De oorlog in Oost-Afrika I Het proces tegen koningsmoorders m Het nieuws van heden De Heimatschutz in Oostenrijk EEN MISLUKTE AANVAL VAN RAS SEYOEM Huil en senator Pittman's rede DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 11 FEBRUARI 1936 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19791 De doodstraf geëischt tegen alle beklaagden Het vonnis morgen te verwachten Vliegtuig verongelukt in Zuid-Afrika Acht niet-zwaargewonden In ernstig conflict met den bond van vakvereenigingen De defensiebegrooUng van Amerika Recordgetallen voor vredestijd DE BATAVIER VIII OP EEN ROTS GESTOOTEN Wmj* "2- 1 h> 'A Garmisch-Partenkirchen, waar thans de Olympische Winterspelen worden gehou den.in het maanlicht Versterkingen aan beide zijden van het Zuidelijk front Heeft Ras Desta zich misdragen Amerikanen in gevangenschap? Opleiding door Europeesche officieren Alle verantwoordelijkheid afgewezen Ernstige onlusten op Grieksch eiland Werkloozen slaags met politie en soldaten Na zeven jaren ingespannen arbeid zou het den Weenschen professor Dr. Röck zijn gelukt het oude Mexicaansche beeld-schrift, door de Asteken gebruikt, te ontcijferen Deviezenprocessen in Duitschland Drie zusters uit Breslau veroordeeld Geen Fransche leening aan Rusland Êtoië Met de „Leonardo da Vinei" vertrokken naar Italië o.m. de secretaris-generaal der Facistische partij, Starace, de vroegere secretaris-generaal, Farinacci en de ministers De spoorwegstaking in Chili Dekmantel voor het begin der communistische actie Politie-officier in Amerika gedood Vermoord zonder een enkel bewijs van schuld De storm in het Kanaal Verscheidene slachtoffers DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De Britsch-Egyptische betrekkingen Nieuwe aanwijzingen voor den hoogen commissaris V NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prij'zen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 10 Febr. (Reuter) In het pro ces tegen de Oestasji's is vandaag het ge tuigenverhoor voortgezet. De commissaris van politie van Melun, die als eerste den beklaagde Kralj gehoord heeft, verklaarde, dat deze hem bekend heeft, dat hij te Aix en Provence 1500 francs had ontvangen. Deze verklaring gaf den voorzitter aanleiding te verklaren, dat men dus te doen had met be taalde moordenaars. Een der verdedigers merk te op, dat in dat geval de prijs voor het bloed niet te hoog is geweest. De beklaagde zelf be weerde, dat hij zijn verklaringen onder een zekeren dwang had afgelegd, want de bü het eerste verhoor aanwezige ambtenaar van het Zuid-Slavische ministerie van binnenlandsche zaken had een strop gevormd van een stuk touw, hetgeen hem had geïntimideerd. De commissaris van politie van Annemasse. die de beide andere beklaagden in het Ita- liaansch en het Duitsch had verhoord, gaf een relaas van hun verklaringen, die inmiddels door beiden zijn herroepen. Pospisjil heeft on- gevra'agd bekend, dat hij reeds in Zuid-Slavië verscheidene moorden had gepleegd. Hij heeft bovendien toegegeven in Zurich van den Kroa- tenleider Pawelisj een schriftelijk bevel te heb ben ontvangen. In dit verband heeft beklaagde toen opgemerkt, dat hij den koning zou hebben vermoord, wanneer men het hem had bevolen, omdat de instructies der Oestasji's onherroepe lijk zjjn. De verdediger van de beklaagden maakt gebruik van deze bekentenis om vast te stellen, dat de beklaagden dus volgens eigen bekentenis op bevel handelden. De vraag is dus of zij een bevel hebben ont vangen den koning te vermoorden. Toen de commissaris van politie hierop ant woordde, dat dit bevel hun eerst enkele uren voor de uitvoering van den aanslag zou worden overhandigd, stelde de verdediger zich op het juridische standpunt, volgens hetwelk de mede plichtigheid eerst dan bewezen is, wanneer de beklaagden onmiddellijk bij hun vertrek doel en bestemming van deze reis gekend hadden. De beklaagden