech tig afgelegde verklaringen. Toen de devaluatie in België werd doorgevoerd werden er stelsel matige salaris- en loonsvërhoogingen voor ambtenaren en rijkspersoneel in het vooruit zicht gesteld, wanneer het indexcijfer voor levensonderhoud boven nauwkeurig bepaalde grenzen zou stijgen. Het indexcijfer steeg boven die grenzen, maar de middelen om de gegeven belofte na te komen ontbraken, zoodat de re geering den ambtenaren en het rijkspersoneel moest verzoeken nog w'at geduld te hebben en zich onvoorziene offers te getroosten voor het lieve vaderland. Terwille van den schijn werd er wat met het indexcijfer gegoocheld, zoodat het weer een fractie onder de gestelde grens kwam te liggen, maar u'le er ook in geloofden, de gedupeerde ambtenaren zeker niet. Thans is de militaire quaestie aan de orde gekomen en ook dit is het gevolg van omstandigheden, welke voor een deel buiten de regeering om gaan. De precaire internationaal-politieke toe stand, de allerwegen dringende noodzakelijk heid om door het opvoeren der bewapeningen en der defensieve krachten den vrede te waar borgen, en de Volkenbondspolitiek den onont- beerlijken müitairen ruggesteun te verleenen, maakte voor minister Devèze de baan vrij om weer eens op zijn geliefd stoxpaardje: ver lenging van den müitairen diensttijd en ver sterking van de Belgische grenzen te gaan galoppeeren. Er werd door een zeker deel der Belgische pers duchtig stemming gemaakt, waartoe de premier van Zeeland met zijn alaxmeerende pessimistische visie in den Senaat den stoot had gegeven. Duitsch land zou van plan zijn de Rijnzöne in strijd met de bepalingen van het Verdrag van Versaüles te militaxiseeren, ja, volgens som mige Belgische bladen, had Duitschland dit practised reeds gedaan door middel van zijn para-militaire organisaties als S.S., S.A., poli tie, arbeidsdienst enz. Von Neurath gaf te Bon den naar aanleiding van deze berichten een niet geheel overtuigend en nog al gereserveerd délnenti af, dat niet geschikt was om den opge stoken storm van onrust in België te doen be daren. De Vlamingen lieten zich echter niet in- timideeren en namen de mededeelingen over de müitarisatie van de Rijnzöne niet al te tragisch op en de socialisten voelden er weinig voor terwüle van de defensie-behoeften het land nieuwe zware finaneieele lasten op te leggen, welke de toch al vrij problematische voordeelen van de devaluatie weer goeddeels zouden te niet doen. Devèze, de principieele verdediger van het in 1920 gesloten Fransch- Belgische militaire accoord, die alleen in eer. nauwe militaire samenwerking met Frankrijk voor België heü ziet, werd heftig aangevaüen. vooral van Vlaamsche zijde. De Vlamingen willen België politiek en militair losmaken van Frankrijk en een drietal Vlaamsch-nationale Kamerleden hebben zelfs een wetsvoorstel in gediend om het Fransch-Belgisch militair ac coord, tusschen de Fransche en de Belgischt- generale staven gesloten, waarvan de precie- se inhoud nimmer officieel is bekend gemaakt, zoo spoedig mogelijk op te zeggen. Devèze heeft in zijn verdediging van de plannen tot verlen ging van den diensttijd en verbetering van de Belgische weermacht voor de vereenigde parle mentaire commissies voor de landsverdediging verklaard, dat het Fransch-Belgisch militair accoord België's souvereiniteit volkomen onge rept laat en geen enkele bepaling bevat, welke België in een oorlog zou kunnen sleepen, zoo lang zijn grenzen niet geschonden worden. In dien dit juist is, zou Frankrijk zonder eenige tegenprestatie van Belgische zijde zich bereid hebben moeten verklaren zich voor België in het vuur te wülen werpen, hetgeen toch niet zeer waarschijnlijk is. Indien het Fransch-Bel gisch militair accoord België geen onereuze ver plichtingen