New-Yorksche Beurs Het proces tegen koningsmoorders De debatten in het Lagerhuis Vredesactie te Monte Carlo halcyon lijn WIE WORDT ADY LETCHFORD 1 Ijoc ZONDAG 9 FEBRUARI 1936 Ambtenaar Simonowitsj legt be langrijke verklaringen af Overstroomingen in Turkije Tornado's en aardschokken in Klein-Azië De kwestie van herverdeeling der grondstoffen heeft de aandacht van Japan getrokken Een driedaagsche conferentie ter bevordering van den vrede en verachting van den oorlog De toestand in Syrië Onrust en demonstraties houden aan Een protest van de .Osservatore" Tegen een artikel in de Dépêche de Toulouse Korte berichten Brief maakt tweemaal een wereldreis Thans eindelijk bezorgd De zaak-Hauptmann Informaties naar dr. Condon De onlusten op Zanzibar Bijzonderheden over den opstand San Domingo herdoopt De hoofdstad heet voortaan Ciudad Trujillo Regeeringsmoeilijk- heden in Griekenland De koning blijft onafgebroken confereeren De halve cent WISSELKOERSEN Geen audiëntie ALS HET BLIJFT VRIEZEN Geen spreekuur FAILLISSEMENTEN MARKT NIEUWS STOOMVAARTLIJNEN BOOR CHARLES CARVICE AIX EN PROVENCE, 8 Febr. (Reuter). Bij het begin van de zitting van heden van het Oestasji-proces hield de voorzitter een lofrede op de bevriende Joego-Slavische natie en in het bijzonder op den chef van de Joego-Slavi sche veiligheids-politie, Simonowitsj, die gisteren door de beklaagden was aangevallen. De voorzitter wendde zich tot den be klaagde Yospitsjil en zeide: „Ik ben ver ontwaardigd, dat een zoo eerlijke getuige als Simonowitsj een vooraanstaand Joego- Slavisch ambtenaar, ertoe is gebracht te antwoorden op een vernederende aanklacht van een moordenaar." De verdediger Saint Auban verklaart zich aan te sluiten bü de lofrede op Joego-Sla- vië, doch verklaart verder: „De getuige Simonowitsj is een van de voornaamste getuigen in dit proces en in dien de beklaagden in dit getuigenverhoor niet mogen discussieeren, dan blijft mij niets anders over dan de verdediging neer te leggen." Het getuigenverhoor werd daama voortgezet en als eerste wordt de professor in de medi cijnen gehoord, die den koning enkele oogen- blikken na den aanslag heeft onderzocht. Hij verklaarde dat elke wond op zich reeds doode- lijk was. Vervolgens wordt de dokter gehoord, die gene raal Georges heeft behandeld. Deze verklaarde, dat het leven van den generaal vermoedelijk is gered door de Servische Karageorgewitsjorde, welke deze op de borst droeg. De kogel is hier op afgeschampt. De beide revolvers van den moordenaar wor den ter tafel gebracht en men constateert, dat dit de meest volmaakte wapens zijn, welke men thans kent. Zij werden evenwel niet in Frank rijk gekocht en komen ook niet uit een Fran- sche fabriek. Hierna werden de laatste getuigen in het proces van Aix en Provence tegen de Oestasji's gehoord. De chauffeur van den koninklijken auto verklaarde volkomen verrast te zijn ge weest, toen hij bemerkte, dat de dader met een revolver op den wagen was gesprongen. Een poging hem te beletten te vuren was mislukt. Getuige Simonowitsj gaf een uiteenzetting van de vele aanslagen sedert 1931 gepleegd door Kroatische terroristen, waarbij talrijke personen, vrouwen en kinderen om het leven zijn gekomen. Steeds hadden Pawelitsj en Percewitsj de leiding. Sinds het begin van 1933 was een aanvang gemaakt met aan slagen op den koning van Zuid-Slavië. De eerste aanslag mislukte. Voorts verklaarde de getuige, dat beklaagde Rajtsj betrokken was geweest bij verscheidene vuurgevechten met Zuid-Slavische grens- en politieambte naren, van wie verscheidene gedood werden. Na nog gesproken te hebben over de daden van Pawelitsj ging Simonowitsj in op de voor bereidingen tot den aanslag van Marseille. De aanstichters waren Pawelitsj en Percewitsj. Dit maal had men ervaren, moedige en koelbloedige terroristen uitgekozen. Kalemen is een mis dadiger geweest, die reeds verscheidene slacht offers in Bulgarije op zijn geweten had. Hij was bij wijze van spreken de beul der Oestasji's, Pospisjil is eveneens een man van groote koel bloedigheid, die ook verscheidene moorden heeft begaan, o.a. op twee agenten van politie In Agram. Hij is het ook, die alle bommen voor aanslagen op internationale treinen heeft ver vaardigd. Rajtsj is de