Gezin met zes kinderen aan feilen brand ontsnapt IBIS SHAG Dobbelmcmn lekker, man! Wilt Ge U altijd gezond en prettig voelen? £en 4Mceó den WeteMc&ap Instantine NACHTELIJK ALARM TE SLOTEN (N.H. PRINSES JULIANA OP SKI'S Ga dan de M.S.S.-cachels gebruiken HET TWENTE-KANAAL JEUGDWERKKAMP OP DE HOOGE VELUWE «3 MAANDAG 10 FEBRUARI 1936 Tegenwoordigheid van geest van 27-jarigen zoon heeft waar schijnlijk groot onheil voorkomen Barre kou bemoeilijkte blusschingswerk VOOR DE PIJP AAN HUN VERWONDINGEN BEZWEKEN De Kwak bleef te Bari Smirnoff hoopt Maandag op Schiphol aan te komen BRUTALE OVERVAL NABIJ VRIES Aangeschoten man van 500 beroofd CONSTERNATIE IN EEN SCHOOLLOKAAL Stoommachinetje uit elkaar gesprongen DOODELIJKE AANRIJDING KINDERMISHANDELING Verdacht van ontvoering Na den noodlottigen brand te Amsterdam De toestand van den zeven-jarigen A. Postma baart zorg RACEWAGEN TEGEN BOOMEN GEREDEN Een van beide inzittenden gewond PATER NELISSEN O.F.M. Het verblijf der Koninklijke Familie in Tirol Gij voelt U op sommige dagen moe en mat, Ge hebt last van een „warm hoofd", soms duizelig en dan weer sukkelt Gij met de gevolgen van een slechte spijsvertering, een beslagen tong, oprispingen, gebrek aan eetlust. SMAKELIJK ETEN Aan de gevolgen van een aan rijding overleden Ziek varken tot worst verwerkt Het Kanaalpand Hengelo Enschede spoedig gereed De zijtak naar Almelo De zijtak naar Almelo Het kamp wordt 16 Maart a.s. geopend MARKEN IN DUITSCHLAND INGEVOERD Een waarschuwing voor Duitsche dienstboden in Nederland AUDIËNTIE TEN HOVE NIEUW KAMERLID NIEUWE PAPIERFABRIEK TE GENNEP STAKING TEN EINDE BEVOLKINGSVRAAGSTUK OPHEFFING VLIJMENSCIIE OVERWEG WERKLOOSHEIDSSUBSIDIE- FONDS Een felle brand heeft hedennacht gewoed aan den Osdorperweg te Slo ten (N.H.), waar het nog nieuwe per ceel no. 112, bewoond door de familie W. v. d. Hout geheel is uitgebrand. Het gezin bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, wist nog juist het veege lijf te redden. De Amsterdamsche brand weer, die van de bittere kou veel hinder ondervond, slaagde er in pet aangrenzende perceel no. 110 te be houden. Het was omstreeks kwart voor twee, dat de oudste zoon van den steenhouwer v. d. Hout. de 27-jarige Willem, wakker werd door een be nauwde rooklucht. Hij sprong uit bed en ging naar beneden, om te zien wat er aan de hand was. Toen hij de deur van de achterkamer opende, sloegen hem fel rook en vlammen te gemoet. De jongeman had de tegenwoordigheid van geest de deur weer te sluiten, waardoor waarschijnlijk een catastrophe is voorko men. Nu kon het gezin, dat sliep op de drie kamers der eenige verdieping, nog tijdig het huis verlaten, vóór het vuur, dat door de springende ruiten fel werd aangewak kerd door den sterken Oostenwind, zich aan het heele huis had medegedeeld. Met weinige, snel aangeschoten overkleeren, redde zich de familie Van der Hout, welke naast de grootere kinderen, van 17 tot 27 jaar, nog twee meisjes telt van 5 en 8. Enkelen vluchtten langs de trap naar de buitendeur, twee der oudere jongens sprongen achter uit het raam, van 3 V, meter hoogte, in den tuin en plaatsten een laddertje tegen het venster, waarlangs ook de overigen zich in veiligheid konden stellen. Terwijl de vader en een der zoons naar de kom van het dorp snelden en per mel der de Amsterdamsche brandweer waar schuwden, wekten broers de buren in het nevenperceel: de 81-jarige weduwe Wol kersHolla en haar 40-jarige dochter. Hun woning was reeds vol rook en met moeite bracht men de hoogbejaarde dame, die ziekelijk is, in dekens gewikkeld naar haar neef, die een huis verder woont en waar allen in de barre kou onderdak vonden. Toen