NIEUWE OORLOGSKAART VAN ABESSINIE Een wonderlijk Lagerhuisdebat Help Uw Nieren De ambulance op weg naar Dessie Baby's Kou V!S; zoo "uist verschenen: 5 cent IN DRIEËN GESPLITST TENTOONSTELLING IDEALIST EN AGITA TOR VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 Het wordt een drukke tijd Wilde achtervolging te Rotterdam Lloyd George op hol Kerkelijk leven Dr. van Schelven vertelt van de wederwaardigheden van onze Ambulance naar Abessinië Slechte wegen M aansverduisiering Smakelijk eten VERLEENING B-STEUN AUTOMOBIEL AMSTERDAM - 31 JAN.Vm 9 FEBR. SLUITING ZONDAG 9 FEBR 5 u.n.m. DE STROOMLIJNLOCOMO TIEF Zij komt dezer dagen in de sneltreindienst GOUDCLAUSULE-KWESTIE Ver. voor Effectenhandel contra gemeente Rotterdam Prijsvraag Sociale Zaken neemt de taak over DEURWAARDER BIJ DEN HOOGEN RAAD Inbreker met revolver tot overgave gedwongen Verdrag bekrachtigd BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. HUIBERS Programma en regelingen Receptie-uren PATER A. SCHEFFERS O. P. t MELK BEWAREN Een maatschappij tot exploitatie opgericht Stuurlieden-examen Dr. van Schelven, een der artsen van de Ned. Roode Kruis Ambulance naar Abes sinië, schrijft ons tLd. 10 Jan. uit Addis Abeba: De voorbereiding voor het vertrek naar de plaats onzer bestemming is nog in vol len gang. Dezer dagen is vastgesteld, dat dr. van der Does en ik elk met 100 muil ezels, tentmateriaal en eetgerei de reis zullen maken. Wü mogen echter ons vleeschrantsoen slechts als noodrantsoen beschouwen. We hebben per karavaan een of twee jachtgeweren en moeten zien ons vleesch eiken dag voor ons gebruik te schieten. Daarvoor hebben we elk jachtpatronen ont vangen Is de streek bevolkt, dan koopen we er een schaap of een geit om op te eten. Die beesten kosten hier 2 of 3 thaler ƒ1.50 met 1 thaler terug voor de huid. Een schaap komt dus op ƒ1; niet te duur. We krijgen een twaalftal soldaten mee ter bescherming. Dr. Winckel, ir. de Vries en dr. Belmonte gaan per truck. Een inconvenient is echter, dat de kleine regentijd begint en dat dienten gevolge de weg naar Dessié reeds zacht is als pap. Of Dessié daardoor wel per truck te be reiken zal zijn, is nog niet te zeggen. In de trucks worden natuurlijk alle zware stukken van onze bagage medegenomen. Alles moet in drie porties verdeeld wor den en er moet nauwkeurig acht op worden gegeven, dat in geen der afdeelingen ook maar iets ontbreekt, dat niet of moeilijk gemist kan worden bij het ambulance- werk. Onze uitrusting is zeer goed. De tenten zjjn van uitnemend materiaal: twee stoel tjes, tafel, stormkring, badgelegenheid, verder gasmaskers, verband trommel, bijl, hamer, mes, lakens, dekens enz. enz. 't is alles puik in orde en dagelijks komt er wat bij: strijkijzer, koffiemolen, papier, inkt.... aan alle kleine dingen is gedacht. Op 8 Januari was 't hier maansver duistering. Die duurde ongeveer driekwar tier. Het was zeer eigenaardig. Wat ik nog nooit te voren zag, geschiedde hier. Anders toch verdwijnt de laatste rest van het ver lichte cirkelvlak rechts en daar de aarde er over heen gaat, komt het links weer te voorschijn. Maar hier verdween de maan rechts iets boven en kwam ook rechts weer voor den dag. Overal om je heen zag je troepen van in landers, mannen en vrouwen, die in koren el kander afwisselden en allerlei monotone ge zangen aanhieven, heel hartstochtelijk en wel aangrijpend. En toen de verduistering ten einde liep en er weer een witte sikkel verscheen, ....een gehuil van vreugde en overal gegil net als het gekraai van een haan, alsof de dag weer verschenen was. 