ml NvBREEMENrê Groote brand te 1 unjn Dessie opnieuw gebombardeerd Het nieuws van heden [ANTURACIETen qrecucokesi Tommy Rose landt te Kaapstad Britsche filmstad verwoest Toestand in Syrië verergerd Gandhi's zoon wil Christen worden Staking te Londen geëindigd Kabinetswijziging in Engeland? DE BAROMETER VE^EENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG ÏO FEBRUARI 1936 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19789 De Koninklijke Schouwburg, da teerend uit 1738, geheel verwoest Dij verbetert belangrijk het record van Amy Mollison Speciale begrooting van 3 millioen yen Voor verhooging der Japansche garnizoenen in Noord-China De Gran Chaco-oorlog Het Weeriiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii| Elstreestudio door zworen brand geteisterd Treedt Hirota af? Geruchten over zijn opvolging door Matsoedeira Een onbekende ziekte te Santarem Reeds vele slachtoffers mm Zeven vliegtuigen hebben een uur lang brandbommen en ont plofbare stoffen uit geworpen De Negus ongedeerd gebleven Zeven arbeiders op een ijsschots Door den sterken stroom in volle zee gedreven Onze ambulance en het bombardement Een hoopgevend teeken Regeeringsmoeilijk- beden in Griekenland De koning bereid, persoonlijk den toestand te regelen? Na de onlusten op Zanzibar Momenteel is het in de hoofd stad rustig Kroning van Eduard VIII in 1937 Plechtigheden waarschijnlijk in Mei van het volgende jaar Los van Frankrijk-actie te Brussel De groote betooging in Maart toegestaan Het Estland-Russisch grensincident DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Hedenavond wordt het werk hervat In verband met de uitbreiding van het bewapeningsprogram De Amerikaansche neutraliteit NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. r 11 TURIJN, 9 Febr. (Reuter). Zaterdag avond is brand uitgebroken in de Konink lijke Opera alhier. Het gebouw is geheel door het vuur verwoest. De brand werd het eerst ontdekt door voorbij gangers, die ongeveer middernacht hier langs kwamen en onmiddellijk alarm maakten. Toen echter de brandweer aankwam, had het vuur reeds een zoodanigen omvang aangenomen, dat er aan blusschen niet meer te denken viel. De geheele stad is zeer getroffen door het verlies van dit historische bouwwerf dat in 1738 gebouwd werd. Over den brand, waardoor de koninklijke schouwburg is vernield, wordt nog het vol gende gemeld: Omstreeks één uur des nachts bemerkte men, dat uit den koepel van het gebouw rook te voorschijn kwam. Toen de portier, die met zijn gezin op de bovenste verdieping woonde, wak ker werd, bemerkte hij, dat zijn woning door het vuur was omgeven. Hij vluchtte met vrouw en kinderen op een balcon, vanwaar hij zich in veiligheid kon stellen. Door de enorme hitte kon de brandweer niet tot in het binnenste van het gebouw doordringen. Zij beperkte zich tot het beschermen van de academie der ar tillerie en het regeeringspaleis, waarop het vuur dreigde over te slaan. Tegen 2 uur stortte een gedeelte van het plafond der toeschouwers ruimte in. Te 3 uur kon gezegd worden, dat de in de nabijheid gelegen gebouwen geen gevaar Meer liepen. