Wat gebeurt er in Abessinië? Het ontwerp Reisbelasting Aan Z. H. Exc. Mgr. J. P.Huibers HOFCAMARILLA EN PRIVÉ-SECRE TARIS r"n§ Sport en spel Proeve van on-Nederland- sche wetgeving Kerkelijk leven MAANDAG 10 FEBRUARI 1936 Het succes is den Abessiniërs naar het hoofd geslagen De opperleiding is zoek Laat, Haarlems Kerk, nu blij Uw jubel gaan! Tot opperpriester is thans uitverkoren, Die in Maria 't wereldheil ziet gloren, Geestdriftig heft Haar blanke lelievaan! In 't purper, 't hermelijn zal Hij voortaan Nu staan naast Haar, Die als „Ivoren Toren" Te schutten weet de wereld, als verloren En 't duchtig heir des vijands weet te slaan. Bracht Gabriël Maria eens den groet Vol van gena zijt Gijen hoog verheven En viel hij plechtig-wondrend Haar te voet DéézUitverkoorne knielend eer gegeven Uit duizend monden juich' en bruis' het nu Maria-paladijn,wij strijden steeds naast U! W. M. Bosch, pr. INBRAAK TE NAARDEN Z. H. EXC. MGR. CHALAVAZIS DE MIJNINDUSTRIE Katholieke Bisschop van Athene bezoekt ons land DE BISSCHOPSWIJDING Avondfeest van de K. N. A. C, Academische examens Machinisten-examen Stuurlieden-examen W egverbetering HULDIGING JHR. BOSCH VAN OUD- AMELISWEERD. Bij gelegenheid van zijn 75sten geboortedag werd Jhr. Mr. Dr. Bosch van Oud-Amelisweerd, eere- praeses van „Veritas" te Utrecht, Zondag door de leden van die R- K. Studenten- vereeniging gehuldigd. Prof, Noyons houdt zijn feestrede, i ÏO Februari Een merkwaardige datum! DE STAKING BIJ DE SHELL GEËINDIGD Vliegveld te Semarang ESTAFETTE SKILOOP Finland wint de 40 KLM. BOKSEN Rinus de BoerLazeck BRIDGEN Bridgekampioenschap van Nederland Wie sedert langeren tijd de binnen- landsch politieke verhoudingen in het Abessinische Keizerrijk van na bij heeft gadegeslagen, zal gedurende de laatste weken getroffen zijn door sympto men van ophanden zijnde veranderingen. De vijandige gezindheid tegenover vreemdelin gen vooral tegenover alle blanken is in al le kringen der bevolking sterk toegenomen en slechts de persoonlijke invloed van den keizer waarborgt den Europeeschen journa listen in zijn onmiddellijke omgeving eenige bescherming. Ook de buitenlandsche mili taire raadgevers van den Keizer bevin den zich in een allesbehalve benijdenswaar dige positie. Den laatsten tijd zijn zij zelfs volslagen uit geschakeld geworden. Zoo werden in het met Prikkeldraadversperringen omsloten tenten kamp te Dessie niet alleen de perscorrespon denten tot werkloosheid gedoemd, maar ook den leden van de Belgische militaire missie was elke gelegenheid tot activiteit ontnomen. Eenige dezer zwaar-betaalde militaire advi seurs des Keizers had men een drie-weken- 1 'angen tocht op muildieren door het ongebaan de gebergte van Addis-Abeba naar Dessie la ten maken, niettegenstaande de deels op jaren zilnde officieren niet bijster getramd waren voor zulke strapazen. Na hun aankomst te Öessie liet men hen echter voor spek en boo ten in het kamp zitten. Nog erger verging het den leden der militaire missie, die zich ergens °P een geïsoleerden post aan het verre front bevonden om den een of anderen Ras of ^edsjasmatsj van raad te dienen. Dezen wer den eenvoudig gebruskeerd en veronachtzaamd kregen zelfs geen voldoende verpleging of behoorlijk onderdak, terwijl zij door de hoog- goedige Ethiopische chefs volstrekt als „quan- tité négligeable" werden beschouwd. Zoo heeft er een tijd lang groote bezorgdheid bestaan omtrent het lot van een aantal Bel gische officieren aan