Geen wijziging aan het front in het Noorden Kardinaal Sincero overleden N.v.BREEMEN&€ De besprekingen te Parijs Spanning in het verre Oosten LUCHTMACHT BLIJFT ZEER ACTIEF Bereiden Sovjets zich voor op een oorlog? De Volkenbond gaat verhuizen HET KOLONIALE VRAAG STUK 0P 65-JARIGEN LEEFTIJD Het proces tegen de Oestatji's Het nieuws van heden ENTÜRACIETen BRCCÜCOKCSl ZOON VAN EX-KONING ALFONS STERVENDE J. VAN DAM Costuums n. maat £5 - VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 Avondblad Tegenover iederen soldaat, dien Italië naar Afrika zendt, stu ren de Abessiniërs twee soldaten naar t front" Défilé langs den kroonprins Versterking van de gedachte der collectieve veiligheid eerste resultaat De Oostenrijksche kwestie Geruchten over vredespogingen van het Vaticaan Rondom de Rijnland zone Zes verhuismaatschappijen hebben daarvoor een heele week noodig Het innig Britsche regeering zou volgens de „Daily Herald" de kwestie reeds bestudeeren Italië verlangt geen Britsch gebied" Geen dumdum-kogels geleverd Engeland weerlegt de Italiaansche beschuldigingen Ook de Vesuvius in actie Zijn wetenschap tot viermaal toe met den doctorstitel bekroond Secretaris der Ooster- sche Congregatie Beklaagde Pospisjel weigerde aanvankelijk te spreken Daling der petroleum- prijzen? Verklaring van Sir Deterding NOG EEN KAAPVLUCHT DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De recordvlucht van Rose Bk.* BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19785 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ADDIS ABEBA, 7 Febr. (Reuter-A.N.P.) Het schijnt, dat de frontlijn in het Noor den in de laatste dagen niet is veranderd en dat, indien een van beide partijen een overwinning heeft behaald, deze van zeer weinig beteekenis moet zijn geweest. Voor het oogenblik maakt men slechts melding van de gebruikelijke schermutselingen en van hevige bombardementen op Abessini- sche kampementen door de Italiaansche luchtmacht. Aan het Zuidelijk front consolideert gene- faal Graziani zijn positie in den sector van Neghelli, terwijl de Italiaansche colonne, welke den rechtervleugel van dezen sector bezet houdt en van welke gisteren was medegedeeld, dat zij zoo'n snellen opmarsch heeft gemaakt, haar operaties voortzet. Italiaansche vliegtuigen hebben gisteren Ma- galo, de hoofdstad der provincie Bali heftig met bommen bestookt. Het officieele Abessini- sche communiqué vermeldt, dat een persoon is gedood en dat tien huizen in de asch zijn gelegd. De vliegtuigen concentreerden zich daarbij op het bombardeeren van huizen, die vroeger door den Italiaanschen handelsagent waren bezet, naar men gelooft met de bedoe ling de munitie voorraden, welke zich in de bij gebouwen moeten bevinden, in de lucht te laten vliegen. De Abessiniërs hadden deze voorraden evenwel reeds ontdekt en naar elders overge bracht. Toen de strijdkrachten van Graziani midden Januari van Dolo optrokken naar Neghelli hebben, naar men te Addis Abeba verklaart, tal van krijgers van ras Desta zich in gewel dige spelonken ten Noorden en Noord-Oostén van Dolo verstopt, waar zij een groote hoe veelheid levensmiddelen naar toe hebben ge sleept. Deze krijgers doen thans des nachts aanvallen op Italiaansche convooien en vallen ook kleine voorposten aan. Ben Abessinisch generaal heeft tegenover den correspondent van Reuter-A.N.P. verklaard, dat de Abessiniërs tegenover iederen soldaat, dien de Italianen naar Oost-Afrika zenden, twee solda ten naar het front zenden. De versterkingen bestaan uit krijgers van de Wallamos- en an dere stammen. Duizenden krijgers hebben gisteren gedefi leerd langs den kroonprins, die zich in gezel schap bevond van Hawariate, den vroegeren gezant te Parijs, die aan het Zuidelijk front een commando op zich zal nemen. De correspondent van Reuter-A.N.P. te Dessié meldt, dat de Iersche dokter Brophil, die met twee andete artsen werkzaam was in een am bulance op 5 K.M. van Makallé gisteren te Dessié is aangekomen om er een operatie te ondergaan. De dokter heeft verklaard van zijn ambulance de Italianen te Makallé te hebben