Vincent van Gogh en de mode ERASMUS IN SPANJE KWIEK EN VIEF MET MEER DAN 1OO NIEUWE DESSINS tegen zeer aantrekkelijke prijzen PITTIGE VLOTTE Daar kunt U van profiieeren ■i m DESttMRMESTAD HAARLEM HALLER GLOEILAMPEN GRATIS AMERIKAANSCHE WIJZE VAN ZAKEN DOEN Oskar Barnack f ETALAGE Jeugdlectuur NA55AULAAN DE SPAARNESTAD NV. DRUKKERIJ Vfl TELEFOON- DÖOC VRIJDAG 7 FEBRUARI 1936 De dames zullen er uitzien als kron kelende cypressen, opbrandende zonnebloemen of hel blauwe irissen Hoe zou de schilder gereageerd hebben? EEN DAGVAARDING ZIET DE BIJ - V CTAf A <ni7 ir1 1 Kruisstr.ll -Tel. 11491 NV. DRUKKERIJ Petroleufn- toestellen en vergassers Schagchelstraat 7 - Schagchelstraat 2 en filiaal Cronjéstraat, hoek Schoterweg Schagchelstraat 2 Prima Plantenvet perpondspak 32 Gebraden Kalfsgehakt per Yz pond 25 Boterhamworst per y2 pond 20 Echte Gelderse Achterham per ons 18 Franse Bloedworst per pond 20 Gelderse Rookworst per pond 39 Rookvlees van de Muis per ons 20 Berliner Leverworst per ons 16 Gebraden Rosbief per 1Y* ons 25 PLAT DU JOURS. Boerenkool met worst Hutspot met vlees Zuurkool met worst qOi Snijbonen met worst, per blik J PRIMA PORTUGESE SARDINES in pure olijfolie per groot blik25 SPERCIEBONEN ANDIJVIE per 3 blik RO SPINAZIE APPELMOES (van Goudreinetten) per 2 Liter blikken45 et. HERO-DEMONSTRATIE In de week van 8 FEBRUARI t.m. 15 FEBRUARI kunt U in onze Levensmiddelenafd. alle HERO-PRODUCTEN gratis proeven. KOMT U OOK EENS KIJKEN IÖZ5EZF ROOMBOTER (met Rijksmerk) p. pd. 83 ct. WITTE SUIKER p. pd. 22 ct. BELANGRIJK BERICHT WED. H. v. ALPHEN We wisten wel, dat Vincent van Gogh te bewonderen, tegenwoordig zeer in de mode is, maar dat de mode, de mode bi den engeren zin als datgene wat men aan het lijf trekt, zich van Van Gogh kan meester «naken is bijna niet te gelooven. En toch ge schiedt het, aan de overzijde van den Atlan- tischen Oceaan, waar immers nog altijd het land van de onbegrensde mogelijkheden is. De Amerikanen hebben zich tot nu toe aan Van Gogh niet veel gelegen laten liggen. Zij bewonderen graag de cultuuruitingen, die uit Europa komen, maar zijn altijd een of twee generaties achter. Dat heeft Mengelberg on dervonden, toen hij Mahler en Richard Strauss speelde, en dat ondervond ook Van Gogh, of liever gezegd zijn nagedachtenis. Het is nog blaar kort geleden, dat de New Yorksche cri- tiek Vincent een charlatan en een idioot noem de. Maar nu is dat veranderd. In het Manhat tan-Museum of Modem Art te New York, aan de 53ste straat, bij de St. Thomaskerk, is een groote tentoonstelling van werken van den Eederlandschen schilder gehouden en thans is bien daarmee op reis gegaan naar Philadelphia, Boston, Cleveland en San Francisco. Deze tentoonstelling is te New York georga- hiseerd door Dr. Alfred H. Barr Jr., directeur tan het Museum of Modem Art. Beschermhee- ten waren Z.Exc. Grenville T. Emmett, Ame- ttkaansch gezant te 's-Gravenhage en Z.Exc. Ihr. H. M. van Haersma de With, Nederlandsch gezant te Washington, D. C. Deze expositie tverd mogelijk gemaakt door de medewerking tan mevrouw Kröller—Muller, die een groot deel van haar Vincent-verzameling voor de ten toonstelling leende. Verder wordt in den cata logus hulde gebracht aan dr. W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam, professor dr. G. A. van Poelje, dr. Schmidt Degener van het Rijksmuseum, den heer Baard van het Stede lijk Museum te Amsterdam, jhr. Roëll, S. van Reventer uit Wassenaar en ir. V. W. van Gogh. Rit vele particuliere Amerikaansche verzame lingen en musea werden eveneens Vincent-doe ken te leen gegeven. Wij noemen b.v. die van Adolf Lewisohn, met de Arlésienne naar een teekening van Gauguin, teekeningen en doeken ib het bezit van mevrouw J. D. Rockefeller Jr.. John Spaulding, mevr. Christine Veth te San Erancisco, Marie Harriman Galleries en van Verscheidene kunsthandelaren