het Zuidelijk front die z'ch in bittere bewoordingen schriftelijk bij den chef der missie beklaagden over de onder- v°nden behandeling en van wie men geduren de geruimen tijd taal noch teeken meer ver ham. Ondanks alle stappen, welke de chef der Jhissle bij den Keizer persoonlijk deed om een betere verstandhouding tusschen de Abessini sche legeraanvoerders en de buitenlandsche officieren te bewerken, bleef de toestand on veranderd. Aan het keizerlijke hof ^af men den chef ontwijkende antwoorden en looze he eften. Dientengevolge zag de Belgische kolo- hei Ruehl van den generalen staf zich genood zaakt in een energiek gestelden brief aan den keizer zijn ontslag te eischen en twee van zijn officieren volgden zijn voorbeeld. Het is typee nd voor de huidige stemming in de omge- viqg van den Keizer, dat dit ontslag van den I Voeger met zoo groote vreugde begroeten Bel gischen kolonel onmiddellijk werd verleend. Terwijl bij het begin van de vijandelijk heden met Italië de toonaangevende tringen in Abessinië zich ernstig be zorgd maakten over den afloop van den oor log en alle Europeesche hulp enthousiast en dankbaar aanvaardden, is thans het onverwacht gunstige verloop van den ver dedigingsoorlog het geheele volk op een belachelijke wijze naar het hoofd gestegen. De Abessiniërs zijn van meening dat het leger van den Negus alle Europeesche le gers in den zak kan steken. Zij voelen zich de gelijken van de vroeger j Zoozeer gevreesde blanken, ja zij verkondigen z®ifs aan ieder, die het maar hooren wil, dat eigenlijk hun meerderen zijn. Sinds zijn J^rtrek uit de hoofdstad staat de Keizer ge heel onder den invloed van de chauvinistische eh reactionnaire elementen in zijn omgeving, hie den heerscher zooveel mogelijk trachten te 'Soleeren en zelfs regeeringsdaden en keizer- ijke besluiten tot stand weten te brengen te- i den wil en de eigenlijke inzichten van den I keizer in. Aan de spits van deze hofcamarilla staat be eerzuchtige Ato Wolde Georgis, die het heeft klaar gespeeld, om in korten tijd een geweldigen invloed op de regeerings- Zaken te verkrijgen. Deze particuliere se- j cretaris van den negus is nu al den minis ters de baas. Geen staatsstuk wordt zonder zijn toestemming .den Keizer voorgelegd, geen audiëntie vindt plaats, waar hij niet als opmerkzaam toehoorder aanwezig is. Deze man, die op militair gebied van geen toeten of blazen weet, is thans de directe chef der buitenlandsche militaire raadge vers, die gedwongen zijn, over alle militai re zaken met hem te beraadslagen. Alle goedgemeende voorstellen en verstandige hervormingsplannen der Europeanen stoo- ten af tegen den onwilligen kop van dezen hian, wiens eerste beginsel luidt; „Abessi nië aan de Abessiniërs." Ato Wolde Georgis en zijn kliek hebben zich Verzekerd van den bijstand der kerk en heb ben in den persoon van den Koptischen biechtvader des Keizers een machtig bondge noot ten opzichte van hun vijandige houding egenover de Europeanen. Terwijl zich in Des- sie achter de coulissen een verbitterde strijd 0,h den persoon des Keizers afspeelt, zijn er in hc hoofdstad Addis Abeba weer heel andere in sneden aan het werk. Hier staat de verstan dige minister van Handel Ato Makonnen Af- teold aan de spits van een wijdvertakte ge heime politie. Deze oefent het bewind uit in de plaats van den jongen, onervaren kroon prins. die tot regent is benoemd. Een vroege- 1,6 Belgische majoor heeft met eenige Ethio pische handlangers de militaire