'k Heb vier a vijf Abessiniërs, die langs kwamen, gevraagd, wat dat beteekende. Hun antwoord luidde: Dat beteekent de dood van een groot man. De schaduw van de maan beteekent bloed. We hebben gisteren op zijn Ethiopisch ge geten. Het maal begon zóó: Ing-era plat soort brood, alleen van meel met water ge maakt krijg je op een bordje voor je. Mid den op tafel staat een bak met berbery of pepersaus. Met die slappe broodkorst doop je in de saus. Vóór je staat een glas tedge of honingwijn, afschuwelijk van smaak. Intus- schen wordt op staken een halve koe, die een paar minuten geleden geslacht is en dus nog warm is, rondgedragen. Elke gast snijdt zich met zijn mes een reep van zijn gading er af. Als tweede gang „doro," d.i. kip met eigen eieren gekookt in een scherp pepersausje. Als derde gang „alècha,'' d.i. kerrysoep met groote beenen en koppen van schapen. Alles heel scherp met peper en kerry. De resten worden met graagte opgegeten door de jongens, die alles .verorberen. Dan gaan ze naar huis en eten daar met graagte een tweede portie. Als wij straks op karavaan zijn, zal ik wel eenigen tijd geen bericht kunnen zen den. De verdere drukte, die aan het ver trek voorafgaat, zal misschien schrijven ook onmogelijk maken. VAN SCHELVEN GEOPEND van 10 v rn 5 n.m en van 8 n.m. 10 n.m.] Naar wij vernemen is het proefrijden van Ce stroomlijnlocomotief thans beëindigd en zal dit voertuig dezer dagen in den geregelden snel treindienst worden geplaatst. Behoudens wijzi gingen, die de dienst eventueel noodzakelijk maakt, zal de locomotief rijden op de baan vakken U trechtArnhemEindhovenAmster dam Wp., o.m. de nagenoemde treinen: Tren EM 510 (Arnhem V. 7.07, Utrecht A. 7.53, Weesperp. A. 8.29). Trein EM 513 (Weesperp. V. 10.38, Utrecht A. 11.05, Arnhem A. 11.54). Trein EM 524 (Arnhem V. 13.07, Utrecht A. 13.53, Weesoerp. A. 14.25). Trein EM 625 (Weesperp. V. 15.40, Utrecht A 16.05, Eindhoven A. 17.23). Trein EM 642 (Eindho ven V. 19 39, Utrecht A. 20.53, Weesperp. A. 21.23). Trein 7M 543 (Weesperp. V. 22.41, Utrecht A. 23.08). Er zal dus volop gelegenheid zijn het snelheidsmonster te bewonderen. Op de rol van de civiele zitting van het Haagsche Gerechtshof kwam weder voor de 8aak van de Vereeniging voor den Effecten handel tegen de gemeente Rotterdam, waarin ïenoemde vereeniging eischt betaling op goud- basis met betrekking tot de Rotterdamsche hollarleening met goudclausule, welken eisch de rechtbank te Rotterdam heeft afgewezen. Nadat namens de Vereeniging voor den Ef fectenhandel was geconcludeerd, werd aan de gemeente Rotterdam alsnog een termijn van 4 Weken verleend. De door de V.V.V. Weert Vooruit te Weert m het leven geroepen Stadsverfraaiingscom- Hissie heeft een prijsvraag uitgeschreven, vol gens welke gevraagd wordt het ontwerpen van *pn monument ter herdenking van den uitleg der stad en de totstandkoming der singels in "e jaren 1934—'35. Minister Slingenberg heeft een circulaire ge richt aan de gemeentebesturen, die verband houdt met de aanstaande opheffing van het Nationaal Crisis Comité. In deze circulaire deelt de minister mede, aldus het Volk, dat de verstrekking van B- steun, dat is de extra-verstrekking aan onder steunde werkloozen, door het departement van Sociale Zaken zal worden overgenomen. Het rijk geeft voor de steun verleening alleen subsidie aan die gemeenten, die de rijkssteun regeling hebben ingevoerd. Voor 1936 zal per gemeente een bedrag mogen worden besteed, gelijk aan het gemiddelde aantal werkloozen der gemeente, vermenigvuldigd met 4.20. Van dit bedrag zal 2 voor rekening van de gemeente komen en 2.20 voor rekening van het rijk. Aan ongeorganiseerden zal de B-steun via een comité worden gegeven; aan georganiseer- den via de vakvereeniging. 