als Paul Rosen berg, Parijs, Josef Stransky Durand-Ruel, Pier- fe Matisse Gallery. M. Knoedler Co.. Wilden- Rtein Co., Jacques Seligmann, allen te New ^ork en Parijs. Dr. Barr heeft zelf den cataloog samenge steld, met behulp van de brieven van Vincent aan Theo van Gogh, waarvan de vertaling in drie boeken uitgegeven is door Houghton Mif flin Co., Boston en New York, en verder met den Catalogue Raisonné van J. Baart de la Eaiiie en W, Roudebush. die een stamboom van de familie Van Gogh saamstelde. Bjj iedere reproductie van het Vincent-werk liet dr. Barr excerpten uit de brieven afdruk ken, die betrekking hebben op dat werk, gelijk bij ons de heer Scherjon dat gedaan heeft. De eerste oplaag van 4000 exemplaren was reeds binnen vier weken tegen $2.50 p. stuk verkocht, zoodat onmiddellijk een tweede druk besteld werd. Dezelfde catalogus dient ook voor de musea in Philadelphia, Boston, Cleveland en San Francisco. De belangstelling voor de tentoonstelling te New York is enorm geweest en Van Gogh werd „the topic of the day „Art News" schreef dan ook bedachtzaam: „De mogelijkheid is groot, dat door deze ont zaglijke publiciteit het schoone doel om het Amerikaansche volk den echten v. Gogh te leeren kennen voorbij wordt geschoten. Nog nimmer is het oeuvre van een artist onder zul ke gunstige omstandigheden aan het Am. pu bliek gepresenteerd." Maar nu over Vincent en de mode die men aan het lijf hangt Een der allergrootste modezaken van New- York, de firma Saks van de Fifth Avenue, heeft twaalf étalages gevuld met stoffen in „Van Gogh-kleuren" en in het komende voor jaar zullen de Amerikaansche schoonen er dus denkelijk uitzien als kronkelende cypressen, opbrandende zonnebloemen of hel-blauwe iris sen. Saks adverteerde als volgt: Geïnspireerd door de schitterende tentoon - stelling van Van Gogh in het Museum of Mo dern Art, introduceeren wil een nieuwe serie kleuren. We zijn zoo vrij. ze „Van Goghs kleu ren" te noemen, omdat op zijn schilderijen van de Arles-periode de klare, zuivere kleuren aan doen als het waaien van een frisschen wind. In de frischheid en de kwaliteit en in de vitaliteit, dezer kleuren vinden wij verwantschap met de kleuren die wij 11 thans aanbieden voor het a.s. seizoen. „The Van Goghs kleuren" staan tentoonge steld, samen met reproducties van de werken, waarop ze zijn geïnspireerd, in onze twaalf étalages aan de vijfde Avenue. De kleuren val len er te bewonderen in stoffen voor avond- kleeding. sportkleeding, hoeden, schoenen en tal van mode-artikelen. Dit alles kan tevens in de betreffende afdeelingen gevonden worden, waar ons personeel u behulpzaam zal zijn bij het maken van een juiste keuze en een artis tieke combinatie." Men had dat allemaal eens aan Van Gogh moeten vertellen, toen hij nog in zijn simpele kamertje te Nuenen wevers en boeren zat te rchilderen of landschappen maakte in de omgeving van Arles. Hij zou een toeval hebben gekregen, had zijn palet in stukken gebroken en zijn pen-ee'en in de potkachel gestopt. Daar na zou hli zijn gaan preeken, niet in de Bori- nase. maar on de Fifth Avenue en de politie zou hem hebben opgebracht wegens verkeers- stoornis. Te Wetzlar (Duitschland) overleed dezer dagen Oskar Barnack. Deze naam zegt alleen enkelen ingewijden in den lande iets, maar tienduizenden kennen de Leica. Onder dezen naam is over de geheele we reld het kleine foto-apparaat met de groote mogelijkheden bekend. Oskar Barnack nu was de constructeur van deze ingenieuze camera. Hij was de vader van de Leica en tevens de schepper van het nega tief-formaat 24 x 36 mm, der zoogenaamde kleinbeeldfotografie. Het groote succes dat de Leica direct had in amateur- en vakkringen, sinds dit toestel ongeveer tien jaar geleden in den handel werd gebracht, bleef aanhouden en overal waar iets te fotografeeren valt ziet men de Leica of een