De Olympische winterspelen Margarine aan gehaald New-Yorksche Beurs Uit Vaticaanstad IJSHOCKEY- T0URN00I BEGONNEN VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 Decreten der Propaganda Aardschok en noodweer in Joego-Slavië Stormschade in het Noorden van Kroatië Noodweer ook in Oostenrijk De grensincidenten in het Verre Oosten Japansche mededeeling aan Sovjet-Rusland De staking in Londen Vleeschschaarschte bijna geheel opgeheven Korte berichten Het Fransch-Belgisch militair verdrag De Vlamingen eischen de opzegging ervan Gifgas een humaan wapen? Hoe een generaal de kwestie kan bezien Nederlandsche bob omgeslagen De bobtraining mislukt ROTTERDAMSCHE TRAM Het onderzoek naar de toestanden Het Tweede Kamerlid Van Braambeek heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd of hij nog geen gevolg kan geven aan de toezegging gedaan op 27 Mei 1835 betreffende het doen van mededeelingen aan de Kamer inzake het onder, zoek naar de toestanden bij de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij. Zoo neen, wanneer denkt de Minister dan het resultaat van dit on derzoek te kunnen overleggen? Groote overwinning van Canada en Hongarije, resp. op Polen en België. Kleine nederlaag van Duitschland tegen de Vereenigde Staten Sneeuwval handicap voor de spelers Vereenigde StatenDuitsch land 10 CanadaPolen 81 HongarijeBelgië 112 Het IJshockeytoumooi Zal Engeland zich terugtrekken? De Olympische Ster- vlucht Verwachtingen ver overtroffen De Blauwe Zes naar Berlijn Oefenwedstrijden tegen Duitsche teams VOETBAL SUNDERLAND-KEEPER NA ONGEVAL OVERLEDEN Gevolg van een botsing in den wedstrijd tegen Chelsea ENGELSCHE LEAGUE FRANSCH ELFTAL TEGEN TSJECHO-SLOWAKIJE Zes spelers, die tegen Nederland uitkwamen, vervangen POLIT1E-STOPTEEKEN8 Stoke CityBirmingham 31 Clandestiene bereidplaats te Landsmeer ontdekt Ook vangst cigaretten- papier OPSTANDIG PROPAGANDIST Frenay op staanden voet door majoor Kruyt geroyeerd Burgemeester van Nijmegen met ziekteverlof FAILLISSEMENTEN SPECIAAL VOOR U DAMES i. d. rubriek WAT DE TONG STREELT (P.g 4) WISSELKOERSEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 6 Februari STOOMVAARTLIJNEN BIJZONDERE PROEFVAART Uit Praag wordt gemeld: De minister van Onderwijs te Praag ver klaarde voor de Kamercommissie voor den Eeredienst, dat de voorbereidende werkzaam heden, die ten doel hebben te komen tot een modus Vivendi met het Vaticaan, bijna geëin digd zijn. Men verwacht een pauselijke bul, die de stichting van nieuwe bisdommen in Slo wakije en Subkarpatisch Rusland mogelijk maakt. De Ritencongregatie heeft in haar zitting van Dinsdag 1.1. verhandeld over de heldhaftige deugdbeoefening van Pater Domlnicus van de Moedergods, van de Orde der Passionisten. Tot coadjutor met recht van opvolging van Mgr. August de Clercq, apost. vicaris van Bo ven Kasai (Belg. Congo) is benoemd pater Georges Demol van de Missionarissen van Scheut. Mgr. Demol is geboren te Vinnezeele in 1885. De apost. prefectuur van Gariep (Z. Afrika) Is verheven tot apost. vicariaat onder den naam van Aliwal. Tot apost. vicaris is be noemd Mgr. Franciscus Demont, van de Con gregatie der Priesters van het H. Hart. Het apost. vicariaat van Nieuw Antwerpen (B. Congo) heeft den naam van Lisala gekre gen, dat van Senegambië den naam van Dakar en dat van Senegal den naam van S. Louis de Senegal. BELGRADO, 5 Febr. (Reuter). Gisteren Is een korte, doch hevige aardschok geconsta teerd te Ljoebljana. Ernstige schade werd niet aangericht, doch de bevolking werd door een paniek gegrepen. In den afgeloopen nacht heeft een hevige storm gewoed in het Noorden van Kroatië, welke aanzienlijke schade veroorzaakte. De telefonische verbindingen tusschen Zagreb en Belgrado waren geruimen tijd gestoord en de trein uit Zagreb arriveerde met vijf uur ver traging te