de brandweer van Amstelveen- scheweg en Honthorststraat kort na tweeën ter plaatse was, brandde het huis reeds met fel uitslaande vlam men. De vrieskoude Oostenwind blies er van achter naar voren dwars door heen, zoodat het vuur zich met groote hevigheid verbreidde en weldra ook de eenige bovenverdieping in lichter laaie zette. De brandweer stond bij haar komst voor geen gemakkelijke taak. Daar er weinig druk op de leiding was, moesten twee standpijpen geslagen worden, waarvan één 'n vijftig meter van den brand verwijderd. Tot overmaat van ramp bleek de voedingspomp van de motor- spuit uit de Honthorststraat bevroren, zoodat het materiaal van den Amstelveenscheweg alleen de energie moest leveren. Het alarm „middelbrand" werd doorgegeven, waarop versterking uitrukte onder leiding van 'noofdbrandmeester Doets. Aanvankelijk met twee door den geringen druk vrij zwakke stra len, later met drie, werd het vuur aangetast. Het huis zelf was reeds reddeloos verloren en het ging er nog slechts om althans de andere helft van het dubbele pand, de woning van mevr. Wolkers, te behouden. Dit is tenslotte gelukt. Bijna twee uur lang heeft de brandweer tegen het fel aangeblazen vuur moeten vechten voor men de situatie meester was. Onheilspellend gierde de wind in de hooge kale boomen langs den Osdorperweg' en on ophoudelijk golfden dikke rookwolken, waarin een regen van vonken in de vries- heldere maanlucht. Het lek- en blusch- water bevroor, waardoor de brandwaebts, telkens uitglijdend, in hun bewegingen wer den belemmerd. Hardnekkig brandde het betrekkelijk kleine huis. Wel weken spoedig de hoog uitslaande, loeiende vlammen, maar het vuur nestelde zich in het dak en telkens weer lichtte de rooie gloed vanachter rook en vonken op. De brand weer richtte voor twee stralen op het vuur, ter wijl men met den derden aan de achterzijde moe dig tegen het dak optornde, om zoo den brand in te sluiten. Pas nadat men de laatste brandende deelen als het ware los en weggespoten had, was het pleit gewonnen. Het huis bleek volkomen leeg- gebrand, het dak weggerukt, terwijl ook de be timmerde pui zwaai- was gehavend. Toen kon, na de bij ijzigen wind en gladheid, ver van makkelijke karwei, de brandweer geleidelijk Inrukken. Het aangrenzend pand had geen noe menswaardige schade gekregen. De oorzaak van het gebeurde is nog niet op gehelderd. In de achterkamer, als huiskamer in gebruik, brandde een kachel. Hier is de brand ontstaan. De schade wordt door verzekering gedekt. Het eenige slachtoffer is vermoedelijk de huiskat. De oudste zoon wist het dier nog te grijpen, maar het angstig geworden beest rukte zich los en is niet meer gezien. De betrekkelijk weinige belangstellenden wer den door de politie op veiligen afstand gehou den, daar rook en vonken dwars over den weg stonden. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van den oudsten zoon is deze felle brand ge lukkig zonder ernstige gevolgen gebleven- De 64-jarige dame C. R. K., die op de Veen- kade te Den Haag is aangereden en een sche- delbasisfractuur had bekomen, is in het R. K. ziekenhuis overleden. De 19-jarige militaire wielrijder G. C., die Zaterdagmiddag op den Waalsdorperweg te Den Haag door een auto is aangereden en naar het Militair Hospitaal werd vervoerd, is daar even eens overleden. Het oponthoud, dat Smirnoff te Bari door de slechte gesteldheid van het terrein met de Kwak" heeft ondervonden, heeft nog geen einde genomen, want ook Zondag is het on mogelijk gebleken den tocht naar Amsterdam voort te zetten. Gehoopt wordt, dat het vertrek heden zal kunnen plaats vinden, doch zekerheid daaromtrent bestaat er niet. De post