kunnen zien. Per muilezel, in gezelschap van een tolk van het front terugkeerende door een streek, waar men nog nooit een blanke heeft gezien, werd de Ier eens aangehouden, omdat men hem er van verdacht een Italiaansch spion te zijn. Hij werd toen zes uren lang vast gehouden, totdat zijn identiteit werd vast gesteld. Brophil verklaarde ten slotte, dat het juist is, dat de Abessiniërs in Tembien een groote over winning hebben behaald en den Italianen ern stige verliezen hebben toegebracht, terwijl hij de bewering herhaalde, dat het luchtbombarde ment op zijn Roode Kruis-ambulance een wel overwogen daad van de Italianen is geweest. LONDEN, 7 Febr. (Reuter). De Engel- sche pers is in het algemeen van meening, dat bü de besprekingen te Parijs geen be paalde nieuwe overeenkomsten zijn geslo ten; wel is echter in Midden-Europa een beweging; merkbaar voor versterking van de gedachte der collectieve veiligheid. Een toenadering tusschen Oostenrijk en de Kleine Entente heeft reeds plaats gehad. Intusschen schrijft de „Morning Post," dat in de Oostenrijksche kwestie weinig voortgang is gemaakt. Volgens dit blad gelooft men niet, dat een regionaal pact voor de verdediging der Oostenrijksche onafhankelijkheid binnen het hereik der practische politiek ligt. Joego-Slavië is bevreesd voor Italië en voor een restauratie der Habsburgers in Oostenrijk. Het is daarom, aldus de „Morning Post," onwaarschijnlijk, dat Joego-Slavië een verklaring zal afleggen, dat het ter wille van de verdediging der Oosten rijksche onafhankelijkheid in een oorlog zal trekken. PARIJS, 7 Febr. (Reuter). In de „Oeuvre" schrijft Madame Tabouis: het Vatikaan doet thans een beroep op allen, die te Parijs en Londen aan Italië een basis voor een overeen komst kunnen verschaffen. Op het oogenblik zwijgen alle groote kanselarijen, doch men kan zich voorstellen, dat dit over een of twee maan den niet meer het geval zal zijn. Ben van de compromissen, welke het meest de gunst van Engeland en Frankrijk genieten is gebaseerd op de neutraliteit van Abessinië. Italië zou hiervan noch een kolonie maken, noch een mandaat van den Volkenbond ont vangen. Opdat een overeenkomst mogelijk zal zijn zal voor Italië de mogelijkheid worden ge schapen een verbinding tusschen Eritrea en Ogaden ten Westen van Addis Abeba te ma ken, zooals is voorzien in het verdrag van 1906. Natuurlijk zou deze overeenkomst geen zóne instellen, waar de Italianen zich kunnen vesti gen, noch een expansie voor de Italiaansche koloniën goedkeuren. LONDEN. 7 Febr. (Reuter). De „Morning Post" verklaart, dat in welingelichte kringen wordt verklaard, dat de geruchten als zou Eden toe stemming hebben gegeven tot een beperkte zen ding van Duitsche troepen naar het Rijnland, belachelijk zijn. Een zeer sterke politiemacht bewaakt te Londen de vleeschopslagplaatsen en be schermt het transport DAIREN, 7 Febr. (Reuter). Van half offi cieele zijde wordt medegedeeld, dat Buiten- Mongolië en de Sovjets zich langs de gehcele grens van Mongolië en Mandsjoekwo voor bereiden tot een oorlog. Steeds meer grens incidenten hebben hier plaats. Dit is de re den, waarom troepen van Japan en Mand sjoekwo naar de grens zijn gezonden. PEKING, 7 Febr. (Reuter). Vijfduizend solda ten van Mongolië en Mandsjoekwo maken zich gereed Suiyoean binnen te vallen, wordt van Chineesche zijde medegedeeld. Ter bescherming van hun oogen gebrui ken de ski-loopers te Garmisch een bril, die op een nieuwe vinding berust en die in de praktijk reeds goed heeft voldaan t GENÈVE, 6 Febr. (Reuter) Den 17en Fe bruari zal de Volkenbond het gebouw verlaten, waarin hü sedert 1920 was gevestigd, en bezit nemen van het nieuwe paleis. Zes groote Zwitsersche verhuismaatschappijen zullen bij deze verhuizing samenwerken, die ongeveer een week zal duren. Niet alleen dat een groote inboedel moet worden overgebracht, doch ook de archieven en dossiers, die in deze 15 jaren een aanzienlijken omvang hebben be reikt, zullen moeten worden vertransporteerd. De bibliotheek van den Volkenbond, die op het oogenblik niet minder dan 200.000 deelen