Acht menschen levend verbrand Een vreeselijke brand in de hoofdstad Paniek en ontzetting M Anderen sprongen in doodsangst uit de ramen; vier personen met zware verwondingen naar Binnen gasthuis vervoerd Stilstand der krijgsverrichtingen in het Noorden Het nieuws van heden Een zware uitslaande brand is hedennacht even voor twee uur uitgebroken op de eerste verdieping van het perceel Oude Zijds Achterburgwal 9-11 b.do Korte Storm steeg in het hart van oud-Amsterdam. In enkele oogenblikken sloegen de vlammen door het ge- heele huis naar boven en stond het pand, dat uit het eind der vorige eeuw dateert en drie verdiepingen en een zol der telt, van de bel-etage tot het dak in lichter laaie. De drie bovenverdiepingen waren bewoond en onder de menschen, die allen reeds te bed lagen, ontstond een ont zettende paniek. Men vluchtte naar het dak, men zocht een uitweg door de vensters. Een man, een vrouw en vier kinderen werden echter door het vuur achterhaald en vonden den dood. Een vrouw en een jongen sprongen aan de achterzijde door een lucht koker en kwamen zwaar gewond in de keuken van het achterliggend perceel Zeedijk 90 terecht. Twee mannen, die eveneens brandwonden* hadden opgeloopen, redde men van de daken. Zoo eischte dit nachtelijk drama in en kele oogenblikken tijds zes dooden en vier gewonden. Het perceel brandde geheel uit. ABESSINIËRS BEZETTEN GOEDE POSITIES Graziani zet opmarsch voort Piétri over Fr ank rijks vloot Shaw's oordeel over Roosevelt DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 8 FEBRUARI 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 INSTITUUT E.N.S.A.I.D. Groot alarm Vreeselijke ontdekking X" - Ji-, - Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Talrijke Italianen worden 's nachts gedood door de Abessinische patrouilles Burgemeester bij den brand Nader vernemen wij, dat later in den ochtend nog een zevende doode een man en een achtste een zes-jarig jongentje, dat blijkbaar in zijn angst was weggekropen onder een bed in het uitgebrande huis zijn gevonden. In totaal woonden er 15 menschen de gezinnen v. d. Weide (1 hoog), Eggerdom (2 hoog) en Postma (3 hoog). Hiervan zijn er acht gedood 3n vier gewond. Onlusten in Zanzibar Het postkantoor geplunderd EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19787 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Binnenkort de machtigste schepen ter wereld De smokkelhandel in edelsteenen Bestrijdingsmaatregel der Britsch- Indische regeering NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DAMES, Bezoekt ter gelegenheid van de Opening der 628ste E.N.S.A.I.D.-Modevakschool te Amsterdam in de v. Helt Stocadestraat 22 I, de GRATIS DEMONSTRATIE EN PROEFLES welke hier wordt gehouden op 11 en 12 Februari, van 8 tot 10 uur. Volgens de gemakkelijke E.N.S.A.I.D.-Methode in knippen, naaien en stofversieren. Een agent van politie, die op den hoek Korte Stormsteeg en O. Z. Achterburgwal op post stond, hoorde vannacht om even voor tweeën glasgerinkel en zag een oogen- blik later een felle steekvlam uitslaan uit een venster der eerste verdieping van het perceel O. Z. Achterburgwal, dat genum merd Is 011. Onmiddellijk snelde hij. alarm makend, naar den melder hoek Oude Kennissteeg en waarschuwde de brandweer. Bij zijn terugkomst, nauwelijks drie minuten later, had het vuur zich reeds aan alle bovenverdiepingen meegedeeld. Het pand dat drie étages en een zolder hoog is, stond in lichter laaie. Inmiddels was reeds van alle kan ten hulp toegesneld. In deze buurt zijn veel bewoners laat op de been, en zij assisteerde de politie moedig bij de reddingspogingen, want op alle drie de brandende verdiepin gen woonden menschen, gezinnen met kinderen! De brigadier Mul trapte de deur van de bovenhuizen in en snelde de trap op. Hij bereikte nog de tweede étage en hoorde in doods angst ontwaakte bewoners om hulp roepen. Opgejaagd door het vuur vluchtten zij steeds hooger. De brigadier stond machteloos en kon zelf met groote moeite het veege lijf redden. Anderen waren door belendende per- ceelen, waarvan er enkele onbewoond zijn, op de daken geklommen, om te