I Ik De oorlog in Oost-Afrika Het bezoek van Hodza te Parijs 4 Treinbotsing in Bulgarije Het nieuws van heden De geruchten om Sir Samuel Hoare Het proces tegen de Oestasji's Slachtoffers van den storm Uit Vaticaanstad DE BEZETTING VAN JIJIGA De verdediging van het Britsche Rijk DE GESTAPO-TERREUR IR HET RIJNLAND ANTURACICTen BRKUCÖKCSl DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARN5ESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19793 #§p:: De mogelijkheid van zijn terug' keer in het kabinet blijft de aandacht trekken Heden wordt vonnis geveld Hitier feliciteert Z.H. den Paus Talrijke ongevallen op zee en aan de kust De verjaardag van de Paus-kroning Communistische actie in Chili De staking een mislukking Een oud Italiaansch opmarschplan opnieuw gevolgd in het Oosten? Geen bijzonderheden van den slag bij Koerati Bombardement van Waldia Een inleiding voor niesuwe onder handelingen in de Stomende weken? De samenwerking en de politieke ontspanning Het Weer Ook de Dominions en de Koloniën versterken hun defensie Dertien dooden en zes gewonden Groote manifestaties voor Kard. Faulhaber en ex-kroonprins Rupprecht te München DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Ongeregeldheden in Spanje Het olie-embargo NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. jnededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De versterkingen van Italië aan het Zuidelijk en thans ook aan het Oostelijk front in Abessinië trekken sterk de aandacht. De foto toont de aankomst aan het front van een troepentransport Askari's onder leiding van de Italiaansche militairen LONDEN, 12 Febr. (Reuter). De Engel- sche bladen blijven aandacht wijden aan de mogelijkheid van een terugkeer van Sir Sa muel Hoare in het kabinet. De politieke medewerker van de „Daily Te legraph" meldt nu echter, dat er geen onmid dellijke kans op kabinetswijziging of op het scheppen van een functie voor Hoare bestaat. Het bezoek, dat Hoare gisteren aan Baldwin heeft gebracht, is volgens het blad van zuiver persoonlijken aard geweest en heeft dan ook geen andere beteekenis. Intusschen adht men het in welingelichte kringen zeker, dat Hoare weer in het kabinet zitting zal krijgen, doch dit zal eerst dan gebeuren, wanneer zijn ge zondheid w^er geheel normaal is. De conservatieve „Morning Post" schrijft, dat Baldwin er om verschillende redenen de voor keur aan geeft, éérst in het najaar tot wijziging van het kabinet over te gaan. baarbij doen zich echter bepaalde moeilijkheden voor in ver band met de indiening der voorloopige mili taire begrooting in Maart. Daar twee der be langrijkste defensieministers, Lord Monsell en Lord Swinton, zitting hebben in het Hooger- huis, zouden de voorloopige begrootingen voor vloot en luchtmacht, waaraan ditmaal bij zondere waarde wordt toegekend, in het Lager huis door de betreffende onderstaatssecretaris sen verdedigd moeten worden. Baldwin ziet echter liever, dat daarvoor verantwoordelijke ministers beschikbaar zijn. De minister van marine, Lord Monsell, heeft naar verluidt, zich bereid verklaard, zijn func tie nog eenige maanden waar te nemen, in dien Baldwin dat wenscht. AIX EN PROVENCE, 11 Febr. (Reuter.) In de middagzitting zette de procureur-generaal zijn requisitoir voort. Uitvoerig zette hij de schuld der beklaagden uiteen. Hij noemde hen beroepsmoordenaars en elke verzachting van straf zou een profanatie beteekenen van het rechtsbegrip. Tenslotte verzocht hij de recht bank haar plicht te doen en met vastberaden heid en energie het vonnis uit te spreken. De geheele wereld wacht reeds 15 maanden op dit vonnis. AIX EN PROVENCE, 12 Febr. (Reuter) Het is niet zeker, dal vanavond het vonnis zal worden geveld in het proces tegen de Oestasji's. Op de eerste plaats opende de president de zitting eerst te 9.25 hedenoch tend, in tegenstelling met den wensch van de jury. De verdediger, de Saint Auban, verklaarde, dat hij heel goed