oplegt, waarom wordt dan de in houd daarvan steeds geheim gehouden? Devè ze, die indertijd de versterking van de Belgi sche Oostgrens in aansluiting op den Franschei. vestinggordel van Maginot heeft doorgezet pleitte nu voor een even effectieve versterking van de Belgische Noordgrens van Antwerpen tot Maaseyck, aangezien Duitschland juist terwille van België's verdedigingsmaatregelen in het Oosten eventueel wel eens over Neder land heen België vanuit bet Noorden zou kun nen trachten binnen te vallen. Deze veronder stelling is niet zoo dwaas. Ware het oorspron kelijke planvon Schlieffen uitgevoerd, dan zou dit in 1914 reeds gebeurd zijn. Een versterking van de Belgische Noord grens zou voor Nederland niet onbelangrijk zijn, want een dergelijke versterking zou den mogelijken lust der Duitschers om in geval van een conflict met Frankrijk hun weg over ons land te kiezen kunnen bekoelen. Een andere vraag echter is, of een voortzetting van de Fransch-Belgische verdedigingslinie met een Nederlandsch verlengstuk in het Oosten van ons land geen deugdelijker waarborgen voor onze territoriale integriteit zou bieden. Een dergelijk verlengstuk zou ons echter op groote kosten komen te staan, terwijl het alleen maar van nut zou kunnen zijn tegen een mogelijke bedreiging vanuit Duitschland. Er zijn echter ook andere gevaren denkbaar. De oppositie tegen Devèze is in de verga dering der gecombineerde parlementaire defensie-commissies vrijwel in elkaar gezakt, daar hij in plaats van met 130 millioen franc met 60 millioen genoegen wil nemen voor de uitvoering van zijn denkbeelden. De partijraad van de Belgische Werklieden Partij moet zijn definitief standpunt nog bepalen, doch het is te voorzien, dat alleen de Vlaamsch- Katholieken zullen blijven tegenstribbelen pon der evenwel de consequentie van een regee ringscrisis te wülen aanvaarden. Als de tee kenen niet bedriegen zal Devèze wel zijn zin krijgen, maar de kwestie van het Fransch- Belgisch militair accoord, dat door het wets voorstel van drie Vlaamsch-nationale kamer leden aan de orde is gesteld, zal daardoor niet zonder meer van de baan zijn. Er is in België een sterke richting, welke zich liever op En geland dan op Frankrijk wil oriënteeren voor de handhaving van zijn neutraliteit. De mili taire samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk is tengevolge van het Italiaansch- Abessinisch conflict eahter veivlcrkt en de mogelijkheid bestaat; dat dit ook gevolgen kan hebben bij mogelijke andere conflicten. In ieder geval bewijst heel deze geschiedenis, dat het vertrouwen in het verdrag van Bocarno in België niet veel grooter is dan dat in het reeds op de belangrijkste militaire punten geschon den verdrag van Versailles, 's Morgens zijt Ge laatGe kleedt U haas tig aan, jaagt Uw ontbijt door de keel en denkt slechts aan één ding: Uw trein, tram of bus te halen, die U op tijd naar Uw werk zal brengen Dit jachten, dat eiken Maandagmorgen weer op nieuw begint, mat U af, put Uw zenuwen uit, maar mist zijn ongunstigen invloed ook niet op Uw ingewanden, die langzaam en moeilijk gaan werken, waardoor van dag tot dag vergiftigende afvalstoffen zich in Uw ingewanden vastzetten, terwijl ook andere organen hun afscheidingstaak trager vervullen. En hoe verder Ge in -e week komt, hoe loomer, hoe vermoeider en hoe lusteloozer Ge U voelt worden. Het zijn die stoffen, die Uw bloed dikker maken, onzuiverder en die op Uw geheele gestel van invloed zijn, Ge wordt nog vermoeider en en prikkelbaarder, terwijl Uw eetlust verdwijnt. Is het wonder, onder zulke omstandigheden, dat dan na afloop van Uw weektaak Uw welverdiende Zondag een verloren dag wordt, omdat Ge U te moe, te mat en te landerig voelt om Uw plannen te volvoeren. Tenzij..