bevat, zal eerst in het voorjaar worden over gebracht. Ook het in 1931 gebouwde deel voor de ont wapeningsconferentie zal eerst later worden ontruimd, daar het voorloopig nog gereed zal worden gehouden voor dringende bijeenkom sten van den Volkenbondsraad of van de groote commissies. E VERWACHTING: Meest matige Noord- E Oostelijke tot Oostelijken wind, helder S IE tot licht bewolkt, droog weer, matige vorst des nachts, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Hoogste barometerstand 779.1 te Gro- ningen, Kopenhagen en Blaavandshuk. H Laagste barometerstand: 744.8 te Vestmanöer Zon op 7.35 - onder 4.54 - Licht op 5.24 Maan op n.m. 5.22 onder v.m. 7.12 Volle Maan 11.39 v.m. GENèVE, 7 Febr. (Reuter). Het secretaiflaat van den Volkenbond heeft een lange nota ont vangen van de Britsche regeering naar aanlei ding' van de Italiaansche beweringen, dat, de Abessiniërs gebruikmaken van dumdumkogel;;, die door Britsche firma's geleverd zouden wojrden. In de nota wordt categorisch ontkend, dat eunige firma in het Vereenigd Koninkrijk de Abeissini- sche regeering voorzien heeft van dumdum-ko gels of dergelijke voor militaire doeleinden. De nota herinnert aan de buitengewoon stren ge controle der Engelsche regeering op dien uit voer van munitie en oorlogsmateriaal. Voorts wordt de nadruk gelegd op het bekende,feit, dat iedereen uit gewone kogels ontplofbare !kan ver vaardigen dooi- een inkeping in de punt», Wat de foto's betreft, die bij de Italiaansche nota waren gevoegd, zegt de Britsche nota, dat mfen daarop in één geval etiketten ziet;, die vóór 1914 werden gebruikt. Op de andere, etiketten staat een firmanaam, welke in 1927 werd gewij zigd. Het ging daarbij om de levering *van patro nen voor de jacht op groot wild. Aan het slot van de nota wordt biet Volken bondssecretariaat verzocht dit docfiment „dat een gedetailleerde weerlegging bevat van den roekeloozen en ongemotiveerden aard der Ita liaansche beschuldigingen", ter kermis te bren gen van alle leden van den Volkenbond. NAPELS, 6 Febr. (Reuter) CX>k de Vesuvius is thans gaan werken. Voor de lbewoners van de omstreken is evenwel geen gefvaar te duchten. ROME, 7 Febr. Z. Em. Kardi naal Luigi Sincero is in den afgeloo- pen nacht te drie uur overleden. Onze Romeinsche correspondent seint ons nog, dat de kardinaal een zwaren doodsstrijd heeft gehad, welke verscheidene dagen heeft geduurd. De hersentrombose, die hem Zondag j.l. had getroffen, had hem geheel verlamd en ook toen het bewustzijn terugkeerde, bleef de toe stand van paralyse voortduren. Toenemende hartzwakte heeft hedennacht aan zijn leven een einde gemaakt. De uitvaart van kardinaal Sincero zal waar schijnlijk a.s. Maandag geschieden. Kardinaal Louis Sincero werd den 26 Maart 1870 geboren te Trino Vercellese, in het Bisdom Vercelli. Hij begon zijn studies op het bis schoppelijk seminarie te Vercelli, maar ging al spoedig, uitmuntend door zijn talenten, naar de Pauselijke Universiteit de Gregoriana te Rome, waar hij op twintigjarigen leeftijd aan de Pauselijke Akademie van St. Thomas het doctoraat in de philosophic behaalde en het jaar daarop aan de Gregoriana zijn doctoraat in de theologie. In 1892 priester gewijd, werd hij bestemd voor de zielzorg in zijn bisdom waar Z. Em. Kardinaal Sincero hij twee jaar werkzaam was. Hij werd dan naar Rome geroepen als Vice-Rector van het Lombardisch seminarie waar de latere Kardi naal Lualdi toen Rector was. Ondertusschen bezocht hij daar weer de Gregoriana voor de studie in het kerkelijk recht, waarin hij doctoreerde. In 1896 weer terug in Vercelli werd hij benoemd tot Kanunnik Theologaal van het Bisdom en tot professor aan het diocesaan seminarie. Gedurende zijn professoraat schreef hij verschillende rechtskundige monographieën ter verdediging van kerkelijke instellingen en behaalde tevens nog het doctoraat in het bur gerlijk recht aan de staatsuniversiteit van Turijn. In 1908 volgde zijn benoeming aan de hoogstjb kerkelijke rechtbank de S. Rota Romana, en werd hij achtereenvolgens aasngesteld als consul tor van verschillende