Belgrado. In midden Karinthië is een orkaanachtige storm losgebarsten, die in 't plaatsje Doebriach buitengewoon veel schade heeft aangericht. Bijna alle gebouwen bekwamen schade. Voor 'n deel werden de daken van de huizen wegge rukt, tal van boomen werden ontworteld. Het ten Oosten van het plaatsje gelegen bosch werd volkomen vernietigd. De landweg van Raden- thein naar Spital aan de Drau is ten gevolge van de aangerichte vernielingen geruimen tijd onbegaanbaar geweest. TOKIO, 6 Febr. (Reuter). Op de conferentie van de ministers van buitenlandsche zaken, marine en oorlog is, naar Domei meidt, besloten, naar aanleiding van de grensincidenten aan Sovjet-Rusland mede te deelen: 1. dat de Japansche regeering tegenover de Sovjets een politiek van niet-bedreiging en non agressie voert; 2. dat zij het absoluut noodzakelijk acht, dat de grens tusschen Mandsjoekwo en Sovjet- Rusland precies wordt vastgesteld; 3. dat zij voorstelt, dat de overbodige Sovjet- strijdkrachten van de grens worden terugge trokken. LONDEN, G Febr. (A.N.P.) De staking van het personeel te Smithfield duurt nog in vollen omvang voort. Donderdag hebben de stakers op het abattoir een massavergadering gehouden, waar besloten werd gezamenlijk naar de haven werken van Londen te trekken en te trachten de havenarbeiders te bewegen tot aansluiting by de staking. Daar de vakvereeniging der havenarbeiders de staking der vleescharbeiders als onwettig beschouwt, hadden de stakers echter weinig succes. Onder sterke politiebewaking marcheer- len zij later weer terug naar Smithfield. De aanvankelijke vleeschschaarschte, die de beide eerste dagen van de staking in Londen merkbaar werd, is intusschen door een reorganisatie van den toevoer bijna ge- heel opgeheven. Bij zijn verblijf in Parijs heeft koning Carol van Roemenië 20.000 francs geschonken voor de armen van Parijs. Op 73-jarigen leeftijd is te Berlijn oud minister Solf overleden. Hij was minister van Buitenlandsche Zaken in de jaren 19181919 in het ministerie van prins Max von Baden en later ambassadeur te Tokio. Kiss, de leider van de communistische orga nisatie, welke dezer dagen te Boedapest werd ontdekt, heeft in de gevangenis getracht zelf moord te plegen. Reuter meent te weten, dat de Imperiale Conferentie, die dit jaar te Londen zou worden gehouden, tot het volgend jaar zal worden uit gesteld. In het Wojwodeschap Polesie in Polen zijn verscheidene rivieren buiten haar oevers getre den. De watermassa's hebben verscheidene brug gen en wegen vernield. In verband met een buitengewoon hevige koudegolf en het gebrek aan stookmateriaal is het werk in de fabrieken te Jaroslav (Rus land) gestaakt. De te Monterey in den staat Nuevo Leen (Mexico) door de plaatselijke arbeidersorgani satie en de vrije vakvereeniging uitgeroepen tweedaagsche proteststaking tegen de commu nistische actie is Woensdagmorgen begonnen met een groote demonstratie, waaraan door 60.000 personen werd deelgenomen. In een gevecht tusschen boeren, dat ontstaan was na een woordenwisseling over het verdoelen van de dorpsgronden van San Pedro en Atlixco in Mexico, werden vijf personen gedood en twaalf gewond, waarvan twee ernstig. Naar men meent te weten, is tot vier voor aanstaande scheepswerven het verzoek gericht, teekeningen in te dienen voor een zusterschip van de „Queen Mary", 't schip van deCunard- White Star Line, dat op het oogenblik op een der werven aan de Clyde zijn voltooiing nadert. Sedert Woensdag waait in vele gebieden van Italië de „tramontane". Te Genua is een schip van de ankers losgeslagen en tegen de kade geslingerd; vier personen werden door 't neer vallend zeil gewond. De drukkers te Warschau zijn in staking ge gaan, zij verlangen een collectief arbeidscon tract; de typografen van de dagbladen hebben zich gedeeltelijk bij de