den geheelen ochtend zou kunnen pleiten. Verder toont de jury zich afkeerig van iedere nachtzit ting. De president, Loison, wil evenwel de besprekingen versnellen, teneinde de jury te dwingen vanavond haar uitspraak te doen. Onmiddellijk bij het begin van de zitting nam de Saint Auban het woord. De ordedienst, die voor de schifting van de bezoekers van het paleis van justitie, waar het Oestasji-proces zich afspeelt, zorgt, wordt Voortdurend verscherpt, temeer, omdat in de zaal der assizen eenige toegangskaarten verlo ren zijn geraakt. Daar men de tegenwoordig heid te Marseille en Aix vreest van verdachte personen, moeten zelfs bekende persoonlijkhe den hun toegangskaart toonen. BERLIJN, 12 Febr. (D. N. B.) De Führer en Rijkskanselier Hitier heeft Z. H. den Paus ter gelegenheid van den verjaardag van de kroni telegraphisch gelukgewenscht. Sir Samuel Hoare LONDEN, 12 Febr. (Reuter) De storm en de felle koude, welke geheel Engeland teisteren, hebben veertien slachtoffers ge- eischt. Gisteren werd gemeld, dat in de omgeving van Ierland vele schepen in nood verkeerden, onder andere de „Baron Graham". De Duitsche zeesleepboot „Seefalk" is uitgevaren om hulp te bieden aan dit schip, doch moest met zware averij en twee gewonde leden van de beman ning naar Cork terugkeeren. Omtrent het lot van het Spaansche schip „Konstan" is niets bekend, de reddingboot van Baltimore is uitgevaren om hulp te bieden. Het lichtschip Daunstrock werd bijna tegen de kust te pletter geslagen, doch dank zij de pogingen van het ss. „Innisfallen" en den tor pedojager „Tenedos" is men er in geslaagd het schip voor de kust te ankeren. VENETIE, 12 Febr. (Reuter) Volgens de laatste berichten zijn door den storm een vis- scher met zijn vrouw en kind op het eiland Durano geworpen. Zij zijn hier door de koude om het leven gekomen. Twee schepen uit Chioggia, welke fosfaat vervoerden, Werden op de kust geworpen, waar bij vijf man het leven verloren. ISTANBOEL, 12 Febr. (Reuter) Op den Bosporus zijn een aantal schepen omgeslagen. Tengevolge van den storm aan de kust is Smyrna voor een deel overstroomd en op vele plaatsen werd de brandweer te hulp geroepen om de bewoners van huizen, die in gevaar ver keerden, te redden. Velen hebben de stad ver laten en alle winkels zijn gesloten. VATICAANSTAD, 12 Febr. (Reuter) Ter vie ring van den veertienden verjaardag van de kroning van Z. H. Paus Pius XI heeft Z. Em. Kardinaal Rocea hedenochtend in tegenwoor digheid van den H. Vader een pontificale H. Mis opgedragen in de Sixtijnsche kapel. De H. Vader heeft honderden gelukwenschen ontvangen van alle zijden. SANTIAGO DE CHILI, 11 Febr. (Reuter). - De arbeiders van Santiago hebben geen gevolg gegeven aan het parool tot algemeene staking. In de geheele hoofdstad zijn slechts ongeveer 1400 arbeiders in staking gegaan. De nieuwe stakingsleiding is in arrest gesteld. Het leven in de stad gaat zijn gewonen gang. Ook in de provincies is alles rustig. Een communisti sche dynamietaanslag op een spoorlijn heeft slechte materieels schade aangericht. ADDIS ABEBA, 11 Febr. (Reuter-ANP) Ogaden is het gedeelte van het front, dat vandaag in de Abessinische berichten het meest wordt genoemd. Het gerucht, dat de Italianen Jijiga waren binnengetrokken, wordt door de Abessinische regeering tegen gesproken. De Abessinische regeering heeft later mede gedeeld, dat de troepen van Nassiboe, Koerati hebben heroverd. Koerati heeft waterbronnen en vormt een kruispunt van karavaanwegen op 100 K.M. ten Noorden van Gorrahei. Te Addis Abeba onthult men voorts, dat een Italiaansche colonne onlangs van Harra- digit op drie K.M. van Koerati in de rich ting van Sassabaneh is opgerukt. Het schijnt dus, dat het oude plan voor een snellen opmarsch naar de strook ten Westen van Dzjiboeti door de Italianen weer wordt gevolgd. Zeer binnenkort zullen verwikkelin gen kunnen worden verwacht. Nassiboe, die persoonlijk de operaties bfj Dagaboer