4 Onder aanhoudenden sneeuwval defileerden de deelnemende landen Donderdag in het Olympisch Ski-stadion in Garmisch- Partenkirchen, waar Hitier de winterspelen officieel opende >est behandeld en—alleen inv Het best behandeld zonder "in nemen—alleen inwrijven met WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK De echtheid van Vicks VapoRub garan deeren wij alléén in Hollandsche ver pakking. voorzien van handteekening. De Hooge Raad heeft de volgende niet-al- phabetische aanbeveling ter benoeming van deuijwaarder bij dat college (vacature G. L. Stapelkant) bij den minister van Justitie in gediend: 1. F. J. v. Kampenhout, chef-klerk ten kan tore van de advocaten mrs. Westerouen v. Meeteren a.s. te 'sGravenhage; 2. H. J. Tabbers, bediende ten kantore van den deurwaarder H. J. Tabbers te Tilburg. 3. C Visser, eerste bediende ten kantore van den denrwaarder H. Joosten te 'sGravenhage. Na een wilde achtervolgingsjacht door wei landen en tuinderijen is een agent van politie te Rotterdam er in geslaagd, de hand te leg gen op een inbreker, die even te voren zijn slag had geslagen in de woning van den post ambtenaar C. v. D. De man gaf zich eerst aan den agent over nadat een aantal kogels hem om de ooren hadden gefloten. De 22-jarige C. V. liep Woensdagavond met zijn meisje te wandelen in de omgeving van de Olmenlaan. Het was omstreeks 9 uur. Om dien tijd is het zeer stil in de omgeving. De Olmenlaan wordt slechts spaarzaam door eeni- ge lantaarns verlicht. In het midden van de laan gekomen zag het tweetal een man op ver dachte wijze rondscharrelen. De man liep een der aan de voorzijde der huizen gelegen tuintjes binnenstapte over een heg om in het daar naast gelegen tuintje te komen. Daar morrel- waarop duidelijk is aangegeven het resultaat van de krijgsverrichtingen tot op 1 Februari j.l. AFGEHAALD AAN ONS BUREAU Franco toezending per post na ontvangst van postwissel of giro-storting (gironummer 22884) 15 cent. de hij geruimen tijd aan de buitendeur, keek eerst goed om zich heen en verdween toen in de woning. Hoewel het paartje de gedragingen van den man hoogst zonderling vond, koes terde het in den beginne nog geen argwaan, maar toen zij even later iemand met een zak lantaarn op geheimzinnige wijze door de ka mer, die op de eerste verdieping gelegen was, zagen rondsluipen, stond het voor hen vast, dat er iemand bezig was in te breken. De jongen wist, dat er in de onmiddellijke nabijheid een agent van politie woonde. Hij stuurde zijn meisje naar het huis van den agent en bleef zelf een oogje in het zeil houden. Juist toen de agent en het meisje in aan tocht waren, kwam de bewoner thuis. Toen hij de trap van de woning opliep, rende de in breker naar beneden, duwde den postambtenaar opzij en vluchtte de straat op. De postbeamb te rende den man achterna. Inmiddels waren ook de agent en het meisje gearriveerd en gezamenlijk zette men een ach tervolging in. De agent was in het bezit van een rijwiel. Toen de vluchteling dit bemerkte, sprong hij over een smalle sloot en trachtte zich via tuinen en landerijen in veiligheid te brengen. De agent trok daarop zijn revolver, schoot eerst eenige malen in de lucht en toen dit geen effect sorteerde, vuurde hij op den man. Deze bemerkte nu dat het meenens werd en ging met de