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan, doordat een acteur of een arbeider op het tooneel een brandende sigaret heeft wegge worpen KAAPSTAD, 9 Febr. (Reuter). De En- gelsche vlieger Tommy Rose is heden om 18 uur Greenwichtjjd alhier geland. Rose heeft het record Londen—Kaapstad van Mevrouw Mollison met 13 uur 18 minuten verbeterd. TOKIO, 9 Febr. (Reuter) De „Yomiuri" Meldt, dat de militaire autoriteiten besloten hebben om, wegens den huidigen toestand in Noord-China, terstond in een speciale begroo ting van 1935 drie millioen yen ter'beschikking te houden voor de verhooging der Japansche garnizoenen in Noord-China. Men verbaast zich over de snelheid, waarmee dit besluit genomen is, want over de credieten zou gespreken worden in de komende bijzon dere zitting van den Landdag. De Japansche pers zinspeelt in het geheel niet op de troe penbewegingen in het grensgebied van Buiten- Mongolië. LA PAZ, 9 Febr. (Reuter) Het Boliviaan- sche congres heeft het vredesverdrag met Pa raguay, dat op 21 Januari te Buenos Aires is ge- teekend, eenstemmig geratificeerd. Dit verdrag voorziet onder meer in de uitwisseling der krijgsgevangenen ep in de hervatting der diplo matieke betrekkingen. H Verwachting: matige tot krach tigen H Oostelijke wind, helder tot licht of half bewolkt; waarschijnlijk droog, matige EE vorst des nachts, overdag lichte vorst. E; Hoogste barometerstand: 772.9 te Oslo. S Laagste barometerstand: 746.3 te Va- lentia. EE Zon op v.m. 7.29 onder n.m. 5.00 Licht op n.m. 5.30 Maan op n.m. 8.50 onder v.m. 7.57 Laatste "wartier H 15 Februari iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil LONDEN, 9 Febr. (Reuter). Vannacht zijn de filmstudio's te Elstree, „het Engel- sche Hollywood", in het Graafschap Hert ford door brand vernield. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de brandweer niet veel meer kon redden. De brandweer-brigades uit de omliggende plaatsen werden te hulp geroepen. Bijna alle studio's, verspreid over een opper vlakte van meer dan vijf hectaren, zijn door het vuur vernield. Hoewel het vuur met razende snelheid om zich heen greep, zijn er geen slachtoffers te betreuren. Door dezen brand zullen 2000 employé's en werklieden zonder werk komen. De materieele schade is zeer groot. Van de British Dominion Film Corp. zijn de studio's met geluidsinstallatie, 40 kleedkamers en 24 kantoorlokalen volkomen vernield, van de British International Pictures zijn eveneens de studio's en 36 kleedkamers met inhoud door het vuur verwoest. Men gelooft, dat de herbouw minstens een half jaar zal duren. Alleen het feit, dat de productie van verscheidene groote films stop gezet moet worden, beteekent een verlies van tienduizenden. De brandschade wordt geschat op ongeveer 750 duizend pond sterling. Een eigenaardig verlies heeft de Engelsch- Amerikaansche acteur Clive Brook geleden. Hij had namelijk een verzameling knevels, die een zekere beroemdheid had verworven. Deze is geheel verloren gegaan. TOKIO, 10 Febr. (Reuter). De Japansche pers houdt zich bezig met de mogelijkheid van wijzigingen in het kabinet na de verkiezingen en in dit verband maakt men in het bijzonder toespelingen op een uittreden van Hirota, den minister van buibenlandsche zaken. Hirota aldus wordt gezegd is thans vier jaar in functie geweest en heeft zijn taak, de voorbereiding van overleg met alle volken, vervuld. Zijn opvolger zal waarschijnlijk Matsoedeira, de ambassadeur te Londen zijn, wiens terugkeer naar de Britsche hoofdstad is uitgesteld. De bladen zijn van meening, dat Matsoedeira in invloedrijke kringen bijzonder geschikt ge acht wordt voor de portefeuille van buiten- landsche zaken, daar hij de man is, die de noodzakelijke toenadering tot Engeland kan tot stand brengen. RIO DE JANEIRO, 8 Febr. (Reuter) Uit Belem en Para wordt gemeld, dat met spoed medische missies naar Santarem zijn vertrok ken, waar een epidemie van een onbekende ziekte is uitgebroken. De verschijnselen zijn zeer hooge koorts, braken en diarrhee. Er zijn vele slachtoffers. i Bij de aan te leggen rijks-autobaan van Dresden naar Chemnitz zal ook een enorme brug van 400 M. lang en 72 M. hoog over de Mulde worden gebouwd. Een beeld van de daartoe voorbereidende werkzaamheden Het blusschingswerk aan den Osdorperw eg te Sloten (N.