trachten van dezen kant hulp te bieden. Ook zij echter zagen geen kans de bedreigde be woners te bereiken. In deze oogenblikken speelden zich in het brandende huis afgrijse lijke tooneelen af. De bewoners, mannen en vrouwen, zochten met hun schreeuwende kinderen, zoo uit de bedjes gehaald, in een ontzet tende paniek naar een uitweg. Op de derde verdieping werden een volwassene en twee kinderen door rook en gloed achterhaald. Zij vielen verstikt neer en vonden een vree- selijken dood. Hetzelfde lot trof een man, een vrouw en een kind, die het nog tot den zolder hadden ge bracht, maar hier evenmin een uit weg wisten. Een vrouw en een zeven-jarige jon gen sprongen ten einde raad aan de achterzijde uit een venster, dat uitkomt op een smalle binnenplaats, een soort luchtkoker, welke tusschen het brandende perceel en het huis Zeedijk 90 ligt. Zij vielen van groo te hoogte door een bovenlicht en kwamen terecht in de woonkeuken van Zeedijk 90, waarin qen zaak in gereedschap is gevestigd. De hevig ontdane winkelier en van buiten toegeschoten hulp vonden den knaap hevig bloedend en met brandwon den overdekt, op den grond liggen. De vrouw, die er al even erg aan toe was, liep nog naar buiten, maar zakte aan de overzijde van den Zee dijk hevig bloedend neer. Men droeg beide slachtoffers bij buren binnen. Nog twee mannen en een kind zagen kans uit den vuurgloed te ontsnappen. Zij bereikten de daken van de perceelen Zeedijk 84 en 86. De inmiddels uitgerukte brandweer haalde hen langs de Magyïusladder naar beneden. De beide mannen hadden eveneens brandwonden en kwetsuren opgeloopen. Niet minder dan 16 meldingen bereikten te twee uur de brandweer. Achtereenvolgens werd het alarm „middelbrand" en „groote brand" uitgegeven. Met ai het beschikbare materiaal rukte men uit. Zelfs werden brandwachts, die vrij van dienst waren, per auto van hun wonin gen gehaald. De smalle O. Z. Achterburgwal en de Zeedijk reden nu in weinige minuten vol roode ronkende brandweerwagens. Voor en achter werden magyrusladders uitgedraaid. De slangen kringelden naar alle zijden over het plaveisel en werden omhoog geheschen naar de daken. Weldra richtte zich een twintigtal stralen op den vuurpoel. Van twee kanten trachtte men den brand in te sluiten. Op den Zeedijk werden stralen door de achtergrenzende huizên gelegd. Vooral het smalle pand Zeedijk 88 werd door de over slaande vlammen bedreigd en aangetast. Er is een kleedingmagazijn in gevestigd. Verder is het onbewoond. Hier vooral streed de brand weer een feilen strijd tegen den vuurgloed, welken zij met man en macht uit 't huis terug dreef. Tegen drie uur werd de uitwerking van de watermassa's welke een uur lang in den vuur gloed waren geworpen, merkbaar. De uitslaande vlammen weken terug. Spoedig stond de eerste verdieping reeds zwart en hol en langzaam ging ook hoogerop het helle schijnsel schuil achter dikke rookwolken, die uit de raamgaten golfden en de heldere maanlucht verduisterden. Von kenregen spatte er bijwijlen fel doorheen. De G.G.Ü. ontfermde zich inmiddels over de slachtoffers. Alle vier werden zij per zieken auto naar het Binnengasthuis vervoerd. Na drie uur was het pleit vrijwel be slist. De buitengewone energie waarmee de brandweer den concentrischen aanval op 't vuur had uitgevoerd, voorkwam uitbreiding, waarvoor het gevaar in deze oude dicht opeen gebouwde buurt wel zeer groot is geweest. Omstreeks half vier was het blus- schingswerk zoover gevorderd, dat de brandwachts met fakkels ge wapend, de uitgebrande verdiepin gen konden bereiken. Aan een be nauwende onzekerheid zou thans een einde komen. De angst voor een ontzettend drama zou op vreese lijke wijze worden bevestigd. Reeds onmiddellijk na het uit breken van den brand ging het ge- v X f f" J S' Het perceel O.Z. Achterburgwal 911 te Amsterdam, waarin zich ontzettende too neelen hebben afgespeeld. Nergens vonden de 15 bewoners van het pand, toen het vuur van beneden naar boven doorsloeg, een uitweg rucht, dat er nog menschen kin deren zei men in het huis waren achtergebleven. Het bleek maar al te waar. Bij het schijnsel der fakkels vertoonde