censuur in banden en opent in opdracht van den intri- Seerenden minister alle uitgaande en binnen komende brieven. Daar tengevolge van de ïeeds bestaande censuur op telegrammen aan de journalisten de mogelijkheid is ontnomen. °hafhankelijke radioberichten uit te zenden en a|le courantencorrespondenties door den Bel gischen majoor in Abessinischen dienst wordén Vernietigd, wanneer zij niet in overeenstem ming zjjn met de opvattingen van dezen heer df de een of andere critiek bevatten, is dus de berichtgeving van onpartijdige journalisten Volslagen onmogelijk geworden. Deze militaire censuur gaat echter nog ver der. ook de brieven aan de in het Ethiopische In dit eind-Januari geschreven artikel vertelt onze bijzondere correspondent van het Abessini sche front, kapitein H. R. Thom son, van de merkwaardige reac tie der Abessiniërs op de be haalde successen. Of de over winning van generaal Graziani hen weer zal ontnuchteren, dient te worden afgewacht. leger dienende Europeesche officieren en ad viseurs die geen Belgen zijn, worden door den ijverigen Belgischen censor geopend en gecon troleerd, zoodat geregeld bezwaren en klach ten der betrokkenen bij den Negus binnenko men, die natuurlijk nooit aan den Negus wor den voorgelegd en waarop geenerlei acht wordt geslagen. Terwijl aldus in Dessie en in Addis Abeba een verbitterde strijd van allen tegen al len gevoerd wordt, terwijl intrigues ge sponnen en hinderlagen gesteld worden, ont breekt iedere doelbewuste militaire opperleiding van de krijgsoperaties. Iedere Ras, iedere Deschmatsj, ja zelfs iedere Fitaurari voert zijn eigen oorlogje en levert den Italianen slag op eigen houtje. De hooge militaire instantie, die al deze verscheiden gevechten zou moeten coördineeren en in overeenstemming brengen met den algemeenen militairen toestand, ont breekt volkomen. Theoretisch is het de keizer, die het opperbevel voert over de Abessinische le gers. De practijk heeft echter bewezen, dat deze fijne, vergeestelijkte man in maar schalksuniform, niet over de noodige mi litaire bekwaamheid en energie beschikt, noodig om in een werkelijken oorlog aan de verschillende legerleiders zijn wil op te leg gen en een verband tusschen de krijgs verrichtingen aan de verschillende fronten te bewerkstelligen. En zoo zien wij het schouwspel, dat b. v. de troepen van Ras Seyoem aanvallen, terwijl daarnaast de soldaten van Ras Mulugetta of Immeroe werkloos toezien; dat Ras Desta door een Italiaansch offensief in zwaren nood wordt gebracht, zonder dat de andere leger aanvoerders ook maar een vinger uitsteken om hem ter hulp te komen of door aanvallen op andere frontdeelen te ontlasten. Alle voorstellen van de Europeesche advi seurs die ten deele als stafofficieren in den wereldoorlog ervaring hebben opgedaan, heb ben geenerlei verandering in deze echt Abes sinische, verouderde strijdmethode kunnen brengen. Vooral aan het Noordelijk front is den Italianen dit volledig gebrek aan samen werking tusschen de Ethiopische legerleiders goed te pas gekomen en daardoor zijn zij ge spaard gebleven voor een complete catastrophe, die bij een Abessinischen algemeenen aanval, gezien ook de weerstoestanden, zeker zou zijn gevolgd. Terwijl zoo de inacht en de persoonlijke in vloed van den keizer in het verloop van de zen oorlog tegen een vijand van buiten ver rassend snel en sterk is afgenomen, terwijl een verbitterde strijd van allen tegen allen om de macht plaats grijpt, terwijl de