stakers aangesloten en men vreest, dat geen bladen zuilen uitkomen. Alvorens zich in te schepen aan boord van de „Majestic" verklaarde Herbert Samuel, die vergezeld was van lord Bearstead, dat Duitsch land heeft toegestemd by te dragen in de opvoeding van 100.000 jonge Joden. Vóór hun emigratie zouden Amerikaansche en Britsche Joden hun opvoeding financieren. BRUSSEL, 6 Febr. (Reuter) De Nationaal- Vlaamsche afgevaardigden hebben in de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin de Belgische regeering wordt uitgenoodigd, binnen een maand na inwerkingtreding van dit wetsontwerp het Fransch-Belgische militaire verdrag van 1920 op te zeggen. In de motiveering wordt in de eerste plaats gewezen op de algemeene gevaren, die dergelijke militaire verdragen tusschen een groote mogend heid en een klein land voor het laatste herber gen. Dan wordt er op gewezen, dat de Vlamingen vooral wantrouwen tegen het verdrag koesteren, daar het naar hun meening Frankrijk tot in menging in de Belgische militaire politiek in staat stelt en voor België het bijzondere gevaar in zich bergt, dat het in een eventueel Duitsch Fransch conflict wordt betrokken. LONDEN, 6 Febr. (Reuter) De commandant der afdeeling pioniers van het Engelsche leger, generaal-majoor Thuillier, heeft een rede ge houden voor het Engelsche militaire instituut, waarin hij zijn meening te kennen gaf over het gebruik van gifgassen in een oorlog. Hij zeide, dat de in 1921 door Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Italië en Japan gesloten en sindsdien door 38 landen geratificeerde overeen komst, om geen gifgassen of andere chemische middelen te gebruiken, een betreurenswaardig accoord is. Het accoord, aldus de generaal, is ge ïnspireerd door een valsche gevoeligheid, die geen rekening houdt met de feiten en de werke lijke eischen der menschelijkheid. Gas is verre weg het meest menschelijke van alle in den oorlog gebruikte wapenen. Indien men den oor log als onvermijdelijk aanvaardt, dan is dat wa pen het meest humaan, dat met het geringste verlies aan menschenlevens en met het minste leed tot een beslissing leidt. Het gebruik van explosieven en machinegeweren is minder hu maan dan dat van gifgassen, aldus generaal Thuillier. In de middaguren konden te Garmisch voer de eerste maal de vier-persoons bobs bemand worden voor het maken van trainingsritten. Veel is er echter van deze trainingsritten niet terecht gekomen. De baan bevindt zich nog steeds niet in goede conditie, 't sneeuwt te veel en het vriest te weinig. Enkele bobs konden de moeilijke Bayernkurve niet halen en sloegen om. Zoo is ook de Nederlandsche bob, bemand met E van de Pol, Bulten, Metzelaar en Dunlop, In voormelde bocht omgeslagen. Daarbij blesseerde Bulten zich zoodanig, dat hi) naar het speciaal voor de Spelen gebouwde ziekenhuis, gelegen bij het Ski stadion, moest worden overgebracht. Daar bleek, dat hij den rechterenkel zoodanig gekneusd had. dat een gipsverband moest worden aangelegd. Bulten kon later naar zijn verblijf in hotel Riesersee worden te ruggebracht. Intusschen bleek, dat het omslaan In de Bayernkurve niet alleen tot de Nederlandsche bob was beperkt gebleven, want ook de Polen en later de Roemenen, sloegen om, en een der leden van de bemanning werd daarbij gewond. De Oostenrijkers slaagden er in de geheele baan af te leggen, doch hadden ten slotte zoo weinig vaart, dat zij de finish niet meer kon den bereiken. De baan was inmiddels dusdanig beschadigd, dat de training moest worden stopgezet. In het kunstijsstadion te GarmischPar- tenkirchen en tegelijkertijd op de Ries- sersee is Donderdagmiddag het Olympi sche IJshockeytoumooi begonnen. In het kunstijsstadion speelden voor de eer ste ronde van groep B. Duitschland en de Vereenigde Staten tegen elkaar, tijdens een hevigen