is zooals reeds gemeld inmiddels per trein naar Amsterdam doorgezonden. Dezer dagen had een zekere T. S. v. B. uit Paterswolde bij den notaris te Vries f 500 ge ïncasseerd. Hij bezocht daarop verschillende café's en raakte al spoedig onder den invloed van sterken drank, terwijl hij aan een ieder die het maar hooren wilde, vertelde hoeveel geld hjj bij zich had Toen de thuisreis per rijwiel zou worden aanvaard, aldus vertelt het Volk, verklaarde een tweetal andere bezoekers, dat het hun beter leek. dat zij Van B. eerst per auto thuis brach ten. welk aanbod werd aanvaard. Van B.'s fiets hadden de bereidwillige heeren bij voorbaat aan hun vagen bevestigd. Op een verlaten deel van den weg bij Donderen, waar de weg naar Eelde afbuigt, zeiden de automobilisten, dat Van B het laatste deel van den weg per fiets zou kun nen maken. Van B. stapte uit, waarop zij hem f 20 voor den rit vroegen. Toen Van B. aan dit verzoek wilde voldoen en zijn portefeuille te voorschijn haalde, griste een der twee auto mobilisten hem die uit de handen, waarna' de ander hem een duw gaf. Daarop sprongen zij in den wagen en verdwenen in de duisternis. Het slachtoffer is daarop hulp gaan halen bij den arbeider Harms, die zich naar de politie te Vries begaf. Daar Van B. echter in zeer onbekwamen toestand verkeerde, kon hij geen behoorlijke verklaring afleggen. Zaterdagmorgen heeft de politie hem toen maar opnieuw gehoord. Op grond van zijn me- dedeelingen ging men over tot de aanhouding van iemand, die op den bewusten avond in het café H. aanwezig was. De aangehoudene kon echter een behoorlijk alibi opgeven, zoodat hij weer op vrije voeten werd gesteld. Inmiddels heeft de politie nieuwe en oogen- schijnlljk belangrijke aanwijzingen verkregen. In een der lokalen van een lagere school te Weesp is Zaterdag groote consternatie veroor zaakt, doordat een kleine stoommachine, waar mede de onderwijzer proeven nam om den kin deren de werking van den stoom duidelijk te maken, uit elkaar sprong. De ontploffing ge schiedde met zulk een kracht, dat stukken van het demonstratie-object tegen het plafond van het schoollokaal terecht kwamen. De kinderen, die begrijpelijkerwijze door de ontploffing hevig geschrokken waren, vlogen in een oogwenk uit de banken, maar gelukkig werd geen van hen gedeerd. Een jongen kreeg een klein onderdeel van het machinetje in het gelaat, doch dit had geen nadeelige uitwerking. Eenige kinderen, die op de voorste banken zaten, hadden zwarte vlekken in het gezicht, hetgeen spoedig te ver helpen viel. Ook in de aangrenzende lokaliteit werd groote opschudding veroorzaakt, maar toen het hoofd der school, die in de zesde klasse, waar het stoom-experiment plaats had, les gaf, kon me- dedeelen, dat de explosie zonder eenig lichame lijk letsel te veroorzaken, verloopen was. keerde de rust onder de ontstelde kinderen spoedig te rug. De oorzaak van de ontploffing kon niet worden vastgesteld. Zondag werd de 71-jarige J. Schuitemaker uit Zaandam bij het oversteken van den Pro vincialen weg nabij het station aldaar door een auto aangereden. De man bekwam een zware hersenschudding en is naar het gemeente-zie kenhuis vervoerd, waar hij na aankomst is overleden. De politie onderzoekt of den Amsterdamschen chauffeur H. A. B. schuld treft. De politie te Heerlen heeft een 39-jarigen man aangehouden, die ervan verdacht wordt het twee-jarig kind van zijn zestienjarige dochter te hebben mishandeld. Het kind is enkele malen van de trap geworpen. Ook zijn tweede vrouw is in arrest gesteld. Op verzoek van den commissaris van politie uit Vlissingen zijn te Delft na afloop van een uitvoering, twee leden van de Decibels gearres teerd en naar Vlissingen gebracht. Zij worden, volgens de N.R.Ct., verdacht van ontvoering van twee minderjarige Vlissingsche meisjes. Na verhoor zijn zli naar Rotterdam gebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld. ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Bij informatie hedenmiddag aan het Binnengasthuis, deelde men ons mede, dat de toestand der vier gewonden van den tragischen brand aan den O.Z. Achterburgwal, nog onver anderd was. Zij maakten het tot dan toe, naar omstandigheden niet ongunstig. De meeste zorg baart de toestand van den zevenjarigen Albert Postma. Zondag zijn diifeenden in den loop van den dag naar het uitgebrande pand gaan kijken. Zondagmiddag reed op de Valkenboschkaöe te Den Haag met zeer groote snelheid een drie- wielige motorracewagen, bestuurd door den 22- jarigen student E. B. B., die op een gegeven oogenblik tegen twee boomen reed. Hij kwam er met een snijwond af. Zijn mede passagier, de 26-jarige A. S. L., wonende te Laren, werd met verscheidene verwondingen door den Geneeskundigen Dienst opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Zuidulal ge bracht. IGLS, 9 Februari Was verleden week, toen H.M. de Koningin en HK.H. Prinses Juliana te Igls aankwamen, dit plaatsje geplaagd door 'n nattig warm weer, dat alle sneeuw had doen smelten, zoodat Igls een wintersportplaats zon der winter moest heeten, na een week is dit geheel veranderd. Nadat sinds Maandag aarze lend sneeuw was gevallen en gedurende eenige uagen de winst van eenige spaarzame buitjes een dunne sneeuwlaag had gevormd, die de noogvlakte bedekte, brak Vrijdag de lucht open en werd het heerlijk vriesweer. H.M. geniet thans volop van het zonlicht, dat den vleugel van het hotel, waarin hare vertrek ken liggen, bestraalt, en maakt o.m. dagelijks een korte wandeling in de omgeving van het hotel, waar de dorpelingen, die zich zeer be scheiden gedragen, Haar eerbiedig groeten, rweemaal in de afgeloopen week is een langere autotocht gemaakt, o.a. in de richting van den Brenner pas. De Prinses wijdt zich met groote liefhebberij aan de skisport, waartoe thans te Igls meer gelegenheid bestaat dan voor acht dagen. Meestal oefent de Prinses in de omge ving van Heili'gwasser, een bekende bedevaart plaats bij Igls, welke men per auto kan berei ken over een bergweg, die door uitgestrekte sparrenwouden voert. Overeenkomstig den wensch van Hare Ma jesteit wordt het incognito zeer streng bewaard, zoodat Hare Majesteit zich als gewoon toeriste kan bewegen. Het verblijf der Koninklijke Gas ten is volkomen onopvallend. Natuurlijk weet ieder in Igls van het verblijf der hooge gasten, doch uiterlijk is er niets te merken, zoodat men er dagenlang zou kunnen vertoeven, zon der te bemerken, dat het stille dorpje een vor stelijke verblijfplaats is. In het hotel zelf is het op het oogenblik hoogseizoen. Vandaag zijn ongeveer 40 nieuwe gasten gearriveerd, wellicht aangetrokken door de gunstige weersomstandigheden. In het ge wone doen van het hotelleven heeft de tegen woordigheid van de beide Vorstinnen geen zichtbare verandering gebracht; men wijdt zich als tevoren ongedwongen aan de wintersport. De leden der hofhouding mengen zich regel matig onder de gasten. Nu de natuur het verblijf met zulk buiten gewoon goed weer begunstigt, zal de Konink lijke Familie gedurende den voorgenomen tijd te Igls blijven. Al die kwaaltjes zijn 't gevolg van een vertraagde darm-werking. Gij beseft het meest al soms zelf niet dat het daar hapert, want Gij lijdt niet bepaald aan "verstopping". Gij kunt echter niet gezond blijven, als van dag tot dag vergiftige afvalstoffen zich in Uw ingewanden ophoopen. Deze zijn de oorzaak van Uw lusteloosheid, Uw hoofdpijnen, kortom van al die ongemakken, waarover Gij U op sommige dagen te beklagen hebt. Apotheker Dumont heeft nu de M.S.S.