onderlinge afgunst der legerleiders en de intrigues der politici alle successen van onderaanvoerders en soldaten te niet doen, zoekt het Abessinische volk naar een uitweg voor zijn moeilijkheden, naar een bliksemafleider. En het door eenige handige, in Europa opgevoede demagogen uit gegeven parool luidt: „Aan alles hebben de blanken schuld! Abessinië voor de Abessiniërs! Het zwarte ras tegen het blanke ras!...." De ze misdadige propaganda heeft in de laatste weken angstig snel vruchten gedragen. Hate lijke blikken en schimpwoorden begeleiden de blanken overal waar zij gaan, en ook de vroe ger zoo goedmoedige, vriendelijke bevolking van het land is door de algemeene vijandelijke stemming aangestoken. Deze duidelijke vijandschap tegen Europa van de geheele Abessinische bevolking is ook de werkelijke reden, waarom de Negus aan geen enkelen journalist een bezoek aan het front toestaat. Men wil tot iederen prijs een incident vermijden, dat in Europa onvriendelijke reactie zou wekken. Sinds na het bombardement van Dessie Abessinische soldaten op blanke jour nalisten hebben geschoten en een Fransch cor respondent gewond hebben, is den Europeanen alle bewegingsvrijheid in het rijk van den Ne gus ontnomen. Hoe ook deze oorlog tegen Italië zal eindi gen, hoe dan de inwendige politieke toestan den in' Abessinië er uit komen te zien, de in Abessinië gevestigde Europeanen zullen het ge lag moeten betalen. Want als de Abessiniërs zegevieren zal de verwaandheid der Abessiniërs zoodanig toenemen, dat men den blanken iede re levensmogelijkheid in het land zal ontne men. In geval van een nederlaag echter zullen de in wanorde terugstroomende Abessinische legers zich als een vloedgolf onweerstaanbaar op het achterland werpen, plunderend en roo- vend door de steden trekken en alle blanken zonder onderscheid uitroeien. De meest pessimistische voorspellingen zijn, ingeval van een nederlaag van het Abessinische leger, helaas gerechtvaardigd en slechts een snelle vlucht zal in dit geval de blanke bevolking kunnen redden. Een bijzondere beteekenis krijgt in dit geval de eenige spoorweg van het land. Een vernietiging van de spoorlijn zou de ondergang van de nog in het binnenland vertoevende Europeanen beteekenen, als niet direct Engelsche vliegtuigeskaders uit Karthoem ingrijpen en althans een deel van de blanke bevolking zouden redden. Zoo zien noch de inwendige politieke toe stand van het keizerrijk, noch de toekomst van de blanke bevolking van Abessinië er roos kleurig uit. Geheel afgezien van den toestand aan de fronten is thans alles in het rijk van den Negus totaal onzeker, onhelder, en on berekenbaar. Iedere verrassing is op 't oogen- blik in Abessinië mogelijk. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. In de afgeloopen week is ingebroken in de onbewoonde villa van den heer A. G. S. aan den Rijksweg te Naarden. Door het inslaan van een ruitje zijn de daders de villa binnen' gedrongen. Zij hebben laden en kasten open gebroken. De buit, bestaande uit drie verrekijkers, gou den en zilveren voorwerpen, waaronder 'n gou den heerenhorloge ter waarde van f 400.ver tegenwoordigt een aanzienlijk bedrag. De inbraak werd pas Zaterdagavond, toen de bewoners thuiskwamen, ontdekt. De heer S. was verzekerd. Men schrijft ons: Wel zelden is er in ons vrijheidlie vend landje een zoo on-Nederland- sche wet op stapel gezet als thans, nui de regeering maatregelen blijkt te wil len gaan nemen tot heffing van