sneeuwstorm, die de tribunes aan het oog onttrok en die een groote belemmering vormde voor het spel. Tot de toeschouwers be hoorde o.a. dr. Goebbels, de Rijksminister voor Volksvoorlichting en Propaganda. Er waren 10.000 toeschouwers. De wedstrijd begon in een rustig tempo, doch er werd dadelijk scherp op doel geschoten. Langzamerhand werd het tempo verhoogd en ontwikkelde zich een zeer snel spel. In het eerste speelkwartier slaagden de Ame rikanen erin te scoren door een schot van Gor don Smith, die er met den puck alleen van door ging en op verrassende wijze doelpuntte. De Duitsche keeper Egginger kon door de sneeuw op dat moment niet goed zien hoe de situatie was. In het tweede speelkwartier werden geen doelpunten gemaakt. Steeds weer moest de ijs vloer worden schoongemaakt. Toen in het laatste kwartier drie minuten waren gespeeld, moest de match worden onder broken, aangezien het sneeuwkleed op het ijs zoo hoog was geworden, dat men niet verder kon spelen. De strijd werd daarna steeds vinniger en de sneeuw veroorzaakte steeds meer last. Er kwam echter geen verandering meer in den stand, zoodat het eindresultaat werd een 10 overwin ning voor de Vereenigde Staten. (1—0, 00, 9—0). Op de Riessersee werd voor de eerste ronde van groep A. de ontmoeting CanadaPolen ge speeld. Tot de toeschouwers behoorden hier o.a. Rijksminister Rust, dr. Lewald en dr. Rit- ter von Halt. De sterke sneeuwval vormde ook bij deze ontmoeting een groote belemmering van het spel. Verscheidene malen moest de match worden onderbroken om den ijsvloer schoon te maken. In het eerste speelkwartier verrasten de Canadeezen hun tegenstanders door niet minder dan vijf doelpunten te scoren. De goals werden gemaakt door Farguharson, Thomson, Kitchen en Farguharson. De Polen, die hun uitstekenden verdediger Sokoiowski reeds na het eerste kwartier door een knie blessure misten, boden op verrassende wijze te genstand. Door een fout van den Canadeeschen keeper, die den puck, welke door Thomson op een ongelukkige manier was afgeschoven, in 't eigen doel werkte, kwam Polen aan het eenige tegenpunt. Een doelpunt van Farguharson werd wegens off-side geannuleerd. Vervolgens slaag de Neville er in het tweede kwartier in, een tweetal doelpunten te scoren. In het laatste kwartier waren de Polen zeer goed op dreef en indien zij wat geluk hadden gehad, zouden zij ongetwijfeld hun achterstano hebben kunnen verkleinen. Canada maakte nog een achtste doelpunt door Thomson het eindresultaat werd derhalve een 81 zege (50, 2—1, 1—0) voor de Canadeezen. Bij de Polen, wier schitterende strijdlust een grooten indruk maakte op de toeschouwers, waren de beste spelers de doelverdediger Stogowskl en Soko iowski, die wegens een blessure uitgeschakeld werd. In het Ijsstadion te Garmisch werd des mid dags om half vijf voor de eerste ronde van groep C de match HongarijeBelgië gespeeld, welke is geëindigd met een 11—2 (1—1, 2—0, 8—1) overwinning voor de Hongaren. De sneeuwval, welke den wedstrijd Vereenigde StatenDuitschland ernstig had belemmerd, nam eerst nog toe, zoodat het spel na 7 Va minuut moest worden gestaakt om den baanvegers gele genheid te geven den vloer sneeuwvrij te maken. Na acht minuten namen de Hongaren de lei ding, doordat Baudinne, de Belgische doelverde diger, den puck in eigen doel werkte. Een minuut later volgde de gelijkmaker na goed combinatie spel door een schot van Van Reyschoot (11). In het tweede speelkwartier kwam na twaalf minuten bij een gedrang het tweede doelpunt voor Hongarije en kort voor het einde van het tweede speelgedeelte slaagde Miklós erin na mooi samenspel, den voorsprong van de Honga ren te vergrooten (2—0). Het derde speelkwartier werd geopend met een goal van Miklós en dadelijk daarna was het Harray, die opnieuw scoorde. Hierna maakten de