dergelijke kleinbeeldcamera. Want alhoewel de betere amateur-fotograaf in den beginne zeer sceptisch stond tegenover het kleine formaat van het negatief dat on geveer zoo groot is als een jubileumpostzegel, heeft hij in den loop der jaren moeten er kennen, dat zijn 9 x 12 cM. camera het dik- Eerste-luitenant Hasse, die op het internationale concours hippie aue te Berlijn den grooten prijs der ,Jfationalsozialis- tische Erhebung" veroverde met zijn paard, Tora wijls moest afleggen tegen dit wonder van techniek. Ook van die kleine negatieven bleek het mogelijk vergrootingen te maken van 100 x 60 cM. en nog grooter. Haar groote populariteit dankt de klein beeldfotografie aan het baanbrekend werk van haar constructeur, voornamelijk aan de groote veelzijdigheid van deze toestellen, die zelfs opnamen mogelijk maken waar groote camera's falen. Een bewijs hiervan zijn onder meer de foto's uit de dagbladen, avondopnamen op straat bijvoorbeeld, zooals wij die met St. Nicolaas hebben gezien. Die waren vroeger eenvoudig niet mogelijk zonder bliksemlicht. De moderne kleinbeeldcamera staat echter nergens meer voor. Dit is het resultaat van jarenlange proefnemingen en stelselmatig con- strueeren der Leica, het levenswerk van Oskar Barnack en zijn staf. Typisch is dat, alhoewel deze camera's nu voor alle mogelijke doeleinden der fotografie gebruikt worden, het doel van den construc teur geweest is een camera te ontwerpen voor het vervaardigen van micro-foto's. Wel beston den er al jaren dergelijke toestellen, doch deze waren door het groote formaat niet gew.k- kelijk te hanteeren en wat vooral een bezwaar was, het wisselen van het negatief-materiaal duurde te lang om de verschillende stadia van bewegende preparaten (levende bacteriën bij voorbeeld) vlug genoeg achter elkaar te kun nen fotografeeren. Oskar Barnack nu, als con structeur der Leiz Microscopenfabriek, loste dit vraagstuk op, door in plaats van op foto platen de opnamen te maken op normale bios coopfilm en om na een opname direct weer een volgende opname te kunnen maken kop pelde hij de rol die de film transporteert aan den opwindknop van den sluiter. Door het op draaien van den sluiterknop wordt zoodoende meteen een onbelicht stukje film achter de lens geplaatst en zoo is de camera binnen een seconde voor een nieuwe opname gereed Uit dit zuiver voor wetenschappelijke doel einden geconstrueerde foto-apparaat, groeide de Leica. Met de camera groeide de beschei den miscroscopenfabriek tot het bedrijf met wereldreputatie, waar meer dan tweeduizend instrumentmakers aan de Leica werken. Oskar Barnack zelf heeft de verdere ont wikkeling der kleinbeeldfotografie niet meer mee mogen maken, maar hij heeft nog het genoegen gesmaakt de overwinning van zijn geestesproduct over de groote camera's een voldongen feit te zien worden. Zijn naam zal aan de Leica en de kleinbeeld fotografie in het algemeen onafscheidelijk ver bonden blijven. In het najaar van 1527 drongen veront rustende berichten uit Spanje door tot Erasmus, die toen in Bazel vertoefde. Ver- scheidenen van zijn vele Spaansche vrienden schreven hem, dat er in Spanje aan het hof, in de universiteiten en in de kerken tegen hem. Erasmus, werd geageerd. De mare ging, dat er een vergadering van theologen zou worden belegd, en dat de beschuldigingen die tegen Erasmus waren ingebracht, zouden worden on derzocht en besproken. De levendige verbeeldingskracht van Erasmus werd aanstonds in beweging gebracht. In de brieven werd gesproken van intriges aan het hof, van levendige discussies in de gehoorzalen der universiteiten, van monniken die de menigten opzweepten, en van bezwaarschriften, die werden opgesteld. Erasmus zag deze kleu rige en romantische tafereelen duidelijk voor zich, en als geboren journalist maakte hij er dadelijk „copie" van. Schitterende cople van sensationeele