LAATSTE NIEUWS De nieuwe kerk in Haarlem-Noord DIEFSTAL De Prinses bij de winterspelen KROUWELS HAARSNy- MACHINE Kardinaal Ver dier in Oost-Afrika Sport en spel VOOR EEN BEHOORLIJKE LAMP D. S. LEEFLANG - L. VEERSTR. 23-25 ZONDAG 9 FEBRUARI 1936 STADSNIEUWS „KLOOSTERMOPPEN" VOLDOEN De architect heeft den vorm der Constantijnsche basiliek voor oog en gehad, maar dezen vorm verwerkt op va- derlandsche wijze De juiste sfeer Een historische stijl? Een waar Godshuis „ERRES-RADIO" Radio-Bur. P. A. TAMMER Generale repetitie in de Kathedraal DE BISSCHOPSWIJDING Een en ander over de verkeers regeling DE MELKBRUG Een halve eeuw oud GELOOF EN WETENSCHAP Emil Fiedler komt spreken (Gedeeltelijk gecorrigeerd) TENTOONSTELLING VAN SCHILDERIJEN Wijlen Louis Hartz in het Frans Halsmuseum BURGERLIJKE STAND Overal enthousiasme en groot eer betoon aan den hoogen gast Los van Frankrijk-actie in België In verband met de verklaringen van minister Devèze BEZUINIGING OP HET ONDERWIJS Eerste Kamer zal wetsontwerp afi. Vrijdag behandelen Nederland trekt zich terug Uit den wedstrijd voor vier- persoons bobs BOKSEN Sharkey op punten geslagen Spoorwegongeluk in Brunswijk IJSHOCKEY Duitschland wint met 2-0 van Zwitserland HAARLEM Een geslaagd uitstapje met streng incognito Te voet door het dorp In het ijshockey-stadion Drie dooden en verscheidene gewonden Aartshertog Joseph von Habsburg Benoemd tot maarschalk van Hongarije Postvluchten De gemeenteloonen van Amsterdam Verlaging gaat 1 Maart in TELEFUNKEN - PHILIPS RADIO Spannende strijd, waarvoor groote belangstelling bestond ZWEMMEN Nieuw record 1OO meter schoolslag Fraaie prestatie van mej. G. Brouwers De nieuwe parochiekerk in Haarlem-Noord, die op Zondag 22 Maart door den bisschop van ïïaarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, plechtig 2al worden geconsacreerd, nadert langzaam haar voltooiing. De steigers die langen tijd den buitenbouw mas keerden en het interieur tot een geheimzinnig labyrint maakten, waarin men zich beter niet ^agen kan, zijn de eene na den anderen Weggenomen. De 40 M. hooge toren en de strakke lijnen Van het rijzige schip beginnen met hun omge ving vertrouwd te raken en overheerschen reeds duidelijk de huizenblokken, die steeds tal rijker en steedscher in de omgeving van de Jap Gijzenvaart in enkele jaren tijds een nieuw Stadsdeel deden groeien. En als men de kerk binnentreedt, heeft men slechts weinig fantasie hoodig om zich een duidelijke voorstelling te blaken van hoe-het-worden-zal. Nu de steigers rond den bouw zijn wegge komen, is ook de critiek losgekomen, of liever het oordeel van de menschen, die de kerk mooi of niet mooi vinden. „Critiek" heeft jammer ge- hoeg den zurigen bijsmaak gekregen van vitterij en vasthouden aan persoonlijke voorkeurtjes. ®n daaraan zullen de katholieken van Haarlem, en zeker de parochianen van de St. Bavo In Haarlem-Noord, die zelf door gestadig of feren den bouw van hun nieuwe parochiekerk hebben mogelijk gemaakt, zich niet schuldig blaken. Toch heeft iedereen, die de kerk aan den Rijksstraatweg opmerkzaam beziet, het goed Vecht het bouwwerk mooi of minder mooi te Vinden, om vergelijkingen te maken met de Oudere nieuw-gothieke kerk, die op de conse cratie van het nieuw gebouwde godshuis staat te wachten om te worden afgebroken. De zeer 6erw. heer pastoor heeft er in het parochieblad "Het Noorderlicht" een prettig artikel aan ge- Wijd: Wordt onze nieuwe kerk mooi? De lezers Van de „Nieuwe Haarlemsche Courant" zullen ongetwijfeld kennis willen nemen van de fun- bamenteele gevolgtrekkingen, welke de schrijver bit zijn beschouwingen trekt. De hoofdvorm van de nieuwe kerk, zooals deze door de opdrachtgevers werd aangegeven Mi door