-cachets samengesteld uit verschillende bestanddeelen, welke elk tot taak hebben bepaalde levensfuncties op te frisschen. Ze bevatten plantaardige stoffen, welke op zachte en natuurlijke wijze Uw darmen bevrijden van de vergiftige afvalstoffen, gal-extracten die de werking van de lever regelen, melkzuur-fermenten, die de gisting in de darmen opheffen en chlorophylle, dat een gunstigen invloed heeft op bloeds-omloop en bloeddruk. Het voortdurend gebruik van M.S.S.-cachets komt Uw geheele gestel ten goede. M.S.S.-cachets verhelpen Uw verstopping, als Gjj er twee tegelijk neemt op zachte wjjze, zónder krampen en zónder dat Uw darmen worden geprikkeld. Ze persen dus Uw darmen niet leeg, als een zoo schadelijk purgeermiddel. Dikwijls bemerkt Ge zelfs niet eens een meerdere ontlaating, zoo goed regelen ze, want hun werk hebben ze toch gedaan. M.S.S.-cachets, elke week Vrijdags en Zaterdags genomen, maken dat Uw geheele gestel verfrischt, zoodat Gij U Zondags weder vroolijk en vol energie gevoelt, terwijl Gij nu soms Zondags te moe en mat zijt om van Uw rustdag naar Uw opvattingen te genieten. M.S.S.-cachets kosten per 12 stuks, verpakt in koker, slechts 60 cent. Overal verkrijgbaar. M.S.S.-cachets (ook wel genaamd: Laxeer-Akkertjes) zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten en wel in blauwe ronde kokertjes of in de nieuwe blauwe vierkante kokertjes. De samenstelling is echter van beide geheel gelijk. Als Uw leverancier soms géén voorraad heeft, vraag hem dan ze even voor U te willen bestellen. Ze kosten per 12 stuks slechts 60 cent. In het ziekenhuis te Weert is Zondagmorgen overleden pater Agathangelus Nelissen O.F.M., die, zooals gemeld, Zaterdagmorgen te Meijel door een auto werd gegrepen en daarbij ernstige verwondingen opliep. Pater Nelissen werd in 1908 te Venlo geboren. Sinds zijn priesterwijding is hij in het klooster te Weert als bibliothecaris werkzaam geweest. Bij het onderzoek dat de gemeentepolitie in stelde, zoo schrijft men uit Meppel aan het „Vad." naar de inkomsten van zekeren G. T., die ervan verdacht werd, dat hij als steuntrekkende bij Maatschappelijk Hulpbetoon inkomsten uit zijn kalverhandel had verzwegen, kwam tevens aan het licht, dat hij eenige dagen geleden te Staphorst een ziek varken dat lijdende was aan een soort varkenspest, had gekocht en overge daan aan een slager te Meppel. Wanneer men in aanmerking nemt, dat het varken 50 k.g. zwaar was en voor f 1 werd ge kocht, dan ligt het voor de hand, dat het in een zeer ongunstigen toestand moet hebben verkeerd. Tegen den slager R. S. die voor f 3 eigenaar was geworden en bet varken naar zijn slachtplaats had overgebracht, waar het volgens zijn verkla ring tot worst was verwerkt, is procesverbaal op gemaakt wegens overtreding der vleeschkeu-, ringswet. Van de worst kon niets meer worden achter haald. pijnbestrijding is Instantine Door onmiddellijken invloed op het pijncentrum werkt Instantine bovenmate pijnstillend, wekt het organisme op, bevordert den bloedsomloop en leidt zoo tot ver betering van het lichamelijk welzijn Prijs per doosje slechts 50 ets. stilt en voorkomt pijnen! Instantine draagt het Bayer- kruis, het symbool van weten schappelijk kunnen, het ga rantiebewijs voor werkzaamr heid en onschadelijkheid De laatste werkzaamheden aan het Twente kanaal zijn thans zoover gevorderd, dat over eenige weken zal worden begonnen met het op voeren van den waterstand in het kanaalpand