actualiteit. Hij zette zich tot hst schrijven met een van die brieven, welke hem met zijn vlugschriften over onderwerpen van algemeen en oogenblikkelijk belang de groote bekendheid en beroemdheid hebben gegeven, die hij door zijn theologische, scripturistische en andere wetenschappelijke werken nooit zou hebben kunnen verwerven. Erasmus heeft de moeilijke kunst verstaan van vraagstukken, geschilpunten, misstanden en conflicten dramatisch voor te stellen, en zijn lezers in den waan te brengen, dat zij, tezamen met Erasmus, den goeden kijk op het geval hadden en geen deel hadden aan de dwaasheid, aan de dwaling, en aan de fouten. Iedere lez'r voelde zich een. uitzondering, hij vereenzelvigde zich met den schrijver Erasmus, en hij glim lachte met hem over de menschheid en haar feilen. Erasmus in zijn binnenkamer De brief, dien Erasmus naar aanleiding van die Spaansche geruchten schreef, is een mees terstuk van journalistiek talent. Hij richtte dien brief aan den beroemden hoogleeraar Francisco de Vitoria, een sieraad van de uni versiteit van Salamanca, een der sterren van het Spaansche humanisme, en tot op heden bekend gebleven als grondvester van het vol kenrecht. Erasmus wist, dat Vitoria zich buiten den strijd omtrent Erasmus had gehouden, en eveneens wist hij dat Vitoria op onderschei dene manieren een beslissenden invloed op het verloop van dien strijd kon uitoefenen. Wel was er geen reden om over dien strijd in Spanje bezorgd te zijn, want zoowel de hooge regee- ringspersonen als de groot-inquisiteur en tal van kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders wa ren bekende Erasmianen, evenals vrijwel alle mannen van de letteren en wetenschappen, welke toen in den opgang van hun glorie wa ren. Beducht was Erasmus dus niet, maar wel verontrust, en dit vanwege de actie van «e lagere geestelijkheid, wier invloed op de groote menigte hij vreesde. Erasmus overzag het terrein heel goed, hy was uitmuntend ingelicht, en als kundig en ervaren diplomaat zocht hij de partij die zich afzijdig had gehouden voor zich te winnen, om van daaruit, middellijk, zijn tegenstanders te ontwapenen. De uitvoerige brief welken Erasmus aan Francisco de Vitoria schreef, is van buiten gewone beteekenis voor het begrijpen van den m e n s c h Erasmus. Alle kenmerkende trekken van zijn wezen komen hier duidelijk in uit, en dit als een stuk avn bijzonder Erasmiaansch beleid opgestelde schrijven is als een kort be grip van de levenskunst van Erasmus en het geheim van zijn onmetelijk succes. Wie Eras mus ,.in zijn binnenkamer" wil bekijken, moet zijn brieven lezen, en vooral de brieven die hy schreef als er eenig ding van belang van hem zelf mede gemoeid was. Be levenskunst van Erasmus Erasmus heeft als scherp opmerker van jongsaf kunnen vaststellen, dat men niet de feitelijke beslissing over de menschen verkrijgt door de verheldering van hun inzicht, maar door de juiste hanteering van hun zwakheden. Het actueele en populaire werk van Erasmus, waarop zijn beroemdheid destijds berustte, en nu nog berust bij de groote massa krachtens de wet der traagheid, is van uit dezen ge zichtshoek opgesteld en geschreven. De brieven, die Erasmus schreef, vaak terwille van eenig persoonlijk belang, zijn ook op dezen kijk van het leven en de menschen gebaseerd. In den brief aan Vitoria gebruikt Erasmus vele middelen, waarvan hu in den loop van zijn leven de kracht en uitwerking had kunneu vaststellen. Hij begon met een sierlijk verkapte vleierü, „Theoloog van de Sorbonne" noemt hij Vitoria, in de meening, dat de graad in Parijs behaald den Spaanschen hoogleeraar zwaarder weegt dan zijn plaats aan de oude universiteit van Salamanca, en zyn scheppend wetenschap pelijk werk. Er volgt spoedig een uitnemend ge construeerd zinnetje van den man van de wereld, „men heeft hoog opgegeven van uw verdiensten". Nu