den architect, den heer A. J. C. Voor- Velt, werd uitgevoerd, is die van de oud-chris telijke, beter nog: van de Romeinsche basiliek. oudste gedaante van het christelijke kerk gebouw, zooals dat reeds voor het einde der Christenvervolgingen te Rome is ontstaan, ■tijdens de regeering van den eersten christen- keizer, Constantijn den Grooten, werden de ver armde Romeinsche basilieken van Sint Pieter de 16e eeuw vervangen door den geweldigen Renaissance-bouw van Bramante en Michelan gelo), van St. Jan van Lateranen en St. Paulus buiten de muren de voorbeelden voor bijna alle katholieke kerken, die voor 't ontstaan van den Romaanschen stijl in het Westen gebouwd ^uden worden. De geleerden zijn het er nog Meeds niet over eens, hoe de Constantijnsche Basiliek is ontstaan. Maar of zij nu gegroeid 's uit de vormen van het Oud-Romeinsche pa triciërshuis of uit de klassieke basilica er zijn bog andere veronderstellingen te maken Mker is, dat het grondplan steeds hetzelfde was. nieuwe Kerk in Haarlem-Noord geeft ons van het algemeene type een vrij nauwkeurig beeld. Een hoog middenschip, afgesloten door een halfronde nis of apsis en geflankeerd door twee of vier zijschepen. Het altaar (in de oude basilieken stonden nog geen zij-altaren) was •'bist in de middellijn van den apsiscirkel ge kaatst, terwijl het restant van den breedtemuur, bat van boven het apsis tot het dak reikte, naar be voorstelling, die er meestentijds op was aan gebracht, triomphboog heette. Voor den zeer Benvoudigen voorgevel der basiliek vond men Meestentijds een vierkant plein, geheel door zui lgangen omgeven. Was er een klokketoren. ban stond deze tegen dit atrium aangebouwd, 'b ieder geval stond de toren los van het eigen lijke kerkgebouw. Het valt dus niet te betwijfelen, dat de een duidige vorm van Haarlems nieuwste parochie kerk zuiver traditioneel is en dat men zeker Met het recht kan hebben deze bouwwijze pro lan te noemen, dus min of meer ongeschikt voor een Godshuis. Onwillekeurig zullen som migen echter de vraag stellen: is het niet on- Modern, of is het niet wat al te gemakkelijk op beze wijze een historischen stijl na te bouwen? Deze vraag is inderdaad meermalen gesteld Bh het is niet zoo gemakkelijk er een recht- Mreeksch antwoord op te geven. Een algemeen bevredigend antwoord tenminste. Want dit be daar valt inderdaad weg met de bewering, dat be vorm van de Constantijnsche basiliek geen bouwstijl is. Het wezen van een historischen stijl vindt men biet op de eerste plaats in de typische motieven eh versieringen, die aan de bepaalde bouwwijze Mgen schijnen te zijn. Deze motieven zijn pas 1 gevolg van den bepaalden bouwstijl. Zoo is het Jjeelvuldig gebruik van den gothischen spits boog het gevolg van de gothische bouworde, bie niet aan den muur als zoodanig, maar aan ben pilaar en de aan hem verwante steunpun ten, als steunbeer en luchtboog de vóórnaam- Me rol in het bouwwerk toedeelde. Reeds een bepaalde gewelfconstructie kan men niet typisch kothisch noemen, al zal men enkele meer gecom pliceerde vormen zelden of nooit in de zooveel Büdere Romaansche bouworde aantreffen. De gothische stijl is aan de somtijds overdadig Aangebrachte versieringsmotieven gemakkelijk k onderkennen. In de Noordelijke landen en st>eciaal in Nederland, waar tijdens de kerkelijke opleving in de vorige eeuw ontelbare kerken in be z.g. nieuw-gothische bouworde werden ge bouwd, heeft men de gothiek dikwijls voor „den" kerkelijken stijl aangezien. Deze eerbied bleef in vele gevallen eenzijdig beperkt tot de versierin gen der laat-gothische periode. In veel kerken, HET IS ALTyD EEN BESTE ALS ER CRAMA OP STAAT waarvan de overbodige pilaren en de looze ge welven) met latjes, stroo