zelf beweren, dat dit niet het geval is geweest. Bij het .begin van zijn requisitoir eischte de procureur-generaal reeds de doodstraf tegen de beklaagden. Hij wenschte geen onderscheid te maken, aangezien volgens hem allen even schuldig zijn, allen wilden moorden. Het heeft het aanzien, dat het requisi toir zal duren tot in de middagzitting, zoo- dat het niet waarschijnlijk is, dat nog he denavond het vonnis zal worden geveld, want de verdediging zal niet weinig tijd in beslag nemen, en de jury schijnt niet ve-1 te voelen voor een nachtzitting. De Saint-Auban zal het eerst het woord voe ren in de verdediging, waarna de advocaten Noel, Cabassol en Bonelli zullen volgen. JOHANNESBURG, 11 Febr. (Reuter) Gis teravond is het vliegtuig „Artemis" van de Im perial Airways verongelukt, nadat het van Pieter Maritzburg naar Johannesburg was ver trokken. De beide piloten braken de beenen. Zes passagiers werden licht gewond. Enkele deelnemers aan de Olympische Spelen, verzorgen den inwendigen mensch BERLIJN, 11 Febr. Het DNB meldt uit Weenen, dat in Opper-Oostenrjjk een ern stig conflict is uitgebroken tusschen den „Heimatschutz" en den bond van vakver eenigingen. Deze bond, welks leiding berust bij mannen, die dicht bij de christelijk-sociale arbeidersbe weging staan, heeft den kassier van de arbeids gemeenschap van Steyr wegens verduistering van 3000 schilling, en den vice-burgemeester van Steyr wegens omkooping van hun functies ontheven. Beiden zijn lid van den Heimat schutz en deze organisatie ziet in de maatre gelen van den bond van vakvereenigingen po litieke manoeuvres. De leider van den Heimatschutz in Opper- Oostenrijk, Wenninger, heeft een order gepu bliceerd, waarin hij onder meer zegt: „Het door ons sedert lang voorspelde conflict tus schen den Heimatschutz en de Kunschak- richting in den bond van vakvereenigingen, is in Opper-Oostenrijk uitgebroken. Ik vermaan alle kameraden in de moeilijke dagen van strijd, die zullen volgen, hun rust en discipline volledig te bewaren." WASHINGTON, 11 Febr. (Reuter) De be- grootingscommissie van het huis van afgevaar digden heeft de defensiebegrooting voor het aanstaande begrootingsjaar goedgekeurd, zoodat deze is doorgezonden aan het huis. De begrooting, die een recordbedrag voor vre- '.estijd noemt, voorziet in het beschikbaar stel len van 388.782.000 dollar voor algemeene mili taire doeleinden en van 168.360.000 dollar voor de verbetering van luchthavens. De begrooting is rond 23.000.000 dollar hooger dan die van het vorige jaar. Het staande leger krijgt een minimum-sterkte van 150.000 man. De nationale garde wordt uitgebreid tot 200.000 man, het officierencorps wordt met 5.000 man versterkt. De begrooting voorziet verder in het beschik baar stellen van 888.000 dollar voor de moder niseering van een deel der zware artillerie der nationale garde, van 8.500.000 dollar voor de versterking der defensiewerken langs de kust van den Stillen Oceaan, op Hawaii en in Pa nama, en van 45.540.000 dollar voor de aanschaf fing van 546 vliegtuigen. In het loopende be grootingsjaar is geld uitgetrokken voor 516 vliegtuigen. Het Nederlandsche m.s. „Batavier VIII", op reis van Rotterdam via Guernsey naar Bordeaux is Maandag te St. Peterport aangekomen met lekkage. Het schip is op een rots gestooten. ■'fik ADDIS ABEBA, 10 Febr. (Reuter-A. N. P.). Het schijnt dat de troepen van ras Seyoem aan het Noordelijk front opnieuw zonder succes aanvallen hebben gedaan op de Italiaansche stellingen rond Makallé. Deze stellingen zijn thans zoodanig ver sterkt, dat het voor de Abessiniërs zoo goed als onmogelijk zal zijn ze te nemen, tenzij bij verrassing. Aan het Zuidelijk front heeft de gemotori seerde colonne, die verleden week langs de ri vier Gestro is opgerukt, versterkingen ontvan gen. Men verwacht thans, dat de colonne op nieuw zal optrekken. De Abessiniërs zenden evenzeer