Congregaties. Toen de codificatie van het kerkelijk recht in vollen gang was werd hij secretaris van de Pauselijke Commissie tot codificatie van het kerkelijk recht, en na de uitvaardiging van het nieuwe wetboek in 1919 secreta/ris van de Pauselijke Commissie tot authentieke verklaring van het kerkelijk wetboek, terwijl hij ook nog deel uitmaakte van meenttere andere belangrijke Commissies. Tegelijkertijd nam hij 't ambt waar van Vicarius der Kapittels van S. Marcus, van S. Maria in Via Lata en van S. Laurentius in Damaso. Den 12 October 1920 werd hij geroe pen tot het hooge en gewichtige ambt van Assessor van de S. Congregatie Orientalis en bij gelegenheid van de laatste Pauskeuze was hij Secretaris yfen het Conclaaf waarin de thans regeerende Paus Pius XI gekozen werd. In het consistorie van 23 Mei 1923 volgde zijn verheffing tot Kardinaal en kreeg hij als Titel kerk S. Giorgio in Velabro, welke hij geheel liet restaureeren.. Eindelijk als de kroon op zijn levensbaan wend hij 3 Februari 1927 door den Paus benoemd tot Secretaris van de Congre gatie voor de Oostersche Kerk, waarvan de Paus zelf prefect is; het jaar daarop werd hij door Zijne Heiligheid tot Bisschop gewijd. Ofschoon de Kerk S. Giorgio een titelkerk is voor Kardinaal-Diakens, mocht hij deze kerk, die slechts voor dezen keer tot titelkerk van Kardinaal-Priester verheven werd, als de zijne behouden. Behalve Secretaris van de Oostersche Congre gatie was hij nog lid van verschillende andere Congregaties, ook van 't hoogste Hof van cas satie, de Segnatura Apostolica, en tevens bleef hij lid van de Pauselijke Commissie tot authen tieke verklaring van het kerkelijk recht. Dit Kijn in het kort de levensfeiten van den thans overleden Kardinaal. Zij getuigen van het rijke deugdenleven van hem, die bot de hoogste kerkelijke ambten en waar digheden geroepen en verheven werd, die zijn leven en talenten in dienst gesteld heeft van Christus en Zijn Kerk; zij openbaren ons de machtige geleerdheid van hem, die zijn weten schap tot viermaal toe met den doctorstitel bekroond zag; den apostolischen zielenijver ook "toonen zij van hem, die als Secretaris vanzelf sprekend grootendeels het bestuur voerde over de Congregatie die de zorg draagt voor de ge bieden van de Oostersche ritussen, waaronder vele missiegebieden ressorteeiien. LONDEN, 7 Febr. (Reuter). Met verwijzing naar de verklarin gen van den onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, in het Lagerhuis afgelegd, meent de diplo matieke medewerker van de „Daily Herald" te kunnen melden, dat de Britsche regeering zich reeds bezig houdt met een „voorloopige bestu deering" van het koloniale vraag stuk. Deskundigen zouden reeds het noodige materiaal hebben verza meld en aan de ministers hebben voorgelegd. Volgens dit blad zou het niet onmogelijk zftjn, dat een volgende stap zou bestaan in oen uitnoodiging aan den Volkenbond om een oommissie samen te stellen uit personen met asn ruime koloniale ervaring. Er zou hier sprake zijn van een commissie van onderzoek en advies. Onder meer zou gedacht zijn aan lord Lugard, die sedert 1922 Britsch lid der permanente mandaatscommissie is. De „Popoio d'Italia" wijst er in een artikel, dat in de editie van Vrijdag verschijnt, op, dat blijkens de verklaringen, welke Lord Chan- borne in 't Lagerhuis heeft afgelegd, 't Britsche Rijk niet in het minst de bedoeling heeft zich te verminken. Het blad voegt hier aan toe: „Wij begrijpen deze woorden volkomen en be schouwen ze in zeker opzicht ook als gewet tigd. De rijken worden opgebouwd met bloed en zij stemmen er, na het werk van hen, die ze hebben opgebouwd, niet in toe, dat ze worden verdeeld. Indien de Italianen een wereldrijk zouden bezitten, zouden zij het „unguibus et rostris" (met nagels en tanden) verdedigen. Maar juist om het Britsche Rijk geen opoffe ringen te vragen, heeft Italië zich georiënteerd naar Abessinië, waar een ingrijpen noodzake lijk was om het koloniale bezit te verzekeren na de voortdurende aanvallen van wilde hor den. Het Britsche Rijk, aldus het blad, be hoeft niet te worden