zich op de 3e verdieping een vreeselijk schouwspel. Drie ver koolde lichamen lagen er bijeen! En hoogerop, hangende over de balken van den doorgebranden zol dervloer ontwaarde men nog drie VERWACHTING: Meest matige O os te- Ijjke tot Zuid-Oosteljjken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, matige tot lichte vorst des nachts, overdag tempe- Er ratuur om het vriespunt. Hoogste barometerstand: 774.6 te Groningen en Hamburg Laagste barometerstand: 749.7 te Vestnvanöer EE Zon op 7.33 - onder 4.56 - Licht op 5.26 Maan op rum. 6.33 onder v.m. 7.29 Laatste kwartier 15 Februari Miiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinl ADDIS ABEBA, 8 Febr. (Reu- ter-A. N. P.). Geen enkele belang rijke operatie aan het Noordelijk front wordt gesignaleerd, doch men verwacht iederen dag een nieuwen Abessinischen aanval. Aan het Zuidelijk front zetten de troepen van generaal Graziani hun opmarsch voort langs de rivier Gestro. Het is mogelijk, dat deze zullen worden belemmerd door de hevige regens, die in het centrum van Abessinië zijn gevallen. Het re- gengebied breidt zich voortdurend uit. De Abessiniërs zouden tijdens nieuwe opera ties reeds 2000 man hebben verloren, indien men de berichten uit Somaliland mag gelooven. De krijgers, die zich hebben verborgen in de spe lonken ten Noorden van Dolo ontplooien, naar men meldt, een steeds grootere activiteit. Het bericht, dat melding maakt van het feit, dat Italiaansche vliegtuigen zijn gesignaleerd bo ven verscheidene secties van den spoorweg van Djiboeti naar Addis Abeba, waarschijnlijk om fotografische opnemingen te doen, doet veron derstellen, dat Graziani, die versterkingen heeft ontvangen, een sterke gemotoriseerde colonne in de richting van de spoorlijn zal dirigeèren en een beweging in de richting van Harrar zou willen uitvoeren, zooals hij ook op Neghelli heeft uitgevoerd. De Abessinische regeering deelt mede, dat Ita liaansche vliegtuigen op 5 Februari een zeer lange verkenningsvlucht hebben gemaakt boven Semin, Dabat, Tana, Godzjam, Dzjimma en Borana, waarna zij via Leghida, Dessie, Korem, Asjangi en Maitsjeoe zijn teruggekeerd. Een betrouwbare neutrale waarnemer, die onlangs te Dessie Is teruggekeerd na een tocht aan het Noordelijk front, heeft tegenover den 3orrespondent van Reuter-A. N. P. een uiteen zetting gegeven van de militaire situatie in Tembien. Hij bevestigde, dat de bezetting van Makallé ieder oogenblik kan worden tegemoet gezien en verklaarde, dat de bezetting van Adoea waarschijnlijk spoedig daarop zou volgen. Door de groote overwinning der Abessiniërs in Tembien, bezetten de Abessiniërs thans posi ties, die Makallé volkomen beheerschen. Tal van Italiaansche soldaten werden zoodanig door nachtelijke patrouilles verrast, dat zij zonder tegenstand werden gedood. Het Abessinische be schermingssysteem tegen luchtaanvallen bestaat uit de volledige afwezigheid van troepenbewe gingen overdag. Er is overdag dan ook geen en kele krijger te zien op plaatsen, waar de Abessinische troepen zijn geconcentreerd. Dadelijk na het invallen van de duisternis verlaten de krijgers de holen én andere schuil plaatsen en beginnen zij guerilla-operaties. De zelfde waarnemer heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat de Abessinische krijgskan sen in het Noorden sterk zijn verbeterd dooi de verzwakking van het leger in Tigré, welke is ontstaan door de versterking der troepen van generaal Graziani. eveneens verkoolde lijken. Twee volwassenen en vier kinderen waren in rook en vuur omgekomen en on herkenbaar verbrand. De namen der slachtoffers waren bij het ter perse gaan van dit nummer slechts ten deele bekend. Op de 3e verdieping woonde het gezin Postma; op de le verdieping o.a. de vrijgezel Sax v. d. Weide. Het schijnt een bewoner van de le ver dieping te zjjn geweest, die den brand heeft veroorzaakt. Vijf minuten voor het uit breken van den brand zag men hem naar men ons mededeelde onder den invloed van sterken drank het huis binnengaan. Nog zag men even later een gestalte voor het verlichte venster, die ergens mee bezig was. De man schijnt een petroleumlicht