handlanger van Pospisjil. De beklaagden hebben zich ook bezig gehouden met het vervaardigen van valsche passen. Hierop stond Pospisjil op en verklaarde met ineengeklemde handen en op verbitter den toon: De getuige heeft veel dingen ver teld, die mij volkomen onbekend zijn en dat, wat mü bekend is, is absoluut valsch voor gesteld, oa. wat de wapenen van het kamp in Janka Poesta betreft. Wij hebben ons daar slechts bezig gehouden met landbouw- aangelegenheden. Ironisch ging hij verder, zeggende, dat het alleen de angst was, die de Serven in verwarring bracht en dat zij pijpen voor wapenen aanzagen. De tweede beklaagde, Rajtsj verklaarde kort, dat de tegen hem ingediende aanklachten onge grond waren en van ieder bewijs gespeend. ISTANBOEL, 8 Febr. (Reuter). De aan houdende regens der laatste dagen en de sneeuwval hebben in de omgeving van Smyrna groote overstroomingen veroorzaakt. Tot dusver zijn zes dorpen onder water komen te staan. Al het zaad op de akkers is volkomen bedorven. Het ergste heeft het dal van de Menderesrivier geleden. Hier moesten de bewoners een onder komen zoeken in moskeeën en scholen. Mili tairen" hebben reeds een hulpactie ingezet. Het aantal slachtoffers van den overstroo mingen van de Menderes en het Djelaad-meer is nog niet bekend, doch honderden zijn dak loos. Langs de geheele kust van Klein-Azië en boven de Egeesche zee heeft een hevige tor nado gewoed, gepaard gaande met wolkbreuken en sneeuwval. Te Istanboel, Boloe en Adapzar zijn zware aardschokken gevoeld. TOKIO, 8 Febr. (D. N. B.) De bespre kingen in het Engelsche Lagerhuis over een eventueele herverdeeling van grondstoffen en koloniën hebben de bijzondere belang stelling van Japan gehad. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken verlaarde dat het in het belang van den wereldvrede tot voldoe ning stemt, dat Britsche en ook andere staats lieden begonnen zijn, meer aandacht te schen ken aan de noodzakelijkheid eener herverdee ling der grondstoffen, koloniën en markten. Tot nu toe is een aantal maatregelen tot handhaving van den vrede getroffen, zoo b.v. het systeem van overwicht tusschen de mo gendheden vóór den Wereldoorlog en later de Volkenbond en het Kelloggpact, doch al deze accoorden hadden de handhaving van den vrede beoogd, zonder dat men op de ware gevaren voor den vrede acht had geslagen. Er zijn landen, die vol levenskracht zijn, doch die zich bij de thans geldende internationale orde niet kunnen ontwikkelen. Het is niet meer dan billijk, wanneer men hun grondstoffen en markten ter beschikking stelt, die voor hun bestaan van niet te miskennen belang zijn. Doch een paar groote mogendheden hebben uitgestrekte gebieden, de grondstofbronnen en de markten onder een monopolie gesteld, en zij voeren een exclusieve politiek. Een derge lijke toestand kan in geen geval bevorderlijk voor den vrede zijn. MONTE CARLO, 8 Febr. (Reuter). Op een driedaagsche conferentie, die 10 Febr. aanvangt, zal gesproken worden over een herziening van de oorlogsgebruiken en maat regelen tot bescherming van de burgerbe volking in oorlogstijd. t Afgevaardigden van de politieke, juridische en medisch-militaire wereld nemen aan deze conferentie deel. Men hoopt dat dit congres een „universeele vereeniging voor de internationale bescherming der menschheid" zal oprichten. Tezelfder tijd zal de internationale diplomatieke academie, die een belangrijke rol speelt in de betrekkingen tusschen de volkeren, ex vergadering houden, om de diplomatieke actie te bestudeeren voor de ontwikkeling van den vrede en de verzach ting van den oorlog. van een coalitie-kabinet voorstelde. In den na middag zal de koning neg de leiders der demo cratische partijen ontvangen, om tenslotte Maandag met Metaxas van gedachten te wis selen. Minister-president Demerdzis verklaarde, dat, alvorens een aanvang wordt gemaakt met de besprekingen over de vorming van een nieuw kabinet, de tegenwoordige regeering de mili taire kwestie moet oplossen. BEYROETH, 8 Febr. (Reuter) De demonstra ties, welke hedenochtend in de wijken Amara en Baddjedid op touw werden gezet, zijn door de politie snel ontbonden. De universiteit is voor onbepaalden tijd gesloten. In Hama is alles kalm. Te Homs vielen demonstranten de troepen aan, wierpen met steenen en schoten. De mili tairen beantwoordden dit vuur evenwel niet, doch veegden de straten schoon met de brand spuit. Een groot aantal personen werd gear resteerd. 99* Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 8 Februari: De „Osservatore Romano" protesteert tegen een artikel in de „Dépêche de Toulouse", waar in voor de zooveelste maal op grond van cita ten uit redevoeringen der Italiaansche bisschop pen, welke, zooals het Vaticaansche blad zegt, in elk geval niet den Heiligen Stoel betreffen, beweerd wordt, dat de Heilige Stoel den kolo nialen oorlog van Italië zou gesteund hebben. Het Fransche blad schrijft verder: „De Os servatore Romano heeft verklaard, dat Italië in Ethiopië de vaandeldrager der Christelijke beschaving is." Het Vaticaansche orgaan daagt het Fransche blad uit om het nummer te noemen, waarin ooit een dergelijke verklaring zou zijn gepu bliceerd. Zooals men weet is de .Dépêche de Toulouse" eigendom van den huidigen minister-president Sarraut en zijn broer. SYDNEY, 7 Febr. (Reuter). Onder de brieven, die zijn geborgen uit het vliegtuig „City of Khartoum", dat bij 'Alexandrië is verongelukt, is er één, die tweemaal de wereld rond geweest is. De brief werd te Londen gepost en was be stemd voor een zekeren Mr. Hughes, een be woner van Australië die hem bij zijn aankomst te Montreal moest ontvangen. Hughes was ech ter reeds uit de Canadeesche stad vertrokken, toen de brief daar aankwam, zoodat het schrij ven werd doorgezonden naar New-York. Ook daar was Hughes juist iets te vroeg vertrokken. De brief werd vervolgens naar een verkeerd adres in Sydney gezonden om daama naar Londen te worden geretourneerd. Zijn tweede wereldreis begon het epistel aan boord van het verongelukte vliegtuig. Na met den postzak geborgen te zijn werd het doorge stuurd en thans heeft het eindelijk zijn bestem ming bereikt. De heer Hughes, die inmiddels naar Australië was teruggekeerd, heeft het in ontvangst genomen. PITTSFIELD, 7 Febr. (Reuter) Vandaag heb ben bewoners van Pittsfield onthuld, dat een detective uit New York hun vragen heeft gesteld over het doen en laten van dr. John F. Condon in de bergen van Birkshire in 1934. De detective zou optreden op last van den gouverneur van New Jersey, Hoffmann; het is mej. Hobbs uit New York. Zij heeft verscheidene dagen in Birkshire doorgebracht. LONDEN, 8 Febr. (Reuter). Over de bloe dige onlusten op Zanzibar worden thans nadere bijzonderheden gemeld. Honderden Arabieren zijn in opstand gekomen tegen een nieuwe ver ordening der regeering, die zich tegen de ver- valsching van copra, die voor de zeepfabricage wordt gebruikt, richt. De Arabieren staken eerst een Britsch op zichter neer en lieten hem zwaar gewond lig gen. Daarop gingen zij met sabels den piaats- vervangenden commissaris van politie, den provincialen commissaris en een districtscom missaris. te lijf. Ook dezen werden zwaar ge wond. Een andere politie-officier werd gedood. Tijdens de ongeregeldheden verwoestten de Arabieren het postkantoor en richtten groote schade aan. De politie, die met 100 man uit Dar-es-Sa- laam is versterkt, patrouilleert door de straten. Naar vernomen wordt, is bij de onlusten een zoon van sir Humphrey Rolles Ton, lijfarts van wijlen koning George V, gedood. SAN DOMINGO, 8 Febr. (Reuter) De hoofd stad van de Dominikaansche Republiek, San Domingo, is door de regeering herdoopt en heet thans Ciudad Trujillo. Zooals men zich zal herinneren werd de stad in 1930 door een wervelstorm geheel vernield, en onder leiding van den president van de repu bliek, generaal Trujillo weer opgebouwd. ATHENE, 8 Febr. (Reuter) De koning heeft vandaag zijn consultaties voortgezet. Hij ont ving hedenmiddag Kafandaris, die de vorming Te Tokio is onder auspiciën van het departe ment van buitenlandsche zaken een tehuis ge opend voor buitenlandsche studenten. Reeds zijn hier gehuisvest een dertigtal studenten uit Britsch-Indië, Indo-China, Nederlandsch Oost- Indië, de Philippijnen, Siam en Afghanistan. De stakers van de „Normandie" hebben be sloten het werk Maandag te hervatten, nadat zij vernomen hadden, dat hun kameraden te Saint Nazaire hun doel hadden bereikt. Te Allendale in Zuid-Carolina (Amerika) is