versterkingen naar het Zuidelijk front, met name 20 kanonnen, waarvan meer dan de helft tankafweergeschut is. Voorts meldt men uit Port Said, dat Italiaan sche transporten bestaande uit in het geheel 30.000 man, het kanaal van Suez zijn gepas seerd tusschen 25 Januari en 7 Februari. Deze troepen bevonden zich op weg naar Oost-Afrika. Belangrijke Abessinische troepenafdeelin- gen hebben zich gisteren moedig gedragen bij een aanval op de Italiaansche stellingen bij Makallé. Na het spervuur der Italianen te hebben ontdoken, werden de Abessiniërs opgehouden door de prikkeldraadversper ringen, waarna zij door het vuur der Italiaansche mitraillisten werden gedeci meerd. Ten slotte moesten de Abessiniërs terugtrekken. Volgens de laatste berichten van den cor respondent van Reuter-A. N. P. te Dessié heb ben zeven Italiaansche vliegtuigen, die gisteren de stad hebben gebombardeerd ook bommen ge worpen op zekere behuizingen langs den weg, met name te Sololi, waar leden van het perso neel van het Britsche Roode Kruis twee ge wonde vrouwen verzorgden. Deze afdeeling van den geneeskundigen dienst, die onder lei ding staat van den Britschen geneesheer Melly, heeft zich van Waldai naar Dessié begeven. Een Italiaansch vliegtuig, dat zeer laag boven de Britsche ambulance vloog, heeft evenwel geen bommen laten vallen op het vliegkamp bij Dessié. Een Abessinisch Roode Kruis-vliegtuig werd slechts licht beschadigd. Een ander Abessinisch toestel werd niet ge troffen. De correspondent van de „News Chronicle" te Djiboeti geeft bijzonderheden over de neder laag en de vlucht van ras Desta. Het schijnt, dat de ras het te druk had met zich te verrij ken door militaire benoodigdheden aan zijn soldaten te verkoopen, dan dat hij kon zorgen voor de ravitailleering, zoodat een groot aan tal van zijn mannen tengevolge van den honger deserteerden. Toen de Italiaansche aanval kwam, was het leger van ras Desta, verzwakt door hon ger en verminderd door desertie, niet in staat weerstand te bieden. De ras zelf schijnt met een twaalftal mannen gevlucht. Verder deelt deze correspondent mede, dat de Canadeesche zendeling John Tïevin en zeven Amerikanen door den Fitaorari Gizau Sha- win op 27 Januari j.l. gevangen zijn genomen. De Fitaorari is ondergeschikt aan den gou verneur van de provincie Game. De gevangenen John Trevin, Harold Street vier kinderen en de verpleegster miss Bray. worden op een tachtigtal kilometers van Chencha in de missie Shana gevangen ge houden. Men heeft hen te verstaan gegeven, dat zij door het betalen van een losgeld uit hun ge vangenschap konden geraken. Zonder twijfel zal de Negus gelasten hen vrij te laten, zoo dra hij bet geval verneemt. ADDIS ABEBA, ll Febr. (Reuter)De regee ring van Abessinië heeft reeds twee dagen gele den opdracht gegeven de zendelingen John Tre- win en Harold Street vrij te laten. Zooals heden ochtend werd medegedeeld zijn deze zendelingen door den corrupten chef van Gamo in Zuid Wal- lamo gevangen genomen. De beweringen van een Italiaansch radio station, dat Europeesche officieren de troepen van ras Desta zouden opleiden, is het onder werp geweest van een vraag in het Lagerhuis. Eden antwoordde hierop, dat hij den Britschen gezant te Rome, sir Eric Drummond, had op gedragen „de zaak aan de Italiaansche regee ring voor te leggen en haar dringend te ver zoeken een tegenspraak van deze beweringen te publiceeren. Eden zeide voorts dat de Italiaansche regee ring aan sir Eric Drummond had meegedeeld, dat zij een onderzoek had ingesteld, doch er tevens op had gewezen dat de passages in de ewraakte uitzending niet in Italië waren ge publiceerd, Eden voegde hier nog aan toe „Onze ambassadeur zal er op letten, dat deze kwestie niet door de Italiaansche regeering uit het oog wordt verloren. Ik ben er in elk geval zeker van, dat niemand geloof zal hech ten aan deze beweringen, die