tusschen HengeloEnschede. Bovendien zal in het begin van Mei een aanvang worden ge maakt met de uitvoering van de kunstwerken, noodig voor den aanleg van den zijtak naar Al melo van het Twente-kanaal. Het ligt in de bedoeling aldus meldt de Nieuwe Hengelosche Courant deze week de hefdeur van het bovenhoofd van de sluis bij „De Waarbeek" naar beneden te laten zakken, zoodat het opkomende grondwater in het ka naalpand naar Enschede niet meer door de sluis kan wegvloeien en dus langzamerhand opkomt. Na ongeveer nog een week zullen de pompen in het gemaal in werking worden gesteld en zal het nieuwe kanaalpand geleidelijk worden volge pompt, zoodat na ongeveer drie wexen het nor male peil zal zijn bereikt. Dat de waterstand niet meer zoo hoog wordt opgevoerd, houdt ver band met het feit, dat de dijken eerst op proef moet worden gesteld. Verwacht kan worden, dat met 1 April aa. het nieuwe pand gereed zal zijn. De sluis bij „De Waarbeek" is dus nu vrijwel geheel gereed. De deuren zullen, alvorens de sluis in gebruik wordt genomen, eerst nog eens geprobeerd worden. Wij zijn reeds goed geslaag de proeven genomen, doch toen stond er nog geen waterdruk op de deuren. Men is thans bezig met den bouw van een blok van drie wo ningen voor het personeel van de sluis. Boven dien moet het heele terrein nog bezaaid en be plant worden, opdat de laatste sporen der won den, die in moeder aarde zijn geslagen, verdwij nen. In het gemaal staan de pompen te wachten op het komende werk. Er zijn drie pompen, gedreven door Diesel-motoren en geleverd door de Machinefabriek Gebr. Stork Co. N.V. Elke pomp kan 2 kubieke Meter water per seconde verwerken. l Wat den zijtak naar Almelo betreft, kan wor den medegedeeld, dat 4 Mei a.s. met de uitvoe ring van de kunstwerken zal worden begonnen, bestaande uit een zestal bruggen van gewa pend beton, drie duikers en een beschoeiing aan het einde van het kanaal, nabij den weg Almelo Wierden. De bruggen komen te liggen in de Tankinksteeg, den rijksstraatweg Goor—Delden, den Oude Rijssensche dijk, den weg Enter— Bornerbroek, den Hoesselerdijk en den Leem- slagenweg. De eerste duiker is bestemd voor de Twickelervaart en zal 3,25 M3. water per se conde kunnen verwerken en de laatste, bestemd voor de Nieuwgraven, 18,75 M3. per seconde. Het ligt in de bedoeling al deze kunstwerken nog dit jaar in gereedheid te brengen. In Juli wordt met het graven van het kanaal begon nen, niet onder leiding van de Ned. Heidemaat schappij, doch door aannemers in werkverschaf fing. De zijtak zal eerst slechts bevaarbaar zijn over 2 4 2^ jaar voor schepen tot 600 ton. Wel worden de dijken zoodanig gelegd, dat het kanaal gemakkelijk kan worden verbreed voor de Toelating van veel grootere schepen. In Almelo is men er minder goed over te spre ken, dat Hengelo en Enschede in de naaste toe komst bereikbaar zullen zijn voor schepen tot aan 1350 ton (Rijn-Herne-type) en Almelo voor- loopig met een kanaal voor schepen van 600 ton genoegen zal moeten nemen. Bovendien is de kwestie van de aansluiting van den zijtak aan de Overjjselsche kanalen nog steeds niet opge lost, hetgeen in Almelo eveneens wordt betreurd. Naar wij vernemen wordt 16 Maart a.s. het jeugdwerkkamp op het nationale park „De Hooge Veluwe", dat geëxploiteerd zal worden door den Aartsdiocesanen bond ,,De Jonge Werkman", officieus geopend. De officieele opening, waartoe verschil lende autoriteiten zullen worden uitgenoo- digd, heeft eerst later plaats op een nader vast te stellen tijdstip. 