een trein bestaande uit vier wagons ontspoord in het centrum van de stad. De machinist en de stoker werden doodelijk gewond. Een autobus, waarmede 27 leden van de Hin- doesche Jain-secte naar een tempel te Calcutta gingen om te bidden, is op een overweg in bot sing gekomen met een goederentrein. Vier der inzittenden werden gedood en 15 gewond, waar van 6 ernstig. De chauffeur van den bus en drie kinderen, welke onder de passagiers wa ren, bleven ongedeerd, hoewel het voertuig ge heel werd versplinterd. Voor het Duitsche consulaat te Bombay heb ben een aantal Hindoes gedemonstreerd uit protest tegen de toespelingen op hun land, welke Hitier te München heeft gemaakt in zijn rede van 27 Januari. Zooals men zich zal her inneren verklaarde Hitler in zijn rede, dat het blanke ras bestemd was om te heerschen over de gekleurden. Vrijdagnacht heeft een bende syndicalisten het partijgebouw van de Phalangisten te Vigo in Spanje aangevallen, die zich verdedigden met revolverschoten. In het conflict werd een aanvaller gedood en twee Phalangisten en een syndicalist ernstig gewond. President Vargas heeft den minister van fi nanciën gemachtigd, maatregelen te nemen om te komen tot liquidatie der in Brazilië bevro ren, uit de Vereenigde Staten afkomstige cre- dieten. De Russische regeering heeft besloten to'. heropening der grenzen langs den Amoer in het district Koemar-Pachkowo. Indertijd was tot sluiting overgegaan, omdat zich op het aan grenzende Mandsjoerijsche gebied gevallen van pest hadden voorgedaan. De staking van de arbeiders van de trams van Rijssel, Roubaix en Tourcoing hebben het werk weer hervat, na een maand te hebben gestaakt Zeventien marine- en legerofficieren en 2 kanonniers, die de baar van koning George be geleidden, zullen worden gedecoreerd. Dit zijn de eerste onderscheidingen, die door koning Edward worden verleend. Nadat een einde was gekomen aan de alge- meene staking te Pekin in den staat Illinois, is thans ook de staking bü de American DLstit ling Company, die de aanleiding was van het conflict, geëindigd. Het vervoer van Sovjet-Russische goederen door Russische zeeschepen zal dit jaar aan zienlijk toenemen. Het vorige jaar heeft de Russische handelsvloot 40 pCt. vervoerd van de Russische scheepsladingen naar vreemde lan den. Dit jaar zal dit percentage stijgen tot 60 PCt. De tonnage der Russische koopvaardijvloot is reeds gestegen van 327.000 ton in 1926 tot 1350.000 ton in 1935. De politiek van uitbreiding der Russische koopvaardijvloot heeft ten doel Rusland geleidelijk vrij te maken van de afhan kelijkheid van het buitenland op het gebied van commercieele navigatie. De raddraaiers van de revolutiepoging, kolonel Franco en majoor Irala zijn uit Paraguay ver bannen. Zij hebben zich naar Argentinië be geven. Sedert het Rijk officieel het half- centje ging verwaarloozen in de dagen van het vette der aarde toen een cent „maar" een cent was sedert is het „halfje" in discrediet geraakt, al bleef het muntje in omloop- Het halfje werd, ook in onze beur zen, een rariteit met welk „prulsgeld" geen rekening meer werd gehouden- Wie dacht er nog aan een halfje terug te vragen of terug te geven! Maar de vette jaren zijn al lang door de ma gere opgeslokt en zuinigheid is troef. Daarom moeten we het halfje iveer volkomen in eere herstellen. „Wie het kleine niet eert, is het groote niet weerd!" We kunnen het ook anders zeggen„véle kleintjes maken een groot." En daarom, let voortaan op de halfjes. We moeten op de kleintjes gaan passen. Ja, het Rijk verwaarloost gaarne bij een rekening 't halve centje omdat het graag naar zich toe rekent en voor een halven en heelen cent wil ontvangen. Doch Jan Publiek dient op z'n tellen te passen en in de samen leving alle waardeering aan het hal) centje te geven- Slotkoersen Febr. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B American Can. Anaconda Copp Atchison Topeka Balt. Ohio Can Pacific Cities Service Cons. G. of N.V ..en. Electric Gj... Motors Kennecot Coppei Kon. Olie New-York Centr Radio Corp. Shell Union Standard Brands Stand. Oil N.J. U. S. Steel Corp. Union Pacific ex. div. NEW-YORK Febr. 7 6 5 7 6 5 4 169% 169% 169% 1657/g 102* 103%, 102% 125% 125 124% 1251/2 30% 29 30% 30% 74 74% 75 751/8 19% 19% 19% 193/g 127/s 127/g 131/4 13% 6 6 6% 67/g 34% 34% 39% 39% 39% 40 57% 57% 58% 58% 33% 33% 33% 341/s 55% 56 557/8 35% 35 35% 35 12% 127/, 12% 12% 17% 17% 17% 17% 15% 15% 157/g 157/8 59% 59% 60 60 51% 51 51 51% 124 123% 124% 123 Londen Parijs 5.021/81 5.02 I 5.013/J 5.016/8 6.69%6.696/g I 6.691AI 6.69% Z.H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, zal a.s. Dinsdag' geen audiëntie verleenen. Bij doorgaand vriezend weer zullen de banen van de IJsclub „Aalsmeer" heden geopend worden. De IJsvereeniging Laak, Spoorwijk en Om geving in Den Haag opent bij doorgaand vrie zend weer de banen. De directeur-generaal der P.T.T. is verhin derd op Vrijdag 14. 21 en 28 Februari a.s. zijn gewone wekelijksche spreekuur te houden. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Surséance van betaling: d.d. 3 Februria 1936 voorloopig verleend aan P. de Reus Gzn., meubelhandelaar en fabrikant, Delft, Brabantsehe Turfmarkt 2123. Vergadering schuldeischersDonderdag 12 Maart 1936, des middags te 12 uur in het Paleis van Justitie te Den Haag. Bewindvoerder: mr. H. P. Dennewitz, advocaat en procureur te Delft. Er is geen ont werp-accoord ter Griffie nedergelegd. d.d. 5 Februari 1936 bij arrest Gerechtshof te Amsterdam, definitief verleend aan J. M. van dfr Mey, architect, Amsterdam, Hondecoeterstraat 2, voor den lijd van één jaar en zes maanden. Be windvoerder blijft mr. M. J. C. Vrij, Amsterdam. (Verleend onder vernietiging van het op 13 De cember 1935 uitgesproken failissement door de Arrondissements Rechtbank te Amsterdam. d.d. 7 Februari 1936 voorloopig verleend aan D. A. van Heemskerck Veeckens, commissionair in effecten, kantoorhoudende te Amsterdam aan Kerkstraat 211, handelende onder de firma Jolles Co., wonende aldaar aan de Pieter de Hoogh- straat 18. (Procureur nïr. C. J. Pekelharing, kan toorhoudende te Amsterdam). Bewindvoerder: mr. M. A. Mensin gvan Carante, advocaat en procu reur te Amsterdam, Keizersgracht 416. Verhooi: Vrijdag 3 April 1936 des middags te 12 uur, in Raadkamer in het Paleis van Justitie aan Prin sengracht. Failliet verklaard 6 Febr.: G. Teuchner, echtgenoote van C. J. van Dalen, openbare koopvrouw, Delft, Oude Delft 192, zaken drijvende onder den naam Fa. G. Teuchner. Delft. De nalatenschap van J. Stuit, gewoond heb bende te Den Haag, Laan van Meerdervoort 32.1 en aldaar gehandeld hebbende onder den naam „Restaurant Lanen". 7 Febr.: P. J. van Sprundel, landbouwer, Wil lemstad, Oude Molen C. 181. J. L. Dogge, schilder, Gllze, Kerkstraat 159. J. C'. van Raaphorst, koopman in tabak en sigaren, Tilburg. B. A. Hutten, koperslager, Tilburg, Goirke- straat 181. E. te Lintei Hekkert. drukker, Tilburg, Tuinstraat 46. P. H. Stibbe, Eerste 's Hert. Lingerie Tn- cotagefabriek, Den Bosch, Ververstraat 2224. W. Vermeulen, sigarenfabrikant, Kockengen, Kerkplein 51. J. J. Dessens, Amsterdam', Govert Flinck- straat 11 II. In de week van 3 t.m. 8 Februari 1936 werden in Nederland 79 failissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief de fail lissementen van: J. C. van der Kuy, sigaren- make.r Oudewater, Westerwal 18a; L. C. Musch, Rotterdam: N.V. Elevra, Rotterdam; F. Keuschen. gehandeld hebben onder den naam Kaashandel de Wit, Oosterbeek gem. Renkum; J. Wolters, Terwinselen, gem. Heerlen; J. Verm'eeren, Maas tricht; Mej. C. M. van Kuyk, Heerlen; P. A. van Vlucht, Nuland; J. Th. Geene, Hurwenen; P. Veerman, Huizen; A. Veerman Azn., Huizen; M. Neef, Amsterdam; N.V. Technisch Handelsbureau Van Vliet Zonen, Amsterdam; N. Tromp, Am sterdam: J. van Dort, Amsterdam; J. van Hes teren, Amsterdam'; T. G. van Angeren, Amster dam; N.V. G'arex Maatschappij, Hilversum. UTRECHT, 8 Febr. Vee. Op de weekmarkt wa ren heden 2620 stuks vee aangebracht. De prijzen waren voor stieren 0.170.21; Vaarzen 90140, pinken 6090, melkkoeien 120190, kalfkoeien 130200, vaarskoeien 80145, slachtkoeien 2e s. 0.200.23, 3e soort 0.170.19, aanvoer 700 stuks; 70 magere kalveren 4065, 900 nuchtere kalveren 25, 380 magere varkens 1726, schrammen 1117, 420 biggen 711, 150 schapen 1020. 