van eiken grond ontbloot zijn". WASHINGTON, 11 Febr. (Reuter). Minister Huil heeft alle verantwoordelijkheid voor de rede van Pittman van de hand gewezen. „Ik heb nog geen gelegenheid gehad de rede te bestudeeren", zeide Huil. „Zonder twijfel be kleedt Pittman een vooraanstaande plaats in het bestuur van het land, doch ten aanzien van de rede heeft tusschen hem en mij geen bespreking of samenwerking plaats gehad. Er is dus geen enkele reden, waar-om ik commentaar op de rede zou leveren". WASHINGTON, 10 Febr. (Reuter). Na Pittman sprak Lewis in den Senaat, die eveneens Japan aanviel met betrekking tot een Russisch-Japansch bondgenootschap ter controle over Azië onafhankelijk van de Amerikaansche belangen. Lewis noemde het zich van de Philippijnen terugtrekken door Amerika een groote vergis sing. Lewis werd door de publieke tribune aan het eind van zijn rede zeer toegejuicht. Saito, de Japansche ambassadeur, wenschte geen onmiddellijk commentaar op de rede voeringen van Pittman en Lewis te geven, doch zeide, dat Japan in geen geval voornemens was de deur te sluiten voor den Amerikaan- schen handel, of den import uit welk ander land ook in China. Een oorlog met Amerika achtte hij ondenkbaar, niets zou ook deze mee ning bij hem kunnen wijzigen en vele Ameri kanen denken zooals hij. ATHENE, 11 Febr. (Reuter). Op het eiland Mytilini is het tot ernstige onlustten gekomen. Honderden werkloozen deden een aanval op de bakkerswinkels en richtten groote verwoestingen aan. Soldaten en politie openden het vuur op de menigte, die de politie-agenten echter na een heftig gevecht dwong, zich terug te trekken op de binnenplaats van het gymnasium. Vervolgens werd het gerechtsgebouw door de werkloozen met steenen gebombardeerd. De be- toogers eischten de vrijlating van zeven arres tanten. Men vreest, dat het heden opnieuw tot ongeregeldheden zal komen. BERLIJN, 11 Febr. (DNB) Heden is het vonnis geveld in het proces tegen de klooster zusters uit Breslau. De voornaamste beklaagde, zuster Anna Kroschig, werd veroordeeld tot 2'/, laar tucht huis, vijf jaar eerverlies en 56.000 mark boete. Twee andere beklaagden, de zusters Olga Steuer en Augusta Liedtke werden veroordeeld tot 1>£ jaar gevangenisstraf met 11.000 mark boete en 1 jaar 3 maanden met 10.000 mark boete. PARIJS, 10 Febr. (Reuter). Het persbureau van de Sovjet Russische legatie ontkent cate gorisch de berichten in de pers inzake een Rus sische ieening in Frankrijk Als regel betaalt Rusland zijn aankoopen in het buitenland en in het bijzonder in Frankrijk contant. De crediet-voorstellen, welke sommige firma's, welke de handelsbetrekkingen willen uitbreiden, hebben gedaan, worden onderzocht, doch Rus land heeft hierop nog geen antwoord gegeven. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Verwachting: Zwake tot matigen, Oos- telijke tot Zuidelijken wind, toenemende s bewolking, weinig of geen neerslag, aan- r_ vankel'rk matige, later afnemende vorst. Hoogste barometerstand: 769.7 te Mün- chen. Laagste barometerstand: 745.2 te Hapa- randa. Zon op 7.28, ondr 5.02. Licht op 5.32. Maan op n.m. 9.59, onder v.m. 8.10 Laatste kwartier 15 Februari 4.05 n.m. illllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli SANTIAGO, 11 Febr. (Reuter). In verband met de staking zijn vele links-radicale agitatoren gearresteerd, het meerendeel van hen zal wor den gedeporteerd, terwijl de rest voor militaire gerechten terecht zal staan. De regeering heeft de volgende verklaring ter beschikking van de buitenlandsche pers ge steld: „De regeering had sedert eenige maanden kennis van het feit, dat in Chili van buiten af met de hulp van Chileensche elementen communistische aanslagen werden voorbe reid. Het uitbreken der spoorwegstaking op 3 Februari diende slechts als dekmantel voor het begin der communistische actie. De staking verloor aan beteekenis, toen de communisten