te heb ben omgeworpen. Hij wilde nog water halen om te blusschen, maar de brandende olie verspreidde zich in een oogenblik door het vertrek. Zelf behoort de man tot de gered den. Op het alarm grooten"brana verschenen tegen drieën o.m. burgemeester De Vlugt, de wet houders Kropman en Rustige en hoofdcommis saris Versteeg. Tijdens het blusschingswerk zette de politie naar alle kanten de gracht en straten af. Het huis is geheel uitgebrand, behalve het benedenhuis, dat onbewoond was en te huur stond. In de omgeving heeft het drama begrij pelijkerwijs groote consternatie gewekt. Het stoffelijk overschot der slachtoffers is na vier uur geborgen en per ambulance-auto naar het Binnengasthuis vervoerd. ZANZIBAR, 7 Febr. (Reuter). In verband met de maatregelen van de regeering inzake de gradatie van copra zijn onlusten uitgebroken. Het postkantoor werd geplunderd en een in- landsch politieman werd gedood. Drie Euro peanen werden gekwetst. De toestand is op het oogenblik zeer gespan nen en alle zaken zijn gesloten. EEN VREESELIJKE BRAND IN DE HOOFD STAD KOST AAN ACHT MENSCHEN HET LEVEN. Talrijke ambtenaren in Oostenrijk gearresteerd wegens Nat.-Socialistische propaganda. Engelands bewapeningsprogram zal niet minder dan 300 millioen pond kosten. Het olie-embargo; beperking van den petroieum- toevoer naar Italië tot normalen omvang? Starhemberg binnenkort naar Rome? Minister Piétri over de Fransche marine. Nadere beschouwingen over den militairen toe stand aan onze Oostelijke grenzen. Regeering antwoordt de Eerste Kamer in zake de concentratie van het bijzonder onderwijs. H. M. de Koningin zal een bezoek brengen aan de 34e Ned. Jaarbeurs, welke van 1019 Maart a.s. gehouden wordt. PARIJS, 8 Febr. (Reuter) Op een verga dering van oudstrijders der Marine heeft de minister van Marine een rede gehouden over de beteekenis der zeemacht. De Fransche jeugd aldus Piétri lijdt op het oogenblik aan melancholie en moet ondergaan, wanneer de oudere generatie zich niet over haar ontfermt. Daarvoor is het echter niet voldoende, dat men zich op eigen daden beroemt. De opvarenden der oorlogsschepen hebben den oorlog met al zijn verschrikkingen meegemaakt, maar de werkloosheid, de ellende en de onzekerheid over den dag van morgen hebben zij niet gekend en het is niet zeker, of het fluiten der granaten erger is dan deze onrust. Men moet de Fransche jeugd bijbrengen, zei- de de minister, dat Frankrijk wel eens achter uitgang heeft vertoond juist op de hoogtepun ten van zijn militaire macht, doordat het zich niet voldoende bekommerde om zijn zeemacht, die moet worden beschouwd als een voorwaar de voor het bestaan van Frankrijk. De Fransche vloot, die, ondanks de dapper heid van allen, gebroken uit den oorlog te voor schijn kwam, is in minder dan 12 jaar herboren en heeft haar weerstandsvermogen herkregen. Wanneer de vier nieuwe pantserkruisers in dienst gesteld zullen worden, zal Frankrijk de machtjgste oorlogsschepen ter wereld hebben. Piétri verklaarde dan te kunnen aannemen, dat hij zijn loopbaan in het openbare leven eerlijk heeft volbracht. NEW DELHI, 7 Febr. (Reuter) In verband met den uitgebreiden smokkelhandel in edel steenen, en de moeilijkheden verbonden aan de bestrijding hiervan, heeft de Indische regee ring besloten het ad-valorem-invoerrecht op gekloofde en niet gezette edelsteenen van 25 tot 10 procent te verminderen. HAVANA, 8 Febr. (A.N.P.). George Bernard Shaw is gisteren te Havana aangekomen. Hij verklaarde, dat president Roosevelt communist is, maar het zelf niet weet. Langzamerhand zal Roosevelt volgens Shaw begrijpen, dat hü com munist is. Tot nu. toe is hij slechts een ama teur-communist, maar door ondervinding' zal hij leeren, zooals ook de Russen dat hebben ge daan. Hij is een goed president, doch Shaw veronderstelt, dat een belachelijke democratie hem zal wegwerken en een of anderen „gang ster" in zijn plaats zal stellen. Deze krasse woorden laten we natuurlijk ge heel voor rekening van Shaw. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 770.8 .Vorige stand 777.8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1