40 mud aardappelen 0.030.06. Boter (natuur) 0.850.90. Eieren 2.803.60 per 100 stuks. Kaas 0.200.30 de 5 hectogram. Pluimvee. Kalkoenen 1.50—3.00, kippen 0.50 0.80, eenden 0.400.60, duiven per paar 0.15 0.20, ganzen 11.50, konijnen 0.601.25, jonge hennen 0.801.20, jonge hanen 0.50—0.80. ARNHEM, 7 Febr. Geldersche Eierveiltng. Aan gevoerd 2.300.000 stuks. In veiling verkochte eieren brachten heden op: eieren per 100 stuks 2.703.54, eendeieren 2.903.10. LEIDEN, 8 Febr. Boter. Prima fabrieksboter (controle) 1.63. Prima boerenboter 1.531.62%. Aanvoer 465 K.G. Handel matig. Turf. Geen aanvoer. Lange 79 per 1000 st. AMSTERDAM, 8 Febr. Aardappelen. Aanvoer 176.500 K.G. Prijzen onveranderd. BINNENLANDSCHE HAVENS IJ MUIDEN. Aangekomen 8 Febr.: Poznan, s„ G'dynia; Medee, s.: Caen (voor Velsen); Monica, W.s., St. Hlier; Sund, s., Hamburg. Vertrokken 8 Febr.: Venezuela, s., Hamburg; Oberon, s., idem; Marie Leonhardt, s., Hamburg; Gateshead, s„ Newcastle; Gondul, s., Malmo; Flandria (Zweed), s„ Gothenburg; Isalnds Falk, Deensch politievaartuig, Huil; Borthwlck, s„ Leiih; Sirrah, s,. B.-Aires; Boette, s„ Frederik- stad; Astarte, s., Bremen; Alt, s., Goole; Vecht stroom, s., Huil. Aangekomen 8 Febr.: Flandria (Zweed, s., R'dam Josefina Thorden, tank, Aruba; Godfried Bueren, s., La Plata; Confid, m.s., R'dam (voor Zaandam; Bera, s., Foldaforce (voor Velsen). Vertrokken 7 Febr.: Samber, m.s., Parijs. 8 Febr.: Agam'emnon, s., Kopenhagen. AMSTERDAM. Aangekomen 7 Febr.: Avantl, m.s., Holback, inklaren. Houthaven, Salomon's Kustvaartbedrijf. 8 Febr.: Flandria (Zweed), R'dam, stukgoed, Zeeburgerkade. Verg. Cargadoorskantoor; Josefina Thorden, Aruba, petroleum en benzine, Petro leumhaven, A.P.C. (diepgang 84 d.M.); Godfried Brieren, La Plata, lijnzaad. Engelsche boeien, Voigt Geber (diepgang 74 d.M.); Drente, m.s.. Zwartsluis, repareeren, Spijkerkade, Salomon's Kustvaartbedrijf. Aangekomen 8 Febr.: Poznan, Gdynia, steen kolen, Rietlanden, De Humber Handel Mij.: Sund, Hamburg, olie, Zeeburgerkade, Abeca; Wiegertje Johanna, m.s., Waddinxveen, ledig, Werf Ver- schure, Kampman. KON. NED. STOOMB. MIJ. AURORA, 7 Febr. van Santander naar Oporto. BODEGRAVEN, uitreis, 6 Febr. te Valparaiso. EUTERPE. 7 Febr. van Bordeaux naar La Pallice. HERCULES, Middl. Zee naar Amst., pass. 7 Febr. n.m. 8 uur Ouessant. ORPHEUS. 7 Febr. van Aarhuus naar Amst. TELAMON, 7 Febr. van Beyruth naar Jaffa. THESEUS, Kopenhagen naar Amst., pass. 7 Febr. n.m. 11 uur Brunsbuttel. VESTA. 7 Febr. van Castellon naar Amst. ORION, 7 Febr. van R'dam naar Middl. Zee. SIMON BOLIVAR, 5 Febr. van Kingstn (J) n. Port Limon. AJAX. 8 Febr. van Amst. te Kopenhagen. BERENICE, uitreis, was 7 Febr. 2 uur n.m. 60 miilen O. van Niton. ODYSSEUS. 8 Febr. van Alicante te Barcelona. ULYSSES, 8 Febr. van Salonica naar Patras. VENEZUELA. 8 Febr. van Amst. naar Hamburg. OBERON, 8 Febr. van Amst. naar Hamburg. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN BENGALEN, 8 Febr. v. Calcutta n. Pacific Kust. KOTA AG'OENG, 7 Febr. van Bombay te Iloilo. WMALOEE, 8 Febr. van New Orleans te Kaap stad. MIJ. OCEAAN RHESUS, 8 Febr. van Batavia naar Amst. MYRMIDON, 8 Febr. van Liverpool n. Bataria. holland-west-afrika lijn AMSTELKERK, 7 Febr. v. Las Palmas n. Dakar. MAASKERK, 6 Febr. van Monrovia n. Freetown. REGGESTROOM. thuisreis, 7 Febr. te öaltpond. ROTT. LLOYO KEDOE, uitreis, pass. 8 Febr. v.m. 7 uur Pan- tellaria. KOTA NOPAN. uitreis, 7 Febr. van Belawan. HOLL AND-AMERIKA LIJN STATENDAM, toeristenvaart, 7 Febr. n.m. van New-York naar W.-Indië. DINTELDIJK, uitreis. 7 Febr. te Huil. MAASDAM, 7 Febr. van Virginia n. New-York. ROTTER DAM-Z. AMERIKA LIJN ALDABI, thuisreis, 7 Febr. te Santos. ALWAKI, 8 Febr. van R'dam naar B.-Aires. ROZENBURG, 7 Febr. van Bagnoli naar STAD VLAARDINGEN, 8 Febr. van Kirkenaes te Vlaardingen. KON. PAKETV. MIJ. HOUTMAN, 7 Febr. van Saigon te Lorenzo Mar ques. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJINEGARA, 6 Febr. van Manilla n. Macassar. TJISONDARI, arr. 7 Febr. te Shanghae. JAVA-NEW YORK LIJN TABINTA, 6 Febr. v. New-York te Philadelphia. VER. NEDERL. 8CIIEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN, vertrekt 8 Febr n.m. van Rotterdam naar Bremen. NIJKERK, 8 Febr. van Beira n. Mozambique. BLOEMFONTEIN, 8 Febr. van Beira n. Durban. BENNEKOM, 8 Febr. v. Durban te East London. HOLLAND-AZIE LIJN GROOTEKERK, uitreis, pass. 7 Febr. Malta. SEBOOSKERK, thuisreis, 8 Febr. van Shanghae. ZJUIDERKERK, uitreis, 8 Febr. te Shanghae. DIVERSE SCHEPEN MANVANTARA, 4 Febr. van Houston n. Venetlö. MAGDALA, naar Shellhaven en R'dam', was 7 Febr. 3 uur 50 v.m. 1100 mijlen Z.W. van Lands End. GANGES, sleepboot, 7 Febr. van Bordeaux te Bizerta. BERKEL, Freetown naar Libreville, pass. 7 Febr. Monrovia. IL 58 „Neten, je hebt gelijk, er valt niets meer te zeg gen. Gave de hemel, dat je nooit mijn weg ge kruist hadt! Ik had ja, ik had bijna geleerd, je te vergeten. Nu May stond half-afgewend tegen het hek te leu nen, wachtend tot hij heen zou gaan. „May!" zei hij, en zijn stem klonk schor en ge broken. „May! Laten we niet zóó van elkaar gaan. Het verleden is voorbij voor goed voorbij Maar laten we niet als vijanden scheiden. Ik zou niet aan je kunnen denken zooals je daar alleen op dien weg staat, zonder een woord van vaar wel. We zullen elkaar misschien pooit meer ont moeten de hemel geve, dat dit niet gebeurt, niet voor voor ik kan leeren zóó aan je te denken als ik zou wtenschen. Vaarwel, May." Ze keerde zich langzaam om en zag hem aan. Een seconde sloeg hij de oogen neer onder haar vasten blik toen kwam hü dichter naar haar toe en stak zijn hand uit. „Wil je mij een hand gevten voor den laat- sten keer, May? God geve dat we elkaar nooit weer ontmoeten." Zij stak langzaam haar hand uit en legde ze in de zijne. Hij greep ze, drukte ze krampachtig, terwijl zijn gezicht krijtwit werd en met een on weerstaanbare beweging bracht hij ze aan zijn lippen; maar met een huivering trok zij ze terug en wendde zich af. Hij stond nog een oogenblik naar haar te kijken; tcten sprong hü, de lippen opeenklemmend, in het zadel en reed weg. May hoorde het geluid der paardenhoeven meer en meer wegsterven in de verte; ze wist, dat dit een afscheid was voor altijd maar ze kon niet schreien. Met haar hoofd op de armen, die zü op het hek liet rusten, stond ze daar onbeweeglijk, niet in staat, zich te verroeren ten heen te gaan van de plaats waar zij hem voor het laatst gezien had. Een voetstap op den weg achter haar deed haar tenslotte opschrikken, en een stem zei: „Bent u dat, juffrouw Dalton?" Ze keerde zich om met een vaag plimlachje. Het was Graham Gordon, de jonge dokter. „Ik vroeg me al af, wie daar zoo stil stond te droomen," zei hü lachtend, en zijn stem verried, hoe verheugd hij was over die onverwachte ont moeting. „Mag ik u naar huis brengen? Uw zusje is er al; ik kwam haar tegen met een soort van weefgetouw, dat ze als een hondje achter zich aantrok. Ze had de dolste pret." „Ja, Carrie heeft de gezegende gave der vroo- lükheid. Ze vindt het hier ook zoo heerlük!" „Ik wilde, dat ik er even zeker van kon zijn, dat u zich hier óók gelukkig voelde," zei hü ern stig. „Maar ik vrees, dat zulks niet het geval is." Ze wierp hem een vluggen blik toe, en zag, dat zün oogen op haar gevestigd waren met een weemoedige teederheid, die zün knap gezicht bijna mooi maakte. „Ik ben hier heel graag," zei ze, even blozend. „Ik zou anders al erg ondankbaar moeten zijn, want iedereen doet alles om me het hier prettig te makten de dominé, de Baldwins, u ieder een." „Nee," zei hü, „de dankbaarheid is heelemaal aan ons. Weet u dan niet wat de komst van een meisje als u beteekent in zoo'n dorpje waar vier, vijf ontwikkelde menschen wonen? Als ik tenminste voor me zelf mag spreken ik begrijp niet, hoe ik het hier vroeger ooit uitgehouden heb. U hebt heel mijn leven veranderd." Half-vragend, half-angstig keek May naar hem op. Haar hart klopte zóó vlug, dat ze moest blijven stilstaan, en op hetzelfde oogtenbhk had hü haar twee handen in de zijne genomen, vóór zij een beweging kon maken om het te voorko men. „Juffrouw Dalton May! Waarom zou ik pro- beeren, het langer voor je te verbergen? Ik wist al maanden geleden dat ik van je hield. Ik ge loof dat ik van je gehouden heb vanaf het eerste oogenblik dat ik je zag weet je niet meer, toten een van je peuters uit de eerste klas zoo ziek was en ik je aan zqn bedje vond zitten met een uit- gepersten sinaasappel! En sindsdien ben ik eiken dag meer van je gaan houden. May zou ik er op mogten hopen, dat jü mettertijd ook een heel klein beetje om mij gaat geven?" May bedekte plotseling haar