handen omhoog in het wei land zitten. De agent arresteerde den inbreker. Het bleek te zijn de 36-jarige F. de B. Onderweg had de man nog kans gezien een portemonnaie met f 30weg te werpen, die hij in de wo ning had gestolen. Hij zal ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 31 Januari 1936 te Rome is nedergelegd de Nederlandsche acte van be krachtiging van het op 26 April 1934 te Rome gesloten internationaal verdrag tot het brengen van eenheid in de methoden van monsterneming en van scheikundig onderzoek van kaas, met bijbehoorende protocollen. Overeenkomstig artikel 10 zal het verdrag op 31 Juli 1936 voor het Rijk in Europa in wer king treden. De gewezen leider van de Labour-oppositie George Lansbury heeft door het indie nen van een resolutie in het Lagerhuis een der belangrijkste problemen van dezen tijd ter sprake gebracht n.l. dat van een beschik baarstellen van grondstoffen voor allen, van het vrij toegankelijk maken d-r wereldmachten en van het bevorderen van een natuurlijke emigratie. Terecht ziet deze sterk ethisch voe lende idealist, die het leiderschap van zijn partij neerlegde, omdat hij zich niet kon veree nigen met het inzicht, dat Engeland, door der, nood der omstandigheden gedwongen, zijn achterstand op bewapennigsgebied zoo snel mogelijk dient in te halen, in de oplossing de zer problemen de eenig mogelijk blijvende li quidatie van de dreigende moeilijkheden, waar onder de wereld op het oogenblik zucht. De drie mogendheden, welke verdacht worden van voor den wereldvrede gevaarlijke aspiraties, zijn Duitschland, Italië en Japan, drie landen, welke voor hun groeiende bevolkingsoverschot ten een uitweg en voor hun gebrek aan grond stoffen de onontbeerlijke aanvulling zoeken. Duitschland werd bij het Vredesverdrag van Versailles van zijn koloniale bezittingen beroofd en in een keurslijf gedwóngen, dat zoo nauw was, dat het er vroeg of laat uit moest barsten, indien niet de snoerende rijgveter tijdig werd gevierd. De veter werd niet gevierd en is thans op verschillende plaatsen geknapt onder den druk van het zwellende en opgeblazen Duitsche zelfbewustzijn. Italië heeft bij ditzelfde verdrag niet het loon voor zijn deelname aan den oor log ontvangen, dat het van zijn nieuwe bond- genooten verhoopte, en dat door dezen aan Italië was toegezegd. Het snel gemoderniseerde en in macht groeiende Japan is steeds zwaar geremd geworden in zijn drang naar gebieds- en machtsuitbreiding door de andere in het Verre Oosten belangen hebbende mogendheden en profiteert thans van de betrekkelijke mach teloosheid zijner tegenstanders door met geweld te nemen, wat het werd onthouden. Italië heeft het voorbeeld van Japan gevolgd, ofschoon het Japans gedragingen steeds scherp veroordeeld heeft en Duitschland wacht waarschijnlijk het meest gunstige oogenblik af om zoo noodig het zelfde te doen. Lansbury meent nu, dat er een interna tionale conferentie moet worden ge houden, waarop in vreedzaam onder ling overleg alle nationalistische economische beperkingen moeten worden opgeruimd, zoo dat de bevolkingsoverschotten weer kunnen afvloeien naar weinig bevolkte gebieden, waar zij een bestaan kunnen vinden, en ieder land de benoodigde grondstoffen vrij zal kunnen gaan halen en koopen daar, waar zij te vin den zijn en ter markt komen. Op dit oogenblik en in de huidige politieke constellatie zou een dergelijke in zich verstandige conferentie tot mislukking gedoemd zijn en dat Lansbury dat niet inziet pleit evenzeer voor zijn schoon idealisme als voor zijn gebrek