leidt en die tot militair adviseur d*>,n Turkschen pasja Wehib heeft, had een pian uitgewerkt om Koerati te bezetten, waar de Italianen een soliede positie hadden betrokiken. De Abessiniërs evenwel hebben een orrver- wachten aanval ondernomen. Nassiboe meldt nog geen enkele bijzonderheid van den sl»g bij Koerati. Aan het Noordelijk front is het betrekkelijk kalm, behalve dan bombardementen va/n Ita liaansche vliegers en de aanhoudende Abessini sche pressie op Makalle. De correspondent van Reuter-ANP te Addis Abeba heeft van een vreemdeling, die aan het Noordelijk fronts verbleef, begin Februari mede- deeling ontvangen, dat de levensmiddelenvoor ziening van Mfikalle door vliegtuigen wordt gaande gehouden. De Abessiniërs verwachten iederen dag, dalt de Italianen de stad zullen ver laten. De kroonprins is per vliegtuig uit de Abes sinische hoofdstad vertrokken naar Dessie, maar moest later wegens het slechte weer terugkeeren. Men verldlaart te Addis Abeba opnieuw, dat de Negus zeer spoedig van het Noordelijk front zal vertrekken. In zekeue kringen van buitenlanders merkt men evenwel op, dat dit laatste bericht is ge publiceerd. juist na het bombardement op Dessie. OfficieeJ.e Abessinische kringen hadden on langs nog bekend gemaakt dat de bewegingen van den Jkeizer niet zouden worden onthuld. Volgens Stefani heerscht in Abessinië een chaos l DJ7IBOETI, 12 Febr. Naar het Itali aansch persbureau Stefani uit Addis Abeba verneemt, wordt de toestand in het land stends meer chaotisch; overal zouden op standen uitbreken en de intriges van de stamhoofden worden steeds gevaarlijker. De toestand zou zoo moeilijk zijn geworden, dat de Negus plotseling in het geheim naar 'de hoofdstad zou zijn teruggekeerd. In een van de laatste nummers van de „Cour nier de 1' Ethiopië" welke in het Fransch ver- schijnt, wordt medegedeeld, dat opnieuw een I opstand is uitgebroken in Godjam. Volgens andere berichten bedraagt hét aantal deserteurs uit het Abessinische leger ongeveer 25.000. Deze mannen trekken door het geheele land en leven van roof en diefstal. DESSIE, 12 Februari (Reuter) Tijdens een bombardement van Waldia gisteren vielen bommen binnen een straal van 140 meter rond de Britsche ambulance, doch schade Werd niet aangericht. De correspondent van Reuter merkt hierbij aan, dat de militaire buitenlandsche deskundi gen verbaasd zijn, dat niettegenstaande de hevige bombardementen, de Italianen slechts geringe militaife schade aanbrengen. PARIJS 12 Febr. XRcuter). In welinge lichte kringen verluidt, dat de besprekingen tusschen Flandin en den Tsjechoslowaak- schen premier Hodza de inleiding vormen voor nieuwe onderhandelingen, die in de komende weken zouden plaats hebben. Te Praag zou men. wenschen de economische besprekingen met Oostenrijk nog vóór den 24sten te beëindigen, omdat op dien dag de economische conferentie der Kleine Entente te Praag begint. De betreffende ministers van Tsecho- Slowakije, Zuid-Slavië en Roemenië zouden dan in staat zijn, op grond van een eerste resultaat de mogelijkheid van uitbreiding der economische samenwerking tot alle Donau- staten te bestudeeren. Hodza, aldus wordt gezegd, wil zich op 21 Februari naar Belgrado begeven, om met de Zuid-Slavische regeering de hangende kwes ties te bespreken. In regeeringskringen te Bel grado zou men echter nog gereserveerd zijn. Het wordt verder waarschijnlijk geacht, dat Hodza ook een bezoek aan Boekarest zal bren gen. In het verloop der besprekingen te Parijs met den Roemeenschen minister van buitenland sche zaken Titulescu, zou volledige overeen stemming geconstateerd zijn. Men is hier van meening, dat het succes van een organisatie van Midden-Europa en den Balkan ondergeschikt is aan twee vraagstukken: die van de economische sa menwerking en die der politieke ontspan ning. In dit opzicht moet men tot een ze keren graad van overeenstemming komen, waarbij wellicht kan worden uitgegaan van