belasting op het reizen naar het buitenland met het uitgesproken doel, den fiscus jaarlijks en kele millioentjes te doen toevloeien, en in de hoop maar die heet in de memorie van toelichting op het wetsontwerp 'n beetje bijkomstig ook de Nederlandsche ver- keers- en hotel-industrie eenigszins te doen profiteeren van een verminderden trek naar het buitenland. Wij, de reizigers van Europa, ja, van heel de wereld, wij, de cosmopolitieten en poly glotten, wij, die door de eeuwen heen de zeeën bevaren en de landen doorkruist heb ben, wij, de spreekwoordelijke speurders in de verste gewesten, voor wie heel de wereld nauwelijks ruim genoeg was, wij, die als kleine natie groot konden zijn door inten sief verkeer met de groote wereld en daar in zoo ontzaglijk veel cultureel en econo misch heil gevonden hebben, wij zullen voortaan met zilveren draden (zij het ook niet al te „onlosmakelijk") gebonden wor den aan ons kleine landje. Deze verzuchting beteekent geen misprij zing van al het goede en schoone, dat het eigen land biedt; wij zijn ernstige en stand vastige vaderlanders, al worden wij er over het algemeen niet luidruchtig onder; het was de Nederlandsche dichter Joost van den Vondel, die zong: „De liefde tot zijn land is ieder aangeboren," en het zijn de Ne derlanders der eeuwen na en vóór hem, die deze waarheid in woord en daad gehuldigd hebben; de Nederlander bemint zijn land met de weggeslikte en weggepinkte aandoe ning van den ruig-geaarden zeeman, die na jarenlang verblijf op vreemde zeeën ein delijk de kustlijn van Nederland weer aan den einder ontwaart. Maarmen moet niet trachten, den Nederlander in zijn geliefd vaderland op te sluiten of hem het verkeer met de buiten wereld te belemmeren; als dat gebeurt, komt hij in verzet; een dergelijke opslui ting of verkeersbelemmering beschouwt hij als een soort vrijheidsberooving en als een handicap voor zijn cultureele en economi sche aspiraties- Wij twijfelen dan ook niet, of van vele zijden zal krachtig verzet rijzen tegen de on-Nederlandsche plannen der regeering, vooral nu het gestelde doel enkele mil lioentjes voor de berooide schatkist te ver overen en terloops tevens de verkeers- en hotel-industrie hier te lande te begunstigen wellicht slechts zeer ten deele of niet be reikt zal worden. De regeering schijnt aan de Reisbelas ting allereerst een fiscaal karakter te willen toekennen, en inderdaad zal ook deze belasting natuurlijk wel weer wat geld in 't laatje brengen; 't is echter gezien de ambtenarij, welke zich veelal rondom dergelijke belastingheffingen af speelt zeer problematisch, of de op brengst ook maar eenigszins aan de ver wachtingen zal beantwoorden en of de uit eindelijke baten niet te duur gekocht zul len blijken voor de opgelegde vrijheidsbe perking. De aan deze vrijheidsbeperking gebrach te offers vallen moeilijk onder cijfers te brengen, maar voor den vrijheidlievenden Nederlander, die zich in eigen en algemeen belang nu eenmaal cosmopolitisch pleegt te oriënteeren, mogen die offers niet te licht gewogen worden. Nu bestaat er verschil tusschen pleizier- en zaken-reizen, en in princiep ware er misschien iets voor te zeggen, den Neder lander, die zijn land opzettelijk ontvlucht om in den vreemde van goedkoope reizen te profiteeren, iets te laten bijdragen tot leniging van den nood in onze verkeers- en hotel-industrie, maar waarom dan ook geen verhindering van of belasting op de kapi taalsvlucht? Bovendien: jpe zal