Hongaren een zesde doelpunt, door Gergely, waarna Miklós, Harray en Gergely den stand tot 91 opvoerden. Toen gelukte het den Belg Pootmans een tweede doelpunt voor zijn land te maken, doch dit was een nieuwe aansporing voor de Hongaren, die dadelijk daarop dooi Magyar opnieuw een goal maakten, waarna tenslotte kort voor het einde Miklós voor de elfde maal scoorde. (112). Bij de Belgen was de achterhoede zwak evenals de doelverdediger. De Hongaren had den een geestdriftige hulde van het publiek in ontvangst te nemen. Uit Garmisch Partenkirchen wordt gemeld, dat in een bijeenkomst van de Internationale IJshockey-liga besloten is, dat de twee En gelsche spelers Foster en Archer, resp. keeper en voorhoedespeler, niet in het Olympisch ijshockey-toumooi mogen uitkomen. De Ca- nadeesche IJshockey-Bond beweert namelijk, dat genoemde spelers zonder toestemming van dit lichaam wedstrijden in Engeland gespeeld hebben. De moeilijkheid ligt in het feit, dat Engeland beweert, dat op het genoemde mo ment de beide spelers reeds Engelschen wa ren en geen Canadeezen. In ieder geval is Engeland zeer gedupeerd, nu men twee van zijn spelers moet missen. Men denkt er zelfs aan om zich geheel uit het ijshockey-tournooi terug te trekken. Er worden nog besprekingen gevoerd om tot een aannemelijke oplossing te komen. Heden moet het Engelsche team zijn eersten wedstrijd tegen Zweden spelen en men hoopt van tevoren nog tot een definitieve conclusie te komen. De Olympische Stervlucht, welke uitsluitend een begroetingsvlucht bedoelde te zijn, heeft alle verwachtingen overtroffen. Woensdagmid dag landde te München in totaal vier en vijf tig sportvliegtuigen, waarvan zeven buiten mededinging waren gestart. Ook het buiten land was sterk vertegenwoordigd. Zoo deden mlede elk met één machine, Finland, Hon garije en België, elk met twee toestellen Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije en Frankrijk, terwijl Polen met drie vliegtuigen uitkwam. De beste prestatie wordt berekend volgens het aantal afgelegde kilometers, de sterkte der beman ning en de kracht van den vliegtuigmotor. De piloten ontmoetten het slechtst denkbare weer en moesten grootendeels in sneeuwbuien vliegen. Het resultaat van dezen Olympischen vlieg wedstrijd zal Zaterdag te Garmisoh-Parten- kirchen worden bekend gemaakt. Donderdag 13 Febr. a.s. zal de Blauwe Zes ploeg naar Berlijn vertrekken om daar eenige oefenwedstrijden tegen Duitsche teams te spelen. Op Vrijdag 14 Febr. a.s. wordt des avonds in het Sportpalast een match gespeeld tegen een Berlijnsch team, op 15 Febr. a.s. wordt een exhibition-wedstrijd gehouden in het open lucht-ijsstadion „Friedrichsheim" en op 16 Febr. a.s. des avonds om acht uur komt de „Blauwe Zes" uit tegen een Duitsch team, bestaande uit spelers, die op de lijst hebben gestaan om naar Garmisch te worden uitgezonden, doch hiertoe niet zijn gekozen. Bovendien wordt deze ploeg versterkt met eenige Canadeesche spelers. Men is nog in bespreking over 'n te Parijs te spelen wedstrijd, die eventueel op 18 Febr. a.s. doorgang zou vinden. Wie als doelman zal me degaan, staat nog niet vast. De achterhoede wordt gevormd door B. v. d. Stok en Gerritsen. De eerste voorhoede door Jack May, Pete Grif- fin en Cohen Tervaert. De tweede voorhoede door Felix de Jong, v. d. Mandele Krameris en Koelemans. Het is mogelijk, dat nog andere spelers zullen medegaan. Op dit oogenblik is dat echter nog niet zeker. De doelverdediger van Sunderland, James Thorpe, die Zaterdag in den Leaguewedstrijd te gen Chelsea, toen hij bij 'n scrimmage voor het doel kwam te vallen, een trap tegen zijn hoofd kreeg, is Woensdag overleden. Tijdens den wedstrijd liet het ongeval zich niet ernstig aanzien, maar na afloop van den strijd bleek het toch van dien aard te zijn dat hfi