haar wilden uitbreiden tot andere bedrijven. De regeering zal de beweging met wettige middelen daadwerkelijk en energiek be strijden. In eenige provinciën en te Santiago en andere steden wordt de staat van beleg afge kondigd in verband met de mogelijkheid van stakingsonlusten. Vele communistische leiders, wier activiteit de regeering bekend is, zullen naar afgelegen oorden worden verbannen. De spoorwegen heb ben de regelmatige diensten hervat. In het ge- heele land zijn de arbeiders aan het werk en het economische en handelsleven gaat zijn ge wonen gang. De regeering is de situatie mees ter en waarborgt de openbare orde. De groote bladen eischen met nadruk maat regelen tegen de communistische agitatoren. SOUTHRIVER (New Jersey) 11 Febr. (Reu ter). Hedenochtend kwam de caféhouder Rut- kowski het hoofdbureau van politie binnen en schoot zonder een woord te zeggen den comman dant Eberwein dood. Vervolgens schoot hij op twee andere politie mannen, doch zij dektten zich achter lessenaars en openden het vuur op Rutkowski, die doodelijk werd gewond. Rutkowski was beschuldigd gesmokkelde alco holische dranken te verkoopen. LONDEN, 11 Febr. (Reuter). De storm, die de laatste 24 uur over de Britsche eilanden heeft gewoed, heeft tot dusverre zeven dooden geëischt. Aan de kust bereikte de storm soms een snelheid van 160 kilometer per uur. Te Wey mouth werden van verscheidene huizen de daken afgerukt. Geweldige brekers vernielden de rui ten der aan de zee gelegen woningen. In het Kanaal zijn vele schepen in moeilijk heden geraakt. Op de Theems bij Reading is een boot, waar in een acht van de universiteit Reading oefen de, gezonken. Een der roeiers is - verdronken. PLECHTIGE BISSCHOPSWIJDING VAN Z. H. EXC. MGR. J. P. HUIBERS. Mislukte aanval van Ras Seyoem aan het Noor delijk front; versterkingen aan beide zijden in het Zuiden. Minister Huil verwerpt alle verantwoordelijkheid voor de rede van senator Pittman. Ernstig conflict tusschen den „Heimatschutz" en den bond van vakvereenigingen in Oostenrijk. In het proces tegen de koningsmoorders in Frankrijk is voor alle beklaagden de doodstraf geëischt. Ernstige werkloozen-onlusten uitgebroken op een der Grieksche eilanden. De werkloosheid in de week van 20 tot en met 25 Januari iets gestegen. Dank zij de betoonde milddadigheid heeft Mgr. Huibers f 200.000 op de schulden der Arme Ker ken kunnen aflossen. Benoemingen in het Aartsbisdom. IJselmeer bedekt met ijsvelden; moeilijk- heden voor de scheepvaart. LONDEN, 11 Febr. (Reuter) In zijn zitting van gisteren heeft het Britsche kabinet besloten, den hoogen commissaris in Egypte, sir Mile3 Lampson, nieuwe aanwijzingen te verstrekken voor de opening van besprekingen met de Egyp tische regeering over een nieuw verdrag. Naar de „Daily Telegraph" meldt, wenscht de Britsche regeering allereerst op de hoogte ge steld te worden aan het standpunt der Egypti sche regeering ten aanzien van de belangrijkste Egyptische verdedigingsproblemen en van de veiligheid der Britsche verbindingen ter zee dooi bet Suez-kanaal. Verder wil zij weten, of de Egyptische regeering bereid is tot meer toegeef lijkheid, dan het geval is geweest bij de vruch- telooze onderhandelingen van 1930. Sir Lampson heeft gisterenavond een on derhoud gehad met Ali Maher Pasja die ook de pers op de hoogte bracht van de overeen komst inzake de formule van de Britsch- Egyptische onderhandelingen, welke hij vol ledig bevredigend acht. Ali Maher Pasja ontving vervolgens de lei ders van het eenheidsfront en deelde hun de formule mede, welke, naar de „Daily Tele graph" bericht het probleem door een status- quo zal oplossen, indien de onderhandelingen mochten mislukken. Het schijnt, dat de Wafd de oplossing zal aanvaarden. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 762.5 .Vorige stand; 764.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1