-H.), waar een gezin met zes kinderen bij een feilen brand nog juist het veege lijf wist te redden ADDIS ABEBA, 9 Febr. (Reuter). Vanmorgen verschenen zeven Ita- liaansche vliegtuigen boven Dessie en begonnen de stad hevig te bom bardeeren. Het bombardement duur de 65 minuten. Vanuit de vliegtuigen werden talrijke brandbommen en ontplofbare stoffen omlaag ge worpen. De journalisten, militaire attaché's en zen delingen zagen hoe de Italiaansche vliegtuigen boven de stad vlogen en honderden bommen omlaag wierpen boven de stad, welker bevol king echter reeds gevlucht was, uitgezonderd de soldaten van de Keizerlijke Garde, die de dralenden aanspoorden zich buiten de stad in veiligheid te brengen. De menschen die nog in de stad rondliepen hadden uit vrees voor gas natte doeken voor het gezicht. De in het centrum gelegen kerk is door bommen getroffen. Ook het vliegveld, waar twee toestellen stonden, is gebombardeerd. De Italiaansche vliegtuigen zouden verschei dene malen door het lucht-afweergeschut en door geweerkogels getroffen zijn. Het bombardement is van groote hevig heid geweest. Verscheidene groote bommen vielen midden in de stad en talrijke projec tielen vielen op de omliggende dorpen. De bosschen in den omtrek zijn in brand ge raakt door brandbommen. Het voornaamste doelwit van de Italiaansche vliegtuigen was het in het centrum der stad gelegen paleis van den Negus. Het is nog niet mogelijk juiste bijzonderhe den te verstrekken over het aantal gewonden en den omvang der schade. Wel kan gezegd worden, dat zich onder de slachtoffers geen vreemdelingen bevinden. De Negus legde een groote koelbloedigheid aan den dag. Hij weigerde zich op een schuil plaats in veiligheid te brengen en stond erop, zelf een stuk lucht-afweergeschut te hantee- ren, waarvan verscheidene in werking werden gesteld, zoodra de toestellen boven de stad verschenen. DESSIE, 10 Febr. (Reuter). Naar thans wordt vernomen, zijn bij het bombardement van gisteren twee personen gedood en vier gewond. NEW YORK, 10 Febr. (Reuter) Een zeven tal arbeiders van het regeerings-werkkamp te Brewster in Massachussetts is op een ijsschots, welke zich van den oever losmaakte, meegevoerd. Door den sterken stroom werd het ijsblok in volle vaart naar zee gedreven. Door het in vallen van de duisternis waren de pogingen van de kustwacht om de menschen te vinden vergeefsch. Te Charlevoix aan het Michiganmeer zijn drie personen op een ijsschots afgedreven; men vreest hen niet meer te kunnen redden, tenge volge van den dichten mist en den dooi. Een tweede Britsche Roode-Kruis- afdeeling reisde naar Abessinië af. Dr. Kelly (rechts), de leider der ambu lance, neemt afscheid van Dr. Robert son, die hem later volgen zal In verband met de berichten over het bombardement van Dessie in Abessinië, waar de Nederlandsche ambulance thans vertoeft, hebben wijl hedenochtend bij het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ge ïnformeerd, of daar reeds telegrammen wa ren ingekomen betreffende eventueele schade aan onze ambulance toegebracht. Er was echter geen enkel bericht uit Dessie ontvangen. Dit kan als een hoopgevend teeken be schouwd worden, zoo deelde men ons bij het hoofdbestuur mede, omdat de leiding der ambulance ongetwijfeld onmiddellijk zou hebben getelegrafeerd, indien er iets