en witte kalk probeerden minder begaafde architecten de grootsche ge welfconstructies uit de Middeleeuwen te imitee- ren) met de eigenlijke gothiek niets hadden uit te staan, trachtte men door een overdaad van torentjes en vergulde spitsboogjes de vereischte sfeer te bereiken. De oude parochiekerk van Haarlem-Noord is hiervan een duidelijk voor beeld. Toont de Romeinsche basiliek een bepaalden „vorm", een eigen bouw-,.stijl" heeft zij niet. Men kan hoogstens van haar zeggen, dat zij ongothisch is, omdat de betrekkelijk lichte last van het houten dak, dat hoogstens door een zol dering met cassetten aan het oog wordt ont trokken, niet door bepaalde, gemarkeerde steun punten wordt gedragen, maar door den geheelen buitenmuur. De muren van het hoogere mid denschip worden ofwel door een rij rondbogen ondersteund, ofwel gedragen door een rechten steunbalk, die zonder verderen overgang door pilaren wordt ondersteund. Noch de ramen, noch de pilaren hebben een typischen vorm. De archi tect van de Haarlemsche kerk heeft smalle, van boven afgeronde ramen geprojecteerd en laat de muren van het middenschip ondersteunen door vierkante, uit baksteen gemetselde pijlers. Al heeft de architect bij het ontwerpen van dit kerkgebouw den traditioneelen vorm der Con stantijnsche basiliek voor oogen gehad, hij heeft dezen grondvorm verwerkt op een geheel eigen, vaderlandsche wijze. Den bescheiden hoofdingang heeft hij naar den ouden Romaanschen trant be kroond met sierlijke archivolten of halfronde sierribben, terwijl hij de driedeeling van de ba siliek in hoofdschip en lagere zijschepen uiterst harmonieus en volkomen verantwoord heeft ge varieerd tot een hooger en evenredig breeder middenschip en lagere, smallere processiegan gen. Als het voornaamste versierende element heeft hij het onmiddellijke materiaal gebruikt. Hol land kent geen marmergroeven en Haarlem heeft geen klassieke bouwresten, die hij, zooals de Romeinen in den vroeg-christelijken tijd, als rijkvoorziene opslagplaatsen van kunstig ge beeldhouwde zuilen kon gebruiken. Omdat hij niet zijn toevlucht wilde nemen tot bedrieglijk stuc-werk of een toch altijd on-Hollandsche overdaad van natuursteenen ornament, heeft hij het sieraad gebruikt van de vaderlandsche baksteen. Hij koos daartoe de zacht-bruine, le vendige tint der z.g. „kloostermoppen", groote steenen, die met hun duidelijke voeglijnen aan de strakke muren van het kerkgebouw een eigen, frissche charme verleenen. Het zeer licht gekleurde antieke glas in de ramen komt uit de werkplaatsen van den Roermondschen glazenier Joep Nicolas, die ook het ontwerp voor het gekleurde roosvenster in den voorgevel teekende. Het dak van de kerk en de klokketoren zijn bedekt met diep bruine, sterk gebogen Romaansche leien, die het exterieur zeer verlevendigen. De hoofdvorm van Haarlems nieuwe paro chiekerk is traditioneel, zonder een slaafsche navolging te zijn van een historischen bouwstijl. Soit! Maar is die traditioneele vorm, hoe aesthetisch ook uitgewerkt, niet armelijk? Zou een rijkere kerk, met prachtige gewelven en weidsche beuken nog niet mooier zijn geweest? De middeleeuwers bouwden in enkele eeuwen tijds in hun steden en dorpen, één of hoogstens twee, drie kerken. Een stadsuitbreiding zooals wij die gemiddeld om de vijf jaar meemaken, was voor hen een evenement, waarvan oor konden en kronieken ons nu nog verhalen. En bij de meest bekende stadsuitbreidingen bleven hun parochiekerken groot genoeg. Zelfs als we zoo de practische zijde van het geval benaderen de crisis vergaten we nog komen we nog niet tot de conclusie, dat de nieuwe kerk in Haarlem-Noord minder mooi zou kunnen zijn. De zeereerwaarde pastoor van de Sint-Bavo- parochie