aan werkelijk heidszin. Ten eerste heerscht er ook in de landen, die nog groote gebieden braak hebben liggen, een zorgwekkende werkloosheid, welke door een toevloed van bevolkingsoverschotten uilt an dere landen eerder zal toe- dan afnemen. Ten tweede heerscht er in de meeste landen een sterk autarkische geest, welke alleen maar zal kunnen worden overwonnen als allen van goeden wil zijn. Maar allen zijn niet van goe den wil, anders zouden de eenmaal vrijwillig aanvaarde internationale rechtsregelen thans niet met brute soldatenlaarzen worden ver treden. En ten derde lijden sommige econo mische en territoriale expansie zoekende staten aan een zoodanig nijpend gebrek aan deviezen, dat zij op de vrijgemaakte wereldmarkten toch niet zouden kunnen koopen, wat zij behoeven. De Britsche regeering toonde dan ook een be teren kijk op de realiteit, toen zij verklaarde het in principe wel met Lansbury eens te zijn, maar er niets voor voelde een soortgelijk échec te wagen als indertijd na de economische con ferentie werd geleden. De resolutie van Lans bury werd dan ook verworpen, maar het con servatieve amendement over de noodzakelijk heid van een verbetering der internationale welvaart en het onderling elkaar begrijpen der volkeren werd aangenomen. De Britsche re geering staat nog steeds op het standpunt door Sir Samuel Hoare indertijd uiteengezet betreffende een vrijer beschikbaar stellen der zich in handen van enkelen bevindende grond stoffen, maar ziet op het oogenblik practisch geen kans om dit denkbeeld, gezien de heer- schende mentaliteit en de daden van sommige landen te verwezenlijken. In dit hoogst belangrijke debat heeft zich ook de oude toovenaar van Wales Lloyd George gemengd met een wezenlijk ver bazingwekkende ondeskundigheid en agitatori sche onbeschaamdheid, welke schril afstaken tegen Lansbury's eerlijk idealisme. Deze oude politieke rot, die misschien meer dan eenig ander verantwoordelijk dient gesteld te worden voor de hardst schreeuwende onrecht vaardigheden en onhoudbaarheden van het Verdrag van Versailles, haspelde de totaal verschillende begrippen koloniën en man- daatsgebieden zoodanig door elkaar, dat hem van regeeringswege daarop gewezen moest worden. Duitschland en Italië kunnen zichzelf niet feliciteeren met een dergelijken pleitbe zorger, die nu den staf meent te mogen bre ken over toestanden, welke hij zelf indertijc mede in het leven heeft helpen roepen. Lloyd George noemde met name Nederland, België en Portugal als kleine landen, welke een on evenredig groot gebiedsbezit in de tropen be- heeren, daarmee suggereerend, dat deze lan den best wat van hun bezittingen aan arme re broeders zouden kunnen afstaan. Bepaald komisch in dit verband was het, dat Lloyd George verzekerde niet te willen, dat Enge- lands enorm koloniaal en imperiaal bezit zou worden aangetast terwilie van den lieven vre de en den honger van de terecht ontevrede nen. De uitlatingen van Lloyd George waren eenvoudigweg onverantwoordelijk, omdat zij voedsel geven aan de onrechtmatige aspira ties van de landen, die zich niet langer naar het internationale recht willen gedragen. In dien de mandaten na den oorlog onrechtvaar dig verdeeld zjjn, heeft hij dat op de eerste plaats aan zichzelf te verwijten, omdat hij aan die verdeeling, waarvan Groot-Brittannië no- tabene het meest heeft geprofiteerd, mede schuldig is. Het over één kam willen scheren van sinds eeuwen bestaande koloniale rechten met het bij de Vredesverdragen gepleegde en gesanctionneerde onrecht getuigt