meent Erasmus Vitoria voor zich te hebben gewonnen. Gewooniyk zyn immers de menschen na zulk een aanhef gereed en bereid welwillend verder te lezen. Erasmus stelt zich nu, zooals hij gaarne deed, voor als de verdrukte onschuld, als de man die slechts tot doel heeft de beschaving en ae naastenliefde te bevorderen en door domme en kwaadwillige lieden verdacht wordt gemaakt en vervolgd. De groote woorden die nu sinds jaar en dag door de dagbladen zijn gebruikt, misbruikt en versleten, „beschaving, vooruit gang, wetenschap, humaniteit" zijn de gelief koosde begrippen van Erasmus, en met bijzon dere handigheid weet hy zichzelf innig te ver binden met die verheeriykte doeleinden. Deze worden met Erasmus vereenzelvigd, en iedere tegenwerping of tegenwerking met betrekking tot Erasmus wordt als een aanslag op de be schaving, den vooruitgang, enz. voorgesteld. Getooid met den dubbelen stralenkrans van apostel en martelaar der beschaving, drapeert zich Erasmus vervolgens in zijn veelzijdige ver diensten, die hij met den eenvoud van een waarlijk hoogmoedig man opsomt. Tegen dezen Erasmus nu, zulk een hoogstre- venden geest en oprecht mensch van zuivere be doelingen, zou nu heel Spanje samenspannen .non dubito quin conjunctis copiis vi oprimatu» Erasmus Het was de' taak van de mannen van de wetenschap zulks te voorkomen. Een monnik als agitator Een zekere Dominicaner monnik zou met buitengewone heftigheid tegen Erasmus zyn opgetreden, en in Burgos de menigte tegen Erasmus hebben opgezet. Petrus Victoriensis. Pedro de Vitoria, zou die domme monnik hee- ten, „een broer van u naar ik hoor Behoudens den naam en de kleur van de be wering was het bericht juist. Inderdaad had een Dominicaan, Diego de Vitoria, straffe pre dikingen over Erasmus gehouden. De eerste aanval was ook van de Dominicanen uitgegaan, en hierop zinspeelde Erasmus evenzeer. In het paleis van den keizer was tegen hem ge ïntrigeerd door den biechtvader, die zün in- is onze „Omroeper" Eiken avond weer opnieuw spreekt hy in 80.000 gezinnen, waar hy steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 :t. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per -egel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel vloed op Karei V ten ongunste van Erasmus zou aanwenden. Al te met domme lieden, en men hoort in den brief van Erasmus doorklin ken het versje waarvan men hem had geschre ven, namelijk dat in Spanje „slechts monniken en ezels Erasmus kwaad gezind waren." H,et kon ook bezwaariyk anders, meende Erasmus, een intelligent en goedbedoelend man kon niets tegen hem inbrengen. Hij zag die monniken reeds voor zich, mannen van he». slag als hij zoo vaak had bespot en gehoond, en hy zag de profane menigte die door hun opruiende woorden in deining werd gebracht. De oploop in den brief van Erasmus is goed berekend. Erasmus, dat is de beschaving, de vrede, de naastenliefde. De domheid en de „impietas" spannen daartegen samen. Het is de taak der geleerden, vorsten en bisschoppen dit te verhoedenDan volgt de vage be dreiging. ,,Laat men die domme opruiers be gaan, dan.... nu dan kon het met Erasmus wel' eens gaan als met Luther, die ook door domme tegenwerking tot wanhoopsdaden was gebracht. „Die ernstige brand van Luther was immers ook door de onbesuisdheid van anderen verwekt en aangewakkerd.... Een brief die te laat werd besteld. Het geeft ons een beeld van de ontzagiyke afstanden van dien tijd, als wy bedenken, dat terwy'l Erasmus te Bazel zijn brief zat te schrüven, de zaken in Spanje al hun beslag hadden gekregen. Maanden waren er noodig eer een bericht uit Salamanca of Valladolid in Bazel kwam. De brief, die, naar Erasmus be rekende, een beslissende wending moest geven aan de besprekingen in Spanje, werd geschre- cen toen de besprekingen reeds eenige maan den tevoren waren beëindigdErasmus had