heeft in het artikel, dat wü boven noemden, de vraag gesteld: „Wat is eigenlijk schoonheid?" „Men kan het antwoord in verschillende termen uitdrukken, schrijft hij verder, maar het komt hier op neer: Schoon heid is de glans van waarheid en orde." Hoe waar en hoe heerlijk de vaderlandsche materialen bij den nieuwbouw werden aange wend (Thijm en Cuypers hebben dus toch niet vergeefs gestreden!) en hoe harmonieus en doorzichtig de verhoudingen van ruimten en lijnen zijn, zal aan ieder, die het nieuwe kerk gebouw gaat zien, moeten opvallen. Maar orde eischt ook doelmatigheid. En de doelmatig heid van een kerk eischt allereerst, dat het een waar Godshuis is. Dit is geen kwestie van knusse intimiteit, zelfs niet alleen van sfeer. De kerk omsluit de ver gadering der geloovigen, die vereenigd zijn uit eigen beurs is het, als U ingaat op ver leidelijke aanbiedingen van radio-aankoop a 1.per week (zonder luidspreker). Laat U door 'n vertrouwd radiobureau eens inlichten wat U betaalt aan hooge rente Wij leveren U de zoo geroemde met ingebouwden electr. dyn. luidspreker van 119.voor slechts 1.54 per week met zeer lage rente. Komt en overtuigt U, 't is in uw eigen belang KLEVERLAAN 176, t/o Sportveld, Tel. 14753 rond het altaar. Beiden, geloovigen en altaar, hebben hun rechten in de Katholieke Kerken. De geloovigen moeten zich in het heiligdom voelen en het altaar moet het cultisch middel punt zijn, waaraan het heiligdom zijn luister ontleent. Deze doelmatige schoonheid, waaraan de kerkenbouwers in den laatsten tijd meer dan vroeger bijzonder aandacht hebben geschon ken, is in de nieuwe kerk van Haarlem-N. op overtuigende wijze bereikt. Het ruime schip, met bijna duizend zitplaatsen, die alle een on gehinderd uitzicht op het geheele priesterkoor geven, maakt nergens dien indruk van kramp achtige ruimte, die men elders kan aantreffen. Het altaar, dat in de as van de betrekkelijk smalle apsis is geplaatst en dat met een een voudig houten ciborium zal worden overhuifd, trekt onmiddellijk de aandacht, zonder dat het noodig was het priesterkoor op een zeker ,,on- traditioneele" hoogte te projecteeren. Door de geheele kerk waast de sfeer van de gedempte bruine tint der muren en van het gouden licht, dat door de voorloopige beglazing der hooge ramen valt. Ook de sfeer behoort tot de doelmatigheid van een kerkgebouw. Juist de sfeer, die zoo weinig met ons verstand en zoo heel veel met ons hart te maken heeft. B. Zondagmiddag om kwart over twee wordt in de Kathedraal de generale repetitie gehoudten voor de gezangen van de as. Bisschopswijding. Zoowel de heeren zangers als de jongens wor den tijdig verwacht. Kapelaan L. KAT. De commissaris van politie deelt mede, dat in verband met de Bisschopswijding op Dinsdag 11 Februari a.s. in de Kathedraal, het gedeelte Leidsche Vaart van de Westergracht af tot en met het Emmaplein zal zijn afgesloten voor het gewone verkeer en voor voetgangers. Op dat gedeelte worden alleen toegelaten houders van kaarten, toegang gevende tot de kerk. Voertuigen, bestemd voor de kerk mogen al leen voorrijden van de richting Leidschebrug af. Van de richting Emmaburg wordt geen ver keer toegelaten. Op het Emmaplein, in de Karei van Mander- straat en Schreveliusstraat kan volgens de aan- wijzigingen van de politie geparkeerd worden. Ook na afloop der plechtigheid wordt op voor meld gedeelte één-richtingverkeer toegepast en mogen zij, die bezoekers komen afhalen, slechts van de richting Leidschebrug af voorrijden. 27 Maart zal het een halve eeuw geleden zijn dat de bouw van een nieuwe ijzeren draaibrug ter vervanging van de toen bestaande Melk- brug werd aanbesteed voor f 52.700. 