beoordeelen, of er isprake is van zulke opzettelijke ontvluch tingspogingen? In het ontworpen plan is zelfs voor noodzakelijke gezondheidsreizen geen uitzondering gemaakt en in de memo rie van toelichting maakt de regeering zich van dit precair geval af met den dooddoe ner, dat iedere vacantie-reis eigenlijk een gezondheidsreis is! Voor de zaken-reizen ligt het geval nog geheel anders; voor hen, die uit hoofde van hun bedrijf naar het buitenland moeten rei zen, beteekent de ontworpen wet een nieu we belasting op ons tóch al zoo gedrukte zakenleven, dat er juist door vermindering van lasten weer bovenop zou moeten kun nen komen. Ook hier weer geen verlichting, maar weer nieuwe verzwaring van den fatalen druk- Dat het buitenland dreigt met tegenmaat regelen is iets, dat men terecht hoogst on waarachtig en onsympathiek kan noemen, maar waarmee men niettemin rekening heeft te houden. Het is waar, dat wij het buitenland enkelen uitzonderingen niet te na gesproken weinig dankbaar behoeven te zijn voor de wijze, waarop het ons vreemdelingen verkeer bevordert; het is daarmede over 't algemeen hoogst treurig gesteld en Duitschland b.v. maakt het zijn burgers eenvoudigweg onmogelijk om in ons land eenig geld te verteren, maar niettemin moet men rekening houden met het feit, dat het buitenland ons nog minder voordeel en nog meer schade toebrengen kan dan thans reeds het geval is. Is het dus zeer problematisch, of de wet aan zekere fiscale bedoelingen zal be antwoorden, en of niet andere nadeelen eventueele voordeelen zullen opheffen, evenzeer moet betwijfeld worden, of de vreemdelingenindustrie hier te lande er mee gediend zal zijn. Brengt de belasting een behoorlijk bedrag op (wat echter lang niet allemaal winst behoeft te beteekenen!), dan blijken de Nederlanders groote offers te hebben wil len brengen voor de uitleving van hun vrijheidszin, maar.... dan hebben zij ook in het buitenland hun geld verteerd en dan is de vaderlandsche vreemdelingen-industrie ook van de voordeelen der belastingheffing verstoken gebleven. En blijven de Nederlanders wèl in eigen land, welnu, dan brengt de belasting ook maar zeer weinig op, zoodat het eerste, het eigenlijk-genoemde doel van de regeering het fiscale voordeel komt te vervallen. Onze ernstigste grief tegen de ontworpen Reisbelasting is en blijft echter haar on- Nederlandsch karakter, haar vrijheidbe- perkende strekking en de administratieve, ambtelijke rompslomp, alsmede de overlast en de ergernis, welke zij het reizend publiek zai bezorgen. N- G- Benige leden der Eerste Kamer zouden blij kens het verslag over de Waterstaatsbegrooting gaarne nader worden ingelicht omtrent het re sultaat van het onderzoek, hetwelk in opdracht van de regeering oud-minister Verschuur heeft ingesteld naar den toestand in de mijnindustrie. Vele leden constateerden met leedwezen, dat bij het pas gesloten verdrag met het Duitsche Rijk andermaal niets voor de kolenindustrie is bereikt. Zij vroegen, hoe de regeering denkt die industrie in den huidigen toestand tegemoet te komen. Maandag 17 Februari as. zal Z. H. Exc. Mgr. Chalavazis, Aartsbisschop van Athene, van den Byzantijnschen Ritus, een bezoek brengen aan Z. H. Exc. Mgr. Hopmans en 's avonds om 8 uur ontvangen worden door de leden van het Apostolaat der Hereeniging en andere belang stellenden in de bovenzaal van het Zuid-Hol- landsch Koffiehuis, Groote Markt te Breda. Z. H. Exc. de Aartsbisschop zal daar in de Nederlandsche