16 Maart echter worden er de eerste jongens, veertig in ge tal, te werk gesteld, veertien dagen later wordt het aantal deelnemers tot honderd opgevoerd. Van de zijde van de jeugdige werkloozen be staat er groote belangstelling voor dit nieuwe werkkamp en het bestuur heeft reeds ongeveer vijfhonderd aanvragen om plaatsing ontvan gen. Naast het kamp op de Hooge Veluwe blijft het werkkamp Ons Jeugdhuis te De Steeg bij Arnhem bestaan, dat 24 Februari a.s. wordt heropend. Dit kamp, waar de jongens dertien dagen verblijven, is meer een soort leerkamp en ook bedoeld als proef voor de jongens om te zien of zij voor plaatsing op de Hooge Veluwe in aanmerking' kunnen komen, waar het verblijf zes weken duurt en de jeugdige werkloozen naast vergoeding van reisgeld en vrijen kost ook zakgeld zullen ontvangen. Adspirant-deelnemers voor de Hooge Veluwe moeten daarop minstens reeds één periode in Ons Jeugdhuis te De Steeg hebben doorge bracht. Dit laatste kamp is ook psychologisch van zeer veel belang, omdat men daar door het kleine aantal deelnemers meer individueel met hen in contact komt. In beide kampen bestaat voor bekwame vak lieden de gelegenheid om zoo mogelijk in hun eigen vak te werk te worden gesteld. Zooals men weet waren er voor het bestuur van de Jonge Werkman aanvankelijk moeilijk heden gerezen, doordat het bestuur van de Hooge Veluwe huur vroeg. Deze zijn nu opge lost, daar de regeering voor een deel in de kosten tegemoet komt. Sedert 1 December 1935 mogen Duitsche Rijksbankbiljetten zonder toestemming der be trokken autoriteiten niet uit het buitenland naar Duitschland worden ingevoerd, ten einde speculatie met den Duitschen Markenkoers te voorkomen. Zoo stond dezer dagen voor de rechtbank te Kleef terecht zekere Anna S., een Duitsche dienstbode, die in Den Haag in be trekking is en die in het begin van dit jaar 1000 R.M., welke zij met vier andere Duitsche dienstboden op het loon gespaard had, op ver boden wijze had ingevoerd. Het meisje ver klaarde voor de rechtbank niet geweten te hebben, dat dit invoerverbod bestond. De rech ter nam deze verklaring niet aan, wijl hij over tuigd is, dat alle Duitsche dienstmeisjes in Hol land wel op de hoogte zullen zijn van deze of ficieele regeling en dat zij bovendien met haar vijven over de zending van het geld gesproken hadden. Bovendien had het meisje een reis- chéque van R.M. 100 uit Holland mee naar huis genomen en hiervan op haar terugreis nog 40 R.M. overgehouden en mede naar Holland ge bracht. Ook hier was dus markensmokkelhan del in het spel. Het meisje werd veroordeeld tot 4 weken gevangenisstraf en bovendien tot een geldboete van R.M. 100 en daarbij werden nog de 40 R.M., welke zy bij de arrestatie bij zich had, in beslag genomen. De Grootmeesteres en de Grootmeester van H.M. de Koningin, alsmede de Chef van het Militaire Huis van HM. de Koningin maken bekend, dat HM. het voornemen heeft op een nader bekend te maken datum in begin Maart van dit jaar, dames en heeren (zoowel civiele als militaire) uit alle provinciën, uitgenomen de provins Noord-Holland, die aan Hoogst Dezelve wenschen te worden voorgesteld, des namiddags te ontvangen. In verband met het bovenstaande wordt men verzocht het verzoek om voorgesteld te worden vóór 20 Februari a.s. schriftelijk te richten: a. de dames tot de Grootmeesteres Gravin van Lynden van Sandenburg-Baronesse van Nagell van Ampsen, Amaliastraat 2, Den Haag; b. de civiele heeren tot den dienstdoenden Grootmeester, Baron Bentinck, Prins Maurits- laan 8, Den Haag; c. de militaire heeren tot den adjudant van Dienst van H. M. de Koningin, Paleis Noord- einde, Den Haag'. Bij den voorzitter van het Centraal Stem bureau is bericht ingekomen van mr. J. A. de Wilde, waarin deze te kennen geeft zün benoe ming tot lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal niet aan te nemen (vacature- Rutgers). Thans heeft de voorzitter tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer P. A. Schwarz te Krabbendijké. De heer Schwarz is thans burgemeester van Maassluis. Naar wy uit goede bron vernemen, zijn thans door eenige industrieelen uit Nijmegen en elders plannen gemaakt tot oprichting van een papierfabriek te Gennep. De oude gebou wen van den voormaligen N.B.D.S. zün daar voor in gebruik genomen. En thans wordt nog afgewacht, wat de regeering voornemens is te doen in zake den uitvoer en den invoer van goederen, voornamelük wat betreft contingen- teeringen, om aan deze plannen nog ruimer uitvoering te geven. Na een onderhoud met de dir. der N.V. Stoom-Spinnerijen en Weverijen te Bome, waarbü werd toegezegd, dat enkele grieven on der de oogen zouden worden gezien, hebben de stakende meisjes in de dross-zaal besloten het werk weer te hervatten. Allen zullen weder toegelaten worden. Het Nederlandsch Nationaal Comité van de internationale vereeniging voor de wetenschap pelijke studie van het bevolkingsvraagstuk nield te Utrecht zün jaarvergadering. Bü afwezig heid van den voorzitter, prof. mr. H. W. Met horst, werd de büeenkomst geleid door den vice-president den heer ir. M, C. E. Bongaerts, oud-minister van Waterstaat. Na afdoening van eenige huishoudelijke aan gelegenheden, waarbü o.m. prof. dr. C. A. Ver rijn Stuart werd herbenoemd tct vice-president, een aantal nieuwe leden werd benoemd zoowel hier ee lande als in Nederl.-Indië, het verslag van den secretaris-penningmeester dr. G. P. Frets werd goedgekeurd en in beginsel werd besloten tot deelneming aan het congres, dat in 1937 te Parüs zal worden gehouden, hield prof. mr. W. A. Bonger een interessante voor dracht over ,.Het Bevolkingsvraagstuk in Ne derland". Na een algemeene inleiding over het bevol kingsvraagstuk, wees de spreker op het groote geboorte-overschot in ons land, gevolg van het uiterst lage sterftecüfer Bü de discussies werd er op gewezen, dat het sterftecijfer waarschijnlijk niet veel verder zal kunnen dalen en dat dan, indien het geboortc- cüfer blijft afnemen, het geboorte-overschot steeds geringer zal worden. Ook werd betoogd, dat gezinsvorming een groot belang is voor de maatschappij en dat bü goede organisatie van industrie en landbouw aan de materieelft behoefte van onze bevolking vermoedelük zal kunnen worden voldaan. Zooals men weet hebben de Ned. Spoorwegen nabü Den Bosch twee viaducten gebouwd, een in de lün naar Vught en een in de lijn naar Waalwijk, ten behoeve van den om te leggen Provincialen weg, waarna de voor het verkeer lastige Vlümensche overweg zou verdwijnen. Deze viaducten zün thans gereed gekomen. Echter heeft, naar wij vernemen, de Provincia le Waterstaat bij het omleggen van den weg met moeilijkheden te kampen, zoodat het nog eeni- gen tüd zal duren eer de nieuwe weg kan wor den bereden en de overweg verdwijnen kan. Blükens het Voorlooplg Versiag der Eerste Kamer over de begrooting van het Werkloos- heidssubsidiefonds voor 1936 betoogden eenige leden, dat de voorgestelde verlaging yan het subsidie van 90 pet. met 5 pet., indien toegepast, de gemeenten, die reeds de hoogste uitgaven, althans in procenten uitgedrukt, voor werkloo- zenz.org moeten doen, het zwaarste za! ireffen. Mocht het de bedoeling zijn, de verschillen tusschen de kosten van werkverschaffing en die van steunverleening te beperken, dan duchtten sommige leden, dat de loonen in de werkver schaffing, welke reeds aan den lagen kanc z4jn, nog meer zullen worden gedrukt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 8