15 Juli van hetzelfde jaar 1886 werd de eerste steen van de nieuwe Melkbrug gelegd door burgemeester mr. E. A. Iordens. Reeds op 2 December daaropvolgend kon de nieuwe brug geopend worden. Vrijdag 14 Februari komen de leden van „Ge loof en Wetenschap" opnieuw bijeen, ditmaal om 8.15 uur in den Jansweg-èchouwburg. Op deze bijeenkomst zal de zeereerw. heer Emil Fiedler uit Berlijn een voordracht houden over ,.Der Titanenkampf zwischen Heidentum und Christentum. Wie wird er enden?" Het bestuur der Vereeniging vroeg een portret van den spreker, maar kreeg onderstaande spreuk (geplaats in het kader van een foto) als antwoord: „Das Gesicht eines religiösen Schriftstellers sind seine Gedanken". Deze fijne opmerking is alvast een voorproefje van het genot dat den leden van G. en W. Vrijdagavond wacht. HETADRES VOOR GR.HOUTSTR. 166 Van 8 tot en met 23 Februari wordt in het Frans Halsmuseum, onder auspiciën van de vereeniging „Kunst zij ons doel", een eere tentoonstelling gehouden van nagelaten wer ken van den kunstschilder Louis Hartz. Zater dagmiddag om half 3, is ze officieel geopend, onder zeer groote belangstelling van collega's en kunstvrienden. De heer H. F. Boot, voorzitter van „Kunst zij ons doel" gaf bij de openings-toespraak uiting van den eerbied, dien de collega's koes teren voor het werk van wijlen Louis Hartz om zijn groote beteekenis als portretschilder. Ook zijn landschappen en stillevens roemde spreker zeer. „als een eenvoudige erkenning van de eerlijkheid des levens." Een groot deel van dezen lof komt ook toe aan de weduwe, aldus de heer Boot, die veel er toe heeft bijgedragen, dat om haar echt genoot steeds een sfeer geschapen werd, welke hij voor zijn prestaties zoo noodig had. Mevrouw Hartz bood hierna aan de vereeni ging het portret van haar voorzitter aan, ge- teekend door wijlen haar echtgenoot. Geboren: 5 Febr.: F. H. v. LeeuwenWig- cherink d; 7 Febr.: G. v KlaarbergenBijlstra z.; M. Verkooijen—Grijmans z.; 3 Febr.; A. Scheffelv. d. Wielen d; 7 Febr.: M. A. Piët v Loenen d; 6 Febr.: M. J. W. ten Hove Schlüter z; 8 Febr.: F. Bosch—Zwart d. Ondertrouwd: 8 Febr.: J. B. Dingemans en Chr. J. Schijf. Overleden: 7 Febr.: M. MöhringerBokkens, 62 j., Paul Krugerkade; 6 Febr. J. Hof, 67 j., Pijlslaan; 7 Febr.: M. VisCouwenhoven, 78 j„ Oosterhoutlaan; W. Kuiper, 24 j., Oost Indië- straat. SAINT LOUIS DU SENEGAL, 8 Febr. (Reuter-Havas). De tegenwoordigheid van Z. Em. Kardinaal Verdier bij de plechtig heden te Dakar, bracht een buitengewone beweging onder de Fransch-Oost-Afrikaan- sche bevolking. Woensdagavond ontving de Kardinaal op het raadhuis een deputatie van 300 Muzelmannen, die betuigden dat zij hoog vereerd waren met 't bezoek van den „grooten blanken Marabout", terwijl zy tevens hun aanhankelijkheid aan Frankrijk verzekerden. Zij verzochten den Kar dinaal aan Frankrijk te berichten, dat de Fran- sche belangen ook die van hen waren. Dergelijke betuigingen van dankbaarheid en aanhankelijkheid deden zich gedurende de ge heele reis voor, welke de Kardinaal door Oost- Afrika maakte. Donderdag bereikte Z. Em. de stad Kaolac. Langs alle stations wapperden de vlaggen en brachten de inboorlingen eerbetoon en dansten op het rhythme van tamtams. Donderdagavond nog kwam Kardinaal Verdier te Saint Louis aan, waar Z. Em. werd ontvangen door de hooge autoriteiten en een groote menigte blanken en zwarten die Z. Em. luide toejuichten op den weg naar zijn tijdelijk verblijf. BRUSSEL, 8 Febr. (D.N.B.) De Vlaamsche bond van Oudstrijders bepaalt in de Zondags editie van zijn orgaan zijn standpunt tegen de eenige dagen geleden door minister Devèze af gelegde verklaringen over de portee van het Fransch-Belgisch militair accoord. Onder de leus „Los van Frankrijk" wordt in