ernstigs was geschied. ATHENE, 10 Febr. (Reuter) Volgens be richten in de pers zullen Woensdag a.s. de leiders van de politieke partijen bijeenkomen onder leiding van den koning. Indien zij toegeven, dat een militaire kwestie bestaat, doch dat zij niet in staat zijn deze op te lossen, zal de koning hun verzoeken hem zelf deze kwestie te laten regelen. Indien de leiders bovendien verklaren niet in staat te zijn een regeering te vormen, zal ver moedelijk Demerdzis opnieuw door den koning worden geroepen om een regeering te vormen. Sommigen zijn van meening, dat dan een mo gelijkheid bestaat van samenwerking tusschen Demerdzis en Micaloeopoulos. ZANZIBAR, 8 Febr. (Reuter). Inzake de on lusten op Zanzibar- wordt gemeld, dat een Euro- peesch officier werd gedood en drie anderen werden gewond door sabelhouwen. Naar verluidt zijn vele inlandsche politie mannen en muiters gedood, doch het juiste aan tal is nog niet bekend. Volgens de berichten is de stad op het oogen- blik kalm; de regeering heeft strenge maatre gelen genomen om den toestand meester te blijven. O-a. zijn alle Europeesche inwoners ver plicht specialen politiedienst te verrichten. JERUSALEM, 9 Febr. (ANP) De alge- meene staking welke morgen reeds drie weken duurt, is thans in geheel Syrië op gelaaid. De door de inheemsche bevolking geboycotte Fransche tramwegmaatschappij en de Electriciteitsmaatschappij te Damas cus hebben hun bedrijven bijna geheel moeten stopzetten. De Syrische universiteit en de hoogeschool te Damascus zijn door de autoriteiten gesloten. Het aantal dooden bij de stakingsonlusten te Hama en Horns is tijdens het week-einde ge stegen tot 10. Tot de 35 te Hama gewonde militairen behoort een Fransch officier. De bijzondere correspondent van de „Petit Parisien" meldt uit Syrië, dat de toestand in het verloop der beide laatste dagen opnieuw aanzienlijk slechter is geworden. Te Damascus, Homs en Hama hebben de studenten opnieuw incidenten veroorzaakt. Te Hama heeft de politie bij de teraardebe stelling der zeven slachtoffers, van de vuur wapens moeten gebruik maken. Aan de zijde van de politie betreurt men drie dooden en tal van gewonden. Ook te Damascus is volgens de „Petit Pari sien" de opwinding groot. Zaterdagmiddag is de politie door een groep betoogers met steenen bekogeld. De Hooge Commissaris heeft Bahig Bey Rateb tot gouverneur van Damascus benoemd. Door deze benoeming hoopt hij te bereiken, dat de opwinding zou luwen en de staking der in heemsche kooplieden zal ophouden. De commissie van het Nationale Front is Zaterdag bijeen gekomen in de woning van haar leider Said Bacri. De Commissie heeft zich verklaard voor de voortzetting der betoogingen. In verschillende plaatsen heerscht nog steeds de staat van beleg. De politierechtbanken heb ben in de afgeioopen dagen weer tallooze ver oordeelingen uitgesproken. NAGHPUR (Britsch-Indië)9 Febr. (Reuter) Hiralal Gandhl, de zoon van den Mahatma. is voornemens zich tot het Christendom te be- keeren. Hij heeft aan de pers een brief ver strekt, waarin hij de meeningsverschillen met zijn vader uiteenzet. In een personderhoud verklaarde hij zijn be keering nog eenigen tijd te zullen uitstellen, teneinde de gevoelens der Hindoes niet te kwetsen. LONDEN, 9 Febr. (Reuter). De kroning van Koning Eduard VIII en de Rijksconferentie zul len in 1937 plaats vinden. Reuter verneemt dat waarschijnlijk in Mei a.s. de datum voor de kroning zal worden vastgesteld en dat de conferentie, onmiddellijk hieraan voor afgaand, zal worden gehouden, zulks in overleg met alle Dominions. Men verwacht