wederzijdsche vriendschapsverklaringen, die gevolgd zouden kunnen worden door non agressiepacten met de clausule van niet- inmenging. Het laatste doel zou dan zijn het sluiten van wederzijdsche bijstandsver dragen. Op het oogenblik wordt getracht langs diplo- matieken weg voor de beide eerste mogelijkhe den een formule te vinden, die voor alle be langhebbenden aanvaardbaar is en waardoor een toenadering zou plaats vinden tusschen de Staten van Midden-Europa en die van den Bal kan. Voor de economische samenwerking acht men het sluiten van bilaterale overeenkomsten, waarbij andere Staten zich zouden kunnen aansluiten, den meest geschikten vorm. Voor waarde voor een dergelijk stelsel zou zijn de gelijke behandeling van alle Staten In verband met de politieke omstandigheden heeft men zich het eerst tot Oostenrijk gewend, doch eventueele overeenkomsten zouden ook voor Hongarije en Bulgarije openstaan. Op grond van de besprekingen, die tot dusverre zijn ge voerd, concludeert men, dat de medewerking van Sofia gemakkelijk kan worden verkregen. §j Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke tot Noordelijke richtingen, H gedeeltelijk bewolkt, in het Noorden s waarschijnlijk eenige neerslag met geringe jÊ EE kans op ijzel, temperatuur om het vries- EE EE punt tot lichten dooi, in het Zuiden wei- =r nig of 'geen neerslag, lichte vorst tot om het vriespunt. Hoogste barometerstand: 768.9 te Jan II Mayen. Laagste barometerstand: 744.2 te Vardö. Zon op 7.26, onder 5.04. Licht op 5.34. IE Maan op n.m. 11.08, onder v.m. 8.25 Laatste kwartier 15 Februari 4.05 n.m. EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hodza LONDEN, 12 Febr. (Reuter) De begroo ting van de uitgaven voor de verschillende dee- len van het rijk toont aan, dat ook de Domi nions en de Koloniën .Ehun defensie versterken. Singapore heeft een i half millioen dollar toe gestaan als derde supplement op de begroo ting van 4 millioen. De Fidji-eilanden hebben een vermeerdering van 18.000 pond voorgesteld boven de normale begrooting van 5000 pond. Canada heeft de uitgaven voor civiele en mili taire luchtvaart met; een half millioen dollar vermeerderd, hoewel de totale begrooting met 12 millioen is verminderd, terwijl Australië voor zijn defensie oen som uittrekt, welke of ficieus wordt geschai op 7 millioen pond ster ling. De door den conservatieven afgevaardigde Sandy ingediende motie, waarin wordt ver klaard, dat het Lagerhuis een overdracht van Britsche koloniën of mandaatsgebieden aan an dere mogendheden niet goedkeurt, is door veer tig andere conservatieven geteekend. In de hoofdstraat van Partenkirchen modelleerde een sneeuw-kunstenaar dezen antieken Olympischen renwagen, waarmede hij ook financieel geen slecht succes had SOFIA, 12 Febr. (DNB) Dinsdag avond tegen acht uur zün, dicht bij het station Asparoetsjowo twee z.g. gemengde treinen, dit zijn treinen, die bestaan uit personen- en goede renwagens, in den dichten sneeuw storm in volle vaart met elkander in botsing gekomen. De beide locomotieven en 35 personen- en goederenwagons werden zwaar beschadigd of geheel verbrijzeld. De wagens schoven in el kaar, zoodat men de onderdeelen moest los- zagen of -branden om dooden en gewonden te bergen. Het reddingswerk heeft den geheelen nacht geduurd; het werd door aanhoudende sneeuwjacht zeer bemoeilijkt. Het is gebleken, dat de stationschef van Aspa roetsjowo het ongeluk heeft zien aankomen en de volgende stations heeft gewaarschuwd, zon der dat dit heeft mogen baten. In den sneeuwstorm hebben de beide machi nisten de waarschuwingsschoten en de nood signalen niet gehoord, zoodat de treinen in volle vaart op elkaar reden. Het ongeluk heeft tot dusverre dertien dooden geëischt. Onder de slachtoffers be vindt zich één vrouw. Zes personen zün ge wond. De Duitsche bisschoppen die onder leiding van graaf Preysing, den bisschop van Berlijn, met Kerrl, den minister voor kerkelijke zaken, aldus