dit artikel de nadruk er op gelegd, dat 90 percent van de Vlaamsche bevolking zich verzet tegen ver hooging van de militaire lasten en de opzegging van het accoord eischt. Onder déze verklaring is een oproep afge drukt, waarin uitgenoodigd wordt tot deelne ming aan den grooten opmarsch van den Bond van Oudstrijders, die op 22 Maart te Brussel, eveneens onder de leuze „Los van Frankrijk" gehouden zal worden. B. en W. hebben thans in hun vergadering van Zaterdag besloten, aan de uitnoodiging, ver vat in genoemd Koninklijk besluit, gevolg te geven. De salaris- en loonverlaging zal ingaan op 1 Maart a.s. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdagavond 13 Februari te half negen uur. Op de agenda staat de wijziging van de Pen sioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925. Vrijdag 14 Februari zal de Kamer weder bij een komen ter behandeling van het wetsont werp verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. Naar wij vernemen is heden definitief het be sluit genomen, dat Nederland in verband met het ongeval van Donderdag j.l. niet in de vier- persoonsbobwedstrijd te Garmisch zal uitkomen. Wel echter zal een Nederlandsche bob aan den twee-persoons wedstrijd deelnemen. De ex-wereldkampioen Sharkey heeft te Boston een wedstrijd gebokst tegen den Amerikaan Shucco, die na tien ronden op punten won. Sharkey's boksersloopbaan zal nu wel voor goed afgeloopen zijn. moet U zich wenden tot de SPECIAALZAAK van de Firma De zaak met reputatie. Eig.: D. S. LEEFLANG Garmisch, 8 Febr. Het uitstapje, dat Prinses Juliana van daag uit Igls naar de Olympische Winter spelen te Garmisch-Partenkirchen heeft gemaakt, mag in elk opzicht geslaagd hee- ten. Wü maakten reeds melding van het prachtige weer, dat men hier sedert den aanvang der spelen feitelijk voor het eerst heeft genoten en waarvan onze Prinses vol op heeft geprofiteerd. Vele Nederlanders hier, die van het bezoek kennis zullen nemen, zullen ongetwijfeld een gevoel van spüt niet kunnen onderdrukken, dat zy geen gelegenheid hebben gehad de Prinses te begroeten. Voor de Prinses zelf, hoezeer zy deze aanhankelykheid op prijs zal stellen, moet het echter aanzienlyk tot het genoegen van het uitstapje hebben bygedragen, dat zij onherkend en ongedwongen zich vry heeft kunnen bewegen tusschen het drukke gewoel van het Olympische winterfeest. Buiten dr. Ritter von Halt, die uiteraard van het bezoek op de hoogte moest worden ge bracht, heeft vanmorgen in het Skistadion zelfs geen der autoriteiten, die eveneens een plaats op het balkon van het Olympia Haus hadden gevonden, vermoed of geweten, wie de eenvou dige, vroolüke bezoekster was, die naast hen had plaats genomen. Zoo weinig was men op de hoogte van de aanwezigheid der Prinses, dat het meer dan een half uur duurde, voor zij de bestelde warme chocolade geserveerd kreeg. Volkomen onopgemerkt vertrok Prinses Julia na met haar gezelschap tegen twee uur uit het Skistadion met den Nederlandschen hofauto, die vanmorgen uit Igls was gekomen. Ook deze auto was op het incognito berekend en geen enkel uiterlyk onderscheidingsteeken verried aan het publiek, welken belangryken dienst zy moest doen. Slechts een ingewijde had wellicht door het Nederlandsche nationaliteitsbord en het blauwe nummerbord met de H van Zuid-Hol land de bestemming van den auto, die bestuurd werd door twee Nederlandsche chauffeurs, kun nen raden. Van het Skistadion ging het terug naar de kom van Partenkirchen. Toen de auto echter uit de Mittenwalderstrasse de drukke Ludwig- strasse naderde, gaf de Prinses er de voorkeur aan te voet door het dorp te wandelen. Met be langstelling bekeek zij de vele fraaie gevels der oude Beiersche huizen met hun typische