dat de Koning na de kroning bezoeken zal brengen aan Edinburg, Belfast, Carnavon en later, misschien in October, aan Indië, waar hij te Delhi tot Keizer van Indië zal worden gekroond. BRUSSEL, 9 Febr. (Reuter). De burgemeester van Brussel, Adolf Max, heeft de Vlaamsche oud-strijöers-organisatie medegedeeld, dat het Gemeentebestuur goedkeurt, dat de groote be tooging, welke de Organisatie op 22 Maart te Brussel organiseert tegen het Fransch-Belgisch militair verdrag, zal worden gehouden. Men veronderstelt, dat 60.000 a 80.000 Vla mingen zonder onderscheid van politieke rich ting, aan deze betooging zullen deelnemen. De optocht zal door de voornaamste straten van Brussel trekken. Op de Groote Markt, voor het historische Raadhuis, zal de voorzitter van de Oud-Strijders een proclamatie voorlezen, waar in de opeegging van het Belgisch-Fransch mi litair verdrag van 1920, zoomede het voeren van een politiek van strikte neutraliteit van de Belgische regeering zal worden geëischt. REVAL, 10 Febr. (DU.B.). De Sovjet-Russi sche gezant te Reval heeft heden namens zijn regeering bij de regeering van Estland zijn ver ontschuldiging aangeboden voor de grens- cvertreding van de Russische vliegtuigen op 5 Februari j.l. Hij verklaarde, dat een streng on derzoek zal worden ingesteld. De vleeschstaking te Londen geëindigd; heden avond wordt het werk hervat. Tommy Rose landt te Kaapstad en verbetert aanzienlijk het record van Amy Mollison. Groote brand in het „Engelsche Hollywood" te Elstree; zeer groote materieele schade. Dessie opnieuw door de Italianen gebombar deerd. De Koninklijke Schouwburg te Turjjn door brand geheel verwoest. De toestand in Syrië aanmerkelijk ernstiger. Gandhi's zoon wil Christen worden. Groot gezin hedennacht te Sloten (N.-H.) aan feilen brand ontsnapt. Het jeugdwerkkamp op de Hooge Veluwc wordt 16 Maart geopend. Pater A. Nelissen O.F.M. aan de gevolgen van een aanrijding overleden. Burgemeester Schwarz van Maassluis benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. LONDEN, 9 Febr. (Reuter) In de he denmorgen gehouden vergadering van ver tegenwoordigers der stakers van den trans- portbond is besloten Maandagavond het werk in de abattoirs van Smithfield weder te hervatten. Het uitvoerend comité der vakvereenigingen zal Maandagochtend de voorwaarden voor werk hervatting met de werklieden bespreken. Het verzoenings-comité heeft Vrijdag de uiteinde lijke beslissingen omtrent de salarissen aange nomen. LONDEN, 10 Febr. (Reuter) Volgens de „Morning Post" zal de wijziging in het ministe rie in verband met de uitbreiding van het be wapeningsprogramma, niet beperkt blijven tot het verplaatsen van lord Monsell en lord Swin- ton in de ministeries van marine en luchtvaart, doch ook verscheidene andere belangrijke mi nisteries zullen van minister veranderen. WASHINGTON, 9 Febr. (Reuter) Con gresleiders hebben hun campagne opgegeven voor de directe van kracht verklaring van de voorgestelde permanente neutraliteitswet. Zij hebben geprobeerd het Congres te doen verdagen tot 1 Mei. De voorzitter van de senaatscommissie van Buitenlandsche Zaken, Pitman, heeft deze nieu we politiek vandaag bekend gemaakt. Hij voor spelde, dat de commissie binnenkort rapport zal uitbrengen over een resolutie om het tijde lijk verbod van verscheping van wapens en muni tie naar oorlogvoerende landen met een jaar te verlengen Dit verbod zal op 29 Februari explreeren. IHAARLEM TEL.10070 - HEEMSTEDE TEL. 292801 Stand op Maandag J uur n.m. 768.1 Vorige stand 767.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1