taal een toespraak houden en over de toestanden der Kerk in Griekenland een uiteenzetting geven. Mgr. Chalavazis zal vergezeld zijn van Prof. Dr. F. de Waele van Nijmegen en van den na- tionalen voorzitter van het hoofdbestuur, Pa ter Van Keulen, die ook op de vergadering het woord zullen voeren. Ook zal men kunnen genieten van prachtige Grieksche kerkelijke muziek en zang. De ver gadering is geheel gratis voor alle belangstel lenden toegankelijk. Op Dinsdag 18 Februari zal Mgr. Chalavazis volgens Byzantijnschen Ritus de H. Mis lezen in de Kathedrale Kerk om 9 uur. Zooveel het mogelijk is wordt hierbij aan de aanwezigen uitleg gegeven van de Heilige Han deling. De ingang voor de priesters in de Kathedraal te Haarlem, aangeduid met No. 2, is aan de rechterzijde van de Plebanie bij de Maria- Kapel. Der traditie getrouw heeft de Kon. Ned. Auto mobielclub Zaterdagavond in het Amstel-hotel te Amsterdam een druk bezocht avondfeest ge houden. AMSTERDAM. Doctoraal examen in de rech ten P. v. d. Herberg te Anjum en E. Diemer te Rotterdam. AMSTERDAM. Doctoraal-examen Klassieke Letteren mej. M. J. Jongbloed en voor het cand.- ex. Klass. Lett, de heer S. Simons. LEIDEN, candidaats-examen rechten, de heer M. J. Couvée. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskundige de heeren W. Reisma en mejuffrouw N. Meyers. Bevorderd tot arts de heeren C. J. Snepvan gers en W. Hogervorst. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma A de heeren B. D. Horsman te Hilversum, A. J. Stop pelsteen te Haarlem, F. C. van Dijk te Rotter dam en N. van Coevorden te Groningen. DEN HAAG. Geslaagd voor len stuurman groote stoomvaart de heeren G. H. Gerding en B. D. Teensma. Vanwege Ged. Staten van Zuid-Holland is aanbesteed het maken van het weglichaam, de kunstwerken, de klinkerbestrating, de fundeering voor den rijweg en de bijkomende werken voor de verbetering van den provincialen weg Gouda —Oudewater, gedeelte Gouda—Haastrecht, ge legen in de gemeente Haastrecht. Laagste inschrijver was J. G. van Oord, te Werkendam, voor 161.364. sy drogisten a Verkrijgbaar bij apothekers en a f 0.75 per flacon. J. B. schrijft ons: „Vandaag, den lOen Februari van 't thans in getreden jaar, is het 9 0 jaar geleden, dat de Vereeniging van den H. Vincentius Paulo in Nederland door vier jongelingen in de sacristie der kapel van Onze Lieve Vrouw ten Hove op het Binnenhof te 'sGravenhage werd opgericht. Geeft dit feit geen aanleiding tot bijzondere feestviering? Geheel onopgemerkt mag het toch niet voorbijgaan. In de eerste plaats moge deze herdenking de leden van de Vereeniging dankbaar stemmen tegenover God, die hen door zijn genade onder de voorspraak van hun heiligen Patroon, in staat stelde eenig leed, vooral op geestelijk ge bied, bij velen te verzachten of weg te nemen. In de tweede plaats mogen zij er zich over verheugen, dat de Vereeniging steeds niet is verflauwd in de uitoefening van haar liefde werken. Dit is voor een groot deel hieraan te danken, dat zij overeenkomstig art. 2 van het reglement, geen liefdewerk vreemd aan haar heeft geacht. Zoodoende heeft zij zich, zonder haar beginselen te verzaken, steeds weten aan te passen aan de gewijzigde tijdsomstandigheden in verhoudingen op charitatief en sociaal ge bied. Begon 10 Februari 1846 de St. Vincentius- vereeniging in Nederland te Den Haag met 4 leden, in 1934 was dit aantal gestegen tot 8484, verdeeld over 468 conferenties. Het getal dergenen, die de hulp van de Ver eeniging inriepen, steeg tot 18651 in 1934. Het huisbezoek is in dat jaar niet zonder resultaat gebleven, hetgeen o.a. vooral blijkt uit het getal der gewettigde huwelijken 279 en dat van hen, die tot hun godsdienstplichten zijn teruggekeerd. 