gevel schilderingen. Het was een merkwaardige gewaarwording voor de enkele ingewyden, de Prinses te mid den van het publiek te zien wandelen, zonder dat iemand der vele voorbygangers, die haar passeerden, het flauwste vermoeden er van had den. dat men naast of achter de „Hollandische Kronprinzessin" liep, van wier verblijf te Igls vele Duitschers hier op de hoogte zyn, zoodat den te Garmisch aanwezigen Hollanders her- haaldelük gevraagd wordt, of zy dan niet eens naar de Winterspelen komt. Nadat wederom een eindweegs per auto was afgelegd, stapte het gezelschap in de Bahnhof- strasse uit om ook de verschillende winkels in deze straat te bekyken. Vandaar ging het ver der naar het Kunstijsstadion, waar juist tegen half drie de üshockey-match tusschen Tsjecho- Slowakye en Hongarije begon. Als gewoon be zoekster nam de Prinses met haar gezelschap plaats op de eere-tribune. Voor zoover viel na te gaan heeft zij intens genoten van het fraaie en snelle spel der beide teams, die een forsche, doch niet onsportieven wedstrijd speelden. Met volmaakte onpartijdigheid applaudisseer de zij voor elk met succes geplaatst schot of voor het fraai afslaan van een gevaarlijken aanval. De Tsjechen wonnen tenslotte met 30 en beide teams brachten een saluut voor de eere-tribune, alvorens het strijdveld te verlaten. In den loop van den middag voegde de presi dent van het N.O.C. baron A. Schimmelpenninck van der Oye, zich opnieuw by het gezelschap en gaf de Prinses verschillende inlichtingen over het spel en over den toestand van de Nederlandsche deelnemers te Garmisch. Zonder dat viel na te gaan op welke wijze, had zich ook op de perstribune het nieuws ver spreid, dat de dame met den zwarten bont mantel en de blauwe ysmuts op de eere-tribune aan den overkant, Prinses Juliana der Neder landen was. Ook de buitenlandsche journalisten onthielden zich echter van elke onbescheiden heid en het incognito bleef streng geëerbiedigd. Tijdens de ijshockey-match maakte de luid spreker bekend, dat als resultaat van de ge combineerde afdaling en slalom voor dames, Duitschland de eerste Olympische gouden me daille had gewonnen. Met het daverend gejuich van het publiek stemde de Prinses in door har telijk handgeklap. Te ruim 4 uur was de wedstrijd beëindigd en per auto werd de korte afstand afgelegd naar het station, waar de Prinses weer, geheel ver loren in de groote drukte, onopgemerkt het per ron bereikte, vanwaar de trein naar Innsbrück vertrok. In dezen trein was een eerste klasse coupé in het eerste rütuig voor de Prinses en haar gevolg gereserveerd. Daardoor scheen dit maal ook het stationspersoneel op dit gedeelte van het station te weten, wie de hooge bezoek ster was, want toen de trein zich, ongeveer tien minuten te laat, in beweging zette, werd de Prinses stram in de houding en met opgeheven arm door het stationspersoneel begroet. De Nederlandsche consul te Miinchen, de heer W. Dyserinck, die het gezelschap den ge heelen dag had vergezeld, deed de Prinses tot op het perron uitgeleide. HANNOVER, 8 Febr. (D.N.B.) De persdienst van de rijksspoorwegen deelt mede, dat heden middag omstreeks half zes op den onbewaakten overweg van den Hamburger straatweg in Brur.swijk een auto door een goederentrein werd aangereden. Hierby werden drie personen ge dood en verscheidenen gewond. De auto was een vrachtauto, waarmede een 25-tal arbeiders van hun werk naar huis terug keerden. De minister-president van Brunswijk, Klagges, heeft 2.000 Mark beschikbaar gesteld voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. BOEDAPEST, 8 Febr. Stefani meldt, dat be sloten is aartshertog Joseph von Habsburg te benoemen tot maarschalk van Hcmgarye en president van de