de Berl. corr. der N. R. C„ hebben on derhandeld, hebben daarbij het streven aan den dag gelegd om met den staat tot een compromis te komen. Niettemin zijn deze on derhandelingen, welke gelijk bekend, vooral de inrichting van de alle kinderen omvattende z.g. staatsjeugd betroffen, waarin de katholieke jeugdvereenigingen zouden worden opgelost, op een dood punt gekomen, omdat de bisschoppen zeiden, geen definitieve toestemming te kun nen peven alvorens eerst het Vaticaan, hetzij direct, hetzij door middel van den nuntius te hebben geraadpleegd. Kerrl wees er op, dat de vorige onderhan delingen ruim een jaar geleden, ondanks dat toenmaals een compromis tusschen het Duit sche episcopaat en het rijk werd bereikt, ver- geefsche moeite waren geweest, omdat tenslotte het Vaticaan dit compromis niet bleek te willen goedkeuren. Zulk een risico kon de re geering niet voor den tweeden keer loopen. De bisschoppen bleven echter bij de meening, dat het Vaticaan er niet buiten kon blijven en daarop zijn de onderhandelingen dan voors hands tot stilstand gekomen. Hierdoor is de toenadering tusschen de ka tholieke kerk en het rijk, welke eenigen tijd geleden am Marsch scheen, weer weggegleden. En onderscheidene feiten zijn er, die dat illustreeren. Het dringt hier thans eerst recht door, dat na de rede van kardinaal Faulhaber te Mün chen voor de kerk, waarin hij had gesproken, een groote menschenmenigte, men noemt hier het getal tienduizend, zoowel kroonprins Rup precht als kardinaal Faulhaber demonstratief heeft toegejuicht. Aan den anderen kant wordt het getal katho lieke jeugdleiders, hetwelk in het Rijnland is gearresteerd, op twee dozijn, ja zelfs op derti" geschat. (Men is te Berlijn slecht Ingelicht. E' zijn reeds meer dan 150 geestelijken en leeken werkzaam in de jeugdvereenigingen, gear resteerd. Red.) Een aantal katholieke jeugd vereenigingen te Dusseldorp, te Keulen en ir andere plaatsen aan den Rijn is als staats gevaarlijk ontbonden. Tijdschriften werden in beslag genomen en verboden. Het bezoek van Hodza te Parijs zou een in leiding zün tot nieuwe onderhandelingen in de komende weken. De geruchten over een terugkeer van Sir Sa muel Hoare in het Engelsch kabinet houden aan. Slachtoffers van den storm op zee cn aan de kusten. De versterking der verdediging van de Domi nions en Koloniën van het Britsche Rük. Hevige treinbotsing in Bulgarije; dertien dooden en zes gewonden. Gestapo-terreur in het Duitsche Rijnland. Anti-semietischc beweging in Polen. Mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Wester- fiier, Commissaris der Koningin in de provin cie Limburg, overleden. De vakbonden in het heerenkleedingbedrüf wüzen loonsverlaging voor de maatzaken af. MADRID, 11 Februari (Reuter) In ver schillende plaatsen in Spanje hebben Dinsdag linksradicale elementen ongeregeldheden ver oorzaakt. Te Quevada hebben eenige personen den bur gemeester in diens woning overvallen. De bur gemeester werd door een schot uit een pistool levensgevaarlijk gewond. Ook te Pormiche Bajo bij Teruel werd de bur gemeester, toen hij bij een geschil wilde be middelen, door verscheidene schoten gewond. Te Calahorra hebben onbekend gebleven per sonen brand in een klooster gesticht. Het vuur werd tijdig opgemerkt en gebluscht, zoodat slechts geringe schade werd aangericht. LONDEN, 11 Febr. Reuter meldt uit Genève: Indien Amerika weigert deel te nemen aan doeltreffende olie-sancties, zullen zij niet kun nen worden toegepast, doch indien de V. S. er in toestemmen de petroleum-leverantie te beper ken tot de hoeveelheden, welke vóór November geleverd werden, dan zou het succes van een petroleum-embargo verzekerd zijn, aldus zou volgens een geloofwaardige informatie de com missie van deskundigen in haar rapport con- eludeeren. HAARLEM TEL.10070 - HEEMSTEDE TEL. 29280 Stand op Woensdag 1 uur nan, 765J> Vorige stand 764.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1