verminkt, doch de ge schiedenis kan niet worden gemummificeerd. De Italianen vragen geen Britsche territoria, maar zij willen handelen, zooals de Engelschen ver scheiden eeuwen lang hebben gehandeld. Zelfs Italië heeft recht op een plaats onder de zon." PARIJS, 7 Febr. (A. N. P.) Bij het begin van de middagzitting van het proces tegen de moor denaars van koning Alexander van Joego-Sla vië verklaarde de beklaagde Pospisjel, dat hij, indien hij op dezelfde wijze als zijn medebe schuldigden zou worden ondervraagd, niet zou antwoorden. Toen de voorzitter het verhoor begon en hem vroeg naar de gebeurtenissen in het kamp van Janka Puszta, kruiste de beklaagde de armen en weigerde iedere mededeeling te doen. De president las toen de lijst met vragen voor, doch Pospisjel antwoordde niet. Plotseling begon deze evenwel te spreken. Hij verklaarde aanhanger te zijn van de Kroati sche beweging en het Kitholicismc te belijden, hetgeen door de verdediging werd beaamd. Hij verklaarde nog, dat de eigenlijke leider der onderneming de moordenaar Kalemen is ge weest. Kalemen heeft evenwel voor hij naar Marseille vertrok geen enkele uitlating gedaan Te Parijs heeft Pospisjel, toen hij uit een bios cooptheater kwam, pas van den moord ge hoord. Een dokter verklaarde, dat Krajl wel is waar niet in alle opzichten verantwoordelijk voor zijn daden behoeft te worden beschouwd, doch dat hij niettemin als toerekeningsvatbaar moet worden beschouwd. PANAMA, 7 Febr. (Reuter) In een in terview met den correspondent van Reuter verklaarde Sir Henry Deterding, die mo menteel incognito in Panama vertoeft, dat de petroleumprjjzen zullen dalen, en wel aanzienlijk: hij weigerde evenwel iets te zeggen over de Standard Oil Company. Sir Henry reist aan boord van de „Cor dillera" onder den naam Henry Muller en in het interview merkte hij op, dat hü Plymouth onherkend heeft verlaten. LONDEN, 6 Febr. (Reuter). Enkele uren na Tommy Rose is de officier-vlieger David Lle wellyn van Hanworth naar Kaapstad vertrok ken in een klein vliegtuig. Hij hoopt den tocht in tien dagen af te leggen. KLEERMAKERIJ GED. OUDE GRAC T 78, TEL. )Z236 met 2 pantalons vanaf f 40.— Coupe - Afwerking Stollen ONDER VOLLE GARANTIE!! Het huis voor solide kleeding naar Maat!! Spanning in het Verre Oosten. Bereiden de Sovjets zich voor op een oorlog? Engeland weerlegt de Italiaansche beschuldi gingen inzake de levering van dumdum-kogels. Daling van de petroleum-pnjzen? Een ver klaring van Sir Henry Deterding. Een brief vanuit Abessinië; Dr. van Schelven vertelt over de wederwaardigheden van or.: Roode Kruis Ambulance, Z, Em. Kard. Sincero overleden. Zoon van ex-koning Alfons stervende. Een opzienbarende publicatie van een Ameri- kaansch journalist over Duitsche militaire maatregelen aan onze Oostgrens. Het programma van de consecratie van den nieuwen Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Antwoord van minister Colijn in de Eerste Kamer. I HAARLEM TEL.10070 - HEEMSTEDE TEL. 29280 HAVANA, 7 Febr. (Reuter). De oudste zoon van ex-koning Alfons, graaf Cova- donga, is stervende, hoewel men nog bloedtransfusie heeft toegepast. Gister middag laat heeft de Pauselüke Nuntius hem van de H.H. Sacramenten der Ster venden voorzien. Men verwacht ieder oogenblik het einde. Nader wordt gemeld, dat de geneesheeren een derde bloed-transfusie hebben toegepast. Laat in den avond was de toestand van den prins iets beter. Ex-koningin Victoria heeft vanuit Europa te lefonisch naar den toestand van haar zoon geïnformeerd. LONDEN, 7 Febr. (A. N. P.) Luitenant Tommy Rose, die in den nacht van Woensdag op Don derdag te omstreeks half een van Lympne is vertrokken om een poging te wagen het op naam van Mevrouw MollisonJohnson staand record voor een vliegtocht van Engeland naar Kaap stad te verbeterten, is 16 uur 50 minuten later aangekomen te Aimaza bij Cairo. - 1 Op den speciaal daarvoor gebouwden toren brandt thans te Garmisch het Olympische vuur. Op den voorgrond de batterijen, die bij de opening saluut schoten afgaven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1