Hongaarsche Academie van Wetenschappen. De „Oeverzwaluw" (thuisreis) vloog van Ran goon naar Jodhpur. De „Nachtegaal" is op de uitreis te Cairo ge land. De „Koetilang" is op de thuisreis te Medam aangekomen. De „Perkoetoet" is op de uitreis te Rome aangekomen. Naar wy vernemen, kwamen B. en W. van Amsterdam op 31 Januari j.l. in het bezit van het Kon. besluit van 27 Jan. 1936, No. 13, waarbü het College wordt uitgenoodigd, binnen een termijn van drie weken de loon- en salarisregelingen voor de gemeentewerklieden en -ambtenaren vast te stellen, welke vervat waren in de voor dracht van B. en W. aan den Gemeenteraad van 22 November 1935. Zooals men weet, werd deze voordracht tweemaal door den Gemeente raad verworpen. Naast Avro-kantoor - Koninginneweg 6 Er waren Zaterdagavond ruim achtduizend toe schouwers in het Olympisch Ijsstadion te Gar misch aanwezig, toen de ijshockeywedstryd DuitschlandZwitserland werd gespeeld. De stryd, die een spannend verloop had, eindigde tenslotte in een 20 zege van de Duitsche ploeg. De wederzydsche aanvallen hadden geen re sultaat. Vooral de Duitschers waren sterk in het offensief, maar het eerste speelkwartier eindigde zonder dat er doelpunten werden gemaakt. Het tweede speelkwartier opende met een snellen aanval van de Duitschers. De Zwitser- sche verdediger Hoh, werd wegens een overtre ding van de spelregels het veld uitgestuurd. De ploegen waren volkomen aan elkaar ge waagd. Tenslotte slaagde Rudi Ball er in Duitschland de leiding te bezorgen. Bij een aan val van de Duitschers kreeg de Zwitsersche ver dediger Schmidt den puck zoo ongelukkig in het gezicht, dat hü bewusteloos neerviel en moest worden weggedragen. In het laatste kwartier speelde hy weer mee met een groot verband op zijn gezicht. De Duit schers vielen vinnig aan en na een schitterende througpass slaagde Jaenicke erin den Zwitser- schen keeper opnieuw te passeeren. (20). De Zwitsers drongen sterk op voor het Duit sche doel, doch zonder verdere verandering in den stand kwam het einde. Zaterdagavond werden in het Oostelyk Zwembad te Rotterdam wedstryden gehou den, waarin mej. Greet Brouwers (R.D.Z.) op de 100 M. schoolslag een nieuw Neder- landsch record vestigde. Zij legde dezen afstand af in den tyd van 1 min. 25.2 sec. en bleef hiermede precies 1 sec. onder het oude record, dat met 1 min. 26.2 sec. op naam van mej. Jenny Kastein stond. De overige uitslagen luidden: 100 Mr. vrye slag dames (Rotterdamsch kam, pioenschap)1. Willy den Ouden (RDZ) 1 min. 5.4 sec.; 2. Rie Mastenbroek (ODZ) 1 min. 6.8 sec.; 3. Annie Timmermans (RDZ) 1 min. 12.2 s. 100 M. vrüe slag heeren (Rotterdamsch kam pioenschap) 1. Van der Kuil (SZC) 1 min. 5 sec.; 2. Hovink (RZC) 1 min. 6.4 sec.; 3. Delwei (RZC) 1 min. 6.8 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. Greet Brouwers (RDZ) 1 min. 25.2 sec.; 2. C. Eykebroek (ODZ) 1 min. 29.8 sec.; 3. J. Groenendijk (RDZ) 1 min. 29.8 sec. 100 M. schoolslag heeren: 1. P. Kruythof (RZC) 1 min. 18.8 sec.; 2. W. van Wijk (SCH) 1 min. 19 sec.; 3. Leen Korpershoek (RZC) 1 m. 19.8 s. 100 M. rugslag dames; 1. B. Martin (ODZ) I min. 20.6 sec.; 2. D. Kerkmeester (ODZ) 1 min. 21.6 sec.; 3. G. Douw (ODZ) 1 min. 21.8 sec.; 4. C. van Zuuren (RDZ) 1 min. 22.4 sec. 100 M. rugslag heeren: 1. Wim Delwel (RZC) 1 min. 26.4 s.; 2. Karei Hovink (RZC) 1 m. 31 s. 5 x 50 meter estafette vrye slag dames: 1. RDZ 1, tyd 2 min. 40 sec.; 2. ODZ 1, 2 min. 44.6 sec.; 3. ODZ 2, 2 min. 51 sec.; 4. RDZ 2, 2 min. 55 sec 5 x 50 meter estafette vrüe slag heeren: 1. RZC 1, 2 min. 28.2 sec.; 2. SZC 2 min. 33 sec.; 3. Maas 2 min. 39.8 sec.; 4. RZC 2, 2 min. 40.8 sec.; 5. Unitas 2 min. 44 sec.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3