van een lichtvaardigheid en een gebrek aan zin voor historie, waarmee hij zich zelf als staatsman leelijk disqualificeert. Het is een volkomen il lusie om te meenen, dat alle landen zonder meer de volledig vrije beschikking zouden kun nen krijgen over zooveel gebied en zoovee; grondstoffen als zij behoeven om ook in geval van oorlog volkomen onafhankelijk van de rest van de wereld te kunnen zijn. Zelfs een her verdeeling van alle koloniale bezittingen zou dit niet kunnen verwezenlijken. Bovendien zou een dergelijke volkomen onafhankelijkheid van een land van de rest van de wereld voor den wereldvrede maar gevaarlijk zijn, want juist de noodzakelijkheid van internationalen samen hang en samenwerking biedt nog de eenige ba sis, waarop misschien de vrede zal kunnen worden gehandhaafd. Men behoeft slechts de beschouwingen in den Grooten Fascistischen Raad in Italië, dat thans het blijkbaar veili ger en gewenschter acht om niet meer met een algemeenen oorlog te dreigen als represaille maatregel op een mogelijk petroleum-embargo, te beluisteren om daarvan overtuigd te wor den. Immers in dezen Raad wero een duur zame autarkie ais alleen zaligmakend econo misch systeem aanbevolen, terwijl zulk een autarkie voor Italië alleen maar te bereiken is langs militair gewelddadige veroveringsoor logen. Neen, de wereld van vandaag is nog al lerminst rijp voor conferenties als door Lans bury werden beoogd. Moge zjj eens, door scha de en schande, als het niet anders kan, er rijp voor worden. Door slechte werking van de NIEREN kunt U last krijgen van 's nachts moeten opstaan, Zenuwachtigheid, Pijn in de Beenen, Duizeligheid, Verlies van Energie, Krampen, Branding. Cystex voorkomt minder goede werking van de NIEREN en geeft, gegarandeerd, in 8 dagen volledige voldoening, of U krijgt Uw geld terug. Neem Cystex, Uw apotheker of drogist heeft het. Op Dinsdag 11 Februari wordt de Kathe draal eerst om 8.45 uur geopend. Zonder toe gangsbewijs wordt niemand in de Kathedraal noch in de naaste omgeving toegelaten. Men lette goed op de aanduidingen van de ingangen en de vakken. De orde-commissarissen willen u gaarne met hun aanwijzingen terwilie zijn; de insignes die zij dragen, correspondeeren op de kleuren van de kaarten. Bij de ingangen van de Kathedraal zijn tekstboekjes verkrijg baar. Deze boekjes bevatten alle wijdings- en misgebeden, alsmede den volkszang van de bis schopsconsecratie; zij zijn speciaal voor dezen dag samengesteld, en uitgegeven in de serie „Bron van Christelijken Geest", uitg. Gooi en Sticht, te Hilversum. De plechtigheid begint om 10 uur, doch de houders van plaatskaarten worden verzocht, om half tien op hun plaatsen aanwezig te zijn tenzij dit anders is bepaald op dat tijd stip worden de ingangen gesloten. Tusschen 9.30 en 9.45 uur nemen de hooge kerkelijke autoriteiten plaats op het hoogkoor en de wereldlijke autoriteiten op de speciaal gereserveerde plaatsen. Wanneer zij de Ka thedraal binnentreden wordt men verzocht te gaan staan. Om 9.45 gaan de kleine misdie naars en de zangers en om tien minuten vóór tien de assistenten en de leden van het Hoog waardig Kathedraal Kapittel in processie naar den hoofdingang om de Bisschoppen te ont vangen. Terzelfder tijd vertrekken de Bisschop pen van de Plebanie en van het Paleis en ko men achtereenvolgens in een stoet van 12 auto's voor den hoofdingang gereden. Eerst de Missie-Bisschoppen, daarna het Neder- Iandsch Episcopaat, waarbij de Wijdeling, Mgr. Huibcxs, zich aansluit, en tenslotte de Conse