486. De voorzitter van den hoofdraad der veree niging schreef 1 Januari 1936 aan de leden: „Ik kan u dit jaar geen beteren Nieuwjaars- wensch toezenden, dan dat gij met onverflauw- den ijver moogt voortgaan in datgene, waarin zooveel medebroeders, die tot een beter leven zijn opgeroepen, O het voorbeeld hebben gege ven, maar dat gij ook door uw werk- velen tot onze Vereeniging zult brengen." Met dezen wensch stemmen we allen natuur lijk in. Wij bidden God, dat zijn mildste, rijk ste zegen op het liefdewerk van de St. Vincen- tius-Vereeniging nederdale; dat de Vereeniging groeie en bloeie in ledental, die uitschitteren door den waren geest van den Vincentiaan! We vragen dit op dezen dag, 10 Februari, maar ook op den eersten Zondag van de Vas ten. De voorzitter van den hoofdraad schreef immers in reeds genoemden brief: „Ik moge U, mijne Heeren, geliefde Mede broeders, deswege verzoeken, dit jaar de op richting onzer Vereeniging in de eerstvolgende Algemeene Vergadering, zijnde op den eersten Zondag van de Vasten, te herdenken." Noteeren we dus dezen eersten Zondag van de Vasten." Reuter seint ons uit Willemstad (W.-I.), dat de staking bij de Shell, die Maandag j.l. uit brak, Zaterdag geëindigd is. Men ging weer aan het werk zonder dat echter de gevraagde loonsverhooging was ingewilligd. SEMARANG, 8 Febr. (Aneta) De gemeen teraad nam het voorstel van B. en W. tot aan koop van het land Kali Banteng voor den aan leg van een vliegveld, aan Finland heeft den 4 maal 10 K.M. Olympische estafette skiloop gewonnen met een tijd van totaal 2 uur 41 min. 33 sec., tweede Noorwegen 2 uur 41 min., 39 sec. en derde Zweden op 300 Meter achterstand. Rinus de Boer, halfzwaargewicht kampioen van Nederland en Robert Disch, lichtgewicht kampioen van Nederland, zullen Maandag 17 Febr. a.s. in Bristol boksen tegen resp. Manuel Abrew, kampioen van Schotland en Dave Ben jamin. Beide partijen gaan over twaalf ronden van drie minuten .Bovendien zal Rinus de Boer 25 Febr. a.s. in Weenen tegen Heinz Lazeck boksen om het Europeesch kampioenschap half zwaargewicht. Zondag werd in hotel „Naeff" te Velp (G.) de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van den Nederlandschen Bridge Bond gespeeld tusschen de heeren Goudsmit-Einhorn-Zelden- rust, allen te Amsterdam en baron van Pallandt- mr. Schadd, beiden te Velp, dr. de Jager-Kers- semakers, beiden Den Bosch. Doordat het team van Pallandt den eersten en het team Goudsmit den tweeden wedstrijd had gewonnen, was deze beslissingswedstrijd noodig geworden. In de beide eerste ronden had het team van Pallandt zich van een aardigen voorsprong van 1620 verzekerd. Echter werd deze in de derde ronde door het team Goudsmit te niet gedaan en werd de achterstand door hen niet alleen ingehaald, maar zelfs veranderd in een voor sprong van 730 pt. Het team van Pallandt spande zich in de vierde, tevens laatste ronde geweldig in en wist ook deze ronde te winnen, hoewel slechts met 10 punten, zoodat het eindresultaat dus 720 pun ten voor het team Goudsmit was, welk team Nederland dan ook op het dezen zomer te Stock holm te spelen Bridge-concours zal vertegen woordigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9