- Ge óók de M.S.S.-gewoonte volgt! Wat dat is Neem Vrijdag en Zaterdag voor het naar bed gaan één of twéé M.S.S.-cachets, welke bestanddeelen bevatten, die Uw geheele gestel opfrisschen, Uw ingewanden zuiveren van de vergiftigende afvalstoffen, op Uw lever, op Uw bloed een gunstigen invloed hebben. Door zoo n reinigend M.S.S.-ertje zal tusschen Zaterdag en Zondag Uw gestel als door 'n wonder verbeterd zijn. Ge voelt U, als Ge Zondagsmorgens ontwaakt, een ander mensch. Vroolijk en opgewekt en vol nlije levenslust kunt Ge al Uw Zondags-plannen ten uitvoer brengen. Zulk een heerlijken, door niets verstoorden dag van rust en ontspanning, al naar Uw eigen op vattingen, kunt Ge U verzekeren door elke week M.S.S.-cachets (ook wel genaamdLaxeer- Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw gewone leverancier soms géén voorraad mocht hebben, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar In verschillende Noord-Limburgsche plaatsen iis thans de bekendmaking van den Offi cier van Jusitie te Roermond, mr. dr. P. Rieter, gepubliceerd, waarin de mede deeling is vervat, dat er een belooning van 750.is uitgeloofd voor öiengene, die in lichtingen weet te verschaffen, die zullen leiden tot de ontdekking, de arrestatie en de veroor deeling der daders van den roofoverval op den Pastoor te Geijsteren. gepleegd in den avond van 19 Januari 1936. Vo'gens deze bekend making komen als daders hiervoor in aan merking enkele personen, die zich in den avond van 19 Januari omstreeks 10 a 11 uur in de buurt der pastorie te Geijsteren per rijwiel hebben bevonden. Inlichtingen, van welken aard ook, kunnen bekend gemaakt wor den aan den Officier van Justitie te Roermond, baron de Weich de Wenne, burgemeester van Wanssum, aan den Brigadecommandant der Koninklijke Marechaussee te Well of aan de plaatselijke politie te Geijsteren. 9 Woensdag is bij de Stoomspinnerij en -weve rijen v.h. S. J. Spanjaard te Borne een wilde staking uitgebroken. Een twintigtal meisjes van de droszaal heeft het werk neergelegd, ten ge volge van een loonkwestie. Deze staking is belangrijk aangezien een groot deel van het bedrijf hiervan afhankelijk is. Naar we vernemen, is aan andere meisjes opdracht gegeven dit werk te verrichten. Woensdagmiddag te omstreeks kwart voor vijf heeft op het gevaarlijke kruispunt Rijksstraat wegEikenlaan te Wassenaar een ernstig on geluk plaats gehad. De 38-jarige wielrijder Z., uit Den Haag, kwam uit het smalle laantje en wilde den weg over steken, toen hij werd aangereden door' een uit de richting Beiden komenden auto, welke werd bestuurd door den heer K. uit Sliedrecht. De wielrijder wérd ernstig gewond opgenomen en naar het ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Oog getuigen verklaarden, dat de automobilist te snel heeft gereden. Het K. L. M.-vliegtuig de „Kwak", gezag voerder Smirnoff, is op weg naar Amsterdam in Jodhpur aangekomen en heeft daar passa giers en post van de „Kievit", het toestel dat wegens schade nog in Jodhpur moet blijven, overgenomen. De bemanning van de „Kievit" blijft echter in Jodhpur. De „Kwak" heeft on middellijk na overneming der passagiers en post de vlucht voortgezet. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, bis schop van Roermond heeft benoemd tot pastoor te Geysteren den weleerw. heer S. Th. G. J. Tyssen: tot rector te Koningslust-Helden den wel eerw. heer W. L. A. Wagemans; tot kapelaan te Roermond (Kathedraal) met de opdracht de oprichting van een rectoraat voor te bereiden in de Voorstad St. Jacob den wel eerw. heer A. M. G. Delsing; tot kapelaan te Venlo (H. Martinus) de wel eerw. heer J. M. H. Breukers; tot kapelaan te Reuvér den weleerw, heer A. H. M. Geurts.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5