crator, Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe. Wanneer deze in het hoofdportaal clerus en volk met wijwater zegent, wordt het „Sacerdos et Pon tifex" ingezet; de stoet treedt naar voren, ge opend door de Ceremoniemeesters, waarna ter stond volgen de Consecrator met (aan zijn lin kerzijde) de Wijdeling, beiden in cappa magna. De plechtigheid zal ongeveer 3 uren duren. Het filmen of het nemen van foto's tijdens de plechtigheden is streng verboden. Bezoe kers met fototoestellen e.d. hebben geen toe gang. Na afloop vertrekken de Bisschoppen, in om gekeerde volgorde als zij gekomen zijn, naar het Paleis; daarna worden de wereldlijke auto riteiten uitgeleide gedaan, terwijl de andere aanwezigen op hun plaatsen blijven,- totdat een teeken gegeven wordt, om alle uitgangen te openen. De officieele receptie-uren zijn: Dinsdag, II Februari, des middags 1.45 2.30 uur voor priesters; 2.304 uur voor reli gieuzen en voor genoodigde ieeken, die geen organisatie vertegenwoordigen. Zondag, 16 Februari, des middags van 2 3.30 uur voor vertegenwoordigers van organi saties en vereenigingen e.d. Toespraken wor den niet gehouden. N.B. De ingang, de zalen en de sacristie van de Plebanie zijn op dien dag alléén toeganke lijk voor de officieele genoodigden, die daar van bericht hebben ontvangen, en voor de as sistenten. Woensdag is plotseling te Amsterdam over leden pater A. W. A. Scheffers O.P., assistent en rector te Schiedam. Pater Scheffers had zich voor het afleggen van een bezoek naar Amsterdam begeven. In co Staalstraat werd hij plotseling onwel. Per ambulance-auto is pater Scheffers toen naar het O L. Vrouwegasthuis overgebracht, doch bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. Het H. Oliesel werd hem nog toegediend. Pater A. W. A. Scheffer werd .eboren te Schiedam op 26 Febr. 1874. In September 1894 trad hij in de orde der Dominicanen en op 12 Augustus 1900 werd hij priester gewijd. Kort na zijn priesterwijding vertrok hij naar de missie in Curacao, vanwaar hij na eenige jaren naar Nederland terugkeerde Sedert 20 September 1935 vertoefde Pater Scheffers te Schiedam. Reeds ruim een maand geleden maakten wij uitvoerig melding van een procédé, uitgevonden door den apotheker Hofius, waardoor het mo gelijk wordt melk onder druk en na het door jagen van zuurstof bijna twee maanden in goe den zelfs in beteren, aangenamer staat versch te bewaren, wij noemden dit reeds van groot belang voor schepen, voor Indië en waar ook room zich op die wijze laat goed houden voor banketbakkers. Thans wordt meegedeeld, dat ter exploitatie van deze vinding te Amsterdam een onderne ming is opgericht, die den weidschen naam draagt van „Maatschappij voor verduurzaming van zuivelproducten „Metra". Het ligt in de bedoeling van deze maatschappij haar vinding vooral op Indië toe te passen, waar het nir.-fc goed overkomen van de melk en haar pro ducten het verbruik nog aanzienlijk belem mert. Op deze wijze komt deze vinding onze veeteelt, aan wie thans iedere uitbreiding van haar afzet welkom moet zijn, ten goede. Daarenboven krijgt onze metaalnijverheid de bestelling van de tanks, waarmede de melk wordt vervoerd. Behalve in Nederland is op de uitvinding van den heer Hofius in 39 landen patent ver kregen of aangevraagd. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor len stui man groote stoomvaart: de heeren W. F. v_ Oosterum en P. N, A. v. d. Harst en voor 3en stuurman groote stoomvaart: de heeren T. Zuurmond en H. de Visser.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5