in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Hi] verloor hier het bewustzijn en is zonder weer bijgekomen te zijn, Woensdag overleden. Thorpe, die 22 jaar oud was, speelde reeds vijf jaar in Sunderland. De uitslagen van enkele deze week voor de Engelsche League gespeelde wedstrijden luid den: Tweede afdeeling: Newcastle—Port Vale 2—2 SouthamptonCheffield United 01 Tottenham Hotspur—Manchester United 0—0 Na een oefenwedstrijd tegen Beogradski, de kampioensclub van Joego-Slavië, die in Parijs met 31 verloor, heeft men het Fransche elf tal samengesteld, dat Zondag a.s. te Parijs tegen Tsjeqho-Slowakije aal uitkomen. Van de ploeg, die tegen Nederland uitkwam heeft men niet minder dan zes spelers vervangen, n.l. doelman Lïense, rechtsback Diagne, en de voorhoedespelers Monsallier, Cheuva, Vermante en Nuic. De halflinie bleef ongewijzigd, terwijl Courtois, die tegen Nederland als midden voor uitkwam, thans op de rechtsbuitenplaats is opgesteld. Het team ziet er thans als volgt uit: Di Lorte (Marseille) doel; Vandooren (Rijssel) en Mattier (Sochaux), achter; Gabrillargues (Séte), Verriest (Roubaix) en Delf our (Racing Paris) midden; Courtois (Sochaux), Rio (Rouaan), Bigot (Rijssel), Ignace (Valencien nes) en Benounana (Sète). Reserves zijn: Desfosse (Rijssel), doel; Diagne 1 tr Voor verkeer, lat den agent na achteren nadert. Voorverkeer, dat den agent van voren en achteren nadert. Voor verkeer, dat den agent van voren nadert. (R. C. de Paris),achter; Gougan (Sochaux) en Eisserer (Straatsburg) midden: Illiet (Amiëns), Vemante (R.C. de Paris) en Mathe (R.C. de Paris), voor. De Donderdag in de eerste afdeeling van de Engelsche League gespeelde wedstrijd tusschen Stoke City en Birmingham werd door de eer ste met 31 gewonnen. Toen eenige rechercheurs van de Crisis- Zuivel-Centrale te Amsterdam een bode wagen uit Landsmeer controleerden, troffen zij daarin eenige doozen aan, welke bij on derzoek frauduleuze margarine bleken te be vatten. De bode, die te goeder trouw de doo zen in opdracht van een boterhandelaar te Landsmeer vervoerde, gaf als bestemming van deze zending een adres op in de Ka naalstraat te Amsterdam. Toen de ambtenaren in dit perceel eveneens een onderzoek instelden, troffen zij hier een be langrijke hoeveelheid gesmokkeld cigarettenpa- pier aan. Vervolgens werd nog een ander perceel iri het centrum van de hoofdstad aan een on derzoek onderworpen, waar nog een flinke hoe veelheid clandestien vervaardigde margarine werd gevonden. Het onderzoek, dat te Landsmeer werd voortgezet, leverde ten huize van verdachte niets meer op, doch toen de ambtenaren bij een broer van verdachte, eveneens boterhan delaar, een onderzoek instelden, werd een geheel nieuwe, op zichzelf staande margarine- bereidplaats ontdekt. Een groote hoeveelheid margarine was eveneens aanwezig. De zaak werd in beslag genomen. Het cigaretten- papier werd overgegeven aan den inspecteur van Invoerrechten en Accijnzen. In de zaal van „Concordia" te Breda werd door de Nationaal Socialistische Nederland sche Arbeiderspartij, leider Majoor Kruyt, een vergadering gehouden. Als sprekers waren aangekondigd de propagandaleider Kees Fre nay en majoor Kruyt. In de zaal waren on geveer 200 personen aanwezig. Nauwelijks wa sde heer Frenay aan 't woord, aldus het „Dagbl. v. N.