daar echter niets mede verloren, de meerder heid was hem gunstig gezind gebleven en het advies van Francisco de Vitoria was zakelijk en welwillend gesteld geweest. Wij zouden willen weten wat de scherpe, doordringende blik van Vitoria in den brief van Erasmus heeft ge lezen. Het is voor de studie van het Spaan sche humanisme een groot verlies, dat er zoo veel brieven van Vitoria zyn verloren gegaan- Een apologie van Erasmus Van uit Spanje en uit de Zuidelijke Neder landen schreven Spaansche humanisten aan den vereerden grootmeester, dat de storm in Spanje was geluwd. De vergadering was al spoedig uiteengegaan, er was geen beslissing tegen Erasmus genomen, en een invloedrijk humorist had eenige „Samenspraken" van Erasmus vertaald en van een apologie voor zien. Deze apologie is een om verscheidene redenen belangrijk geschrift, zy is o. a. een curieus document met betrekking tot den taalstryd in Spanje. Wy bepalen ons echter by de Eras- miaansche strekking er van, en op de beteeke nis van de verbreiding van de werken van Erasmus in het Spaansch. De vertaler en schrijver van de apologie was Alonso de Virués, een Benedicten en een van de vele vrienden, die Erasmus onder de Spaansche humanisten van naam had. De Apologie is gesteld als brief aan een Franciscaan die tegen Erasmus had geschreven en gepredikt. Erasmus wordt in deze Apologie voorgesteld als een toonbeeld van deugdzaamheid en vroomheid, en van goeden smaak en wetenschap. Een ijveren tegen Erasmus mist allen grond, zoo besluit Virués. Deze Apologie is geschreven omstreeks den tijd waarop in Valladolid een theologische ver gadering werd byeengeroepen om, onder voor zitterschap van den groot-inquisiteur en vriend van Erasmus, de punten te bespreken die tegen Erasmus waren ingebracht. Het is niet na te gaan of deze Apologie vóór die vergadering werd geschreven, vermoedeiyk wel, omdat an ders uitdrukkeiyk naar de verhandelingen over de Erasmiaansche geschriften zou zyn verwe zen, en de weerlegging der aantygingen triom fantelijk zou zijn aangehaald. De aanhangers van Erasmus zagen namelijk in het uiteengaan van die vergadering een overwinning, ten on rechte naar wij meenen, en wat wy in een volgenden brief willen aantoonen. Burgemeester en Wethouders Van BLOEMEND AAL maken be kend, dat de termijn om be zwaren in te dienen tegen de in verband met de Wereld- Jamboree 1937 voorgenomen onttrekking aan het openbaar Verkeer, ingevolge artikel 9 der Wegenwet, van de Bekslaan en den Vogelenzangscheduinweg, voor het geheel en van den Vogelenzangscheweg voor het gedeelte van den Leijweg II af tot 100 meter benoorden den Kerkweg, met ingang van 7 Fe bruari 1936 is afgeloopen. In fraaie, sterke linnen band Onze boeken met het stempel van de Keurraad, voldoen aan alle eisen, zowel wat de In houd. als de uitvoering betreft. En niet duurder dan andere boeken in gelijkwaardige uit voering f 1.35, fr. p. p. 1.45. Bij abonnement voor de 12 eerst-ultkomende delen 14.-—, of 1.16% per boek, plus 10 ct. Per deel voor port. Ook l.d. boekhandel verkrijgbaar HAARLEM GIRO No. 5970 1-pits Halier 1.68 2-pits Haller 2.10 3-pits Haller 3.10 2 jaar garantie. Clarus vergassers 5.65 Haller vergassers 5.95 Haller kachels 10.95 Phoebus straalkachel 7.95. DAT KAN ALLEEN SPECIAAL ADRES VOOR ALLE SOORTEN ALLE MOGELIJKE SOORTEN IN VOORRAAD. Komt U eens vrijblijvend kijken in onze speciale verlichtingszaak MODERNE STAANDE LEESLAMP 1.98 COMPLETE SALON- OF HUISKAMERKAP 1.69 SNOEZIGE WAND VERLICHTING0.58 PLAFONDVERLICHTING 0.49 NIEUWSTE WINKEL VERLICHTING met glazen plaat 3.75 100% meer licht. OPHANGEN VAN KAPPEN EN KRONEN 100den PANTALONS vanaf0.96 Verder 1000den COSTUUMS - OVERJASSEN - REGENJASSEN JEKKERS worden voor bijzonder lage prijzen verkocht. COSTUUMS NAAR MAAT, vanaf 25.00 BREESTRAAT 9 HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 7