gezicht met de handen, want de tranen stroomden haar over de wangen. Met haar vrouwelijke intuïtie wist ze onomstootelük 2eker, dat de liefde die haar hier geboden werd, een zeldzaam geschenk was de nobele toegewüde liefde waarvan zoovele vrou wen hun leven lang tevergeefs droomen. O, als ze die andere herinneringen maar uit haar hart kon rukkten, die daar waren ingebrand met een smar telijk vuur met een onuitwischbare scherpte! „May," zei hü eindelijk, „is er geen hoop? Ben ik te laat? Ga je me zeggen wat ik aldoor ge vreesd heb te zullen hooren: dat er iemand an ders is die recht op je heeft?" Krampachtig greep ze zijn hand. „Och, waarom moest u dat allemaal tegen me zeggen? Waarom moet u van me gaan houden? U bent zoo edel en zoo goed u staat zoo ver ver boven me! Ik ben iemand als u niet waard. Te laat! is het te laat? Ik wilde dat ik gestorven was vóór ik hier kwam om u onge lukkig te maken!" „Stil! Stil toch!" zei hü, haastig haar hand aan zijn lippen brengend. „Dat mag je niet zeg gen! Ongelukkig! Je hebt me niet ongelukkig gemaakt. Mijn grootste geluk ligt in mijn liefde voor jou. Stilhuil toch niet dat is het eenige dat ik niet verdragen kan." „Neen. Ik ik huil al niet meer. Maar maar ik ben zoo ongelukkig." In haar zelfverwüt en haar behoefte om hem te troosten kwam ze dich ter naar hem toe en legde haar hand op zijn arm. Dit half-liefkozend gebaar deed hem al zün zelfbeheersching verliezen. Met een onderdrukten kreet greep hij haar hand en keek op haar neer met hartstochtelük verlangen. „May, stuur me niet weg zonder de minste hoop. Dat zou ik niet kunnen dragen. Zeg me dat ik mag hopen dat je mettertüd over jaren misschien van me zult leerten houden. Ont neem me niet alle hoop!" „Ik ikdat kan ik niet zeggen," zei May wanhopig. „Toe, zeg er nu geen woord meer over. Ik ik laat me nu gaan. Zeg niets meer." „Geen woord meer," beloofde hij ernstig, ter- wül er een glans van hoop in zijn oogen kwam. „Geen enkel woord. Ik zal wachten heel ge duldig. Laat ik dat mogen doen meer vraag ik niet van je. Goeden nacht mün lieve lieve May!" HOOFDSTUK XXVIII Een vriendenraad Het was de middag na Heron's vreemde ont moeting in Warley en de lentezon stroomde bin nen door de groote ramen van de Rookery Club. Vane ging rond in de koffiekamer en snuffelde lusteloos de ochtendbladen door. De deur ging geruischloos open en de jonge hertog van Gret- nor keek om den hoek. „Hallo, Vane!" zei hij. „JÜ bent nu precies de man dien ik zocht!" „Dat zegt mijn kleermaker ook altijd, de ellten- deling!" gromde Vane. „Wat wou je van me, m'n zoon?" „Zal ik je zeggen. Ik wou een dagje naar Rich mond, mijn nieuwen wagen probeeren en ik zou 't leuk vinden als jij en Letchford met me mee gingen. Juffrouw Vavasour heeft half beloofd dat is alles wat je tegenwoordig van haar gedaan krijgt óók van de partü te zijn, als Letchford meeging. Maar ik kan hem niet vinden ten minste gisteravond niet. Ik ben naar 't Albany geweest ten zijn bediende 'n juweel van 'n vent tusschen haakjes zei, dat hü niet was thuis gekomen. Hü scheten nogal ongerust te zün." „Ja, dat is zoo een liefhebberij van Parks. Hü is al bij Heron in dienst geweest sinds hü een kleine jongen was, of zooiets, en hij is meer aan hem gehecht dan zün eigen moeder. Zeg nu maar niets aan Rose over die ongerustheid, an ders begint ze óók." „Ja ik geloof dat ze heelemaal weg is van Letchford. Niemand anders heeft ooit werkehjk een kans bü haar gehad Cornvale net zoo min. A propos, weet je dat hij naar Zuid-Afrika is hij zegt dat hü genoeg heeft van blanke vrouwen, ze zijn zoo valsch! Goeie mop hé. Hij zal nu be paald terugkomen met een Hottentotten-bruid! Wanneer heeft het huwelijk eigenlijk plaats?" „Over zes weken zoowat. Ik mocht lijden dat Heron dat maar vast m de krant liet zetten, want ik moet die vraag zoowat vijftigmaal per dag beantwoorden. Ik moest dan nu nog maar eens gaan zien of ik Heron kan vinden, hè? Laat eens küken; hij is eergisteren naar een van zijn landgoederen vertrokken een klein buiten in Wiltshire, dat hij in jaren niet gezien had en waar hij nu van plan is zün hoofdkwartier op te slaan." „Wat! En de Eikhof dan?" riep de jonge her tog. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2