-Brabant", of het viel- op, dat hij niet de fascistische beginselen ver dedigde en propageerde, maar daarentegen de arbeiders opriep om zelf de leiding in han den te nemen en niet te gedogen, dat be paalde leiders, die zelf niet willen lijden en nooit geleden hebben, over de ruggen der ar beiders tot leidende functies komen. Daarbij noemde hij o.m. de namen van ir. Mussert en., majoor Kruyt, die achter hem aan de be stuurstafel naast den kringleider der N. S. N A. P. voor Breda, den heer A. P. M. den Boer, was gezeten. Tot tweemaal toe \yerd de naam van den heer Kruyt genoemd en het verbaasde ieder een, dat er verder niets gebeurde. Toen echter verscheen een politie-inspecteur met twee agenten ten tooneele met de bedoe ling den heer Frenay, die op staanden voet door den heer Kruyt als propagandaleider en lid der party was afgezet, uit de zaal te zet ten. Aanvankelijk wilde de heer Frenay in de zaal plaats nemen, maar dit stond de politie hem niet toe en op Frenay's vraag:,, Wie brengt mü naar den "trein" ging' een dertigtal Jonge lui mee naar buiten. Alles verliep rustig en alleen wat gejoel en gelach vergezelde hem op zijn uittocht. Na de pauze voerde majoor Kruyt het woord, waarbij hij mededeelde, dat Frenay geroyeerd was. Burgemeester J. A. H. Steinweg van Nijme gen is dezer dagen met ziekteverlof naar Frankrijk vertrokken, zulks in verband met zijn gezondheid. De heer Steinweg zal waarschün- Ipk einde Maart wederom terugkeeren. Opgegeven1 door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling: W. P. D. Somers. Den Haag. Inzake deze sur séance van betaling wordt medegedeeld, dat een ontwerp-accoord ter griffie rechtbank is gede poneerd; dat schuldvorderingen ten aanzien waarvan de surséance werkt by den bewindvoer der mr. G. L. J. Mens Fiers Smeding te Den Haag moeten worden ingediend uiterlijk op 4 Maart 1936; dat raadpleging en beslissing over het aangeboden accoord plaats vindt op Don derdag 19 Maart 1936 des v.m. te 11.30 in het Paleis van Jus itie te Den Haag. Failliet verklaard: 3 Febr.: J. J. A. Ernst, gemeente-ambtenaar, Rotterdam', Beukelsdijk 19a. 5 Febr.: H. Reinhart Kop, makelaar ln koffie, van Eeghenstraat 5, Amsterdam. M. de Roo, Amsterdam, Rustenburgerstraat 412 huis. H. J. Oosterwijk, zonder beroep. Amsterdam, Palestrinastraat 27 huis. J. Holleman, wed. van W. v. d. Tweel, Ha merstraat 45, Bussum. H. Overste, koopman in ongeregelde goe deren, Amsterdam, Nw. Achtergracht 81 II. F. W. H. Verhoef, betonvlechter, Amsterdam, Middenweg 17 boven. De Vennootschap onder de firma „Dake of Kent", Heerengracht 422 huis, Amsterdam en hare firmante M. E. Herbermann, koopvrouw in modeartikelen, Heerengracht 422 huis. M. Klinger, handelaar ln vruchten, laatste lijk wonende Sarphatlstraat 173, Amsterdam. H. Uyekruyer, zich noemende en schrijvende II. S. Uyekruyer, accountant, Amsterdam. Ru bensstraat 34. Comm. Venn. Beleen- en Fondsenbank v.h. H. J. W. Scholte Jr., Adm'. de Ruyterweg 484, Amsterdam. 4 Febr.: J. Philippo, venter, Heiloo, Kerk- laan H. 15. J. Smal, veehouder, Groothuizen gem. Aven- horn. 5 Febr. J. Meyer, koopman, Sliedrecht, Prins Hendrikstraat 4. Slotkoersen Febr. 6 Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B American Can. Anaconda Copp. Atchison Topeka Balt. Ohio Can. Pacific Cities Service Cons. G. of N.Y. Gen. Electric Gii, Motors Kennecot Coppei Kon. Olie New-York Centr. Radio Corp. Shell Union Standard Brands Stand. Oil N.J. U. S. Steel Corp. Union Pacific 6 5 4 3 165% 165% 1647/8 162% 102% 103 102% 124% 125% 125% 124 30% 30% 30% 31% 75 75% 75% 75 19% 19% 19% 18% 13% 13% 13% 127/8 6% 67/8 7% 6% 34% 34% 40% 40 407/8 40% 58% 58% 59 60% 34% 34% 34 34% 56 557/8 567/g 57 35% 35 35 34% 12% 12% 12% 13 17% 17% 18% 18 15Vs 15% 16 157/g 60 60 60% 60% 51 51% 51% 51% 124% 123 123% 120% NEW-YORK Febr. Londen Parijs 5 013/8| 5 01%I 5 02%I 5 03% 6.69%I 6.69%l 6.69% I 6.69% (Medegedeeld door Simoons Co., A. van Vliet Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Unilever Aand. Calvé Anaconda U. S. Steels Kennecott Cities Service Ass. Gas Gen. Gas Gewone Peru Pref. Peru Commonwealth Baltimore-Ohi 248—248K HOM—113^ 60%—63 17 11/16 31 19 11/16—19 9/16 4—3 15/16 21/16 2V, 2 9/162% 8%—8 2 13/16 11% Van 4.30—5 uur Kon. Olie Unilever Amsterd. Rubber Aand. Calvé Delft Anaconda U. S. Steels Shell Union Cities Service Gewone Peru Commonwealth 248% 112%—% 128 63—62% 17% 31 10 11/16 315/16 2 Ys—V, 2 13/16 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUTDEN. AangeKbM'èn 6 Fébr.: Olltvaira, s., Riga (vor Velsen); Gondul, s., Londen; Honte- stroom, s., idem. Vertrokken 6 Febr.: Marina, s„ Norrköpirrg; Yildum, s„ Terneuzen. Aangekomen 6 Febr,: Hilversum. Santa Fé; Vechtstroom, s,. Huil. AMSTERDAM. Aangekomen 6 Febr.: Gondul, Londen, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Carga doorskantoor; Homes,room, Londen, stukgoed. Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. Vertrokken 6 Febr.: Cape Wrath (ex Cycle), s.. Kaapstad; Lingestroom, s.. Bristol; Berenice, s., W.-Indië; Titus, s„ Middl. Zee via Rotterdam; Texelstroom, s., Liverpool. Aangekomen 6 Febr.: Hilversum. Santa Fé, graan. Silokade, Vinke Co.; Vechtstroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. KON. NED. STOOMB. MIJ. THESEUS, 6 Febr. van Danzig te Kopenhagen. HERCULES, Middl. Zee naar Amst., pass. 6 Febr. Finisterre. AURORA, 6 Febr. van Bilbao naar Santander. BAARN, thuisreis, 4 Febr. van Callao. NEREUS, 5 Febr. Vigo te Leixoes. BERENICE, 6 Febr. van Amst. n. W.-Indië. TITUS, 6 Febr. van Amst. via Rotterdam n. Middl. Zee. KON. PAKETV. MIJ. ROGGEVEEN, 5 Febr. van Hongkong te Beira. OMBILIN, 5 Febr. van Port Louis te Reunion, BONTEKOE, 5 Febr. van Port Louis n. Rodri guez. VAN REES, 4 Febr. van Sydney te Batavia. BARENTSZ, 4 Febr. van Shanghae te Manilla. NIEUW ZEELAND, R'dam naar Batavia, was 6 Febr. 12 uur 's middags 300 myien W. van Mi ni cel. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISALAK, 4 Febr. van Shanghae te Batavia. TJIBADAK, 4 Febr. van Batavia te Hongkong. TJINEGARA, 4 Febr. van Hongkong n. Manilla. MIJ. OCEAAN ALCINOU8. 5 Febr. van Belawan n. Amst. MYRMIDON, 5 Febr. van Swansea te Liver pool; vertrekt 8 Febr. naar Java. HOLLAND-AMERIKA LIJN LEERDAM. 6 Febr. van New-York te Rotter dam verwacht. MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, thuisreis, 6 Febr. te Suez. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, uitreis, 6 Febr. te Santos. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-BRITSCH INDIE LIJN HOOGKERK, 6 Febr. van Bremen te Hamburg. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN AAGTEKERK, uitreis, pass. 5 Febr. Pungeness. HOLLAND-O. AZ1E LIJN ZUIDERKERK, uitreis. 4 Febr. van Hongkong. DIVERSE SCHEPEN RUURLO, 6 Febr. van Stockholm naar R'dam. AMSTEL, 6 Febr. van Casablanca te San Benito. MERKEL. 5 Febr. van Freetown n. Libreville. MAAS, 5 Febr. van Lissabon te Kaolack. RIJN, 5 Febr. van Koalack n. Duinkerken. SCHOKLAND, 5 Febr. van R'dam te Blyth. ROTULA, Curacao naar R'dam, was 5 Febr. I uur 30 n.m. 70 mijlen Z.W. van Niton. JONGE JACOBUS, 6 Febr. van Bona ji. Valencia. Scheepsbouw. Het motorschip, dat 3 Februari door de Rot terdamsche Lloyd bij de Machinefabriek en Scheepswerf van Piet Smit Jr. te Rotterdam in aanbouw werd gegeten, krijgt den naam „Welte vreden". Rotterdam, 6 Febr. Aan boord van het Neder landsche ss. „Naaldwijk", dat heden van Penarth met kolen te St. John (N.B.) wordt verwacht, heeft in een der ruimen een gasontploffing plaats gehad. Enkele luiken werden weggeslagen, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het by de Nederlandsche Scheepsbouw My. te Amsterdam nieuw gebouwde Russische m.s. „Walerii Meshlauk" zal volgens plan Maandag' a.s. op de Noordzee proefvaren. De „Walerii Meshlauk", speciaal geconstru eerd voor het vervoer van hout, graan en kolen, heeft een bijz. vorm waarop patent verleend is aan de N.V. Bruynzeel's Scha ver ij, Zaandam, tezamen met de N.V. Nederlandsche Scheeps bouw My. Het is dan ook het eerste schip van dit type, dat van hier naar zee gaat'. 54

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2